amice- VIRGINIA ik heb er aan moe' ten gelooven! Je kunt dien prachtsmaak en kwaliteit van Chief Whip nu eenmaal niet weerstaan De Beste voor Uw Gem LONDON TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 JULI 193 0. No. 162. BELGIE NA HONDERD JAREN. ARDATh ZEELAND EEN EXCURSIE VAN NEDERLAND- SCHE JOURNALISTEN. Door het land van feesten, licht en tentoonstellingen. (Eigen correspondentie), I. Onder Koning Willem I hebben de kei zers, koningen en ministers, die toen aan de touwtjes van Europa trokken, bepaald, dat Noord-Nederland en België voortaan één rijk zouden vormen. Zij deden dat uit staatkundige en krijgskundige overwegingen: er moest een groot rijk ten Noorden van Frank rijk komen, opdat er een waarborg tegen mogelijke nieuwe Fransche Napoleonti sche oorlogsneigingen zou zijn. Maar ziet: dat gaat zoo maar niet. Men kan wel kaartjes in stukken knip pen en weer aaneenlijmen, zooveel men wil, maar wanneer de innerlijke saam hoorigheidsgevoelens aanvankelijk niet aanwezig zijn en wanneer het gevoerde regeeringsbeleid er niet in alle opzich ten op gericht is, zulk een omschakeling van de geestelijke instelling te bevor deren, dan kan het zeer wel mis loo pen. En zoo liep het mis. Het Noord-Ne- derlandsche geschiedenisboekje spreekt dan, zooals nu eenmaal te doen gebrui kelijk is, van den Belgischen „opstand' en het Belgische geschiedenisboekje even natuurlijk van den „vrijheidsoorlog" evenzoo als onze 80-jarige oorlog in de Spaansche geschiedenisboekjes als de „opstand der Spaansche Nederlanden" vermeld wordt. Het is allemaal even be grijpelijk enhet kan geen kwaad meer, zoolang men het volkomen emotie loos als „geschiedenis" beschouwt. Wel ke Nederlander zou er nu nog aan dén ken, een Spanjaard boos aan te zien vanwege den 80-jarigen oorlog? Welnu: de weMÉge nog levende Ne derlanders die nu nonderd jaren zijn, la gen nog in de windselen ten tijde van den 10-daagschen veldtocht; de persoonlijke gevoelens zijn in deze zaak dus beider zijds volkomen verdwenen en wie zou dus nu nog den euvelen moed hebben België's eeuwfeest met leede oogen aan te zien? Neen dan heeft burgemeester Van Cauwelaert gelijk, sprekende op het galadiner te Antwerpen tot de Neder- landsche journalisten: „men moet bij de herdenking van België's eeuwfeest niet in de archieven duiken en de oude grie ven van 1830 tegen elkaar weer ophalen en ten toon stellen, doch veeleer moeten gij en wij ons afvragen, wat België in die honderd jaar tot stand gebracht heeft en als het daarop recht kan doen gel den dan moeten we voor dat in een eeuw tot stand gebrachte waardeering hebben." Dit lijkt ons ook het eenig juiste stand punt in deze en de Nederlandsche, met name in Antwerpen, verhoudingsgewijs heel groote inzendingen op de Belgische eeuwfeesttentoonstellingen bewijzen, dat ook Nederland er zoo over denkt. Im mers, dat is de nieuwe geest die door Europa waait: vrede, vriendschap, ver zoening en onderlinge waardeering? En nu weten we heel wel, dat alles nog niet precies geregeld is tusschen ons en onze zuiderburen, maar dat komt op eenigerlei wijze stellig ook wel terecht, terwijl de vriendschapsbanden die in dit Belgische feestjaar gelegd worden tusschen Noord en Zuid, er vermoedelijk ook het hunne toe zullen bijdragen om, met volkomen behoud van eigen inzicht en eigen vast houden aan wat als recht en rechtvaar dig gevoeld wordt, te geraken tot beter begrip