GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. verschaft U wolken vtm genot BRIEVEN UIT AMERIKA. BURGERLIJKE STAND WAAR IS WERK? Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland Ongelukken. Het 5-jarig dochtertje van den heer B is op de Kruislaan te Bussum onder een draaiorgel 'geraakt. In zorgwekken- den toestand is zij naar de Majeïla.- stichting overgebracht. Donderdagavond is een Spanjaard deelnemer aan de Zaterdag te Assen te houden motorraces bij een gevaarlijke bocht tweemaal over den kop geslagen en "daarna in een sloot terecht gekomen, waarbij de motor op hem 'terecht kwam. Hij brak zijn rechterbeen. Donderdagavond is te Echt de 30- jarige J. H. bij het kersenplukken uit den boom gevallen. Hij is overleden. Branden. Tusschen Bellingwolde en Papenburg staat het nabije Griendts- veen in lichtelaaie sedert Woensdagmor gen en er is geen helpen aan. Het veen is zoo droog, dat blusschen niet helpt. Meer dan 1000 dagwerken turf zijn reeds verbrand. Te Heiligerlee is Vrijdag het hotel Hayenga geheel afgebrand. Er kon slechts weinig worden gered. Verzeke ring dekt de schade. Te Siegerswoude is de boer derij van B. B. tengevolge van hooibroei afgebrand. Er kon bijna niets worden ge red. WAARSCHUWING. - In het „Alge meen Politieblad" waarschuwt de com missaris' van politie te Bussern' tegen de handelingen van C. vajn Staal, uitgever van adresboeken, wonende t© Busisum', Huizerweg 202 (vroeger 236). Van Staal reist als advertenitiecolporteur voor doör hem uit te geven adresboeken en geeft 10 pCt. korting, wanneer te plaatsen advertenties bij vooruitbetaling worden voldaan. In verband hiermede wordt in overweging gegeven hem1 geen geld tèr h'ahid te stellen, aangezien ook bij hen- haling is' gebleken, dat zijn .adresboeken verre over den in uitzicht gestelden ter mijn verschijnen en alleen worden toe gezonden aan de adverteerders, zoodat ze alle publiciteitswaarde mis'sett. DOOB DEN BLIKSEM GEDOOD. Tijdens het onweer is Donderdagmiddag te Woerden de 20-jarige zoon van den landbouwer de L. door den bliksem ge troffen en gedood. KUNST IN DE HOSPITALEN. De heer P. Boe.ndermaker heeft 200 schil derijen in bruikleen afgestaan aan het JCehtraal ziekenhuis te Alkmaar. Ih Zweden is onder de geuteesheercn 'n nieuwe bewegin|glDntstaan onder de leu ze: „Kunst in de: Hospitalen". De lei ders van deze stroominlg leggen er den nadruk op, dat de toepassing van schit terende en opwekkende kleuren in zie kenhuizen van groote hulp is voor de genezing der zieken. Zij! gelooven ,dat van kleuren een psychische invloed uit gaat, die stiinuleerend op den patiënt Webkt. Onlangs is het oudste, hospitaal van Stockholm, het Serafimerlasarettet, geheel gerestaureerd, waarbij1 men iets nieuws invoerde door de muren der gan gen, van de wachtkamers en zelfs van de zieken- en operatiezalen met verschillende aangename kleuren te schil deren. Volgens deze nieuwe methode worden ini de gangen en in' de z alten opjk schilderijen opgehangen. Verscheidene gasthuizen te Stockholm hebben zich reeds ware kunstwerken aangeschaft, die zoodanig worden opgehangen, dat de zie kten er ten volle van kunnen genieten. Professor Holmgren, de. directeur van het Serafimerlasarettet, is van mteening, dat zieken gevoeliger zijn voor schoon heid en kunst dan gezonde metóschen. HET NOODWEER IN HET OOSTEN VAN HET LAND. De bui begon haar verwoesting onder Olst en heeft haar we|g genomen tot bij Heeten. Dat is dus over een lengte van ruim 10 K.M,, terwijl de breedte van het terrein in kwestie naar schatting zeker 4 K.M. bedraagt. Binnen