IANGS MOEILIJKE WEGEN TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1930. No. 212. BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT etc. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 10—17 SEPT. DES AVONDS TE 9 UUR M. T. 10 UUR Z. T. ZUID iHI DE OPENING DER STATEN- GENERAAL. Het wordt thans bevestigd dat de Koninklijke stoet naar de Ridderzaal in verband met de opening van het nieuwe zittingjaar der Staten-Generaal op a.s, Dinsdag een belangrijke uitbreiding zal ondergaan. De inkrimping na de mobilisatie en in de volgende jaren had ten gevolge, dat de dames en heeren der hofhouding, d e aangewezen waren om de plechtigheid der opening bij te wonen, bij aankomst van de Koningin aan de Grafelijke zalen zich reeds in het gebouw bevonden en daar H.M opwachtten. Thans echter zullen, evenals vóór 1914, al deze hofdignitarissen in den stoet mederijden in met twee paarden (vroeger vier) bespannen galakoetsen. Dientengevolge zullen thans zes rij tuigen meer in den stoet mederijderi, welke bestemd zijn voor den kamerheer ceremoniemeester, acht kamerheeren, de grootofficieren van Harer Majesteit Huis, de grootmeesteres van de Ko 1 ningin en, omdat ook de Koningin-Moe der de opening bijwoont, de waarnemen de grootmeesteres van de Koningin- Moeder. En dan volgt de opperceremoniemees- ter der Koningin, gezeten eveneens in een met twee paarden bespannen gala koets, en achter deze koets sluit zich on middellijk aan de met acht paarden be spannen Koninklijke staatsiekoets, waar in zullen gezeten zijn de Koningin, ver gezeld door de Koningin-Moeder, den Prins en Prinses Juliana. De weg, die de Koninklijke stoet zal nemen, zal geen verandering ondergaan en er zal dus van het Koninklijk Paleis in het Noordeinde door de Heulstraat, het Lange Voorhout (beschelpte pad), den Korten Vijverberg naar het Binnenhof vicc-versa gereden worden. DUITSCH-FINSCHE OVEREENKOMST, De heer Ruys dei Beereribroudk!, Minis ter vap Staat, Minister van Binue'nlapcl- sche Z,aiken en Lamdboouw, voorzitter van den Raiad van Ministers heeft op de vragen van den heer Bloiinjous betreffen' de een tusschen Duitschland en Finland te sluiten ovjeiteen'koiiUst in z,ake de le vering van boter en kaas o.m. gfelahtf- woord, dat de régeelrlmg. heeft kennis genomen vrn een overeenkomst met an dere strekking, op 28 Augustus 1930 door de Duitsche en Finsche Regeerin gen in zajke vervoer van Finsche boter en kaas in Duitschland gesloten. Deze overeenkomst is bij de Regecringin studie. „NEDERLAND"-EXPRESS. De boottrein van het s.s. „Jan Pzn, Coen", hetwelk 13 September a.s. te Genua zal aankomen, zal Zondagmorgen 14 September te 11.48 uur aan het Maas station te Rotterdam arriveeren. Aan komst te 's-Gravenhage (S.S.) 11 uur. PERSCOMMISSIE DER LIBERALE STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND. De door het hoofdbestuur van de Li berale Staatspartij De Vrijheidsbond in zijn laatste vergadering benoemde pers commissie is dezer dagen voor de eerste maal bijeen geweest; ze werd door den voorzitter, mr. A, N. Molenaar, geïn stalleerd. In de samenstelling van deze commissie is een wijziging gekomen, doordat de heer D. Hans wegens drukke bezigheden daarin geen zitting kon ne men. In diens plaats is tot lid benoemd mr. Joh. J. Belinfante, De secretaris der partij, mr. J. Rutgers, woonde met alle leden der commissie de vergadering bij. Uitvoerig hebben de leden hun inzich ten omtrent de perspropaganda uitee'n- DOOR H.AMTOMSEM. 