iprouinciate Zeeuvo&che TIIIEII1I No. 14 7. Twee bladen. WOENSDAG 25 JUNI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. Koersverandering van It C.-H. Radio-scheepje ZEELAND. VLISSINGEN, HOEK KERKSTRAAT, BINNENLAND. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. MIDDELBURGSCHE COURANT Da abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen K 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg i* cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG,: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT f Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:. Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 5 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Men weet, dat toen indertijd de radio- mterpellatie Boon in de Tweede Kamer aan de orde was, de christelijk-historische partij de eenige was welk, behalve de op dit punt volledig met de liberalen samen werkende vrijzinnig-democraten, blijk gaf te verstaan wat de ware grond was van de opschudding in den lande om het schromelijk onrecht, der A.V.R.O. aan gedaan. Dat wil zeggen: zij verstond de teekenen van dien tijd, maar handelde niet daarnaar, toen het op stemmen aan kwam. Wij krijgen echter sterk den indruk, dat juist de c.h. Nederlanders al heel weinig van het Reymeriaansche radio- wangedrochtje moeten hebben. En de kans lijkt ons gansch niet uitgesloten, dat bij het streven naar een gezonderen toestand op radiogebied, de c.h. nog eens allemaal en radicaal overzeilen naar hen, die de leuze voorstaan: één alge- meene omroep voor een algemeen pro gramma, en bijzondere omroepen uitslui tend voor het uitsluitend bijzondere deel des programma's. „Men weet, dat weldra op twee dagen in de week een algemeen programma zal worden uitgezonden. Het zal aange kondigd worden met de woorden: N e- derlandsche omroep: alge meen programma. Het wordt gekeurd door een commissie, die door den minister wordt benoemd. Dit schijnt een zeer gelukkige rege ling. Alleen kan men vragen, of één zevende van den zendtijd voor een algemeenen omroep voldoende is en of voor de bij zondere programma's zes zevende van den tijd gereserveerd moest worden. Zeer velen ontkennen dit waarschijn lijk is er zelfs niemand, die deze getal len verdedigen wil. De minister zelf heeft in de Kamer nadrukkelijk gezegd, dat de bijzondere omroepvereenigingen „buiten gewoon dwaas zouden doen", indien zij zich in hoofdzaak toelegden op stichte lijke lectuur, propaganda, socialistische agitatie. Belangrijk meer dan één zeven de van den tijd moet dus volgens vrij wel aller oordeel aan een algemeen pro gram worden gegeven. Wie verzorgt dit algemeene pro gramma Het eenig-logisch antwoord is natuur lijk: een algemeene omroepvereeniging. In het zendtijd-besluit wordt een an dere weg gevolgd. Voorshands wordt het algemeen pro gram beurtelings verzorgd door de vier vereenigingen, die volgens den minister elk een eigen bijzonder karakter ver- toonen Voor de bijzondere vereenigingen rijst hier toch wel een groote moeilijkheid. Zij ontleenen haar bestaansrecht aan de speciale overtuiging, waarvoor zij willen opkomen. Nemen wij de Christelijke Radio Ver- eeniging, die van de bijzondere ons het naaste staat. Haar grondslag is de Heilige Schrift; zij belijdt Jezus Christus als redder der wereld; haar doel is: de radio vindingen te stellen in dienst van den christelijken arbeid op alle gebied. Alles zeer duidelijk. Maar eenmaal in de veertien dagen moet zij haar speciaal karakter verbergen en de minister heeft haar uitgenoodigd, het vrijwillig ook overigens nog te doen. Wij beoordeelen niet, of misschien voor het oogenblik deze weg door de vereeniging moest worden aanvaard; want wij kunnen dit niet beoordeelen. Maar onomstootelijk