BEURSNOTEERING EN WISSELKOERSEN. WISSELKOERSEN, KERKNIEUWS- KUNST EN WETENSCHAP. LAATSTE BERICHTEN. BEURSOVERZICHT. BURGERLJKE STAND. LEGER EN VLOOT. SPORT BUITENLAND. Algemeen Overzicht. AMSTERDAM, 17 September. Het eerste getal is de vorige noteering, het tweede die van heden. Ned. '22 A-B (f 1000) 6 103%—-103%. Ned. '18 (f 1000) 5 102%—102%. Ned. '19 (f 1000) 5 102—101%. Ned. '17 (f 1000) 4% 102%—102%. Certificaten 80%80%. Ned. W. Sch. 65—65. Duitschl. (100) 103%—101%. Eng. W. L. '29-'47 (50-200) 103%—103% Zeeuwsche Hypb. 5 101 Dito 41/2 IOO14—IOO. A. Amsterd. B 1733/*— 173%'. I A. 'Bank Ass. 591/4 1 O. Ned. Handel M. 156^—155%. O. Rotterd. Bankv. 1075 A. Kon. Mij. De Schelde 101 O. Fiarbenind. I. G. 146%148.. O. Fisk. Rubb. Gy. 2 O. Un. States St. Co. 1691/4— 170y8'. C. Centr. Publ. Serv. 27%—27%l ,C. Niorth. Am. Cy. 10 71/4—10 73/4". A. Bjorneo Sum. H. Mpij. 14314—141 A. Singkep Tin-Mij. 96i/2— 953/4. E. Shell U. Oil C. 15-15. A. Rott. Lloyd 140—142. A. 'Java China Japan lijn 70i/2—7l3/4\ A. Stoomv. Nederl. 144i/2—145. C. Amst. Thee Cult. Mij. 56-55. A. Houthandel Alberts 70%70%. C. Peru Pref. 38—38. A. Erie Sp. Mij. 41%—40%. A. Kansas City South 67%67%, A. Southern Railway 82 C. Union Pac. Rr. 220%—219%. A. Ned. Ind. Tram 4 A. Kol. Bank 153—155. A. N.-I. Handelsb. (f 1000) 130%—130% A. Ned. Hand. Mij. (f 1000) 150%—150% A. Alg. Kunstz. U. 8O1/482-2%1. A. v. Berkel's Patent 753/4—753/4. C. Calvé-Delft 1161/21163/4-16. A. Centr. S. Mpij. 53—5314. A. Htoll. Kunstz. Ind. 8O34' A. Intern. Viscose 2423i/2. A. Küchenm. Int. Aocoust. IOI1/41015-% A. Küdhenm. Int. Ultr. 97%974/2- O. Miarg. U. f 1000 242%—249-47. A. Ned. Ford Aut. M. 258—259. A. Philips' Gl.fabr. 325%—325%'-29!%. C. Anaconda Copper 93s/s'933/8-%'. •C. Bethlehem St. 88%— 89i/8. C. Fokker Aircraft 17%'—17. A. Alg. N -Ind. Elec. 'M: (N.,B. 283—283. C. Ass. Gas en Electr. Cy. 30%— 30%'. C. Cities Serv. Cy. 28%'—28%-30%'. C. Middle West Ut. 28%—28%. A. Alg. Expl. Mij. 135139-41. A. Boeton Mijnb. 7375-81%. A. Kon. Petr. Mij. 364%368-66. C. Cont. Oil Cy. 19%19. A. Holland Am. Lijn, 2423%. A. Kon. Ned. St. Mij. 62 A. Nederl. Scheepv. U. 144147-45 A. H. V. Amst. 368i/2-373-77i/2 W A. Javasche Cult. Mpij. 290—2931-94.' A. Ned.-Ind. S. U. 178-180-82%. A. Deli Batavia 290—296-95%L A. Deli M 291%—290-298." A. Senembah 324i/2325-27%'. O. Chicago Milw. 14%15. A. „Amst.' 'Rubb. O. 88%93-90. A. Deli-Biatavia R. M. 49j%52%-49. A. Hossa Rubb 65-71-73%. A. Serbadjiadi Sum. Rubebr 57i/2—58141. A. «Ver Ind. Cult. Ondern. 54%— 5634. C. Interc. Rubber 3i/8—3-i/8. Prolongatie 1%1%-2. 16 Sept. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Koepnhagen New-York 12.07 59.16 9.75% "34.621/2 48.18i/2' 66.471/2' 2.4814 17 Sept 12.061/2' ,59 141/2 9.753/4 "34.611/2 48 16% 66 421/sJ 2.48% In den ring Hoogezia,nd dér Ned. Herv. Kerk zullen weljdrja 7 vacatures zijn, terwijl een plaats wegens ernstige ziekte yan den predikant djoor den ring moet worden bediend. Bezet zijn d!an nog 'Westerbroek, Hoogeztand en Middelbert, (door den ring bedjend). Milton Sills, f Uit Los Angeles wordt gels eind De be'kéinde filmacteur Milton Sills is op 48-jarigein leeftijd tijdens het tennisV spelen plotseling (aan hartverlamming overleden. I 1 DROEVIG AUTO-ONGELUK. GOES. Gisteravond is op den Oosfi- sin,gel te Goes hét vierjarig 'kleindochter- tje van den heer en mevr. B|. door de bestelauto, van dén heer de Rr. ajamgtef» reden. Hel 'kind sloeg tegen de straat en werd nog enkele meters meegesleurd. In hoogst ernstigen toestand werd het jmeisje met dezelfde auto. direct naar het Gasthuis overgebracht, waar medi sche hulp van dr. Iluese werd ingeroe pen. Te half acht is het meisje, echter overleden. ,Wel diep tragisch' was hét,, dat de mnoeder van het Mud, eveneens hier ge logeerd. aan den 'kant van de straat gej- ituige was van hel ongeluk. De auto. is voorloopig in beslag ge nomen en zal zeer waarschijnlijk door den provincialen deskundige, den heer Vijgeboom, worden onderzócht. Naar wij vernamen, zijn zij, die het ongeluk zagen gebeuren, er van overtuigd, dat den chauffeur, geen schuld treft. VOORZITTER TWEEDE KAMER. 'Bij Kon. besluit is benoémd tot voor zitter der Tweede Kamer van hét /hans te beginnen zittingsjaar, de heer rnr.-J. JL H. van Sch'aik, lid dier Kamer. MONUMENT—JAN LIGTHARTi. IJ. K. JU Prinses Juliana zal Vrijdjag !26 dezer té 3 uur het ,te 'sj-Gravenha(ge opgerichte igedenkteeken voor'wijlen Jan Ligthart onthullen. ONEERLIJK ADVOCAAT. De Zaterdag te Rotterdam als verdacht van verduistering aangehouden Haagsche advocaat mr. H. V. is heden naar het Huis van Bewaring overgebracht. Reeds moet vlaststaan dat ten nadeele van cliënten meer dan een halve ton zoek is. DE MOORDZAAK-LANS. Voor de Haagsche Gerechtshof is he den aangevangen de behandeling van de geruchtmakende Rotterdamsche moord zaak tegen den gewezen procuratiehou der G. J. van O. die wegens doodslag op zijn patroon Lans op 29 November 1928 te Rotterdam gepleegd werd ver oordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf. Van de zijde van de balie, de pers en het publiek bestond voor de be handeling zeer veel belangstelling. Reeds omstreeks middernacht stonden men- schen voor den ingang der publieke tri bune, doch slechts weinige werden toe gelaten. Het O. M. werd waargenomen door den waarnemenden advocaat-generaal mr. de Visser, die bij de behandeling der zaak voor de Rotterdamsche rechtbank als officier van Jusitie tot tweemaal toe tegen verdachte twintig jaar gevangenis straf heeft geëischt ter zake van moord. Niet minder dan 84 getuigen zijn gedag vaard, waarvan vandaag 34 zouden ge hoord worden. De verdachte wordt bijge staan door mrs Kokosky en van der Meer. Op een vraag van de president, waar om hij in appèl was gekomen, antwoord de verdachte, dat hij niet schuldig is aan den dood van Lans; wel bekende hij de valschheid in geschrifte en de verduis tering waarvoor hij tevens veroor deeld is. VERDUISTERING. Gister is te Haarlem aangehouden een 38-jarige brievenbesteller, beschuldigd van verduistering van geldswaardige pa pieren uit postzakken tot een bedrag van f 14.425. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: f 1000: 17936 f 400: 3387 8020 8101 9745 15900 '19675 f 200: 4496 4900 16004 f"100: 6160 10017 15513 AMSTERDAM, 17 Sept. 3 uur V.D. Beurs stil, maar vaist. Industrieelem rubbers, koninklijke en mijnen willig Ta bakken en Suikerwaarden prijshoudend. Scheepvaarten hiooger. Amerikanen stil. OP EEN STOOTBLOK GELOOPEN. BRUSSEL, 17 Sept. Hedenmorgen is een D-trein, die het station Antwerpe|n zou binnenrijden- door een onveilig sig naal gereden en op een stootblok gclbtH pen. Twee wagons en de locomotief sto ten zoo hevig tegen elkaar, dat 16 per sonen gewond werden, Zeven gewondfen moesten naar het ziekenhuis worden; ver voerd. De overigen konden d)e reis voort zetten. De toestand der gewondten geeft geen reden tot bezorgdheid. DE VOLKENBOND. GENÊVE, 17 Sept. In de Woensdagoch- tend (gehouden zitting van de Volken- (b onids vergadering werd de resolutie in-» zake Pan-Europa, "die voorziet in de vor ming van een bijzondere studiecommis sie zoo noodig in samenwerking met infiet-leden van den Volkenbond en de overige leden van den Volkenbond bui ten Europa me't algemeen© stemmen aan genomen. In den Raad vain den Volken bond werden tot nieuwe leden gekozen Guatamala me't 41 st., Ierland met 36 st. en Noorwegen met 38 st. Middelburg. Van 15—17 Sept. Bevallen: M. L. E. J. Pronkers geb. Debra, z.; J. de Koning geb. de Klerk, d.; J. Loomans, gëb. A-Van den Bergen, zC. S. Mol, geb. Ludik- huize, d. Overleden: W. P. van Tiel, man van M. P. Schipper, 37 ji. Goes. (Ondertrouwd: H. N. Kiters, j:m. 30 j. en M. F van Hese, jd. 31 jj. Bevallen: J. A. Bakker, geb. Goeree, z.; M. van Noort gfeb. de Schipper, 2 d. Overleden: P. Grim, vrouw van C. Vreseke, 69 j. De schipper II. Stroo is overge plaatst van het wachtschip te Wi 1 lean's- oord naar dat le Vlis&ingen en 'dé majoor-torpedist R. H. Oosterhoff van de Schorpioen naar het toiyedo-etablis).- sement te HeÏÏe.voetsluils. De bootsman J. W. Bol is bevorderd tot schijiper. Vice-Admiraal Quant. Naar het „Vad." verneemt zal vice- admiraal L'. J. Quant, commandant dér Marine, voorjaar 1931 den zeedienst ver laten. I Athletiek. Ziaterdag a.s. houdt de Athletiekver- eeniging „E. M. M." alhier op het ge meentelijk Sportterrein een grooten na tionale n athletiekwedstrijd, welke te 2 uur -aanvangt. 'Eenige van Nederland's meest bekende athleten hebben voor dé zen wedstrijd ingeschreven, zoo o.,a. de bekende sprinter M. v. d. Berge van Pro Patria te Rotterdam, op dé 100 Meter. Op de 800 M. zullen medewerken le den van „Thor" te Goudérak en van „P. S. V." te Eindhoven. De 3000 M. vooral belooft interessant te worden, evenals de 1500 M. Hierbij zzullen starten de heeren Wollf (Hellas) Haitsma, Bolten, Lijflander en Dijkman (allen A. V. 1923), allen reeds bekenden Van den Singelloop en de Boulevard-Esta fette. De heer 0. Sinke, oud -lid yan E. M. M., oud-leider van Marathon, zal trach ten op deze nummers dé bestaande, Zeeuwsche records te breken. Ook een aanval op het Nederlandsch record 3000 Meter is niet uitgesloten. De heer Sinke won vorige week den loop door Yianen, een afstand van 3085 M. in) 9 m. 9.4 sec., terwijl het Nederlandsch record is 9 m. 4.2 sec. Het nummer Speerwerpen en Discus werpen brengt leden van Olympia (Den Haag), Thor (Gouderak), A. V. 23 (Am sterdam), Kon. Marine (Vlissingén), P. S. V. (Eindhoven) als deelnemers. Kogelstoten zal eveneens een' inleres- santien strijd te zien geven;, naast andere