58. fk heb nog over Afrika gedacht, zei Dick. Bij de bereden politie in Bechuana- land. Goed, dat je het niet gedaan hebt. t Is armoe lijden. Waarom wilde je dat doen? Ik kon hier geen werk krijgen en 'k had geen geld. Waring stiet ongeduldig de asch van zijn sigaar. Dat is het ergste met jullie jongelui van tegenwoordig, zei hij. Jullie denken niet na. Wat denk je in hemelsnaam, wat iemand in de koloniën uitvoeren kan, die hier nergens toe in staat is? Ia iedere groote stad zijn de werkmoge- lijkheden ongeveer hetzelfde en als je de binnenlanden ingaat en landarbeider wordt, dan verboer je heelemaal. Er zijn gestudeerde lui in de West, in Canada en de Vereenigde Staten, die hun eigen spek bakken in een pan, die ze nauwelijks eens per jaar schoonmaken. Ze scheren zich hoogstens eens per week, als ze het nog doen en hun eenige ontspanning zoeken ze in den drank. Neem den raad gezet, en ten slotte heeft de commissie een programma voor haar verderen ar beid vastgesteld. Als vice-voorzitter werd aangewezen het hoofdbestuurslid mr. M. H, de Boer. OPPOSITIONEELE COMMUNISTEN. De Nederlandsche communisten zijn nog steeds bij afwisseling onderhevig aan middelpuntzoekende en middelpuntvlie dende krachten. Naar aanleiding van het royement van het Zaandamsche communistische raads lid F. Bosman uit de z.g.n. Comm. Partij Holland (C.P.H.), sectie der Moscoviti- sche Internationale, verneemt Het Volk, dat de geheele afdeeling Zaandam zich thans heeft losgemaakt uit het partij verband. In een druk bezochte ledenvergade ring werd met algemeene stemmen be sloten zich aan te sluiten bij den bond van „oppositioneele communisten", welke bond op 1 September j.l. te Am sterdam schijnt te zijn opgericht. WEGVERBETERING IN NOORD BRABANT. Verschillende wegen in Noord-Bra bant laten nog altijd zeer veel te wen- schen over. Sommige werden verbeterd in een te langzaam tempo. De weg Til burgDongen via Loon op Zand wordt ir drie jaar tijd hersteld, maar het laat ste gedeelte verkeert inmiddels in zoo- canigen staat, dat berijding met auto's onmogelijk is. Tot den Provincialen Waterstaat in den Bosch richtte de B. B. N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland zich om op groote bespoediging van het her stel aan te dringen óf een tijdelijke ver betering op dit gedeelte toe te passen in afwachting van de definitieve. De weg DongenRijen is al niet veel beter. Het oneffen rijvlak gevormd door de groote blauwe keien werkt vernie tigend op het auto-materiaal. B. en W. van Dongen en Rijen zijn door den B.B.N. verzocht hierin grondige ver betering te willen brengen. De weg DongenTilburg is eveneens zeer on voldoende en ook voor verbetering daar van is een adres ingezonden bij de col leges van B. en W, van Tilburg en Dongen. Voorts zijn de wegen Oosterhout Rijen, GeertruidenbergMade, Boxtel Schijndel, BoxtelLiempde zóó gewor den dat verbetering dringend noodig is De B. B. N. heeft, nadat ze de klachten daarover alleszins gerechtvaardigd be- von I, zich tot de gemeentebesturen ge wend met verzoeken tot spoedig herstel en afdoende verbetering. MIDDELBURG. Middelburgsche Vacantieschool. Men scnrijft ons: Het Gomité voor de Middelburgsche Vacantieschool heeft Maandagavond een bijeenkomst in het Volksgebouw -gehou den met geleidsters (ers) der kipd',er- groepen en dames voor eerste hulp bij ongelukken. De voorzitter, de heer P. Ph. Paul, heette de aanwezigen, 51 in ges- tal, welkom en verklaarde, dat de so menkomst belegd was, om de zaken der k. V. S. voor 1930 ,af te wikkelen, maar vooral om dank te zeggen aan allen, die hebben meegewerkt tot bereiking van werkelijk goede resultaten. Woorden van warmen dank richtte spreker tot alle aanwezigen, die zeker een groot aandeel hebben gtehad in het welslagen van hel; 8-tal kindertochten naar duin ein strand v,an Koudekerk© en Valkenigse. Verder bedankte de voorzitter allen, die finan- ciëelen steun verleenden, .alsmede de Firma Maljaars, de Coöp. „Vooruit" en aan van iemand, die er zelf geweest is en blijf in Engeland, Maar als iemand kapitaal heeft. kan die ook met succes naar de koloniën gaan Ik dacht, dat je juist gezegd had, dat je geen geld had Ik O, maar ik praat nu alleen over de theoretische zijde van de kwestie. Als