BlackCat ALLEEN VOOR BLACK CAT ROOKERS VICEROYCOUP BOUDOIR KLOKJE BEURSNOTEERING EN WISSELKOERSEN. MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND, SCHOUWEN-DUTVELAND. THOLEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. HET ZIEKENHUIS „BETHESDA" TE VLISSINGEN. 20ö 20voor40cï DE NA-FEESTEN. KONINGINNEFEESTEN IN DE PROVINCIE. AMSTERDAM, 8 September. Het eerste getal is de vorige noteering, het tweede die van heden. Ned. '22 A-B (f 1000) 5 103%—103%, Ned. '18 (f 1000) 5 102%—102%. Ned. '19 (f 1000) 5 102%—102%. Ned. '17 4% 102%—102%. Certfiicaten 81%82. Ned. Werk. Sch. 65%65%. Duitschl. (100) 7 102—102. Eng. '29-'47 (50-200) 5 103%—103%. Zeeuwschie Hypb'. 5 lOOs/t101. Zeeuwschie Ilyp'b. 41/2' 100100. C.. Amst. Bank l74i/+—174. C. Ban!k Associatie 591/4 C. Ned. Hand Mij. 150i/2—1543/4. iRotberd. Bankv. 107—IO71/2, C. Kon. Mij. De Schelde 101 C. Farbenindustrie I. G. 150%152%, C. Fisk. Rubb. Cy. 22%, C. Un. States St. Co. 171%—174%. C. Centr. Publ. Serv. 2928%. C. North Am. Cy. 106% C. Borneo Sum. H. Mij. 142 Singkep Tin Mij. 100%97%. C, Shell Un, Oil Comp, 152/315%, C. Java-China-Japan Lijn 7068. C. Rotterd. Lloyd 132%138. C. Stoomv, Ned. 140%145%, A. Amst, Thee Cult. Mij. 47% A Houthandel Alberts 711/3— 71$. C. Peru Corp 36-j35. A. Erie Spoorweg Mpij. 4242. A. Kansas City 69—. A. Southern R. 82 i C. Union Pac. R 2191/4—2(21. A. Ned. I. Tram 4i/8 A. Kol. 1471/2—1483/4. A. Ned. I. Handelslb. (f 1000) 130—134. Ned. Hand. Mij. (f 1000) 1473/4—1493/4. A. Alg. Kunstz. Unie 84%86-4, A. v. Berkel's Patent 74%75, C. Calvé-Delft 119%—118-5%. A. Sentr. Suiker Mij. 5353. A, Holl. Kunstz. Ind. 83- uitbetaling wordt gevorderd, voegt de minister o.a. toe, dat de regeling van "de betaling door de afnemers een zaak1 van intern beheer is, die bij voorkeur aan toet bestuur moet worden overgelaten. Vooruitbetaling is overigens bij drink- [wa ter leidingen gebruikelijk. B. en W. hebben den gemeenteraad overgelegd een afschrift van 't volgen de op 31 Augustus verzonden telegram aan H. M. de Koningin: „Het gemeentebestuur van Middelburg biedt aan Uwe Majesteit zijn recht har telijke en oprechte gelukwenschen aan met dezen voor geheel Nederland blij den en vreugdevollen dag. Burgemeester en wethouders van Middelburg, P. Du- mon Tak, voorzitter, M. van der Veur, Secretaris." Hierop is het volgende antwoord ont vangen: ,,H. M. de Koningin draagt mij op het gemeentebestuur van Middelburg Haar oprechten dank overbrengen voor de Haar aangeboden gelukwenschen, waar voor H. M. zeer gevoelig is. Van Geen". Het was na de vele mooie dagen tier laatste week, een tegenvaller, 'dat het gisterenmorgen regende en dat nog wel een vrij fiksche bui kort voor de Ab dijuitvoering van het MiddeUburgSch Mu- (zöietkkorps. Dit zal wel de rede zijn ge weest, dat er van buiten de stad min der menschen in de Abdij waren ldan (anders wel het geval is. Het werd (Spoedig weer droog en daarom zijn nog vele stadgenooten komen opdagen om in .stille aandacht van de muziek te ge nieten. Het programma bevatte niet minder dan vier nummers op verzoek. Dit .pleit zeker voor de wijze Makt iuitvoering en den smaak tier toehoor ders. Maar nu doet zich het eigenaar dige geval voo,r„ dat men voor die num mers dankbaar applaudiseert, maér !na een minder bekend nummer, 'dat, zooals Jbijv. Rêverie céleste, bij de .andere niet achterstaat bijna geen blijken van waa.rdeermg worden gehoord. Hoe dit komt, willen wij niet verder nagaan, maar het alleen cons'thteeren* Zoo als uit een advertentie in dit hummer blijkt," wordt dezer dagen een collecte gehouden voor een bijzonder 'Sympathiek doel. Het geldt hier de Ver- leeniging tot werkverschaffing aan hulp behoevende blinden te Amsterdam. Men denke alleen er maar om wat het zeggen wil niets te kunnen zien van hetgeen natuur en kunst, ons1 ziende menschen biedt en men tast dan vanzelf Voor dit werk wat dieper in zijn zak.