MOEI LUKE WEGEN en xt&taeeX" dat' de yjuveHheAd ifiMk lUt aey-ahaadoAhd. De Beste voor Uw Gezondheid! TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 9 AU GUST US 1930. No. 186. BRIEVEN UIT NED. OOST-INDIE. VIRGINIA GEMENGD NIEUWS. (Van onzen indischen medewerker,) Vroeger kende men geen vacantie in de Oost. Maar dringt zij overal door. Behalve bi) den behoefte- loozen inlander. Buiten de scholenwereld begint de vacantie in tropisch Nederland op te komen als een langzame nieuwigheid Tien jaar geleden was vacantie iets on gehoords, althans buiten de scholen wereld, waar zij tamelijk overvloedig is geweest en nog is. Op de kantoren van alle administratie en in alle bedrijf be stond niets wat men hier vacantie heet, dus geen bepaalde vrije tijd van twee of meer weken en toch is er nooit iemand gestorven door gebrek aan een vrije maand. Wie zijn overleden door zich geen rust te gunnen, het zijn helaas die goede toewijdende arbeiders geweest, die met en in hun arbeid leefden er niet buiten konden, die geen rust begeerden en voor wie de ongevraagde rust de dood was. Het geslacht, waarin zulke menschen veelvuldig voorkwamen, is voorbij; het nieuwe groeit op onder de rijzende zon van vacantie en alleen uitzonderingen zijn zij, die met de regelmaat van een kloknaald des ochtends aan hun dagtaak gaan en er in den namiddag daar van terugkeeren. De vacantie heeft zich in Indië baan gebroken, is uit haar gevang van de „school" los gekomen en ver spreidt zich over kantoor- en bedrijfs' leven. Assistenten, bedienden, ambtena ren kunnen haast overal hun jaarlijk schen vrijen tijd bekomen en er komen steeds instellingen bij, die de vacantie als een stukje reglement erkennen. Het is een aanduiding van het algemeen ver schijnsel, dat ons westersch stempel, een maal op de oostersche samenleving ge zet,, er over uitvloeit. Hoe dat gewaar deerd moet worden, zal de tijd wel leeren. Niets lijkt eenvoudiger dan wat mee te deelen over vacantie en vacantiege noegens in onze Oost, maar als men er van weet en er iets van wil meedeelen, wordt de vacantie toch te ingewikkeld om „vrije tijd" te heeten. Want als er vroeger geen vacantie in de Oost be kend was buiten de scholen hoe stond het dan geschapen met de zwoe gers die „er wel eens uit wilden"? Daar valt te onderscheiden.' zwoegers bij 't particuliere bedrijf. De ambtenaren kregen, zoodra zij vacantie behoefden, binnenlandsch verlof voor een maand. Dat gebeurde na overlegging van een cer tificaat, door een arts afgegeven en ver lengbaar, een certificaat wegens ziekte en tot herstel; dien tijd moest men door brengen in een gezond oord, dat werd opgegeven €n gewoonlijk op een berg helling of een hoogvlakte lag in west- of oost-Java, Zoon oord was op Java betrekkelijk gemakkelijk te bereiken en men vond er minstens een landelijk hotel en anders een pasangrahan, het binnen, landsch logeerhuis voor ambtenaren-op- dienstreis. Voor menschen in de buiten gewesten was het heel wat bezwaarlijker een gezondheidsoord te vinden: op Su matra zijn er een paar, die als zoodanig geijkt waren, maar voor de meesten zeer ver af; op Borneo is er geen en niets is er bereikbaar zonder al te zware reis; Celebes is er niet veel gunstiger aan toe; de Molukken liggen bij brokjes in zee en dus: op de buitengewesten werden altijd veel minder certificaten uitgereikt dan op Java. In het particuliere bedrijfsleven ging het op dezelfde wijze, alleen in veel mindere mate. De zieken en herstelbe- hoevenden daar hielden het langer vol, omdat het werk niet kon wachten en vervangers of waarnemers niet aanwezig waren. Maar als het dan moest, dan werd DOOR H.AMTOMSEM. 