MIJN ADVIES?! Rookt Chief Whip want volgens mij en al mijn kennissen is er niets dat aan den prachtsmaak en kwaliteit dezer sigaret kan tippen! TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 JULI 193 0. No. 174. NIEUWS UIT BELGIE. TELEPATHIE EN PARAPSYCHOLOGIE door Drs. W. H. C. TcnhaeSf. VIRGINIA De Beste voor Uw Gezondheid! SPORT (Van onzen bijzonderen correspondent.) Het hoogtepunt van de eeuwfeesten. Het „Dé filé de la Victoire" en de nieuwe oud-strijdersver- eenigingen „Les Frater- nelles". Wat opvalt in de officieele redevoeringen. Het is een gemeenplaats als men ver klaart dat er dit jaar in België feest wordt [gevierd. Er wordt niets anders meer (gedaan. Vooral deze maand is helt feestprogramma gevuld,b want in deze maand' valt de Belgische nationale feestj- 'dag, het hoogtepunt van de eeuwfeest viering, die met de opening van de wereldtentoonstellingen is 'begonnen. Deze nationale dag herinnert eigenlijk aan de •bestijging van den Belgischen troon, door den stichter van de dynastie en aldus is hij de 99e verjaardag van dit historische feit. Maar niettemin heeft men 21 Juli beschouwd als een eenige gelegenheid om het 100-jarig! bestaan van het land toet alle mogelijke officieele plechtigheid te herdenken. En zooalsi het bij dengelij'ké gelegenheden past beginnen dê feestelijk heden enkele dagten vooraf om een paar dagen nadien nog te duren. Deze week is Brussel dan ook het ware middenpunt van het land, bevlagd en versierd en volledig' uitgerust om! de duizenden be zoekers te ontvangen. Dit jaar is Brussel overrompeld ig|e worden door cate,gioriën gedecoreerden oud-strijders, invaliden, oor logs-weduwen en weezen, die deelnamtein, Zondag j.l' aan het défilé de la Victoire, voor de Koninklijke Familie, nadat Zaterdag' avonds reeds een taptoe was gehaal den en 's morgens de traditioneele reu- zenstoet was uitgegaan en in het paleis' aan de Warande de Koning' het diploma tiek1 corps had ontvangen. Deze stoet van oudj-strijders was indrukwekkend en ein deloos. Een ernstige raming schatte het aantal deelnemers op 55 a 60 duizend Aan het hoofd kwamen de moeders en weduwen van gesneuvelden, gevolgd dooi de oorlogsblinden, de invaliden. Een ta.l rijke, droevige groep; leden van den Nationalen Oud-Strijdersbond en de zoo genaamde Fraternelles, militair marchee- rend volgens de divisie én de regimêntèn waartoe zij' hadden behoord in den oor log, aangevoerd door de nog in leven zijnde officieren welke over hen het 'be vel hebnen gevoerd en met vaandels wel ke werden gemaakt naar deze van het regiment. De Vlaamsche Oud-Strijdersbond (V.O. S.) ontbrak. De leiders van deze duizen den leden tellende vereeniiging waren van meening dat er geen aanleiding bestond voor de Vlamingen om feest ;te vieren en hebben zich dan ook onthouden van deelneming aan deze betooiging, welke van officieele zijde werd bevorderd, na dat een maand teruig een eveneens reus achtige betooiging was gehouden voor de Vlaam'sche rechten, mede in verband ook roet de (grieven van de Vlaamsche Oud- Strijders. De V.iO.S. heeft in de betoo- ismc een aanleiding gezien om een affi che te verspreiden, waarop men links een officieT in het Fransch ziet bevelen aan een Vlaamschen soldaat en rechts ktenzelfden soldaat aan denzelfden offi cier ziet antwoorden dat hij naar de weerlicht kan loopen, wanneer hij hem Zooals ik de vorige maal reeds op merkte, vormen de telepathische ver schijnselen eerst sedert de laatste decen nia het voorwerp van een systematisch wetenschappelijk onderzoek. De telepathische verschijnselen staan geenszins op zich zelf. Zij vormen een onderdeel van een groot geheel van ver schijnselen, dat men tot in onze dagen ■wel met den naam van „occulte" gebeur tenissen hoort betitelen Tot deze ver schijnselen behooren dan naast die 5|ef telepathie die der z.g. helderziend heid in tijd en ruimte, die van het op sporen van delfstoffen met behulp van een wichelroede, z.g. spiritistische ver schijnselen, enz. enz. Al deze verschijnselen heeft men door alle eeuwen heen bij alle volkeren waar genomen. Omstreeks het jaar 1850 ziet men in de cultuurstaten van Europa en Amerika een