TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1930. No. 191 s, fa NIEUWS UIT BELGIE. MOE1UJKE WEGEN 37 Verkeerswezen, Post en Telegralie. WEERBERICHT etc. Uw gezondheid eenig op de wereld a-4 esg iS- )1- of .H btt. (Van onzen bijzonderen correspondent) „Bewijsmateriaal" van de re volutie Van 1830 ten toon ge steld. Anecdotisch en par lementair. Rijke verzame lingen. Brussel, 12 Aug. 1930. Het zou haast een tekortkoming zijn indien wij u niet een en ander schreven over verscheidene tentoonstellingen, welke op dit oogenblik te Brussel worden gehouden alweer tentoonstellingen hoor ik mompelen en die, men kan het allicht raden, in het teeken staan van 18301930. Belgische uitgevers hebben de herdenking van deze voor België on getwijfeld belangrijke eeuw bestaan op hun zakelijke ma'nier herdacht door de uitgave van allerlei werken, waarin de gebeurtenissen van 1830 van Belgisch standpunt opnieuw worden belicht en onderzocht. Het boek ,,La Belgique con temporaine", in twee deelen, uitgegeven door de firma Dewit, Brussel, en waar aan vooraanstaande Belgische geleerden hebben medegewerkt, elk volgens zijn specialiteit, is een van de meest interes sante. Belgisch Congo wordt niet ge spaard en hiervoor heeft de oud-minister van Koloniën, L. Franck, een werk ge schreven, dat zeer merkwaardig mag worden genoemd. Dit alles schept een atmosfeer, waarvan de tentoonstellingen, welke wij bedoelen als het bewijs-mate- riaal kunnen worden geacht. Bewijs materiaal dat door historici reeds veel vuldig is onderzocht, waarvan de betee- kenis en de waarde geen geheimen meer zijn, maar die een bijzondere aantrek kelijkheid bezitten, als de illustratie van een boek. Het herinnert aan feite.i welke nog niet zoo ver achter ons liggen, dat zij tot oude geschiedenis zijn ver vaagd en hierom ook spreekt het tot Nederlanders. In het Egmontpaleis, ge wezen eigendom en woning van de Duit- sche adellijke familie d'Arenberg, is de eerste „Historische Tentoonstelling 1830" ondergebracht en wat in de andere wordt geboden is meer een aanvulling van wat daar is te zien. Het Belgische parlement heeft echter iets eigen willen tot stand brengen en daarom is het dat men in de vergaderzalen en wandel gangen van het Natiepaleis, Wetstraat, alle parlementaire documenten heeft bijeengebracht, welke noodzakelijk ver band houden met de eerste tien jaren van het onafhankelijk bestaan van België, tot de onderteekening van het verdrag van 1839. De Koning heeft verscheidene documenten in bruikleen afgestaan. De balie heeft eveneens wat aparts willen hebben en heeft in het Brusselsche Ge rechtshof alles ten toon gesteld van wat in haar archieven berust over de vele politieke processen onder het Neder landsch bewind. ft Niet dikwijls zal er gelegenheid be staan al deze documenten bijeengebracht te zien en wie met ware belangstelling deze diep in de ontwikkeling van de Nederlanden ingrijpende gebeurtenissen bestudeert, betreurt dat, buiten de vele portretten, prenten en schilderijen van opstandtooneelen, penningen enz., de bij zonder waardevolle handschriften, boe ken, pamfletten, dagbladverzamelingen niet nader kunnen worden geconsulteerd. Uit den aard der zaak zijn de verschil lende tentoonstellingen eenzijdig. Van wat met 1830 verband houdt, wordt alleen getoond wat op eigenaardige wijze illustreert hoe, volgens Belgische begrip- Pi"' 3e bevolking van het Zuiden van 1830 door de regeering van Ko ning Willem I werd „verdrukt", althans van zekere vrijheden, als vrijheid van onderwijs met het oog op den godsdienst, vrijheid van drukpers, werd beroofd, ter wijl ooit van de vijandelijkheden die too- 083 - DOOR M AMTOhSEM. Hel duurde precies veertien dagen en toen 'kwam er een kjerk met va earn lie terug, gebruind en vroolijik, en Dick keel de terug