LANGS MOEIUJKE WEGEN Wamte TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1930. No. 202. BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT etc. •kt. re- ei. ep- D. we- IN HET KAMP VAN PRINSES JULIANA. De Koningin woonde Zondagmorgen de godsdienstoefening bij op het Aard- huis, waar mej. ds. A. J. van den Ban, doopsgezind predikante van Stavoren sprak voor Prinses Juliana en haar vrien dinnen, die in de omgeving van het Aardhuis kampeeren. DE KALI-VERSCHEPINGEN. De „Agence Econ. et Financière" meldt dat de besprekingen tusschen het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken en de Belgische regeering aan gaande de uitvoerwegen van de kali der Société des Potasses d'Alsace tot een definitieve overeenkomst hebben geleid. De Rotterdamsche haven zal installa ties voor den opslag en het vervoer van kali voor een totaal van 150.000 ton kun nen doen bouwen en de Antwerpsche haven zal haar opslagplaatsen voor de zelfde hoeveelheid kunnen vergrooten. Bovendien garandeert de Antwerpsche haven aan de bovengenoemde Société dezelfde tarieven, die in Roterdam zul len gelden. KOPPENSNELLERS OP N.-GUINEA. De Indische Courant vernleiemt dat in verband met de sneiltocMen wel'kle gere geld door Papoeas in de Mimikastpetek, Nïe,u!W-Guinea, werden ondernomen in het begin van April een brigade politie uit Ambon derwa,arts werd gezonden,. Deze ageerde, onder leiding van den feestuurs- assistent Rugebregl eenigie maanden vruchteloos weshalve ze mede in verband met het doorkomen van den regentijd naar Kaimana is teruggekeerd. Thans verzocht de Gouverneur der Molu'kiken a,an den Gewestelijk' Militair Commandant twee brigades militairen naar bedoeld -gebied te zenden. Deze zullen half of eind September met den gouvernements- stoomer ,,Deneb" vertrekken, onder be vel van den eersten luitenant G. J. Wulf- horst, terwjjl ook elen officier van gezond heid meegaat, alsuiede dertig dwangar beiders. De duur van ide expeditie ls voor- loopig gesteld op minstens twee maanden. MIDDELBURG. De Commissaris van Politie ver zoekt ons mede te deelen dat in verband met de receptie ten huize van den Commissaris der Koningin op 1 Septem ber van ure4 ure n.m., is bepaald, dat de auto's en rijtuigen uitsluitend langs de hierna te noemen wegen zich naar en van het Abdijplein mogen bege ven: Naar het Abdijplein: door de Lange Noordstraat, Hofplein, Wagenaarstr., Balanspoort, dan onmid dellijk rechts af. Deze wegen zullen daar toe zijn opengesteld, eerst nadat de Historische optocht, welke te ongeveer 1 ure namiddag dien dag van de Markt vertrekt, het genoemde traject zal zijn gepasseerd. Van het Abdijplein: door de Gistpoort naar het Koorkerk hof en aldaar aldus niet in de Abdij) zullen de voertuigen, die in de Abdij zijn voorgereden, parkeeren. Terstond, nadat de Historische optocht de Abdij heeft verlaten en de afzetting is opgehe ven, kunnen de voertuigen aldaar weder voorrijden. Openstelling Post- Telegraaf- en Tele foonkantoor op 1 Sept. Wegens viering van den Koninginne- verjaa'rdag is het kantoor op 1 Septem ber a.s., voor zooveel den Postdienst be treft, voor het publiek opengesteld tot 14 uur, Het kantoor is op dien dag gesloten voor de behandeling van postwissels (met uitzondering van telegrafische) en postbewijzen; quitantiën; chèques en stortingen (met uitzondering van die met spoedbehandeling); belastingen en pas munt. De 2e postpakketbestelling en 3e brief postbestelling worden niet uitgevoerd. Invordering van quitantiën heeft niet plaats, De openstelling van het kantoor, voor den Telegraaf- en Telefoondienst blijft ongewijzigd. ■s DOOR H.AMTOriSEM. 