LY-T DE AMERSFOORTSCHE SCHOOL. Doodt alle insecten met het zeer afdoende vloeibare verdelgingsmiddel, dat een aangename geur achterlaat. I KLOETINGE, Donderdag vergaderde de Raad, Medegedeeld werd: een mis sive van den Minister van Financiën dat de voorloopige uitkeering inzake de fi- nancieele verhouding 3.0554 per inwo ner zal bedragen. Adhaesie werd betuigd aan een adres van de Verkeerscommissie van de Mid- denstandsvereenigingen Handelsbelangen en de Hanze te Goes aan de Koningin ten einde verbetering te brengen in de verbindingen met het Wolfaartsdijksche veer. B. en W. stellen voor om geen ad haesie te betuigen, aangezien zij voor deze gemeente daarin niet veel belang zien. Op voorstel van den heer Hoog- straate wordt evenwel besloten dat te doen. Ged, Staten hebben de in de vorige vergadering vastgestelde verordening op de heffing van besmettelijke ziektengel- den met enkele opmerkingen teruggezon den. Op verzoek van den voorzitter wordt besloten deze verordening aan te houden. Tevens hebben zij teruggezon den de verordening op de classificatie der gemeente voor de personeele belas ting, met verzoek hier nog eenigen tijd mee te wachtén. Dit wordt goedgevon den. De voorzitter deelt mede dat de in specteur van het L. O. op zijn meening is terug gekomen inzake het bruikbaar zijn van de gemeentekamer als gymnas tieklokaal, en dat hij allereerst een open luchtterrein noodig oordeelt. De v o o r z, vraagt wat de Raad eerst wil het trachten verkrijgen van een open luchtterrein of beginnen met in de ge meentekamer lichamelijke oefeningen aan de kinderen der openbare lagere school te geven. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten om eerst in de gemeentekamer te begin nen. Aangaande de concept-regeling jaar wedden burgemeesters, secretarissen ontvangers en wethouders, stellen B. en W. voor om aan Ged. Staten te berich ten dat met de regeling accoord wordt gegaan, behoudens de wijziging der klas- senindeeling, derhalve om aan Ged. Sta ten te verzoeken de 5de klasse te doen aanvangen bij 2001 inwoners en niet zoo als in de nieuwe regeling bij 2301. Moch ten hiertegen bezwaren bestaan voor den tegenwoordigen secretaris, ontvanger en wethouders te waarborgen het bedrag dat zij op 1 Januari 1931, resp. 1 Sep tember 1931 volgens de bestaande rege ling zouden ontvangen. De heer Buitenhuis zou aan Ged. Staten willen berichten met de regeling accoord te gaan behoudens wijziging der klassenindeeling, derhalve om aan Ged, Staten te verzoeken de 5e klasse te doen aanvangen bij 2001 inwoners en dat de gemeente meent niet te kunnen aanvaar den eene regeling waarbij de bestaande rechten worden aangetast. De v o o r z. zegt nog dat hij de ver hooging die hij zou krijgen niet ver langt, doch dat hij het jammer vindt in dien de jaarwedden van secretaris, ont vanger en wethouders minder zouden zijn als volgens de bestaande regeling. De heer De R ij k zegt dat de sala rissen in Zeeland vergeleken bij andere provincies laag zijn en is voor het voor stel van B. en W. Het voorstel van B. en W. wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen (tegen de 'heeren Buitenhuis, Hoogstraate, Straub en Zweedijk, Het voorstel-B uitenhuis wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen (te gen de heeren Hoogstraote en Zweedijk). De heer Straub onthield zich van stem ming. Het voorstel van B, en W. om een verwarmd en verlicht lokaal in de ge- meenteherberg beschikbaar te stellen voor een in het seizoen 19301931 te houden cursus in landbouwhuishoudkun- de, wordt met alg. stemmen aangenomen. Tot onderwijzeres aan de openbare Elk onderwijs kan men in twee rich tingen uitbouwen, naar de richting „be