in de rijen der wcrk'loozein, Hij was nog steeds platzak, want de rejd. kosten naar huis bedroegen meer dan zijn geheele salaris., maar hel gaf iheim toch weer een beetje moed om verder te zoeken, het was voor hem een bewijs, dat er toch wel werk te vinden wak Het was een strenge beproeving voor iemand, die tot nu toe jg|eiwein|d geweest was 'geld naar belieiveln uit te geven en die nooit tegenover de harde werkelijk heid van het leven had gestaan. En laljs hij na een dag| hard werken thuis JcwlahTj dan was Joyce er nog. Zoodra hij' iiin huis k'wam, dieed hij al zijn best om zijn eigen zorgen op zij te zeilen en Joyce op te monteren. Hij in am haar mee n,aar de golfbanen en mopperde met opzet over iederen minder goeden slag,, om haar te dwingen al haar aandacht aan het spel te wijden. Werd het te donker om te spelen, dan liet hij haar wandelen neelen worden geëxposeerd, welke den moed, het patriottisme en den opoffe ringsgeest van de Belgische vrijwilligers in 't licht stellen. Het lag blijkbaar, volgens de opvatting van de aanstichters, niet in de lijn van de tentoonstellingen, mede aandacht te vragen voor al het goede dat het Ne- derlandsche bewind heeft gehad voor de Belgische provinciën, zoo b.v. voor de economische ontwikkeling en uitrusting van het land. Intusschen is een zeer groote plaats ingenomen door alles wat, in de voorbereiding van de omwente ling, een middel is geweest om de open bare meening te beïnvloeden. Dit valt bepaald op. De revolutieleiders hebben zeer doelmatig gebruik gemaakt van pamfletten, boeken, bladen en de hals starrigheid van den Koning in zijn wei gering om te gemoet te komen aan zekere eischen is, blijkens al deze docu mentatie, een succesvol wapen geworden tegen hem. De „Historische lenloonslelling 1930" in net E,glmontipaleis, is meer algemeen en, anecdotisch, niet van een bijzonder karakter ontbloot. Iloe de opstand er uiterlijk uitzag, het decoratieve van uni formen, vaandels, wapenen; allerlei voor werpen. waaraan zekere herinneringen zijn verbonden, treft men aan in de prachtige salons van dit heerlijke p:l- leis. Bij den ingang, boven een monu mentale trap, zijn drie schilderijen op. gehangen, het eerste van J. van 'Se- verdock, niet zonder artistieke verdien ste, voorstellende de Verward;© vlucht van de Hollandsche Ruiterij op de;n Vlaamschen Steenweg." Men ziet op het voorplan een barricade, vluchtende Hoï- landsche ruiters en in de ramen) op de daken, overal, ops tan delingen die hen met alle mogelijke projectielen beklon ken. Het tweede is een doek van van Haimnée „Campenhout chantant la Brar banponne". Verschillende musea, het Belgische en het Engelsche Hoft de fa milie de Merode, hebben veel afgestaan. Er zijn in een paar zalen, welke ais eere-salons voor de Koninklijke familial© kunnen worden beschouwd, sluk'ken aan wezig welke, in alle houdingen, unifor men en toiletten, leden van liet Belgische Koningshuis voorstellen: Leopold I, prin ses Charlotte van Engeland, eerst© gej. malin van Leopold I, Marie Louise d'Or- léans, enz. In glazen kasten zijn brieven ten toongesteld van Leopold en zijn familieleden, ook zijn liuwejliijk'siacle, hab ren van de eerste prinsen. Eigenaardig zijn de prenten van de costumes, welke werden gedragen door de Koningin ,op de hofbals:. Een zeer groote zaal wordt dan ingenomen door een bonte v&rzjamd- ling portretten van leiders van den op stand. Charles Rogier, Constant Roden), bacli, Sylvain van de Weyer, Gendebien; De Potter, Nothomb, enz. met tallooze etsen over de Septemberdagen. Men vindt er de vaandels, in Brabiantsobe kleuren, van vrijwilligers van Brussel, Geldenaken, Fleurus, Ensivaü; Rinche; Dison, Thielt. ft Er is bijzondere aandacht besleed be steed aan de rol van Frederlk de Merode die te Mechelen op 4 April 