32). Dien avond haalde Dick zijn beste pak voor den dag, legde het netjes uit cp zijn bed en bekeek het met stijgende ontevre. denheid, Al had hij het ook nog zoo zorgvuldig geborsteld, zeifs bij het vale lamplicht vertoonde het duidelijk hier en daar glimmende plekken. Hij nam zijn bovenlip nadenkend tusschen vinger en duim, stond een oogenblik in twijfel, ging dan naar zijn schrijftafel en schreef een brief naar zijn kleermaker in Oxford Dat was de eenige weg, om iets op den pof te krijgen, al kwam dan ook later de rekening. Had hij toch nog maar een suikertante! Hij ging naar het venster en naar bui ten leunend keek hij naar den helderen sterrenhemel. Wat zou Audrey op hel oogenblik doen? Gisterenavond om de zen tijd hadden ze op het balcon zitten pi aten. En toen.... vanmorgen.... was alles zoo geheel veranderd! Van morgen Zou hij dat ooit verge ten....? Het was hem soms nog, als rustte zij in zijn armen. Misschien zat (Ingez. Med4 thuis het ziekbed gehouden en het her stel werd beproefd tegelijk met de her vatting van de werkzaamheden. Men waagde er wat meer dan in den gouver nementsdienst. Was er dus vroeger buiten de scnoien eigenlijk alleen vacantie, wanneer men ziek was? Inderdaad. De mannen in hun zaken kenden slechts die ééne vacantie, die buitenlandsch verlof heet en overi gens waren zij jaren achtereen in hun arbeid, de een daarin meer afwisseling en verplaatsing kennende dan de ander. En sommigen schenen die gróóte va cantie uit te stellen zooveel zij konden. Niet zoo heel lang geleden deelde mij een hoofdagent van een groote bank mee, dat hij 35 jaar in de tropen had doorgebracht en tweemaal verlof, het groote, had genoten. Alweer een reeks van jaren was hij in het touw en hij zou spoedig ten derde male naar Europa ver trekken. Maar toen hij zijn koffers al voor den dag had gehaald werd liij ziek en overleed. Er zijn er, die den boog steeds kunnen spannen èn strak, maar het meerendeel doet verstandiger bijtijds hem tg ont spannen, De ontspanning was en is in de Oost voor allen de koelte in de berg streek, de gelegenheid tot het onder nemen van tochtjes, het rustig slapen bij afwezigheid van muskieten, het genot van versche groenten. De genoegens wa ren vroeger zonder uitzondering de al lereenvoudigste en gezondste. De tocht jes werden ondernomen te voet of op kleine paardjes en gevaar was er niet bij. Evolutie in alles De vacantie werd meer algemeen, de auto leerde over nieuwe wegen de bergen op zwieren en in de koele oorden kwamen hotels met ze nu ook uit het raam te kijken en aan hem te denken AudreyZachtjes fluisterde hij haar naam voor zich uit. En morgen! Hij trachtte een plan te vor men, om geld te verdienen, maar hij kon geen twee gedachten, regeffimlajtig acht- tereen vormen. Telkens zag hij haar ge laat terug, hoorde haar lieve stem, herin nerde zich alle kleine voorvfalten van hun samenzijn op vacantie. En terwijl hij daar zoo voor zijn raam stond, trokken die paar weken als een film voor zijn geest voorbij en gevoelde hij hoezeer hij haar nu liefhad, ofschoon hij toen nauwelijks zich ervan bewust was geweest. Heit werd hem onmogelijk om stil te sitaan oï te zitten. 'Onrust maakte zich van "hem (meester. Hij draafde zijn lamp uit en ging naar beneden, «midat hij het al leen niet meer kon uithouden, omdat hij leen niet meer kon uithouden^ om dat hij in iemlands gezelschap moest zijn. Hij' vond zijn zuster zitten lezen. Minu tenlang bleef hij' bij het venster staan, zonder haar te storen. Toen zijl hij bruusk Heb je zin, den heuvel miee op te gaan? Joyce keek op; daarna 'legde zij zwij gend haar boek neer en kwam naast hem staan. Zwijgend gingen ze samten naar be neden, den tuin door, langs de sluimeren de hutten en huisjes en door het draaji- hek in de weide. Het was buiten stil en helder. Ze gingen het boschje voorbij', waaruit het Echt scheen, van Turnbull's tent, over de tientallen kamers en banen voor lawn- tennis. Zonder tennis denkt 'het meeren deel zich geen vacantie in de bergen en men heeft kans gezond weg te trekken naar het vacantieoord, daarentegen ziek te rug te keeren vanhet tennis. Evolutie in alles Vroeger ontvluchtte men de drukte van menschen in de stad, de vormelijkheid en de avondkleeren om rustig in het katoentje met weinig men schen te doen naar verkiezing in het bin- ■nelnlamdsch logement! Tegenwoordig moet men 't donkere