aan beide kanten en tot waardee ring voor anderer oprechte inzichten. Waaruit het welslagen geboren kan en- moet worden. Voor hare drie eeuwfeesttentoonstel lingen maakt België uiteraard reklame: wie ondernemingen van zoo geweldigen omvang op touw zet als Antwerpen en Luik, die moet ook alles doen wat maar mogelijk is, om te slagen. Tot de midde len welke dat welslagen kunnen en zul len bevorderen, behoort de medewerking Van de d^bladpers en nadat al enkele landen ons waren voorgegaan, hebben op uitnoodiging van de Belgische regeering een 15-tal vertegenwoordigers van Ne derlandsche dagbladen dezer dagen een excursie door het honderdjarige België gemaakt. Zij zijn daarvan opgetogen te- rugge eerd en hebben na afloop van gan- scher harte verklaard: wij zijn in België op onover refhaar hartelijke wijze ont vangen, men heeft ons goed gedaan en verzorgd op een wqze, die de inses de erwt tevreden Zcm hebben doen zijn, kortom, men heeft ons op allerlei wijze doen bjijken, dat het bezoek van de Ne derlandsche persbroeders hartelijk od hoogen prijs gesteld werd. v De Belgische regeering, de Nationale Spoorwegen en haren inspecteur tevens onzen charmanten mentor, de heer E. Pi- ton, de uitvoerende tentoonstellingsko- miteiten en allen anderen autoriteiten, die het hunne tot 't zoo bijzonder wel slagen van deze excursie bijdroegen, past het hier een woord van oprechten dank te brengen. Men zal niet van ons verlangen, dat wij met naam en toenaam verslag zullen uitbrengen van de onderscheidene co pieuze maaltijden, ons gracieuselijk geof freerd, noch van de autoriteiten welke daarbij aanzaten en de vooraanstaande mannen, die er het woord voerden. Ge noeg zij, dat den eersten avond een stijlvolle galamaaltijd in de imposante ontvangstzaal van Antwerpens Raadhuis plaats vond, waarbij de uitstekende ora tor burgemeester Van Cauwelaert een zeer toegejuichte redevoering hield; dat den tweeden dag in Brussel de Ned. zaakgelastigde a. i„ Ridder Huyssen van Kattendijke, een gezellig dejeuner aan de landgenooten offreerde, dat dien avond in Hotel Métropole een banket werd aan geboden door de Belgische collegae, waarbij o.m. baron Lippens, minister van vervoer, aanzat en een sympathieke rede uitsprak, terwijl den volgenden dag in Luik aan het diner, door het tentoonstel- lingsbestuur aangeboden en voorgezeten door een der schepenen van de stad, ook zeer welwillende woorden zijn gespro ken. In de perioden welke daartusschen la gen is ook wel eens een woordje ge sproken aan een goeden maaltijd maar dat was dan toch als regel van meer onderlingen aard. Den eersten dag kwam men tot Ant werpen, met als verblijfplaats het nieu we Century-hotel. Mag ik ook hem, die daar niet loigeeren mocht, ten zeerste aanraden een verfrissching te gaan ne men in het restaurant, dat zich op de 13e verdieping van dit torenhuis be vindt? Hij zal er zeker voor beloond worden door een kostelijk ruim en wijd uitzicht over de huizenzee van deze groo te havenstad. (In Brussel is er een der gelijk restaurant boven het Residence Palace, waar het uitzicht evenzeer de moeite loont). De avond van dien eersten dag wijd den de collegae, welke oud-België nog niet kenden, aan een bezoek aan dat prachtige oude stadje, de neerslag van haast alle mooie oud-Belgische architec tuur, waarvan 't is haast ongelooflijk een Amerikaansche courant schreef, dat men „de tentoonstelling wel heel mooi