\ Tot kapitein bij den Provincialen stoombootdienst op de Ooster-schelde is met ingang van 1 November benoemd de heer J. Verdoorn, thans stuurman bij den dienst op de Westerschelde, zulks in de plaats van den heer J. Krello, aan wien met ingang van dien datum met het oog op het bereiken van den pensioenge- rechtigen leeftijd op verzoek eervol ont slag is verleend. Toen gisterenmiddag dei Belgische .pleizierboot „Zeeland" met 250 passa- igiers naar Antwerpen zou 'terugkeeren, weirLoor de boot bij de Scboone; Waar din het roer. Spoedig was de, sleep boot „Hoek van Holland" ter plaatse en sleepte het schip weer na,ar de bui tenhaven alhier. De passagiers waren Igfenoodzaakt per trein van 7 uur de terugreis naar Antwerpen te maken. A. Intern. Viscose 2526%. A. Küchenm. Int. Acc. 104%105-6%. A. Küchenm. Int, Ultr. 99%99%. C. Margarine Unie (1000) 2631/4—256-li/2. A. Ned. Ford Aut. Mpij. 2511/4253i/aJ A. Philips' Gl.faibr. 328Vr-327-34. C. Anaconda Copper 92s/8— 965/8-7/8. O. Bethle. St. 883/4—goi/if/st 0. Fokker Aircraft 175/s—18-ii/b A. Alg. N.-Ind. E. M. (N. R.) 274—2701,4!. 0. Ass. Gas en Elec. 30y831 Vb O. Cities Serv. Cy 293/s293/4-3/3'., C. Middle West Ut. 30—29%-30%. A. Alg. Exploratie Mij. 150147-140, A. Boeton Mijnb. 7171%. A. Kon, Petroleum Mij. 365 -365-367. C. Continental Oil Cy. 19%—19%-20. A. Holland Am. lijn 2U/2—241/2. A. Kon. N. SStoomb. Mij 66 A. Ned. Scheepv. Unie 146-145-7. A( Handelsver^. A'dam 3681/2-360-8. A\ Javasche Cult. Mij. 278-273-6. A. Ned.-Ind. Suiker U. 167%164-170. A. Deli Batavia 287%—289%-286. A. Deli Mij. 290%—289-292%. A. Senembah 311 313%-318. C. Chicago Milw. 15%15%. A. Amst. Rubh. "Cult. 87i/8—82-8O1/4. A. Dieli-Ratavia Rubb. [Mpij. 443/443-4. A. Hessa Rubber Mpij. 723/467-70. A. „Serbadjadi" Sum. Rubb. 57% 55%-5. A. Ver. Ind. Cult. O. 55—51. C, Interc. Rubber 3%3-2%. t Prolongatie 1% pet. WISSELKOERSEN. 6Sept. 8 Sept. Londen 12.07i/2 1 2.073/t Berlijn 59.12 59.18'i/2 Ptarijs 9.751/2 9.751/2 Brussel 34.67 34.67 Zwitserland 48.22 48.20 Kopenhagen 66.483/t 66.52i/3 New-York 2.48i/s 2.48i/s WALCHEREN. KOUDEKERKE. De handelsreiziger v. D., die een aanslag op zijn .schoon moeder pleegde, is niet naar het huis van bewaring, doch naar Vrederust overgebracht. GOES. Op Vrijdag 12 Sept. stopt de trein die 11,23 n.m. vertrekt van Goes naar Vlissingen te 's Heer Arendskerke, N. Kraaijert en Arnemuiden tot het uit laten van reizigers. Een extratrein vertrekt 11.30 n.m. uit Goes richting Roosendaal. WAARDE. Zondagmiddag is alhier tegen den Westveerdijk geworpen een Belgisch motorjacht „Canardo" gehee- ten. De bemanning bestond uit vijf per sonen, waaronder eenige eendenjagers. Uren lang had het jacht op de Schelde heen en weer gezwalkt, doch doordat de motor niet zwaar genoeg bleek te zijn om met het scheepje tegen den sterken wind in den terugtocht te aanvaarden, was het eindelijk overgeleverd aan wind en golven Door het verliezen van stuurpen en een zeil was het jacht ook onbestuurbaar ge worden en eindelijk bij Waarde tegen den dijk gezet. Later heeft men hulp in geroepen van Hansweert. KAPELLE. Door onbekende oorzaak geraakte Zondagmiddag de hooi- en strooberg van den kl. landbouwer Iz. op 't H, alhier in brand, welke in de nabij heid van woning en schuur stond. