WEERBERICHT etc. y o BIOSCOPEN, MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 Laxeer-Tabletten 60 Zenuw-Tabletten 75 ct Staaltabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LAATSTE BERICHTEN. Te houden Aanbestedingen LEGER EN VLOOT. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. GEMENGD NIEUWS. 1 Augustus. Barometerstanden. Hoogste: 762.5 te Isafjord laagste: 742.— te Blacksod. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur van gistermiddag tot hedenmiddag 12 uur: Hoogste: 78 gr. Laagste: 60 gr. Weersverwachting van het K. N. M. Ls Meest matige, 'later wellicht toene-, menïle Z. tot Z.-Wi. of W. wind. Meest fe,waar bewolkt, waarschijnlijk met re gen, mogelijk1 onweer. Mogelijk iets koe ler. Zondag 3 Augustus. Zon op 5.23; onder 8.47. Licht aanstelken alle rijwielen, motoaj rijtuigen en andere rij- en voertuigen 9.17. Maan op 4.55 n.m.; onder 12.08 nJm iVolle Maan 9 Augustus. Maandag 4 Augustus. Zon op 5.25; onder 8.45. licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 9.15. Maan op 6.09 n.m.; onder 12.43 n.m .Volle Maan 9 Augustus. HOOGWATER VLISSINGEN. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Z o m e r t jj d. 8 Aug 9.05 21.34 4 10.19 22 52 5 11.30 24 03 6 12 30 7 1.01 13 20 8 1.46 14.01 2.22 14.36 een bedrag van f 409 tot dat bedrag goed te keuren en het gemeentelijk sub sidie dier instelling voor 1931 vast te stellen op f 300, Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd m.a.st. besloten de pensioen grondslagen van den Gemeente-Veld wachter vast te stellen op f 1600. Naar aanleiding van het schrijven van het Gemeentebestuur van Middelbuig en van den Geneeskundigen Inspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezond heid, betreffende den bouw van een barak voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, werd, nadat de Voorzitter dit onderwerp nader in den breede had toegelieht, m.a.st. besloten het Gemeentebestuur van Middelburg te berichten, dat de Raad te dezer zake in beginsel tot samenwerking bereid is De begrooting van den Vee- en Vleesch- keuringsdienst Oostkapelle voor het jaar 1931, aanwijzende in ontvang en uJgaa f 8150, werd m.a.st. goedgekeurd. De Gemeentebegrooting voor 1931, aanwij' zende in ontvang en uitgaaf voor den gewonen dienst een bedrag van f 31084 werd aangeboden. Vervolgens deelde de Voorzitter mede, dat in verband met de nieuwe wet regelende de finantieele ver houding tusschen Rijk en de Gemeenten thans moet worden overgegaan tot vast stelling van verschillende belastingver ordeningen. Spreker de 4de mede, dat de uitkeering per inwoner bedoeld in art. 3, onder 6 der Wet van 15 Juli 1929 S. B. no. 388, voor de gemeente 's vast gesteld op f 5.9189, hetgeen in totaal f 6078.71 zal opbrengen, dat B. en W. den Raad voörtsellen te besluiten als volgt tot: a. de gemeente voor de hef fing van de gemeentefondsbelasting te plaatsen in de derde klasse; b, voor de personeele belasting de gemeente te plaatsten in de achtste klasse (onveran derd), en geen gebruik te maken van de bevoegdheid tot afschaffing of verlaging van de in de Wet genoemde grondslagen of tarieven over te gaan; c. honderd op centen te doen heffen op de hoofdsom der Persoheele Belasting, in verband met het vervallen der Provinciale opcenten op die belasting, waartoe de gemeente de bevoegdheid heeft; d. geen opcenten te doen heffen op de Gemeentefonds- en op de Vermogensbelasting en niet over te gaan tot heffing van een woontorens belasting; e. de heffign van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde en ongebouwde eigendom men, zijnde resp. 80 en 20 opcenten, te handhaven. Na breedvoerige bespreking van de voorstellen van B. en W. were m.a.st. besloten de voorstellen van B. en W. ongewijzigd over te nemen en de be treffende verordeningen vast te stellen Vervolgens werd nog in den breede de wenschelijk besproken van het verhar den van z.g.n derde klasse wegen. ZUID-BEVELAND. Geen autobusconcessie, Ged. Staten hebben afgewezen het ver zoek van J. Westdorp te Heinkensizia(nd om vergunning voor een autobusdienst van Nisse over Heinkensziand en Nieuw en St. Joosland naar Middelburg alleen op Donderdag RILLAND BATH. Gisteren vergaderde de Raad. Afwezig zonder kennisgeving de heeren A. Blok Jz. en A. David, De Raad besluit zich aansprakelijk ie stel len voor eventueele schade, door het veroorzaakt. Aan de gascommissie zal worden voorgesteld, dat het gasbedrijf de gemeente in deze vrijwaart. Een aanvrage van de stichting „Moe derliedte Breda, zijnde een doorgangs- ïuis voor ongehuwde moeders en op- eidingsschool voor vroedvrouwen en traamverpleegsters, en van de R.K. Mi- itair Tehuis, worden van de hand ge wezen. De voorstellen, door B. en W. inge diend in verband met de wijziging van de regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, worden met algemeene stemmen aangenomen, Besloten wordt de gemeente Rilland- 3ath voor de heffing der gemeentefonds- aelasting te plaatsen in de derde klasse. Op deze belasting worden geen opcen ten geheven. Voor de heffing der per soneele belasting wordt de gemeente ge- ïandhaafd in de achtste klasse. Op de ïoofdsom dezer belasting zullen 80 op centen worden geheven. Uit een aan de Raadsleden overgelegd vergelijkend staatje betreffende den belastingdruk blijkt dat de nieuwe regeling voor de inwoners belangrijke geldelijke voordee en biedt: de fondsbelasting geeft een verlaging, die loopt tot 30 a 35 pet., ter wijl eveneens de druk der personeele be- 'asting vermindert. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. SAS VAN GENT. Donderdagavond ze ven uur kwam de raad der gemeente Sas van Gent in openbare zitting bijeen. Het verzoek van de afdeeling Ter neuzen en Omstreken van den Nederland- schen Bond van Koffiehuis-, restaiirant- ïouders en slijters, om verwijdering grondslag billards uit de verordening tot heffing van personeele belasting, werd voor kennisgeving aangenomen, omdat in de vorige vergadering, die belasting was uitgeschakeld. Het voorstel tot aangaan eener 4% pet, geldleening van f 12000.voor het ge meentelijk electriciteitsbedrijf voor uit breiding van het net, ondervond geen tegenstand. Rente en aflossing zullen worden bestreden uit de gewone inkom sten der gemeente. Het verzoekschrift van Th. Warrens, om rioleering watergang voor de door hem nieuw te bouwen woningen in de Zandstraat, bracht heel wat discussie met zich. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Gemeenteraad van Biervliet. BIERVLIET. In de op Woensdagavond (gehouden vergadering van den Raiad de zer Gemeente waren alle leden tegen woordig. Uitvoerige "besprekingen wejr- den gehouden aangaande de plannen tot algeheelen verbouw van 't gemeentehuis. Het resultaat dezer bespreking was, diat niet minder dan een vijftal raadsleden aan B. en Wj. te 'kennen gaven, 'diat ver dere voorbereiding dezer h.i. groiote plannen onxwodig was, aangezien zij in verband met den crisistijd' geen vrijheid kunnen vinden om een belangrijk bedrag te bestemmen voor een bijna geheel nieuw gemeentehuis. Intussehen zal den gemeente-opzichter worden