vast staat, dat tot nog toe in christelijke kringen zulk een gedrag met de scherpste woorden pleeg de te worden afgekeurd. Dan sprak men van: vaandelvlucht, beginsel-verzaking, verkoop van het eerstgeboorte-recht en diergelijke. Wat op ieder ander gebied altoos ge zegd werd, zal ongetwijfeld zoodra de dingen zijn bezonken door de leden der Christelijke Radio Vereeniging óók op radio-terrein worden gezegd. En wanneer eerstdaags op een Vrijdag-mor gen over Huizen door de christelijke vereeniging fcal worden aangekondigd: „hier is het algemeene", dan za) menig eenvoudig christenlid de gloed in het gezicht slaan. Wij zijn overtuigd, dat roomschen en socialisten even principieel voelen als orthodoxen, Van hun vereeniging geldt dus het gezegde in gelijke mate. De verzorging van het algemeene door een kring, die aan het bijzondere haar bestaansrecht ontleent, is op den duur onhoudbaar. Wij hebben trouwens van een minderheid der socialisten reeds het pleit gehoord, dat men zichzelf moet we zen in de V.A.R.A., dus socialist. En de heer Perquin is in een radio-rede voor de K.R.O. nog verder gegaan en heeft gezegd, dat zijn algemeene omroep een specifieken inslag aan het program zal geven, waardoor he wordt gekenmerkt als een algemeen program van de K.R.O. en niet van een ander, M.a.w.: dit alge meen programma zal roomsch zijn. Dat toont in ieder geval karakter Volkomen duidelijk is intusschen dit: de ontworpen regeling kan niet duren noch met noch zonder karakter-verloo chening." Wij moeten onzen lezers helaas de illusie ontnemen, dat het bovenstaande van de eerste af, door ons of een ander liberaal, dan wel aan de A V.R.O verknocht blad (wat precies hetzelfde heet te zijn immers?) geschreven werd. Het is ontleend aan een hoofdartikel in het christel ij k historisch dag blad „De Nederlander", Het spreek vanzelf, dat wij met het geschrevene ditmaal volledig accoord gaan: juist de scherpe teekening van den feitelijken toestand door een rechtsch orgaan doet deze kenschetsing voor ons zeer aan waarde winnen. „De Ned." vervolgt dan, sprekende over eventueel samenwerken, dat daar toe „is onmisbare voorwaarde dat het karakter van de samenwerkende kringen vaststaat. Hier rijst een nieuwe moeilijkheid. Wat is het karakter van A.V.R.O.? De minister heeft het wel gezegd maar niet gemotiveerd. En de A.V.R.O, ver zet zich tegen het karakter, dat door den minister is aangegeven. Ook dit kan en mag niet duren." Het blad komt dan (maar dat zal wel een rookgordijntje zijn om de koer ver- andering te maskeeren) met het eenigs- zins eigenaardige voorstel, dat de A.V, R.O. door buitenstaanders zal moeten laten vaststellen, of haar karakter nu waarlijk algemeen, dan wel toch eigenlijk bijzonder is; en dan nog liberaal-bijzon der, vrijzinnig-bijzonder, kapitalistisch- bijzonder? Tegenover het bekende A.V.R.O.-aanbod om haar programma's te stellen onder het oppertoezicht van een gemengde of evenredig-vertegen woordigde commissie, lijk ons dit denk beeld of voorstel dwaas en overbodig, schoon niet onaanvaardbaar. Een ieder, die een paar ingebonden jaargangen van het A.V.R.O.-weekblad statistisch wil bewerken, kan trouwens deze algemeen heid onmiddellijk vaststellen. Maar met de conclusie van „De Ned." stemmen wij, en denkelijk alle A.V.R.O.