vond, maar dat men niet kon be grijpen, dat men dat oude rommelige stadswijkje bij den ingang nu maar niet meteen opgeruimd had"! Den tweeden dag is des morgens een zeer instructief bezoek aan Antwerpens haven gebracht, welke in z'n heele uit gestrektheid doorvaren werd: vele mooie schepen lagen er lossende en ladende, maar door het dokkenstelsel en het ont breken van de groote scheepswerven midden in de haven doet Antwerpen niet zoo levendig aan als onze groote havens, oppervlakkig gezien natuurlijk. De klei ne 200 lijnen die er op varen, zeggen overigens genoeg voor de belangrijkheid van deze geheel door de gemeente geëx ploiteerde havenbedrijven. Dien middag vond onder de hoogst des kundige leiding van prof. Mounts Sabbe en den heer Charles van Nyen een be zoek aan de Vlaamsche Kunstafdeeling plaats, daarna nog aan het Nederlandsche en andere gebouwen. Maar het mooiste en nog niet geziene vond ik toch wel de verlichting met name van de stad, het stadspark en 't stadhuis met de gildehuizen. Dat is sprookjesach tig mooi; Zeeuwen: gaat dat zien! De verlichting is aan des Zaterdags, Zon dags en Donderdags, S CHIEF WHIP (Ingez. Med.) gr* GEMEENTERAAD VAN O. EN W. SOUBURG. Gister vergaderde de raad. Voorzitter de burgemeester Jhr. H. A. van Doorn. Afwezig: de heer Jobse. Ingekomen stukken en mededeelingen. Een schrijven van de Ned. Spoorwegen dat de kwestie Souburg1 als halte laats voor den benzinetrein in behandeling is genomen. Medegedeeld wordt, dat de rvedrating van het Marnixplein aan de N. zijde is uitgtesteld met het oog op de oestr a ting van de Vrijburgstraat. De Tij,gok men steenen kunnen daar worden genruikl Jaarverslagen. Nieuw gemeentehuis' Bij d at van den toestand der gemeente zegt de heer JANSSEN, dat 't hem ge noegen doet, dat dit verslag aan duide lijkheid niets te wenschen laat. Zoo is 't nog nooit geweest. Spr he art in dit verslag gelezen dat het geimieentehi.'A niet meer aan eenig' te stellen eieh voldoet In 1922 mbet reeds1 het initiatief zijn ge nomen te komen tot een nieu|w', in 1926 is 't nog' eens te berde gebracht. Wiordï 't nu niet meer dan tijd, dat B. en WIJ. opdracht krijgen eens te zien opi welke wijze een beter gemeen tehuis tot stand kan kouten. Spr. zou willen, dat de raad een crediet voor onderzoek verleende. Spr. behandelde den toestand der fröbel- schoob Ook daar is de toestand erger lijk. Aan de Kanaalstraat is' toch grond gekocht. De VOORZITTER zegt, dat 't in het gemeentehuis inderdaad een w'anhopige toestand is. Er zal in. de toekomst iets moeten gebeuren. Spr. hoopt niet in al te verre toekomst. De heer DE PRIESTER betoogt, dat B. en \V. de zaak rijpelijk' besproken: heb ben; zij hebben dit in het jaarverslag' nieergelegd. 't Is niet voldoende dit tel kens weer te constateeren. Er moet iets gedaan worden. Opknappen van het be staande gemeentehuis zou weggegooid geld zijn. Er dienen eindelijk eens plan nen gemaakt voor een nieuw gemeente- uliis. Ook mei het oog op de snelle uit breiding idjer gemeente. Er is veel werk op de secretarie dat stagneert door den toestand van het ge meentehuis. Laat de raad dus de con sequenties aanvaarden, en een crediet toestaan voor een plan. Ook met de frö belschool is dit het geval. Er is terrein voor beschikbaar. De heer GYSOUW| zegt dat na het 'toe- zoek van den Commissaris' der Koningin in princiepe besloten is tot een nieuw gemeentehuis, 't Is echter