WIL IK JE EENS WAT ZEGGEN Rook een paar dagen Chief Whip en 9k wed dat je net als ik dat genot en aroma van die prachtsigaret nooit meer wilt missen De Beste voor Uw Gezondheid! TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1930. No. 180 KERMIS. ZEELAND PROEF ONDER VINDELIJK ONDERZOEK DER TELEPATHIE door Drs. W. H. C, Tenhaefï. VIRGINIA „De kermis staat weer voor de deur" Is de spreuk van velen j Allerhande soort muziek Hoor je dan weer spelen. Van de nieuwste tot de oudste Liedjes kun je hooren, Maar geen enkel pierement Speelt ze naar behooren. Gindsche speelt een toon te hoog, Die een toontje lager. Hier hoor je een oude mop, Daar de nieuwste schlager. Alles bij elkaar genomen Is 't een pracht van melodie En je krijgt het allernieuwste.' De groote kermis-potpourri. Geen electriciteit, gas of waterleiding uit het buitenland. De minister van Binnenlandsche za ken en Landbouw heeft tot Ged. Staten van Zeeland een schrijven gericht, waar in hij mededeelt, dat in den Raad van Ministers de kwestie van het betrekken van electriciteit ,gas en water uit het buitenland een punt van bespreking heeft lui toemaakt en dat de Raad zich op het standpunt stelde ,dat, behoudens uitzon dering, indien de omstandigheden het be paald wenschelijk maken, het aanbeve ling verdient, voorstellen tot het be trekken van electriciteit, ,gas of water uit het buitenland of te wijzen. De minis ter verzoekt Ged. Staten dit 'ter kennis te brengen van de besturen der gemeenten die, ^wegens hunne; geografische ligging, daarvoor in aanmerking komen. Verder hebben de Min. van Waterstaat en van Arbeid, Handel en Nijverheid den wensch te kennen gegeven ,dat Ged. Staten geen stappen zullen doen of medewerking ver- leenen .^direct of indirect, met betrekking tat de levering van deze voorzieningen aan of in de provincie, dan nadat Ged. Staten zich voor elk geval afzonderljjk zullen hebben vergewist, dat bij de re geering geen bedenking tegen die levering bestaat. MIDDELBURG. Het was gisterenavond wellicht te mooi weer om het zio|o; druk als wij, heit anders wel eens aagjen bij de muzielkuit.-) voering op het Molenwater te doen zijn. Vele trouwe bezoekers waren vermioieidej» ïij'k voor korter of langer naar buiten getrokken. Maar zij' die er waren hletbV foen meermalen blijk gegeven het doior het Middelburgsch muziekkorps ten gej- hooreu' gebrachte ten Zelerste te waar- üeeren en dit was' in idle eerste pla,a,ts het geval met de nulmmiers,' die op ver zoek werden gespeeld, rami. Ballet Egyp- Als een der eerste onderzoekers der telepathische verschijhselen dient prof. iW.. F. Barrett genoemd te worden, die reeds in 18701873 proeven op dit ge bied genomen heeft. In 1876 trachtte hij daarvan mede- deeling te doen aan de „Britsh Associ ation", men wilde hem diaar echter toen, voor dat onderwerp, geen gehoor geven. Dit als bewijs hoe bevooroordeeld mfen in die dagen nog algemeen tegenover deze vraagstukken stond Prof. Barrett moest wlachten tot het jaar 1882, het jaar w'aarin eerste afle vering der „Proceedings" (verslagen) van de Society for Psychial Research, het genootschap wlaarvan hiji een der oprich- was, hem volop1 gelegenheid bood van zijn pioniersarbeid melding tem aken. Het genoemde genootschap; begon zij'n taak met onderzoekingen in te stellen, „naar(den aard en de grootte van den in vloed, die door het eene denklvermogen op het andere k,an worden uitgeoefend, afgescheiden van de algemeen erkende wijze van waarneming." Deze invloed werd door dr. F. W: H. Myers, een der mede-stichters der S. f. P. R. „telepathie" genoemd (van tele-ver en pa thos-aaindocnlng)Hij! ge bruikte dit woord voor de eerste maal' in 1883 en liet heeft sindsdien burger recht verkregen. Bij het wetenschappelijk, onderzoeik der telepathie begon juten als volgt te werk te gaan. Men verzoekt iemand zich volkomen passief te houden en zijn denkvermogen zoo ledig te laten ais