OMTWEE PANTSERKRUISERS Een klein beetje doet heel veel TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 25 JUNI 193 0. No. 147 BINNENLAND. WEERBERICHT etc. ZEELAND. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 25 JUNI—2 JULI. DES AVONDS TE 11 UUR M. T. 12 UUR Z. T. ZUID Erdal is O zoo spaarzaam in het gebruik AAN ZEE. Breed ligt de zee, en wijd gespreid Blinkende stilte. Heerlijkheid Zijgt van omhoog, vloeit af en vult 't Ruim, en in deemstrig waas gehuld, Sluimert de einder. Blanke meeuw, 't Glinsterend vlak met schrillen schreeuw Langzaam ontstijgend, wiekt en zweeft Henen naar ver. Steeds verder streeft d'Eenzame. Zienderoogen slinkt, Daalt en vervaagt de stip en zinkt Weg in mysterie van vlekkeloos, rein Licht, dat zich huwt den wederschijn. Zóó ligt ook, maatloos breed gespreid, Vóór mij het Raadsel: Eeuwigheid. Zóó streeft mijn dénken kimmewaarts, Reppend de teed're vlerk, en staart d'Eeuwige verten in, en spiedt Niets dan mysterie ten verschiet, 'k Vrage met ootmoed en verbeid Schuchter de stemme der Eeuwigheid. Eindeloos zwijgen 'k Voel mij klein. Kleiner steeds worden Niets te zijn. J. VREEKEN. HET BEZOEK VAN DE STADHOUDERLIJKE FAMILIE AAN MIDDELBURG, 18 JUNI—25 JULI 1786. Betreffende de op 1 September a 1 - hier te houden Historische optocht, vernemen wij', dat men met het vindien van personen, speciaal voor de hoofdfi guren uitstekend is geslaagd. Met de deelnemers zal Vrijdagavond a.s. w'orden vergaderd. Daarmede in ver hand verleenen wij gaarne ruimte aan het volgende: In 1778 brak lusschen Engeland en Frankrijk een oorlog uit, die voor ons groote moeilijkheden meebracht, vooral toen wij in dien oorlog' betrokken wer den (4e Eng. oorlog, 1780—1784). De anti-prinsgezinde patriottenpartij schoof de schuld van alle tegensljagten op stad houder Willem V en de regteering van Holland wist hein telkens zóó te tref fen in. eer en macht, dat hij het ge.wept verliet en op verschillende plaatsen daar buiten zijn verblijf hield, ook in Middel burg. De Stadhouderlijke familie kwaim hier dus in ee,n tijd van zwanen legen- spoed. De raadpensionaris van ons ge west, Van de Spiegel, en de Engelsche gezant, Harris, deden hun uiterste best om Willem V weer in 't zadel te zetten. Het bezoek aan Zeeland hoocl een gunstige gelegenheid, om plannen te beramen. Van de Spiegtel is ettelijke malen in gesprek en in correspondentie geweest met Hunne Hoogheden, speci aal met Prinses Frederika Sophia Wiil- lielmina van Pruisen, gemalin van Wil lem V, een flinke vrouw', die, veel invlloeid op den minder doorlastenden gemaal had. Hij schreef haar o.m. in de Abc1,ij, waar de familie logeerde: „En mag ik nog deze reflexie hierbij voegen, dat alle uitstel gevaarlijk is; het verblijf van uwe Hoogheden in Zeeland wordt als een tijdstip van crisis aangemerkt; indien ge durende dien tijd niets gebeurt 't welk cem^b uitwerking ten goede heeft, zal naderhand de aandrang met verdubbelde krachten vernieuwd' worden." Het resultaat» wlas, d'a,t eerst de prin ses en daarna de prins ging voelen voor het plan der "twee mannen, om' de Oran jegezinde gewesten, zooals Zeeland en Gelderland, lot een bondgtenootschap te gen het patriottisch Holland te ver eenigen. Helaas, het is niet verder dan een plan gekomen. De Oranjegezinder in verschillende gewesten waren te vreesachtig' en durfden niet krachtig door E. PHILLIPS OPPENHEIM, 74. „Op dit uur van den dag" merkte ik op, „kan men voldoende op zijn qui vive ff zijn. „Daar heeft u gelijk in. Maar zeg, ka pitein, om hoe laat heeft u dat telegram van u gister verzonden?" „Om ongeveer middernacht. Lamartine keek op zijn horloge en zeide: „Nu, dan kunnen we spoedig een of cieel telegram ontvangen en dan wordt de geschiedenis eerst recht interessant Zullen we elkander dus in het Milan Ho tel vinden?" „Heel graag. Gevoelt u er intusschen niets voor een tikje openhartiger tegen over mij te zijn? Ik heb me in de laatste dagen suf zitten peinzen over deze zaak." „Nu, een paar uurtjes geduld zullen er nog wel bij kunnen," antwoordde hij lachend. „Ik durf u wel verzekeren, dat uw geduld ruimschoots beloond zal worden." HOOFDSTUK XXXVII. Een paar minuten voor twaalven ging ik het Milan Hotel binnen en ver nam onmiddellijk verbazingwekkend doortasten. Holland kreeg: zoo den tijd, om zich voor te bereiden op een aanval die niet kwam. Eerst de aanhouding van de prinses, die na,ar Den Haag' wil de, om de Oranjegezinden daar a(an te vuren, en haar terugzending over 'de Iiol- landsche grens, bracht de ontknooping: een Pruisisch leg'er (de koning van Prui sen was een broer van de prinses) bracht de Stadhouderlijke familie wéér in 's-Gravenhage terug'. Doch nu zijn we reed's in 1787, een eind na het bezoek aan Middelburg. Het 'blijkt uit het bovenstaande, dat dit bezoek wel waard is herdacht te worden. Ie. Zeker, Willem V was' geen schit terende figuur, maar maig toch ook niet verguisd worden, zooals maar al te veel werd en wordt gedaap. Hij wa.s: te weinig doortastend, ziedaar zijn hoofdgebrek. Maar er zijn verzachtende omstandighe den te pleiten. Slapheid wasi wel een bijlna algemeen kenmerk van. de twèèdé helft der 18e eeuw. Ook vond de (Prints weinig .steun bij zijn aamhanjgfers, we zagen het. Dan was: hij zeier 'bang1 .om zijn bevoegdheid le buiten te- gaan, wat toch een te waardeeren eigenschap ïs, maar in de ingewikkelde staatsmachine onzer republiek een krachtig handelen bijna onmogelijk maakte. Als mensch, echtgenoot, vader is hij'niet de mindere, maar de meerdere van be roemde Oranje',s. 2e. De Zeeuwsche huldiging! van 1786 gold eigenlijk niet den Prins alleen, maar ook z'ijn kloeke gemalin en zijn drie kinderen (Wiillem Frederik, 13 jaar, de latere' Koning Willlem 1, Wiililein 'Ge orge Ereclerik, 12 jaar, giestorven als 'beroemd generaal, Louise, 15 jaar, la,- ler gehuwd met Karl Geo,rig van Biruns- wijk-Wjolfenbuttel); het was een huldi ging van 't huis Oranje. 3e. Onze Zeeuwsche vaderen bleven trouw aan Oranje in de zeer hachelijke omstandigheden van de 8Oer jaren der 18e eeuw. De uitbeelding daarvan is een goed symbool van Zeeland's' permanente Oranjeliefde. 4e. De Zeeuw, Van de Spiegel, ge boren Middelburger, raadpensionaris' van Zeeland, beeft met grooten ijver en bekwaamheid, naar de omstandigheden gerekend met goed .succes, voor Oranje gewerkt. Het bezoek duurde bijna zes weken. In de Abdij werd gelogeerd! bij den vertegenwoordiger van den Prins in Zee land, Willem Carel Hendrik Baron van Lynden van Blitterswijk. Tal van col lege's maakten hun opwachting. Oolk werden veel bezoeken afgelegd (aan Ter Hoog©, Vlissingen, Ve'ere, Westkappel. 'Vrouwenpolder, Goes ©.a.) en diners be zocht. Intusschen woonde de Prins dik wijls de Statenvergadering' 'bij ook als ^vertegenwoordiger van den Zeeuwschen adel (biji was z.g. eerste edele). Door dat alles werd de 'band tusschen Oran je en Zeeland zeer versterkt. NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING. In Den Haag is gisteren een vergade ring gehouden van epn ,a,a,njLa,l leden van eendgle afdeelingen der Ned. Beisvór- eeniging, waarin uitvoerig de door de crisis ontstane toestand van de vereeimi- g'ing werd besproken. Na langdurige 'besprekinlgen werd met algemcene stemmen de volgende motie aangenomen. Een aantal leden der Ned. Reisver- eeniginig' uit