Steeds afge stuit op de kosten. De financieel© toe stand is nog' niet veel heler. Als spr. eens aan andere gtemeenlen denkt, dan gaat 't nog al. Wat de fröbelschool aangaat, 't is af-, gestuit op de bijdrage aan Rehoboth. Wellicht is in die richting nog een op lossing' te vinden. De VOORZITTER zegt, dat w!at het ge meentehuis betreft, daar wtel een leening voor te sluiten is op Langen duur. Het na geslacht profiteert er ook Van. De heer GOEDBLOEDj gaat accoord met het betoog van den heer Janssen. De heer SUURMONDi vraagt zich af of men Voorstellen kan doen n. ,a. v.. pun ten in het jaarverslag1. In 1922 heeft de raad in principe al besïfcileii tot verbe tering of vernieuwing'. Ornl er n u een voorstel van te maken :iis> een punt vreemd aan de orde van den dag, vindt spr. De heer MELIS zegt, dat mén op den duur met het gemeentehuis niet verder kan. Ook met de fröbelschool is dit liet geval, 't Is echter de vraag óf we met de nieuwe regeling van de fin. verhou ding veel vooruit zijn gekomen. De heer DE PRIESTER vindt de kwestie van 'n nieuw gemeentehuis zeer zeker niet vreemd aan. de orde van den dag. Men moet de gevolgen uit het ge meenteverslag aanvaarden. B. en Wi. kan toch de gelegenheid gegeven, w'orden de zaak rustig te 'bekijken, en de diverse mogelijkheden te overwegen. Met alleên ér over praten komen, we niets verder. Wat betreft Rehoboth geschikt te ma ken voor de fröbelschool: spr. betoogt dat dit er nooit geschikt voor te kna ken is. Spr. zou willen, dat B. en Wl. den raad achter zich voelen als zij' onderzoeken op welke wijze de gemeentehuiskwestie na der te behandelen is. Het jaarverslag wordt met alg'emeene stemmen goedge keurd. De VOORZITTER zegt, dat 't hem het beste lijkt, dat B .en W|. n'. a. V. heli gesprokene in een volgende vergadering eens met een en ander omtrent de ge meentehuiskwestie komen. Aldus besloten. Bij het jaarverslag van de commissie van toezicht op het 1. o. zegt de heer CYSOUW, dat er niels in voorkomt over de vroegere klacht van weinig bergruimte in de Mamixschool. Nog steeds' is; er geen verbetering', sinds de in 1928 geuite klachten. De heer JANSSEN zegt dat het jaar slag ook melding maakt van geneeskun dig toezicht. Zien de schoolbesturen daar van nu ineens de wenschelijkheid in? Laten B. en W. dat eens nader onder zoeken. De heer DE PRIESTER betoogt, dat de Mamixschool met verzoeken moet komen als er te weinig bergruimte is. Aan de schoolbesturen is destijds ge vraagd om medewerking aan geneeskun dig toezicht. Er is toen ontkennend geant woord. 't Lijkt spr. goed n.a.v. he$ verslag de kWelstie weer eenls aahhjanr ginig te maken. De heer MELIS betoogt dat de school besturen 't eerst moeten vragen wat ze wenschen of noodig achten. En niet de commissie van toezicht dat aan den raad moet kenbaar maken. De heer DE PRIESTER meent dat vol gens -de wet .gehandeld is'. In ieder geval (dient uit het rapport de consequen- tie gehaald^ dat de kwestie van medisch schooltoezicht opnieuw moet worden aan gepakt. Het verslag alsmede, overige verslagen worden m. a. st. goedgekeurd. Waterleidingbedrijf- Aangeboden wordt de. verordening opi het waterleidingbedrijf. Z. h. st. goedgekeurd. Aansluiting gem. gebouwen ender Waterleidingbedrijf. Voorgesteld wordt het gemeentehuis', de bewaarschool en de 'openb. lagere j lagere school aan te sluiten op de water- leiding. Alleen in de bewaarschool is jsilechts1 