deelnemers van dé reeds genoemde ver- eenigingen, zal deelnemen de Nederland- sche recordhouder Kamerbeek van P. S. V. Bij Ihloog- en verspringen zullen voornamelijk de Zeeuwen elkaar bekam pen, met den Amsterdamtoer Haitsma bij het nummer hoogspringen. V|an de Zeeuwsche vereenigingen nemen deel Marathon, E. M. M. en Wilhelmina. Na afloop zal te 5 uur de estafette rond Middelburg plaats hebben, begin en einde bij de Koepoort. Voor dezein strijd worden slechts 4 ploegen ver wacht en wel twee van Marathon, een van E. M. M. en een vans de Zeemacht. Redevoeringen van Scialoja en Curtius. In de Volkenbondsvergadering zijn gisteren twee belangrijke redevoeringen gehouden. Van Scialoja, de Italiaansche gedelegeerde en van Curtius, de Duitsche minister .van buitenlandsche zaken. Scialoja noemde de grootste fout, die tot dusverre bij de behandeling van ont wapeningskwestie is begaan, dat men artikel 8 van het volkenbondsverdrag zoo heeft uitgelegd, alsof de veiligheid een voorwaarde is, die vervuld moet worden, voordat men met ontwapening zou kunnen beginnen, terwijl daaren tegen artikel 8 wil, dat de veiligheid slechts een factor is, die van invloed kan zijn op de mate van ontwapening. Curtius werd met zeer veel aandacht aangehoord. Doch zouden er afgevaar digden zijn geweest die bij zich zelf dachten Gij zegt dit alles nu wel als uw overtuiging, doch hoe zal de politiek worden na déze verkiezingsuitslag? Er is wel reeds verklaard, dat de Duitsche buitenlandsche politiek dezelfde zal blij ven, doch wie kan dit garandeeren Duitschland beschouwt het als vanzelf sprekend, dat de ontwapeningsconfe rentie nu eindelijk in den loop van het volgende jaar zal bijeenkomen, aldus Curtius. Duitschland zal daarbij de volgende beginselen verdedigen Duitschland wenscht een rechtvaar dige oplossing van het ontwapenings probleem, waarbij rekening moet worden gehouden met de veiligheid van alle sta ten; Duitschland wenscht volkomen openbaarheid van alle bewapenings factoren; Duitschland wenscht een tast bare vermindering der conferentie en, in aansluiting daaraan, nadere stappen op den weg naar ontwapening met korte tusschenpoozen. Hierna behandelde Curtius de kwestie van de minderheden, waarbij hij ver klaarde, nog geen vaste meening te heb ben of de hervormingen van Madrid reeds voldoende hebben gebaat. In ieder geval is wenschelijk een jaarlijksche discussie over de minderheden in de zesde comn. 'ssie. De volkenbondsverga dering moet nauwkeurig op de hoogte blijven van Jen toestand. Het gaat hier niet om 'n kwestie, die de belangen van slechts enkele -.laten betreft. Alle staten v. n den volkenbond heb ban gelijk be. tng in een bevredi gende oplossing vn het minderheden vraagstuk, als ecu oeiangrijk element voor de verzekering 'vu Jen "rede. Me; betrekking tot k' plan-Briand zeide Curtius, dat reen l'-r. i dringender een zoo ruim mogelijke samenwerking kan wenschen, dan Duitschland. Hij wil in de desbetreffende studiecommissie alle staten zitting doen nemen wier me dewerking voor de oplossing van belang zou kunnen zijn. Dacht Curtius toen aan Turkije en Rusland Wat men ook graag van Curtius wilde hooren was de economische kwestie: Hij gaf een