schaving" en naar de richting „cultuur". Beschaving beoogt de aanpassing van de normale vermogens van den mensch aan de economische eischen van het leven. Cultuur verheft daarentegen den geest boven de natuur. Voor beschaving is in onze maatschappij voldoende gezorgd. Om van beschaving tot cultuur te komen wordt over het algemeen aan het indivi du overgelaten. Goethe zegt: „Wer Wis senschaft und Kunst besitzt, hat auch Religion" en met deze religie bedoelt hij feitelijk vrije zelfbepaling van den le vensweg door overwinning van het na tuurlijke in ons zelf. Maar Goethe gaat voort: „Wer diese beiden nicht besitzt, der habe Religion". Het woord „Reli gion" in deze tweede regel zouden wij vertalen met godsdienst. Wie geen we tenschappelijke of artistieke cultuur be zit, die late zich leiden door kerkgezag, zoo zouden wij dit gezegde willen ver talen. Den mensch geestelijke leiding geven beteekent hem te helpen den over gang te vinden van beschaving tot cul tuur. Dat beteekent van de dingen, die men geleerd heeft tot zich zelf te komen, zich zelf te leeren begrijpen en daardoor zijn levenshouding te bepalen. Deze leiding wil de Amersfoortsche school geven aan hen, die ze op dien weg zoeken. lagere school wordt benoemd mej J. Heg- berg te Brouwershaven met 5 stemmen, op mej, Ripmeester werd 1 stem en 1 stem blanco uitgebracht. Het voorstel tot stichting van een ar restantenlokaal wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen (de heeren Straub en Zweedijk). De plaats zal later worden bepaald. Besloten wordt om koffie of anderen warmen drank te verstrekken aan ver af wonende schoolkinderen. Het salaris van de helpster der bewaarschool, die daar voor zal zorgen, wordt met 25 ver hoogd. De heeren Straub en De Rijke zeggen dat kinderen wier ouders in staat zijn om daar zelf voor te zorgen, daaraan niet moeten deelnemen. De v o o r z. zegt dat in ieder afzon derlijk geval daarover beslist kan wor den. Besloten wordt een afheining te plaat sen langs de achterzijde van het school plein en ook tusschen het plein en het erf van M, van Iwaarden indien ten min ste de heer J. A, Trimpe Burger de helft dier kosten wil dragen. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. In de Vrijdagmiddag gehouden verga dering waren de heeren Berger, Huson, de Meij en Wesseling wegens uitstedig- heid en Paap wegens beroepswerkzaam heden afwezig. Medegedeeld werd, dat de Commissa ris aan den burgemeester verlof heeft verleend van 11 Juli tot en met 16 Augustus. Voor kennisgeving werden aangeno men de verslagen van den Keurings dienst, van het badbedrijf, van „het Groene Kruis" van het R.K. Huisves tingscomité; de beslissingen van den raad van beroep voor de directe belas tingen tot handhaving der aanslagen in de Zakelijke Belasting op het bedrijf ad f 3000 en f 400 van de N.V, Stoomvaart Mij. Zeeland. Voldaan werd aan het verzoek van het bestuur der Ver. tot bevordering van Chr. Onderwijs om de noodige gelden, be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van leermiddelen en schoolmeubelen en het aanbrengen van een rijwielbergplaats ten behoeve der Oranjeschool. Aan den secretaris werd op zijn ver zoek verlof verleend van 12 Juli tot en met 4 Augustus. Eervol ontslag werd verleend aan den heer T. Bakker als onderwijzer aan de U.L.O.