-vrienden, weer van harte gaarne' in „Want verreweg het beste ware na tuurlijk, dat het Zendtijdbesluit veran derd wordt zóó: dat het algemeene door het algemeene en het bijzonder door het bijzondere wordt verzorgd. Dat sauveert de logica. Doch ook en dat zegt oneindig veel meer het karakter; het karakter van de betrokken vereenigingen." De eenige mensch, waar de wereld behoefte aan heeft, is de volkomen be trouwbare mensch. Max. O'Rell. ten aanzien van de uitoefening van Ide (geneeskunst (RegLement medisch tucht recht en oplossing van geschillen), zijn hij Kon. besluiten van "16 Juni een cen traal college, en colleges %e Amsterdam, Den Haag, Groningen, Zwolle en Eind hoven benoemd. In dat te Den Haag is benoemd de heer S. Blaauw te Miiddel- b ur;g. Gezondheidscommissie. Door dén Commissaris der Koningin is tot lid' der Gezondheidscommissie, ze tel Hulst, benoemd de heer J. A. F. Hermans, arts te Hontenisse en in de Gezondheidscommissie, z0tel Goes, de heer mr. H. C. J. Zaaïj'er, advocaat en procureur aldaar. MIDDELBURG. Vrijdagavond igteeft het Mididiel- burgseh Muziekkorps weder eein uitvoe ring op het Moletnwater. De Classis Bedien, der Geref. Ker kten heeft den heer J. D:. v. t&inlhóven, Theol. cand. te Middelburg, beroe pen pred. te Vledder (Dr.) met algemee ne stemmen toegelaten tot den dienst des Wpords en der Sacramenten). Cci.didaat v. Gin hoven zal te Vledder intrede doen op Zondag 6 Juli a,s., o|a des morgens bevestigd te zijtni door prof. dr. G. Ch. Aalders te Hilversum. Heden herdenkt ds. T. Kloek, Ned. H crv. pjeóilkant. te Longerhouw en Schettens, zijn 25-jarigb ambtsebdiening. De jubilaris werd. in 1879 geboren. In Febr. 1905 bracht de gemeente vaar O u d e 1 a n d e, die reeds 22 jaar vacfant was, een beroep op hem) uit, dat aan aard werd. IC Jaar heeft ds. Klotelk in Oudelande gewerkt. In 1921 vertrok hij1 naar Goudiwaard, 18 Nov. 1928 nlaar Longeiliouw en Schettenis. De permanente commissie van het Ned. Isr. kerkgenootschap, heeft bestolen het synagogaal ressort Zeeland niet op te heffen. Ds. W, S. van Lreuwen. hoopt Zon dag 28 September afscheid le nemen vanl de Ned. Herv. Gemeente te Vélsien) en Zondag 5 October te Rotterdam be vestigd te worden. geneest Uw voeten door MAAT-SCHOEISEL vanaf f 17.50. Attesten van H.H. Doctoren. (Ingez. MecL). DE KRAKATAU. Hedenmorgen vertoonde de Krakatau een zeer krachtige werking. Een der ex plosies bereikte een hoogte van 900 M Er viel zeer veel aschregen. Het nieuwe eiland, dat snel rijzende is, heeft een hoogte bereikt van 111/2 M. MEDISCH TUCHTRECHT EN OPLOS SING VAN GESCHILLEN. Ter uitvoering van art. 4 van het Kon. besluit van 31 Oct. 1929 tot vaststelling van een algemeenen maatregel Van be stuur, houdende nadere voorschriften Herbouw Langedelft, lederen keer, dat inwoner of vreemde ling onze hoofdstraat doorwandelt en daar de lang niet fraaie schuttingen ziet, waarachter de terreinen liggen van den grooten brand, zal hij zich afvragen: hoe lang zal dat nog zoo duren? Behalve dan die zes Amerikanen, die, zeker pas uit Rome terug, voor de ruïne van Vers seput in bewondering verzonken bleven staan en, terugdenkende aan de Romein- sche ruïnes, uitriepen: Oh, how beauti ful and interesting!" Helaas wij Mid delburgers vinden het schoon nóch be langwekkend en de eenige vraag, welke óns belang inboezemt, is wel deze: wanneer zal een keurig nieuw gebitje de plaats van die leelijke onderkaakgaten opvullen? Ondertusschen wachten we af en luis teren naar de soms allerwildste geruch ten, die de ronde doen van grootsche combinaties en plannen, welke gemaakt worden en die wel nimmer hun verwe zenlijking zullen beleven. Maar het groote gat in don straatwand blijft en we wennen er helaas aan. De velen, die een weddenschap aan gingen, dat de Sociëteit De Vergenoe ging ingewijd zou zijn, voor en aleer de eerste steen aan Versseputs kant van de Langedelft gelegd zou worden, zullen het naar alle waarschijnlijkheid verliezen en zij, die beweerden, dat op de terreinen van Wiener c.a. een landbouwproefsta tion voor slatuintjes, peultjes en dop erwten zou gevestigd worden, krijgen stellig ongelijk'. Naar wij thans uit de allerbeste bron