f Het oog is rdet fijn genoeg TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1930. No. 214. BINNENLAND. KUNST EN WETENSCHAP. WEERBERICHT etc. LANDBOUW» ONDERWIJS. HOEIÜJKE WEGEH X. N.V. AMSTEROAMSCHE ELEMENÏENFABRIEK v|h Gebr. PETERS Barometerstanden. Thermometer. HOOGWATER VLISSINGEN. Zomertijd. RECHTZAKEN. Wi om de afzonderlijke deeltjes van een tandpasta te kunnen onder scheiden. U zoudt schrikken, wan neer U de scherpe blokjes en de mesachtige kristalletjes, waaruit goedkoope tandpoetsmiddelen vaak bestaan, kondt zien. Men kan zelfs, wanneer men ze tusschen de vingers wrijft, voelen, hoe grof zij zijn. Odol-tandpasta is anders, zij is buitengewoon fijn, als flu weel, maakt Uw tanden blank zonder ze te beschadigen. GEMENGD NIEUWS. DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Koninklijke familie, die a.s. .Maan dag per auto tegen den. middjag van Het Loo in Den Haag wordt verwacht, zal een paar weken intrek nemjqn' in hek paleis het Huis ten Bosch. De Koningin-Moeder komt Dinsdag iphtecnd omstreeks half-elf per Slaats spoor uit Soestdijk te 's-Gr.aven.hage aan en zal zich ook naar het Huis ten Bosch begeven. Dinsdagavond keert de Koningin-Moe der weer naar Soestdijk terug. ONTHOUDING VAN LECTUUR AAN EEN GEGIJZELDE. Op de vragen van het Tweede Kamer lid mej. Groeneweg betreffende onthou ding van lectuur aan een gegijzelde in het huis van bewaring te Rotterdam" heeft de minister van justitie geantwoord: Voor gegijzelden is de gelegenheid ge opend zich nieuwsbladen en tijdschriften te doen toezenden. In verband, met de eischen van den gestichtsdienst en de mogelijkheid, dat gegijzelden tezamen zijn gehuisvest, is het gestichtsbestuur uiteraard daarin te kennen. In het onderhavige geval heeft de ge gijzelde, toen hem werd medegedeeld, dat het college van regenten in de uit reiking moest worden betrokken, te kennen gegeven, dat hij dit niet wenschte en de courant dan maar achterwege moest blijven. Deze omstandigheid maakte, dat het bedoelde blad, tegen welks verstrekking naar de meening van den minister in dit geval geen overwegend bezwaar be hoeft te worden gemaakt, niet werd uit- fgereikt. Heit geboortehuis van De Ruyter te Vlissingen, De heer H. G. van Grol, archivaris der gemeente Vlissingen schrijft aan de N. Rott. Crt. tn uw blad (Avondblad D van 9 Sept j.l.) 'klaagt de heer Jansen uit Gorin- chem de gemeente Vlissingen aan, dal zij de „ongelooflijke nalatigheid'' heeft ge had, het geboortehuis van De Ruylfer ongemerkt te laten. Inderdaad is het ge- tboortenuis van den grooien Vtissdnger onbekend, allen zegslieden van den in zender ten spijt. Men meende, dat het geboortehuis van De Ruyter indertijd stond in de om geving van het tegenwoordige Hot(el Noordzee-Boulievard. In die gedenkzuil op het graf van Jacobus Bellamy, door W A. Ockerse en A. Kleijn, geb. Ockers© kioimt op blz. 34 in een noot die ze passa ge voor: I - „(Dit geboortehuis van dien admiraal De Ruyter biestaat niet meer. Heit is door de Franschen in 1812 afgebroken Lot uit breiding der fortificatiën! van Vlissingen Laatst werd het bewoond door een st-ei- gerschuitschipper, die tevens herbergier was. Het stond nevens het „Ooistersche huis", bij het Groote Hoofd on er hing uit: „De stad Zierickz'ee". Bellamy spreekt ook in zijn vadierlandsche Gezan gen, blz. 126, van dit huis." 