N.V. Amsterdamsche Elementenfabriek Zwakstroom-, Sterkstroom- en Radioartikefen WEERBERICHT etc. Thermometer. HOOGWATER VLISSINGEN. RECHTZAKEN. SPORT Dinsdag 19 Aug 8.57 21 30 Woensdag 20 10.21 23 02 Ponderdag 21 11.38 24 15 Vrijdag 22 12.38 Zaterdag 23 1.09 13.31 Zondag 24 20 2 14 19 Maandag 25 2 49 1501 LEGER EN VLOOT. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. Handel, Nijverheid en Visscheri) Werkloosheid. LAATSTE BERICHTEN. v|h. GEBR, PETERS, GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. m 18 Augustus. Barometerstanden. Hoogste: 766.te Va.rdoe. Laagste: 752.9 te Malinhead. Hoogste en laagste temperatuur van gisterenmiddag tot heden middag 12 uui Hoogste: 64 [gr. Laagste: 56 gr. Weersverwachting van het K. N. M. I.: Zwakke tot matige Z. tot W. wind. [Zwaar bewolkt tot betrokken. Waar- sfchijnlijk eenige regen met kans' op on weer. Iets koeler. Dinsdag 19 Augustus. Zon op 5.49; onder 8.17. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 8.47. ftfaan op 12,09 n.m.; onder 5.30 n.m. Nieuwe maan 24 Augustus. i Zomertjjd. werkvrouw, 1 waschvrouw, voor wasch aan huis. Totaal vorige week 340, bijgekomen 36, afgegaan 30, over 346. De 25-jarige kantoorbediende, die op 25 Juli een kantoorlooper der kas- vereeniging trachtte te berooven van zijn geld werd heden door de vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was 1 jaar en 6 maanden. Nog werd veroordeeld tot 2 jaar en 6 maand gevangenisstraf een Pool, die op het Centraal Station een heer een por tefeuille ontrolde. De eisch was 3 jaar gevangenisstraf. (met mooie c-fers), J. N. 't Gilde te Neu zen. Voor diploma B: P, Ligthart SchenK te Vlissingen. Voor diploma A: mej. W. VaderSinke, A. H. Bastiaanse, C. Jon- gepier, J. de Pagter allen te Middelburg. Tot directeur der Chr. normaal school, tevens leeraar aan de Chr. H.B.S. te Zetten, is benoemd de beer G. Kals- beek te 's-Gravenhage. Bi| Kon. besluit is benoemd, tot' leeraar aan de R.H.B.S. te Zierik'zeie de heer dr. J. C. Röhner, thians 'tijdelijk leeraar pan die .school; en is wedeiroim tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R H. B.S. te Oostburg de heer E. J. Ch. Lemaire. Geslaagd te 's-Gravenhafge voor het examen "Handenarbeid de dames J. J. Risseeuw te Schoondijke en "W. C. Zoethout te Hoofdplaat. Aan den adjudant onderofficier ma chinist L. Dekker, den opperziekenver- pleger A. A. Groeneveld en den opper konstabel F. H. Vondenberg is de kleine gouden medaille toegekend. Athletiek. Op het Gem. Sportterrein alhier had Zaterdagmiddag de Arialmeet plaats tus- sche.n de vereeni'giingen Achilles—B. M. M.—Wilhelmina met hare adspiranten bestaande in een vijfkamp 80 M. hard- loopen, speerworpen, kogelstooten, Imog en verspringen. De wedstrijden hadden een vlug en prettig verloop en werd gekampt kame raadschappelijk en sportief voor de eer ste plaatsen ,waar over het algemeen zeer goede resultaten werden berikt. De prijsuitreiking had plaats door den heer- K. de Vries, die de deelnemr*( met een toepasselijk woord geluk wensch le met de behaagde successen en "hoop te dat zij op tien ingeslagen weg voort zullen gaan. 1 1 -|^j De heer Krijger bracht dank aan den heer K. de Vries, die de deelneraérts den wordt de vereenigin'gen behulpzaam te zijn, de deelnemers voor hunne mede werking en de commissie voor haar ge nomen initiatief. le prijs 'J. den Toonder, Achille'sl, 58.65 punten; 2e G. de