1830, over leed aan wonden welke hij te Berchem bij Antwerpen, had opgeloope,n. Men vindt er de muts van den graaf, den koigel welke hem een clij brak. Achter in de. zaal is een diorama opgesteld met een gezicht op liet gevecht om de Brus selsche Warande. „Jambe 'de Bois" aan zijn kanon ontbreekt natuurlijk niet. Pro clamaties zijn er eveneens, allen uitslui tend in het Fransch. Een ander dior'ama wekt de fameuse eerste voorstelling op van de Stomme van Pioi-tici, in den Munt schouwburg, welke tot de eerste straat- betoogingen legen het HollandSch bewind aanleiding lieeft gegeven. 'En zeer bij zondere belangstelling verdienen 'de spot prenten, welke hier zijn verzameld over de grieven van het Zuiden, waaronder ook enkele Nede,rlanclsche, als antwoord bedoeld. Hieronder is er een Belgische van zeer actueele beteekenis. Dit stelt enkele Belgische soldaten voor, Walen, die worden geoefend door een 'Neder landse hen 'Sergeant„Op schouder 't ge weer'"', beveelt de sergeant, waarop een van de manschappen opmerkt: „Que diable a-t-il dit? Dji compresen!" (Wat zegt hij, verduiveld? Ik versta er niets van).Een typis'ch geval. Jammer maar dat het honderd jaar nadien nog heeft kun nen dienen ,maar dan voor de Neder- landsch sprekende Vlamingen. Een tikje humor heeft men willen gebruiken door van het Manneken, dal de oudste burger van Brussel is, een afgietsel op te stellen en hierbij een opschrift te plaatsen in kreupel „VlaamSch": „Bij het uitbreken der revolutie, Manneken-Pis trok terstond de vrijwillig,ersbioes aan. Door een s'lrijd- lisl tol dan toe in de geschiedenis onbe kend doofde hij de lonten uit, bevoch tigde hel buskruit en stelde buiten ge bruik geweren en kanonnen. Nadat hij den vijand verdreven en de onafhan kelijkheid van het land verzekerd had, beklom hij weer zeigevierend zijn voet stuk en zette zijn functies voort tof hel allergrootste genoegen zijner medebur gers." Zeer precieus is de tentoonstelling in liet parlement,, waar men volkomen in de zuivere politieke atmosfeer terecht kioml. Dat alles.,, van de catalogussen tot de opschriften toe,; uitsluiiSerid Fransch is, is een „kleinigheid" waaraan de inrichters zeker niet hebben gpdacht ook niet aan het feil da,t diez-e ccnzijdiijf heid vooral hier een zeker© politieke 'beteekenis hebben kan. Overigens is on der het ten toongesteld© vrijwel niels in onze taal igesteld. Alleen een uitlating van de „Gazelle van Gend" over /gebeurtenissen te Brussel in den nacht van 25 qp 26 August! 1830". Rijk: 'is He documentatie intusschen 'buitengewoon. Benevens enkele schilderijen en pren ten over de rtevolulie en oveir de eeict aflegging van de Koningen, zijn de,pro clamaties tot het volk. zeer interessjant. Het is eigenaardig dit nu te lezen. Men vindt er o m. een exemplaar van 4 Augustus 1831, geteekend door Leo pold I, waarin hij de bevolking in hei geweer roept tegen de invallende Hol landers. Een andere „Victoire! Vicloire!", na de overwinning te Brussel, en waarin de organisatie wordt medegedeeld van de vrijwilligers in bataljons met oproep tot verzamelen aan het Park (Warande). Nog een proclamatie van den generaal van het Maasleger, in het Fransch natuurlijk, tot de Vlaamsche bewoners van Has- pengouw en Limburg. In een glazen kast vindt men het boek met de ondertee- kende stembriefjes bij de verkiezing van den eersten Koning, waaruit blijkt dat er een 40-tal tegen stemden, In de zaal, waar het Voorloopig bewind zijn verga deringen hield, "is het Gulden Boek van Leopold I gelegd. Er is het handschrift van de wet op den algemeenen dienst plicht, met de handteekening van Leo pold II, geplaatst toen deze op zijn sterfbed lag, op 14 December 1909. In kasten zijn ongeveer 3000 stuks zeldzame medailles bijeengebracht, waaronder de z.g. „medaljes van de