't Zijn deze en volgende regels van Bellamy, die bedoeld worden: Niet dan met diep ontzag zie ik de woning -aam, Waarin de grootste held van Neerland werd geil) oren en£. Mijn voorganger, de hiejer ds. Pi. K Dommisse heeft in zijn wferk' „jMidhïel Adriaansz. De Ruyter en zijn naast' fa milie" uitgegeven in het herdenkingsjaar 1907 duidelijk gemaakt, dat die overle vering niet geheel gelijk had. De vader van onzen De Ruylier, nl. Adriaen Mi- chielsen, zal op den 7en Januari 1607 voor het eerst te Vlissingen aan de Nachtmaalstafel en woonde toen in de St. Jacobsstraat. In het „Lidmatenboek" No-. 1 (1593—16(12) van het Kerkjeraads- arcüief staat -opgeteekend,„27 Maart 1607, Adriaen Macliielsz. van Bergen op Zoom varende man, wonende, Jacohstra- te." Let wel: den 24e n Mr art 1607 stalat onder de gedoopleiv. Michiel de Ruyter (kind van) Ad(riae)n Michielszoon en Ali- da Jans. Den 3en Juli 1611 woonde hij er nog. In 1612 heefL hij het poorterrecht verzocht en gek'rregen, maar in het be treffende „Register" wordt niet de straat Vermeld. Mogelijk blijft dat De Ruyter's vader na 1611 naar het hoofd is vcjrhuisjd Zeker is. dat twee broeders en een zus ter van den vader le 1620 bij het Hoofd wonen en zoo kan ook de overlevering ontslaan zijn. Zeker is ook, dal Do Ruy ter's vader in 1619 en 1622 in de Lange Selcke woonde. Ja [or op de Markt en daarna in den Kouiden Hoiejk'. Bewezen is ook enkele jaren geleden dat de admiraal voor zijn vertrejk! naag Amsterdam in de Nieuwslraat een be trekkelijk groot pand in eigendom had en bewoonde, maar zijn geboortehui^ stond zeer zeker in de 'Jacol «slra-af jrnaar dit zal vervangen zijn door een (nieuwer gebouw, want ondanks zeer ijve rige nasporingen is de plaats van het be doelde pand niet gevonden. gebracht aan het Volkenbonds-secrétari- aat,-waar de Nederlaudsehe ambtenaren van het secretariaat, in opdracht van den secrelaris-generaat, de jongens en meisjes ontvangen hebben en een en an der over Volkenbondswerk hebben ver teld. De Rotterdamsche leerlingen van het M. O. zullen in de gelegenheid worden gesteld, ook de volkenbon-dsverga|diering bij te wonen. DOOP 60. H. AMTONSEN. e esle manier, om iem'ands karak- ei te leeien kermen, is wel dag' aan dag met hem samten te z;jn vatl >s morgens tot s avonds. Dat vvas dail ook met die twee het geval. Dick sprak Waring alleen aan de maaltijden, maar hij bemerkte al heel gauw, wal voor een bijzondere man hij wel was. Aan de lunch sprak hij over niets anders dan het werk maar na het diner, als ze samen na een -dag hard werken in avondcostuum voor den haard zalen, dan kwam zijn welsprekend heid los en liet hij zijn gewone terughou dendheid v-areu. Twee uur lang konden ze soms voor het vuur zitten, zonder dat iets anders te hooren was dan het pruttelen van een pijp, en dan plotseling kon Waring be ginnen met praten. Dan vertelde hij over avonturen in het Afrikaansche oerwoud, over "Indische inboorlingen, over blan ken, die in vergeten hoekjes van de tropen geheel ten gronde gaan en ver- loopen waren. Of hij wikkelde Dick; in diepzinnige beschouwingen over de ruim- Avo-ndschcol voor Nijverheidsonderwijs te Middelburg, Tol de eersle klas-se zijn toegelaten:/ J. J. van Aart sen,, Li. 