opgedragen, een raming van kosten te maken voor de meest noodige herstellingen aan het gemeentehuis. Aangeboden werd de rekening van ont vangsten en uitgaven over het diensljjajar 1929, welke aan raadsleden ter onder zoek' zal worden toegezonden. Op een adres van de stichting „Moe, derheil" te Breda om subsidie uit de gemeentekas, wordt op voorstel van B en W. afwijzend beschikt. Eveneens werd afgewezen een ver zoek' van dé afd. Terneuzen en Om-str van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Re stauranthouders en Slijters ptm den grond slag „biljarten" voor de heffing der „per soneele belasting te doen vervallen. Hierna 'kwam aan de orde de be- noeming van een correspondent der ar bteidsbemidideling. De door B. en Wt opgemaakte voordracht, waarop alle -sol- licitanten voorkwamen, luidde als volgt 1. A. P. Kostense; 2. H. Vleugels'; 3. C van Haneghem' en 4. A. Verhage. Na gei houden stemming bleek, dat 6 stemt men waren uitgebracht op Kostense, ter wijl Vleugels 1 stem verkreeg, zoodat eerstgenoemde is benoemd. Bij -de 'behandeling van een aanvraag om geldelijke ondersleuning uit de ge meentekas voor ziekenhuis-verpleging, was de Raad algemeen van gevoelen dat in den vervolge meer aandacht moet worden geschonken aan dergelijke ver zoeken, daar in het algemeeen te gauw een beroep wordt gedaan op de gemeen telbas. FLORA. De wraak van den spoorweg ingenieur. Leve de Schoonheidskoningin Een spoorwegdrama. Een eerzuchtig. Jlink jong ingenieur heeft de opdracht een spoorbaan aan te leggen met brug gen, dwa.rs door een graniet-vallei. Geen kinderwerk op zich zelf al, miaar als daar nog tegenwerking van een grondbezitter bij komt, die niet tegen een flinke in trig, opziet zijn zin door te drijven! En toch de overwinning is den jeugdigen vernuf teling ,die zijn man wel durft te staan Maar wat niet openlijk uitgevochten kan worden, gaat mogelijk beter per complot Door een streek: een pijler van de brug leggen van gasbuizen in den Rijksweg zoo weinig stevig te maken, dat een on geluk onvermijdelijk Wordt. Dan zijn we midden in de spanning van de redding van het laatste oogenblik, die spanning* die ons toch altijd weer pakt, ook'al weten we. dat alles goed zal afloopen. Dat geschiedt ook hier, met het ver diende loon voor den gewetenloózen on verlaat Knap spel van Ralph Lewis, Olive Bor den en Mac Gregor. Amerika het land van technische vol maaktheden van de almachtige dollar en van de schoonheidskoninginnen, die ie dere stad van betee'klenis,, en iedere bajef- plaats er te 'kust en te keur(!) opl tna houdt. W-ord dan eens voor zaken naar zoo'n badplaats gestuurd, en houd dlan maar eens je hoofd en je zinnen bij elkaar. Zoo is dan het hoofd en het schbonr ste(!) moment dezer film, de schoon)- heidswedstrijd zelve, 'bovendien is dit ge deelte gekleurd, een défilé van internatio nale beautys. Ons dunkt: een goed ge kozen programma voor de aanstaande klermisweek. Aan schoonheidswedstrijden doen we hier in Holland niet. Hiier zien we er een op het doek. Ten voeten uit. ELECTRO. Liebeswalzer. Er zijn zoo van die enkele film's, wier titel en namen v,an hoofdpersonen al leen al het gehalte karakteriseeren. Zoo, is Liebeswalzer, niet Willy Fritsch en Li lian Harvey, en den voortreffelijke twee- de-plan actedr Georg Alexander, (ge- herinnert hem nog als de tegenspeler van Harry Liedtke in de millioenendief-cy- clus, nu al vele jaren geleden!), die we £)lij waren weer eens te zien! Liebeswalzer. Allercharm'antst mixtum van voor-oorlogsche romlantiek en na- oor logs che