RADIO Er is slechts één lamp die een Philips „Miniwatt" vervangen kan en wel een nieuwe Philips „Mini watt" TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 3 OCTOBER 1930. No. 232. BINNENLAND. VAN JAREN HER ZEELAND KUNST EN WETENSCHAP, DE ACCIJNSVERHOOGING OP GEDISTILLEERD. De Centrale Vereeniging voor den Ge distilleerdhandel, gevestigd te 's-Graven- hage, heeft zich met een uitvoerig adres tot de Tweede Kamer gewend naar aan leiding van het wetsontwerp tot ver hooging van den accijns op gedistilleerd en verzoekt het ontwerp te verwerpen. Adressant wijst daarin op de accijnzen in België en Duitschland, resp. f 255 per H.L. ad 100 pet., in Duitschland f 360 per H.L. ad 100 pet. Wordt het ontwerp tot wet verheven dan is adr. vast overtuigd, dat het psy chologisch moment voor den smokkelaar is aangebroken om gezien deze verschil len wederom tot den smokkelhandel over te gaan. In dit verband is een verhooging van f 44 per H.L, ad 100 pet, van zeer groot gewicht. De kans dat de smokkelarij weer zal herleven, wordt bovendien verhoogd door het feit, dat tal van arbeiders in de grensprovinciën dusdanig door werkloos heid en lage verdiensten worden geteis terd, dat zij door deze factoren zich weer tot den smokkelhandel zullen aam getrokken gevoelen en te sterker, naar mate deze handel meer loonend is. Natuurlijk zullen zich dan de funeste gevolgen over het geheele accijnsbedrag doen gelden en worden de 37 millioen die de schatkist thans reeds ontvangt, in groot gevaar gebracht. Ook de financieele beschouwingen van den minister kan naar het oordeel van adressant den toets der critiek niet doorstaan. Voorts ziet de minister over het hoofd, dat de accijnsverhooging op den consu ment zal moeten worden verhaald, daar niemand kan verwachten, dat de handel deze accijnsverhooging zal kunnen dra gen. Dit verhaal is mogelijk in drieërlei vorm: a. verhooging der prijzen, b. mindere inhoud van het glas, c. verlaging der sterkte, met als gevolg dat de geraamde meer dere opbrengst niet alleen niet zal wor den bereikt, maar de mogelijkheid niet is uitgesloten dat zelfs het huidige accijns bedrag in de toekomst niet meer zal worden behaald. HET FINANCIEEL RESULTAAT VAN „OUD SWOLLE'. Nu het financieel resultaat van de ex ploitatie van ,,Oud-Swolle" bekend is geworden, blijkt, volgens de „Tel.", dat dit onderdeel der onlangs gehouden feestviering ter herdenking van het 700- jarig bestaan van Zwolle als stad een batig saldo heeft opgeleverd van niet minder dan bijna f 7000. De betrokken feestcommissie heeft den wensch geuit, dat een gedeelte van het geld zal wor den besteed voor een nieuw beeld van Sint-Michaël, den schutspatroon der stad, op de Groote Kerk, dat f 3000 zal moeten kosten en waarvoor f 700 a f 800 door een commissie is bijeengebracht Het resteerend bedrag zou de feestcom missie aangewend willen zien voor een liefdadig doel, waarvoor dus nog f 4500 overblijft. MEDEZEGGENSCHAP VAN HET PERSONEEL BIJ DE ARBEIDERSPERS. Toen de N.V. Drukkerij er. Uitgevers maatschappij „De Arbeiderspers", het gezamenlijk bezit der moderne Neder- landsche arbeidersbeweging, 'in 1929 werd opgericht, aldus Het Volk, was bij door D. A. DE STOPPELAAR. commissarissen en directie de wil aan wezig, ten spoedigste de medezeggen schap in het bedrijvencomplex in te voeren. Een commissie heeft thans met het Medezeggenschapsrapport van S.D. A.P. en N.V.V, als basis, een reglement opgesteld, dat na overleg met de betrok ken vakbonden in de vergadering van den Raad van Commissarissen van 2 September 1930 definitief werd vastge steld. Besloten