Moederzorg. BEURSNOTEERING EN WISSELKOERSEN. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJST LAATSTE BERICHTEN. AFLOOP VERKOOPINGEN Handel, Nijverheid en Visscherij Verkeerswezen, Post en Telegraïie. BUITENLAND, Algemeen Overzicht, AMSTERDAM, 16 Juli. Het eerste getal is de vorige noteering, het tweede die van heden. N'land '22 (A en B) f 1000 103s/si103s/4. dito '18 f 1000 1025/8^1023/4. A. dito '17 f 1000 102—1101%.. Certificaten 78%7 8% dito Ned. m. Schuld 641/4—64i/2. Duitschl. 100) 103—1033/4. Engel. W,. L. ('29-47) 50-200 1031/4— Iö3i/,f Zeeuwsche Hyp b. 5 1011001-4. Zeeuwsche Hyp.b, 4% 9999%. A. Amsterd, Bank 181%181%. A. Bank Ass. 54% C. Ned. Handel Mij. 160162. A. Rott. Bankv. 108%109. A. Kon. Mij. De Schelde 101 C. Farbenind. I. G. 159159%. C. Fisk. Rubb Cy. 2%3. C. Un. States St. Co. 162%—162% C. Centr. Publ. Serv. 30%30%. C. North, Am. Cy. 9999. A Borneo Sum, H Mij. 159159%. A Singkep Tin-Mij. 122119%. C Shell Un. O. C. 20—19%. A. Java-C'''r,.-Jap.-Lijn 7879. A. Rotterd. L. 147—148. A. St.M. Ned. 149—149i/4. A. Amst. Thee Cult. M. 61i/2—61%. A. Houthandel Alberts 79% O. Peru Pref. 4343. A. Erie Sp.. M. 45% A. Kansas 0. S. 623/4 A. Ned. Ind. Spoor 187 A. Kol. Bank 170—166%. A. Ned. Ind. Hand. 1000} 147146. C. Ned. Hand. Mij. 1000) 156—157. A. Alg. Kunstz. U. 104%—104-107%. A. v. Berkel's Pat. 100%102%. C. Calvé-Delft 127%—126%-126. A. Centr. Suiker Mij. 5860. A. Holl, Kunstz. Ind. 89%95. A. Intern. Vise, 27%32%-33, A. Keuchenm, I. A. 127%124%-127. A. Keuchenm. Int. Ultr. 127% C Marg. Unie 1000 281—277-28£, A. Ned. Ford A. M. 273—268. A. Philips' Gloeil. fabr. 339%333-337%, C. Anaconda Copper 103102-102%. C. Bethlehem St. 85%—85%-%. C. Fokker Aircraft 19%19%-%. C. A. N.-I. El. M. (N.B.) 293—292%. C. Ass. Gas El. Cy. 35%36%. C. Cities Service Cy. 27%27%-8%. C, Middle West Ui. 3030. A. Alg. Expl. Mij. 193—183. A. Boeton Mijnb. 71%70. A. Kon. Petr. Mij. 393%—392%-4. C. Cont. Oil Cy. 21%—22%-2. A. Holl. Am. Lijn 26%—. A. Kon. Ned. St. Mpij. 683/4—69. A. Ned1. Sch. Unie 159-159-60. A. Cult. Mij-, der Vorsten!. 130i/2—130%. A. H. V. Amst. 4533/4—449-52. A. Jav. Cult. M. 341—340. A. Ned.-Ind. S. U. 214—214. A. Deli Batavia 335333-5. A. Deli Miji 227%—229%-%]. A. Senembah 3531/2348. C. Chicago Milw. 16%16%-16%, A. „Amsterd." Rubb. Cult. 124123%- 126. A. Deli-Batavia R. Mij. 86%82%-82. A. Hessa Rubber Mij, 130% A. „Serbadjadi" Sum. R. 85%84. C, Ver. Ind. Cult. Ond. 82%82%. Prolongatie 2%2. WISSELKOERSEN. 15 Juli. 16 Juli. Londen 12.09 12,09 Berlijn 59.31 59.33 Parijs 9.78 9.78 Brussel 34.72 34.72% Zwitserland 48.30 48.31 Kopenhagen 66.57 66.60 New York 2.48% 2.48% der deelen ziji mede, dat zij nog eens bij den minister hebben aangedrongen op een spoedige beslissing 'inzake de ver breeding van den havenmond te Bres- kens, voor dat die beslissing; is gevallen zal niet worden overgegaan'tot aanbeste ding en bouw van de nieuwe boot. Het is aanvankelijk het voornemen bestek en jeekeningen aan een aantal scheepsbou wers toe te zenden met verzoek te wil len inschrijven. Dit voor de beide booten en dan. eerst te beslissen Welke boot het eerst zal worden afgebouwd. De direc teur daarnaar gevraagd, achtte het m'a- 'kftn van een kleine kajuit voor ziekien en ouden van dagen