48.) Na het politieke nieuws keek ze de boekaankondigingen door. Daar stond wel een en ander in, dat haar belang in boezemde. Ze zou het later nog eens overlezen. Geboorte-, trouw- en doods- ?.^lciLen' tfeen enkele bekende naam bij! Een uitvoering ten batehet hof.... de koning en koningin gaan he den naar.... de hertog en de hertogin van Harboraugh.wat was dat? Audrey uitte een kreet van schrik en onwil. Twee korte berichtjes schenen haar meer te treffen, dan een lang relaas van een vreeselijk treinongeluk. Vreeselijk! zuchtte ze. Afschuwe lijk! Maar het stond er nu eenmaal, zwart op wit, voor iedereen te lezen: ,,De hertog en hertogin van Harbo- rough zullen het Kerstfeest rustig door brengen in de stad in hun huis in Gros- venor Square. ,,De verloving is publiek gemaakt van hun dochter lady Audrey Beaumont met den honorable Ivo Jocelyn, van het eer ste garderegment, den zoon van lord Laisterdyke. Het huwelijk zal in het voorjaar gesloten worden," De Middelburgsche feestweek. Gisteren schreven wij feitelijk een ver keerd hoofd boven de berichten over de feesten ter eere van den 50sten verjaar dag van de Koningin, want er is geen sprake meer van „Komende feesten". Middelburg zit reeds midden in de fees ten de feestelijke stemming is onder de in woners vaardig geworden. Ten eerste zijn daar de vele fraaie etalages der deel nemers aan den wedstrijd, en ook van anderen, die meenden zich niet te moe ten opgeven, wat voor ons onbegrijpe lijk zal blijven. Daarnaast staan de steeds meer tot volmaking komende straat- en andere versieringen en de uitbreiding van het aantal straten, waar in ver siering wordt aangebracht. Enkelen heb ben zelfs de vlaggen reeds uitgestoken en niet gewacht tot Zaterdag, voor welken dag het was verzocht. Wij juichen dit toe en wekken tot navolging op. Er is geen enkele reden om te wachten, al zal de feestvreugde bij wat nog te wach ten staat zeker steeds excelsior gaan. Een enkele buurt, in casu de Nieuw- straat, was gisteren al verlicht en de eenvoudige verlichting kwam goed tot haar recht. Het was gisteren zeer druk op straat. Er mag o. i. nog wel eens aan herin nerd worden, dat Vrijdag, Zaterdag, Maandag en Dinsdag de winkeliers tot 12 uur mogen verkoopen, terwijl kan worden medegedeeld, dat de electrische tram een groot deel van den Zaterdag, en den Maandag en van den Vrijdag avond en den Dinsdagavond niet verder mag rijden dan den Tramsingel wat met het oog op de te verwachte drukte zeker mag worden toegejuicht. Natuurlijk zullen extra trammen rijden en dit ook van de Stoomtram Walcheren en van verschillende.busdiensten. De buurtcommissie van Nieuw Middel burg kon niet wachten iets voor de kin deren uit die buurt te doen, die in groo- te getale met den algemeenen kinder optocht zullen medewerken. Zij organi seert reeds morgen(Vrijdag)middag een kinderfeest op de weide van den heer Polderman. Behalve de straatversiering tot in klei ne straten met weinig kapitaalkrachtige bewoners toe, ontwaren wij ook steeds meer en meer particuliere woningen, waaraan op een of andere wijze verlich ting of versiering is aangebracht, en zelfs in de Kuiperspoort is zulkeen wonim? te •'inden. Toch komt ons het aantal nog te gering vjor en wekken wij op dit nog grooter te doen zijn. Maar in ieder geval zullen particulieren goed doen tijdens de officieele verlichtingsdagen hun gor dijnen open te laten en zoo de straten een nog feestelijker aanzien te geven. Het was weer zeer tegen middernacht geloopen, toen men van de zijde der P. Z. E. M. begon met de belichting te iti- specteeren en verder af te werken, maar Zal gesloten wordenHoe