-school. Inzake het voorstel tot het vaststel len van achtergevelrooilijnen aan de Ho- beinstraat was van omwonenden nog een adres ingekomen met enkele bezwaren, doch nadat de heer M. Laernoes er op gewezen had, dat toch rekening moet worden gehouden met de bouw- en wo ningverordening, nam de raad het voor' stel z.h.s. aan. Dit zelfde geschiedde met het voorstel tot aanvulling der juist genoemde veror dening betreffende het aanbrengen van sleuven in woningen voor brieven. Voor af had de heer van Oorschot ge vraagd of dit alleen geldt voor nieuw bouw of ook voor bestaande woningen. Het laatste bleek juist te zijn met dien verstande, dat burg. en weth. het aan wezig zijn kunnen eischen, een soepele toepassing werd toegezegd. Bij het voorstel tot vaststelling van een reglement voor de werklieden in dienst der gemeente, betoogde de heer van Oorschot de wenschelijkheid dat ook de 1 Meidag als vrije dag zal worden be schouwd. Spr. kan het begrijpen dat er personen zijn, die dit voor den Konigin- nedag wenschen, maar dan komt spr, op voor de rechten van hen, die dén 1 Mei dag willen vieren. De heer v. H a 1 zeide dat nu eindelijk Men heeft de „Internationale School voor Wijsbegeerte" vaak haar naam ver weten en niet geheel ten onrechte. Zij is hoogstens in zoo ver internationaal, als van tijd tot tijd uit het buitenland leiders komen; goed beschouwt zoekt zij haar taak bij een nationaal Nederlandsch publiek, want elk volk komt toch weer met andere behoeften en moet op andere wijze geleid worden. Dat geldt zeker voor een volk, dat zoo weinig van ro mantiek gediend is als het Nederlandsche en dat zoo weinig toegankelijk is voor z.g. schoone woorden. Hier is slechts het ernstige, volledig doordachte woord op zijn plaats. Ook de naam „School van Wijsbegeerte" gaf vaak aanleiding tot kritiek. Is het wijsbegeerte, dat men on derwijst? Wordt hier dilettantisch on derwezen, wat de universiteiten weten schappelijk doen? In genen deele. Het woord wijsbegeerte dient hier letterlijk genomen te worden, niet als vakterm. „Levensverdieping" zou misschien beter begrepen worden. Maar de Amersfoort sche School heeft nu eenmaal haar naam. Daarnaast heeft zij echter ook haar tra ditie, en deze traditie is, te trachten in zicht, levensverdieping te geven. Levens verdieping behoeft niet dilettantisch te zijn, al is zij populair. „Wer Wissenschaft und Kunst besitzt, hat auch Religion". De leider moet vakman zijn, moet weten schap of kunst bezitten, die bij hem cul tuur geworden zijn. Hij kan deze weten schap in veertien dagen niet op zijn toe hoorders overbrengen, maar hij kan den weg wijzen uit hun eigen beschaving cultuur te maken. Men moet de wissel werking tusschen beiden leeren begrij na 17 jaar het reglement tot stand is ge komen en al is hij het met den heer v. Oorschot eens, toch wilde spr. niet steeds met hetzelfde komen, bij het ambtenaren reglement is er uitvoerig over gesproken. De heer S o r e 1 zegt geen steun te kunnen toezeggen aan den heer van Oor schot. De heer Woltering zegt, dat bij het georganiseerd overleg niet over den Meidag is gesproken. De heer M. Laernoes zegt, dat naar hij meent in 14 jaar, dat het duurde nooit moeilijkheden te. hebben ondervonden. Bij de vaststelling van het reglement is men vlug te werk kunnen gaan en het georganiseerd overleg bracht slechts kleine wijzigingen in het voorstel van burg. en weth, Spr. hoopt, dat het voorstel ongewij zigd wordt aangenomen, het kan later al tijd worden veranderd. De heer VAN OORSCHOT zal altijd als het te pas kpmt voor de rechten van de arbeiders opkomen, ook als het den 1 Meidag geldt. De organisaties zullen zeker er niet op hebben gewezen, daar zij wisten geen succes te hebben. De heer SOREL meent, het maar een klein groepje arbeiders is, dat den 1 Mei dag wilt vieren. De heer VAN HAL meent, dat de heer Sorel op gevaarlijk terrein komt, hij weet heel goed, dat nog vele arbeiders ten deze niet vrij staan tegenover hun werk gevers. Zijn opmerking is dan ook mis plaatst. Het voorstel wordt aangenomen en ook dat