beneden, niet mo gelijk. De heer OVERHOFF betreurt het, dat geen exploitatie-rekening overge legd wordt over de motorveerboot. De persoon, die met de bootdiensten belast is, moest dit kunneh geven. Men had dan geruchten over de dure exploitatie wel licht kunnen weerleggen. Spr, komt dan tot de verdeeling in eerste en tweede klasse, op de nu varende boot moet men de tweede klasse passagiers toch dikwijls tot de eerste klasse toelaten. Spr. zag het liefst één klasse, maar in ieder geval een grootere ruimte voor de tweede klcissc* De heer DOELEMAN wijst er op, dat de Oosterschelde achter staat bij de Westerschelde. De VOORZITTER zegt, dat spr. buiten de orde is. De heer ERASMUS wijst op de wen- schelijkheid de trappen beter te sluiten. Spr. behandelt ook de noodzakelijk heid van de rails op de boot en zou gaarne een brievenbus aan boord zien aangebracht. De heer v. d. WART wil zekerheid dat men de boot niet zal aanbesteden voor zekerheid is verkregen, dat de ha ven te Breskens verbeterd wordt. De heer VAN ROMPEN beantwoordde de verschillende sprekers en zegt o.a. dat een exploitatierekening over de mo torboot alleen, steeds onzuiver zou zijn. Wat betreft de klassenindeeling zegt spr. dat het verschil in de kosten tus schen 1ste en 2de klasse in werkelijkheid niet groot zijn. Het advies van den di recteur is alleen gevraagd over de in richting van het schip, alleen bij groote drukte worden wel eens tweede klasse reizigers naar de eerste klasse verwezen, maar bij verandering zou het andersom kunnen zijn, wat eigenlijk erger is. De constructie der trappen zal breeder wor den, en zij zullen gevaarloos worden ge maakt; de rails kunnen eventueel later makkelijk worden gelegd, gewacht zal worden op zekerheid over de havenver betering, maar er kunnen daarover nog geen besliste mededeelingen worden ge daan. De heer KODDE vraagt of er wel ruimte genoeg is om goederenwagens te vervoeren. De heer OVERHOFF zegt, dat er toch wel degelijk meer tweede klasse passagiers dan eerste klasse worden ver voerd, en blijft aandringen op meer ruim te voor de tweede klasse. De heer VAN ROMPU beantwoordt dit nader, en zegt o. a., dat de boot 12 M. langer wordt en daardoor de tweede klasse ook grooter. Men moet bij het maken van ruimte voor goederenwagens het eene niet bederven door het andere, in casu het goed liggen der boot. Het voorstel jyerd z. h. s. aangenomen. Motorveerboot Hansweert Walzoorden. Het voorstel inzake een crediet van f 315.000 voor een nieuwe boot, nml. een motorveerh x>t voor de lijn Hans- weertWalzoorden had in de afdeelin- gen algemeene instemming en over het algemeen wias men voor de grootste mo torveerboot, zoooals trouwens ook het plan van Ged. Staten is, een lid van dat college deelde mtede, dat getracht zal' worden de booten door één maatschappij te laten bouwen en dan deze boot het eerst af te doen bouwen. In den bestaan- den toestand za! voorloopig wórden voorzien door het in de vaart brengen van de Luctor et Emferga, zoolang deze 'niet ergens anders noodig' is. Rails op deze 'boot worden wel door feen lid Ier sprake gebracht maar een ander lid en ook een' van Ged. Staten achten dit hier zeker niet noodig o.a. omdat de tramrails in Zeeuwsch-Vlaanderen niet aansluiten bij' de