Raigter, Wilhelmi na, 57.05 p.; 3e Wi. Jellema, Achillea, 51.60 p.; L. Homburg, Wilhelmina, 50.10 p.; 5e A. Heijliger, Achilles', 48.30 6e- E. Buck, id. 45.30 p., 7e G. Lo- man, Wilhelmina, 43.95 p.; 8e G. v. d. :Feltz, E. M M., 43.85 p.; 9e J, A. Jonkheer, id. 42.65; 10e Jac. Gast, id., 39.30 p.; lie P. de Graaf, id. 38.70, 12e W. Sturm. Wilhelmina, 30.35 p. Vereenigingsprijzen le prijs Achilles 203.85 punten; 2e pr. Wilhelmina, 181.45 p.; 3e pr. E. M, M., 164,50 p. 80 Meter,: 1. J. den Toonder, (Achilles) 10.8 sec.; 2e. L Homberg (Wilhelmina). W. Jellema (Achilles) 11.4 sec. Verspringen 1, L. Homburg (Wilhel mina) 5.50 Meter; 2. J. den Toonder (Achilles) 5.25 Meter. Kogelstooten: 1. W. Jellema (Achilles) 9.35 Meter; 2, J. den Toonder (Achilles) 8.60 Meter. Hoogspringen 1. A. Heiliger (Achilles) 1.50 Meter; 2. L. Homburg (Wilhelmina) 1.40 Meter. Speerwerpen: 1. G. de Pagter (Wil helmina) 35.85 Mter; 2. W. Jellema (Achilles) 31.14 Meter. Vliegveld Oostvoorne, Gistermiddag had' te Oostvoorne de officieele opening plaats /an het vlieg veld aan den voet der duinen. i Stremming Scheepvaart. Wegens het leggen van een water- leidingzinker door het kanaal van Wal cheren bij de draaibrug te Souburg zal van 22 tot en met 25 dezer de door vaart ter plaatse slechts mogelijk zijn met vaartuigen,, met een maxim umt- breedte van 11 M., terwijl op 24 dezer de scheepvaart ter 'plaatse geheel zal zijn jgedtremd van 7 u. tot 19 u. Ind. Stoomvaartlijnen. Sjbajak, (thuisr.) 16 van Suez. Prins der Nederl. 16 v. A'mistm. te Batavia. P. 0. Hooft (thuisr.) 16 te Genua. J. v. Oldenbamevelt (uitr.) p. 15 Oues- sant. Stoomvaartlijnen op N. Amerika. Statendam, 16 van N.-York n. Rot terdam. Spnarndam Rott. n. N.-Orleaus 15 v Vera Cruz. Violetwlam', n. N.-York 16 v. Boulogne troffotou' ?ntYiné«n een prospectus be £g De t nte,rnati°riale Tentoonstel worden. msterdam gehouden za B'J de Arbeidsbeurs alhier stonden rige week als werkloos ingeschreven. vo- 5 grondwerkers, 1 metselalar. 5 lieden, 3 schilders1, 14 timmerlieden i houtdraaier, 7 meubelmakers, 2 kleer makers, 3 schoenmpkers; 7 bankwerkers 1 klinker, 3 machinisten;, 1 rijlwielherstel Ier, 4 stokers; 1 verwarmingsmonteur, vormer, 2 drajaiers; 8 bakkers, 9 boeren arbeiders, 9 winkelbedienden, 1 chauf feur, 1 kellner, 2 loopknechten, 14 kan toorbedienden, 9 van andere groepen 149 met vakkennis zonder hepiaald be roep, 178 zonder vakkennis (ongeschool den). .Verder 5 vrouwen w.o., 1 eiosfuumnajai- fiter, 1 ateliernaaister, 1 steno-typiste, 1 KOENE REDDER. MIDDELBURG. Hedenmorgen gerajak- ten een tweetal jeugdige kinderen die op een der trappen /an het dok speelden al stoeiende te water. De slagersknecht J. Schouten, die passeerde, bediacht zich geen oogenblik en sprong geheel gekleed van af den dokmuur in het water en mocht de voldoening smaken beide te redden en aan andere helpers aan te ge ven. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 18 Augs. Binnenland1- sche granen. Tarwe ruim aangeboden, lager verkocht f 9.25—f 10.25; prima uitgezochte daarboven; Gerst (Chevalier) f 7f 7.30; Haver f 5.50—f 6.50; Erw> ten kleine groene f 8—f 12.25; Schok kers f 10—f 18; uitgezochte daarboven. PROEFTOCHT. Het motorvrachtschip „Tabinta", voor rekening der N.V. Stoomv, Mij. Neder land te Amsterdam, is hedenmorgen met enkele genoodigden van IJmuiden uit gevaren tot het maken van een proef tocht op de