dur ven ze dat te doen Met de krant in haar handen vloog ze razend van opgewondenheid haar kamer uit. Het was een heele vraag geworden, of de hertog en hertogin van Harborough het Kerstfeest wel erg rustig zouden door brengen. Audrey klopte aan de deur van haar moeders kamer. Binnen zei een vriendelijke stem. Audrey ging naar binnen. De hertogin was reeds gekleed. Ze stond op het punt te gaan ontbijten. Maar kindje, waarom heb je je mei eerst aangekleed? Ik kon het niet uithouden! riep Audrey. Moeder.... ik kan het niet uithouden. Hoe durft vader zóó iets te doen! Het is 'n schandaal.... 't is.... Maar kind.... wat is er aan de hand? De hertogin was geschrokken door de woestheid van Audrey. Ze nam de krant aan, die haar in de hand geduwd werd. Dat is er aan de hand! De aankondi ging van mijn verloving met Ivo Joce'yUi dien idioot met zijn schelvischoogen! O, moeder, hoe hebt u kunnen goedvinden, dat vader zóó iets deed? Maar kindje! Ik weet nergens van! De hertogin liet verbrouwereerd ie krant op den grond vallen. Maar heusch, je moet Ivo niet zoo erg uitschelden. Elij is Hij is een akelig wurm.... en als hij het nog eens waagt hier in huis te komen, als ik er ben, dan.dan sla ik voordien hadden reeds enkele straten de verlichting geprobeerd, waarbij de Lan- geviele in een zee van licht baadde en de mooie Oranje verlichting in de Gort straat, met zoo'n geheel ander karakter kwam daar goed bij als welkomen afwis seling, want o. i. zit juist in de verschei denheid de groote aantrekkelijkheid. Zooals gezegd ook de belichting werd weer beproefd, en dan moet in de eerste plaats die van het SLadhuis, waarbij nog velen tegenwoordig waren;, en menig maal hoorden wij: „Zoo mooi zag ik het Stadhuis nog nooit." Na het Stadhuis volgde het hospitaal en op verschillende andere plaatsen werd ge- en belicht en overal met goed resultaat. Toen te een uur ongeveer de belich ting van het Stadhuis werd gedoofd; was het op de Markt nog niet afgeloopen, want nu begon de commissie voor het Avondfeest met de belichting van het podium; het was dus werkelijk, allom arbeiden tot diep in den nacht. Voor zoover noodig herinneren wij er aan, dat alle gemeentebureaux Maandag gesloten zijn, maar dit is ook het geval met de provinciale griffie en vele andere bureaux van den Openbaren dienst. Tegenover het gesloten zijn van deze kantoren staat de tijdelijke opening van de in bouw zijnde sociëteit op de Markt. Door handige camouflage van de onge- pleisterde muren heeft men met succes een bruikbaar lokaal gekregen. Af en toe bereiken ons berichten over plannen, die niet in het programma zijn opgenomen; thans het volgende Des Zaterdagavonds na afloop van het concert op de Loskade, verzamelen zich de padvinders met hun band in de Eigen- haardstraat, vanwaar zij zich door de stad naar het Clubgebouw aan den Zuid singel zullen begeven. Aan de reveille des Maandagsmorgens, zal worden deelgenomen door de gecom bineerde bands van de padvinders en van Achilles, onder leiding van den tam- boer-maitre den heer van der Horst. Een andere padvindersband zal voor het Christelijk muziekgezelschap loopen. Na afloop van het vuurwerk zullen de padvinders en Achilles, in samenwerking met het Middelb, muziekkorps als slot der feestelijkheden een taptoe geven op de Markt, waarin o.a. is verwerkt de Holl. feestmarsch van den heer Calatz. Een nieuwe ziekenauto. Daar de oude ziekenauto van het Gast huis alhier niet meer voldeed aan de eischen, die men thans aan zulk een ver voermiddel stelt, heeft het bestuur der Godshuizen, daartoe door 't dr. de Man- Gasthuisfonds, in staat gesteld, besloten tot