'Barentsen, II Bravenboer, A. de Bree, li. Bfoodman, I. Dellebehe, A. FijnauL, J. IX Geuze, W. A. van Helleman, G. van Hen, J. J. Joos- se, M. de Kroo, C. Mannie, Wi. Melse, K. (Mijnheer, P. Midavaine, N. Moes, W. Niesthoven, P. Rijkse, J. Smoor, P. Til- roe, P. H. Wig-ard, J. Wondergem Lzn., J. Wondergem Jzn., W. Wolf, B. Verburg .allen te Middelburg; H. Bliek, C. A. Meerman, J. de Ridder en J. de Rijke le Arneniui-denJ. Wondergem le Gapinge, J. Vreeke le Grijpskerke, Pi. Dingemanse, A. A Geuze Mzn., A. A. Geuze, Li. Goed- bioed, C. Verba-ge allen te Koudekerkc; A. Klap te N. en St. Joosland; J. Jan sen te Oostkapelle; A. Marcusse le Se- KjfooskerkeA. W. Bakker, M. Blok, A. Davidse, St. Davidse, P. J. van der Geest, J. de Grave, II Lammers, J. Lammers, A. van de Putte, J. Suurmond, Jac. Wil- lietose, allen te O. en W„ Souburg; A. P. Polderman en C. de Muijnck beiden le Veere. Niet toegelaten 15 candid aten. Een Montessori-lyceum, N-aar „Het Volk" meldt is le Amster dam een Moulessori-Lyceum geopend, lot stand gebracht door de in 192'8 opge richte stichting voor middelbaar en voorbereidend hooger MonLesisorionder- wijs. Het is het eerste Lyceum in d>e| wei-eld, waar volgens de Montessiori-be- ginselcn zal worden gedoceerd. Rotterdamsche M.Q.-leerlingen bezoeken GeEève, Een 60-tal. leerlingen van de hoogste klassen van M. O.-scholen le Rotterdam hebben Woensdag onder leiding van een leeraar in de geschiedenis een bezoek Uitvoer voorkeuring van uien. Het Uilvoer-ConlroLe-Bureau voor Groenten, Fruit en AardappeLen, aan welk lichaam de RijksuitvoerÊeuring voor uien, welke op 15 Sept. as. in werking treedt is opgedragen, deelt ons hel vol (giende mede „Van af 15 September a.s. zullen al leen uien, andere dan verduurzaamde, uien, zilveruien en groengebosle uien voor export worden toegelaten, welke voorzien zijn van een „certificaat' ot' „bewijs". Een certificaat wordt afgegeven door do controleurs van het Uitvoer-Contnole Bureau, voor uien, welke voldoen aa,n de ■volgende minimum-eischen De uien moeten zijn: Van Nederlandscben oorsprong, ge jond, vorstvrij, rijp, droog behoorlijk! afgestaart, behoorlijk vrij van -grond, per yeirpiakkingseenhekl gelijkkleurig en ge lijksoortig, vrij v-an bout en van stijve of idnlbbele exemplaren en onder d-e vol gen-de grootte-klassen gerangschikt kun nen wórden picklers (nep) lot 35 mM. doorsnede drielingen 3245 mM. gewone uien 40 -75 mM. grove uien 70 mM. en meen Voor zoover de zending niet los ver iaden wordt, moet de verpakking beslaan uit solide balen of zakken of andere ver pakkingsmiddelen, waarvan de nelto-in- lioi'd 25 K.G. of 50 K.G. weegt of waarop het netto-,ge wicht van den inhoud dui delijk waarneembaar is aangegeyen. Poo tuien moeten onder de volgende groolte-klassen gerangschikt kunnen worden avan 50—72 mM. doorshe-da b/ 70-92 mM. cf 90 mM. en moer-. Bedoeld certificaat wordt afgegeven, j|ö|dien de inlading voor uiteftndelijken uitvoer plaats heelt, dus wanneergeen overlading op Nederlan-clsch grondgebied plaats heeft. Itet le berekenen tarief voor de