Noordzee. Morgen ochtenc om 8 uur keert het schip naar IJmuiden terug, daarna zal een officieele proef tocht van enkele uren gemaakt worden. De „Tabinta" meet 8800 bruto registe- ton; er is aan boord geen passagiersac comodatie. NOODLOTTIGE BOTSING. Gisterenavond is te Gaanderen een| mio- tlorrijder in botsing gekomen met een auto. De motorrijder, de 23-jjarigl© tim merman B. uit Doetinchem werd terstond gedood. De duorijdster mej. B. uit Doe tinchem brak haar voet, terwijl de auto bestuurder de heer J. uit Apeldoorn door glasscherven diepe snijwonden in het glelaat kreeg. De mbtorrijder reed links van den weg, en hij stak op het laatste oogenblik voor de auto naar rechts over. Een botsing bleek onvermijdelijk. B. overleed na eenige oogenblikken. Auto en motor zijn zwpar beschadigd en in beslag genomen. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: f 1000: 6644 16938 f 400: 13562 18214 f 200: 3930 6320 11600 16152 f 100: 4237 9175 11010 19590 NOODWEER. V.D. Aneta meldt uit MEDAN. In het Asahamsche heeft een. hevige storm ge woed. Vijf Kongsji-huizen van Chineezen op de onderneming Aek Taroem; een theeland van de Haboko- Cr. Ltd. te Ba tavia werden verweest, terwijl twee Chi neezen werden j*edood. De storm; dii'a een cycloon achtig karakter had sloeg i-n 'n onderdeel van een seconde vijf Koing- sihuizen weg. Langs een zoo scherpe af scheiding, dat aan de drie nevenstaande Kongsihuizen niets vernield werd. De storm ging gepaard met een geweidien regen. Binnen het uur viel 100 m-M. regen. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 18 Augs, 3 uur. Hoewel de koersvarialies over het al gemeen beperkt bleven "tot luttele pro centen, moesten de meeste aandeelen soorten zich een opoffering getroosten. Oliewaarden wat grootere belangstel ling dan doorgaans, de tendenz was ge drukt, hetgeen zich het duidelijkst mani festeerde in de koers van Koninklijken, die een zestal procenten lager kwanten. De courante Amerikaan sche soorten wa ren niet veel veranderd, behalve Shell Unions, die in navolging' van Wallstreet op lager niveau kwamen. Industrieelen was aan den luien kant, alle schitterende wins|tberekeningen ten spijt liep de no teering na prijshoudende opening terug. Margarine Unies rondom' 240. Philips wat lager. Suikerwaarden van aanbod te lijden en dientengevolge een gedepri meerd verloop H.V.A.'s en enkele andere soorten in reactie. Ook rubbers waren gedrukt daar de prijs weer terugviel en de Engelsche voorraden weer vrij sterk zijn toegenomen. Mijnafdeeling' ongeiani- meerd. Zoowel Boetons als aigememe ex ploraties waren lager. Amerikanen wat prijshoudend. Prolongatie P/i pet. GRANATEN GEVONDEN. PARIJS; 18 Augs. In een portiek in de rue Cadotte te Parijs voradt een voorbijganger een 77 ihM. granaat. Een zelfde ontdekking deed gisterenmiddag 'n voorbijganger op een boulevard; waar een geladen [granaat van 75 m.M. gevon den werd. Het stedelijk laboratorium heeft de gevonden voorwerpen onscha delijk gemaakt. AUTO IN BOTSING MET TREIN. KOPENHAGEN, 18 Aug. Niet ver van Kopenhagen is' [gistermiddag een auto 'bij een onbewaakten overweg in botsing ge- tomen met den trein. Van de inzittenden werden 3 personen gedood, terwijl een 5-jarig kind ernstige verwondingen treeg. SLACHTOFFERS VAN DE BERGSPORT. WEENEN, 18 Aug. In Voralberg is een toerist uit Steglitz, die een rotswand wilde beklimmen, naar beneden gestott en omgekomen, Eenige