overzicht van de redenen, die Duitschland er toe gebracht hebben, de landbouwtarieven, zoo te verhoogen. Dit was noodzakelijk om den Duitschen landbouw althans een bestaan mogelijk te maken, Doch Curtius is het er volko men mee eens, dat het een onduldbare toestand is, dat de landen om zich te redden, ieder afzonderlijk, naar nood maatregelen moeten grijpen. Daarom is t voorstel van Briand voor Europeesche samenwerking op economisch gebied te rechter tijd gekomen, Duitschland is be reid alle voorstellen voor een Eüropee- sche samenwerking in de tweede com missie met sympathie te bestudeeren, zooals de kwesties van regionale tol- unie, preferentieele rechten en invoer contingenten, Duitschland is het ook eens met de resoluties van Nederland en Scandi navië voor nieuwe bestudeering van de interpretatie der meestbegunstigings- clausule en ook met betrekking tot het systeem van de invoer-contingenten en de tariefbepalingen daarvoor. Naar de meening van Duitschland kan er echter geen twijfel over bestaan, dat de tegenwoordige Duitsche opvattingen hierover de juiste zijn, ze zijn in over eenstemming met de vaststaand praktijk van tien tallen jaren van de landen, die gewoon zijn handelsverdragen met tarief bepalingen te sluiten. Duitschland is ook bereid een nieuwe poging te onderne men, of men komen kan overeenkomstig het voorstel van Graham, tot collectieve tariefverlagingen voor bepaalde groepen van waren. Ook is Duitschland bereid, de besluiten van de landbouwconferentie van War schau welwillend in onderzoek te nemen. Bij de verdere behandeling van de Pan-Europa-kwestie is overeenstemming bereikt tusschen de Fransche en Engel- sche ministers van buitenlandsche zaken. Van Fransche zijde is te Genève ver klaard, dat Briand er van heeft afgezien den volkenbondsraad te belasten met het benoemen van 'n pan-Europa-commissie, en heeft hij zich thans accoord verklaard met het voorstel van Henderson, om deze commissie uit de Volkenbondsver gadering te benoemen. In deze commissie zouden, behalve Frankrijk, de 26 staten zitting hebben, die het pan-Europa-memorandum van Briand ontvingen en er op antwoorden. Verder wordt gemeld, dat Briand en Henderson reeds een resolutie hebben opgesteld, die aan de plenaire volken bondsvergadering zal worden voorge legd. 'Briand heeft gister 'bij bet jaarlijks weerkeerend jicurnalistische <déj(jeuner nog een belangrijke verklaring afgelegd. !Hij zeide nl. dat geen teleurstelling of lei- gen slag den staatsman, -die dén vreide wil. zal mogen weerhouden gijn -vredesr politiek voort te zetten. Volharding is één der eerste voorwaarden voor d,en stalatsi- ma,n, die 'den vrede inderdaad' wil en mocht hij door zijn vredespolitiek eens worden ten val ,ge|bracht, dan zal deze staatsman met deisi te gnooter energie zijn politiek van den vrede voortzet ten, en trachten weer op te staan en aainl het bewind te komen om opnieuw voor den vrede te kunnen werken. Dezé woorden die een duidelijkte toespeling waren op de gevaren, die Briand in Frankrijk btei- dreigen en die de stellige belofte inhiel den dat Briand in ied,er geval de vredes,- staatsman zal b Jij ven. die hij op hét ©ogenblik is, lokten donderende 'toejui- chingen