deze grenzen liggen duizenden H.A. bouwland en het valt nog op (geen stuk ken na te zeggen hoeveel bunders graan en veldvruchten totaal verloren zijn ge gaan. Sommige betrokkenen willen overgaan zoo meldt de Maasb., tot het afmaaien van de halfrijpe graansoorten om er op deze wijze ten minste nog iets van te redden. Een derde boerderij in deze omgeving, R16 iTaf *e Éamele (gemeente a e), werd eveneen's door de bliksem HÏ totaal in as<* gelegd, uit het Sfeit, ti T' dende elementen in Pf" iTj Tl vonden. m het veld den dood Rundvee werd in i i hooibergen werden getroffen 6 brandden. Het ergst van* a blbft 11' ter de oogstschade. 65 bll)ft ech" Tijdens een onweersbui heeft het n™ derdagavond te Barneveld zoo 6 - weldig geregend dat verschillende straten geheel blank stonden. Dit was binnen een week de tweede maal, dat genoemd dorp van den hoogen waterstand te lij den heeft. EEN CYNISCH MOORDENAAR. De juryrechtbank te Loire heeft een, moor denaar ter dood veroordeeld, die door zlJn cyïusnite de leden der jury en den voorzitter bijna tot wiainhoop bracht. In het begin van dit jaar had de Ihans veroordeelde een avond doorglebracht bij kennissen. Bij zijn vertrek had1 hij den 'i •t., 'k Heb niet enkel goed gereedschap Noodig voor een karrewet Voor goed werk behoort er óók een Pijpje DOllU/EEGBERTS bij. Waarom smaakt die pijp zoo lekker Héél hoog boven op het dak Nog al logisch: wat ik rook is .Hooge" ku/aliteit tabak Clmge Doorenboj 20-50CT.PER ONS A7 (Ingez. Med.) zevenjarigen zoon van zijn vriendten uit de woning gelokt. Hijl riami het kind mee naar een stille plek aan dte rivier, waar hij zich aan het knaapje vergreep en het daarna mei eeh zakmes doodde. Nad'at hij het lijkje mtet takken had be dekt, begaf hij zich weer naar de woning van zijn vrienden en bood zijn hulp hij het zoeken naar den knaap aan. Den vol genden dag begaf hij! zich wteer naar de plek van den moord, verstopte, het lijk eni was toen zoo 'brutaal zich ter hei schikking van de politie te stellen voor het doen van nasporingten. De moordenaar hoorde het vonnis la chend aan. DOLLE KOE. Nabijl Toulouse is de 'koe van den landbouwer Dartugiuet dol geworden. Een 6j0-jarïg|e man en twtete vrouwen werden door het dier aange vallen eni zoo ernstig gewond, dat zij' in bedehkelijken toestand naar een zie kenhuis moesten worden overgebracht. De 60-jarige main, zelkere Yalois, is aan de gevolgen van de bekomen verwondin gen overleden. De toestand van de andere slachtoffers 'baart nog zorig. i ONTPLOFFING OP EEN MOTOR JACHT. Donderdagmiddag heeft op de Havel, nabij Hermannswerden een ontploffing plaats gelhad op het mo torjacht van den president van de Duit- scne Motorclub. De eigenaar en zijn zoon die het jacht gereed maakten voor een vacantietocht naar de Oost Zee, werden ernstig (gewond. GRIEZELIGE VONDST. Uit Lü- deritzbucht (Z. W|. Afrika) wordt ge meld dat een politie-bteambte op zij'n dienstrit in de woestijn 24 km!, ten N. van de Oranjerivier, acht menschelijike geraamten ontdekte. Uit de hij' hen gev on- dten identificatie-penningten blijkt dtet het dte overblijfselen zijn van negers die, in de Consolidated Diamond Mines werkzaam geweest waren. I,n het voorjaar van 1925 waren 167 inlandsche mijnwerkers dezer mijn weggeloopen. Acht-en-tachtig hunner werden, nadat een groote afstand door de onvruchtbare en van water verstoken woestijn was afgelegd', weer aangehou den. Van de overigen w|as geen spoor inteer ondekt. Men veronderstelt dat de gevonden geraamten de ov|erblijlfselen zijn van een groep dtezer uitgewekenen NOODWEER. Boven