322* TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1930. No. 206. ZEELAND. DE FEESTEN TER HERDENKING VAN DEN VIJFTIGSTEN VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. WALCHEREN. NIEUW- EN -ST. JOOSLAND. De 50e jaardag van H. M. de Koningin zal al hier herdacht worden door kindertrac- tatie op beide scholen, 's Middagss zul len kinderspelen plaats hebben op een weide van den heer A, Wisse, 's Avonds 8 uur zal een concert gegeven worden op de tent door het fanfarencorps. Een en ander staat onder leiding van den Oranjebond, die om 7 uur 's avonds een herdenkingsbijeenkomst houdt, waarbij ook de dames der leden zijn uitgenoo- digd. BIGGEKERKE,. Men schrijft ons: In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft alhier een voorval plaats gehad, dat van bijzonder weinig tact getuigt. Twee menschen, die van de feesten in Middelburg waren teruggekeerd, blevetn liet dorp nog \v,at napratten, toen van Voudekerke een marechausseé per fiets ■kwam. aangereden, die, zonder dat hier- oe eenig® aanleiding bestond, daar de personen volkomen rustig waren, hen sommeerde huiswaarts te gaan. Toen te den aanwezig was, zette de politieman aan zrjn sommatie kracht bij, door in overmatigen ijver de menschen enkele slagen met den gumistok toe te dienen De gemeente-veldwachter Verschuure die met die menschen stond te praten' maakte zich bekend en vroeg wat dé oorzaak was van deze kloppartij. Voor dat hij evenwel de gelegenheid had een verklaring aan te hooren, kreeg ook hij met den gummistok een paar klappen, die aardig aankwamen en waarvan één een hevig bloedende wonde boven het oog veroorzaakte. De veldwachter kreeg geen kans zich te verweren, daar hem zijn eigen gummistok uit de handen was gevallen. Toen het blijkbaar mooi ge noeg was, ging de marechaussée er per fiets van door. Na onderzoek bleek hij te behooren tot de brigade Westkapelle, Hij was pas enkele weken bij het wapen. De veldwachter en een van de personen hebben zich onder geneeskundige behan deling moeten stellen,- terwijl van een en ander proces-verbaal is opgemaakt, OOSTKAPELLE. Dinsdagmiddag1 werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mej. M. J. F. W. Lants- heer. Op het kerkhof waren zeer veel beh langstellenden aanwezig. Toen de stoet het sterfhuis verliet schaarden de oudste kinderen der Zondagschool die met het onderwijzend personeel stonden opge steld zich achter de familieleden aan. Als de kist in de „groeve is nederzetten leest ds. Callenfe's familielid van de over ledene Ps. 23 voor en spreekt een kort 'woord er op wijzende dat deze Psalm aan dit graf gelezen kan worden omdat de overledene getoond heeft geloof te bezitten. Zij heeft veel gedaan, aldus spr., om anderen wel te doen en dit deed zij filet om daar mede een goeden naam te verwerven maai- uit waren Christenzin. Moge de belangstelling die er heden be staat verder gaan dan haar persoon en haai- werk en „gericht zijn op Christus wien te dienen haar lust was. Vervol gens trad de burgemeester Jhr. W. Z. van Teijlingen naar voren om1 namens de burgerij te dansen voor het geen de overledene heeft gedaan. Het werk in de Zondagschool, bewaarschool, naaiver- eeniging' en Bijbelbond vond waardeering bij alle groepen der 'bevolking. En daar naast de persoonlijke hulpi en medeleven die zoovelen van hiaar mochten onder- vinden die met iedereen medeleefde in hef en leed. Haar nagedachtenis Dlijve in dankbare herinnering voortleven. Een neef van de overledene de heer J. A. Lantsheer dankte voor de groote belangstelling en de gesproken woorden. £U JLLi-ttEV ELAND, KAPELJLE. In de Vrijdag gehouden zit ting 'kwam de raad dezer gemeente bij een en heeft de Voorzitter mciege- deekl, dat ae Directeur, Chef van dienst en werken uer b.f>. neeil bericnt, uat vanwege de S.S. nogmaals eenjjemsliy onderzoek is ingesteld m verhand mei de verbreediiig van den overweg bij w,ackLpo.st 3d en nat verder is hesioien om het ingenomen standpunt reeds eer der vermeid te moeien handhaven. JNogh maats werd door de raadsleden om het hardst gewezen op de bestaande onhoud bare toestand, het is gewoon een ran geerplaats g|eworden en dat op een mum v,an druk verkeer. Besloten werd om nogmaals den Mi nister hiermede in kennis te sieilen én de reeds eerder gerichlé verzoeken op te zenden. De Chr. Ned. Herv. Sclipolvereenigingl te Biezeiinge verzoekt om aansluiting vont haar sciipol met het Elec. net B. en W. aldus de voorzitter, hebben bericht dat een begrooting met kiostent 'berekening den raad dient voorgelegd: te worden, voor en aleer de raad kan beslissen. B. en W. verklaren ook hen ter