v,an alle aanwezigen uiL En Curtius kon het zich ook voor ge zegd houden. - Vandaag hebben de verkiezingen plaats voor Volkenbondsraadzetels. Cubu schijnt te intrigeeren om de candidatuur van Noorwegen te kelderen. De Duitsche verkiezingen- Nog een paar Engelsche persstemmen volledigheidshalve: De Times schrijft, dat het dwaasheid zou zijn de onrust te verhelen, waarmee deze in Europa begroet zal worden, maar ook meent zij, dat het een vergis sing ware om een te sombere uitlegging te geven aan wat slechts een zeer voor bijgaande phase in de Duitsche politiek kan blijken. De News Chronicle put uit de Duit sche verkiezingen de les voor andere constitutioneel geregeerde landen, dat een zwakke en doeltreffende regeering, wanneer zij gepaard gaat met een ern stigen economischen noodtoestand, de naties tot paniek drijft. De Daily Express vindt in den uitslag een aanleiding om nog eens op haar aambeeldje van een sterke Britsche rijkseenheid te hameren, waarin Groot- Britannië volgens haar de beste waar borgen tegen ongewenschte ontwikke lingen zou bezitten. Daarom kan ook alleen Groot-Britannië aan West-Europa de leiding geven, die het noodig heeft. De Daily Herald breekt met groote overtuiging een lans voor de democratie. De Duitsche democratische partijen, schrijft zij, zijn tot een beslissend mo ment genaderd. De democratieën van de gcheele wereld rekenen erop, dat zij niet zullen falen. De Manchester Guardian ziet de eenige hoop in een sterke coalitie der oude partijen, maar zij vreest, dat een lange opeenvolging van rumoerige too- neelen in den Rijksdag de kiezers nog af- keeriger van den parlementairen regee- ringsvorm zullen maken. De nieuwe rijksdag zal 13 October bijeenkomen. Het kabinet-Brüning is {bijeengeko men, het zal zijn programma handhaven, d.w.z. het programma om langs zakelij- ken weg tot de oplossing te geraken van de economische, finantieele en sociale moeilijkheden ten uitvoer te brengen, dat den nieuwen rijksdag bepaalde voor stellen kunnen worden gedaan. BELGIE. De oorrespondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt: Hel jgëméentebestuur van Bruglge heeft een commissie van raadsleden en tech nici ingesteld met het dioiel de noodige maatregelen voor te bereiden die een einde moeten stellen aan den thans te Zeebrugge, op scheepvaartgebied, be st aanden onhoudbaren toestand. Zoo;al)s békend, werd1 enkele ma,andten geleden, door de stad Brugge en de Havenmlaatrj schappij een overeenkomst gesloten met den Belgischen staat, wa|arbij de te Zee,- brugige uit te voeren baiggerwerktendoor de schatkist worden bekpistigd. Deze bag- gerwerken zijn evenwel onvoldoende ge bleken en hebben de verdere verzanding van de buitenhaven en de vaargeulen niet kunnen beletten. Herhaaldelijk 'lie pen dan ook weer schepen, met be trekkelijk geringen diepgang, aan den grond terwijl, tot overmaat van ongeluk! de baggerwerken, wegens uitputting van het daartoe bestemde crediet, onlangs werden stopgezet. De commissie heeft ter plaatse, een ■ernstig onderzoek' ingesteld en meent het middel te hébben gewondten om, met mindere kosten dan vroeger, het scheep vaartverkeer te Zeebrugge té verzekeren. Een nieuw, op dit