MOEIUJKE WEGEN rWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 16 JULI 193 0. No. 165. WEERBERICHT etc. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Vergadering van Dinsdag 15 Juli te tien uur. Middagvergadering. Thans kwam aan de orde de kwestie van den kindertoeslag. De heer STAVERMAN kan zich niet begrijpen, dat men dezen kindertoeslag opdringt aan hen, die het niet verlangen, maar in ieder geval moet het lezen „het salaris te bepalen naar de grootte van het gezin". Dan is men eerlijk. De heer ONDERDIJK zegt, dat over deze kwestie reeds meermalen is ge sproken, en zou men kunnen stemmen, maar spr. wil toch iets zeggen. Hij heeft niets gehoord in de afdeelingen, dat voor kindertoeslag pleit. Er tegen pleit, o.a, dat men in particulier bedrijf daarover niet denkt. Men kijkt dan naar de be- kwaamsten. Het is alleen drukken van het loon, dat uitsluitend naar bekwaamheid moet gegeven worden, Het is inconsequent te eindigen met het derde kind, en te ein digen met het 18de jaar, dit laatste vooral als de kinderen gaan studeeren, wat veel geld kost. Met het voorstel van den heer Staver- man kan spr. zich niet vereenigen. Dit is altijd loondrukkend; en het vrijgezel- lenloon is dan de grondslag. De heer MOELKER zegt ook, dat men vraagt naar bekwaamheid en niet naar het aantal kinderen, in het particuliere bedrijf was dan voor personen met groote gezinnen de concurrentie onmo gelijk. De heer KODDE zegt, dat kinderen hebben een zegen is en zal voor kinder toeslag stemmen. De heer VAN WAESBERGHE meent, dat de provincie moet betalen voor een volwaardig gezin met drie kinderen en daarboven een toeslag geven. De heer VIENINGS weet ook wel degelijk, dat de overheid een ruggesteun mag geven zonder de kinderen te onder houden van den wieg tot het graf Prin cipieel is spr voor een toeslag. De heer VAN DER WART zegt, dat men moet oppassen met salaris naar be kwaamheid, hem lijkt een loon naar be hoefte beter. Spr. voelt wel iets voor de redactie van den heer Staverman, dan kan men later bespreken hoe men dit regelen wil. De heer STAVERMAN meent, dat dit verwarring slicht en trekt zijn amende ment in, doch wil nu alleen spreken van een kindertoeslag. De heer BOENDER zegt, dat de groot' industrieën ook toesiag geven. De heer WELLEMAN zegt, dat als men toeslag geeft, men moet fbeginnen bij ieder kind, zooals de fiscus ook voor het lste kind reeds aftrekt De heer VAN 1 HOFF wil speciaal de kwestie, van al of niet kindertoeslag bespreken. Men moet kijken naar een familieloon. De oudere ambtenaar kal als regel minder presteeren dan een van middelbaren leeftijd. De VOORZITTER neemt namens Ged. Staten het tweede-amendement-Staver- man over. De heer ONDERDIJK wijst nog eens op het z.i. fineste van den kindertoeslag. In de praktijk zullen die met groote ge zinnen achterstaan. Met loon naar be kwaamheid bedoelt spr. natuurlijk groe pen. Als steun moet worden verleend, waarom dan niet als sociale steun aan groepen van kinderen. De heer VAN WAESBERGHE verde digt nader „kindertoeslag" aan de hand van een citaat. De heer STIEGER is voor kindertoe slag al beschouwt hij het niet als een ideaal; dan is beter als in Frankrijk een fonds bijeengebracht door ongehuwden en kinderlooze gehuwden. Het principe Kindertoeslag wordt aan- DOOP H ArSTOMSEri. 11. M VL Maar er was één kleine zorg, die het geluk van die dagen voor Joyce wat ver duisterde en dat wasgeldgebrek. 