inzake vaststelling van het re glement voor de ambtenaren van het Gasthuis. Aan de orde kwam het voorstel tot vaststellen van eene verordening rege lende de aan afgetreden wethouders toe te kennen vergoeding en pensioen. De commissie van financiën vereenig- de zich hiermede, een lid wilde voor 2 jaar, dat men wethouder moet zijn 4 jaar lezen voor het verkrijgen van recht op pensioen, terwijl een lid zich zijn stem voorbehield. De heer HARTS wees er op, dat men nu na bijv. slechts één maand wethouder te zijn geweest reeds 2 jaar recht op een vergoeding heeft bij gebleken schade. Dit is toch ook bij ambtenaren het geval niet. Het behalen van het volle pensioen na 8 jaar vindt hij te vlug en ook, dat men maar 2 jaar wethouder moet zijn ge weest om pensioen te kunnen krijgen. Spr. meent dit 4 jaar moet zijn. Burg. en weth. nemen dit laatste over. De heer VAN HAL acht de financi- eele positie der gemeente voor zulk een voorstel niet zoo heel gunstig en meent het moeilijk zal zijn te bepalen of iemand schade zal lijden. De heer SOREL meent, dat de financi eele lasten niet zoo groot zullen zijn. De VOORZ. gelooft dat men in wet houders toch uitgezochte menschen mag zien en het betalen van vergoeding zal dan ook tot de uitzonderingen behooren. Het voorstel wordt z. h, s, aangeno men. Bij het voorstel tot het geven van ad vies aan Ged. Staten inzake de ontwor pen salarisregeling van burgemeesters, secretarissen enz,, meent de heer Van Hal, dat er voor de gemeente reden is, zich te houden aan 55006500 voor den burgemeester even goed als voor den secretaris, zooals de raad vroeger ook heeft gewild en stelt hij voor in dien geest aan Ged. Staten te berichten. Het verschil in werkzaamheden is niet te be spreken, maar men moet zeker het ver schil in salarieering niet grooter maken dan het nu is. De heer HARTS wijst op de mogelijk heid, dat nu andere ambtenaren recht op meer zullen laten gelden. De heer P, G, LAERNOES vreest dit laatste niet en hoopt, dat Ged. Staten met het door burg. en weth, ontworpen advies zullen meegaan. pen, De feiten, die besproken worden dienen slechts als voorbeeld om daaraan te laten zien, hoe men van het feit tot synthetisch inzicht kan komen, waardoor men alle dingen als deelen van een groot geheel ziet. Geen methaphysica wordt gedoceerd. Het besef dat de dingen een deel van een groot geheel zijn, is vol doende om tot het hoogste inzicht te komen, n.l. zijn eigen persoon als deel van het Algeheel te zien. Wie dat doet, kent zijn weg. Wetenschappelijke philo- sophie is gegrondvest op een bijzonder weten en denken. Levensverdieping is slechts doordenken van alles, wat het leven van elk individu vult. Maar bij dit denken worden alle deelen, die door dacht worden in den grooten samenhang des geheels gezien. Beschaving leerde de dingen beheerschen, cultuur leert de dingen lief te hebben. Beschaving plaatst voor het oog een stoffelijk doel, dat te bereiken vaak noodig is, maar dat niet bevredigt. Cultuur als eenheidsbesef geeft slechts een weg, geen doel. Wie echter belangstelling heeft voor de din gen en de verschijnselen, voor die is elke stap op dien weg even belangwekkend: Want elke stap, elk begrijpen, elke daad aan ons zelf openbaart ons een stuk al verband. Cultuur geeft de bevrediging die het bewandelen van den juisten weg biedt. Hoe kan men zulk een doel be reiken? In de eerste plaats door voordrachten, door mannen van wetenschap, die een stukje van hun wetenschap voor de toe Tibo Products Cy., Lange Leidschedwarsstreat 92, Amsterdam. (Ingez. Med.) De heeren VAN OORSCHOT en RO- RIJE zien ook geen reden voor verhoo ging en vereenigen zich met het idee van den heer Van