spoorrails in Zuid-Be veland wiat de breedte betreft. De aan legplaatsen móeten grondig verbeterd worden en daarmede wordt bij den bouw van de boot rekening gehouden. De heer VIENINGS bracht dank voor het voorstel, en hoopt dat de boot spoe dig zal worden gemaakt. De heer KOSTER sluit zich hierbij aan, maar vraagt wanneer nu werkelijk de toegezegde groote boot zal gaan varen. De heer VAN ROMPU zegt bedoelde boot eerst voor de reis der Koninklijke Familie op 16 Augustus moet worden ge bruikt. Het voostel werd z. h. s. aangenomen. Inzake het verplaatsen van den gevel I van het Beeldenhuis te Vlissin- gen werd besloten om 10 pet. der kos-l ten bij te dragen tot een maximum van 1 1000. Op de overige voorst llen komen wel morgen terug. De vergadering werd te on- geveer half twaalf (gesloten. S. L. M. v. d. Eeckbout, beiden Ie Ter- neuzen; de heer S. J. Jumelet, Bruinisse. Voor diploma vaardigheid machine- schrijven met vermelding 40 woorden p. m.de heeren G. J. de Visser, Zaain slag; J. O. van Drongelen, Axel en mej. E. 0. Fey 'te Terneuzen. Voor diploma Stenografie A: de heeren II. F. Kranenborg; P. I. Goedhart, Chr. J. Rijn, P. J. Olyslager, Axel; C.. J. de Visser te Zaamslag en J. O. van Drongelen te Axel, mej. W. M. van Liere te Goes. Voor diploma B Steno-typiste (80 w. p. m.) mejj. M. S. J. vani kle Plassche |eni E. C. Feij, Terneuzen. Voor diploma C Steno-typiste (130 w.( p. ur.) met vermelding' sneïh. eert. mach. 40 w. p. mt: de dames A. E. H. van der Veen en Ch. Gr. Veenis, heiden te Goes'/ Naar de Maasb. verneemt heeft de Universiteit van Parijs (de Sorhonne) op voorstel van de faculteit der Natuurwe tenschappen, besloten aan prof. P. Zee man, het doctoraat, honoris causa der Universiteit van Parijs te verleenen. In een plechtige zit|ting, die in de Sor honne op Zaterdjag 8 November zal wor den gehouden, zullen het diploma en de insigniën aan prof. Zeeimam en enkele andere nieuwè doctoren worden uitge reikt. R.H.B.S. te Goes- Bevorderd van de le naar de 2e kl.: B. v. d. Boomgaardt, J. Brand, L. Fran ken, J. Hannewijk, Wa, den Herder, J, J. de Koeijer, Ma. Koning, C. Meeuwse, J. H. Roose, Toekse Mohamad Hanafiah, P. Vlaming, E. W, Beth, J. M. le Clercq, Ae. de Herder, J. F. Jansen, Ga. Linden- bergh, B. Meeuwsen, Aa. Meulpolder, N. Mouton, D. Nagelkerke, J, M. Pilaar, Mtje v. d. Reepe, E. Smits. Afgewezen: 8. Van de 2e naar de 3e kl.: J. Bom, J. E. de Bourgraaf, M. C van Damme, E. Dootjes, C. Dronkers, L. Drijgers, Ha. Kranenborg, J. W. Kusee J. J. de Regt, C.-P, van Velzen, C. Visser, Els Beth, Betsy Coppens Ja C. Everse, F. van Hoorn, D. C. Kloosterman, P. J. Krijger, A. F. Nieuwenhuyze, J. J. P. Oele, Ma. Oom, G van Riet, Ga. M. la Rose, M. C. van Strien, J. C. Wattez, N. Postma. Afgewezen 6. Van de 3e naar de 4e kl.; W. J. Bie- rens, L. Duvekot, C. Francke, J. Ge leedst, F. M. Geluk, La. de Graag P, J. 