dagen geleden <s een roepje toeristen van een Alpen club vertrokken naar de Greinerhütte, doch daar niet aangekomen. Een hulp expeditie is uitgezonden. Een expeditie die drie dagen geleden is vertrokken om een Engelschman, die niet terug is geko men op te sporen moest onverrichter zake terugkeeren. IN AANBOUW ZIJND HUIS INGESTORT. BOZEN, 18 Aug. Van een huis van drie verdiepingen dat te Bozen in aan bouw was, stortte plotseling het dak ge deeltelijk in 'en kwam terecht op den bouwsteiger welke eveneens instortte. Verscheidene arbeiders werden zwaar ge wond terwijl twee arbeiders gedood werden, GEWELDIGE BRAND. WARSCHAU, 18 Augs. Den gewel dige brand heeft te Lodz drie; textieï- fabrieken verwoest. De schade moet ze[er hoog zijn. beiieht, dat haar nieuwe uitgebf@lde prijscourant van op aanvraag, gratis aan Heeren Handelaren wordt toegezonden. Amsterdam. C, Prinsengracht 220—224. (Ingez. Med.) stort. Drie van de gasten kwamen om en de Koerden die in het Ararat-gebied vijf werden ernstig gewond. ONTSPOORD. Kort nadat gistermor gen de expresstrein van Parijs naar Reu- nes; het station te Mnn-s had verlaten^ ontspoorde door het te vróeg omleggen van de wissel het achterste rijtuig. Do reizigers rlokken direct aan de nood rem. Nog een wagen ontspoorde. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Hel verkeer was enkele uren gestagneerd. AUTOBUS DOOR EEN MUUR GERE DEN. Zondagmiddag isi op den weg van Spidlermühle naar Hohen Elbe (Tsjei- cho-Slowakije) een autobus met 13 pasj- agi-ers in een bosch door de natheid van den weg aan het .slingeren geraakt, door een muur van! 1 .M. hoogte gerecten, en in de El'be gestort. AlTe passagielr:) en de chauffeur werden in het water geslingerd. Alleen de conducteur kon er af springen. Bij' het opruilminglsiwerk weid den 8 dooiden en 6 zwaar gewonden igebior- gen van wie nog 3 in levensgevaar vetrf- keeren. NOODLOTTIG GEBEUREN. Op den Rijn bij Keulen sloeg Vrijdagavond een kano om, waarmee iemand aan het zei len was. Een boot van den waterstaat wierp den zeiler een reddinigboei toe, die deze wist te grijpen. "Bij1 het inhalen van de boei (brak echter de lijn, de dren keling raakte onder de schroef van de boot en werd doodelijk verminkt. EEN SMOKKEL AFFAIRE. Men is te Hamburg een koffie-smokkel-affaire op het spoor 'gekomen waarvan men nog niet weet, welken omvang deze zal aan nemen. In een vrachtauto van een Hambur ger koffiehandelaar werd daar een dou ane-beambte 'n dubbele bodem ontdekt waarin twee zakken koffie verborgen la gen. De vrachtauto werd in beslag geno men, de handelaar gevangen genomen en zijn vermogen eveneens in beslag gjeno,- men. Hierdoor is men een smokkelbende op het spoor gekomen en isi het gelukt nog een vrachtauto in beslag te nemen. De bende werkte met drie vrachtauto's en heeft in de laatste maanden minsHjeins 1400 zakken koffie vervoerd. De politie heeft reeds drie personén gearresteerd. EEN WINDHOOS. Een windhoos heeft groote schade aangericht in Slees- wijk. De wervelwind brak en ontwortel de krachtige boomen of beroofde ze van het geheele gebladerte. De schoven te velde werden weggeblazen en ruiten werden ingedrukt. Een boer uit Feld- stedt werd met zijn wagen opgelicht en in een sloot geworpen De man weri zwaar gewond. ERNSTIG ONGELUK BIJ VUUR!