wille te zijn. Vanwege de weegjbrugvere niging Kapel leBiezeiinge te Kapelle is bericht dat de vereeniging volkomen accoord kan gaan met het voorgestelde, inzakte jaarj- lijlk'sche vergoeding voor ingebruikneming van gemeentegrond. De kwestie der barakkenbouw voor besmettelijke ziekten wordt aangehou den. De gemeenteretoening 1929 werd vast gesteld. De inklomslen 'bedroegen f 77.514, de uitgaven f '62.760; Kaïpitaald'ienst in komsten f 24.982, uitgaven f 23.667. De gemeente'beigrooting 1931 werd aangeboden tot een bedrag van f 72.560 inkomsten als uitgaven, past onvoorzien 1.889. Ingewilligd werd het voorstel van B. en W. tot aangaan van een igeldlieenimg groot f 9500 ten behoeve van den ver bouw Chr. soh/oal le Kapelle. Besloten werd om alsnog de gevraagde medewerking te verleenen inzake dé aan vrage van de Chr. schiool le Kapelle, vergoeding voor aangeschafte leermiddte!- len en kapstokken. De Raad besloot des tijds niet tot inwilliging ook Ged,, Sta ten verk'laardlen de aanvrage ongegrond^ de Kroon echter besliste ten gunste der scboo 1 verceniging De Voorzitter deelt mee, dat met in gang v,an 1 Sept. a.s. hel conjtract anet het Coöp. Elec. bedrijf ten einde is. Alsdan zal afname van de P.ZEJVL volgen. Het bedrag voor straalverliich'- ting komt op f 1.798, d,alt is i lOOOimeer dan bij de Coöperatie. Aangebracht zullen worden in totaal '65 lantaarns, waarvan 9 doorbranders. Zalerdagvaond zullen een 50 per- ceelen aangesloten worden met Elec- trisch licht verstrek! door de P.Z.E.M. 540 Perceelen kunnen voor aansluiting in aanmerking komen. Er zijn thans 414 perceelen voor aansluiting, indien m|ep nog eten twintig aansluitingen kan krij? gen komt men aan de 80 pOt. en wordt de prij's f 0.37 per Kilowat*, waajr deze eerder f 0.50 bedroeg. RILLAND-BATH. In de Vrijdag ge houden raadsvergadering werd besloten tot feestelijke herdenking van den 50en verjaardag van de Koningin, voor alle scholen een bedrag van een gulden per leerling beschikbaar te stellen en voor de leerlingen der bewaarscholen 0.50 per leerling te voteeren. De rekening werd voorloopig vastgesteld. Inkomsten 71.590, uitgaven 69.649. Kapitaaldienst 81.343, uitgaven 80.949. De rekening van het B. A. beloopt in ontvangsten 2350, .in uitgaven 2146. De begrooting beloopt in ontvangsten en uitgaven een bedrag van 2456, uit de gemeentekas wordt een subsidie gevraagd van 1900, Aldus vastgesteld. De gemeentebegroo- ting voor 1931 wordt aangeboden. De kostprijs per leerling van het open baar onderwijs over 1928 wordt vast gesteld op 12.60, THOLEN. ST. MAARTENSDIJK, In de vergade ring van den gemeenteraad werd afwij zend beschikt op een verzoek om sub sidie van den Bond van bedrijfsautohou ders in Nederland, Adhaesie zal worden betuigd aan het adres van den gemeenteraad van Oud- Vossemeer, gericht aan den Minister van Arbeid, houdende verzoek ten aanzien van de waterleiding zoodanige maatre gelen te nemen dat zonder verhooging van tarieven en zonder een beroep te doen op de gemeentekassen, de financi- eele toestand zoodanig wordt geregeld, dat het bedrijf zonder nadeelige saldo's zal kunnen werken. Een voorstel van den voorzitter tot aanschaffing van een schilderij, voorstel lende de Koninklijke Familie, wordt na langdurige bespreking aangehouden. De gemeenterekening gewone dienst 95.641 aan uitgaven en 95.435 aan inkomsten, wordt goedgekeurd. Aangeboden wordt de begrooting 1931 voor het woningbedrijf. De gemeentebegrooting werd aange boden, sluitend aan inkomsten en uit gaven 84.745. Met algeineene stemmen wordt beslo ten tot vernieuwing der rioleering in de Vijf Zinnen. De heer Quakkelaar spreekt zijn afkeuring uit over de houding der mu- ziekvereeniging bij gelegenheid van de herdenking van het feit dat de burge meester 50 jaar in dienst der gemeente was. Hij is hierover door meerdere per sonen aangevallen. Men was over de houding der muziek geprikkeld. De heer Vroegop vond de houding van de muziek ook niet goed, het was alles een persoonlijke kwestie. De heer Quakkelaar vestigde er 1. De eerste prijs uit den Kinderoptocht De Sprookjeswereld. 2, „De Bijenwereld" onder een der eerepoorten. 3, De generaal-majoor der Zwitsers inspecteert zijn vendels. 4, Een hartversterking voor den generaal-majoor Barïbolomy Marty. 6. Het Prinselijk echtpaar wordt in de Abdij begroet door jhr. en mevrouw Quarles van Ulford. 5. Z.D.H, Prins Willem en zijn gemalinne voor de gouden staatsiekaros aan de Punt, terwijl een der eerste burgeressen van Middelburg H.K.H. een ruiker aanbiedt. !,-■ MMlïi fiiiiillli

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5