W est k apolle. NAGEKOMEN BERICHTEN UIT RUSLAND. LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. MARKTBERICHTEN. t lukte het hem te bevrijden doch de le vensfeesten waren mtusschen reeds ge weken. Het slachtoffer was gehuwd VLOT GEBRACHT. Tiet Slowakij- sche s.s. „Treci" dat gister op deZuider pier te. H. v. Holland strandde, is met hoioig water, door 5 sleepboolen vlot gebracht en naar Rotterdam opgestoomd. GROOTE BRAND. Vrijdagmiddag is brand ontstaan in de garage van den heer J. K. Hzn. te Groot Schermer (N.H.) Het naast gelegen woonhuis stond weldra ook in lichtelaaie. Beide percee- len brandden geheel uit. Ook het tegen overstaande woonhuis van den heer J. Kieft Hz. vatte vlam en eveneens een daarachter gelegen timmerschuur. Ook deze perceelen waren niet meer te red den, Het woonhuis van den heer P., dat eveneens vlam vatte, kon nog behouden blijven. De motorspuit van Groot Scher mer kon den brand alleen niet blusschen, de motorspuiten van Schermerhorn en De Rijp hebben hulp verleend. BIJNA VERDRONKEN. Max Schmeling, wereldkampioen zwaar ge wicht, is Vrijdag aan een ernstig gevaar ontsnapt. Hij wilde met zijn motorboot het Scharmützelmeer bij B e r 1 ij n over- .stekfen. Toen hij zich in het midden van het meer bevond, liep de boot in den storm vol water. Schmeling had nog net tijd genoeg om over boord te springen vóór de boot zonk. De wereldkampioen poogde nu zwemmend den oever te te reiken, maar hij verkeerde weldra in groot gevaar, daar de golven steeds hoo ier werden en zich bovendien geen en kel schip in de nabijheid bevond. Hij slaagde er met veel moeite in zijn boven- kleeren uit te trekken. Kort daarop werd Schmeling, wiens krachten reeds begon nen te verminderen, door persönen, die aan den oever stonden, bemerkt. Hij kon nu weldra aan boord van een andere mo torboot worden gebracht, Schmeling was gisteravond weder geheel op zijn ver haal gekomen. KARRETJE VAN EEN MONTAGNE RUSSE NEERGESTORT. Te O m a- ha in Nebraska is een karretje van de montagne russe op een lunapark van een hoogte van tien meter omlaag gestort. Van de inzittenden kwamen er vier om het leven en werden er negentien ge wond, INTERN. JUWEELENDIEF. De be ruchte internationale juweelendief Her- bert Sandowski, die reeds herhaaldelijk, het laatst op 20 Juni j.l„ uit de straf gevangenis te Tegel uitgebroken is, is, naar de bladen melden, Donderdagnacht bij een inbraak in een villa te Karls ruhe op heeterdaad betrapt en gear resteerd. EEN KRANIG MEISJE. Mej. Kathleen Trevelyian, de dochter van den Engelschen minister van onderwijs, is te Montreal aangekomen, na heel Canada te voet te hebben doorkruist. Mej. Trevelyan heeft op haar wandel tocht ook den Edith Cavellberg bestegen, een feit, nog' nimmer door een vrouw volbracht. NEERGESTOKEN. Een Atjeher af- komsig van Lianga heeft een Ambo nees korporaal neergestoken. De da'der werd gepakt. De korporaal is er levens gevaarlijk aan toe. HAAR MOEDER UIT MEDELIJDEN DOODGESCHOTEN. De dochter van een overleden ambtenaar te Freiburg' heeft haar moeder, die geruimen tijd ;aan maagkanker leed, uit medelijden (doodgeschoten en daarna zichzelf een kogel door het hoofd gejaagd. ONTSNAPT! De Noorsche vlieger Baglox ontsnapte gister als door een won der aan een zekeren dood. Bagla bevond zich op ongeveer 1000 meter hoogtq boven de Marine-luchthaven Horten, na bij Oslo toen hij plotseling in een wervejf wind terecht kwam, en zijn machine pijl snel naar beneden stortte. Even voordat het toestel op het wateroppervlak' aan splinters sloeg wist Baglio er uit te sprin gen. Zonder eenige verwonding vischte men den piloot uit het water, waar men hem zwemmende tusschen de drijven de wrakstukken uit zijn toestel vond. APOTHEKEN, Zondag en de nachten