je daar naar toe gaat, heb je niets aan al die theorie. Het is niets dan practijk en heel harde practijk. De eenige lui, die in die streken rijk worden, zijn lui met een veel te ruim geweten. En Klondyke dan.... en de goud velden? De afschuwelijkste plekken, die er op de wereld zijn. Heel mooi voor een schrijver met veel verbeelding en fanta sie, maar daar is het mee uit. Ik zou een kapitaal met rubber kunnen verdiend hebben in het binnenland van Akkra, maar dan had ik er mijn eerlijkheid aan moeten geven en het was nog lang niet zeker*geweest, of ik mijn geld naar hu;s had kunnen brengen. Waarom niet Malaria, dysenterie, pest, wat je maar wilt Je kunt daar op honderd ver schillende manieren dood gaan en ter wijl de dood van alle kanten op je loert, ben je volkomen afgesneden van alle hulpmiddelen der beschaving. Heel an ders hier in Engeland Hier kom je niet om door koude of honger, of insecten of geweldpleging. Daar hebben we de zee 10 September. Barometerstanden, Hoogste: 771.6 lei Aibysko. Laagste: 756.1 te Valencia. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur ran (gistermiddag tot heden middag 12 u,. Hoogste: 64 gr. Laagste: 59 gr. Weersverwachting van het K. N. M. I.: Zwakke tot matige Z..-0. tot Z.-W. wind. Meest half tot zwaar bewolkt. Mo gelijk eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 11 September, Zon op 6.28; onder 7.25. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 7.55. 'Maan op 8.28 ri.m.; ond'ej* 9,56 v.in. Laatste kwartier 15 September. HOOGWATER VLISSINGEN. Zomertjjd. Donderdag 11 Sept. 4.06 16 13 Vrijdag 12 4.34 16 46 Zaterdag 13 5.04 17.19 Zondag 14 5.34 17.56 Maandag 15 6 22 18.45 Dinsdag 16 7. 5 19.50 Woensdag 17 8.23 21.21 „de Broederband", de Coöp. Melkfabriek „Walcheren" de heeren A. C. van de Ka mer en A. Minderhoud en de „Victorie- bron", die voor de kinderen een versna pering of iets anders afstonden. Ook wer den niet vergeten de pers en speciaal de Redactie der P.rov. Zeeuwsche Mid tl. Crt.„ die de zaak zoo krachtig heeft gesteund, B. en \V. vian Middelburg, de Directie; van de Stoomtram „Walcheren", die van de Vlissingsche Duinwaterleiding, den heer P Heijinans en mevr. Weijl, die alten hun (haar) gewaardeerde medewerking leenden. De uitslag lieeit bewezen, dat de M. V. S. in een bestaande beihoieiftU heeft voorzien. De secretaris, de heer Hack, bracht een en ander uit zijn aanteekejningen be treffende de M. V. S. in herinneiriingj, waarbij de nadruk gelegd werd, op bet feit,, dal de Midd. Bestuurdersboud den eersten stoot gaf tot de oprichting en dat verder krachtig medewerkten (te Be sturen van de Afd. Middelburg van 'b Ned. Onderw. Genootschap', van den Bond van Nederl. Onderwijzers en van Volksonderwijs. Spreker gaf ook een kort verslag van het verloop der 8 tochten, die ondanks het minder gunstige zo merweer toch naar wensch zijn geslaagd tot vreugde en genot der Middelburgsche jeugd en tot tevredenheid van vele ouders. Van de 421 kinderen, d,ie aan de uitstapjes deelnamen, hebben er 147 geen enkele maal verzuimd, 117 hebben 1 maal verzuimd, 74 2 jin;aal', 32 3 maal1, 23 4 miajalg 115 maaaj,, 13' 6 maal, en 4 7 maal. Na een korte pauze waarin den aan wezigen Ihee werd aangeboden, gaf de penningmeester, de heer W. Spinnaay een overzicht van zijn gehouden be heer. De ontvangsten hadden bedragen f 832.25, de uitgaven f 768.961/2, zoodat de rekening een goeid' slot had van f 63.28i/2, dat echter nog verminderd moest worden met het bedrag der zaal- huur. De voor z i Iter dankte den penning meester voor zijn richtig beheer en sprak zijn vreugde uit over hel batig saldo, daL lieL volgend jaar het comité in staal zal stellen gemakkelijker te beginnen. Spr gaf als zijn meening le kennejn, dat! vlakbij, we kunnen vlak om het huis heen op jacht gaan, en we zitten net ver genoeg buiten de beschaving om geen last