m'aar eenigszins mogelijk is. Om aan dezen eisch tege moet te komen, worden de zinituigelijiko organen zoo weinig mogelijk geprikkeld: de oogen worden geblinddoekt, stilte wordt zooveel mogelijk in acht genomen. CHIEF WHIP (Ingez. Med.) tien van Luigixii; Orpheus' in der Un- terwelt van Offenbach; Chinfeisischie Stras-' senserenade van Siette en Aïda, van Verdi. Het is bij' (de uitvoering van deze mooie nummers; stil op het deel van het plein waar loopen verboden is1, maar daar rond istaat de jeugjd en ook wel enkela ouderen, voor wie het nu eenmaal ,nie,t blijkt noodig te zijin aandachtig te luiste ren. Toch is 't heel wat anders! dan voor 1309, toen voor het eerst het loopen rond de tent verboden werd, een maat regel, waar tegen men aanvankelijk wel Wat vreemd op keek, doch dja spoedig op prijs werd gesteld door bondenden en waaraan men clan ook' weldra gqf- wend was. Gisteren is de Middelburgsche va- cantiescliool voor de tweede maal naar de duinen onder Ivoudekerke getrokken en ditmaal hebben de ruim 400 kinderen en hunne geleidsters en geleiders prach tig weer getroffen en zijl hebben dan De persoon, die aldus passief gehouden wordt, heet ontvanger. Een ander per soon wordt verzocht sterk aan één be paald onderwerp; te denken, een naam!, of een voorval of een ding, of aan een voorwerp of teekening die zoo geplaatst is dat het licht er goed op vlalt of men er gemakkelijk naar kan zitten staren. Deze persoon is de afzender. Plaatste men den afzender aanvankelijk in hetzelfde vertrek als den ontvanger, langzamerhand is men er toe overge gaan de afstand tusschen beide personen steeds meer te vergrootten. Men Heeft ten slotte proeven genotalen, waarbij! de afstand tusschen beide personen ettelijke honderden kilometers bedroeg. Het proefondervindelijk onderzoek met betrekking tot de telepathie nu heeift aangetoond, dat men niet alleen gezichts waarnemingen en voorstellingen kan overdragen, doch mede gehoors-, reuk-, tast-, smaak-, pijn- en temperatuurwaar- nemingen, voorts: 1. dat volstrekt niet altijd datgene wordt overgedragen, waar mfen bewust aan denkt, doch dat ntedte, onder bepaal de omstandigheden en voorwaarden, z.g. voorbewuste en onderbewuste bewust zijnsinhouden kunnen worden overgedra gen; 2. dat in een aantal gevallen een per soon onbewust als afzender optreedt, een ervarinjg, welke menigeen reeds in liet dagelijksch leven heeft opgedaan. 3. dat een passieve toestand van den ontvanger diens geschiktheid om te ontvangen verhoogt. De toestand tus schen slapen en wiajken, alsmede de slaaptoestand zijn in veel gevallen be vorderlijk om als ontvanger op- te tre den. Dit laatste leert ook de ervaring, met betrekking tot spontane telepathie opgedaan De spontane telepathie (de ervaringen met betrekking tot telepathie in het diage- •]ijlk)sch leven opgedaan) heeft ons voorts de oogen geopend voor het feit, dat de gfeschiktheid om zoowel bewust als onbewust ,alrs afzender op te treden toeneemt, naarmate men meer ge-emoti- oneerd is ook weer volop genoten van sipel aan strand en duin, en dit zonder diat zich eenig stoornis van ernstigen aard voor deed. Dat het spel in de warme zon dor stig maakt is hekend, maar toch is het niet onaardig te vermelden, dat behalve 430 fleschjes melk nog 27 emmers water uit de prise d'eau van de Vlissingjsche waterleiding in de kelen der kinderen verdwenen. Bij de thuiskomst reed de tram dit maal door tot op de Loskade en was het eeu aardig gezicht de wach tende ouders en verdere belangstellenden zich v,an den Blauw.en Dijk naar de Los kade te zien haasten. De kinderen warejn reeds uitgestapt, toerTbleek dat een hun ner een aclelasch met een ledige blikken trommeltje er in had achter gelaten, die thans is terug te beicomen bij den heer Paul in de Kortedelft. A.s. Dinsdag heeft bij, goed weer de derde uittocht plaats weder verzamelen op de Loskade op hetzelfde uur. Toen de Engtelsche