schande", welke door de Belgische regeering werden uit gegeven naar aanleiding van den „af stand" van gedeelten van Limburg en Luxemburg. Men vindt er ook nog een strik, gegeven door Koning Willem I, aan zijn manschappen, ter gelegenheid van hun succes te Leuven. De verzame ling pamfletten, verzoekschriften, stu dies is uitzonderlijk volledig. De Hande lingen van de Nederlandsche Staten Generaal, over het tijdperk der vereetii- ging zijn ook tentoongesteld. Men heeft er een aanleiding in gezien om erop te wijzen dat de afgevaardigden van de Bel gische provinciën steeds Fransch spra ken. De verklaring hiervan is niet ver te zoeken. De volksvertegenwoordiging was verre van demokratisch en de hoo door het 'bosch totdat ze niet meer kon, vertelde haar over de menschetn, die hij dien dag ontmoet hald1 en ,a,l de nieuw- les, die hij in Londen opi straat had Igezien. En hij vertelde haar over ,al wat Audrey in Schotland uit voerde en over zijn verwachtingen en hoop. De genezing van de gewonde ziel ging langzaam, maar Dick hield ta,ai vol en langzamerhand began Joyce zich er van belwust te worden, dat er nog andere zongen op de wereld bestonden dan de hare. 1 Ten laatste, toen Dtók! zijn schoenen bijna totaal versleten had op de Lori- densche straten, 'kwam er ee,n vreugde dag, wa,arop' hij een plaatsjje kreeg bij een makelaar in effecten, - een wonder lijk' goede positie van dertig schilling in do week'. Hij trilde van 'blijdsbhap en schreef er uitbundige brieven over aan Audrey. Klokslag negen uur was bij op 'kantoor en begon boeken te catalo'- giseeren en stumperig op een schrijf machine enveloppen te adressieeren, zon der te letten op het gegicbel en (gefluister van de loopjongens achter zijn rug. Zijn broek' werd glimmend op de hooge kan toorkruk en zijn ellebogen sleten bij het tellen van lange 'koüomimen met cijfers Het voornaamste was, dat hij geen werk) loeze meer was. ETkten keer. dat hij op of van zijn kb uk' sprong, voelde hij zich in zijn achting stijgen. Iedere in'k'Lvleik, die hij op zijn vingers 'kreeg, Was een bewijs, dat Richard Ardley Manners op de \vd reld meetelde en dat hij aardigi op weg was„ om een vrouw te 'kunnen onder houden. Zoodoende werkte hij naar best vermogen en verleide aan Audrey en Joyce, dat hij zeker was van succes. Maar het kantoor had juist een week noodig om tot de overtuiging te kbniejn dat de 'bekwaamheid van den nieuwen bediende niet op het gebied der cijfer kunst gelegen was. De volgende week deed die overtuiging lot zekerheid slijr- gen. De derde en vierde week1 gingen voorbij met geduldig toezien en op hel einde der vierde week' deelde tdé jona ste compagnon aain Dick1 nnecjc, da't zijn diensten niet verder verlangd werden. Op de vraag) van Dick'. wa,t de reden, was, zei de jonge patroon op de bruuske manier, aam dat soort makelaars eigiojn, dat ook' van een klerk verwacht werdp dat hij er een stel hersens op nahield. Een oogenblik' stond Dick op het punt in een stroom van verontwaardiging los te breken, maar hij bedwong zich nog net en liep bitter lachend weg. Hij sloop naar huis terug: als een ge,slagen honcl, met z'n staart tusschen zïn beenen. Al zijn energie en wilskracht waren ver lamd. Hij voelde zich vernederd en in den grond getrapt. En eeniige dagen lang mokte liij verbitterd over zijn tegenslag. Wat zou Audrey van hem zeggen? Eerst mislukt als schrijver, dan als potzegef- liikker, en nu tenslotte ongeschikt voor gere standen waren reeds, door de jaren lange Fransche overheersching, volledig verfranscht. Deze omstandigheid kan dus volstrekt niet gelden als een bewijs van de tweetaligheid van het Vlaamsche land. Wie de gelegenheid heeft om ev'en deze tentoonstellingen te bezoeken, zal zeker worden geboeid en stof vinden tot tallooze overwegingen. Noord-België