LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN PERSKRONIEK. BUITENLAND, Algemeen Overzicht. BEURSTHERMOMETER. A.C.); Simons (N.A.C.); Hermans (P. S.V.); v. d. Broek (P.S.V.); Maas (Wil lem II); D© Kanter (Willem II.) Reserves: Vijgeboom (N.A.C,); P. en A. van Eerd (P.S.V.), UIT DE STAATSCOURANT. (Henoemd tot griffier bij het Kanton gerecht te Neuzen rar. W. L. D. van Wialsem, Kantonrechter plaatsvervanger en waarn. griffier hij het Kantongerecht te Haarlem, MOTORONGEVAL,. Tengevolge van een motorongeval is vanmorgen de medicus Dr. B, uit En- schfedé op den weg nabij Denekamp gevonden. Het ongeval moet vannacht om 4én uur gebeurd zijn. DE MOORDZAAK-LANS. D|& vroegere procuratiehouder J. G. v. O., di(e Maandag door het Haalgschè Gjerechtshof tot 20 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens doodslag op zijn patroon, den 'heer Lans, aan den Óostzeedijk te R'djam, en valschheid in geschriften, heeft tegen dit arrest cas- satib aangeteekend. VAN DEN DIJK GEREDEN. Hledenmorgen is een autobus van den öilenst GprikumTiel te Vuuren van den dijlc gjeredeu. Eenige inzittenden kregen lichfe verwondingen De auto is zeer~ge- havtend. De oorzaak is aanrijding van een andere auto. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud. Op onderstaande nummers vielen de Volgende prijzen: f 1500: 8298 f 1000: 5608 12124 15181 f 400: 17 10000 15691 16320 18007 19145 19833 20411 f 200: 3730 f 100: 471 1888 ,'2013 2076 3779 4450 4591 14989 16224 18700 18964 DE REVOLUTIE IN BRAZILIË LONDEN, 8 Oct. Uit Montevideo wordt gemeld dat de revolutionaire troepen in djen staat Parana belangrijke successen boeken. Een cavalerie regiment der re- geeringstroepen werd aangevallen door 1500 man revolutionaire troepen en wierd gedwongen over de grens te vluch ten en zich op Argentijnsch gebied te la ten interneereu. WANHOOPSDAAD. STOCKHOLM, 8 Oct. Te Daleikarlien <ibij Stockholm lieeft een 35-jarige ar beidersvrouw zich met haar vier kin deren uit een hootje op het meer te wai ter gestort. Slechts het oudste dochterv tj]e ikon worden gered. met een roeiboot worden gered waarbij de leeren kap van den auto moest wor den stukgesneden. Een der geredden had door het breken, der voorruit een bloe dende verwonding aan de kaak bekomen. Branden. Het groote boerenhuis van den heer V. in Hale te S c h a g e n. is tot den grond afgebrand. Een groote hoeveel heid hooi, tien biggen en 50 kippen werden een prooi der vlammen, PAARLENCOLLIER VERMIST. De heer N. Bt wonende aam den BadHuis!- weg te 's-Gravenhage heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een paarlencollier, ter waarde van f 20.000 welk collier in een hijoute- riiedoosje was geborgen. De vermissing werd Dinsdagochtend door den heer BI geconstateerd, terwijl 'hij «enige uren tevoren het kostbare kleinood nog in het doosje had zien liggen. Omtrent den dader tast de poli tie nog in het duister. Wel sjtaat Vafsf, ida.t van inbraak geen spoor aanwezig is. Het onderzoek gaat d'an ook vooral in de richting van personen, die in de villa van den heer Bi. die zelf expert in juweelen is, „thuis" geacht kunnen wor den, althans daar zeer wel bekend moe ten zijn. Het collier bevat 70 rose pa'arlem, afloopend in grootte en zóódanig aaneen geregen, dat om dén andere een groote en een kleine parel volgen. Verder is het collier voorzien van eéln platina-vei- ligheidsketting. DE VERMISTE f 13.000. Naar wordt vernomen heeft de politie den