S. f.. P. R. in de eerste jaren v,an haar bestaan onder het Engelsche volk een zeer uitgebreid en quête-onderzoek instelde met betrekking tot het voorkomen van gevallen van spontane telepathie, bleek, dat het over- groote deel dezer gevallen zich groepeert rond het stervensuur van den af zender. Wij' krijgen dan de gevallen, waarbij de ontvanger plotseling halluci- 1 neert met betrekking tot het beeld of de stem van den afzender, j In den wereldoorlog' zijn dergelijke ge vallen in een geweldig aantal geconsta teerd geworden. Heel wat moeders, Va ders, vrouwen, veroorloofden, enz., wisten op zeker oogenblik dat hun zoon, echt genoot of verloofde, gewond öf gesneu veld was, doordat zij op zeker oogenblik zijn beeld voor zich zagen of zijn sle|mi hoorden. In een zeer groot aantal gevallen heeft men na kunnen gaan, dat het tijdstip waarop den afzender iets overkwam, en dat waarop de ontvanger hallucineerde, hetzelfde was. Nochtans zijn er ook ge vallen bekend, waarin .er een verschil bestond. Een aantal dezer gevallen heeft men kunnen verklaren door ;aan 1e ne men, dat hier latente telepathie bestond. Voor een ander deel raken deze gevallen echter vraagstukken, waar ik' hier niet op in kan gaan. Wie daar belang» in stelt moet ik ver wijzen naar mijn boek: „Beknopte Hand leiding der Psychical Research" in 1926 verschenen hij de Leopolds U. M.. te; Den Haag. In het jaar 1919 heeft de Groning- sche hoogleeraar G. Heijmans met dr. F. Bruigmans en den arts dr. Weinberg een onderzoek naar telepathische ver schijnselen ingesteld .bij een student, die in dit opzicht over een supernormal© (begaafdheid scheen te beschikken. Het aanvankelijk onderzoek dat op over dracht van smaak-, kleur- en vormwaar- nemingen was 'gericht .had wel een po sitief ,maar toch niet opvallend resultaat. Al spoedig bleek evenwel, dat de proef persoon in. het bijzonder vatbaar was voor het opnemen van bewegiugsivoor- istellingen. Op grond van diit feit 'be- VLISSINGEN, In de week van 26 Juli tot ea mei 1 Augustus zijn in het gewone bad ge nomen 1275 heeren- en 1210 dames ba den, in het volksbad resp. 796 en 711, of totaal 2071 heeren en 1921 dames- baden, zijnde samen 3992 baden. WALCHEREN. RITTHEM. De gemeenteraad hield Donderdagmiddag een openbare verga dering. Een schrijven van de erven W. Ce vaal en den heer P. Cevaal Wz„ waar in zij reclameeren tegen hun aanslag in de wegenbelasting 1930, werd tot nader onderzoek in handen van B, en W. ge steld. Betreffende een schrijven van het ge meentebestuur van Middelburg, idem van den inspecteur van de Volksgezondheid en idem van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van het Christelijk zie kenhuis „Bethesda" te Vlissingen inzake de oprichting van een barak voor lijders aan besmettelijke ziekten, besloot de Raad, daar algeheele vrijheid van aan sluiten wordt gelaten, de kosten op te vragen aan Middelburg en aan het zie kenhuis „Bethesda" te Vlissingen. Aan het comité tot feestelijke herden king van den 50en jaardag van de Konin gin werd m. a. s. 50 toegekend. De gemeenterekening 1929 werd aan geboden, sluitende voor den gewonen dienst met een batig saldo van 1415. De voorzitter deelde mede, dat de Ritthemsche straatweg over een lengte van 375 M. is vernieuwd en dat verder nog eenige verbeteringen zullen worden aangebracht. De vrijgekomen brik is reeds voor een groot deel verkocht. Dhr. J, de Pagter vroeg of er geen ver betering in de afwatering van de Wever sloten de onderzoekers; een proefinricli- t'mg tot sland te brengen, waardoor,- bij zoo streng mogelijke uitsluiting van (inwerking door tusschenkomst van de zintuigen, en od een wijze, welke exacte bepaling van de toevalskanisen veroor loofde, deze overdracht van bewegings- voorstellingen kon onderzocht worden. Voor dit doel werd in een der bene- dte.nlokalen van het psychologisch la- tb oratorium een aan drie zjjden en van iboven afgesloten kasit