der volgende week is alhier geopend de apotheek van mevr. wed. J. W. v. d. Garde. ONDERSCHEIDING. De zilveren eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau is toege kend aan iM. van der Klooster, oud-sc|hip- per op het domeinvaartuLg te Middelburg. Wat een „sPets" van den toestand zegt, De dicta tuur van één man, verarming van het volk. En, het doel: de wereld veroveren (Van onzen Russischen medewerker.) (Nadruk verboden). Ken hooggeplaatste spets (zoo noemen de bolsjewiki de mannen, die aan het hoofd van groote trusts staan, zonder communist te zijn, de specialisten, des kundigen, ingenieurs e.d,), een man die ruim tien jaar een zeer verantwoorde- p P°sdie in de opperste leiding van de Kussische staatsindustrie inneemt en zoo- we e goede als de slechte kanten van het sovjet-bewind 0p industrieel gebied oor en oor kent, heeft aan zijn vrien den in et buitenland een uitvoerig ex- pose gezonden (de man zelf is een felle tegenstander van de bolsjewiki, overi gens een gewoon verschijnsel onder de z.g. „partijlooze spetsen"). De inhoud van dat stuk is zeer begrij pelijk en wij meenen goed te doen, den lezer een overzicht te geven van de hoofdpunten van het betoog van den spets. In het algemeen komt dat betoog overeen met ons eigen standpunt inzake de bolsjewistische industrialisatie. Het tegenwoordige bolsjewisme heeft reeds lang al zijn illusies opgegeven. Van het oorspronkelijke communisme en het idealisme van een Lenin is niets meer overgebleven. De émigré's staren zien blind op het voorbeeld van de Fransche revolutie en verwachten redding van een Russische „9 Thermidor", van een Rus sisch bonapartisme. Volgens den spet GEEN AFLATEN VAN KANAAL WATER. Het Bureau van de Kamer van Koop handel verzoekt ons nader te berichten, dat de aflating van het kanaal door Wal cheren, welke bepaald was van 28 Juli tot 9 Augustus voor onbepaalden tijd is uitgesteld. DE K. N. I. L. Mpij. De Kon. Ned. Ind. Luchtv. Mpij. ver voerde in de eerste helft van dit jaar 8037 passagiers, 52.272 K.G. vrachtgoe deren en 3006 K.G. post, tegen 6777 pas sagiers, 17.714 K.G. vrachtgoederen en 755 K.G. post in de overeehklalmstil ^o. periode van 1929. ONTSLAG DIRECTEUR AM- STERDAMSCHE GASFABRIEK. Nadat de Ra,ad Donderdagavond en Vrijdagmiddag in geheime zitting had be handeld de voordracht van B. en W:. om ongevraagd eervol ontslag te verJeenen aan dr. L. J. Terneden, directeur der Amste^damsche gasfabrieken, zulks in verband met de tijdens het door politie en justitie ingestelde onderzoek aan het licht gekomen feiten, is gisterenavond in openbare zitting met 28 tegen 7 stenf- men overeenkomstig de voordracht be sloten. DE RAMP IN ITALIË. ROME, 26 Juli. Bij het bergingswerk in het g ebied van de aardbeving worden nog steeds menschen die nog leven van onder de puinboopen gered.. In Lace- donia, dat gisteren door den Koning be zocht werd, werden een vrouw en een 4-jarig meisje gered; het meisje dankte haar redding aan het toevallige feit dat een vrouw meende gejammer van onder het puin te hooren, waarop de soldaten het puin omruimden en het meisje als eenige overlevende vonden van het Ige- heele gezin. In totaal zijn in de streek van Laedonia, 700 dooden geborgen, maar men gelooft dat dit nog lang niet alle slachtoffers zijn. De verwoestingen hebben een diepen indruk gemaakt op den Koning. De bevolking werd door het Kon, be zoek eenigszins uit haar droefheid opge wekt. Te Aquilonia werd de Koning dan ook hartelijk door de bevolking begroet. Hier ontmoette hij de hertogin van Aosta, die als opperste leidster van de I Italiaansche ziekenverpleging, reeds van den aanvang af in het gebied van de j ramp heeft vertoefd. De koning zette he- den zijn reis voort. Minstens zoo moeilijk als