aanschaffing van een moderne auto. De levering werd opgedragen aan den heer J. den Toonder en thans is de auto aangekomen. Wij waren in de gelegen heid een kijkje bij de auto te nemen. Deze is volgens de modernste opvattin gen vervaardigd. Voor de zieke en de begeleidende verpleegsters is een flinke ruimte aanwezig. Een brancard, die door haar samenstelling schokbrekend is, een tweetal zitplaatsen zijn daarin aange bracht, voor goede verlichting en ventila tie is zorg gedragen en niet alleen achter, maar ook op zij is een portier. Een goe de verbetering is ook, dat voor den chauf feur plaats is in een gesloten cabine, ter wijl deze bij de oude auto open is. De wagen is geheel gereed, want ook achter licht voor achteruitrijden, schokbrekers, richtingaanwijzers, ruitenwisscher zijn aanwezig. De auto, die op flinke ballonban den rijdt, maakt van buiten door de goe de kleuren, een zeer flinken indruk. De ze ziekenauto mag voor het gasthuis een groote aanwinst worden genoemd. hem zijn hersens in! Ik kan hem niet zien en ik zou hem voor al het geld van de heele wereld niet willen hebben. Als vader denkt, dat hij me met iemand kan laten trouwen, dien ik niet wil hebben, dan vergist hij zich gruwelijk! Ik ben geen kind, om me zoo te laten behan delen en ik wil me Ivo niet langer op mijn hals laten schuiven! Ik heb een echten man lief en ik zal met hem trou wen, zoo gauw als ik maar kan en als. Maar Audrey! hijgde de hertogin, snakkend naar adem. Audrey hield niet op. En als vader dat niet goed vindt, kan het me geen steek schelen! Ik ben twee en twintig en ik heb mijn eigen inkomen en als hij doorgaat met zulke dingen, dan ga ik het huis uit en op mezelf leven en trouw met Dick, zoodra het hem mogelijk is. De lieve, oude dame met het sneeuw witte haar had slechts twee kinderen ge had. De jongen.... ja, die was bij de garde. Maar het meisje, haar jongste, die altijd bij haar geweest was, die al haar kinderverdriet aan haar schoot had uit geschreid en op wie ze zoo trotsch was, zelfs nu ze boos was, en beleedigd en verontwaardigd, dat meisje was haar al les. Ze herinnerde zich meer van derge lijke uitbarstingen, heftig als een storm in den zomer. Eens had Audrey een der bedienden gesnapt, die eenige overtol lige katjes wilde verdrinken. Ze had hem met haar vuistje in het gezicht ge WALCHEREN. Gemeenteraad van N.- en St. Joosland N. EN ST. JOOSLAND, Maandagmid dag hield de raad dezer gemeente ee;u openbare vergadering. Afwezig met ken nisgeving de heer Mesu. De v o o r z. doet de volgende mededee- hingen dat een richtingsbord is aangebracht voor aanwijzing naar Middelburg; dal van de assurantie C-omp. anno 1771 te Amsterdam, door bemiddeling van de firma J. A. Tak en Go. te Middelburg, .hoofdagent een premie van f 50 is out- iviangen voor het personeel der brand weer voor verleende hulp bij de brand- op 16 Juni j.l.een adres' der Ncderl. vereeniging tot bescherming van dieren met jaarverslag en verzoek om medewer king'; de begrooting der Gez. com. te Veere voor 1931 met mededee ling dal (geen gemeentelijke bijdrage noodig is; de rekening van den vee- en vleeschkeu- riinlgsldienst van den lering, gemeenten jViiiddellburg, met mededee ling dat hel aandeel in het batig saldo voor deze ge meente bedraagt f 30.64; het jaarverslag der vereeniging: voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Amsterdam; het jaarver slag der stichting „Zonneiveld" te Oost- kapelle; bericht van den Commissaris der Koningin dat tot lid dei- Gezond- feieiidscouimissie gezeteld te Veere 'is be- jnoemd J. W, Mazure te Kortgene; be richt van den Minister van Onderwijs enz., dat deze gemeente over 1928 te veel genoten heeft, f 751.10 als vergoe ding volgensart. 