is daarop, dat dit reglement in werking zal treden op 1 Januari 1931 zoodat met ingang van dien datum de medezeggenschap aan Arbeiderspers en daarmee in het Nederlandsche bedrijfs leven, haar intrede doet. Er zullen daartoe in overleg met de vakvereenigingen ondernemingsraden groepsraden en een centrale onderne- mersraads gevormd worden. DE WEG ROOSENDAAL—BELGISCHE GRENS. Men schrijft aan de N.R.Crt.: De weg RoosendaalBelgische grens, die sedert eenige maanden voor het ver keer is afgesloten, is gisteren gereec gekomen, althans wat het middenge deelte betreft. De fietspaden moeten nog voltooid worden. De Soliditit Maatschpij. te Amsterdam, welke dit betonvak van ruim 7 K.M. in den tijd van slechts 3J4 maand opleverde, heeft hiermede een constructie toegepast, welke in ons lanc nog niet wordt aangetroffen, Het siligeen beton is van heel bijzondere samenstel ling. Tal van ingenieurs en hoofd-inge- nieurs van den rijkswaterstaat, zoomede deskundigen uit België en zelfs uit Po len, hebben in de afgeloopen maanden het werk bezocht- De officieele opening zal in de tweede helft dezer maand geschieden. Men is voornemens daaraan een feestelijk ka rakter te geven. (Intgez. Med) Beauvoir stadhouder van Zee land. Alva de gefailleerde. De ondergang van Rei- merswaal. Mondragon is een van de weinige Spanjaarden, die zich op de Zeeuwsche wateren thuis voelen. Na verschillende vruchtelooze pogingen lukt het hem in de polders nabij „den Haak" te landen. Vandaar uit weet hij de Zeeuwsche hoofdstad te proviandeeren: 300 koeien en leeftocht voor twee maanden doet hij Middelburg toekomen. Hijzelf met 2400 soldaten blijft op Walcheren om eenige dagen later ongehinderd zich met het garnizoen binnen de Arnestad te ver eenigen. Weliswaar verliest Beauvoir door on kunde zijner bevelhebbers op de Zeeuw sche stroomen eenige schepen, doch de bemanningen ervan worden gered. Vlug zeilt hij nu naar Terneuzen en laat daar het anker vallen. Doch 't gaat hem niet voor den wind om ongedeerd binnen Antwerpen te komen. Van den wal be stookt, in de achterhoede aangevallen, terwijl op de vloot alles verbruikt is, overvalt hem een geweldige storm, welke twee dagen aanhoudt. Als door een wonder blijven hij en de zijnen be houden en totaal uitgeput bereikt hij ein delijk Antwerpen; vier zijner 'schepen vergaan en die afdrijven vallen in han den der Zeeuwen. Bevorderingen, Gedeputeerde Staten van Zeeland heb>- ben aan den heer J. F. Koevoets sedert 1 Januari 1899 in dienst der Provincie, öp zijn verzoek eervol ontsl|ag verleend als agent bij den Provincialen, Stoombioot- dienst op de Wiester Schelde te Terneu zen en is in zijn plaats benoemd de heef J. P. Stoffels, titans agent bij den dienst te H,answeert, terwijl in de plaats van dezen is benoemd de heer J. van Tateoof- hove, thans goederenJklerk bij den dienst te Terneuzen, [alles met ingang van '1 Januari 1931. De Winterdienstregeling. In de dienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen is voor den a.s. winter- dienst wat betreft de lijn Vlissingetn'1 Roosendaal heel' weinig veranderd. De komende en gaande mail treinen zijn on geveer een uur vervroegd en énkele mo- torreinen GoesVlissingeni of omgekeerd enkele minuten gewijzigd. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, 'blijft de dienstregeling van de tram Middelburg— Vlisingen geheel hetzelfde. De winterdienst gaat a.s. Zondag in;, dus direct n|adat de Hokkien des nachts om 3 uur op 2 uur zijn gezet. In plaats van den gesneuvelden An- thonie van Bourgondië wordt nu Mon dragon tot gouverneur van Zeeland be noemd, aangezien Beauvoir, aan wiens dralen Alva 't verlies van Zeeburg toe schrijft, het bestuur slechts op diè voor waarden op zich wil nemen, welke den Hertog onaanneembaar voorkomen. Alva's positie wordt in deze dagen zeer moeilijk: hij schrijft Philips, dat diens belang vordert, om ten spoedigste uit de Nederlanden te vertrekken, al waar hij niets meer kan uitrichten en zal sterven, indien hij hier nog één winter moet doorbrengen. Zóó hevig kwelt de rheumatiek hem, dat hij zich niet meer uit z'n armstoel kan oprichten. Tenslotte geeft hij den Koning den ver- schrikkelijken raad om alle steden en dorpen welke niet door de Koninklijke troepen behouden kunnen worden, in brand te steken.... Zooals men weet heeft de ijzeren her tog uit z'n persoonlijk vermogen tal van krijgstochten in Zeeland (en Holland) be kostigd, als 's Konings geld niet op tijd Brussel bereikt. Vandaar dan ook, dat hij geweld'g in de schuld zit. „Vastgenageld ben ik in Amsterdam", zoo schrijft hij Philips als de troepen aldaar aan het muiten slaan. Tweeduizend soldaten dringen zijn wo ning binnen en eischen onstuimig huu achterstallige soldij. Met de grootste moeite slaagt hij er in bij eenige aanzien lijke Amsterdammers geld te leenen; bij de bankiers is hij alle crediet kwijt. Als een gefailleerde zit hij daar en beducht voor zijn geldschieters zint de hertog op 'n middel, zich uit de voeten te maken. MIDDELBURG. Schreven wij Woensdagavond over de wenschelijkheid v,an betere verlichting van den Langevielesingel bij den wissel vjan de tram, opdat ongelukken aldaar zooveel mogelijk worden voorkomen, thans kunnen wij melden, dat de P.Z.E. M. ter plaatse een goede verlichting heeft aangebracht, die zeker door hen, die des avonds met de tram reizen en nu ettelijke weken genoopt zullen zijn over te stappen, ten zeerste op prijs zal wor den gesteld. VLISSINGEN. De Zuid-Nederlandsche Radio-Distri butie Maatschappij heeft een adres aan den gemeenteraad gezonden, waarin zij verzoekt de haar verleende vergunning voor het overkruisen van gemeentegron den met geleidingen ten behoeve van ra dio-distributie,- welke vergunning tot 31 December a.s. is verleend, te verlengen en wel zoo mogelijk tot 31 December 1945, daar de vele technische veran deringen en uitbreiding van het net en inrichting ten behoeve van het eventueel, doorgeven van een derde station of eigen uitzending, vele geldelijke offers zullen vergen. Het bestuur der Vereeniging van ra- dio-distributie-abonnés gevestigd op coö peratieven grondslag met zetel te Vlis- singen, heeft in een adres aan den ge meenteraad verzocht aan deze vereeni ging vergunnnig te willen verleenen tot het aanleggen van een dradenüet over dé straten en pleinen en haar zoodoende in staat te stellen tot het exploiteeren van een centrale voor radio-distributie. ZUID-BEVELAND. HEINKENSZAND. Woensdagavond kwam de Raad dezer gemeente in open bare vergadering bijeen. De voorz. deelt 'mede dat het pad bezijden iden, keiweg aan het eind van de dorpsstraat als rijwielpad is aangegeven door middel v)an borden zoodat op dit punt geert procesverbalen meer zullen vallen we gens het niet houden van den rechterkant van. den straatweg. Voor kennisgeving wordt aangenomen een adres van de Vereeniging voor ze nuw- en zielsziekten als ook van den A. N. Wl. B. met verzofek om subsidie. Van de P. Z. E. M. is bericht ontvangen, dat van de 247 aansluitbare perceeten in de kom zijn aangesloten 138 of 56 pet. en djat de prijs per K. Wj. U. be draagt 43 cent. De rekening v-an bet Algemeen Armbe stuur met ontvang f 1.735 en uitgaaf