4 oen Dick nog in Oxford was had ze zich er bitter weinig van aangetrokken. Maar nu was er niet alleen een hongerige mond meei te vullen, maar vooral een schoorsteen van een pijp aan het rooken te houden. Want tot haar verwondering stond er op de wekelijksche rekening uit Risbourough geregeld een post: Ta bak.... twee shilling en sixpence". Op zekeren morgen, dat Dick in den tuin te schrijven zat, kwam ze met een bundeltje van die rekeningen naar hem toe. Zeg, Dick, vroeg ze. Hoe staat het met je geld Dick ging door met schrijven, zonder zelfs op te kijken, Geld? vroeg hij terug. O, dat komt wel goed. Joyce ging voor hem in het gras zitten. Wat wil je daarmee zeggen: dat komt wel goed Dick keek op. Nou, als je het dan weten wilt, zei genomen met 26 tegen 16, zuiver rechts tegen links. Het principe „diplomatoelage" wordt aangenomen met 34 tegen 8, tegen de S.D.A.P. en de St. Geref. Bij de kwestie van het heffen van pen sioensbijdrage op den bestaanden voet; bestreed de heer KODDE dit, omdat hij meent, men niet mag zeggen wat een ambtenaar met zijn geld mag doen, De heer ONDERDIJK zette zijn prin- cipieele bezwaren tegen deze kwestie uiteen. Het voorstel werd aangenomen met 28 tegen 14. Tegen de S.D.A.P., de V.D., de St. Geref. en de heeren Mes en van Waesberghe. Nu kwam het principe aan de orde om den leeftijdsgrens van ontslag te bepalen op 65 in plaats van 70 jaar. De heer ONDERDIJK wil lezen, dat men z a 1 moeten heengaan, alleen uit zonderingen wil hij mogelijk laten. De heer KODDE wil „kan" behouden. De heer v. d. WART gaat mede met het idee-Onderdijk. De heer VIENINGS meent, dat als men vertrouwen in Ged. Staten stelt men ge rust „kan" laten staan, De heer STIEGER verklaart, dat het de bedoeling is zooveel mogelijk ieder met 65 jaar pensioen te verleenen. Dg heer ONDERDIJK trekt zijn voor stel in, en wordt dit punt z.h.st. aange nomen, evenals dat inzake van gratifi catie voor het waarnemen van een hoogere betrekking. De kwestie van de huishuur vergoe ding gaf aanleiding tot vele opmerkingen. Hiermede was dit punt afgehandeld. Vergoeding forensenbelasting In twee der afdeelingen bracht een lid dank uit aan Ged. Slaten, dat zij niet dit voorstel, ooi aan de ambtenaren in dienst der provincie vergoeding van be taalde forensenbelasting toe te kennen zijn gekomen en alle leden vereenig'den zich dan ook met het voorstel. De heer ONDERDIJK bracht dank voor de welwillende houding van Ged. Staten ten deze en werd het voorstel daarna z.h.s. aangenomen. Verhooging Pensioenen. Het voorstel tot percentsgewijze ver hooging van de eigen en weduwe pensi oenen, die voor rekening der provincie komen werd door enkele leden met groo te ingenomenheid begroet, maar aan gedrongen werd ook een pensioengerech tigde van vóór 1921, wiens pensioen staat op het cijfer, waarop geen verhoo ging zal wörden toegepast, er van te laten profiteeren. Ged. Staten legigen in hun antwoord op verzoek een staat over van de betrek kingen die door de betrokkenen zijn he kleed, de wedden die zij hel laatst geno ten en die welke nu in die functies gel den. Ged. Stalen nnaken evenwel de op merking, dal het nul van dit overzicht hun vooralsnog ontgaat, tenzij' men elk verband tusschen de functie waarop hei recht op pensioen steunt, en het bedrag van het pensioen zou willen losmaken en de pensioenen uitsluitend naar de per soonlijke belioelte, derhalie louter op philantrophische overwegingen steunen de, zou willen bepalen. De heer ERASMUS is zeer dankbaar voor het voorstel, het is meer dan spr. destijds bedoeld had. De heer DE BAARE vraagt of Ged. Staten niet eens willen nagaan de moge lijkheid van uitkeering van pensioenen in verhouding tot de tegenwoordige sa larissen. De heer STIEGER acht dit onmoge lijk, men zou dan telkens moeten ver- hoogen, en de zelf verdiende loonen moeten gelden voor grondslag van het pensioen. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen Bijdragen handelsonderw s. Het voorstel om tot wederoiopzeggings- hij. Ik had geen cent meer, toen ik hiei kwam. Maar dat schijnt zoo heel erg niet. Er is hier toch niets te verteren, En je tabak dan O, dat gaat wel, kind, zei hij dood- nuchter. Macey heeft nog al redelijk goede. Ik heb mijn tabak van hem be trokken, Joyce hield hem de rekeningen voor Ja, dat weet ik hieruit al, zei ze. Maar zie je, Dick, ik moet hier huishou den en als jij je tabak maar laat opschrij ven, dan zal ik je geen boter of jam meer op je brood kunnen geven. En wat dan? Dick grinnikte, Dan vraag je maar een etrxa weekgeld en geef je mij boter en jam terug Maar Joyce kon dat nu juist niet zoo bijzonder grappig vinden. Weet je bijgeval, hoeveel zijn jaar- lijksch inkomen is vroeg ze. Ik heb er niet het minste idee van, antwoordde Dick. Precies vier en twintig honderd gulden, zei Joyce. Wat? Dick schoot in een lach. Maar meid, hoe heb jij je dan ooit kun nen voorstellen, dat hij mij naar Ox ford kon sturen van zoo'n beetje in het jaar! Ik had zelf drieduizend gulden in komen voor mijn studie Daar weet ik niet van, antwoord de Joyce. Maar ik weet wel, dat ik met twee honderd pond in het jaar moet rondkomen, voor ons drieën en het dienstmeisje. Ik vind dat een heele prestatie en ik ben er trots op, dat ik toe bijdragen te verstrekken -aan de han delsscholen en wel 10 pet. aa,n Middel burg, 15 pet. aan Hulst en 5 pet. aan Goes en Vlissingen, deed in de afdeelin gen de opmerking maken, dat, indien het aanhangige ontwerp lot wet wordt ver heven en deze scholen daardoor in een hoogere categorie komen en 80 pel. krij gen, het provinciaal subsidie niet moet worden gewijzigd. Verder wilde men gaarne tot 1930 toe opgaven van de be zitters van het einddiploma en van hun maatschappelijke positie en ook inlich ting over de s ch ooi ge 1 cI regbli tl g te Middel burg. Nog een lid wenschle opgave te ontvangen van het leerplan van en de leerboeken in gebruik op de handels school te Hulst, teneinde zich te kunnen vergewissen of daar niet evenals op de II. K. Landbouwschool te Hulst te vel de wordt getrokken legen andersdenken den. Op deze verschillende vraglen geven Ged. Staten antwoord door overlegging van de posities, waarin de 24 in 1929 geexamincerden van de school te Mid delburg, thans zijn geplaatst, van de sclioolgeldregeling van die school en van de lijst van lesuren, cle onderdeelen der lessen in godsdienstleer en de daarbij ge bruikte boeken aan de school le Hulst. De heer v. d. WART blijft bij zijn vroeger reeds geuite bezwaren tegen de school te Middelburg. Volgens spr. is het wel degelijk mogelijk salarissen van oud- leerlingen te noemen. De heer KODDE spreekt over de kwestie der R.K. school te Hulst. Hij heeft daar altijd tegen gestemd om reden dat het percentage hooger is. Nu zal hij, gezien de overgelegde gegevens, dit ze ker doen. De heer DE PAUW zegt, dat er geen reden is om Hulst niet te steunen; zoo