Aspirin TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 20 JUNI 193 0. No. 14 3. BINNENLAND. 540 DE VRIJHEIDSBOND EN DE LAND BOUWCRISIS. ÖHME PAMTSERKRUI5ER5 door E, PHILLIPS OPPENHEIM. In 't bedompte kantoor eenig op de wereld PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. De drinkwaterleidingverordening. WEERBERICHT etc. 20 Juni. Barometerstanden. Thermometer. Weersverwachting van het K. N. M. I.: Zaterdag 21 Juni. HOOGWATER VLISSINGEN. Zaterdag 21 Juni 9.51 22.12 Zondag 22 10 55 23.15 Maandag 23 11.49 24.06 Dinsdag 24 ,12.37 24 53 Woensdag 25 13 21 Donderdag 26 1.38 14.03 Vrijdag 27 2 25 14 49 «i Zonal s bekend heeft het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij De Vrij heidsbond op 24 Mei een commissie be noemd mm een onderzoek' in te stellejn naar de maatregelen, welkte zouden kun nen genomen! worden djojor de landbouj- wers zelf en door de reigeeruig in ver band met de tüans bestaande crisis in den landbouw. Die commissie heeft dezer dagen het volgende rapport aain het hoofdbestuur ,uitgebracht De landbouwcrisis-oommisisiie heeft ge- meena in uw geest te handeleln door onmiddellijk bijeen te kiomen en haar rapport met 'bekwamen spoed uit te IXrengen. De commissie- neemt aan, dat het niet op haar weg ligt na te gjgan, iwel'k'a tóe oorzaken van de crisis zijn, in hoeverre de kapitaalvernietiging! en de achter stand in de voortbrenging van tal van goederen in den oorlog, de veralnldierinjg in de waardeverhouding, de onderprof- ductie van net goud, enz. hierop hub invloed hebben doen gelden. Geconsta teerd kan alleen wordebl, dat ten on zent de graanbouw, bet zuivelbedrijf, de veehouderij, de tuinbouw en de paarden fokkerij moeilijke tijden doormaken, het geen zij trouwens g|emeen hebben met handel, industrie, scheepvaart, kortom met het geheele bedrijfsleven. Van een acute crisis moet echter Sproken werden voor zooverre zulks be treft het zuivere a!kker(bouwl>edrijf. Kom voor eetnige maanden niog gehoopt wór den, dat de toen reeds in Ide akkerbouw- bedrijven bestaande groote moeilijkheden zonder al te ingrijpende maatregelen zou den kunnen.' worden overwonnen, thans zijn de inzinking en de prijsdaling zoo danig geworden ,dat regeering elh Volks vertegenwoordiging niet meer afzijdig kunnen blijven staan. De commissie acht het allereerst nood zakelijk, dat een ministerie van land bouw in het leven worde geroepen, dat geen onderdeel uitmaakt van een an der ministerie. In Nederland is de land bouw zulk een uiterst belangrijke tak van volksbestaan geworden, dat het on- vjairantwoordelijk is, dat niet een des kundige minister aan het hoofd van) een departement van landbouw wordt ge isteld, teneinde zijn gezaghebbende stem in ministerraad pn parlement te doen klinken. Ernstig werd daarom 'betreurd, dat de indertijd door het lid der Tweede Ka mer, mr. A. G. A. Ridder van Rappatrd1 ingediende motie, waarbij aan de re geering werd verzocht de splitsing van het departement van landbouw, nijver heid en handel, welke zou1 strekken tot nadeel van de behartiging van deze tak ken van volksbestaan, ongedaan te ma ken, met 48 tegen 33 stemmen' werd verworpen, mede door de stemmen van hen, die thans een afzonderlijk ministe rs van landbouw mede onder hun desi derata hebben opgenomen. De commissie ziet allerminst over het hoofd, dat ook een ministerie v -n landbouw met een st f van economisch geschoolde ambtena ren, niet