WEERBERICHT etc. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. GEMENGD NIEUWS. AANRANDING, Vrijdagavond toen AFLOOP VERKOOPINGEN Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LEGER EN VLOOT. SPORT AFLOOP AANBESTEDINGEN LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. =™- m •e, it is, te id it n n, e 25 Augustus. Barometerstanden. Hoogste: 771.7 te Frankfort. Laagste: 752.5 te Nordöjan. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur ran Zaterdagmiddag tot heden middag 12 uur. Hoogste: 73 gr. i Laagste: 57 gr. Weersverwachting van het K. N. M. Zwakke tot matige O. tot Z. wind. Aan vankelijk licht tot half bewolkt. Later toenemende bewolking. Aanvankelijk (droog Later toenemende kans op on weer. Dinsdag 26 Augustus. Zon op 6.01; onder 8.02. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 8.32. Maan op 8.58 v.m.; onder 9 05 n.m. Eersfee kwartier 31 Augs. HOOGWATER VLISSINGEN. Zomertijd. Dinsdag 26 Aug 3.36 S 15 45 Woensdag 27 4.18 16 30 Donderdag 28 5.17.15 Vrijdag 29 5.44 18 Zaterdag 30 6.30 18.45 Zondag 31 7 20 19 30 Maandag 1 Sept. 8 18 20 58 Begraienis dr. J. S. Tichelman. In soberen eenvoud heeft Zaterdagmid dag in het familiegraf te Zetten, onder groote belangstelling de bijzetting plaats gehad van het stoffelijk overschot van dr. J. S, Tichelman, emeritus predikant van de Ned. Herv. gem. te Charlois en oud-lid van den gemeenteraad van Val burg. Aan de geopende groeve voerden het woord de heeren D. de Klerk, die sprak als voorzitter der Chr.-Hist. Kiesver- eeniging en als lid van den raad van Valburg, waarin hij 18 jaar zitting heeft gehad en ds. Hefting van Eist, die de ver dienste van den ontslapene voor het Ned. Bijbel Genootschap naar voren bracht. Ds. B. Tichelman, van Scheveningen, dankte als oudste zoon voor de betoon de belangstelling. De kist was slechts ge dekt door een palm van de weduwe en een krans van de kinderen. R. K. Vereeniging tot bevordering van Industrie-onderwijs voor meisjes „St. Anna" geslaagd voor het examen In dustrie-onderwijs mej. E. A. M. Buijsse te S 1 u i s. Voor het examen voor Waterbouw kundig Opzichter vanwege het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes slaagden de heeren J. Andriessen; J. van Baaien, Goes; J. v. d. Berge, Oost-Souburg; D. J. Blom, Vlissingen; J, A. v, d. Broecke, Oost-Souburg; J. N. Caro; M. J. Ie Clercq, Kruiningen; K. J. Dentz; G. J. van Doorn, Krabbendijke; H. B. Dootjes, Goes; D. S, Frelier, Groede; Jac. Geluk, Tholen; A. v, d. Giezen; A. de Graag, 's-Heer Abtskerke; W. L. C. Hack, Nieuw-Lekkerland; H, Hamelink; A. H. van Hoeflaken, Vlissingen; P. Hoevens, Hansweert; D. de Jager, Kloetinge; J. J. Jumelet, Goes; J. Klap, Wemeldinge; J. de Kok, Goes; J. Kooman, Wemel dinge; J. Kramer, Kortgene; J, K. Labijt, Terneuzen; A. Lagaaij, Rotterdam; Th. P. v. d. Maas, Kats; J. A. A. Mol, West- kapelle; B. J, van Ooteghem, Breskens; L, Ph. Pekaar, Ierseke; J. A. Pot, Vlis singen; C. Ruitenbeek, Haarlem; P, v. d. Schraaf, Wilhelminadorp; M. Verjaal, Dreischor; L. J. van Weele, Kats; L. J. van Wouwe, Bruinisse; J. B. van Wuijck- huijse, Goes; C. Zuidweg, Heinenoord Bij wie geen woonplaats genoemd wo nen te Middelburg. Geslaagd te 's Gravenhage voor het handenarbeid de dames W, A. Weijnman te M i d d e 1 b u r g; H. B. Wij- tenburg te N i e u w v 1 i e t, S. J. Straub te Kloetinge en C. M. van Oorschot te V 11 s s ng e n. de heer S. m gezelschap van een meisje aan het wandelen was in de bosschen bij de gemeente Halsteren, werden zi plotseling door twee mannen overvallen zoo meldt de Courant .Er ontstond een hevig gevecht, doch de heer S. moest het onderspit delven en werd bewusteloos geslagen. Ofschoon het meisje zich uit alle macht verweerde, gelukte het den onverlaten niet nader te noemen hande lingen met haar te plegen, Toen eenige personen, gewaarschuwc