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist erger te voorkomen. BORSELE, Vrijdag j.l, was het 25 jaren geleden, dat de heer J. Bruinooge voor het eerst zitting nam als lid van den Raad dezer gemeente. Hij is daarna onafge broken raadslid geweest en van 1911 af was hij wethouder. Dit jubileum heeft de burgerij niet onopgemerkt laten voorbij gaan. 's Namiddags is de Heer Bruin ooge in een buitengewone Raadszitting, in tegenwoordigheid van familieleden en vele genoodigden gehuldigd. Uit naam van den Raad bood de bur gemeester hem een prachtig bloemstuk aan. Ook de gemeenteambtenaren of freerden hem een bloemstuk. Een com' missie uit de burgerij schonk hem een mooie fauteuil. De heer Bruinooge dankte voor de geschenken en voor de tot hem gerichte woorden. HAAMSTEDE. Zaterdag jl.l. heeft de •burgemeester van Burgh het dienstkruis voor 30-jarigen trouwen politiedienst uit gereikt aan den heer B. M. v. d. Velde gemeenteveldwachter van "Haamstede en Rurlgh. OLuD VOSSEMEER. De heer J. Vermet alhier is te Nieuw Vossemeer met alge- meene stemmen tot arts benoemd, in de vacature ontstaan door de benoeming van zijn broeder den heer Pi. Vermet, smet ingang van 1 Sept. ji.l. tot school arts in het district Lekkerkerk. BRESKENS. Zondagmiddag werd al hier een groot sportfeest gehouden, waaraan deelnamen de Turnvereeniging Rust-Roest uit Brugge en de voetbalver- eenigingen van Middelburg en Breskens. Een en ander werd opgeluisterd door de Muziekvereeniging De Vereenigde Werk lieden van Terneuzen en Uit het Volk Voor het Volk van Breskens. De Neu- zensche muziekvereeniging gaf na afloop een muziekuitvoering op het Spuiplein Een en ander deed velen weer een be zoek aan Breskens brengen. De feesten waren georganiseerd door de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer en.de voetbalvereeniging H.OV. Ontijdige ontploffing van vuurwerk. AARDENBURG. Bij het opstellen van vuurwerk is door ontijdige ontploffing van een der stukken een ernstig ongeluk gebeurd, dat den heer I. A. de Brauwer, den voorzitter der feestcommissie, een paar vingers zal kosten. Ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin, zou o.a. des avonds op de Markt vuurwerk ontstoken wor den, en de heer De Br. had zich belast met het bevestigen der verschillende stukken. Als gevolg van een aangehechte aanwijzing bij één der stukken, dat het stevig bevestigd diende te worden, gaf de heer De Br. nog een extra klap op den spijker, waarna een hevige explosie volgde. De heer De Br. kon nog van de ladder, waarop hij stond afkomen om zich in 't gras neder te zetten, waarna eenige toegeschoten personen hem in een nabije woning brachten. De geneesheer, die juist naar een andere gemeente op ziekenbezoek was, werd gehaald, terwijl de wijkzuster een noodverband aanlegde. Bij onderzoek bleek de middelvinger der linkerhand er het ergst aan toe te wezen terwijl de andere vingers uit het lid en geheel naar buiten gebogen waren. Per auto werd de heer De Br. naar Vlissin gen vervoerd daar operatief ingriioen noodzakelijk werd geacht. De verdere feestelijkheden concert, lampion en fak keloptocht en vuurwerk werden afgelast. Zaterdagmiddag had bij het in aan bouw zijnde Christelijk' Ziekenhuis „Be- thesda" aan