vijftienjarige Iooper van den effecten handelaar aan de Keizersgracht te A m- sterdam, die Maandagmorgen uit zijn tasch f 13.000 vermiste, weer op vrije voeten gesteld. De politie tast nog vol komen in het duister. DE SMOKKELHANDEL AAN DE DUITSCHE GRENS. In verband met den steeds toenemenden smokkelhandel in koffie, tabak, sigaren, sigaretten en chocolade namen de Diuitscbe autoritei ten thans langs de Limburgisch— Duitsche grens een proef met het toepassen van strengere maatregelen oj) het verkeer van en naar DuitschJand, speciaal uit de kleinere grensdorpen. De economische malaise, die in heel Duitschland en ook langs de grenzen sterk gevoeld wordt en de toenemende werkloos hein in Limburg, werken den smokkelhandel in de hand. De prijsverschillen der genoemde ar tikelen hier en over de grens zijn vrij •groot, zordat er voör de smoKkelajarsl wel iets te verdienen' valt, ofschoon de rneesten z.g. dragerswerk verrichten te gen vastovereengekoTnen loon of pro centen. Vooral op Vrijdag en Zaterdag wordt er heel wat over de grens jg)ebracht. Voor de zakenlui in het Duitsche grens;- gebied is de verboden invoer zeer na- deelig. Er is weer gedacht om, evenals tijdens den oorlog voor de grensbewo ners bepaalde passen af te geven VERGIFTIGING DOOR PADDE STOELEN. In een dorpje bij P 1 o e z- t i zijn verscheidene menschen na het ge bruik van paddestoelen ernstig ongesteld geworden. Tot nu toe zijn reeds 8 van hen overleden. VERMOORD. Aneta meldt uit Medan Een koelie van de onderneming AÖIólïna, toebehoorende aan de N.V. Serdlang "Cul tuur-Maatschappij te Amsterdam, viel met een bijl een slapende» mandoer aan en bracht dezen twee slagen toe, waarop een andere koelie hem het wapen ont rukte. De mandoer werd gedood. De aan leiding was een aanmerking wegens lui heid, welke de mandoer dén koejie ge maakt had. NOG EEN SLAOHTOFFER. Een 26- jarig student uit M fi n c he n, "Zeiler, is v,an de „Wilden Kaiser", den berg, die "in den afgeloopen zomer reeds zoo vóel' slachtoffers heeft ge'ëischt, neergestort. Hij was onmiddellijk dood. Het lijk kon geborgen worden. BIOSCOOPBRAND. Uit Moskou wordt gemeld, dat te Ast rakan in een bioscoop tijdens een voorstelling "brand is uitgebroken. Zeventien personen, 'in hoofdzaak kinderen, z'ijn om het leven ge komen, terwijl er 40 brandwonden be kwamen. Ongelukken, Aneta meldt uit Madioen. Zondag morgen vroeg, botste een auto, waarin vier heeren en één dame gezeten waren, door een nog onbekende oorzaak tegen een ijzeren telefoonpaal. De onderwijzer laan de M.U.L.O.-school Kr. bekwam een 'schedelbreuk en is des middags overle den. De ;andere inzittenden werden licht gewond. In het ziekenhuis te 'Gorinchem is overleden de slagersknecht T. V., wélke zich in den avond van 12 Aug. j.l. met een schietnmsker ernstig aan het hoofd verwondde. f Een 22-jarige fotograaf reed op zijn motor den Apeldoornschenweg te Arn- Ii e ra af. De tram naderde. De motorrij der trachtte nog vóór de tram de rails over te steken, hetgeen hem echter niet meer gelukte. Door de botsing werd de motorrijder van zijn motor geslingerd en bewusteloos opgenomen. In het ziekenhuis is hij eenige uren later aan de bekomen verwondingen overleden. Maandagmiddag is een particuliere auto waariu een tweetal personen geze ten was, in de Ringvaart van den "Haar lemmermeerpolder gereden ten gevolge van slippen. Beide personen "kon den slechts ten koste éan groote moeite! Vanwege "den