lang geen bewijzen zijn te leveren, als bij de R.K. Landbouwscholen. De heer DIELEMAN verzekert, dat de school te Middelburg niet van karakter is veranderd sedert verleden jaar; en zet nog eens het nut der school uiteen. De schoolgeldregeling bestaat al reeds, doch in de practijfc is hij niet altijd toe gepast; er wordt wel wat gemarchan deerd. De 10 pet. voor Middelburg en de 5 pet, voor Goes en Vlissingen wor den z.h.s. aangenomen. De 15 pet voor Hulst wordt aangeno men met 3.0 tegen 12 stemmen. Toekennen van subsidies- Het voorstel om in het vervolg bij verschillende subsidies niet meer te spre ken van en „naar gebleken behoefte" en die subsidies te verleenen tot wederop- zeggens, werd door vele leden in de af deelingen toegejuicht, maar een lid meende men nu niet meer zal kunnen na gaan of de subsidie wel noodig is, daar geen rekening meer wordt overgelegd. Van de zijde van Ged. Staten werd op gemerkt, dat er voldoende controle over blijft. Zoowel van de zijde van Ged, Sta ten als door een lid werd opgemerkt, dat men toch nog bij iedere begrooting te rug kan komen op iedere subsidie. Toch bleven enkele leden bezwaar hebben tegen subsidies tot wedcropzeggens. Een lid verklaarde zich tegen subsidie aan elke sectarische vereeniging en ver schillende leden zijn principieele tegen standers van subsidies aan miltaire te huizen. Dit wordt aangenefmen z.h.st. Subsidie restauratie kerk en toren te Tholen. liet voorstel om voor restauratie van de kerk te Tholen f 24.300 en voor den toren f 6000 toe te kennen, uit te betalen in jaarlijksche termijnen van f 1600 en f 400, gaf enkele leden aanleiding te vra gen om een staat van subsidies die jaar lijks door de provincie voor herstel van historische gebouwen worden uitgegeven en meenden zij, dat het bedrag van f 7500 op de begrooting te gering is. Ook het m lever Jij met al je sportvrienden doet me dat niet na, dat zeg ik je! Maar nu jouw tabakskwestie Wat zegt miji- heer Richard Ardley-Manners daarop? Dick dacht een oogenblik na. Hoor eens hier, Jo, zei hij. Ik zal vandaag het groote werk van den ouden heer nog eens moeten onderbreken en hem een paar geldelijke vooistellen doen. En als ik dan bij hem vandaam kom, zal ik je aLes lerugbetalen. Wat zeg je daarvan, hè? Als het lukt is het schitterend Maar ik geloof niet dat vader meer kan doen. Dick lachte Kom, hij houdt er wel een geheim kistje op na ergens achter die oude boeken, denk ik. Maak je maar niet ongerust. Komt wel terecht Maar toch, toen Joyce naar huis te rugkeerde, bleef Dick met zijn pen ach ter het oor en gefronst voorhoofd zitten kijken naar het katje, dat zich schoon zat te likken. Laat eens kijken mompelde hij, eenige cijfers op den rug van een oude enveloppe krabbelend, die hij na eenig nadenken bij elkaar optelde. Hm Ruw geschat bedroeg mijn schuld daar nog een dikke twee honderd gul den. Hoe zal ik die moeten betalen, als vader niet meer dan vier en twintighon derd in het jaar heeft. Hm! Het kan niet Te gek om los te loopen Hij stond op en streek peinzend door zijn haren. Zou ik gaan? Ja, of nee, vroeg hij zich aarzelend af. Het is ernstig genoeg werd de vraag gesteld of het onderhoud van zulke gebouwen wel altijd voldoende is, doch een ander lid acht het bedrag niet zoo groot om hier zooveel drukte over te maken. Een lid van Ged, Staten erkende, dat de gebouwen wel eens erg verwaarloosd zijn, maar de Provincie heeft geen recht van