afgifte van dit certificaat bedraagt 2i/a cent per 50 K.G. Voor uien, die niet onmiddellijk voor het buitenland worden geladen en djie aan bovenvermelde minimum-eischen be antwoorden, wordt oen „verklaring" af gegeven, die bij aanvrage voor de af gifte van een „.certificaat" wordt inge nomen. Aan de afgifte van een „ver klaring" zijn geen kosten verbonden. Een bewijs wordt afgegeven voor uien van builenlandschen oorsprong, terwijl de prijs hiervan f 1 bedraagt. De geldigheidsduur der certificaten en bewijzen is als volgt vastgesteld 4 dagen, indien gedagleekon4 in Fe bruari bericht, dat haar nieuwe uitgebreide prijscourant van zwakstroom sterkstroom en radio-artikelen op aanvraag gratis aan Heeren Handelaren wordt toegezonden. Amsterdam, C., Prinsengracht 220224 (Ingez, Med.) le en over de plaats, die do w)crel|d in de ruimte innam. En al moesten ze dan ook den volgenden morgen vroeg op, dan kou hij soms lot een of twee uur in den nacht zitten doorpraten. Nooit loonde hij eenige ijdelheid, noch trachtte hij te poseeren als iemand, die van alles ge zien en beleefd heeft. Het ©ene ver haal volgde als vanzelf uit het vorige en hij ondersteunde zijn woorden leven dig door de gebaren van zijn smalle, ge bruinde handen. Hij lokte bemerkingen van Dick uil en weerlegde ze dan rustig en zonder spoor v-an heftigheid. Maar op andere avonden scheen er niets in staat te zijn om hem aan het praten te krijgen. Dan gaf hij nauwelijks of geen antwoord op- al wat Dick zei en zat stil zijn pijp te rooken, totdat hij zoodra de klok tien uur sloeg, opstond en met een kort knikjje de lcamjer uit ging. Maar Dick was van hem gaan houden, juist om die eerlijke manier van doen. Hij waardeerde Waring's inzichten en de wijze, waarop hij ze 1e berde bracht Hij benijdde hem zijn kracht tol afzondering van zijn omgeving, misschien des 1e meer, omdat hij voelde, dat hij zelf zoo veel behoefte had aan gezelschap van andere menschen en eenzaamheid voor hem een kwelling was. Het was dus geen wonder, dat Waring reeds een kleine week na Dick's aan komst de geheclo geschiedenis wist van diens zoeken naar werk in Londen) en van zijn totale mislukking. Whisky lag onder*liet verhaal op den knie van zijn baas te slapen en locn het uil was, zei Waring Beste kerel, in het kantoor van een man, dien ik eens in New-York ontmoet te, hangt deze spreuk: „Je kunt niet uil een man halen, wal de Goede God niet in hem gelegd heelt!' Als je die waar heid aanneemt, zooals ik dat doe, dan is er geen kwestie van, dat jij een mis lukkeling zou wezen. Dan beteekent dit alles niets anders, dan dat de Goedï God jou de eigenschappen van een kan toorklerk heeft onthouden. Je was dood eenvoudig den verkeerden kant uitge gaan. Door deze sympathieke bemerking groeide de vriendschap van Dick voor Waring en diens krachtige persoonlijk heid wist Dick's aandacht te vestigen op het voor hem liggende werk en zoo zijn gedachten af te trekken van het getob over het niet ontvangen van een brief of telegram van Audrey. Zoo gingen veertien dagen voorbij, zonder dat bij iets' yan haar hoorde. En lederen morgen als John de gordijnen kwam open trekken, dacht Dick bij zich zelf: Vandaag zal ik wel wat van haar hooren Maar als het avond was geworden, had hij nog niets gehoord. Eerst vocht hij nog tegen zich zelf, trachtte zich te overtuigen, dat het een 12 September. Hoogste: 774.te Sar na. Laagste: 753.9 te Karlsruhe en Mün- clien. Hoogste en Laagste temperatuur *ar Igistermiddag tot heden middag 12 u. (Hoogste: 64 @r. 