moraal! Een jeug'dige Kaiserliche Hoheit (Georg Alexander) imJet zijn wagen d-oor Ameri ka in ypanne"k waar 'n even jeugdige imillionairszoontje (Willy Fritsch) te hulp, en bij' Z. K. H. in dienst komt ,als chauffeur, uit depit na een ruz'ie met zijn kantoorkrukkerigen oude-heer. Twee Iloheit-nrama'sdie inmiddels per telefoon een verloving tusschen de K. H. voornoemd, en de zeer temperame)nt- volle 'kroonprinses van Lauenburg (Lilian Harvey) in elkaar hebben gezet. Tegein welke praepiaratieven beide kinderen van dezen tijd als ze zijn zich op af doende wijze verzetten. Georg door Wil ly voor de afdoening der zaaik op te laten draaien. Natuurlijk worden Lilian en Willy smoor op elkaar en natuurlijk in de zen tijd tenminste blijken vroegere scrupules ertegen niet te bestaan, en gaat dit engagement tusschen een heu- sche Hoheit en een heuschen miHionair er wel niet al te grif, nfaiar dan toch door". Tot tevredenheid van iedereen: van deze beide aardige jonge menschen, van de wederzijdsche papa en mama, waar- van de een wat reclame, de ander wat budgetaire verbetering best gebruikeln kan; yam de Lauenburgers, die dat op hun belastingpapier hopen te merken, en tenslotte van het publiek. Want dat krijgt in den besten zin waar voor zijn geld: de pomlpe van een oud Duitsch stadje, met geschitter van ambts gewaden van een Hof-dit, en een Ilof- 'dat; een karikatuur van een Hofmiar- schab, fraaie toiletten, hoofsche gebaren, en eindelijk, het slot: van de Hoheit, dié den ntan zal trouwen, zonder dat naar Ebenbürtigkeit wordt gevraagd. Bovendien aardige muziek (de Liebes walzer!). Het gesproken woord 't is een sprekende was overal niet even duidelijk, maar het verloop toch zeer wel te volgen. Daar kan trouwens ieder een bij Geslaagd te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken mèjl. L. A. M. de Paauw alhier. - Geslaagd te 's-Gravenhage voor het efxamen boekhouden M.O. de heer P. Hubregtse te Goes. - Geslaagd aan de R.K. Landbouiw!- huishoudschool te Lierop voor 'het einddiploma van den 2-jarigen cursus de heer M. Akkermans ie' St. Ann aland. Leeraren en leerlingen der Ambacht school te Terneuzen hebben den scheidenden directeur, den heer Buthfer, die te Goes is benoemd* en mevrouw Buthler souvenirs aangeboden. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen handenarbeid, de heer J. van Nieuwenhuizen te Bres'kens. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is geopend de apotheek van den heer G. K. A. Nonhebel. Bij Apoth. en Drogisten 1 1 (I^gez. Med Ned. Herv. Kerk. Mr. A. Ph. Wagner, cand. te 's-Graven hage heeft het beroep naar 's-Heeren- hcek-Nieuwdorp aangenomen ds. G. T. Los te Brielsch Nieuwland is beroepen te Renesse-Noordwelle. Bij het te Den Haag gehouden, examen voor onderwijzer in stenografie •afgenomen vanwege het Centraal Bu reau voor "Stenografie „Groote", slaag de de heer St. Karman alhier. BRAND OP HR. MS.. SUMATRA. De Marinestaf meldt officieel, dat Hr. Ms. kruiser Sumatra na een zeer ge slaagden proeftocht op 26 Juli j.l. is opgestoomd naar Soerabaya. In den nacht v,an 26 op 27 Juli werd toen het schip zich op 20 K.M.. beoosten het licht schip van het Westervjaarwa'ter bevond te 2 u. 20 plotseling brand geconstateerd op stookplaats 2, de eenige op dat oogen blik te werk staande. Het wachtdoende personeel heeft ge tracht met de beschikbare brandb1usch- middelen de brand te blusschen; daarna ïeeft men getracht door het afsluiten der compartementen den brand te localisee- ren, terwijl het desbetreffende comparti ment onder water werd