het reddingswerk is het probleem van de verpleging van de naar schatting 60.000 gewonden. Naar het getroffen gebied worden voortdurend levensmiddelen gezonden. In de niet verwoeste plaatsen in de nabijheid van het aardbevingsgebied werken de bakkers dag en nacht door. De minister-president heeft reeds een bedrag van 1 millioen lire voor de slachtoffers beschikbaar gesteld. MEXICO'S SCHULDEN. NEW-YORK. Te New* York vond een conferentie plaats tusschen een aan tal New Yorksche bankiers en vertegen woordigers van de Mexicaansche re geering ter bespreking van de regeling der Mexicaansche buitenlandsche schuld die in totaal ruim 400 millioen dollar bedraagt. Thans wordt gemeld dat men bij: deze besprekingen volledige overeen stemming heeft bereikt. EEN HOTELRAT. NEW-YORK 26 Juli. Uit Havanna wordt gemeld dat tijdens de afwezigheid van Portersgil den oud-president van Mexico uit zijn hotelkamer te Havanna een hotel- rat zich toegang tot de kamer verschafte en een bedrag van 4500 dollar mede- nam. i txmnementen en \d verten tien veoi •Ie Middelburgsche Courant kunnen voor Vliaaingeo worden aangenomen door Boekhandel F'. LANDSMAN St. Jacobstraat. Staking in Frankrijk' Er is een ernstige staking in de Noord- Fransche textielindustrie uitgebroken, en zij neemt voortdurend toe. Te Rijssel, het centrum der beweging staken heden ongeveer 15.000 arbeiders, dat zijn ongeveer 2000 meer dan gisteren. Een conferentie tusschen arbeiders en werkgevers leidde tot geen resultaat, aan gezien de werkgevers weigterden de ver langde loonsverhooging te geven die de jdoor de arbeiders te be tallen premiö van de Sociale verzekering zouden com- penseeren. In de nabijheid van de Belgi sche grens kwam het gisteren tot een in cident toen 25 arbeiders uit België, die naar Bailleul werden gebracht per vrachtauto om' in een textielfabriek te gaan werken, een groep stakers ontmoet te. Een aantal werkwillige Bclg'en werd gewond, en de politie arresteerde 5 sta kers. Te Lillebone in de nabijheid van Le Havre hebben gister 2000 textielar beiders het werk neergelegd. Te Rouaan steeg het aantal stakers mlet 3000, ook hier ontstonden eenige in cidenten. Te Maubetuge nam het aantal' stakers eveneens toe. De ramp in Italië. De officieele mededeeling meldde gis teren, dat het aantal dooden 1883 be droeg, maar nog meer kan worden. De leider van het bergingswerk, de onderstaatssecretaris van openbare wer ken heeft met de prefecten geconfererd over een uniform optreden en vooral over het herstellen van telegraaf- en tele- foonjgemeenschap. De ministerraad is tegen Dinsdag bijeen geroepen. Het ber gingswerk vordert niettegenstaande krachtig werken slechts zeer langzaam, al worden toch steeds talrijke lijken ge borgen. De koning is in het rampgebied aan hebben zoowel de Ruissische émigré's als de buitenlanders niet bemerkt, dat er reeds drie jaar geleden in Rusland een soort Thermidor heeft plaats gevonden, al was dit geschied op een andere wijze dan in Frankrijk en is de macht in hem den van den man gebleven, die reeds daarvoor in Rusland heerschte (Stalin). Ook het bonapartisme, d.w.z. de dicta tuur van één man, is reeds een feit; de drager van deze dictatüur is ook Stalin, In plaats van de dictatuur van het proletariaat, welke Lenin heeft willen instellen, hebben wij nu de dictatuur van één man; hij steunt op een bevoor rechte klasse, de communistische partij. Wie de methoden der bolsjewiki niet door en door kent, vindt ze dwaas en zinloos. In werkelijkheid zijn ze veel een voudiger en logischer dan men denkt. De sovjet-economie baseert zich op twee principes: gedwongen arbeid en lage loonen. Weliswaar spelen de bolsjewiki hoog spel en is de kans van een ineen storting niet denkbeeldig, maar de in