levendige algemeeneXlang- stelling voor het geheel dezer verschijn selen ontstaan, waartoe een aantal fac toren aanleiding gaf. Wij zullen ons hier daarin niet verdiepen. Deze belangstelling openbaarde zich toen echter in hoofdzaak in kringen van hen, die meenden, door middel van deze verschijnselen, in contact met het gees tenrijk te kunnen komen. Het tijdvak van ongeveer 18501875 is het tijdvak van de opkomst van het z.g. spiritisme, dat in onze dagen zijn aanhangers bij tienduizenden telt in de onderscheidene cultuur-staten. Deze lieden gingen zoo- ver, dat zij al deze verschijnselen met be* hulp van deze geestenhypothese wilden verklaren. Telepathische verschijnselen h-v. verklaarden zij door aan te nemen, CHIEF WHIP (Ingez. Med.) zegt 'lid te worden van de „Fraternleltes". Over deze Fraternelles iis! reeds heel wat te doen geweest. Onmiddellijk na den oorlog n.l'. werden de oud-s trij'ders ver- eeniigd in twee [groote bonden: de F(édé- ration) N(nationale) des anciens 0(o>mbat- tans) en de V.O.S. Deze kwamen op om voordeelen te verkrij gen vooir hun leden. De F.N.C. voerde een actie in een offi- ci-eel-Belgischen, de V.O.S. in een Vlaam schen en anti-militariistisichein geest Toen de F.N.C. alhoewel neutraal, zich ook eenigszins' met politiek ging inlaten en o.m. contact zocht met de Fédération internationale .des anciens1 combattans, waarin ook Duitschers' werden ontmoet, werd dit van zekere zijde te BrusiseT met een 'slecht oog gezien en daar ook de V.O.S. volstrekt niet bij deze heeren.gloed is aangeschreven werd besloten een actie te ondernemen om de oud-strijders in een nieuwe organisatie te vereenigten: de 'Fraternelles, met den vollediigen steun van de leger-autoriteiten en ingericht voligens de regimenten waartoe de oud-strijders hebben behoort. Gaan deweg won de nieuwe vereeniging veld en tn u de strijdperiode om nieuwe voor deelen voor dei oud-strijders vrijwel is uitgevochten moest een vereeniging als de F.N.C. welke igteen ideeël doel na streeft als' de V.O.S. haar ondermijning in 't verschiet ziet. Fraternelles' en F.N.C. onderhouden dan ook niet de beste <be- trteikkingen. Hel moet wel iedereen opvallen hoe alle redevoeringen, wtelke op de vele plechtigheden, door ministers, gouver neurs, burgemeesters en ook door den Koning worden uitgesproken, angstvlaillig rekening (hjouden met de Vlaamsche ge voeligheid, zoo naar den tekst als naar de taal waarin zij worden gehouden. Alen zondert ed Vlamingen, door stelselmatig zwijgen over hun bestaan, niiet meer af, integendeel!, nu voelt men zich verplicht er steeds ,aan te herinneren, in een geesit van loyauteit. Zoo werdén o.m'. rede voeringen gehouden op een banket waar, onder voorzitterschap' van den Koning', 240 personen aanzaten die op het slag veld tot ridder in de Leopoldsorde wer den benoemd. Een "Waal sprak in het Nederlandsch en een Vllatming! in het Fransch. Deze redevoeringen liepen in hoofdtaak over wat wij' de Vl'aam'sche kwestie kunnen noemen en betoogden op een vrij romantische manier dat de Vla mingen en Walen elkander willen ver staan door gtoeden wil en broederlijkheid. Om de beurt sprak de Koning' dan Fransch en Nederlandsch om de beide redenaars te danken voor hun goed in- dat een geest dienst deed als een soort van bovenaardsche telegrambesteller tus schen afzender en ontvanger. Het behoeft wel geen betoog, dat der gelijke denkbeelden geenszins bevorder lijk waren om de belangstelling van het meerendeel der nuchter denkende men- schen op deze verschijnselen te richten, In het bijzonder de wetenschappelijke wereld van die dagen Igevoelde zeer wei nig neiging om zich met deze verschijn selen in te laten. Hierbij komt nog, dat de wetenschap in de vorige eeuw geheel in den ban van het Duitsche materialisme stond. Blüchner, Vogt en Moleschott wa ren in die dalgen toonaangevende ge eerden. Wie in hun tegenwoordigheid iet woord „geest" uitsprak, kwam spoe dig onder verdenking er een „kolenbran- dersgeloof" op na te houden. Onder deze omstandigheden kan men gemakkelijk begrijpen, dat een aantal ge- 'eerden zich opmaakte om te trachten een einde te maken aan datgene wat naar hun