't Hooft, W. J. Kramer H. Sinke, G. A van Weele, Sa. Welleman, P, M. Zandee, B. Zuidema, D. v. Ballegooyen de Jong, Aa. Beth, H. J, Blok, G, Bolier, Ka. Goet heer, I, Hage, L. F. Hollmann, Pa. Hooge- steger, P. Knuist Ja. de Koeijer, Pa. Kram, P. Lies, La Oele, Ja. v. Poelgeest, J. Rijn, A. H. Scheeuwe. Afgewezen 4. Van de 4e naar de 5e kl.: S. J. van Baal, J. C. Eckhardt, Ja, M. Eijke, L. B. Korstanje, J. S. Bedet, J. A. van Bers, A, W. Blom, J. J. Dagevos, Ba. Dekker M. J. Haasdonk, J. P. Hoogesteger, P. A. de Hullu C, J. van Liere, Aa. Meeuse, P. Oom, J. C. Pfeiffer, J. Pouwer, 1. D, Fransen v. d. Putte, F. G. van Riet, G Slabbekoorn, P. Tazelaar, C. Verschuure, H. J. A. Waardenburg, E. LI. Wieïenga, J, Zuring. Afgewezen: 2. Ned, Herv, Kerk. Ds. J. Wi. Swaan te Domburg' is beroe pen te Ymuiden. Rudolf Schüdkrauf. f Naar uit Hollywood gemeld wordt, is de bekende filmspeler Rudolf Schildkraut I Dinsdag' tengevolge van een aanval van hartzwakte, die hem' Maandag in het filmatelier overviel, in het huis van zijn zoon Jozef Schildkraut overleden. ■we™ 11111 in mui line ■■mi b i imaarsnaacaai&iiK: Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het cand. examen geschiedenis de heer L. H. Bon- ma te Hij'um vroeger te Middelburg Geslaagd te Bo tterdam voor Te t exa men nuttige handwerken de dames P. Brouwer, J. Buitendijk en A. N. Hooge steger allen te Goes. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres le Stavenisse mej. J. v. d1. Bergle te Kapelle-Biezelinge. Geslaagd te Utrecht voor het eind examen der R. II. B. S. de heer Jac. Hage P.W.z. te Stavenisse. Bij het examen ter verkrijging van het diploma van hulp,keurmeester van vee en vieesch is geslaagd de heer M. H u ndersm arek te Zie rik zee. Te Goes werd het examen afg'eno- men vanwege de Fed. v(azi Ned. Stenogra- fieleeraren Systeem „I. Pitman" de vol gende diploma's werden uitgereikt: Voor vaardigheid machineschrij|ven- mej. M. Wi. van Huisstede, Wil helming dorp; de heer R. F. Kranenborg, Goes; de dames J. de Braai, Kloetinge en A. M. Krijiger, Goes; de heer Chr. J. Rijn. Goes; de dames V. P. Dieleman en Moederzorg voorkomt dat het huidje van het wiegekind branderig wordt of smet. Zij houdt daarom het huidje en de huid plooien van de kleine altijd droog met Purolpoeder en een stukgaand plekje be handelt zij terstond met Purol, om dat zij weet dat dit spoedig geneest. Beide artikelen bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) DE NIEUWE BRANDSPUIT. Nadat hedenmiddag op de Loskaai door inspecteur Roelofsen van Delft de keuring had plaats gevonden van de 40 H.P. Ford-automobielspuit, welke uit het Brandweerfonds 7-XII-'29 der ge meente Middelburg is aangeboden, vond in de hal van het Stadhuis de officieele overdracht aan de gemeente plaats in het bijzijn van het college van B. en W. de leden van het Comité van bewind voerders over de gelden van het fonds, de leden van den gemeenteraad, gevers en geefsters aan het fonds, de Middel burgsche brandweer autoriteiten en an dere genoodigden. Wegens de voortdurende ongesteld heid van den voorzitter van het Comitee van bewindvoerders, den heer E. Berdenis van Berlekom, heeft de loco-voorzitter, de heer M, J. v. Pienbroek, daarbij de vol igende redevoering gehouden. „Namens het Comitee van Bewind voerders over de gelden van het Brand weerfonds 7-XII-'29, zij het mij vergunc op deze samenkomst enkele woorden te spreken. Ik doe dit in mijn functie van loco-voorzitter van het Comitee, omdat onze voorzitter, de heer Berdenis van Berlekom, zeer tot ons, en zeker niet minder tot z ij n leedwezen, wegens ziekte verhinderd is het