ternationale toestand is hun bijzonder gunstig. De sovjet-overheid bouwt haar in dustrie ten koste van middelen, welke zij onttrekt aan den landbouw en alle lagen van het volk. Dat wekt natuurlijk ontevredenheid, de uitgezogen massa protesteert, maar de bolsjewiki beschikken over een ge weldige gewapende macht om eiken op stand in bloed te smoren. De schitte rende, in de wereldgeschiedenis onbe kende organisatie van spionnage en verklikkerij, de wreede terreur en een zeer merkwaardige gave van misleiding stellen de bolsjewiki in staat hun over heersching stevig te verankeren. gekomen, en steeds neemt het aantal hulpcolonns toe, nabij Melfi is een haag van duizenden tenten opgericht, waarin bevolking en redders worden onderge bracht. De Paus zond een afgevaardigde om te zien wat aan kerken, pastoriën en andere kerkelijke gebouwen is be schadigd. In een deel van fiet rampgebied heerscht echter een ondragelijke hitte en de temperatuur steeg tot 40 gr, Celsius in de schaduw. Uit alle deelen der wereld komen blijken van deelneming, o.a. van den Duitschen Rijkspresident, den president der Francshe republiek, en den Koning van Spanje, alsmede uit de Latijnsche Staten van Zuid-Amerika. De verzorging van levensmiddelen is voor de eerste dagen, geregeld, doch door het nog niet hersteld zijn der wa terleidingen is er veel gebrek aan drink water. In alle kerken en kapellen van Italië worden rouwdiensten gehouden waaraan de bevolking van hoog tot laag deel neemt. De laatste officieele opgave meldt verder 2200 dooden. OOSTENRIJK De Bond van Weensche Boekdruk'- kerspatroons heeft gisteravond met al- igemeene stemmen besloten met ingang van beden de uitsluiting af te kondigen voor alle in het drukker sbedrijf werkza me gezellen met uitzondering van het personeel werkzaam bij de dagbladen De uitsluiting omvat 10.000 man. VER. STATEN. Boven de stad Mexico zijn twee mi litaire vliegtuigen met elkaar in 'botsing! gekomen en op een sportterrein neer gekomen. De vier militairen, die in de vliegtuigen zaten en een speler op het sportterrein werden gedood. Uit Chicago wordt gemeld dat in de Centr. staten van N. Amerika een nieuwe hittegolf heerscht die zich uit strekt van Kansas tot Illinois en Mineso- ta, met temperaturen van 36 tot 38 gra den Celsius. (9698 gr. F.) Ook ia de Oostelijke staten is de temperatuur weer gestegen en te New York weeis de ther mometer weer 31 graden Celsius aan. Het Amerikaansche departement van de schatkist te Washington heeft een invoerverbod van houtproducten uit'Sov» jet Rusland uitgevaardigd. DUITSCHLAND. Het luchtschip Graf Zeppelin is heidenmorgen vroeg te 4.45 uur opge stegen onder commando van kapitein Lehmanilj Voor het inaken van eèri kor te vlucht over Zwitserland. Aan boord bevinden zich 11 passagiers, gasten van een dame uit Bremen, die het luchtschip voor deze viucnt heeft gecharterd! De Zeppelin zal te 9 uur weer terug zijn en landen. De behoeften van de massa worden steeds meer en meer verminderd. De op deze wijze vrijgekomen bedragen, die in een groot land als Rusland zeer groot zijn, worden in de industrie gestoken, hetgeen de economische positie van de regeerende klasse, den nieuwen commu- nitischen „adel" bijzonder sterk maakt. In het buitenland wordt vaak gedacht, dat deze politiek, waarbij het volk van alles beroofd wordt, een uiting van waan zin van de regeerders is. De „spets" zegt terecht, dat het geen waanzin is, maar integendeel een bewust gevolgde tactiek, die volkomen logisch is. Alleen door de massa op meedoogen- looze wijze uit te buiten en haar behoef ten tot het uiterste te drukken, kan de bolsjewistische partij haar industrialisa tie-plan uitvoeren. En hoe meer de in dustrie zich zal ontwikkelen, hoe meer die industrie