gezet, en uit voorzorg bovendien de kolen van de cetelruimten 2 en 4. Door het zeer hef tige karakter van den brand moest het aedienend personeel snel de stookplaats verlaten, zoodat alras de stoomtoevoer niet meer voldoende was, en de dynamo om 2 u. 30 afsloeg, zoodat het heele schip donker was. Weliswaar werd direct de nooddynamo, die zich aan dek bevindt aangezet, doch deze levert slechts ge deeltelijk. Het benedenschip bleef don ker. Veel last werd ondervonden van in gas omgezette oliedamp, zoodat eenige ontploffingen ontstonden. Het blus- schingswerk moest dientengevolge met handpompen geschieden. Eerst om half zeven was men den brand meester, en het gevaar geweken. De equipage heeft na het uitbreken van den brand kalm en doordacht werk verricht. De „Sumatra" werd naar Soerabaya gesleept. De schade is aanzienlijk. De eskadercommandant heeft een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van den brand. Woensdag 20 Aug., v.m. 11 uur, ge'b. Prov. bestuur te Middelburghet aanbrengen van zinkstukken met bestortinjg voor den 'klop van strandhoofd no. 26 en het leve ren en verwerken stortsteen kop pen strandhoofden aan de Oude Hoeve N. 'kust van Schouwen. Zie St. Crt. van 26 Juli '30. De torpedobooten Z 5 en Z 7 zijn Vrijdagmorgen in de haven van Hamburg aangekomen en hebben daar ligplaats genomen aan de strandkade Liegeplaitz. Blijkens een bij het departement van defensie ingekomen telegram is Hr Ms .Nautilus 31 Juli te Bergen aangeko men. Opheffing Inspectie afdeeling Dordrecht Met ingang van 1 Seotember a.s. wordt de inspectie-afdeeling Dordrecht opge heven. Het ambtsgebied wordt verdeelt over de aangrenzende afdeelingen- Gravenhage, 's-Herlogenbosch, Middel burg en Utrecht In verband mat de uitbreiding welk ^de afdeeling 's-Gravenhage hierdoor ver krijgt, worden enkele kanloren van die afdeeling overgebracht naar de inspecti Haarlem en Utrecht. Ind. Stoomvaartlijnen. Slamat 1 van Batavia te Rotterdam Sibajak (thuisr.) 1 van Singapore. Baloe,ran (uitr.) 1 van Marseille. Stoomvaartlijnen op N. Amerika. Veendam, 30 van N.-Yo.rk naar Bermu da. Rotterdam, New-York n. R'dajm 2 (n.m te Plymouth en verm. 3 (n.;m.) te Rot tejridam verw. Statendam, 1 v. Rott. n. New-York. Doodelijke ongelukken. De 33r-(jari|g|e J. Kr. reed in hetlSter relbosch te Schiedam tegen een boom De man werd met een ernstigle schedel- fractuur opgenomen. Zonder tot bewust zijn te zijn gekomen is hij overledetn Verdronken. Donderdagmiddag is de heer T. K. onderwijzer te Haa rlemmermeér bij het baden te IJmuiden verdronkla|n De ongelukkige, die met een aantal schoolkinderen IJmuiden bezocht, was slechts 23 jaar oud. BURENTWIST. In de Binnen Brmnv- straat te Amsterdam kregen gisteravond buren twist, waarbij: een der mannen van een mes gebruik heeft gemaakt. Hij gaf zijn tegenstander een steek in de zij, en trof hent bovendien aiaji het rechter oor. De steker is door de politie n nomen. De 14-|jarijge W|. WteRotterdam die Woensdag 'bij bet vullen van een spirituslamp brandende spiritus over zjch heen heeft gekregen, is Vrijdagmorgen overleden. Vrijdagmiddag is in de Wagenstraat in Den Haag het 3-(jariig jongentje W. B., door een vrachtauto overredeu. Het ongetje is later op den dag overleden. Bij het te water laten van een schip van de werf te H iaj s s e 11, is de scheeps1- schilder E. die op het achterdek Van het schip stond, getroffen door het roer, waardoor hij' van het schip op de helling stortte. De man werd bewusteloos opge nomen en is na eenige oogenblikkein overleden. DAME IN BRAND