Hal. De heer ANDRIESSEN wil het voor stel van burg. en weth. aannemen. De heer WOLTERING stelt vertrou wen in de wijze van handelen van Ged. Staten. De heer M. LAERNOES ziet er een herstel in van wat vroeger aan de even redigheid werd te kort gedaan. Toen achtten Ged. Staten het te hoog en nu komen zij er zelf mede. De heer P, G. LAERNOES wijst op het voorbeeld van Middelburg, waar men z, h. s. met het voorstel van burg. en weth. medeging. De heer VAN HAL meent men beter Middelburg had kunnen volgen inzake de plaatsing der gemeente in de eerste klasse van de fondsbelasting. Het voorstel-Van Hal werd verwor pen met 10 tegen 4, die der S.P. en S.D. A.P. Het voorstel van burg. en weth, werd z, h. s. aangenomen. Dit zelfde geschiedde met het voor stel tot afwijzende beschikking op het verzoek van C. J. Maenhoudt om resti tutie van een gedeelte der straatbelas ting en met dat tot wijziging van het besluit betreffende de borgstelling voor eene leening van 261,000 aangegaan door de Vereeniging tot verbetering van Volkshuisvesting. Aan het voorstel inzake het onttrek ken van straten aan den openbaren dienst in verband met de onteigening ten bate der N.V. Kon. Mij. de Schelde, werd toegevoegd de bepaling, dat dit niet zal gebeuren voor de aan de bedoelde straten of gedeelten van straten in ge bruik zijnde terreinen en gebouwen niet meer als zoodanig worden gebruikt. Het voorstel werd aangenomen. Het laatste voorstel der agenda was dat om 't aantal leerkrachten aan school A terug te brengen van 6 op 5. De heer HARTS betreurt het dat juist deze school een gecombineerde 2e en 3e klasse zal hebben,«en zou daarom een kweekeling met acte willen aanstel len. De heer VAN HAL vraagt of er ook cijfers van aangiften voor de bij, scholen bekend zijn. De heer VAN OORSCHOT vraagt of er nog meer boventallige onderwijzers zijn. De heer VAN WESTEN zegt dat het hoofd der school de regeling uit voerbaar acht en dat het de bedoeling is zachtjes aan het aantal boventallige te verminderen, alleen bij de centrale ze vende klasse school gaat dit niet door het groote verschil in aantal leerlingen bij het begin en het einde van den cursus. De heer HARTS blijft er bij voor elke klasse een kracht aanwezig moet zijn. De heer VAN HAL zegt dat men öf geen öf een volle kracht moet hebben. De heer VAN OORSCHOT zegt dat de organisaties steeds tegen een kweeke ling met acte zijn, dan kan men beter een tijdelijke kracht aanstellen. hoorders ontplooien. De cursist hoort een stuk van het leven van den leider en brengt het over op zijn eigen leven. Hij zal niet de school verlaten en meenen, dat hij een stukje philosophie, psycho logie of natuurphilosophie en wat dies meer zij kent, maar hij leert de gedach ten, die den gang van zijn leven bepalen, langs synthetischen weg te rangschik ken. Dat kan alleen, wanneer de cursist de eerste stappen op dien weg onder leiding doet. Daarvoor dienen de samen- sprekingen over een thema dat door den leider aangegeven wordt. Het thema houdt verband met den cursus. Meestal kiest men een begrip uit het voorafgaan de of uit het volgende cursusuur. Over dit begrip heeft de leerling uren lang tijd om na te denken. Immers hij woont liefst in het internaat der school en behalve een uur cursus en een uur samen- spreking is hij heer en meester van zijn tijd. De heerlijke omstreken van Oud Leusden staan voor hem open, de boe kerij van de school of de gezellige zaal tjes bieden gelegenheid om zijn gedach ten op papier te brengen; zijn medecur sisten staan hem ten allen tijde te woord om het onderwerp te bespreken, In den regel schrijft de cursist de vrucht van zijn denken op en geeft het geschreven stukje in handen