meening uitvloeisel was van het domste bijgeloof en praktijken van sluwe bedriegers. Zoo zien wij dan omstreeks 1870 verschillende geleerden vooral in Engeland een onderzoek instellen met betrekking tot de verschijnselen, welke in de spiritistische kringen van die dagen heetten voor te komen. Als een van de meest bekende onder hen noem ik hier den beroemden natuurkundige Prof. Wil liam Crookes. De uitkomsten van dit onderzoek wa ren heel anders dan men verwacht had. Verschillende geleerden kwamen na een onderzoek van enkele jaren tot de over- tuing,^ de verschijnselen, waarvan de spiritisten in hun kringen zeiden getui gen te zijn, over het algemeen wel echt waren, maar dat slechts hun verklaring over het algemeen onjuist was. In het jaar 1882 werd te Londen een genootschap opgericht, dat zich ten doel zicht „van een redemiatig vergelijk dat op goeden wil' en wederzijdsch vertrouwen is gesteund". Den volgenden dag, den eigenlijken nationalen feestdag, werd de reeks van plechtigheden voortgezet, 's morgens met een bloemenhulde op het Martelaarsplein nadat een Te Deum was gezongen in Ste-Goedelekerk w'aar het stoffelijk overschot is begraven v,au gesneuvelden uit de omwenteling. Op den middag had een historisch banket pl'aats, in een van de groote hallen van het Jubelpark, waar niet minder dan 2236 glasten aanzaten, n.l. al de burgem'eesters van het Land, gouverneurs, ministers van Staat enz. Op enkelen, na wiaren ook al de burge meesters van het gieniaaste gebied Eupen- Malm'édy, opgekomen. Te hunnen behoe ve werden overigens ook redevoeringen gehouden in het Duitsch. Na afloop' had, onder een piassenden regen de drache nationale zeggen de Brusselaars, omdat het volgens de traditie op 21 Juli moet regenen een feest plaats aan den tri omfboog, waar een reusachtige estrade en een "troon waren opgtetimtaerd, met nieuwe Fransche en Nederiandsiche re devoeringen. Een van de voornaamste at tracties Van dit feest was de aanwezigj- heid van de kleine Prinses Charlotte', het kindje van Prinses Astrid. Vervolgens werd een hulde gebracht aan het graf van den onbekenden soldaat, steeds on der de belangstelling van' duizenden. De Koning', die de eenvoud zelve is en zich nergens meer op1 zijn gemak ge voelt dan in zij'n werkkamer, of op' reis, onbekend onder het gewone; volk, weet hoe met de men schel ij ke ijdelfheid dient rekening gehouden en bijl deze gelegen heid werden dan ook, builen een massa decoraties, weer enkele, adelldoimistitels verleend, n.l'. aan afstammelingen van leden van het Nationaal' Congres, die ook aan den opstand hadden deelgteno- men, De bekende beeldhouwter Minne en de architect Horta hebben ook een ba- ronslitel bekomen. De Postduivenvereen. De Blauwe Doffer te Schore hield een wedvlucht met jonge duiven van uit Vilvoorde (B.). Afstand 67 K.M. Los 8.15 u., aankomsit qui! 9.13 u. Laatste prijswinnende 'duif 9.25 Wind Z.-W. In concoursi 160 duiven. stelde het geheel der hierboven be doelde verschijnselen systematisch en wetenschappelijk te bestudeeren. Dit ge nootschap noemde zich The Society for Psychical Research (Genootschap voor psychisch onderzoek) en het ontstond uit de behoefte der onderscheidene weten schappelijke werkers op dit gebied zich aaneen te sluiten ten einde tot een me thodische werkverdeeling te komen. De Society for Psychical Research be staat in onze dagen dus bijna een halve eeuw. Wanneer wij de namen nagaan van hen, die in die jaren het genootschap gepresideerd hebben, dan blijkt ons dat zich daaronder bevinden de namen van geleerden met een wereldreputatie. Zoo o.m. prof. William James, de igroote Amerikaansche wijsgeer en psycholoog, prof. William Crookes, prof. Charles Richet, de groote Fransche fysioloog, prof. Henri Bergson, de zeer bekende eminente Fransche wijsgeer, prof, Wm MacDougall, een der groote moderne psychologen, en prof. Hans Driesch, de eminente Duitsche bioloog en natuurfilo soof. De arbeid der S. f. P. R. heeft bezie lend gewerkt op onderscheidene geleer den op het vasteland van Europa en Amerika. Men vindt tegenwoordig in nagenoeg alle cultuurstaten van de we reld wetenschappelijke werkgemeen schappen