'Laagste: 59 gr. Weersverwachting van het K. N. M. I. Matige in het N. lijdelijk nog krachtige wind uit O. richtingen. Meest zwaai- !be<- fwolkl tot betrokken. In het Z. waar schijnlijk eeniige reigen. Weinig veran dering in temperatuur. Zaterdag 13 September. 7-on op 6.31; onder 7.20. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 7.50. Maan op 8.58 n.m.; onder 12 32 v.m Laatste kwartier 15 September. Zaterdag 13 Sept. 5.04 17.19 Zondag 14 5.34 17.56 Maandag 15 6 22 18 45 Dinsdag 16 7. 5 19 50 Woensdag 17 8 28 21.21 Donderdag 18 10.04 22.55 Vrijdag 19 11.32 24.09 2 dagen, indien gedagteeken^ in Maart, April, Mei, Juni; 7 dagen, indien gedagtcekend, enj een andere maand. Hierin is de dag van dagteekening idjer certificaten en bewijzen niet begrepen,. Iindien de uien, waarvoor een certii'i- caal wordt verleend, voldoen aan die ge stelde eischen, k,an voor iedere verpak kingseenheid een merk worden verlangd, waarvan de kosten 3/t cent per stuk be dragen. De gelden v-oor afgegeven certificaten, bewijzen en merken zijn onmiddellijk aan den betreffenden controleur te voldoen. In de namiddagzitting werd- voor de Haagschc rechtbank de zaak behan deld tegen den 73-jiarigen verple-egdje in het bestedelingenhuis te 's-Gravenhage F. van D., die in Mei j.l. de hoofdzuster van genoemd huis met een ines bedreig de, en een andere zuster beleedigde. De officier Van Justitie eischte 3 maan den gevangenisstraf. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter le Goes zijn veroordeeld wegtens overtreding: hel als schipper een rijkskanaal be varende geen reglement aan boord heb ben: A. J. V., Rotterdam; te Koudekerk© harder rijden dan 20 K.M. per uur met ,auLo, zonder dat deze is voorzien, van minstens twee goed wer kende remmen, en met ai4to de veiligheid vlan het verkeer in gevaar brengen: P. T. te Goes f 5 of 5 dgn.!; f 40 of 15 d'gnj.,; f 25 of 10 dgn.; met -auto rijden zonder voor en ach terlicht: M. P. v. II.Goes-, f 15 of 15 dgn. met auto rijden en geen richting aan geven M. M. II., T-holen f5 of 5 dgn.; met auto rijden zonder geldig rijbewijs W. L., Goes f 3 of 3 dgn.; 's avonds fietsen zonder licht: L. M., Kruiningen f3 of 3 tëjgn.D-. C. N., J. S., Yerseke, P. v. B., Schore 15 of 5 dgn. dwaasheid was om zoo ongerust te zijn, dat Audrey heusch wel op zich zelf kon passen, dat ze een reden moest hebben, om niet te schrijven.... enfin, dat alles goed was, zooals zij deed. Gedurende eenige dagen deed hij zijn best, om zich er bij neer te leggen; maar ioen de ge dachte aan Jocelyn als een vergiftige slang zijn gedachten binnensloop, werd hij hoe langer hoe ongeruster. Ze had zooveel moeilijkheden te overwinnen. Deed hij wel zoo goed, zoo ver van haar verwijderd te blijven? Moest hij niet eens naar haar toegaan om te zien, of hij haar helpen kon? Nieuwe vrees .en twijfel namen hem tenslote zoo in be slag, dat hij zijn gedachten niet meer