te hebben van telefoontjes, thee visites en zoo meer, je kunt hier een paard en een hond houden, je hebt iemand om mee te pratenis dat niet ongeveer al wat je hebben kunt? Dick bewoog zich onrustig op zijn stoel heen en weer en steunde zijn kin in zijn hand. Dat is allemaal goed voor u, zei hij, maar ik ben slechts 'n gehuurde kracht. Waring keek hem aan. Hoe bedoel je dat Ik bedoel, dat u al die dingen on dervónden hebt, het beste hebt behou den en genoeg geld hebt om er een paard een hond en de rest op na te houden Ik heb nog niets gedaan, ben nergens ge weest en bezit geen cent. Ik geef ook niets om telefoontjes of theevisites, maar ik ben er op uit om genoeg geld bij elkaar te krijgen voor een hond en een] paard voor.... voor mezelf.. Nu u mij hier hebt.... en ik veronderstel, dat ik de man ben om mee te pratennu kunt u tevreden zijn. Ik ben het niet. Ik geloof niet, dat ik voor u een goede geldbelegging zal wezen, want ik ben van plan te trouwen zoo gauw ik maar kans zie en 'er voldoende inkomen voor heb. Hoe denkt u daar over Dick stond op, ging met zijn rug naar 't vuur staan en keek Waring strijdlustig aan. Het is misschien het beste den 0EERSTE KW. HAAN LAATSTE KWARTIER H NIEUWE MAAN VENUS MARS JUPITER SATURNUS 's Avonds ,om 10 uur (Z.T.), is jde (Vjolle Ma,an juist in het O. opgekomen; de|n 13en gaan we alweer naar het L.K. toe, De G route Beer staat mi laag in het N., maar verdwijnen doet dit ster renbeeld niet: het is zign. c i r c u ni pi lair, o.w.z. rondom de pool steeds zichtbaar in Nederland. Van de planeten is alleen Saturnus in den Schutter des avonds waar te ne men. de goede resultaten, in deze zomerva- cantie verkregen, een voortzetting in vol gende jaren zeker wettigen. Overwogen zal dienen le worden, of een Vereeniglng zal worden gesticht dan wel, of de zaak in handen van een Comité zal blij,ven, welke uitbreiding er 't volgend jaar aan de uitstapjes te geven zal zijn en welke veranderingen er gebracht zullen iiioe,- ten worden met betrekking lot de finan- ciëele bijdragen der ouders. In de vergadering van liet Comité, die na bovenbedoelde bijeenkomst plaats had, werd de rekening nagezien e,n in orde bevonden, terwijl bepaald werd,, dat belangstellenden gedurende die eerstvol gende 14 dagen van die rekening inzage kunnen krijgen tein huize vajn' den lieer W. Spinnaay, Hofplein E le. VLISSINGEN. Gemeentebegrooting van Vlissingen. B. en W. hebben de begrooting 1931 in ontwerp aan dein gemeenteraad aange boden en deze sluit wat den gewonen dienst aangaat, in ontvangst en uitgaaf met een gelijk bedrag van f 1'495.328.33, terwijl die voor 1930 sluit mei een gelijk Ibeidr.ag van f 1.506.774.75. De begrooling opent met een bedrag van f 23.000 wegens' batig sloit 1929, tiet loopende jaar begon meit een batig slot 1928 ad 'f90.064. Voor onvoorziene uitgaven is f 34.530 (geyaamcl w. o., is begrepen f 22.500 wegéns rente en aflossing eener in 1930 te sluiten vaste leening van ongeveer f 300.000, zoodat feitelijk voor onvoor zien sleclils ongeveer f 12.000 beschik baar is, legen f33.716 voor heit loopende jaar, w. q. echter f 20.000 'wegens re serve voor werkverschaffing was be dropen. Dé kapitaaldicnst is geraamd in ont vangst op f 41.995 'en in uitgaaf op f 160.037 alzoo met een natdeeïiig slot van f18.042. De begrooling staat geheel in het tee- spijker dadelijk op zijn kop te slaan. Juist antwoordde Waring, Spij kers met koppen Tot voor een half jaar had ik hier een soort meesterknecht, die voor me werkte en hielp om het boeltje voor elkaar te houden. Hij is weg. Sinds dien heb ik het werk alleen gedaan. Maar het is te veel werk voor één man alleen, en zoo besloot ik een poging te wagen een vriend te krijgen, die het werk met me deelen wou. Ik heb aan verscheidene lui geschreven, maar die stelden me wegens huiselijke omstandig heden teleur. Maar ik