waarin men het onderzoek der z.g. „occulte" verschijnselen met behulp der methodiek der officieele wetenschap ter hand heeft genomen; daarbij zijn reeds zeer belangrijke positieve resul taten verkregen. Ook in ons land hebben wij een dergelijk genootschap. Het werd in 1920 gesticht en kreeg tot naam Studievereeniging voor „Psychical Re search",! De eerste voorzitter van het genootschap was de kortgeleden overleden Groningsche filosoof en psycholoog professor dr. G, Hey- mans. Als secretaris fungeerde in de eerste jaren van het bestaan van het ge nootschap de Groningsche hoogleeraar in de psychologie dr. H. Brugmans, die, in samenwerking met prof, Heymans, een interessant onderzoek op het gebied der telepathie heeft ingesteld, waarop ik nog nader terugkom. Sinds ruim een jaar be rust het secretariaat van de vereeni ging in handen van schrijver dezes. Als orgaan bezat de vereeniging tot voor kort haar op ongeregelde tijden verschij nende „Mededei lingen". Deze verschij nen echter niet meer doch in de plaats daarvan is gel'omen het in November 1928 door den Haagschen zenuwarts dr, P A. Dietz en schrijver dezes gestichte „Tijdschrift voor Parapsychologie", dat oorspronkelijk los van de vereeniging stond, doch thans de „Mededeelingen" in zich opgenomen heeft, (Uitgever van dit tijdschrift is E, Wegelin te Amster dam,) Het wetenschappelijk onderzoek naar 's menschen supernormale begaafdheid noemt men in Engeland algemeen „psy chical research", een woord dat mede in ons land burgerercht heeft verkregen. In Frankrijk spreekt men als regel van „Métapsychologie" terwijl onze Ooste lijke naburen van „Parapsychologie" spreken. Ook dit woord heeft ten onzent ingang gevonden. Door het gebruik van dit woord erkent men, dat dit onderzoek tot het gebied der psychologie behoort, hetgeen in der daad juist is, In de mo derne handboeken der proefondervinde lijke zielkunde vindt men dan ook tegen woordig de parapsychologie aangegeven als een der jongste zijtakken aan den boom der algemeen empirische psycho logie. Hebben de Engelschen in de eerste decennia van het wetenschappelijk on derzoek der supernormale verschijnse len en vermogens een leidende rol ge speeld, de laatste vijftien jaren hebben zij hier een zeer ernstigen concurrent ge kregen in Duitschland, waar zeer belang rijk opbouwend werk op dit gebied is verricht. Onderscheidene bekende hoog leeraren in dat land geven voor hun stu denten speciale colleges over dit nieuwe veld van wetenschap, van welks betee- kenis men meer en meer doordrongen wordt. De Engelschen zitten inmiddels niet stil om hier hun vooraanstaande positie te handhaven. In 1926 stichtten zij te Londen een model-laboratorium voor het onderzoek van z.g. fysische supernor male verschijnselen (zooals b.v. verplaat sing van voorwerpen zonder op normale wijze zichtbarre aanraking) dat aan de hoogste eiscben voldoet. De proefperso nen, bij wie zich deze verschijnselen hee- *en voor te doen, worden daar in eea soort van „eiectrische" stoel geplaatst, waarin zij geen vin kunnen verroeren of dit wordt door middel van lichtsignalen aangeven. En niet alleen het „medium" wordt op deze wijze tijdens de zittingen op zoodanige wijze gecontroleerd, doch mede de aanwezigen. Op deze wijze is reen gewaarborgd tegen den factor van het bedrog zoowel van de zijde van het medium als van die der aanwezigen en ontzenuwt men het beweren dat alle z.g. typisch-mediamieke verschijn selen op bedrog en goochelen zouden be rusten, een bewering die men hier en daar nog steeds hoort verkondigen door menschen, die niet de minste studie van het onderwerp hebben gemaakt en er zich gemakshalve af maken met de be wering, dat dit „allemaal toch maar be drog is". Dat er veel bedrog op dit ge bied bestaat, zal niemand die ter zake kundig is ontkennen. Maar dat dit a 11 e s bedrog is, is een bewering, die slechts de onkunde verraadt van hem of haar die haar uitspreekt. De volgende maal een enkel woord over het wetenschappelijk onderzoek der telepathie, een der het gemakkelijkst te bestudeeren gebieden der supernormale verschijnselen.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5