hoofdiinjgeniienïr-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zeeland, werd hedenmorgen aan het ge bouw van het .pro vinciaal bestuur te Mid delburg aanbesteed: Het onderhoud van eenigjé werken bij de Oude Hoeve, aan de Noordizijde van het eiland Schouwen, behoorende tot de zeewerken in- de provincie Zeeland, ge durende de jaren 1931, 19312 e!n 1933. Raming f 17000 per ja'ar. Inschrijvers waren: M. v. d. Velde, Rruinissp f 7.030; N. v. d. Linde. Scha- rendijke (gem. Elkerziee) f 6.724: J. v. d. Panne. Schareudijke (gem1. Eikerzee) 6.694. Alle drie per jaar. STELENDE PROFESSOR. Eenige maanden lang werden op geheimzinnige wijze diefstallen gepleegd in de Prui sische staatsbibliotheek. Volgens een bericht in de Berliner Montagspost, is de verklaring thans ge vonden. Deze diefstall|en, hoofdzakelijk platen uit oude werken betreffende, wer den gepleegd door een .algemeen bekend professor in de oriëntale wetenschappen. Er is gebleken, dat de professor tot deze diefstallen kwam, omdat hij ondanks zijn talrijke publicaties, onder bittere ar moede te lijden had, daar voor zijn vak slechts geringe belangstelling liéersèht. Hij verkocht de platen aan kunsthande laars. MIJN-INSTORTING.. In de onder- grondsche werken van de Oranje Nassau II te S c h |a e s b e r g, heeft Dinsdag een Instorting plaats gehad, tengevolge waar van drie arbeiders van de buitenwereld zijn afgesloten, aldus meldt de „I.imb Koerier". Men is aanstonds met alle macht be gonnen aan het opruimimgswerk, ten ein de deze arbeiders uit huu benarde posi tie te bevrijden. Men kan mei deze drie arbeiders spre ken en hun eveneens voedsel doen toe komen. Dinsdagmorgen was men nog druk met het opruimingswerk bezig. AMSTERDAM, 8 October 1930. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt die van heden. Ned. 22 A-B 1000-6 103%—103%, Ned. 18 1000-5 103—103, Ned. 17 1000-4% 102%—102%. Certificaten-3 80%81, Cert. N.W.S.-2% 66%—67. Duitschl. 100-7 98%—98, Engl, W.L. 50-200-5 94—103. Zeeuws. Hyp. B-5 101(4 Zeeuws. Hvp. B-4(4100100. A. Amslerd. Bank 1761/2— 176(4- A. Bank Assoc. 45(4 0 Ned. Hand. Mpij. 147147(4. C- Rolt. Bankver. 105(4105. A K.M. De Schelde 101 O Farbenind. I.G. 137—134. 'i C Fisk Rubhb. Gy 1(4p/j. O U. States St. C, 154—1533/4. C C. Publ. Serv. 22%—22%, C North Am. Cy. 91 ex div.91%, A Born. Sum. H.M, 141% A Singkep Tin M. 8987. C Shell Union O.C. 12% A J. C. Japan Ln. 69%67%, A Rotterd.-Lloyd 133% A S. M. Nederland 137%—137. A Amst. Thee C,M. 59%55%, A Houth. Alberts 74%74%. C Peruvian C. Pr. 35%35%. A. Erie Spoorweg 381/4 A. Kansas City S. 63—60(4. A. Southern Rhv. 82 C. Union Pac. Rr. 2143/4 ex. div. A. Ned. Ind. Tram 33/4 A Koloniale Buk 147-150-2. A N.I. Hbk. 1000 1221/2—125. C Ned. H. M 1000 142—142i/4. A Alg. Kunstz. U. 61i/2—60-57i/2. A v. Bierkels Pat. 75(4—78. Een golf-dilemma. "Wij lezen in het Hbld.: "Wiat thans in den Nederlands'chen" Om roep geschiedt, is erger dam tot hedfen voorgekomen as. Wij bedoelen ditm aal nu niet den onderlingen strijd 'tusschen de verschillende organisaties, noch de "be faamde censuur. Thans is voor den Ne- derlandschen radio-liefhebber een rij and opgestaan, waartegen niet te vechten valt, omdat mten geen wapenen hééft: ge brek aan behoorlijke golflengte. Sinds eenige dagen iedere luisteraar weet ervan mee te praten! is de ont vangst van de 1071 m vrijwel uitgestoten. Wij ontvingen daarover reeds verschil lende klachten, doch wij meenden hier aan nog geen