denk eerder dat de tango er tusschen zat. Toen kreeg ik onverwachts den brief van mevrouw Winkles over jou Ze heeft me niet ver teld, dat je van plan waart te gaan trouvjen, maar verder heeft ze me heel veel goeds van je verteld en daaruit maakte ik op, dat je de man was met wien ik zou kunnen opschieten. Hij keek op naar Dick. En dat ben je. Mag k vragen of de waardeering wederkee- rig is Ja, zei Dick. Beslist Daar ben ik blij om, zei Waring. En nu we dat allervoornaamste punt hebben vastgesteld, kunnen we het za kelijke gedeelte bespreken, zooals je hel noemt. Ik heb je heuscb niet als een soort gezelschapsjuffrouw gevraagd. Als je zoolang onder inboorlingen hebt ge leefd, raakt je tong vastgeroest. Ik heb je hierheen laten komen om te werken Ik ben geen liefdadigheidsmensch, Ardley ken van de herziening der financieele vfea'houding tusschen heit rijk en de (ge meenten waarover B. en W. reeds in Mei j.l. uitvoerig aan den raad bericht ten. Toen werd het batig slot 1929 op f 20.000 geraamd. B. en Wj. zijn er in (geslaagd de begrooling 1931 s'luiitend te .krijgen waaraan zij in Mei noig twij felden. Doch dit is alleen gelukt door alle niet strikt noodzakelijke uitgaven achterwege (te laten en de ontvangsten zoo hoog mogelijk op te voeren. Daarbij is slechts f 12000 voor onvoorzien be schikbaar en is in afwijking met vorige jaren niets gereserveerd voor werkver schaffing. Nadat dit was geschied', zijn er een aantal werklieden van de Schelde 'ontslagen. B. en W. kunnen thans niet zeggen welke gevolgen deze maatregel voor de gemeentekas zal hebben. Intus- scben z,al over deze werkloosheid door hen met de directie van „de Schelde'* overleg worden (gepleegd opdat de noo- 'dige voorzieningen kunnen worden [ge troffen. Niet alleen met betrekking tot den 'gewonen dienst, doch evenzeer ten aanzien van den kapitaaldiensit is een zinnig beheer meer dan ooit geboden. B. en W. vonden geen vrijheid weder f 2500 uit te trekken wegens bijdrage aan bet wegenfonds. De verwachting is uitgekomen, dat de nieuwe belastingrege ling in de financjëele positie der gemeen te Vlissingen geen belangrijke verbe teringen zou brengen, doch wel zijn in het algemeen de ingezetenen er mede gebaat. In vergelijking met 1930 is op ver schillende .onLvangposten le samen, f 512.000 minder en op andere le samen f 500.600 meer geraaamd,, blijft minder rond f 11.000. Minder aan uitgaven is geraamd f 34.000 en meer f 22.200, dus ook rond f 11.000. Inzake de reeds bij de behandeling' der ?o opende begrooling naar voren gekomen wensch v,an oprichting van een badin richting, deelen B. en W. mede, dat d,oor de Groene Kruisvereemging een exploi- Manners, en mijn aanbod van een deel in de winst is alleen bedoeld om je des te harder aan het werk te krijgen, zoo dat ik zelf ook meer verdien. Dat jij verdient komt voor mij op de tweede plaats. Als het meisje, waar je mee wilt trouwen, niet de tango-ziekte heeft, zoo als de meesten, dan is er geen reden om te zeggen, zooals je zooeven beweerde, dat je geen goede geldbelegging voor mij bent. Morgen zal ik je de broeikassen, den moestuin en verder het heele gedoe laten zien. Dan kun je er over beslissen, of je zin hebt om te blijven of weg te gaan. Er is altijd een afzetgebied te vin den voor melk en fruit en groenten, en als je je schouders er onder wilt zetten, zie ik niet in, waarom je hier niet net zoo goed geld kunt maken als in de kolo nies. Ik hoop, dat je besluiten zult om met me mee te werken, Dat is erg aardig van u, zei Dick. Als je toekomstige vrouw oog heeft voor de natuur, dan is er geen mooier plek op de wereld te vinden dan Daw's Combe. Werkelijk? Waring staarde met een glimlachje in het vuur. Dan is er nog één punt, zei hij. En dat is? vroeg Dick, Denk je, dat ze me nu en dan ten eten zou willen vragen Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5