de Kerkhoflaan te Vlissin gen eene indrukwekkende plechtigheid plaats namelijk het inmetselen in den voorgevel van een gedenksteen door mevrouw E. Blum-de Niet uit Aagte- kerke. Een zeer groot aantal belangstellenden woonde deze plechtigheid bij o.w. leden van het gemeentebestuur van Vlissingen, vele burgemeesters uit plattelandsge meenten op Walcheren, vele predikan ten, vertegenwoordigers van de zieken fondsen en van de vereeniging tot verze kering tegen de kosten van ziekenhuis- verpleging, verschillende medici en de leden van de Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Bethesda. De voorzitter dier vereeniging ds. J. S. Hartjes ging voor in gebed en hield daarna eene rede, waarin hij de aanwe zigen welkom heette, speciaal mevrouw Blum-de Niet, die met wijlen haar echt genoot zulk een groote financieele steun voor de vereeniging was. Spr. wees er verder op hoe de toenmalige voorzitter der vereeniging en ook de penningmees ter in het comité voor een gemeentelijk ziekenhuis zitting hadden, doch de kroon besliste in hoogste instantie, dat de uit gaven daarvoor de financieele draag kracht der gemeente te boven gingen. Toen kwam door Gods hand de uitred ding, doordat het particulier initiatief door de heer en mevrouw Blum-de Niet in staat werden gesteld, de taak over te nemen. Spr. deed dan uitkomen, dat in het zie kenhuis plaats zal zijn voor ieder, o.a. voor derde klas patiënten zal gelegen heid tot opname worden geschapen. Met groote waardeering getuigde spr. van den steun en voorlichting van dr. Terburgh, hoofdinspecteur der volksgezondheid, van dr. Staverman, ds. Henrard en dr. van Maren Bentz van den Berg en ten slotte van dr. Cramer van het Utrecht- sche Diaconessenhuis en den kring Wal cheren. Tot directrice werd benoemd zuster E. Müller. Na nog dank te hebben gebracht aan de loyale medewerking van den directeur van gemeentewerken en zijn ambtenaren zeide spr. dat het een ontroerend oogen- blik is nu op het bouwwerk aanwezig te zien mevrouw Blum-de Niet, wat de ge dachten doet teruggaan naar dien ge- denkwaardigen namiddag, toen zij met haar nu ontslapen echtgenoot de vorste lijke schenking deed, die het mogelijk maakte, dat in Vlissingen een modern ge outilleerd naar de hoogste eischen inge richt Christelijk Ziekenhuis kon komen Naar het uitwendige rust de geheele bouw op die twee namen Johann Hein- rich Blum en Elisabeth de Niet, die de materieele mogelijkheid van het zieken huis hebben geschapen. Naar het inwen dige rust de geheele bouw op den Naam van Hem, die de Groote Geneesmees ter is. Hierna las spr. de oorkonde voor, ver meldende de steenlegging. Terwijl deze in een koker werd gesoldeerd zongen de aanwezigen Gez. 194 1. Vervolgens heeft mevrouw Blum-de Niet den steen, waarop staat gegrafeerd, aan de langste zijde haar naam en langs de kortste de datum; ingemetselde. Mevrouw sprak na het voltooien van dit werk: Moge 's Heeren verdere zegen op den bouw van dit huis rusten. Na deze eigenlijke plechtigheid, die onder diepe stilte plaats vond, nam de heer ds. H. A. Wiersinga, lid van het bestuur het woord om een blik in de toe komst te slaan, men ziet dan het geheele gebouw opgetrokken en denkt dan toch feitelijk aan iets vreeselijks, aan het 5 gratis coupons ATd CADEAUX A THE BLACK CAT S28 Rijswijkscheweg DEN HAAG Gelievo mij gratis en franco te zenden cadeaulijst en 5 coupons Adres Voor een adres wordt slechts een geteekende coupon erkend. Prima uurwerk. Een nieuw