van den leider. Deze zal al de schriftelijke antwoorden bewer ken en in de samenspreking met de cur sisten bespreken. Hierbij is het niet zijn taak weer te doceeren; veeleer stelt hij de cursisten in de gelegenheid door over de antwoorden hun meening te uxten, van gedachten te wisselen. De Amers foortsche samenspreking heeft wel een Het voorstel van burg. en weth. wordt z. h. st, aangenomen. Dit geschiedt ook met een nog inge diend voorstel tot intrekking van het besluit tot verkoop van grond aan v. d. Linden en Bijl. Ten slotte werd nog aangenomen een voorstel tot het afstaan van een stukje gemeentegrond, zijnde een deel van het terrein, waarop door de Provincie een nieuw kantoor enz. voor den Prov. stoombootdienst wordt gebouwd. Bij de rondvraag werden o.a, verschil lende opmerkingen gemaakt betreffende de bestrating, en ook over de verhuring van den tuin van de voormalige Willem III kazerne die vroeger voor f 5 en nu voor f 7.50 werd afgestaan, terwijl de verliclxting nog door de betrokken ver eeniging (in casu de V.A.RA.) moest wor den aangelegd en bekostigd, aangedron gen werd op het aanleggen van enkele lichtpunten van gemeentewege en ook op het gratis afstaan, als het geldt een muziekuitvoering, waarvan opvoedende kracht uitgaat. Ook het beschadigen van het plant soentje bij het rioolpompstation aan den Singelweg werd besproken. Geantwoord werd, dat het veranderen van de trottoirs op den oprit door beton- tegels, veel meer zou kosten dan nu door de telegrafie, die er nieuwe kabels legt vergoed wordt. Bij huur van genoemden tuin komt tegenwoordig f 2,50 voor de muziektent, het gratis afstaan zal worden overwogen, evenals het aanbrengen van een verlichting. De werkzaamheden aan de rioleering worden zooveel mogelijk bespoedigd. Het dekweg op den Boule vard moet gesloten wegdek worden, voor 't inloopen van 't water. De weg op den Nolledijk kan eerst afdoende worden ver beterd als toestemming van den polder Walcheren is verkregen er eerst een zandbed in te maken. Echtgenoote (tot haar man die tijde lijk een baantje van nachtwaker ver vult „Ik wou maar dat je dat baantje niet angenome had, Jan. Ik heb geen beene meer over nadat ik met de kinders de heele stad doorgeloope hep, om ze je genacht te laten zeggen." (Passing Show). zekere beroemdheid. Zij is een eigenaar dige combinatie van vrijheid der cursis ten en van leiding die zij desniettegen staande ontvangen. Zij geeft aan de cursisten de mogelijkheid vrij voor htm meening uit te komen, onder de opwek king van een steeds geanimeerde discus sie en toch weten de geschoolde cursus leiders elk afdwalen te beletten. Menig cursist is verbaasd, als hij den volgenden dag bij de voordracht de samenvatting van de samensprekingen hoorende, inziet hoeveel helderder het begrip geworden is, dat opgegeven was. Deze samenspreking hebben bij goed weer plaats in het bosch bij de school. Een dergelijke samenspreking schept een sfeer. De Amersfoortsche school heeft niet een bepaalde richting. Zij is niet een secte. Ieder leider is vrij om voor zijn meening uit te komen. De opvattingen van de verschillende cursusleiders mogen in veel gevallen uiteenloopen, maar eenheid heerscht aangaande dat, wat wij cultuur noemden en den weg die den mensch tot inzicht leidt. Is sfeer iets anders dan het besef, dat men gemeen schappelijk op den juisten weg is? Stelsel is afgeslotenheid en fanatisme. Besef van onderlinge samenhang van al les wat er is, is eenheidsbesef. Eenheids besef is een sfeer die alles in zich op neemt, zelfs al loopen de denkbeelden in afzonderlijke vraagstukken uit elkaar. Prof. dr. H. J. JORDAN Sr.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6