publiciteit te moeten ga ven, omdat wij eveu wilden „afwachten Dit wachten heeft ons intussichen in de meening versterkt, tSit mén veilig kan zeggen: het luisteren op de 1071 is uit gesloten. Deze 1071 m golf heeft een historie; welke den meesten luisteraars bekend zal wezen. Zij moge echter duidelijkheidshal ve hier nogmaals vermeld worden. Ter radio-conferentie te Praag, in 1929 heeft de 'Nederlandsche delegatie in over eenstemming met de vooraf gevraagdé meening der belanghebbenden be reikt, dat aan ons land één lange golf (1875 M.) en één korte golf (298 M.) zijn toegewezen. Dat Nederland twee lan ge golven zou krijgen, was uitgesloten. Scheveningen-haven, dat voordien ge bruik maakte van 1875 nieter golflengte viel krachtens de bepalingen van Washington, waarbij voor verschillende vpen van radio-diensten bepaalde golf banden werden aangewezen, in den golf- band van 1200 tot 1050 m. Het was dus het eenvoudigst om de golf (van 1071 m., welke reeds bij ons land in gebruik was, voor den zalmlijken om roep te bestemmen, waartegen te Praag geen bezwaren bestonden. Thans komt Oslo op de 1071 m. Hoe komt Noorwegen San deze golf? Op noemde Praagscne conferentie heeft het de toezegging ge Kregen, eveneens op de 1071 m te mógen werken. Men bepaaldej hier echter iets, dat in strijd was met die bepalingen van Washington, waar voor de lange golven een basis vastgesteld werd vjan 1875 tot 1340 meter. Men ver bond aan deze vergunning één voorwaar de, ml. deze, dat deze golf andere dien sten, welke volgens Washington daarop recht hadden, niet moicht storen. "Van welingelichte zijde heeft men ons daarna bericht, dat er besprekingen zijn gevoerd tusschen vertegenwoordigers van de Ne derlandsche en van de 'Noorsiche re- geerimg. Overeengekomen werd, dat in Noorwegen proeven genomen zouden worden die echter niet storend mochten werken. ,<Rjj weinig storende proefnemingen is het echter niet gebleven: integendeel^ het nieuwgebouwde Noorschei station ging j met ongekende kracht uitzejaden. En deze iracht liet zich in Nederland danig voe len. Het werd, vooral de laatste d^gen aam de omroepvereenigingen onmogelijk gemaakt, op deze golf uit te zenden. Het genoegen, om op deze golflengte af te stemmen, werd een schrik. De verschik kende organisaties namen daarop haar toevlucht tot de 298 ro.-golf. Maar zoo als nu de 298 is,, is' zij ten eenemmale) onvoldoende. De 1071 kan men practisch voor onsj land als verloren beschouwen en de 298 is thans onvoldoende. Zoo is de toestand. Aa» wlen de schuld van dit alles? "Het is o.i. niet juist, om van schuld te spreken; eerder is men geneigd te,| éggen, dat deze geheele quaestie mét een zeker waas van geheimzinnigheid, omhuld is. De luisteraar, in zijn onmacht verwaqht mededeelingen van hoqgerband Den Haag zwijgt, althans men hoort niets," noch officieel, moCh officieus, Heeft de Regeering geprotesteerd bij dq Noorsche regeering? Zal men er alles op zetten, om de 298 zoo perfect motn gelijk te maken? Als men deze laatste; richting uitgaat, dan bereide men zich voor, dat de zaak eenige maanden in- bfeslag neemt. Dit is niet in een oogwenk gerejoeld. Zonder twijfel een weinig pret tig vooruitzicht. Het zou voorzeker wenschëlijk zijn; dat eenige officieele mededeelingl thans niet langer achterwege blijft. Deze on- pleizierige affaire kan nu eens geheel buiten het kader der politiek be zien en behandeld worden. Het betreft hier een belang van alle Nederlandsche luisteraars. G Galvé-Delft 112-114-12. A 0. Suiker Mpij. 50(450. A Boll. Kunstz. I. 71i/4— 70(4. A Int.. Viscose 2018. A Küchenm. I. Acc. 83s/884-1(4- A. Küchenm. I. Ultr. 97(4 - C. Marg Un. 1000 233(4—235-30(4- A. Ned. Ford A.M. 237(4—2393/4. A. Philips Gem. B. 315— 315(4-07. 