Engelsch metaal Als goud in het gebruik. Als goud om te zien GRATIS YOOJ?325C°u PONS VIRGIN IA(M 'SIGARETTEN 10 voor KWALITEIT!? SIGARETTEN STANDAARD FORMAAT-KWALITEITS CADEAUX opengaan van de poort om een steunen den zieke binnen te dragen, aan familie leden wachtende op den uitslag van een gevaarlijke operatie, men weet dat dit huis wordt een plaats der smarten, maar dan ziet spr. ook door dit huis Eén gaan, den Man van Smarten, Jezus Christus, die troost brengt als in het Jeruzalem- sche Bethesda, „Huis der Barmhartig heid", waarnaar de Vereeniging dit zie kenhuis heeft genoemd. Zijn verschijnen, waarvan spr, zeker is, maakt dat het ondanks ziekten en smarten, toch feest, toch verheugenis, toch tijd is voor lof en daarom zette spr, door de aanwezi gen gevolgd in: „Geloofd zij God met diepst ontzag." Ds. C, L. Voorhoeve, oud-voorzitter van het bestuur sprak ten slotte een dankgebed uit, waarin hij Gods zegen afsmeekte voor het huis en voor allen, die daarvoor of daarin zullen arbeiden. Hierna maakten de genoodigden een rondwandeling over het terrein, waar nog slechts te zien is de verdeeiing in de verschillende grootere en kleinere afdeelingen en vertrekken, doch waar ook ieder leek zich reeds kan overtuigen van de groote ruimte, die alleen bene den reeds wordt geschapen. De ingemetselde oorkonde luidt: Solt deo Gloria. De Vereeniging tot stichting en in standhouding van het Christelijk Ziekenhuis Bethesda te Vlissingen, opge richt op 30 April 1913 en als rechtsper soon erkend bij Koninklijk besluit van 22 Juni 1913, Staatsblad no. 71, ten doel hebbende de uitoefening van de Chris telijke Barmhartigheid op den grondslag van het Evangelie van Jezus Christus heeft onder biddend opzien tot God dit Ziekenhuis opgericht ten behoeve van de lijdende menschheid te Vlissingen en om streken, Zij is hiertoe overgegaan in het diepe besef, dat Jezus Christus is De Groote Medicijnmeester, wien te kennen is het eeuwige leven en met de bede, dat in dit huis tot in lengte van dagen de liefde van Christus voor zieken en zwak ken tot openbaring moge worden ge bracht. Ter gedachtenis aan deze stich ting is op Zaterdag 6 September van het jaar Onzes Heeren 1930 des namiddags te 3 ure deze gedenksteen geplaatst door mevrouw Elisabeth Blum-de Niet die te samen met haren op 17 November 1929 ontslapen echtgenoot Johann Hein- rich Blum, door een daad van offervaar digheid om Christus wil den bouw van dit huis heeft mogelijk gemaakt. Het ontwerp voor den bouw van dit zieken huis is vervaardigd in overleg met ons medebestuurslid, den heer C. Chr, van Ramme, architect te Rotterdam, Bestek en teekening zijn opgemaakt door de heeren A. A. Kulberg en G. Timmers, architecten te Rotterdam, aan wie tevens de uitvoering van het werk is opgedragen, Het gebouw is gelegen aan de Kerkhoflaan te Vlissingen, Het.be stuur der Vereeniging wordt op heden gevormd door: ds. J. S. Hartjes, voor zitter, G. v, d. Putte, vice-voorzitter, Ph. H. Sluijter, secretaris, A. v, d. Sande, penningmeester, mej. A. D. v. d. Sande, lid, ds. H. A. Wiersinga, lid, C. Ch. van Damme, lid, terwijl tijdens den bouw tot 20 Mei 1930 als voorzitter heeft gefun geerd ds. C. L, Voorhoeve. Tot directrice van Bethesda is aangewezen zuster C. A. Müller. Van het bovenstaande is deze oorkonde opgemaakt en door ons onder teekend. Vlissingen, 6 September 1930. (Ingez. Med.) buurt Seisweg, Seissingel c.s. genoemd worden, want daar heeft men nog eens in den besten