56 L. O.-wel; dal als uii- keering per ingezetene, volgens de Fin. wet op de verhouding tusschen rijk en (gemeenten voor'ioopig is vastgesteld een bedrag van f 5.4944. Voor zoover niet anders is vermeld worden deze mededeo- lingen voor kennisgeving aangenomen. Van „Ontwerperle Nijmegen is een map ontvangen met diverse inhoud, waar van de bedoeling is, dal de gemeenlc die zal koopen voor f 2.50 welk bedrag dan len goede komt aan de samenwerking in Nederland tegen de T.B.C. Hoewel dc bedoeling voor hel doel waardeerende wordt besloten deze map niet aan te koo pen. Besloten wordt aan H. M. de Koningin met baar 5Oen jaardag, namens de in gezetenen, een telegram van gelukwén- schen te zenden. Van mej. P. G. Pleijlc is een verzoek ingekomen om ontslag als onderwijzeres aan de Bewaarschool wegens aanstaand huwelijk. Dit onlslagl wordl op. voorstel -van B. en W. aan haar eervol verleend met ingang van 1 Sept. 1930, voor deze vacature hebben zich drie sollicitanten iianigiemeld, die door B. en W. als volgt op de voordracht zijn geplaatst no. i mej. C. H. Burger, alhier; 2. mej. He ilage uil Goes; no. 3. meji P. Wisse uit Vlissingen. Met 6 stemmen wordt be noemd mej. Burger. 1 stem verkreeg mej,. Behage. Een verzoek van de Vereen. „Tucht Unie" le Utrecht om subsidie wordt op voorstel van B. en Wi. voor kennisgeving aangenomen. Dit heeft ook plaats met eenzelfde ver zoek van den Bond van Bedrijfsauto- houders in Nederland. D.oor B. en W. wordt overgelegd de ge- meen te rekening over 1929. Als leden der commissie voor het nazien daarvan wor den door den Voorzitter a angel wezen de heeren P. Diiigemanse en J. Po'ppe. Thans komt in bespreking dè uitvoe ring der wet op de financieele verhou ding. De raadsleden hebben een schema ontvangen van den „ouden" en „nicuf wen" toestand. Aan de hand dajarvan zet de, Voorzitter een en ander nader "uiteen zoodat de raad een duidelijk beeld 'krijgt van de veranderingen die zullen noodig zijn. Nadat eenige 'bespre king heeft, plaats gehad en eenigie vra gen zijn beantwoord wordt opi voorstel va,n B. en W. het volgende .'besloten-. 28 Augustus. Barometerstanden. Hoogste: 772.,7 te Karlstadt. Laagste: 751.1 'te Reykjavick Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur v«i> gistermiddag tol heden middag 12 uur Hoogste: 89 gr. Laagste: 73 igr, Weersverwachting van het K. N. M. I.: Zwakke wind uit O. richtingen. Licht tot half bewolkt. Droog, zeer warm weer. Vrijdag 29 Augustus. Zon op 6.06; onder 7.55 Licht aansteken alle rijwielen, motor- it.ijluiaen en andere rij- en voertuigen 8.25 Maan op 1.19 n.m onder 9.47 n.m. Eersle kwartier 31 Auigs. HOOGWATER VLISSINGEN. Z o m e r t ij d. 18 18.45 19 30 20 58 22 29 23 53 24.50 Vrijdag 29 Aug 5.44 Saterdag 30 6.30 km dag 31 7,20 vlaandag 1 Sept. 8 18 Dinsdag 2 9.45 Woensdag 3 11 12 Donderdag 4 12.18 veroorzaakt Slapeloosheid, maakt Be nauwd en Onrustig. Mijnhardt's Zenuw tabletten maken Kalm en geven U een Verkwikkenden slaap. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten, (Ing. Med.) slagen, hem tegen de schenen getrapt, de tobbe omgegooid, de jankende drijf natte beestjes in haar schort genomen en was er mee naar de salon gekomen, om in tegenwoordigheid van een lachend damesgezelschap te eischen, dat de man op staanden voet ontslagen zou worden. Audrey was nog precies dezelfde geble ven. De hertogin wachtte bedaard af, tot de woede van haar dochter was bekoeld. Dan legde ze, evenals eertijds, haar arm om de schouders van het meisje heen, kuste haar en streek haar over het gou den haar, totdat ze de spanning voelde verminderen. Kom, kom kindje! fluisterde ze. Kom dan toch schat. Vertel je oude moeder nu alles eens heel rustigjes, hè? Het blonde en het grijze haar raakte in elkaar verward. De hertogin zou het ha re noodzakelijk moeten opmaken, voor dat ze ging ontbijten. De jonge sterke ar men hielden stevig vast, Och, moedertje.... 