advies steunend' voor stel, zal nu door hét bestuur der stad [Brugge, aan de regeering te Brussel wor den gedaan. Door het bestuur van de Léglion Nationale Beige is een oproep verspreid voor het houden yan „een ni,atio,nalen dag" in de eerste helft Van October, te Antwerpen, Mechelen em' Brussel, be doeld [als antwoord! op de réiletjes welke zich tijdens de periodp der eeuwfeest viering, op verschillende plaatsen in het Vlaamsche land hebbén voorgedaan. Aan de personen die zich bij die betoo ging willen aansluiteh, zullen desge- wenscht door het bestuur der Légion Na tionale, dat op de medewerking van en kele psatriotische groepeeringen meent te mogen rekenen, kostelooze vervoerbewij- zea worden bezorgd. In politieke kringen verwacht men echter dat de burge meesters der drie betrokken stedjan op een wenk van de regeerinfg het 'houden1 Van een dergelijke betooging welke, zon der twijfel 'tot nieuwe rell|etjqs [aan leiding zou geven, niet zull[cnl toelifen. FRANKRIJK. In het Noorden van Frankrijk héb[« ben de arbeiders besloten tot een pro teststaking van 24 uur, omdat hun eisch) yan een jaarïijksch verlof werd afgewe zen. De staking zou in de eerste week vain October gehouden worden. Het ministerie van koloniën deelt in een no ta mede, dat de, onlusten "in Noord!» 'Annaim, die van 8 tot 12 September ge duurd hebben, ernstiger zijn geweest dan uit de eerste telegrammen van den gou verneur-generaal viel op te makten. De betoogingen ontaarden in plunderingen. De botsingen met de politie 'kregen het karakter van vechtpartijen. 1 De verliezen der aanvallers Wiaren gnooter dan aanvankelijk gemeld is en een honderdtal menschen werden gear resteerd. Twee vliegtuigen,, uitgezonden om samenscholingen op le sporen-, hel> 'ben, buiten de bewoonde Strékten, de opstandelingen met de wapens bestookt. ENGELAND. Gemeld wordt dat eind Augustus op. de rivier Tyné 112 schepen tot werke loosheid waren gedoemd tengevolge van de slapte in het handelsle.ven. Dit is het grootste aantal, dfal oo'é in de geschiedenis van deize rivier is iop- gieteeken-d. L Het aantal ingeschreven werkloozen in Groot-iBrittaunië bedroeg 6 September, '2.139.571, of 79.127 meer dan in dé voorafgaande week, en 909.879 meer d'an in dezelfde periode van het vorig jaar. De Prins van Wales heeft bij dé Britsche Luchtmacht promotie gém'aakt in een tempo, dat een gewoon sterveling moeilijk zou kunnen evenjaren. Hij begon als kapitein en werd achtereenvolgens kolonel en groeps-jkjapitein, waarbij hij telkens twee r,angen is overgesprongen. Thans is de prins in ééql klap bevorderd) tot vice-iadmiraal, luitenant-generaal en luchtm,aarschalk van de Koninklijke Luchtmacht van zijn land. DUITSCHLAND» Rijkspresident von Hindenburg zal jaan de manoeuvres in het Frankenland! deelnemen. TURKIJE. Naar Reuter uit Konstantinopel meldt, zullen in de buitengewone zitting van de wetgevende vergadtering, dié eerst daags bijeenkomt, twee wetsontwerpen werden ingediend. Het eene voert in Tur kije het algemeen rechlstreeksch kies recht in en geeft vrouwen het redh't aan de verkiezingen voor de wetgevende vergadering deel le nemen. Het ander®

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2