zin des woords de bloeme tjes buiten gezet. Des middags trokken de kinderen met „Arne's Genoegen" voorop, naar het feestterrein, in casu de weide van den heer Reijnierse aan het Stadswegje. Die weide was o.a. door zuilen met bloemen in feestgewaad. Terwijl, twee elftallen voetbal speelden, hebben de anderen zich met allerlei spelletjes vermaakt. Het meeste pleizier brachten de toönen, die de stoelen vervingen, zeker, Intusschen vulde het terrein zich met belangstel lenden,. Velen kwamen blijkbaar om het onbekende dagvuurwerk te zien. De ken nismaking zal zeker bij allen zeer goed zijn medegevallen en den wensch naar voren hebben doen komen, dat bij een eventueel volgend kinderfeest een her haling wordt voorbereid. Bommen gaan tot zeer hoog de lucht in en springen dan uit elkaar, en dan ontpopt zich een of ander figuur dat zwevend een goed heen komen zoekt. Men zag politie-agenten, pierrots en dergelijke poppen dalen, maar de aardige parapluitjes wonnen het toch in afstand vliegen. Het was een goed geslaagd num mer. De kinderen werden gul onthaald. De muziek bracht de feestenden terug naar de Seisbrug. Des avonds was het Crescendo-Een- dracht, dat van de Markt naar het feest terrein trok. De keurige verlichting van de Seisbrug was nog eens ontstoken en langs de huizen was verlichting aange bracht. Op het terein bestond zij o.a. uit een aantal ouderwetsche feesttonnen, die uren lang brandden. Een ringrijderij per rijwiel trok veel belangsteling. Aan het slot heeft de voorzitter van het feest, de heer H. C. Wielandt, dank gebracht aan Crescendo en een lauwer krans voor het vaandel aangeboden, dat door den heer W. J. Bos, als voorzitter der mondharmonicavereeniging, dankbaar werd aanvaard. De heer en mevrouw Wielandt en hun helpsters en helpers oogstten veel hulde en dank. Niet alleen deze buurt, maar ook de Verwerijstraat, Oostkerkplein c.s. heeft nog eens dapper gefeest. Ook hier kin deroptochten en -spelen, muziek van „Oefening na den arbeid" en dergelijke. De Eigenhaardstraat en omgeving had in genoemde breede straat een schitte rende gelegenheid voor de kinderspelen. De Veersche weg organiseerde een ringrijderij en vierde ook verder feest. En nu is het voor zoover wij weten afgeloopen. De meeste buurtcommissies hebben goed werk geleverd en aan ve len genotvolle dagen bezorgd. Middelburg heeft gestaan in het tee- ken van niet voldoende te waardeeren samenwerking van personen van zeer verschillende maatschappelijke positie en levensopvatting. Onze goede stad heeft getoond op zijn tijd op echt gezonde wijze te kunnen feestvieren. Er is Zaterdag in verschillende buur ten van Middelburg nog weer eens op nieuw en dat wel tot slot der feesten, goed pret gemaakt, en al moge dit dan voornamelijk voor de jeugd bedoeld zijn geweest, ook de ouderen hebben zich nog eens best geamuseerd. Zeker niet in de laatste plaats mag de KOUDEKERKE EN HET ZAND'. Het 'Zand kan feestvieren en goed ook-Dat .wisten we nog van drie Jaar geileden bij de installatie van burgemeester Backer. En thans: het dorp had zijn Koninginne dag de groote (buurtschap bij Middelburg, Ibleef niet achter. En zoo was1 er Za terdag overal vlaggetooi: die heele lange rjj van den Nieuwen VLissingscheiii weg Tramsingel—Langeviele Singel—Koude- kerkschen weg, en de zijstraten. En wat een werk was er gemaakt van versieringen iaan singel en weg! Op den tooek en de voortuinen een nazomer

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2