vernemen, zal hij, van wiens plannen tot herbouw tot dusverre het minst bekend geraakte, denkelijk over een paar dagen, wanneer de offi cieele vergunning van B, en W. in zijn bezit zal wezen, gaan bouwen! Dat is de firma Wiener en Co., architect Symons te Laren (N.H.) Naar ons werd medege deeld zou deze het fiat van Stadsbestuur en opperarchitect Lutmann uit Den Haag ïeeds officieus op haar plannen verkre gen hebben, terwijl gistermiddag met de voorbereidende werkzaamheden tot den herbouw al een aanvang gemaakt is Wanneer de verwachte officieele ver' gunning van het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente dan binnengekomen is dan zal met ijver aan den slag kunnen worden getrokken, om een geheel mo dern pand aan de Langedelft te doen ver rijzen. Naar men weet heeft de fa. Wie ner het terrein van de voormalige lunchroom fa. Oosterhuis bij het hare ge trokken, zoodat zij thans haar vroeger ever de twee kanten van de straat ver deelde zaken in één groot pand kan on' derbrengen. Het wordt een gebouw met iwee verdiepingen en op den beganen grond komen 9 étalagekasten met spie gelruiten en portieken. Te gelegener tijc hopen we er meer van te kunnen ver lellen. En wanneer volgen Versseput en Kaan nu? De Jager bouwt reeds, zooals men weet. De herbouw van de Langedelft is aan gevangen! Miss' Evangeline Booth, die geduren de 25 jaren) hoofd van het Leiger dete Hells in Amerika was (Ver. Staten), heeft blij'k'enis berichten in de Engelsche pers ae hoogste distinctie ontvangen, welke het Leger des Heil® te vergeven heeft n.l. de benoeming tot lid van de lorde van den stichter, haar door generafal Higgjms geschonken. Deze orde werd in 1915 door wijlen generaal Bramwejll Booth ter ©ere van zijn vader, den sltichj. ter van het leger, in het leven |gteroëpen. Slechts elf personen tot dusver genoten de eer lid van deze orde te mogen worden Gerei. Kerk. Ds. W. H. vanl der Vegt te Hengum.'Ï3 beroepen te Haarlem (derde predikants plaats). Geslaagd aan de St. Frimcis'cujs^ 'kweekschool te Breda voor het examen akte L.O., de heer P. M. Hermaoisl 4ja toppeldijlk De voordracht voor 'de benoeming van een onderwijzeres aan "de O. school te Kloetiinjje luidt: 1. mej. J. Hegberg te Brouwershaven; mej. F. Ripmeester te Middelburg; 3. mej. A. G. Wagenaar te Colijnsplaat. De heer C. Bruijnzeel Johsz, te Hengelo vroeger te Schore slaagde te Arnhem voor het examen wegen-tech nicus. Bevorderd aan de Universiteit te Amsterdam tot apotheker de heer E. A. Kruijsse, De Senaat der Brusselsche Univer siteit heeft ter gelegenheid van de plech tige ingebruikneming der nieuwe gebou wen twee Nederlanders tot eere-doctor jenoemd, n.l. prof. J. Salverda de Grave tot doctor honoris causa ftn de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte en prof. P. Zeeman in de faculteit der Nptuur-Weten- schappen. Christelijke Kweekschool te Middelburg. Voor het eindexamen der Chr. Kweek school werden gisteren 6 candidalen ge ëxamineerd, die alle slaagden, ni.ml. de heeren: Jac. Abrahams©, St. Laurens; E. J. Bakker, Ellew'outsdijfc'; L. Geschiere, 't Zand; Jan Gideoölse, Middelburg; Jiac. Lampert, Vrouwepolder; M. L. Eind hout, Tholen. Nu reeds bereikt ons de mede- deeling, dat de Vereeniging voor instru mentale muziek haar eerste concert in het a.s. winterseizoen Zal' geven op Woensdag 19 Nov.; als solist zal daarnij1 optreden de violoncellist Charles van Is- terdael, Den Haag- Lustrumfeesten te Leiden. Ter gelegenheid van de lustrumfeesten die het Leidsch studentencorps deze week viert, werd gister de eerste voor stelling gegeven van „De Vliegende Hol lander" een waterfeestspel, in het voor deze gelegenheid gebouwde theater aan de Kagerplassen, van M. Nijhoff, Muziek van