inmenging. Het rijk zal de zaak van het toezicht wel goed overwogen hebben. In een andere afdee- ling meent een lid, dat het toezicht veel beter is dan vroeger, een ander lid, dat in het vervolg een fonds gevormd zal moeten worden voor mogelijke latere herstellingswerken, waarbij dan op steun van het Rijk geregend zal mogen worden. In hun schriftelijk antwoord zeggen Ged. Staten, dat de toelichting op art. 11 afdeeling VII, hoofdstuk VI der begroo ting 1930 alle inlichtingen geeft over de subsidies, die thans door de Provincie worden uitgekeerd. Verder merken zij nog op, dat jaar lijks 5000 en niet f 7500 wordt uitge trokken voor deze soort subsidies. De heer VIENINGS meent, dat het totale bedrag van f 5000, kan worden gebracht op f 10.000 voor subsidie. De heer v. d. WART wil spoediger af lossing der bedragen die worden toege zegd en dan liever een ander even te laten wachten. De heer v. d. PUTTE verzekert dat Ged. Staten deze zaak gaarne nader zul len in overweging nemen. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Begroeiing Provinciaal we genfonds. Bii de behandeling in de afdeelingen van de voorgestelde begrooting 1930 het Provinciaal wegenfonds werd op vragen van de leden geantwoord, dat de gelden bestemd zijn voor aanleg c.q. ver betering van de op het Provinciaal we- genpbn geplaatste wegen, niet dus voor tertiaire wegen. Verder dat de onderhandelingen met de onderhoudsplichtigen veel tijd vor deren, doch dat de Prov. waterstaat zoo krachtig mogelijk werkt om de uitvoe ring der verbeteringsplannen te bevor deren. Tegen den wil van de onderhouds plichtigen het verbeteringswerk ter hand te nemen is niet gemakkelijk nog raad zaam. Er zijn of worden intusschen reeds verschillende wegen op Walcheren en Maar het zal toch wel het beste zijn dadelijk te gaan, dan heb ik zekerheid- Met de handen in de zak liep hij haastig naar de dubbele glazen deuren. In de eetkamer vond hij Joyce met een glas melk en een dun boterhammetje op een blad. Niet voor jou, zei ze. Ik wou het juist naar vader vrengen. Wacht even Geef het hier zei Dick, het blad van haar afnemend en de gang ingaande. Op zijn kloppen kreeg hij geen antwoord. Hij klopte nogmaals en ging naar binnen. Met den penhouder in zijn mond stond zijn vader voor zijn boekenkast met een zwaren foliant in de handen. Toen Dick binnenkwam keek hij op, alsof hij wilde vragen waarom hij gestoord werd. Toen hij het blad zag, nam hij den penhouder uit zijn mond en begon te glimlachen. Dank je wel, beste jongen.... wel bedankt hoor Niet te danken, vader, zei Dick. Maar ik wou u vragen, of u een oogen blikje tijd voor me hadt De oude heer stak zorgvuldig een vin ger tusschen de bladen van het boek en sloot het dan. Wel zeker, Richard, antwoordde hij. Wat is er?.... Nee, daar niet neer zetten. Liever hier bij me. Dick was naar den lessenaar gegaan en stond juist op het punt het blad daar op neer te zetten. Op verzoek van zijn vader nam hij het weer op en zette het op een tafeltje vlak bij hem. 16 Juli. Barometerstanden. Hoogste: 767,7, te Isafjjord. Laagste: 744.6 le Holyhead. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur var (gistermiddag tot hedenmiddag' 12 uur: Hoolgisle 74 gr. Laaiglste 57 gr. Weersverwachting van het K. N. M. L: Malige lol krachtige Z.W. lot W. later mogelijk N.W. wind. Zwaar bewolkt met regenbuien en lijdelijke opklaringen. Mo gelijk onweer. Weinig' verandering in temperatuur. Donderdag 17 Juli. Zon op 4.59; onder 9.12. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 9.42. Maain op 11.51 n.m.; onder 11.51 v.m. Laatste Kwartier 18 Juli. HOOGWATER VLISSINGEN, Zomertjjd. Donderdag 17 Juli 6.22 18 34 V ïijdag 18 7 01 19 15 Zaterdag 19 7.46 20.04 Zondag 20 8.41 21.04 Maandag 21 9.49 22.13 Dinsdag 22 10.55 23.25 Woensdag 23 11.59 24 30 Zuid-Beveland b.v. thans in orde ge maakt. Het verminderen van de bijdrage der onderhoudsplichtigen van 25 op 10 pet. zou verhooging van die van de provin ciale van 25 op 40 pet. ten gevolge kun nen hebben wat bezwaarlijk is. Men vroeg ook nog of het verbeteren der wegen niet in sneller tempo kan worden verricht en zou een wegenplan met we- genlijst willen om te kunnen nagaan, welke wegen het eerst in aanmerking komen, terwijl nog een lid den weg Hulst-Axel ter sprake bracht die in een slechten toestand verkeert en te smal is, hierbij zou 25 pet. een groot bedrag vor men en dit lid zou daarom de bijdrage aanmerkelijk willen verlagen. De heer OVERHOFF meent, dat er nog veel verbeterd kan worden als de on derhoudsplichtigen willen helpen, maar als zij niet willen, dient een centraal be heer de wegen over te nemen en te ver beteren; en de onderhoudsplichtigen toch te laten betalen. De heer KODDE heeft er bezwaar tegen dat eerst particulieren plannen laten maken en dan later de provinciale ambtenaren toch ingrijpen. De heer v. d. WEIJDE zegt, dat een nieuwe regeling in werking is, om de on derhoudsplichtige ook na overname te laten medewerken. Spr. zegt, dat het bijna onmogelijk is, dat de provincie alle wegen overneemt. De begrooting werd goedgekeurd. Voorschotten tertiaire wegen Bij het voorstel om den aflossingster mijn voor rentelooze voorschotten voor zgn. tertiaire wegen te verlengen van 20 op 30 jaar met bevoegdheid voor Ged. Staten om in bijzondere gevallen een korteren termijn vast te stellen vroeg een lid of het verschil in de bijdrage der provincie nml. 67% of 50 pet. niet te groot is, waarop van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, dat zij meenen, dat de financieele toestand der provin cie deze meerdere uitgave toelaat, ter wijl op een vraag van een ander lid werd toegezegd, dat zoo veel mogelijk soepele Goed zoo, zei de oude heer tevre den. Dank je wel. Dick voelde zich niet erg op zijn ge mak. Hij wist niet, hoe te beginnen. Het gaat.... het is over.... een geldkwestie.... stortterde hij. De oude heer nam een slokje melk Dick wilde dat hij maar niet gekomen was. Maar vlak daarop was hij nijdig op z'cl zelf. Het was immers onzin om zich nog altijd e°n kleinen jongen te voelen ir, de tegenwcoidigheid van zijn vader! Hij plukte eens aan zijn das en begon: Wat ik vragen wou, is dit: hoe kom ik ,-an een beetje geld? Bent u nog van plan mij nog een tijdje de toelage te geien, die ik in Oxford van u kreeg? Jo heeft er met me over gesproken en ik Jo? mompelde de oude heer, Jo? O, je bedoelt je zuster zeker? Ja? En nu vond ik het beter er zelf maar eens met u over te praten. Er heerschte een drukkend zwijgen in het vertrek, terwijl de predikant zijn glas leegdronk en zijn lippen met een vingerdoekje afveegde. Ja, juist Juist Laat eens zien Hoeveel jaar ben je in Oxford geweest? Vier antwoordde Dick. En als ik het me goed herinner was je toelage.laat eens kijkenja. tweehonderd vijftig pond per jaar; is het zoo niet? (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5