door het hulpgeroep, kwamen toesnel len, namen de kerels de vlucht en slaag den er in te ontkomen. De heer S. was zoodanig toegetakeld, dat hij een uur later nog buiten kennis was. De vermoedelijke daders, v. T, en K., uit de Lepelstraat, werden door de ma rechaussee te Bergeen op Zoom gearre- teerd. Nader verneemt het blad, dat zij thans een volledige bekentenis hebben afgelegd. DAME DOOR TREIN GEGREPEN. Zondagavond werd te Voorburg sta tion VoorburgLeidschendam, een dame van naar schatting 30 jaar, toen zij het perron wilde oversteken, door een snel trein gegerepen, en over een afstand van 20 Meter meegësleurd. Zij werd totaal vermorzeld. De indentiteit van het slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. HEVIGE TRAMBOTSING. Op het Stationsplein te Amsterdam heeft Zondagmiddag een hevige trambotsing plaats gehad. De bestuurder van een wagen van lijn 13, wilde een brug op rijden, toen op hetzelfde oogenblik een motorwagen, eveneens van lijn 13 de bocht naar deze brug omzwenkte. Een botsing was onvermijdelijk; met een he- vigen klap stieten de voorbalkons der beide wagens op de kruising der rails op elkaar, waarbij de ruiten aan splinters gingen. De passagiers in de beide motorwa gens, alsook in de bijwagens waren hevig ontsteld en de gemoederen kwamen eerst tot kalmte toen gebleken was, dat nie mand verwondingen had opgeloopen. Er was echter vrij groote materieele schade. Mr. L. J. Hioolen, candidaat-Notaris te Middelburg, als plaatsvervanger van den aldaar standplaats hebbenden Nota ris W. Hioolen, heeft Zaterdag 23 Aug. in het Café Fritz te Nieuw- en St. Joos- land verkocht: 1. Een Huis en Erf aan de Dorpstraat aldaar, A 134, gemeente N.- en St. J o o s 1 a n d, groot ongeveer 80 centi aren. Kooper J. de Goffau te Nieuwland voor f 1501. 2 tot en met 5. Vier perceelen Bouw grond aan de Dorpstraat ten Noorden van perceel 1, ieder perceel ter breedte van ongeveer 6 Meter en ter diepte van ongeveer 15 Meter, gemeente Nieuw- en St. Joosland. Perceel 2. Kooper W. van Schaik te Nieuwland voor f 251. Perceel 3, 4 en 5. Kooper G, van Sluijs te Middelburg voor f 239.per perceel. Charles Tegart, den cofmmiis|saris van 'po> litie van Calcutta, toen hij door een drukke straat reed. De commiisisaris werd niet gewond, de chauffeur werd' ;g(et;nof- fen. Drie personen werden gearrpstóèrd. De kantoren der posterijen, telegrafei fi© er. telefonie zullen op 1. Sept. den van regeeriugswege vastges telden dag voor de viering van den verjaardag van de Koningin ,voor het publiek niet later dan tot 2 uur 's middags zijn opengesteld. Bepaald is, dat de telegrammen voter de Koningin, welke igelukwenschen bevat ten en op Zondag 31 dezer op een Ne- derlandsch kantoor worden aangeboden, daar tot 1 Sept. zullen worden bewaard en dan zoo spoedig mogelijk zullen wor den overgeseind aldusl dat de overige telegrammen daarvan zoo min mogelijk vertraging ondervinden. Verplaatst met ingang; van l Sept. a. s. op zijn verzoek de kantoorbediende le klasse R C. Verbeek van Neuzen naar het post- eri telegraafkantoor 'ïe Hoek van Holland. Ind. Stoomvaartlijnen. Sibajak (thuisr.) 23 (4 n.m.) van Tai- ger. J. P. Coen (thuisr.) 22 v. Singapore, Stoomvaartlijnen op N. Amerika. Rotterdam, 23 v. N.-York n. R'dam. Statendam, N.-York n. Rott. 23 (6.30 v.m.) v. Plymouth 24 (10 v.m.) te Rott. verw. Nieuw-Amsterdam 23 v. Rott, n. N.