verschillende, afdeietlingeinl in vergadering te 's-Gravenhage 'bijeen ter beisprekfirg van den toestand der ver- eeniginjgl; van oordeel dat die toesla,nld noodzakelijk' verbetering behoeft; bek|e|nid roet het feit dat het rapport der oo.m- nieuws. De portier Ashley kwam dadelijk naar mij toe en nam mij met een gebaar van verontschuldiging ter zijde. „Mijnheer Delora is terug", zeide hij. Op dit oogenblik was ik vergeten met welk een verbazing ik voor eenige dagen had vernomen, dat Delora niet was aan gekomen, maar zeker was mijn verba zing bij het hooren van deze mededee- ling niet minder. Ik kon aan Ashley's ge zicht zien, dat hij de zaak ook niet meer begreep. „Is de heer Delora bij zijn nicht?" vroeg ik, „Zij zijn naar nummer 35 verhuisd, mijnheer. De heer Delora was volstrekt niet tevreden met zijn kamers, die hij te klein vond en hij dreigde naar het Cla- ridge Hotel te zullen gaan. Nummer 35 is de mooiste suite van het heele hotel." „Ashley", zei ik na een oogenblik pein- zens, „roep den heer Delora per telefoon op en zeg hem dat ik hem gaarne wilde spreken. Verwonder je niet, als zijn antwoord niet bijzonder beleefd is. Ik geloof niet, dat hij op dit oogenblik erg op mijn gezelschap gesteld is." Ik drentelde een paar minuten heen en weer, nam ook een kijkje in het café, waar de keilers druk bezig waren alles voor de lunch in gereedheid te brengen, maar van Louis viel er niets te be speuren. Toen ik terugkeerde boog Ashley zich over zijn lessenaar heen en zeide „De heer Delora verzoekt u boven te komen, mijnheer." 25 Juni. Barometerstanden. Hoogste:: 762.7 te Züri'ch. Laagste:: 744.2 tc Akureyri. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur van gistermiddag tot hedenmiddag 12 uur Hoogste 73 gr. Laagste 55 gr. Weersverwachting van het K. N. M, I.: Zwakke tot matige Z.-O. tot Z.-W. wind. Half tot zwaar bewolkt lot betrok ken. Aanvankelijk weinig of gee,n regen, Later weer toenemende kans op onweer. Iets warmer. Donderdag 26 Juni. Zon op 3.41; onder 9.j24. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 9.54, Maatn op 3.46 v.m.onder 10.11 n.m. Nieuwe maan 26 Juni. HOOGWATER VLISSINGEN. Z o m e r t ij d. Donderdag 26 Juni 1.38 14.03 Vrijdag 27 2 25 14 49 Zaterdag 28 3.14 15.36 Zondag 29 4.02 16.22 Maandag 30 4.54 17,14 Dinsdag 1 Juli 5.49 18.10 Woensdag 2 6.46 19.06 missie dr. J. Tb. de Vissfer is vastgesteld; is van oordeel le. dat het wensfchel'ijk is, dat het rapport der commissie-dr. J. Th. de Vis ser onmiddellijk' volledig wordt gepubli ceerd 2e. dat het wensehelijk' is dat lus schen 15 September en 15 October een buitengewone! algjemeene vergadering der Ned. Reisvereemigiinjg zal worden gehou den, uitsluitend ter bespreking van dit rapport en wat daarmee rechtstreeks of z i j del in g's verb and houdt; 3e. aal het wensehelijk is', deze ver gadering te houden vóór de gewone jaar lijkse h© algemeene vergadering 1930. Besloten werd deze motie ter 'kennis van het hoofdbestuur, de afdeelinjgen e,n de pers te brengen, en de afdeelm|giem uit le noodigen, in dien geest aandrang op hel hoofdbestuur uit te oefenen. ARBEIDERS IN LAND-, TUINBOUW- EN ZUIVELBEDRIJF. Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond vain Arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf heeft een adreis gezonden aan den minister van bönnen;- 1 and.sche zaken en landbouw, waarin er op wordt aangedrongen, dat de regee- rinig bij' haar voorstellen inzake steun aan den landbouw liet voorbehoud zal maken, dat een voorstel tol conlinmee- ring van een of meer maatregelen van haar niet te verwachten is:, indien blijkt, dat de looncn der landarbeiders gedu rende de periode, waarin de landbouw steun geniet, zijn verminderd. Goedkoope treinen. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, zal de eerste goedkoope trein dit jaar loepen van de stations vjajn d(ei lijn Vlissingen- Roosendaal naar Roller- dam en Den Haag opi 3 Juli. De kaartjes geven tc Botterdam toegang tot de Dier gaarde en te Den Haag tol den IDieren- Ik was een beetje verbaasd, maar ik begaf mij ijlings naar de lift. „Op de derde verdieping, niet waar? „Precies, mijnheer. Wilt u ook een picolo mede hebben om u den weg te wijzen?" „Neen, ik zal het wel alleen vinden." Nadat ik op de deur had geklopt, deed een donker getinte bediende mij open. Hij liet mij binnen in een groote keurig gemeubileerde zitkamer. Felicia en De lora stonden bij den schoorsteen met el kander te praten. Zij staakten het ge sprek bij mijn binnenkomen, maar in stinctmatig gevoelde ik, dat ik stof voor hun gesprek had geleverd. Felicia zeide mij bedeesd goeden dag. Er waren sporen van tranen op haar gelaat zichtbaar en ik begreep, dat de man op de een of an dere wijze er in geslaagd was zijn in vloed op haar te herwinnen. Delora zelf zag er als een ander mensch uit. Hij wa« keurig gekleed en deed denken aan een Franschman van goeden huize. Zijn sikje was sierlijk gedraaid tot een punt en zijn snor was onberispelijk gefriseerd. Hij had een mooie dasspeld in zijn met zorg gestrikte das en een dun streepje rood lint sierde zijn knoopsgat. De mani cuur, die ik in den gang was tegenge komen, was juist even te voren bij hem geweest, want toen ik binnenkwam be keek hij zijn nagels aandachtig. Hij bood mij geen hand aan, maar bleef mij aan kijken met een zekere ingehouden onbe schaamdheid. „Het zou mij aangenaam zijn, kapitein 0EERSTE KW. ©VOLLE HAAM dLAATSTE KWARTIER €&NIEUWE MAAN VENUS MARS JUPITER SATURNUS Bij V e n u s komt deNieuweMaan den 28en boven den horizont in het N.W.; den len Juni is het Eerste Kwartier al langer te zien. De Leeuw zal nu spoedig van 's hemels schouwtooneel verdwenen zijn. tuin. Evenals vorige jaar kan met voojr 10 procent van den prijs van een'jaartje een regenverzeikieiring! sluiten. De verkoop der kaarten voor (tien trein begint reeds morgen en het aantal is weder beperkt. Voor nadere bijzonder heden verwijzen wij naar de advertentie en naar de strooibiljetten, die aan ieder betrokken station kosteloos verkrijgbaar zijn. WALCHEREN. Gemeenteraad van Vrouwepolder, Maandagmiddag hield de Raad der ge meente, onder voorzitterschap van den Id: Licht- Middel- Donker Bruin Zwart en Wis (Ingez. Med Rotherby", aldus opende hij het vuur, „waarom u me lastig valt." „Het spijt me, dat u mijn bezoek al dus opvat, mijnheer", antwoordde ik. „Het gold in werkelijkheid uw nicht." Zij deed een schrede nader tot mij, maar met uitgestrekten arm hield De lora haar terug. „Mijn nicht gevoelt zich hierdoor zeer gevleid, maar haar vrienden zijn de mijne. U was zoo vriendelijk ons van eenigen dienst te zijn, toen wij aan het Charing Cross Station waren uitgestapt, doch daarna heeft u op grond van dien kleinen dienst zich op onverantwoorde lijke wijze ingedrongen." „Het spijt mij werkelijk, dat u deze opvatting is toegedaan," „Ik wist niet", vervolgde Delora, „dat de jongelui van uw land over zooveel vrijen tijd konden beschikken dat zij zich met andermans zaken konden bemoeien op een wijze als u heeft gedaan. Ik ben naar Engeland gegaan met een vertrou welijke en ^gewikkelde opdracht, door mijn eigen regeering mij gegeven De hoofdvoorwaarde voor het slagen er van was, dat alles stipt geheim zou woiden gehouden. LT w.ns niets meer dan een toevallige bekende maar hoe