pak en de avondjaponnen vooral niet vergeten omdat er in het hotel „toilet wordt gemaakt" des avonds. Men „ziet" er menschen en de partijtjes zijn van ander maaksel dan vroeger, het eten is niet meer eenvoudig doch hotelwerk volgens menu, voor lunch en diner. Het soberder buitengenoegen is er nog wel, maar men moet het zoeken in oor den, waarheen de trek nog niet bestaat en een tijdstip kiezen dat buiten de va- cantietijden ligt. Is het niet juist als hier te lande Intusschen is de opkomst van vacantie in alle bedrijf niet kwaad. Een onder schikte behoort, als hij er behoefte aan gevoelt, zonder bezwaar te kunnen vra gen vragen om een paar weken vrij-af opdat hij ook eens niet-in-het-gareel loopt. Met wat inschikkelijkheid is het te bereiken, dat ieder zijn vrijheid een paar weken in het jaar heeft en ze zoek brengt op eigen manier. Want voor de kleine beurzen is het weidsche berg- hotel gesloten en de verre reis een on mogelijkheid. Groote gezinnen kunnen zich de weelde van een vacantieverblijf in de bergen vaak niet veroorloven en stellen zich tevreden met een uitgang in kleiner formaat. Opmerkelijk, dat inlanders de vacan tie niet kenden buiten de scholen al weer. Men moet regenten niet rekenen, hooge inlandsche ambtenaren, die wel eens buiten-af gaan en tegenwoordig zelfs naar Europa komen. Maar de zoo vele millioenen hebben nooit vacantie gevraagd, zelfs niet wegens ziekte. Zij zijn tevreden, indien zij met hun nieuw jaar enkele dagen voor zich hebben om familie te bezoeken of te ontvangen of met den oogsttijd de stad uit kunnen om de vreugde bij de velden mee te maken. En dat betreft alleen maar de inland sche bevolking van de steden. De bin- nenlanders zullen het instituut vacantie nóóit kennen, want als hun arbeid hen roept, de arbeid te behoeve van den maaltijd, komen zij in het touw en daar buiten kennen zij geen grooter genoegen dan de rust bij de penaten. In de Oost wint de inlander het altijd van den wes terling en van de 50 millioenen zijn er stellig 49 ff die vacantie hebben wanneer zij het wenschen en die nooit méér doen dan het hoognoodige voor eigen bestaan. Hun geheim is openbaar: zij hebben weinig behoeften, zij zijn de armsten en gelukkigsten die altijd vacantie houden wanneer zij het willen. DENGAN HORMAT. golfvelden, langs den zoom vian het bosch totdat ze boven bij het witte kruis op den heuvel kwamen, waar ze zich in het zachte mos heten neervtalllen. Beneden hen pinkelden lichtjes, waar andere men schen met hun eigen moeilijkheden stre den. Het puffen van een trein, die van het drie mijlen verwijderde station ver trok, klonk als het snuiven van een paard m een naburige weide. Achter hen ritselden de beuken geheimzinnig en er gens schreeuwde een nachtvogel. Langein tijd lagen ze te luisteren naar de gelui den van den nacht. Dan haalde Dick; diep adem en stak zijn open hand vooruit. Kijk eens i "Joyce keek op. Er glinsterde iets in het maanlicht. Ze stak haar hand uit en nam uit zijn hand een ring.... een meis- jesring. Zonder iets te vragen, staarde ze er naar. Ze begreep. Hiji was niet lan ger haar Dick! Hiji was van een ander! Ze benijdde hem1 en een dikke tr,aan /otde uit haar oog over haar gezicht. Lieve jongen, fluisterde ze. Ik ben er zoo blij om En voordat ze het verhinderen kon, viel er nog een traan, en ze liet heÜ hoofd in de handen zinken. Ze bad' het heusch niet hoeven verbergen. Dick dacht op dat moment heelemaal niet aan haar. Hij zat te stotteren, zoekend naar woorden, Öie niet komen wilden,'in afge broken zinnetjes, telkens ophoudend, omi telkens opnieuw een begin te zoefken. Joyce's hart stond een oogenblik stil •n begon, dan heftig te bonzen. Ze luister Ongelukken. De 50-jarige H. J. G. te R o 11 e r d a m heeft een hijschijzer van 500 K.G. op het lichaam gekregen. Met zware inwendige kneuzingen is 'hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. de, dorst nauwelijks ademhalen, terwijl Dickwas het mogelijk, dat Dick, haar eigen broer?zijn hart voor haar open legde. Ze