- York. De dienstplichtige Skjorporaalsi F. J, van Boven en J. H. Brevet van het 14e Regt. Inf. zijn aangesteld tot dienstplich tig sergeant tit, zware mitraillist. De sergeant-machinist M. Kerk hof is overgeplaatst van de Nautilus naar het wachtschip te Willemsoord en de machinist A. van Klaveren van ge noemd wachtschip naar de Nautilus. Te Bresk ens had de aanbeste ding van bestratings- en rioleeringswer- ken plaats. Minste inschrijver was I. Ver gouwe voor f 2880. GEMEENTERAAD VAN KOUDiEKERKE. KOUDEKERKE. De gemeenteraad heeft heden de belastingvoorstellen aan genomen met 7 tegen 4 stemmen. ST. MAARTENSDIJK. Zaterdag j.l. was het 50 jaar (geleden, dat ide 'burgemeester dezer gemeente, de heer J. J. Polder- taan* werd aangesteld lalls! Mieris ojp de (gemeente-secretarie. Diaalgls te voren had de gemeenteveldwachter de burgerij ver zocht biji deze gelegenheid de vlag uit te stekten; .slechts een 40-tal hunner had daaraan echter igehiöor gegeven. Des avonds bracht één dei- zangver- eenjgingen den 'burgemeester eèn aubiadé; de Muzie'k1 vereeniging wenschie, naar wij vernamen, daaraan, niet mee te werken. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 25 Auigs. Biunesnlanid)- sche granen. De aanvoer van alle prof ducten was ruim Tarwe f 8.50f '9.25 uitgezochte partijen daarboven; Gerst Chevalier f 6.50—f 7.25; Hajver f 5.50 f 6; Erwten, kleine groene f 8—f 11.75-, Schokkers f IC-f 17.25. DE ZUIDERZEE VISSCHERIJ- TENTOON STELLI NG. 'ENKHUIZEN. De minister van Wa terstaat, mr. Reijmer, heeft bfedten alhier, in het" bijzijn .van vele autoriteiten, dé Z udderzee vi sscherij -tentoonstelli mg igtea- jptend. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 25 Augustus. 3 uur. Het realisatieproces had aan het begin der nieuwe week verderen voortgang en waar het publiek nog een uiterst gere serveerde houding in acht neemt daar waren bij de opening de koersen weder om belangrijk lager. Begin beurs ging er vrij wat om in Industrieele fondsen die flauw inzetten maar daarna konden mon- teeren. Margarine Unie bewogen zich rondom 220; terwijl Philips zich tusschen 282 en 289 bewogen, Aku enkele punten lager genoteerd evenals de accoustiek aandeelen. Zeer flauw waren de Ta bakken die ernstige verliezen te incas- seeren hadden. Een later intredend her stel was niet in staat een belangrijk ge deelte van het koersverlies te doen in halen. Rubberaandeelen gedrukt en ver loren meerendeels enkele procenten. Suikerwaarden gedeprimeerd en leden gevoelige verliezen, de noteeringen ble ven beneden Vrijdag, Flinke affaire had plaats in Koninklijk, die zich aanvanke njk lager stelden doch in verder verloop prijshoudend. Amer. fondsen beperkte markt. Prolongatie \y2 pct. EEN BOM-AANSLAG. LONDEN, 25 Auigs. Uit Calcutta wordt (gemeld, dat hedenimorlgien een biom werd .geworpen naar de auto van Sir - Op Zondag te S c h o r e gehouden internationalen korf bal wedstrijd tusschen „Zeelandia I" van daar (kampioen van Zeeland le kl. N.K.B. 1930) en „Scaldis I" (kampioen van Beligië le kl. B.K.JL 1930) eindigde met 31. Voetbal. Zeelandia speelde gisteren te Vlis singen, een vriendschappelijken wed strijd tegen Vlissingen I met als uitslag 71, terwijl Middelburg, dat naar Goes trok, met 30 het onderspit moest delven. De zwemwedstrijd over de Schelde Meermalen hebben afzonderlijke per sonen al of niet met succes getracht de Schelde tusschen Breskens en Vlissingen over te zwemmen, maar van een geor- ganiseerden zwemwedstrijd op dit tra ject had men nog nimmer vernomen en het is dan ook zeker door allen, die in onze omgeving belangstellen in de zwemsport met waardeering vernomen, toen het bestuur der Vlissingsche Zwem- club besloot dit jaar. voor het eerst een wedstrijd BreskensVlissingen uit te schrijven en daar voor medewerking kreeg van vele zijden, in de eerste plaats van den burgemeester van Vlissingen, die een wisselbeker voor deze wedstrijden beschikbaar stelde. De wedstrijd werd bepaald op Zaterdag j.l. en niettegen staande het slechte weder waar men zoo zachtjes aan ook gewoon begint te gerakenheeft zij "voortgang gehad. Niet minder dan 8 zwemsters en 16 zwemmers begaven zich naar Breskens, waarop ongeveer 600 M ten weste' van het dorp aan het strand de startplaats was aangewezen, omdat men daar di lect in diep water is en