'C. Anaconda Cop. 76—75(4-(4. C Bethlehem St. 80%79%-%. C Fokker Aircr. 12%12. A A.N.I.E.M.—N.B. 271—270. C A. Gas El. Cy. 29%—29. C Cities Serv. Cy. 26%25%-6 ex div, C Midd. West Ut, 23%—23%-4. A Alg, Explor. Mij. 117%116-5. A Bols ton Mijnb. 75-78-9(4. A Kon. Petr. Mpij. 3383/4340(41-38. C Contin. Oil Cy. 14(414('4-14. A Holl. Amer. Lijn 18(419. A K.N. Stoomb. Mij. 60(4 A Ned. Scheepv. "U. 1363/4_137-6. A H.V. Amsterdam1 357(4364(4-58. DE RAMP VAN DE R 101." De reden van de verlenging van de R 101, Nu er zooveel critiek wordt geoefend op de verlenging van de R 101 waartoe na de eerste proeftochten besloten was, worden nog eens mededeelingen van de regeering hierover in het Lagerhuis in herinnering gebracht. Het vroegere lucht schip R 38 is gebroken, omdat bet te zwak in het midden was. Het brak in 1921 toen het boven de Humber koerste. Het voorste gedeelte vatte vlam bij de breuk en daarop ontplofte het waterstof gas, Hierbij kwamen 44 menschen om In het Lagerhuis was de bedenking ge opperd dat ook de R 101 tengevolge van de verlenging te slap in het midden zou wórden, Hierop antwoordde Montague de onderminister voor de lucht, op 18 Maart in het Lagerhuis. Hij deelde mede dat de R 101 verlengd zou worden, om dat daardoor de capaciteit met 500.000 kubieke voet zou toenemen en zij een extra zuiver hefvermogen van ongeveer negen ton zou krijgen. De onderstelling dat dit gebeuren zou om een defect dat voorzien werd, goed te maken, was, volgens hem onjuist. De verlenging en bijgevolg de vermeerdering van het hefvermogen is, zeide hij, mo gelijk gebleken, omdat het luchtschip bij de beproeving zoo sterk is gebleken. Zij wordt niet uitgevoerd, omdat er een defect aan hefvermogen is, De Londensche bladen behandelen de vraag, of Engeland zal voortgaan met den bouw van luchtschepen, of dat het zich op dit gebied als overwonnen moet be schouwen. De „Daily Herald" is van oordeel, dat men eerst den uitslag van het onderzoek moet afwachten, dat thans wordt inge steld naar de oorzaak van de ramp, al-" vorens men zich een definitief oordeel' over deze kwestie kan vormen. Een ander blad wijst er op, dat Enge land door de verschillende ongelukken"' ongeveer drie vijfde van zijn luchtvaart-- deskundigen en technici heeft verloren,, zoodat men zorgvuldig de vraag moet overwegen, of het wel de moeite loont, op den ingeslagen weg voort te gaan. Indien voldoende helium voor de lucht vloot beschikbaar kan worden gesteld,, zal de vraag wellicht opgelost kunnen' worden. De overbrenging der slacht' offers. Gistermiddag zijn de kisten met de stoffelijke resten naar Boulogne overge bracht. Bij de overbrenging naar het sta tion te Beauvais bewezen Fransche troe pen van de luchtvaart militaire eer en' gedurende den geheelen tocht klonk dof tromgeroffel. Onmiddellijk achter de kist liepen de drie geredden, Leech,. Binks en Bell, die uit het ziekenhuis te Beauvais als genezen ontslagen waren, en daarachter Lord Tyrell, de Engelsche ambassadeur te Parijs met Tardieu» Montague, den Engelschen onder-secre taris van luchtvaart, met Laurent Eynac,. den Franscben minister van luchtvaart, en daarachter tal van officieren, deskun