woord te voeren Het verheugt ons zeer, hier, ons Eere lid, den heer Asselbergs uit Bergen op Zoom, en verscheidene geefsters en ge vers aan het Fonds, aanwezig te zien, onder welke ook „De Middelburger" uit den bekenden oproep in de Middelburg- sche Courant van 9 December, Het Comitee gevoelt het als een eer hier verder aanwezig te zien, daartoe door het College van B. en W. uitgenoodigd Dames en Heeren leden van het Ge meentebestuur, Bestuur der Brandweer, Hoofden van Gemeentebedrijven, en den Commissaris van Politie en last not least de heer Roelofsen uit Delft, wien ik tevens een woord van hartelijken dank breng voor zijn komst en zijn zeer ge waardeerde belangelooze medewerking bij de keuring van de spuit. Het doel dezer samenkomst moge ik als bekend veronderstellen, sta mij ech ter toe een korte recapitulatie te geven van het ontstaan van het Brandweer fonds 7-XII-'29, en het volvoeren van het plan „Aanbieding eener automo bielbrandspuit aan onze Gemeente", Ik wil hier dankbaar memoreeren den steun, dien wij altijd hadden van de Middelburgsche Courant, die van den beginne af, het p lan met sympathie be groette, en er steeds in haar artikelen voor heeft geijverd om het plan te helpen verwezenlijken. Toen op 7 December 1929 de ver schrikkelijke ramp in de Lange Delft onze stad trof, was er één algemeen ge voelen bij de burgerij en wel dit: ,Het materiaal onzer brandweer is niet vol doende". Het menschenmateriaal staat natuurlijk buiten deze beoordeeling. Wat gepresteerd is door de manschappen, daarover niets dan lof. Men was het er echter over eens dat „there was something rotten" in het bluschmateriaal. Direct na de ramp, voelden velen de behoefte aan een daad, die er toe zou kunnen leiden, dergelijke rampen óf te verhoeden öf te beperken. Men wilde daarbij geen schuldvraag in het debat brengen, maar slechts han delen. In de bekende oproep in de Middelburg sche Courant van 9 December vond deze drang een uiting. De reactie op deze op roep was, dat er spoedig een bedrag bij elkaar gebracht werd uit de Burgerij, voldoende, om het plan, in den oproep vermeld, tot uitvoering te kunnen bren gen, Het plan was, om „zoo spoedig m o g e 1 ij k" een spuit, ongeveer zooals Bergen op Zoom bezit, welke spuit en bediening in dien rampzaligen nacht aUer bewondering en dankbaarheid heeft ge oogst, aan de Gemeente aan te bieden Het begrip „zoo spoedig mogelijk" was echter, zooals achteraf gebleken is, nog ai rekbaar. Daar men wilde geven een goed stuk, passende in het Brandweer- kader, kwamen er deskundigen en Com missies van Reorganisaties bij te pas, en commissoriaal werken, dat (gaat in het algemeen niet vlug. Het comitee voelde zich op een gegeven moment als op „the way to Tipperary" en 't was bekend, dat was ,,a long way". Tevens kreeg het comitee het gevoel, dat men afdwaalde van het oorspronkelijke plan en gevaar liep onder te gaan in het groote reorga nisatieplan. Het comitee besloot toen het oorspronkelijke object aan de Gemeente aan te bieden en niets anders. Kort daar op had in de Abdij een demonstratie plaats met een soortgelijke spuit, als die welke zou worden aangeboden. De de monstratie, bijgewoond door verschillen de autoriteiten, slaagde volkomen. De tevredenheid over