onmiddellijk kan gaan zwemmen. De start was bepaald op half een, doch het werd 1 u. 20 toen on der een flinke regenbui en in tegenwoor digheid van een zeer groot aantal be langstellenden de burgemeester van Breskens, de heer D. H. van Zuijen, het startschot loste en de 24 deelnemen len van wal staken. Sommigen zetten er direct een flinken gang in, anderen de den het iets kalmer. Was aanvankelijk gerekend op een afstand van 4700 Meter, men moest in verband met de onstuimigheid van het water rekening houden met den stroom en maakte daarom een omweg, die het parcours tot een lengte van 7 tot 8 K.M, deed verlengen. Het was te begrijpen, dat niet allen het einddoel, den springtoren aan het strand te Vlissingen zouden bereiken, maar 't hierna in meer bijzonderheden te vermel den resultaat, is toch reeds nu als bijzon der te vermelden, omdat ten deze weer eens het zwakke geslacht bewijs heeft geleverd van een grooter uithoudings vermogen dan het sterke(?). Van de 8 deelnemende dames, bereikten er 7 het einddoel van de 16 heeren, waren er slechts 5, die den paal aantikten en nog twee, die wel de buitenhaven, doch niet het strand te Vlissingen haalden. Niet minder dan 9 heeren o.w. de 3 Middel burgsche deelnemers, moesten het on derweg opgeven. Zij werden opgenomen door een der 11 motor- of roeibooten, welk aantal voor 24 deelnemers wel licht nog wat gering was, al voelen wij de moeilijkheid om de eerste maal alles in de puntjes afgewerkt te hebben. Maar in ieder geval konden allen in veiligheid worden gebracht. Jammer dat zij dan soms nog wat te lang op hun kleederen moesten wachten. Het late uur van vertrek, de groote omweg, waren oorzaak, dat het uur van aankomst te Vlissingen, ook later was dan men verwachtte en dat de honder den belangstellenden op Boulevard en strand geruimen tijd wind en regen moesten trotseeren om van de aankomst der zwemmenden getuigen te zijn. Van af den glijtoren werd af en toe bericht hoe de deelnemenden naderden. Het was ruim kwart over drie, toen de berichten luidden, dat verschillen den in zicht waren, vooraf twee der Vlissingsche heeren, Slager en Luitwie- ler, en daar achter de bekende zwem ster, mej. Yvonne Lauwereins uit Oosten de. Dit was ook nog het geval, toen de waarnemers op het dak van de Zeevaart school de deelnemers zag passeeren. Het zou niet zoo blijven, want mej. Lauwe reins wist met een laatsten spurt haar mannelijke tegenstanders te verschal ken en tikte na 2 uur 4.2 sec. aan den paal, als eerste aankomende. Toen zij, evenals later alle anderen per roeiboot aan het strand werd ge bracht. waar de badmammen voor zoo ver gewenscht de menschen op het droo- ge droegen, was 't daar 'n chaos van ver eerders, die haar toejuichten doch voor 'n behoorlijke verwelkoming had men geen ruimte gelaten. Het schijnt, dat het pu bliek nu eenmaal hier niet naar de poli tie wilde luisteren, en het liever wacht tot een volgende maal krasser zal moe ten worden opgetreden. Toch zijn de 22-jarige zwemster reeds direct of later een dnetal bloemstukken aangeboden, nml. door de Vlissingsche zwemclub, de Oostender zwemclub en een van particuliere zijde. Geregeld kwamen nu degenen, die ïot het einde toe volhielden aan en het was ruim vier uur toen no. 12 het eind doel bereikte. Natuurlijk moesten alle 12 zich eerst in de voor hen gereserveerde badhokjes aankleeden, waarbij soms ook nog ge- ruimen tijd op kleeren moest worden ge wacht. Intusschen hadden zich zeer ve len vereenigd in het paviljoen Juliana, waar de prijsuitdeeling zou plaats heb ben. Het was ongeveer 5 uur, toen ook alle deelnemers daar aanwezig waren en de beschermheer der V. Z, C., burge meester C. A. van Woelderen, het woord nam en het een groote prestatie noemde, dat ondanks het slechte weder 12 het einddoel bereikten. Andere jaren wachtten afzonderlijke personen op goed