- WERK. Zaterdagavond had' na afloop van het groote vuurwerk op het sport terrein Concordia te Belgrado een ernstig ongeluk plaats. Thans wordt eien tweede groot ongeluk op dat terrein i meld. Na het vuurwerk drongen de toe schouwers op naar den eenigen uitgang; waardoor 20 personen onwel werden en onder den voet werden geloopen. Helt leek alsof een nieuwe .groote ramp zich zou afspelen toen een der bezoekers een revolver trok en vele alarmschole-n lloiste. Direct schoot de politie toe die zich O] de menigte wierp en er met den [gum! rnistok op insloeg. De 20 in zwijm gevat len menschen werden met zware verwon dingen naar het ziekenhuis vervoerd. Zes verkeeren in levensgevaar. OVER DEN KOP GESLAGEN. Te T o n o r e s, dicht bij Hasselt, sloeg een auto, die met groote vaart een helling kwam afrijden, met groote kracht tegen een boom. Een der inzittenden, een ka pitein, die terugkeerde naar het militaire kamp te Beverloo, werd gedood. Drie andere personen werden ernstig gewone Een autobus waarmee de gasten van een bruiloftspartij zich van S t r a a t s burg naar Saverne (Zabern) begaven, is over den kop geslagen en in de Zorn ge Hoe mijnheer Bruin het aanlegde, om zijn vrouw op het drukke perron te laten weten waar hij zich bevond, (London Opinion). De strijd in China. Uit Nanking wordt gemeld dat men aldaar verwacht dat door de successen der Nankingtroepen wel spoedig een ein de zal kómen aan den strijdl tussehen Noord en Zuid. De Nankingtroepen, 'die sinanfoe, de 'hoofdstad van Sjlamtoeng veroverd zouden heb'ben zijn opgerukt tot aan de gele rivleir. Zij' zouden 30.000 geweren en 130 kanonnen veroverd heb ben. Men gelooft, dat het leger der Noordelijken zich zal terugtrekken en dat binnenkort een wapenstilstand gesloten zal kunnen worden. Uit Peking wordt gemeld, dat gister plotseling te Peking en in een nabijgele gen district waar vele Europeanen, hun vacahtie of den weiekend doorbrengen, de staat v.an 'beleg is afgekondigd. Medte|ge(- deeld werd dat dit geschiedde in ver verbami met een muiterij van Chinee sche troepen. "Weldra deed echter het g-qj rucht de ronde dat deze' maatregel in ver'btand zou staian met het plotseling overlijden van maarschalk Tsjang Hsoe Liang, dein jeugdigen dictator van Maats- joerije. Perzië en Turkije, Het Perzische ministerie van binneri- landsche zaken publiceert thans een ver klaring, walarin het bericht van de op! marsch der Turk sche troepen op Per zisch grondgebied officieel wordt tegen gesproken, evenals de ontvangst van een nieuwe Turksche nota. De regeerinlg van Koerdistan zou verklaard heb'ben, dat waren doorgedrongen, tot eenige oppó- sitkmeele groepen behouden. De' reigéfi ring van Koerdistan zou al het mogelijke in het werk hebben gesteld om den. op- standigen Koerden het overschrijden der grenzen te 'beletten. Men gelooft dat door een gunstig resultaat der Turkschi-Per- deze verklaringen de vooruitzichten op zische onderhandelingen veel grooteer zijn geworden. BELGIE. De correspondent van het Vad. te Brussel meldt: Naar aanleiding van het feit dat soni- mige [gemeentebesturen uit de provin cie Antwerpen, om Vlaamschgezinde re denen, bet inzicht hadden te kennen ge geven zich van alle officieele deelneming aan de viering van het eeuwfeest der Belgische onafhankelijkheid te onthoul- den, werd onlangs door den gouverneur dezer provincie een rondschrijven gericht tot de gemeenten die, tot dusver, geien plaatselijke feesrfen organiseerden. Aan de gemeente Rumpst, waar, door den raad, op verzoek van den Vlaamschen Oudl-Strijdersbond, van het op touw zet ten van een dergelijk feest was afgezierij werd een subsidie van 4000 frank toe gezegd, indien zij op haar besluit wilde terugkomen. De vraag kwam ter sprake in den raad, waar het verzoek van den gouverneur, bij afwezigheid van een paar leden, met 6 tegen 3 stemmen nogmaals werd afgewezen. De Brusselsche correspondent van de N. Rott. Crt meldt: Van de 2000 stakers, van de automoe bielfabriek Minerva te Antwerpen; had!