capaciteit, enz. was algemeen, en de eenparige meening was, dat men met een dergelijke spuit brand kon blusschen en uitbreiding voor komen, In de zitting van den Raad van 30 April 1930 werd daarop onze aanbieding in behandeling genomen. Hoewel bij de besprekig niet van alle zijden volle in stemming werd gehoord, werd het voor stel tot aanvaarding, tot onze vreugde, met algemeene stemmen en meerendeels groote waardeering, aangenomen. Kort daarop volgde de goedkeuring op dat be sluit door Ged. Staten, zoodat nu ons Comitee kon gaan onderhandelen. Het resultaat dezer onderhandelingen, de spuit, staat nu, na hedenmiddag goedge keurd te zijn door onzen deskundige, op de Markt voor de pui van het Stad huis. Het Comitee hoopt en vertrouwt, dat naast deze, het Bestuur der Gemeente de andere, nu in huur zijnde spuit, zal houden, tot de geheele reorganisatie der Brandweer zal zijn tot stand gekomen, De Burgerij kan en zal daarvoor gewis dankbaar zijn, want „zeker is zeker" en het veiligheidsgevoel zal er des te groo ter dour worden. Mijnheer de Burgemeester Het co mitee biedt u uit naam der geefsters en gevers van het Brandweerfonds 7-XII-'29 de spuit aan. Het doet dit met het volste vertrouwen, wetende, dat zij in goede handen zal zijn, wat betreft bewaring, onderhoud, enz. Het Comitee spreekt daarbij de hoopt uit, dat zij lange jaren een sieraad moge zijn van de Brand weer, en er toe zal bijdragen de Burgerij een gevoel van veiligheid tegenover brandgevaar te geven. Tevens hoopt het Comitee dat zij, behalve voor oefening, zoo weinig mogelijk of liefst nooit, dienst zal moeten doen." De burgemeester heeft hierop met een toepasselijk woord de spuit dankbaar aanvaard. Wij komen morgen hierop terug. leeuen tot toelating' der nieuwe Oosten- rij ksche leening lot de officieele beursno* leering, daar dit Rijk van haar ruim 7 milliard oud papier- en zilver.schulden geen cent geregeld heeft, wal de Ver- eeiiig'. eigenlijk niets andiers noemt dan diefstal. De Vereenigiiiig Effectenbescherroing waarschuwt ieder op' de leening in le: schrijven, daar volgens haar de kwa de trouw1 van Oostenrijk ten duidelijkste is gebleken. DE ONLUSTEN IN BR. INDJË. LONDEN, 16 Juli. De ernstige On lusten tusschen Hindoes en "Mohamme danen in het Oosten v|an Bengalen durejn nog voort. In drie dagen tijds zijn in totaal 14 personen gedood. De Moham medanen zijn in de meerderheid, zoodlat op sommige plaatsen vele Hindoes zijn gevlucht. Te Mangazia zou een Ilindtoefa- 'milie door Mohammedanen zijn ver moord, waarna de lijken werden ver brand. De politie doet vergeefsche moei te om1 de orde te herstellen; waarbij, zij eenige malen zelf werd aangevallen. Vier personen werden door de kogels der politie gedood. 53 personen werden gearresteerd. Er wordt militaire verster king naar het gebied der onlusten gezon den. In totaal zijn 12 dorpen bij de onlusten betrokken. Door notaris Blaupot ten Gate ist Dinsdag in „Tramhalte" te Souburg pubhek verkocht: 27 aren of 206R. bouwland aan den Viso-weg; kooper D. v. Soelen voor f 575. De overige perceelen werden opge houden. Faillissementen. Heden werd failliet verklaard Matthv Kunst, k'lein-landbouwer te CoTijlns- plaat. Rechter commissaris mr. A. v. d. Hoop. Curator mr. J. W. Grjejdbloejd te Goe's; J. Uiterhoevei, schilder te Phil ippine. Rechter commissaris mr. Tb. Portheine. Curator mr. A. H. Kuijpers, te Middelburg. Ind, Stoomvaartlijnen. Prins der Nederlanden 15 v. Amst. n_ Batavia. Kon. der Nederl. (uitr.) 15 le Sahaug. J. P. Coen (uitr.) 15 v. Port Said. Johan de Witt (thuisr.) 