had nooit geweten, dat hij zulke dingen denken kjon als Kijf nu aan haar openbaarde. Ze had nooit ge droomd, dat hij' zóó zou kunnen 'liefheb ben en gevoelens kon hebben, die haar deden trillen, als hiji ze uitsprak. Ze hoorde over mtevrouw Winjkles en over de anderenniet mieer dlan een korte vermeldingen dan Audrey, Audrey, nog eens en nog eens Audreyover ae| dagen met haar doorgebracht, over hun nachtelijke gesprekken, hun terugreis naar Londen, zijn ontdekking wie ze was, zijn ontmoeting met den hertog en haar belofte om op hem te wachten. Eindelijk hield hij op. Joyce zat te hui veren. ZouFrank ooit zulke dingen zeggen tegen haar? Oh, Dick, fluisterde ze, wat ben je nu van plan te doen? Dick richtte het hoofd op. Doen? antwoordde hiji. Ik ga geld maken, beroemd worden, een huis stich ten voor haar! Hoe? Joyce zei het tegen Haar bedoeling in. Het kwam' er onwillekeurig uit en ze vond het vreeselijk. Ze hoopte maar, dat hij het niet vërstaan had. De lange stilte werd plotseling ver broken door het blaffen vjan een hond, dat uit de Vallei omihoog klonk. Dick stond op en wreef «net de hand over zijn gezicht. i. ZIJN MOEDER VERMOORD. Op het politiebureau van B e r 1 ij n-Halen- see, meldde zich Donderdagmorgen een journalist aan, die de ontstellende ver klaring aflegde, dat hij zijn moeder Don derdag met een dolk had gedood. Hiji beweerde, uit noodweer te hebben ge handeld. Toen de politie een onderzoek instelde, vond zij het lijk, dat steekwon den in de borst en aan de armen had, in badlakens gehuld in de badkamer naast het bad liggen. Aangezien het lijk met een waschlijn tot een pak was sa mengesnoerd, vermoedt men, dat het de bedoeling van den moordenaar is ge weest, het lijk buitenshuis te brengen om zijn daad te verbergen. De dader is slechts 25 jaar oud. Hij schijnt ook het voornemen te heb ben gehad zelfmoord te plegen en zijn kind mede te nemen in den dood. Zeker is, dat hij niets verdiende en ten koste van zijn moeder leefde, die als verpleeg ster werkzaam was. De dader, die een fantast schijnt te zijn, legde bij een kort verhoor zeer verwarde verklaringen af. EEN WEG OVER DEN GROOTEN GLOCKNER. De Oostenrijksche re geering heeft besloten tot het aanleggen van een weg over den Grooten Glockner den hoogsten berg van Oostenrijk. De Neue Freie Presse noemt hem in een hoofdartikel een van de geweldigste wegen van Europa. De weg wordt 30 K.M. lang en zal ongeveer 12 millioen schilling kosten en circa 3000 werkloozen aan werk helpen. Men verwacht, dat ongeveer 120.000 menschen, met 17.000 luxe-auto's en 3500 autobussen er jaarlijks gebruik van zullen maken. Contracten voor den. bouw van nieuwe, groote Alpenhotels zijn reeds gesloten. Kom', zei hij1, Laten we naar huis gaan. Ik kan daar zoo in eens geen ant woord op geven, maar het moet voor elkaar komen, hoe dan ook! XIX. i Om half twaalf kwam een jonge man, gebruind door de zon, met een pak aan dat ondanks zijn ouderdom keurig zat, ook al was de stof wat kaal geworden, met een stroohoed op en gewapend mejtf een paar handschoenen en een wandel stok, uit een kapperswinkel op Piccadilly en zette er flink den pas In. Voor het restaurant van Stewart bleef hij' staan, keek de straat, naar beide kanten langs en ging dan naar binnen. Hij keek er al de tafeltjes1 langs, zonder den gasten eenige aandacht te schenken, begaf zich naar de telefooncel, belde eenige num mers op en ging dan de deur weer uit, wardoor hij' binnengekomen was. Daarna ging hiji op schildwacht staan, zoodat hij iedereeu zien kon, die uit Bond Street of Piccadill kyomen zou. Hij haalde zijn horloge te voorschijn en keek er lang en ernstig op. Hij1 hiald dus nog vier minuten en drie kwartier den tijd, eer het kwart voor eenen zou zijn. En terwijl hij dit uitrekende met het horloge in de hand, kwam er een meisjel met wonderblauwe oogpn en goudblonde haren naast hem staan en zei Goeie morgen, Dick! Audrey.... oh.... gelukkig!! te» (Wordt vervolgd.))

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5