digen enz. van de Fransche en Engel sche luchtvaartdepartementen en een' peleton cavalerie tot slot. Aan het sta tion overhandigde Lord Tyrell aan Tar dieu een persoonlijken brief van den En gelschen Koning, waarin dank gebracht werd aan de Fransche regeering en het Fransche volk voor de betoonde hulp en het meegevoel en daarna zette de extra-trein zich in beweging. Om onge veer half vijf is hij te Boulogne aange komen. Hierna werden de kisten aan boord van de torpedobooten Tribune en Tem pest gebracht en gisteravond, na een moeilijken overtocht, kwam de droeve stoet te Dover aan. Er was veel belangstelling voor de aankomst aan het Victoria station te Londen, Niettemin heerschte er een plechtige stilte toen de met de Engelsche vlag bedekte kisten uit den van Dover komenden trein werden geladen in de gereedstaande lijkwagens. Er waren eenige minister aanwezig o.a, Mac Do nald en eenige vertegenwoordigers van het ministerie voor luchtvaart, met wie de met den zelfden trein meegekomen drie licht gewonde overlevenden een kort gesprek voerden. In de auto's achter de lijkwagens namen Mac Donald, de overlevenden en de andere autoriteiten plaats. Door een dichte menschenme- nigte ging de droeve stoet onder dood- sche stilte door de straten van Londen naar de Westminster Abdy, waar de kis ten werden opgebaard. Na de opbaring speelde een kapel een. treurmarsch en betrokken soldaten de eerewacht. De nabestaanden der slacht offers werden toen tót de Kathedraal toegelaten. Vrijdag a.s, zal de bevolking gelegenheid hebben de dooden de laat ste eer te bewijzen. Zaterdag zal de ter aardebestelling te Cardington plaats hebben. De prins van Wales zal den Koning vertegenwoordigen bij den lijkdienst op Vrijdag in de Sint Paul, De meeste familieleden hebben reeds toestemming verleend voor een begrafe nis in een groot gemeenschappelijk graf, dat te Cardington zal gedolven worden op het plaatselijk kerkhof, dat dicht bij den ankermast is gelegen en waar later een passend gedenkteeken kan worden opgericht. De opstand in Brazlië' 't Is een ernstige toestand in Brazilië geworden. Er is zelfs al sprake van een front. De berichten komen uit Buenos Ayres en Montevideo, doch, waar 't een revolutie betreft, is voorbehoud steeds gewenscht. Volgens de Associated Press uit de laatste stad willen de opstan delingen in den staat Rio Grande do Sul in twee-richtingen optrekken. Een deel der troepen zal Sao Paolo aanvallen. Het andere deel gaat in de richting van Rio de Janeiro. Dit zal indien noodig ver sterkingen uit andere staten afwachten, voordat men tot den aanval op Rio de Janeiro overgaat. Radio-telegrammen van het front dee- len de aankomst van opstandige troepen aan de grens van den staat Sao Paolo A Java Cult. Mij. 263265t-3, A N.I. Suiker U. 162—163-2. A Poerworedjo S.O. 20—21. A Deli B.atavii 275%—277-5. A. Deli Maatsich. 275(4—275(4-70. A. Senembah 313309(4-10(4.;3 G. Chicago Milw. 17(4lO/Zi-Vs. A. Amst. Rubb. C. 70(4 A Deli-Bat. Rubb. 4749%. A Hessa Rubber 6971%. A Serbadjadi S.R. 54%56. A V.I.C. Ondern. 56%—58%. C Interc, Rubber 33. Prolongatie 1 1 Londen 'Berlijn Parijs Brussel Zw(4itserland Kopenhagen New-York WISSELKOERSEN. 7 Oct. 8 Oct. "12.045/s 12.045/8 58.98 58-98 9.723/4 9-72(4 34.58I/2 34459 48.15 48.17 "66.35 66.35 2.48 2.48 Rubber Tabak Aku Accoust. -Margarine - Amerika - Suiker - Young Industrie Nadruk verboden

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2