bij zijn werk kon houden en geen drie fat soenlijke samenhangende zinnen zeggen kon. Wal kon de reden loch zijn, dat ze zijn steeds dringender telegrammen niet beantwoordde? Had ze die mis schien nooit ontvangen? Zou de hertog ze onderscheppen? Had hij haar soms meegenomen.... ergens ver weg naar Cairo? Of.... hadden ze haar soms door een of anderen gemeenen streek toch met dien man laten trouwen? Dat was toch niet denkbaar Dat ging toch niet in den tegenwoordigen tijd! Zeker niet met een meisje als Audrey. XXXVI. Waring had niet voor niets de wereld in alle mogelijke richtingen doorkruist JLtube 35 ets (Ing, Med.j EEN BEKEND ZWENDELAAR GE ARRESTEERD. De arrestatie te 's-G ravenhage van een zekeren R., schijnt het begin van de oplossing te zijn van een uiterst ingewikkelde zaak, waarmede de politie uit verschillende plaatsen zich reeds maandenlang bezig houdt en waardoor een Hagenaar, van een zeer bekende familie, niet alleen zijn geld, doch ook zijn leven heeft verloren. De bijzonderheden komen op het vol gende neer, aldus de „Haagsche Cou rant": Den 6en Mei j.l. brandde te Nieuw- Millingen bij Apeldoorn af de ge meubileerde doch tijdelijk onbewoonde villa „Diana", eigendom van een in aan zienlijke Haagsche kringen welbekend persoon, wiens naam wij op verzoek ver zwijgen. Door verschillende omstandigheden, o.m. doordat de brand in de villa op verschillende plaatsen tegelijk was uit gebroken. rees bij de Apeldoornsche po litie aanstonds het vermoeden, dat de oorzaak aan kwaadwilligheid was te wijten. Deze vermoedens werden zekerheid, toen bij het doorzoeken van de ovei- blijfselen bleek, dat de in de villa aan wezige schilderijen welke voor een be drag van f 98.000 waren verzekerd, vóór dat de brand woedde, uit de lijsten wa ren gesneden en in veiligheid gebracht. Het parket uit Zutphen werd daarna ge waarschuwd. Na een bezoek aan de ver brandde villa vond de officier inderdaad aanleiding, een uitgebreid onderzoek te gelasten. Dit onderzoek ging venzelfsprekend al en allerlei soort menschen leeren ken nen. Zijn oogen hadden goed geleerd om op het gelaat van een man zijn stemming te lezen. Geen enkel van Dick's stemmingen in die moeilijke dagen was hem ontgaan. Hij zag heel goed welk een zwaren in - wendigen strijd de jonge man te strijden had. Hij bespiedde dien strijd, zonder een woord te zeggen, afwachtend, tot het hoogtepunt er van zou komen. Hij wist maar al te goed, dat, als de crisis kwam, de jonge man met al zijn beklem mende moeilijkheden wel te voorschija zou komen, ook al vroeg hij nergens naar. Zoo vocht Dick het alleen uit met moeite een gewone houding bewarend, tot op een avond na het diner de stille (hamer en het zitten hij den haard hem ondragelijk werden. Hij kon met geen mogelijkheid meer slil blijven ziLlen. Hij' liet Waring met zijn hond alleen, ging naar zijn kamer, trok een dikke jas aan en ging naar buiten in den vriesnacht. Eenigen tijd liep hij in de buurt van de hoeve rond, maar daarna ging hij door het slapende dorp, waar nu en dan een hond wakker werd en aansloeg, als hij zijn voeten over het grint van den weg hoorde, en zoo kwam hij tenslotte bij de zee. Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5