weder en niemand zou voor een over tocht zulk weer als nu hebben uitge zocht. Ook spr. wees er op, dat daar door het traject zooveel langer is ge worden, maar daarom brengt hij onder applaus hulde aan degenen, die het eind punt wisten te bereiken. Het is spr. een aangename taak dank te brengen aan al len, die zoo krachtig medewerking ver leenden om den Scheldewedstrijd te doen slagen en de hoop uit te spreken, dat volgende jaren nog harder gekampt zal moeten worden om den wisselbeker, waar de wedstrijd reeds direct onder groote belangstelling plaats had. Het verheugde spr. zeer, dat de Vlissingsche Belgische, mej. Lauwereins uit Ostende, die altijd een kranig zwemster is ge weest, den eersten prijs behaalde. Er is door haar deelname en die van een dame uit Hamborn (Duitschland) reeds direct het gewenschte internationaal karakter aan deze wedstrijden gegeven, Spr, brengt verder dank aan het bestuur der V.Z.C., inzonderheid aan den voorzitter, den heer v, d. Jagt en den secretaris, den heer Prins. (Applaus.) Dank brengt spr. voor de medewer king ondervonden van de Kon. Marine, het loodswezen en de rijkspolitie, die booten afstonden; aan het Nederlandsch loodswezen, dat de scheepvaart waar schuwde de deelnemenden niet te hin deren. Verder aan de Vlissingsche red dingsbrigade, die op elke boot leden deed meevaren om zoo noodig hulp te bieden, en van welke brigade twee leden werkelijk hulp moesten bieden en in het water sprongen, toen de eenige dame, die het eindpunt niet bereikte, teekenen gaf hulp noodig te hebben. Ook aan de roeivereeniging „Luctor et Emergo", die materiaal en manschappen beschikbaar stelde bracht spr, dank, alsmede aan adjudant Broeksma, en de heeren v. d. Heuvel, De Jong, Muller en Everaars, die op duik- en glijtoren vertoefden en dit gedurende geruimen tijd om daar werkzaam te zijn. Ten slotte bracht spr. dank aan het gemeentelijk badbedrijf, dat hulp verleende en cabines beschik baar stelde. Een dissonant moet spr. echter laten hooren, en wel dat de technische com missie van den Nederlandschen zwem bond zich om onbegrijpelijke redenen tegen het houden van dezen wedstrijd gekant heeft, terwijl het hier toch een kranige sportprestatie geldt, die de zwembond juist moest trachten te bevor deren. Het is een goede propaganda voor. de zwemsport. Spr. vertrouwt ech ter, dat het een misverstand zal blijken te zijn, maar vindt het toch eigenaardig, dat zelfs geen antwoord op een schrijven ter zake werd ontvangen. Spr. hoopt, dat de volgende wedstrijden met mede werking van den Zwembond zullen plaats hebben. Hierna ging de burgemeester over tot de uitreiking der prijzen en zeide, dat het een groot genoegen is den eersten prijs te kunnen aanbieden aan mej. Lau wereins, die nog zulke nauwe relaties heeft met Vlissingen en daar het zwem men heeft geleerd. Hij hoopte, dat zij nog vele jaren om den beker zal komen kam pen, die zij 3 maal achtereen of 5 maal in het geheel zal moeten winnen om hem als vast eigendom te kunnen beschou wen. Thans mag zij hem tot 1 Mei van het volgend jaar te Ostende houden, dan moet hij naar Vlissingen worden gezon den. Behalve den beker reikte spr. haar een gouden medaille, geschonken door dr. A, Staverman, voorzitter der VI. Reddingsbrigade over voor de eerste aankomende dame en nog een persoon lijke herinneringsmedaille. De tweede aankomende, de heer B. Slager uit Vlis singen, die 2 u. 12 m. 12.4 sec, had ge zwommen kreeg daarvoor een gouden medaille en een zilveren als eerstaanko- mende heer; de derde, de heer D. Luit- wieler, Vlissingen had 2 u. 15 m. 9.6 sec. noodig gehad; de vierde, de heer J. Boomsma Middelharnis 2 u. 20 m, 24.6 sec.; de vijfde, mej. A. Dekker, Veere 2 u. 20 m. 46.4 sec.; de zesde mej. L. Klaassen, Vlissingen 2 u. 24 m. 48.4 sec.; de zevende mej. M. Snel, den Haag 2 u. 24 m, 56.9 sec,; achtste