één pomp aanwezig, zoódat de kinderen hun handen njet kunnen rei- j niigjen, terwijl geen drinkwater verstrekt kan worden. De kosten hiervan kunnen uit den ge wonen dienst bestreden worden. Verder wordt voorgesteld de nood- slachtplaats aan te fluiten, waarvan do kosten worden begroot op' f130. Die moet trouwens aangesloten worden. Teil behoeve van diet gemeentelijk wo ningbedrijf wordt voorgesteld een bedrag van f742 te vertrekken voor de aanslui ting van de woningen van dat bedrjijf op welk bedrag die aansluiting is begroot. Oolc deze kosten worden voorgesteld te verstrekken uit den gewonen dienst. De heer D;E. VISSER kan zich niet yer- eenigen met die f 742 voor 't gem, wjo,- nYnigbedrijf. "De. SUURMOND bespreekt diverse pos ten uit de begrootinig van de aanslui ting, f 239 voor aansluiting voor helt igameentejhuis lijkt spr. zeer hoog. Hij is daar principieel niet tegen, doch zal aan een aansluiting voor zoo'n hoog bedrag zijn stem niet geven. Een eenvoudige zal rPisschien 'n vierde deel kósten' "Sprj- is ook niet legen aansluiting van de school .doch 't is. weer zeer hoos voorge steld (f370). Eenvoudiger kan 't even ü'ded. 't Zelfde 'geldt voor het bewaar-- schoolonderw'iis. Ook dit kan wèl eenvou diger. - De VOORZ. zegt dat B. en W. den toestand op de school hebben onderzocht Het [i s zoo zuinig mogelijk' opgemaakt^ betgeen spr. uitvoerig aantoont. Na nog eeniige discussie wordt het voorstel met 7 tegel* 3 'st. aangenomenjj lejgen de heeren Loricr, de Paigter en Suurmond. Uitbreiding waterleiding. Voorgesteld wordt rver te gaan tot het leggen van leidingen in den Zuidbeiek1- schen weg, den Padweg, en in den Abeel- ■schen Zandweg, Ier lengte van reis.p. rond 25, 200 en 500 Meter en de posten daarvan, begroot op totaal f 4500 te bestrijden uil het overschot van de voor de waterleiding gesloten geldleening en overigens uit een t.z.t. te leenen hedrag. Het voorstel wordt aangenomen met altgemeene stemmen. Rechtstoestand gem, ambtenaren. Aan de orde is de verordening! regel eb de den rechtstoestand der gemeenteamb tenaren. I De heer LEENHOUTS vindt de veror dening over 't algemeen een prachtig stuk' werk, en' heeft alleen op onderden- len wat aanmerkingen. Spr. stelt eeni.ge redactiewijzigingen voor, en voorts omi 'bij overlijden aan bloed- of aanverwan ten een som uit te keeren, gelijk tiab bet glenoten salaris van drie maanden (voor- iglesteld was één maand). Dit wordt aang|enomen met 9 tegen) 1 stem1 (de heer Lorier); voortsi om de op zeggingstermijn voor den tijdelijk amb tenaar voor hem zelf en den werkigef- ver gelijk' te doen zijn (2 maanden). Diitj wordt aangenomen met 9 tegen 1 st. (dei heer Melis). Spr. wil de bepaling; om de ongehuw!- dle ambtenares, die in staat van zwan- igjerschap verkeert, eervol uil haar 'be trekking te ontslaan, schrappen, even als het ontslag der gehuwde onderwijl- 'zeres, al gelooft spr. niet, dat het eerste hier op iemand toegepast zou moeten worden De heer MELIS is le;gfen deze schrap ping. Nu er vrouwelijke burgemeester1! kunnen komen naast een mannelijke' se cretaris zou mem toestanden krijgen, die niet te overzien zijn (gelach). De heer JANSSEN verdedigt méde het voorstel-Leenhoul's. De heer SUURMOND zegt, dat het ar tikel er in is gebracht voor den goeden gang van zaken. Een ambtenares met een kleine heeft een verdeelde attentie.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5