't is toch zoo leelijk van hem! Het klonk als de angstkreet van een verschrikt kind! De hertogin had moeite haar eigen tranen te bedwingen. Het vo geltje was in het oude nest terugge keerd. Het is toch zoo erg voor een moeder, dat haar kinderen volwassen worden! XXXIV. Dick verliet Thomson en Jaffrey voor goed.... maar op een heel andere ma nier dan hij zich gedroomd had. Hij hai in te trekken de) verordening op de heffing van 50 opcenten op de h'oofdl- som der Personeiele Belasting een nieu we verordening vast tei stellen tot hef fing van 100 opcenten op de hoofdslolm der Personeelc Belasting.; de gemeente te laten in de 8é klaij- se voor die belasting; de gemeente te plaatsen in de 3é klas se voor de Fondsbelasting; in te tre'klken de bestaande verorde ning op de heffing van 40 opcenten op de gebouwde en 10 opcenten op de on gebouwde eigendommen voor de grond belasting, en een nieu'we vast te stel len van respectievelijk' 80 en 20 opcen ten; en een, later vast te stelten aanïal opcenten te heffen op de Fondslbielas- liing. Volgens de liiervoren vermelde bere kening zouden de belastingbetalers m i n- der moeten opbrengen ruim f 8700. Hierna bieden B. en W. de begroeting aan v,oor 1931, welke bij de ledpn zal worden rondgezonden. Vervolgens heeft een 'bespreking plaats omtrent het plaatsen van een ziekenba rak, volgens de wet op de Besmettelijke ziekten. In principe wordt besloten sas men le werken met Middelburg en an dere gemeenten op' Walcheren, omdat dit wel het goedkoopste zal zjjn. Later zal dan definitief worden 'beslist. Ten einde de last legen te gjaap welke jSomr<- uiige ingezetenen ondervinden van het jleuren en stampen tegen hun woningen of andere eigendommen wordt de Po litieverordening aangevuld met cien des betreffende' bepaling. Tenslotte brengt de Voorzitter Ier sprake de moeilijkheid die gehoopt, dat hij er vandaan zou gaan, die hem de verlangde twee honderd pond opgebracht. Nu was hij verder dan ooit van zijn doel verwijderd. Hij was wegge stuurd en gebrandmerkt als een niets nutten Als hij ergens anders om een kan toorbaantje kwam en ze vroegen hem, waarom hij bij Thomson en Jaffrey van daan gegaan was, wat zou hij dan moe ten zeggen? Als hij he silhield en ver telde, dat hij nog niet in betrekkng ge weest was, dan begon, de oude lijdens- geschedenis van voor af aan. Hij han vijf pond in zijn zak en dan nog wat klein geld. Overigens had hij niet meer, omdat hij hij geen cent had over gespaard sedert Audrey uit Schotland terug was. Hij werd bijna wanhopig. Wat zou Audrey zeggen, als ze hoorde, wat er gebeurd was?Dan zou ze er des te meer op aandringen, dat hij haar dadelijk zou trouwen, en dat wilde hij in geen geval! Elij zou nu, krachtiger dan ooit moeten weigeren. Hij was een mislukke ling, een armoedzaaier, meer niet, en hij zou nimmer genadebrood van een meisje kunnen eten, al werd het hem dan ook nog zoo vriendelijk aangeboden. Ja wat moest hij doen? Hij haalde zijn schou ders eens op. Hij voelde zich als een bokser, die in den hoek gedreven en neergeslagen was en uitgeteld. Het kon hem op dat moment niets schelen, wat er met hem gebeurde. De strijd was af geloopen en verloren Wordt vervolgd. 1

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5