de stad Ne.W- Yor'k! ontlastte zich Donderdagmiddag een hevig onweder, dat vam zwanen ha gelslag en een hevig© wolkbreuk gepaard ging. Tengevolge van de ontzaglijke hoe veelheid water kwamen vele straten 'blank te staan. Het verkeer in delstraten en op den ondergrondschen spoorweg ondervond uren lang groote vertraging. Klerk (ongeduldig wordend: „U moet een beetje voort maken mevrouw, er wachten nog een hoop menschen." Oude dame: „Niet zoo brutaal alsje blieft jongmensch. Er zijn andere spoorwegstations in Amsterdam." (Humorist), HET VREEMDELINGENLEGIOEN. De „Deulsche Liga für Meusclienrech- le" heeft de Fransche Liga verzocht het aanwerven van jonge Duitschers op Duitsch grondgebied te voorkomen. Wel heeft Frankrijk in art. 79 van het verdrag van Versailles zich het recht voorbehouden om manschappen pan te werven voor liet vreemdelingenlegioen volgens Fransche wetten. Echter meent de Liga,, dat hierdoor art. 141 vanl het Duitsche Strafwetboek' niet buiten wer king wordt gesteld, waarbij met gevan genisstraf wordt bedreigd hij, die een D uitschei' tot militairen dienst jn een 'bui- ttenlandsch leger aanwerft of in handen van een aanwerver brengt. Vooral de gevallen waarin minderjari gen in het legioen worden gesleept, zijln bijizo'nder ernstig. Sedert bjjha ejpn eeuw is ee'ni Fransche koninklijke ordonnantie van 'kracht, volgens welke 18 jaar de minimumleeftijd is. Wie ouder is, geldt als meerderjarig totdat het tegenbewijs is geleverd. In de practijk gaat het zoo, dat aan de mannen, voor dat zij' geneeskundig on derzocht worden, wordt gevraagd of iemand van hen jonger 'dan 20 is. Wie zich niet opgeeft geldt als mteerdierjarig, en zijn verbintenis voor vijf jaar wordt als rechtsgeldig beschouwd. In tijden van groote werkeloosheid, zooals thans, bestaat er groot gevaar, meent Liga, dat jongelui zich tot een stap laten verleiden, waarvan zij1 spoedig' bitter berouw zullen hebben. Dan is geen terugkeer meer mogelijk, ook als het een minderjarige betreft, die zonder toestem ming' van hun oudters hebben gehandeld. De bevrijding van het bezette gebied zal wellicht een gunstige keer brengen. In elk geval moet, meent de Hga, dit "kwaad met alle kracht bestreden wor den. BELGIE. De vermaarde Boetprocessie, welke ieder jaar, in het oude, Wlest-Vlaamsche stadje Veurne, uitgaat, zal dit jaar op Zondag 27 Juli plaats hebben. Zij' dag- teekent uit het jaar 1637 en bestaat uit drie deelen: het Oude Testament, het Nieuwe Testament en de groep van het Heilig Sacrament. De deelnemers dacla- meeren hunne rol in verzen. W|at aan deze processie haar specaial karakter geeft is de goep der mannelijke en vrou welijke vrijwillige boetelingen 'die bloots voets, in ruwe pijen gehuld', de kap met enkel twee gaten voor de oog'en op het hoofd, wagens voorttrekken of gebukt gaan ondter het gewicht der zware krui sen welke zij, zoolang de processie;"duurt, moeten dragen. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt Samenvattend met de 45ste verjaring der oprichting van den Congo-Vrijstaat, die later de Belgische Congo-kolonie zou worden, is thans als eerste groot weten schappelijk werk, door een Vlaming, in het Nederlandsch over dit onmetelijke gebied geschreven boek van mr, Louis Franck, minister van Staat en president der Nationale Bank van België, versche nen. Koning Albert schreef eigenhand:g een inleidend woord, in briefvorm en zoowel koningin Elisabeth als prins Leo pold stelden de beste foto's, welke zij van hunne reizen in Centraal-Afrika me debrachten, ter beschikking van den eminenten schrijver, die