- den er Zaterdag 1680 gehoor geigieven aan den oproep tot bespreking van de voord stellen der directie inzake de vacantiej- vergoeding. Deze werden aangenomen met 849 stemmen tegen 813 en 13 ont houdingen zoodat het werk heden zou hervat worden. Het beginsel van vacan* tiervergoeding wordt door de directie als een recht cruend. De vergoeding zal 100 pCt. van het loon bedragen wanneeb de 'balans met een win.stsaldo sil'uit en 25 pCt. in geval van verlies. Daar dja directie dit jaar geen dividend aan d<\ aandeelhouders kan uitkeeren, heeft dé hotelmagnaat Marquet, de voorzitter v.an den raad van beheer, uit eigen middled len de vergoeding van 25 pCt. aan die arbeiders betaald. ENGELAND. De Amerik'aansche duurvliegers Jack en O'brin zijn gistermorgen wa gens een motordefect geland. Het record is rnet 96 uur verbroken. - Lady Heath, de bekende aviaitricq is gister te Plymouth aangekómen. Zij zal een rondreis maken door Frankrijk Duitschland en Zwitserland, waarbij' zij voordrachten zal houden over de luer vaart. Het ligt in haar 'bedoeling een federatie te stichten van aviatrices. Het in den Stillen Oceaan op 900 K.M. van den Cook-Archipel in nood verkeerende stoomschip Tahiti, wordt sinds Zaterdag als verloren beschouwd. De 165 passagiers zijn in de redding- booten gebracht, evenals de uit 150 man bestaande équipagje. Het water staat reeds 3 meter hoog in de ruimen, terwijl ook de radioinstallatie niet meer functi- onneert, zöodat de ter hulp snellende stoomschepen geen antwoord meer ont vangen. t Het schip zöu zijn stuurboordschroeï verloren hebben, door een breuk in de schroeftunnel. Het Amerikaansche stoomschip Ventura, dat twee dagen na de Tahiti uit Sydney vertrokken is en evenals dit schip voor Sap. Francisco be stemd is, en de Tofua, vjan dezelfde reor der ij als de Tahiti, zijn op weg naar de plaats des onbeils en hebben passfaj- glers en personeel opgepikt. Het luchtschip R. 100 is Zaterdagmor gen om half twaalf te Cardington van zijn reis naar Canada teruggekeerd. Het luchtschip heeft het record van de Graf Zeppelin niet kunnen breken. Het luchtschip heeft voor zijn terug tocht 5614 uur noodig gehad. De tocht, van Engeland naar Canada heeft 79 uur geduurd. De tocht over Engeland ging zeer langzaam. Bij zijn tocht over het Zuid-Westelijk deel van Engeland is het luchtschip niet over Londen gevaren. Om 12.02 (Engelsche tijd) lag het schip aan den mast gemeerd. OOSTENRIJK. Door den hevigen regenval is de Donau op verscheidene plaatsen buiten haar oevers getreden. PORTUGAL, Naar uit Oporto wordt gemeld, is op den Braziliaanschen consul aldaar, de Mello, een moordaanslag gepleegd. De consul werd met een revolverschot in de borst, stervend opgenomen. Bijzonder heden over de motieven van dezen aan slag en den persoon van den dader ont breken nog. BRITSCH-INDIE, Het afkondigen van de slta'at van bel-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 3