en de Ardennen, De A.N.W.B., Tq^ristenbond voor Ne derland, heeft zijn reisgidsen vermeer derd door de uitgifte van een geheel nieuwe serie ten dienste van toeristen die gebruik maken van spoor- en tram wegen. De talrijke aanvragen om reisinlicb- tingen van toeristen die op eigen gele genheid willen reizen, deden de be hoefte ontstaan, de aan de leden indivi dueel verstrekte gegevens vast te leggen in een uitvoeriger reis- boekje, dat de noodige aanwijzingen geeft, welke het reizen vergemakkelijken en het mogelijk maken zelf een reisplan in elkaar te zetten. Bij de samenstelling van deze boekjes is er naar gestreefd, met weglating van alle overtolligheden, juist datgene te beschrijven, wat, blij kens de ervaring van den Bonds-inlich- tingendienst, de toeristen moeten weten om zelfstandig te kunnen reizen en waar voor zij voorlichting behoeven, omdat zij de gegevens moeilijk, of dikwijls in 't geheel niet zelf vinden. Als no. 1 van deze nieuwe serie is nu verschenen een gids voor Noord- België, met 10 kaartjes en 21 platte gronden van steden en zee-badplaatsen, welke speciaal voor dit gidsje geteekend zijn, zoodat de in den tekst gegeven aan wijzingen daarop gemakkelijk zijn te vinden. In dit boekje worden 18 verschillende spoor- en tramroutes beschreven, welke ook op een overzichtskaartje zijn aange geven, elk met een nauwkeurig overzicht van de verbindingen die er zijn, met ver melding van nieuw ingelegde sneltrein- verbindingen, opgaaf van de gemakkelijk ste en kortste routes, aanwijzing waar men moet overstappen, mededeeling van de voornaamste bezienswaardigheden, aanbevelenswaardige hotels, enz. Met behulp van dit gidsje kan ieder, zonder veel moeite zelf zijn eigen reisplan vast stellen en ook met behulp van de ver melde kilometer-tarieven en abonne mentsprijzen een kostenberekening ma ken. Bij de 21 plattegronden van steden en kustplaatsen zijn uitvoerige beschrijvin gen gevoegd, waarnaar bij de routebe schrijvingen bewezen wordt, volgens het zelfde systeem, als gevolgd wordt bij de reiswijzers voor automobilisten en wiel rijders, dat in de praktijk beproefd ge bleken is en voorts zijn verschillende wandelingen door die plaatsen aange geven. Het boekje bevat ook platte gronden van de tentoonstellingen te Antwerpen en Luik, met opgaaf van de verkeersmiddelen waarmede men die tentoonstellingen bereiken kan. Als no. 2 van de nieuwe serie is ver schenen een gids voor de Ardennen, welke met dien voor Noor d-B e 1 g i één geheel vormt. In dit boekje, met 16 kaarten en 7 stadsplattegronden, worden 12 verschil lende routes behandeld en worden uit voerige beschrijvingen gegeven van wan delingen in de omgeving van Luik (ook met gegevens omtrent de tentoonstelling) en in de omstreken van Namen, Spa, Esneux, I ilff, Aywaille, Remouchamps, Coo, Trois-Ponts, Stavelot, Comblain- au-Pont, Durbuy, La Roche, Houffalize, Rochefort, Han, Bouillon met het dal van kantoorklerk. Hij was niet eens geschikt de straal te vegen, waarover zij heen, moest gaan. Een huwelijk kwam hejm hoe langer hoe onmogelijker voor. De heele moeilijkheid zat 'm hierin, dat Londen een rond gal was, en Dick een vierkante pen, die er niet in paste. Hem ontbrak iedere hoedanigheid in 'n kantoorklerk vereisent. Hij was- veel meer geschikt voor een leven in de buiten lucht en voor handenarbeid. Hij was in den grond geen mislukkeling, maar hij had nog geen ondervinding gefnbe|g om er achter te komen) waar de fout zal. Hij was nog pas zes en twintig en hij was versuft door de slagen;., die hij opgeloopen had bij zijn eersten strijd in het leven. Hij zocht mei allen em;/{ naar een betrekking in Londen, maar Ionden was de juiste pla.als niet voor hem. Daarmee was alles gezegd. XXII. Maar de gedachte aan Audrey en haar rinig gaven hem t