zal produceeren, hoe ar mer de massa zal worden. De bolsjewiki forceeren den gang van zaken. Zij hebben geweldige plannen uit gewerkt, maar toch zijn al hun plannen uitvoerbaar. De bolsjewistische industrie is bestemd voor hetbuitenland en niet voor het bin nenland. Haar doel is niet de behoeften van de massa te bevredigen, maar naar het buitenland steeds grootere hoeveel heden goederen uit te voeren, de wereld markt te veroveren, veel buitenlandsche valuta te verkrijgen. De loonen zijn nu in Rusland zeer laag. De laatste jaren zijn zij bijna in het ge heel niet gestegen en bedragen gemiddeld 100 roebel per maand. De waarde van den roebel is echter de laatste drie jaar aanzienlijk gedaald, zoodat 100 roebel nu een waarde hebben van slechts 20 goud Middelburg, 26 Juli. Exportvei ling. De noteering was: aardappelen f 3.70, gele Eigenheimers 3.50, blauwe 4, poters 1ste soort 2.10, 2e soort 1..70, tomaten, UCB., A 25.70, C 26.10, CC 14, buiten UCB, A 21.70, CC 5.90, B 26.10, afval 2, te rijpe tomaten '13.,40— 21, zwarte bessen 9.10—9.70, natte zwar te id. 4.10, witte kruisbessen 24, roode bessen 2—4, witte id. 3—7, alles per 100 Kilogram. M i d d e 1 b u r g, 25 Juli. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: Mitlolhians 44.5, poters id. 1.5—2, blauwe Eigenheimers 4—5, poters id. 1.5 —2, ronde aardappelen 4, spinazie 1— roebels. Het werkelijke loon van den Russischen arbeider bedraagt dus slechts 5 gulden per week. Onder dergelijke omstandigheden kan de bolsjewistische dictatuur goederen te gen prijzen aanbieden, waartegen geen enkel land in de wereld in staat zal zijn te concurreeren. Over een paar jaar, wanneer de industrialisatie doorgevoerd zal zijn, zal de wereld overstroomd wor den met goedkoope Russische goederen, die de wereldmarkt zullen veroveren, Welke gevolgen dat voor de overige lan den, vooral voor de industrieele landen, die op export van fabrikaten aangewe zen zijn, zal hebben, is niet moeilijk te begrijpen. En toch schijnt niemand in het buitenland zich van dat geweldige gevaar rekenschap te geven. «V In de sovjet-pers wordt vaak over de zeer slechte kwaliteit van de sovjet-fa brikaten gesproken. „De Spets" schrijft daarvan 't volgende: Men moet onder scheid maken tusschen de z.g. „lichte industrie", die voor een gedeelte voor de binnenlands che markt werkt, en de „zware industrie" die voor den uitvoer werkt. Dat de kwaliteit van de fabrika ten der lichte industrie vaak veel te wenschen overlaat, is een feit, maar daar trekt zich niemand iets van aan. De goe deren, die naar het buitenland uitgevoerd worden, zijn echter in den regel van be hoorlijke kwaliteit. Men moet bovendien niet vergeten, dat de mededeelingen in de sovjet-pers over de slechte kwaliteit van sommige goede ren een bepaald doel nastreven: zij die nen om de arbeiders en de technici schrik aan te jagen en hen te dwingen, zich nog meer in te spannen. Men ver- gete niet, dat de sovjet-overheid in zulk 8, sloksnijboon-en 5—21, S'lamnjjboonen 3 —8. Wagenaarsboonen 1—2, stokprinces- sen 9—13, slamprincessen '511, pos- lein 2—10,. suikerboonen 1—4, perfect 7 11, snijboonen 1—21, princessen '3—12|, augurken 122, ren Lege vers 8—13, Roem van Holland 5—10, slagzwaard 18, zilver uien 7—17, Noordsterboonen 3, boter- suiikerboonen 1, witte slaboonen 3, ver beterde wagenaars 1—2, 'spercieboonen 2. zwarLe bessen 2—13, wille bessen 2—10, roode kruisbessen 2—6, witte id. 1—5, frambozen 26—76, tomaten 8—25, bramen 4, aardbeien 31, oranje pruimen 36, morellen '25—39, alles per K.G. peeën 1.5—4, karolen 1.5—3, uien 2.5—3, as perges- 10, selderie 1—1.5, rammenas 3.5, radijs 1.5, chrysanten 6, anjer 9, margrie ten 1, dhalia's 9^ alles per bos; savoije- kool 1.56, roode kool 22.5, komkom mers 1—4, meloenen 21—59, perziken 4 15, alles per stuk; andijvie 1—53,krop sla 7—40, bloemkool 6—16, alles! per kist, asters 14 en coleas 6—8, beide per pol. V li sisjin ge n, 25 Juli. Op de vei ling werden de volgende prijzen besteed.: Spinazie 811. jpostelein 912, prin cessen 13—15, dubbele princessen 7—8, Wagenaars 1—2, stamsnijboonen 6—10, stoksnijboonen 20—27, doppers 18, roo de bessen 4—17.5V witte Ibesisen '4—10, Madaleine 1831, witte kruisbessen. 