geplaatst. In den voorwand van deze kast wasi een. opening aangebracht, waarvoor een gordijn hing, en de zich in de kast bevindende proef persoon kon nu, door deze opening (hieen en onder 'het gordijn door, zijn j hand naar buiten steken en over een daar geplaatst horizontaal liggend bord vrij (bewegen. Dit bord was, op de wijze van een schaakbord in 6 X 8 is 48 ge nummerde velden verdeeld en elke .proéf bestond nu 'hierindat de proefleider een (door het lot aangewezen) veld in het oog vatte ,en verder trachtte in ge- I dachten de beweging der hand van den '^proefpersoon op zoodanige wijze te be sturen ,dat zij op dat veld terecht kwam. De proefpersoon .,van zijn kant, hield zich zooveel mogelijk passief, voerde, zonder het bord te kunnen zien j,'de be wegingen uit die hem invielen, en druk te, zoodra hij het gevoel kreeg, op1 'de juiste plaats te zijn aangekomen, den vin ger neer. Wat betreft de plaats, van waar uit de proefleider zijn stilzwijgende opdrachten gat, zijn twee groepen van proeven, die Vjj elke- zitting zooveel mogelijk regelma tig afwisselden, te onderscheiden. een •eerste proef (nabijheidisproeven) stond de proefleider tegenover de kast, waar- ,'izich de proefpersoon bevond, vbor de zen wel onzichtbaar, maar niet verder dan 1 Meter van hem verwijderd. Bij een tweede groep (afstandproeven) bevond hij zich in een kamer,; gelegen 'boven die, waarover tof dusivfer werd gesproken. Om hem in staat tie! stellen-, van daar uit de- beweging dter h|anid via;n den proefpersoon te zien en verder te leiden, was in den vloer tusschen dp 'beide kamers een rechthoekige ope ning van 32 X 52 c.Mi. aangebracht; die zoowel van onderen als1 van 'bioven dóór een glasplaat was afgesloten. Daar 'bij de proeven de bovenkamer (Voor het verve pagina.) zie men de derde door lichtafsluitende gordijnen en uit draaien van het kunstlicht geheel donker werd gemaakt, zou de proefpersoon, oó'k wanneer hij vrij in de benedenkamer had gestaan, nielts hebben 'kunnen zieni 'van wat daarboven gebeurde, terwijl ook' het doordringen van geluid door de beide igllasplatien zoo. zeer werd beuioeilijklt^dat men zicjh van de eene kamer na/ar 'de, andere zelfs door luid sdhreeuwen niet verstaanbaar kon maken. Daar van ver lieer door middel van den tastzin eerst recht |g|een sprake kon zijn,, gelooven wij zoo, zegt het drietal proefnemers door deze proefinricjhting de mogelijk heid van communicatie; door 'bemiddeling der zintuigen op- gehfeel afdoende, wijze te hebben buitengesloten. Wiat nu vooreerst de resultaten ctejr afs'tandsproeven betreft, waarbij volgens het hierboven vermelde de uitsluiting van door middel der zintuigen te ver krijgen gegevens het allerstrengste was doorgevoerd, werd in 32 van de 80, dus in 40 pCt. van alle gevallen^ het Jujisite veld aangegeven. Die kans,, dat dit door toeval zo(u geschieden, is voor elk get> val afzonderlijk' 1/48 (er zijn immeris zies: maal acht dus acht en veertig igenuiri- merde velden); de berekening leert, dat zij' voor 32 uit 80 gevallen niet imfeei'fbicfc- draagt aan één 79 quin'tillioenste. De onderzoekers zijn op grond d'ezeir proeven tot de conclusie Igjekoimiejn „Dat het bestaan van gedachtfenioverj- dracht onder oms,tandi;g;hedendie het gewone verkeer door tusschen|kolmst dep zintuigfen volledig uitsluiten,, door deze proeven mede buiten allen redelijken twij fel wordt geste®." Zeer merkwaardig is het feit, dat met verslapping der waarborgen tegen nor maal ziiituigelij'k verkeer, gee,n verbe tering doch eer een verslechtering van het resultaat gepaard ging. Bij dfe; nabij'- heidsproeven werd in 23 van idle 77.. dus in 30 pCt. van de gezamenlijke' gevalleln, het juiste veld aangewezen, waaraan 'be antwoordt ee,n toevalskans van één zestig trillioenste. De volgende maal eeu enkel woord over de verklaring der telepathische Ver schijnselen.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5