zelf, als bekend, in Congo verbleef en langen tijd minister van koloniën was. De verschijning van een dergelijk standaardwerk in de taal der Vlamingen en het feit, dat een Vlaamsche uitgevers zaak als De Sikkel, te Antwerpen, het aandurfde dit buiten het gebied der eigenlijke belletrie en kunst vallende omvangrijke boek in het licht te zenden, bewijzen alweer hoezeer de Vlaamsche gedachte en het vertrouwen van het Vlaamsche volk in eigen kuituurkracht sedert enkele jaren zijn toegenomen. De auteursrechten van zijn boek stond mr. Franck af aan de Koloniale Hoogeschool te Antwerpen. OOSTENRIJK. In hof- en adelskringen te Weenen en te Boedapest is men verrast door het huwelijk van den aartshertog Albrecht met de gescheiden echtgenoote van een Hongaarsche fabrikant. Het schijnt, dat eerst thans is bekend geworden dat het huwelijk is gesloten voordat aartshertog Albrecht zich naar Zuid-Amerika in scheepte. De moeder van den aartsher tog, aartshertogin Isabella, heeft voor haar propaganda veldtocht voor een troonsbestijging van Albrecht de ronde som van 5 millioen gulden uitgegeven. Dit geld is echter waardeloos wegge gooid, daar Albrecht nu onder geen enkele omstandigheid meer aanspraak op den troon kan maken, daar hij met een burgerlijke vrouw in het huwelijk is ge treden. Thans begrijpt men ook, waarom Albrecht onlangs zijn trouw aan Otto van Habsburg heeft geuit. In monarchis tische kringen hoopt men dat Albrecht nooit meer uit Zuid-Amerika zal terug- keeren. De studenten, van de universiteit te Graz! zijn 'begonnen met een .protest staking" tegen! disciplinaire straffen, die aa)n etenige studenten zijin opgelegd. De studenten bezetten de deuren van de universiteitsgebouwen. De colltelgtes kon den niet doorgaan. Groeiend boevendom in Chi cago's onderwereld. Ver- geeische belooning, Al Ca- pone. De „menschenjagers" en hun salaris. Hoe het pu bliek reageert, Hoe de „gangs" werken, Benden beschermd door invloedrijke ambtenaren. Verdachten tusschen bergen en meertjes. Sinds den lsten Januari van dit jaar zijn in Chicago drie en veertig menschen op een gewelddadige manier aan hun eind gekomen: tien in elf dagen tijds. Daarvan behoorden er 42 tot het boe- vendom van de onderwereld, dat even hard aangroeit als het elkander uitroeit, maar het laatste slachtoffer was de ver slaggever van een der grootste dagbla den en dit schot heeft Chicago opge schrikt een deel althans. De groote kran ten hebben te zamen een bedrag van zestig mille beschikbaar gesteld als be looning voor dengene, die aanwijzingen geeft omtrent den verdwenen moorde naar. Maar het is zeer de vraag of er iemand zal bestaan, die zijn erfgenamen zulk een goed hart toedraagt, want daf hij praten kan en een rustigen ouden dag beleven is onvereenigbaar. De verklik ker of „squealer" uit de onderwereld is iemand, die levensmoede is en van dien kant hoeven de kranten geen succes te verwachten, zelfs niet al verdubbelen zij hun belooning. Alfred Lingle was verslaggever van de beroemde „Chicago Tribune". Het motief voor den moord is, dat hij te gevaarlijk werd en te veel wist van een en ander, waardoor een of meerderen met een on zuiver geweten het raadzamer vonden hem uit den weg te ruimen of te doen ruimen. Al Capone, de aristocraat van Scar- face, wordt door de politie verdacht van ruim dertig moorden op zijn geweten te hebben, maar het is zoo goedhals zeker, dat hij er hoogstens een paar met eigen hand bedreven heeft, toen hij nog aan het begin van zijn carrière stond. Toen hij een man van gewicht begon te wor den, zoodat hij zich een lijfwacht