14 v. Sabang. Insulinde (uitr.) 15 v. Tanger. NIEUW SCHIP VOOR DEN ROTTERD'AM- SCHEN LLOYDi. De Kon. Mij. „(de, Schelde te V1 i's sin- gen heeft opdracht gekregen tot den 'bouw van een motorvraeht- en passa giersschip voor den Rotterdamischen Lloyd te Rotterdam. WAARSCHUWING TEGEN DE. NIEUWE OOSTENBIJKSÖHE LEENING. De Vereeniging' Effectenbescherming deelt mede dat zij zich opnieuw tot den minister van financiën heeft gewend met hel verzoek, geen toestemming le ver- Rijkspresident Hindenburg en de Stahlhelm. Rijkspresident Von Hindenburg heeft den Pruisischen minister pres. Braun geschreven niet aan de bevrijdingsfeesten te Wiesbaden, Koblenz, Trier en Aken te zullen deelnemen, daar het verbod van de organisatie van de Stahlhelm niet is opgeheven. Den president leek dat ver bod ongerechtvaardigd en, in strijd met de wet, en wenschte dlat deze organisaties aan de feesten zouden kunnen deelne men. Derhalve besloot de rijkspresident na. zijln bezoek aan Mainz direct naar Berlijn terug te keeren. Braun heeft op dat schrijven geant woord, dat opheffing in uitzicht was ge steld, doch onder bindende beloften, dat de org'anislatie in. de toekomst geen on wettige handelingen meer zouden plegen. Deze beloften zijn noodzakelijk, daar er grooten twijfel bestaat aan toezeggingen van den Stahlhelm. De ondervinding heeft dit zoo geleerd. Intusschea ver klaart Braun zich nog tot opheffing be reid, als de gevraagde garanties gegeven worden. Hij hoopt dat dan de president nog' gevolg zal geven aan zijn aanvan kelijk voornemen. Hindenburg'» brief zou een politieke zet zijn van zijn raadgevers. Men weetidaft de regeerinjg geen meerderheid voor haar dekkingsvoorstellen in den Rijksdag kan vinden als niet een groot deel van de Duits ch-nationalen er voor stemt. De D'uitseh-nationale leider Itugenberg heeft verklaard, dat de regeer ing dadelijk den volledigen steun van de Duilsch-naJtf.- onalen kan krijgen, mits in Pruisen de coalitie tusschen centrum en de socia listen, die den Duitsch-nationalen een doorn in het oog is, een eindtei (neemt. Die brief van Hindenburg nu is er op 'betrle- 'lcend dal procédé te bespoedigen. Inderdaad is na een uitvoerig debat art]. 1 der dëkkipgisvoorstellen,; met ont houding der sociaal-demiocraïen. tegen de 'stjem'men der Duitsch-nationalen, commu nisten en nationaal socialisten aangeno men. Doch dit jgéschiedde doordat soc. dem. zich van stemming onthielden. Onlusten in Alexandrie. Er hebben gister te Alexandrie hevige onlusten plaats gehad. De neüoiialisten en de Wafd hadden besloten een staking van twee uur te houden bij w-ijze v.au herdenking van de slachtoffers der troe belen te Manssourak' en Bilbei. Dit lokte betoogingen uit, die weldra tot formeele onlusten uitgroeiden. Zeventien personen werden gedood, en ongeveer 400 gewond. Men verwacht vandaag een interpola tie in het Lagerhuis over deze kwestie.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2