ich vrij spoedig we?er liuoed om op zoek te gaan. En- ditmaal scheen het alsot het lot„ na hlem 'éérst een liardc les in nederigheid en zelfken, nis gegeven te iiehbefa, hem gred ge zind was en hem een haantje liet vin den. niet wegens zijn gunstig uiterlijk, maar op grond van het feit, dat hij in Oxford gestudeerd had. Een der adressen op Dick's lijsten, heel 'Onderaan, was dat van Thomson 15 Augustus. Barometerstanden. Hoogste: 769,8 to Biarritz. Laagste: 739.9 te Warnemiinde. Thermometer. Hoogste eu laagste temperatuur van dsterenmiddag tot lied-en middag 12 uui Hoogste: 67 gr. Laagste: 57 gr. Weersverwachting van het K. N. M. L: Matige tijdelijke wellicht nog krachtige wind uit W.lijke richtingen.' Half tot zwaarbewolkt. Waarschijnlijk nog enkele regenbuien. Aanvankelijk zelfde tempera tuur later iets warmer. Zaterdag 16 Augustus. Zon op 5.44; onder 8.23. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 8.53. Maan op 10.34 n.m.; onder 1.25 n.m. Laatste Kwartier 17 Augustus. HOOGWATER VLISSINGEN. Zomertijd. Zaterdag 16 Aug 6.13 18.2? Zondag 17 6 57 19 12 Maandag 18 7 50 20 12 Dinsdag 19 8.57 21 30 Woensdag 20 10 21 23 02 Donderdag 21 11 38 24 15 Vrijdag 22 12.38 is het beste juist goed genoeg. Eischt daarom uitsluitend Aspirin - tabletten in de origi- neele verpakking met het wereldberoemde BAYER-kruis. Let op oranje band en Bayerkruis. Prijs75 c (Ingez. Med.) de Semois, Dinant, Waulsort, An- seremme, enz. Tot dusver bestonden er geen Neder landsche reisgidsjes in dezen trant voor -Noord-België en de Ardennen, hetgeei door hen die minder goed met de Fran sche iaal vertrouwd zijn als een groote leemte werd gevoeld. In afwijking van den tot dusver ge volgden regel worden deze boekjes ook voor niet-leden van den Bond verkrijg baar gesteld. De toevallige omstandigheid dat de uitgave van deze Belgische gidsjes sa menvalt met het Belgische jubileumjaar, waarin vele Nederlanders de tentoon stellingen van Antwerpen en Luik be zoeken, moge aanleiding zijn er op te wijzen, hoezeer het toerisme, hetwelk deze boekjes willen bevorderen, een machtige factor kan zijn tot versterking van een goede nabuurschap tusschen Ne derland en België, die zoovele gemeen schappelijke belangen hebben van stoffe- lijken, van zedelijken en van cultureelen aard. Ind. Stoomvaartlijnen, Palria 14 Aug. van Batavia te Rot tendam. Johan van 'Oklenbarnevelt (uitr.) 14 van Southampton. Kon. der Nederl. (thuisr.) 14 te Co llo mbo. Prins der Nederl. (uilr.§ 13 v. Belawan. en Jaffrey, handel In edele metalen ergens in Halton Garden. Hij vond het adres na, veel zoeken legen vier uur in den namiddag. De straat stond vol Joden-, die elkan der diamanten toonden en bekeken door vergrootglazen, die ze als horlogemakers in hun oogj geklemd hielden. Het was een sombere, ouderwelsche straal, mejt huizen in roo-de baksteen. Na eenig zoe ken vond Dick een koperen naamplaat je, waarop de na,a:m dien hij zocht ge graveerd stond. In een met een karpet 'bedekte hal zat een man in een soort livrei matten van igekleurde wot te vlech ten. Dioor een mahoniehouten draaideur met geslepen ruiten heen zag D.ick een groot traliewerk, waarachter klerken be zig waren in een electrisch verlicht 'kan toor. Hij ging de deur door en 'bleef vooq het loket staan. Niemand nam notitie van hem. Allen waren ergens mee bezig zonder overhaasting, maar gesladig en vlug. Dick keek eens rond en zag weeg schalen van allerlei vorm en grootte, bakken vol gouden ringen en broches door elkaar, een kluwen glinsterend wit draad en groote platen metaal. Andere mannen in uiform kwamen door het kantoor heen met een karretje op rub ber wielen. Daarop lagen gouden baren, die ze een voor een voorzie ja tig op de de weegschaal legden. Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5