moest aanschaffen om zijn eigen ieven elke se conde te laten beschermen, gaf hij op dracht aan gehuurde „gunmen" wij zouden het vrij kunnen vertalen met „menschenjagers" om dezen of genen verder onschadelijk te maken. Of acht tegelijk met machinegeweren, zooals het vorige jaar in Chicago gebeurde. Tot nu toe had de onderwereld uit sluitend elkaar bekogeld en het groote publiek had dat min of meer beschouwd als ratten die elkaar onderling verdelgen. Maar nu een man, wiens eenige veroor deeling gegrondvest was op zijn nauwe verbintenis met die wereld uit hoofde van zijn beroep, het zwijgen werd opge legd, nu is de Chicago'sche pers in een staat van opwinding geraakt, maar het publiek blijft ondanks dat alles vrij apa thisch. Het is er van overtuigd, dat de groote schoonmaak van bovenaf aan in het gemeentebestuur moet beginnen en hoe hooger hoe beter. Want het heeft groote verwondering gehaard, dat Lingle op klaarlichten dag, midden in het druk ste deel van de stad, is neergeschoten en dat de dader kans heeft gezien te ont komen. Maar waarom doet men niets tegen dit moorden, waarom worden niet alle be kende misdadigers, die rondloopen, opge pakt? Zoo eenvoudig is dat niet. Ten eerste moet men weten hoe de „gangs" werken. Het tooneel en de manier waar op veranderen steeds: de laatste moor den zijn gebeurd op een wijze, die eiken 'sensatie-romanschrijver tot eer zou strekken. Tegenwoordig verdwijnen de menschen spoorloos! Tenzij een schroef van een sleepboot het lichaam naar bo ven maalt, weet niemand weer waar ze blijven. Er schijnt zelfs ergens een keurig crematorium te zijn, waar men zich van de lastige corpora delicti kan ontdoen. De ,,gang"-moorden in Chicago zijn door het heele land en daarbuiten be kend en iedereen weet, dat de sluikhan del in sterken drank er de hoofdoorzaak van is: afpersing door middel van zoo genaamde vakvereenigingen, hazardspel en prostitutie zijn andere aanleidingen. Dit alles bestaat even hard in New-York, Detroit, St. Louis en andere groote plaat sen als in Chicago, maar wat daar niet gebeurt, is, dat de benden van Chicago beschermd worden door sommige in vloedrijke gemeentelijke ambtenaren. De onderlinge veeten, die aan de oppervlak te komen door de wekelijks voorkomen de moorden, moeten plaats hebben met medeweten van leden in het gemeente bestuur en zoolang dat gebeurt is er geen verbetering van den toestand in het zicht, En verder moet men bewijzen hebben om iemand achter de tralies te zetten, want ook de boef staat op zijn grond wettelijke rechten! De Chicago'sche politie zou goed doen in den omtrek van de stad, tusschen de bergen en meertjes, waar het vol staat van bungalows en zomervilla'tjes, een raid te doen. De plaatselijke politie daar weet wel beter dan zich met de rijke heeren te bemoeien, die daar heel vreed zaam in een bootje zitten te visschen of golf spelen, omdat zij nooit zonder lijf wacht uitgaan, die weet hoe met een machinegeweer omgegaan moet worden. Dat zijn de ware moordenaars, de bevel hebbers in den genadeloozen strijd om de opperheerschappij in de onderwereld met alle reusachtige geldelijke voordee- len, die daaraan verbonden zijn. En die is en blijft verdeeld tusschen de broe ders Al en Ralph Capone aan den eenen kant en den luguberen „Bugs" Moran, Italianen tegen Ieren. Wel sloten de chefs een wapenstilstand, maar dat ver hoedt niet, dat de bendeleden onderling kleine geschillen met kogels oplossen. Zoolang hoogerop onbetrouwbare ambte naren in gemeentebestuur, politie en justitie zich zullen handhaven, zoolang blijft het in