2—4. .gele kruisbessen 14„ roode id. 1—6. spuitjes 5—8, frambozen 36—40,, tomaten 27—29, morellen 23— 3g, sto kerij 5—7 alles per K.G. kipeieren 53— 54. .eendeieren 50 per 10 stuk; roode kool 1—2,5, savöjjëkool 6,5—9, bloem kool 8—25, sla 1—3, komkommers *2,5— 5. meloenen "30—55. perziken 7, alles per stuk; selderie 4.5—6., uien 6, peeën 2.5—4.5, rabarber 1.5, lange karoten 3 —4, ronde karoten Vs—1, rammanas 1—5, Igladiolen 8—18v dahlia 5—7, alles per bos; andijvie 14—34, per kist, augur ken 18—30, per 100; blauwe aardappelen 59—70 ^.poters 20—28, witte aardappelen 32—46, poter 10—15, alles per 10 KG-' Goes, 25 Juli. Veilingsvereetoging Z- Beveland. Exportveiling van Frambozen f 16.30, Roode bessen 6.907.50, Zwarte bessen (aanvoer) 8.30, alles per 100 KG" 1 Kersen: Klerken 20.00—26.00, Eier- krieken 15.00, Limburger Krieken 18.00 26.00, Zure Morellen 14.00, Uitschot Kersen 500—10QO, alles per 100 K.Ga_ Pruimen: Vroegte Oranje Pruimen 3Ö.ÖÓ—36.00, Ókkelanen 22.00- 25.00, Wijnkrozen 17.00, Prince Pruimten 19,00, Engelsche krozen 26.00, Oitroenpr tomen' 14.00. Afval- en Uitschot Pruimen 5.00 10.00, alles per K.G. Diversen: Kruisbessèn 1.00—4 00, Roo de Bessen 5.009.00, Zwarte Bessen fnat) 7.00. Frambozen 12.00—32.00j Uit schot Tomaten 5.008.00, Snijboon ten 7.0023.00, Groene Boonen 2.0010.00, Postelein 9.0011.00, Sjalotten 7.00, Aardappelen 5.105.80, alles per 100 K.G. Aardappelen (poters) 11.40 per 100 K.G.; Meloenen 3253; Witte komkom mers 36; Groene komkommers 26; Bloemkool 520; idem uitschot 0.503; Roode kool 13; Augurken 0.170.25; Kropsla 1.90; Kroten 0.80; Pootuien 0.50; Preiplanten 0.09; Perziken 2, alles per 100 stuks; Bloemen 6; Rhabarber 0.101; Selderij 4.Pootuien 1.10, alles per 100 bos. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent K. LIEYENSE. een geval de schuldigen van „sabotage" kan beschuldigen, hetgeen de doodstraf ten gevolge kan hebben. Interessant is ook wat „De Spets" schrijft over de industrieele plannten der sovjet-oveAeid, Deze plannen worden elk jaar opgesteld en de leiders der be drijven zijn verplicht de voorgeschreven hoeveelheden goederen te produceeren. Wie de sovjet-bladen geregeld leest, weet dat de sovjet-regeering zich telkens be klaagt over het feit, dat die plannen niet geheel uitgevoerd worden. „De Spets" geeft de volgende verkla ring van het feit. De plannen worden zóó opgesteld, dat zij steeds hooger zijn dan hetgeen de overheid in werkelijkheid wil krijgen. De plannen geven den leiders der bedrijven alleen het uiterste maximum van inspanning aan, welke hij van de arbeiders moet verkrijgen. Onder nor male omstandigheden zouden die plan nen onuitvoerbaar zijn geweest en geen enkel „kapitalistisch" land zou de arbei ders tot zulk een inspanning kunnen dwingen als de bolsjewiki het doen, om dat elk land rekening houdt met het uit houdingsvermogen van den arbeider. Voor de bolsjewiki speelt deze laatste omstandigheid in het geheel geen rol. Dat zijn in algemeene trekken de me dedeelingen van „De Spets". Het Westen moet zich rekenschap geven van het vreeselijke gevaar, dat de massale uit voer van door gedwongen arbeid ver vaardigde en daardoor zeer goedkoope sovjet-goederen de geheele wereld be dreigt. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 3