was de heer A. van Zweden, Goes; negende mej. F. Prins, Vlissingen, 10de mej. M, v. d. Heu vel, Vlissingen, die als jongste, nml. 16 jaar oud, een bloemenhulde kreeg; elfde mej. I Marks, Hamborn (Duitschland); twaalfde de heer L. Klaassen, Breskens. Verder kregen ook de heeren P. Kruit hof, Rotterdam en I. van Bel, die wel de Schelde overkwamen, maar niet het eindpunt bereikten, een medaille. Spr. eindigde met de hoop, dat allen en nog veel meer dames en heeren in 1931 zullen deelnemen aan den Schelde wedstrijd. De voorzitter der zwemclub, de heer J. J. van der Jagt, bracht dank aan allen, die het bestuur in deze dagen hulp ver leenden en ook aan den burgemeester. Hiermede was de prijsuitdeeling en dus de geheele wedstrijd ten einde. Wij meenen, dat behalve de deelne mers, de organisators en verdere helpers zeker niet in het minst een woord van hulde verdienen, de roeiers, die bij het onstuimige weder hun booten over het geheele traject volkomen in bedwang hadden en ze steeds brachten, waar hulp gewenscht was. Zoo behoort ook dit belangrijk spor tieve gebeuren tot het einde, wij maak ten hier boven enkele opmerkingen, die uitsluitend bedoeld zijn als opbouwende critiek, dus met volle waardeering voor het werk van allen. Niets zal ons aange namer zijn, dan een volgende maal alle critiek te kunnen weglaten. Briands memorandum. Nu alle antwoorden op Briands memo randum goed en wel binnen zijn, heeft de Fransche regeering den datum van 8 September voorgesteld voor de bijeen komst eener Europeesche conferentie te Genève ter bespreking van de organi satie. Volgens de Parijsche bladen zou het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken er de betrokken regeeringen van in kennis hebben gesteld, dat zij haar gedelegeerden wel zoo spoedig mo gelijk naar Genève mogen zenden, opdat dadelijk bij het samenkomen van den Volkenbondsraad de gedachtenwisseling over het memorandum kan beginnen. Frankrijk stelt voor, dat de ochtenduren zullen worden besteed aan de bespre kingen van den Raad en dat de middag uren zullen worden gereserveerd voor de Europeesche conferentie. Te Parijs gelooft men dat twee tot drie zittingen voldoende zullen zijn om alle deelnemende regeeringen bij de alge- meene beraadslaging aan het woord te laten komen. Het Pan-Europaplan zou daarna aan de algemeene vergadering van den Volkenbond worden voorgelegd. Frankrijk heeft blijkens een officieele verklaring de zaak der Europeesche Unie niet op de agenda der Volkenbondsver gadering geplaatst om te vermijden, dat 't zou lijken of de Fransche regeering aan anderen zijn wil zou willen opleggen. Revolutie in Peru. Uit Callo wordt gemeld dat in Peru een revolutie is uitgebroken. Tengevolge van de censuur is de berichtgeving vrij beperkt. De president Legleia heeft be scherming gezocht in het legatiegebouw van het Venezelaansche gezantschap te Lima, De opstand is uitgebroken in de havenstad Auquipa. De cadetten der ma rineschool aldaar hebben zich bij'de revo lutionairen aangesloten, de stad is geheel in hun handen. Ook de studenten heb ben zich aan de zijde der opstandelingen geplaatst en kwamen in botsing met de regeeringstroepen. De prefect der stad is door de opstandelingen gevangen geno men. Voor zoover bekend is bij den op stand in het geheel geen bloed vergoten. De revolutionairen hebben een manifest uitgegeven waarin zij betoogen dat het economisch leven van het land geheel verwoest is waardoor Peru wordt over geleverd aan de gratie der buitenland- sche geldschieters. De economische on afhankelijkheid is geheel verloren ge gaan, en de politieke souvereiniteit wordt bedreigd. Van de zijde der regeering wordt ver klaard, dat de revolutie geen anderen ondergrond zou hebben dan ontevreden heid over een legerorder, die vervalscht

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 3