GERAAKT. In een der woningen van de Prins Hendrik- laan teUtrecht was Vrijdagmiddag een dame voor huishoudelijke doeleinden be zig met terpentijn, toen de vloeistof ont brandde, wat tengtevolge had dat ook zij door het vuur werd aangetast. Nadat zij' radeloos de straat was op- geloopen, werden de brandende kleeren der dame door voorbijgangers gedoofd. Het slachtoffer is in zeer crnstigten toestand in het St. Antonius-Glasthuis op- tenomiau. AUTOBUSSEN TEGEN ELKAAR. Twee autobussen, waarin zich 40 arbei ders bevonden, zijn te Hasselt tegen elkaar gebotst. De beide wagens wer den versplinterd. Er zijin vier dooden, twee ernstig en zeven licht gewonden. BRANDJE, BRANDWEERMAN OM HET LEVEN GEKOMEN. Donder dagnacht brak Dpand uit in een huis aan de St. Pietershalssteeg te Amster dam. De brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen, begon met twee stralen te spuiten. De vlammen, die reeds de eerste verdieping had aangetast, sloe gen toen fel uit het dak. Het vuur was echter spoedig bestreden. De tweede etage is uitgebrand; terwijl de eerste be langrijke schade heeft bekomen. De manschappenwaigen v,an de brandweer is, toen deze van het Frede- riksplein de Utrechtsche straat wilde in rijden met een der wielen tegen een daar liggenden vluchtheuvel gereden, de bestuurder heeft toen zijn stuur omge gooid en door den schok is brandwacht van Rooijen van den wagen gevallen. Hij is vermoedelijk op zijn hoofd terechtge komen. Toen de wagen gestopt was en men hem te hulp kwam vond men hem bewusteloos. Hij is na korten tijd over leden. KAPITEIN AANGEHOUDEN DIE VERl- (STEKEL1NGEN OVER BOORD WIERP. Op verzoek van de consulaire Gridk- sche ambtenaren, heeft de politie: to Venetië den kapitein van het Griékschè stoomschip Stylianos aangehouden, die beklaagd wordt in volle zee drie ver stekelingen over boord te hebben laten werpen. Zooals men zich zal herinneren is de jgtescniedenis uitgebracht door een de!r verstekelingen toen het schip te Gent en later naar Terneuzen ging. De kaj- pitein, had namelijk', waarschijnlijk on der pressie zijner officieren later een boot uitgezet, die nog twee van de drie ongelukkiger! had weten te redden. Deze hadden hem hup stilzwijgen moeten 'be loven,, doch een hunner had de Belj- gische politie de gebeurtenis meegedeeld De kapitein had zich toen echter door een overhaast vertrek met zijn schip uit Gent aan een aanhouding weten te onttrekken. AUTOBUS IN DE 'NEiWA. Uit L e - ningrad wordt geiriield, diat een auto bus door tot nu toe nog niet opgehelder de oorzaak in de Newa is gevallen. In voUe vaart brak de aiito door een brugleuning en stortte in de rivier; elf personen verdronken. Slechts de bestuurder, die bijtijds van den wagen sprong, bracht er het leven af. 1 GEVEL KLAUTERAAR. In een hotel te Travefflünde bemerkte in de nachtelijke uren een gast, dat een in het zwart gtekleede m|an, die een zwart mas ker droeg, tegen het balcoin vlan zij'n ka mer opklauterde. De door den gast on verwijld gewaarschuwde portier over rompelde den ongewenschten bezoeker, die juist bezig was zijn slag te slaan. Er ontstond een korte strijd tusschen den dief en den portier, waarbij de ,;gievell- klauleraar" dezen rntet een revolverschot verwondde en er vervolgens in slaagde te ontkomen. Het betreft hier blijkbaar de „gevel- klau teraar", die reeds eenige dagen Tra- rvemünde onveilig maakt. BERGONGEI UK. Donderdag zijn'bij het bestijgen van een der bergen van de M o n t b11 a n ogroep twee toeristen ver-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2