f 1.660 werd met algemeene stemmen) goedgekeurd. De begrooting voor 1931 v,an hetzelfde lichaam wordt eveneens met algemeene stemmen goedgekeurd sluitend in ontvang en uitgaaf op f 1.791. Wegens periodieke aftreding van den heer W. v. d. Diers als lid van het Alge meen Armbestuur wordt gekozen de heer J. de Jonge Mz. De heer W. v. dl Diers wenschte niet meer in aanmerking te komen. Met algemeene stemmen wordt de bouwverordening op voorstel van B. en W. gewijzigd. De begrooting der gemeente vo.or 1931 wordt behandeld en vastgesteld op een bedrag in ontvang en uitgaaf 'van f 54.240 met een post voor onvoorzien van f 2.913 Met 6 van de 7 stemmen wordt nog besloten om B. en Wl. een crediet van f 500 toe te staan om daaruit de onkosten te bestrijden om te doen onderzoeken of een rioleeringspljan in deze gemeente mógelijk is, met het oog op de daaraan verbonden basten. De heer N ij s s e stemde tegen, den post in de overtuiging dat dit plan onuitvoerbaar is. Op zekeren dag laat hij bij trompetge schal omroepen, dat ieder, die nog iets van hem te vorderen heeft, den volgen den morgen om zijn geld kan komen. Maar als de nacht valt, poetst hij de plaat De Zeeuwsche opstand heeft hem ge ruïneerd en 't is voor de Nederlanden 'n groote opluchting als hij beladen door den vloek eener gansche natie, naar Spanje afreist. In den laatsten tijd was het de Spaan- sche zaak in Zeeland niet voor den wind gegaan. Meer en meer wordt de hoofd stad door het onder water zetten der omliggende landerijen en het opwerpen van nieuwe schansen, bedreigd. Mondra gon staat daartegen machteloos Op Walcheren weet Oranje 6000 man En- gélschen te doen landen. Middelburg heeft nog voor een maand levensbehoef ten, Vandaar dart Alva op 't laatst van zijn bewind nogmaals een vloot van 80 sche pen te Antwerpen uitrust. Beauvoir als vlootvoogd, laat bij Lillo de grootst schepen de Honte afzakken en werpt een bezetting in Reimerswaal. Dat wordt de ondergang van 't aardige stadje, Ondertusschen wordt de Zeeuwsche vloot door wachtschepen hiervan onder richt. Boisot vaart de Spanjaarden tege moet en treft hen te Wolphaartsdijk aan. Maar de laatsten vluchten terug naar Bergen op Zoom, Thans volgt het beleg van Reimerswaal, dat zich na een dag of vier moet overgeven. Uit vrees dat de vijand er zich zal nestelen, steken de Geuzen de stad in brand, na deze te heb- NMCf.' PHI LI (Ingez. Med.) KLOETINGE. Op den ^gehouden vafc wedstrijd „Ons dagelijklsch voedsel" te VHertogcnboseh, behaalde de heer J. Felius alhier een zilveren medaille voor waterbrood. THOLËN. STAVENISSE. De Roode Kruis-oollee- te 1930 heeft in deze gemieente door de,n verkoop van speldjes, door eenige jonge dames' f 17 opgebracht. De heer J. W. H. F. Buijze,, sedert de laatste jaren voorzitter der afdeeling Tholen van het N.O.G., heeft zich, bij zijn periodieke aftreding niet meer als iZoodanig verMesbaar ges leid. Zijn ge vorderden leeftijo en het feit, dat er gé lukkig verscheidene jonge krachten in de afdeeling zijn, zijn de oorzaak van dit besluit. Op de eerstvolgende verga dering der afdeeling^ 18 Oct. a.s. zal er dus in die vacature moeten worden voorzien. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W, D. IJZEND1JKE. Woensdag vergaderde de afdeeling IJzendijke van het Groene Kruis. De voorzitter dir. Talsma deelde mede, dat hij benoemd was tot direc teur van het ziekenhuis Lichtenberg te ben ontmanteld. De meeste bewoners trekken naar el ders èn om 't geweld van den telkens terugkeerenden krijg te ontgaan èn we gens 't gevaar van de steeds verzwak kende dijken. En die verlaten stad zal ten slotte gesloopt worden. „Waar op gevolgt is, dat door last van de Heeren Staten van Zeeland naer aenslag van biljetten aen 't sterfhuijs (d.i. de stad), ende verkoopinge van straetsteenen, ende anders, ende om met een voort alles te zeggen, de uitvaert is gehouden." De Koninklijke vloot keert naar Ant werpen terug. Beauvoir heeft verschil lende schepen verloren en is geheel ter neergeslagen, te meer daar de Spanjaar den aan hem 't mislukken der expeditie wijten. Toch durft Alva's opvolger, don Louis de Requesens, hem niet door een ander vervangen, aangezien de vlootvoogd eij de regeeringsgetrouwe Nederlanders zeer gezien is. Bovendien bestaat de vrees, dat z'n vloot dan ook uiteen ïaakt, daar de soldaten, die er zich op bevin den, tot zijn afdeeling behooren en de matrozen zijn partij trekken. Moge het den landvoogd ontbroken hebben aan vastberadenheid en beleid, aan trouw aan den Koning faalt 't hem niet. Doch de meerderheid der Zeeuw sche vloot blijkt onbetwistbaar sinds deze de Spaansche in Bergen op Zoom houdt opgesloten. En als Requesens hem aanspoort om nogmaals zee te kiezen, betuigt hij dan ook opnieuw gereed te zijn z'n leven in Amersfoort. In de vacature werd voor zien door benoeming met algemeene stemmen en één blanco van zijn op volger dr. Brouwer, die de benoeming aannam. Eén der leden dankte dr. Tals ma voor zijn krach tigen arbeid in deze en de omliggende gemeenten voor het Groene Kruis,, dat onder zijn leiding tot grooten bloei was gekomen. De secreta ris der afdeeling,, Ide heer van Roosje- velt bracht hem den dank van het Be stuur. i i De overwintering op Jan Mayen-eiland, Men weet aldus de N. Rott. Crt., dat er verschil van meening, althans eenige onzekerheid bestond over de plek, waar in 1633'34 de zeven Hollanders had den overwinterd en waren omgekomen. Toen in den zomer van 1634 hun lijken waren gevonden, zijn die teraarde be steld, natuurlijk vlak bij de overwin teringshut. Maar waar had die gestaan. Het antwoord op die vraag schijnt thans na driehonderd jaar te zijn gegeven. De correspondent van het blad te Stockholm seint. De leider van het Noorsche meteoro- 's Konings dienst te wagen. Het moreel zijner bemanning heeft door slechte be taling zoozeer geleden, dat een groot deel naar Oranje overloopt; de vloot deels te Antwerpen en Bergen op Zoom geankerd, kost maandelijks wel 36.000 kronen aan onderhoud en daar de geld nood bij de Spanjaarden altijd chro nisch is, wordt de bemanning slecht verzorgd. Eiken dag komen er door honger en gebrek s om. Tot overmaat van ramp geraakt nog een groot deel van 't geschut in 's Prinsen handen. Als Requesens nog in Spanje is, heeft hij zich wel honderdmaal afgevraagd, „hoe het mogelijk is, dat de omwente- lingsgezinden zulke talrijke vloten on derhouden, terwijl de Koning er niet een voldoende kan uitrusten." Maar nu hij hier de toestanden in oogenschouw kan nemen, is hem dit duidelijk. Zij, die Oranje dienden, stre den ter verdediging van hun leven, hun goed, hun godsdienst; Oranje's zaak is de hunne en zoodoende stellen zii zich tevreden met levensonderhoud zonder soldij." Requesens acht het van groot belang vóór den zomer meester van de zee te zijn; een moeilijke opgave daar ook Alva, ondanks al zijn gezag, nimmer de meerderheid te water heeft kunnen be komen. En daar hij er vast van over tuigd is geen liefhebbers voor zijn vloot hier te lande te vinden, stuurt hij zaakgelastigden naar Denemarken, Zweden en de Hanze om eenige oor logsbodems in soldij te nemen.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5