ter wereld heeft u den rroed kunr.cn vinden am u te mengen in nnjn doen en laten? Intcs- ;cien is hei e-n feit, dat u mijn taak heel wat moe'lijl er heeft gemaakt en 7eks op es-. ogenblik het welslagen van de opdracht, in gevaar heeft gebracht. Daarbij komt nog," ging Delora voort, burgemeester, eene openbare vergade ring waarin alle leden tegenwoordig waren. De Voorzitter deelde mede, dat van den Minister van Arbeid, inlich tingen zijn gevraagd omtrent de kosten van den woningbouw in de afd. Gapinge, een en ander in verband met nadere huurbepaling dier Woningen, dat door Ged. Staten de uitkeering ingevolge de Wet van 24 Mei 1897, S.B. no. 156 voor 1930 is vastgesteld op f 1448.dat de opbrengst der Gemeentelijk Inkomsten belasting en de opbrengst der opcenten op de hoofdsom der Rijks Inkomstenbe lasting voor het belastingjaar 1930-'31, wordt geraamd op f 8000.— en f 600. Deze mededeelingen worden allen voor kennisgeving aangenomen. De Voorzit ter deelde mede, dat hem na ingewonnen inform,atiën gebleken is dat dit jaar nog niet met de electrificatie der gemeente wordt begonnen, daar de ge meente nog niet op het plan der P.Z.E.M. voorkomt. Naar aanleiding van het door den Raad aan het Bestuur van den Pol der Walcheren gericht verzoek om aan koop van vroongronden van dien Polder, deelde de Voorzitter mede, dat het Dage- lijksch Bestuur van dien Polder heeft be richt, dat waar de bedoelde gronden feitelijk tot de waterkeering van den Polder behooren, het niet in bet belang van dien Polder is die gronden te ver- koopen, waardoor niet aan het verzoek van den Raad kan worden voldaan. Daarna kwam in behandeling de door Ged. Staten ontworpen regeling der jaar wedden van Burgemeesters, Secretaris sen, Ontvangers en Wethouders. De Voorzitter gaf een uitvoerige toelichting op de ontworpen regeling, en deelde mede, dat B. en W. met geen voorstellen ten aanzien dier regeling bij den Raad komen, doch meenden de Circulaire den Raad ter vrije bespreking te moeten aan bieden. Wel willen B. en W. er met klem op aandringen dat kindertoeslag h.i. ge heel misplaats is, vooral als men nagaat dat kindertoeslag ook wordt gegeven voor bijbetrekkingen, geen hoofdbetrek kingen zijnde. De heer K e s t e 1 o o zeide, dat het hem zeer te leur stelde dat B. en W. ook ten aanzien van dit „Jat u verhozen heeft u te verbinden met menschen wier doel het was mijn po ging te doen mislukken. En terwijl u van dat alles volkomen op de hoogte was, heeft u de grenzelooze onbeschaamdheid gehad uw gezelschap aan mijn nichtje op te dringen niet alleen, maar haar zelfs het hof te maken." „En dan de beloofde bruidschat van vijftig duizend Pond.begon ik. Hij strekte zijn hand met een gebiedend gebaar uit, verklarende: „Laten we daar maar niet meer over praten, mijnheer. Ik erken, dat ik mij gedrongen gevoelde te trachten u om te koopen, doch dat geschiedde onder zeer moeilijke omstandigheden. Maar op het oogenblik kan ik slechts dankbaar zijn, dat u mijn aanbod niet heeft aanvaard. Ik heb de zaken zoo voor elkaar kunnen krijgen, dat uw telegram mij geen kwaad kan berokkenen. Het gevolg er van is geweest, dat de zaken vier en twintig uur vroeger haar beslag hebben gekre gen, maar dat is voor niemand een na deel en voor mij pure winst. Toen ik hoorde, dat u zich liet aandienen, kon ik nauwelijks mijn ooren gelooven, maar nu u hier is gekomen, nu u het gewaagd heeft dit bezoek te brengen, wensch ik u mede te deelen, uit naam zoowel van mijn nicht als van mijzelven, dat wij het in hooge mate ongewenscht achten de kennismaking verder voort te zetten." (Wordt Vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5