Matthijs Vermeulen. Met extra boo ten kw'am het talrijk publjiek yan Lei den uit herwaarts getogen. Er viel toen een flinke regen, doch toen de spelers te kwart voor vier begonnen, was 't en bleef 't ook droog. Al werd het spel een succes voor schrijver, componist, reg'ijsl- seur en spelers, het weer bleef een groo te teleurstelling. De tekst der m'annem-ol- len w'erd gezegd) door Paul Huf en Frits van Dijk. Jkvr. Claudine Witsen Elias heeft de vrouwenstemmen met mooi gedragen geluid vertolkt. De regie was van Johan de Meester Jr., de décors Stavoren in het jaar 754, waren van Wij develd. De muzikale begeleiding geschiedde voor een goed deel met gebruikmaking van een gramofoon met geluidverster kers. Een novum! (Tot onderwijzeres' aau de Rijk|s leerrchoiol alhier is met ingang! van 1 September benoemd, mejuffrouw van Oorschot uit Vlissingen, thans tij delijk als zoodanig werkzaam'. Geslaagd' ,aan de R.K. Kweekschool voor onderwijlzerasSen te Moerdijk voor het examen alkte iL.Oj., rnlej. B. van Kaimlt hout te Goes. 1 Geslaagd te 's-Gravenhage voor ge meen te-administratie, uitgaande Ned. Ver voor Gemeentebelangen., de heérétm A. J Bruijnoogc te Schoondijke em J. P. Coonen te 's He eren hoek. De Southern Cross boven Amerika. Het vliegtuig Southern Cross is heden voormiddeg 9 uur Amsterd, tijd 12 u. 40 Am. tijd) over Cape Race gepasseerd. Na eenigen tijd niets meer van het vliegtuig te hebben gehoord, kreeg de rijksradiodienst van morgen te 3 u. 5 Amst. tijd weer contact met de Oceaan vliegers. Verklaard werd toen, waarom het schip zoolang zonder contact was geweest. „Wij moesten een heelen tijd wegblijven, want we konden het radio- slation van Cape Race niet te pakken krijgen. Te 3 u. 38 Amst. tijd seinde de Southern Cross naar Harbour Grave, in antwoord op een uitnoodiging brand stoffen bij te komen laden, dat de Southern Cross de Ver. Staten wilde brachten te bereiken alvorens te landen. Te half vijf werd van boord van de Southern Cross geseind: Het ziet er naar, uil dat we geen peiling kunnen krijgen, juist nu we er een noodig hebben. Binnen een uur kunnen we boven Cape Race zijn. Daarna ging de marconist weer op 600 M golflengte over om opnieuw -te ti achten een peiling te krijgen. Hedenochtend te 5 u. 43 Amst. tijd werd het volgende radiobericht ontvangen: Wij moeten thans weer peilingen hebben, gaan over op andere golf. Daarna werden tot half negen hedenochtend geen ver dere radioberichten ontvangen. Later toen het bericht dat de Southern Cross zijn positie door peilingen trachtte vast te sellen. Het gemeentebestuur van New York treft alle voorbereidingen voor den ont vangst van de vliegers van de Southern Cross. Van Roosevelt-field, waar de Southern Cross zal landen, zullen Kings- fort Smith, Van Dijk en hun metgezel len naar de haven van New York wor den gebracht, vanwaar zij in optocht naar het stadhuis zullen worden gebracht. Verschillende autoriteiten, onder wie gezanten komen heden uit Washington te New York aan om bij den ontvangst te genwoordig te zijn. Later is nog bericht ontvangen, dat de Southern Cross waarschijnlijk in New; Schotland of Newfoundland moet landen wegens gebrek aan brandstof. Bij den luchtvaartdienst van het mi nisterie van waterstaat is gistermiddag om half twee het volgende telegram van de Southern Cross binnengekomen: Southern Cross Nr. 16, Airministry Haag Holland. Ik zend mijn groeten aan Nederlandsche volk. Alles wel. Kings- ford Smith, Van Dijk, Atlantische Oce aan. Het telegram werd tezamen met an dere berichten, meldende, dat de tocht tot dusver een gunstig verloop heeft, om 13.23 uur door den rijksberichtendienst te Schiphol rechtstreeks van het zich bo-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1