Chicago knallen. Middelburg. Van 24 Juli. Ondertrouwd: A. de Vos, 28 j. en W. J. van Liere, 26 j. J. J. van Marion, 26 j. en L. Willems, 21 j. Getrouwd: J. D. van Ginhoven, 28 j, en F, C. van den Ende, 29 j. Bevallen: A. de Kam, geb. Duine, d. Vlissingen, Van 26 Juni3 Juli. Ondertrouwd: P. F, K. von Heimburg, 27 j. en J. E. Vree ken, 28 j. J. A. Duine, 23 j. en A, P. Verhage, 23 j. J. Torbijn, 27 j. en C. Castel, 26 j. P. Smeerdijk, 26 j. en S. de Roos, 22 j. Getrouwd: J. J. Pierens, 21 j, en W. J. van den Driest, 21 j. C. Vroegop, 26 j. en C. Groen, 24 j, P. F, Haarsma, 26 j. en W. P. Tibbe, 27 j. Bevallen: J. Osté, geb. Dekker, d. P. J. Baars, geb. Sybrands, d. J. Bras ser, geb. Pleyte, z. P. M. de Rooy, geb. Nieuwdorp, d. J. Schroevers, geb. van Belzen, d. G, de Nooijer, geb, Smit, d. C. Minnaard, geb. Pattenier, d. A. Meijer, geb. Bakker, d. J. M. Meuldijk, geb. Swaalf, z. C. Veis, geb. Polderman, d. O. en W. Souburg. Van 26 Juni3 Juli. Bevallen: R. M. Schinkel, geb. van den Boogaart, z. De Districts-Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen O. en W(. Schield© te Middelburg, telefoon No. 243, zendt ons de Volgend© aanvragen Binnenland: DEN HELDER bekwaam granietwer ker, loon ongeveer f 50.per week, alles inbegrepen, voor tijdelijk, DEN HELDER 4 zeer bekwame rem- mirigwerkers, dadelijk, 85 cent per uur, 55 urige werkweek, om de 4 weken ver goeding van reisgeld naar huis, voor ge- ruimen tijd. ARNHEM bekwaam machinist, dade lijk f 32.per week, voor onbepaalden tijd, reiskosten nader overeen te komen. AMSTERDAM waterbouwkundige opzichters, met diploma M.T.S., water bouwkunde, Rijkswaterstaat of gelijk waardige opleiding, dadelijk, f 1800.tot f 3000.per jaar, voor tijdelijk. ENSCHEDE steenhouwer, alleszins be kwaam vakman, dadelijk, 70 cent per uur, voorjgeruimen tijd. BREDA bekwaam auto-monteur, bij voorkeur R.K., moet gehuwd zijn, dade lijk, f 22.per week, met vrij wonen, voor vast, 1 maand proefwerken, HOORN bekwaam electro-monteur, dadelijk, 60 cent per uur, voor ongeveer sen half jaar. ZWOLLE tweede klas smoutzetter, (tabellenzetter), bij voorkeur gediplo meerd, dadelijk, loon volgens C. A. 0„ voor ongeveer 5 weken. HOORN voorman-straatmaker, f 32. tot f 38.— per week, 4 eenjaarlijksche verhoogingen van f 1.50 per week, bene vens een premie van 3 ct. per vk. M. straatwerk, bij benoeming, welke voor- loopig voor tijdelijk bij wijze van proef voor een jaar geschiedt, kunnen zoo noodig een of meer periodieke verhoo gingen worden toegekend, sollicitatie moet op zegel geschieden. ZUTPHEN aankomend meubelmaker, eenigszins bekend met stoffeeren, dade lijk, 30 tot 35 cent per uur, voof onbe paalden tijd. HAARLEM adjunct-teekenaar, in tijde- lijken dienst, aanvangssalaris per jaar f 1900.aanbiedingen voor of op 9 Juli a.s. ROTTERDAM 2 dienstboden, liefst in Zeeuwsche kleederdracht. Aanbiedingen uitsluitend aan de Dis tricts-Arbeidsbeurs te Middelburg. Juli. 8 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 9 Zoutelande, Huis en bouwland, de Neelipg. 9 Seroo&kerke, Bouw- en Weiland, "Loeff. 10 Middelburg, Bouw- en Weiland, v. 'd. Harst. 11 St. Laurens, Vruchten te Velde, Vervaa't en W|illeboordse; 11 Dom'burg, Bouw- en Weiland, Gem. Domburjg. 12 Arnemuiden, Huis, v. d. Harst 16 Koude'kerke, Hofstede en Huizen, Loeff. 16 Souburg, Hofstede, Blaupot ten Cate. 18 Koude'kerke, Inspan en Veldvruchten, Loeff. 18 Gaprnge, Vruchten te Velde, Blaupot ten Cate* 23 Veere, hofstede, Loteff en Hiooleit. 29 Veere, Inspan, Loeff en Hioolen.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 7