had kunnen voorkomen een landbouwcrisis, die een onderdeel vormt van een storing in de geheele wereldh huishouding met ongekend lage prijzen van vele producten. Maar wel haddien dan tijdig maatregelen kunnen worden getroffen om moeilijkheden op te van gen, om met voioruitzienden blik waar devolle adviezen te geven en dén voor lichtingsdienst in binnen- en buitens land zoo krachtig mogelijk uit te rusten waardoor de crisis1 zou zijn verzacht. Al is het thans laat, ook' thans nog 'blijft in stelling van een zoodanig departement een eerste vereischte. De commissie stelt voorop, dat bet niet de taak van het nieuwe ministerie zou mogen zijn af te wijten van (onze beproefdp handelsbegimselen. Hoezeer 't begrijpelijk is, dat zij, die onder den 70 „Nu, je kunt Wiet alles direct 'begrij pen. Maar ik zou intusschen, als ik in jouw plaats was trachten uit te vinden of de wenkdien ik je m|u' (galef,1, past in het raadsel, waarvoor je staat." „Ik1 zal zien van avond de waarheid los te 'krijger van dieln! Delara" ver klaarde ik tenslotte. „Maar nog wat Ralph." „En dat is?" „,Ik heb Felicia Delora ten huwiet lijk gevraagd." Ralph 'keek mij een oog|e!nMik aalt alsof hij meende, dat ik een aardigheid verkocht. Maar daarop vroeg hij: „Zou het niet verstandiger geweest zijn, zoo je daarmee gewacht had tot je deze zaak tot klaarheid had gebracht?" „Neten, het werd me te machtig'* ver klaarde ik. „Het meisje staat geheel al leen en ik zie met verdriet, welk een arm pionnetje zij is1 in het spel' Hat' did nood der tijden geblikt gaan evenals zulks het geval was'bij vroegere eco nomische depressies zich thans afvra gen of de gevolgde handelspolitiek' wel juist is, het is noodig den toestand nuch ter te bezien eb na te gaan, welkte maar regelen inderdaad doeltreffend kunnen worden geacht. Hiertoe behooren zeker niet maatre gelen van protectionistischen aard'. De meening1, dat de toestand van den land bouw' in Nederland zou worden verbe terd', wanneer hier tolmuren zouden wor den opgericht, wijst de commissie af. In voerrechten te leggen op land- en tuin bouwproducten, die ons land in sterke mate uitvoert, a'l's boter, kaas, eieren, groenten, vleesch, fruit, bloemen, oloem!- bollen, aardappelmeel, stroocarton, enz. ware dwaasheid. Maar evenzeer zon de landbouw geschaad worden, wanneer producten, die wel in belangrijke hoe veelheid worden ingevoerd, zooals vee voederartikelen en kunstmeststoffen met een invoerrecht werdten belast, omdat het belang van den landbouw mede brengt, deze grondstoffen op zoo goed koop mogelijke wijze te verkrijgen. Aan graanrechten mag zelfs niet worden ge dacht. Immers, van de in Nederland ver bouwde tarwe wordt een zeker deel dat (vooral in natte jaren), minder geschikt is voor de broodbereiding1, als veevoeder gtebruikt. Wjaar de invoer van builenland- sche tarwte derhalve absoluut noodzake lijk is en bijna zonder uitzondering legen wtereldprijizen gteschiedt, indien althans deze prijsvorming niet kunstmatig tot stand gekomen is, zou onen door graan rechten de qualitéit van het brood doen verminderen en den prijs van dit nood zakelijk volksvoedsel verhoogen, zonder dat daarvan nog zelfs de landbouw1 in eenigszins belangrijke mate profijt trok Evenzeer is verwerpelijk verandering van 't Stelsel onzer autonome tariefrech- ten naar het stelsel der onderhandelings- of vechttarieven. Nederland profiteert door zijn systeem van een onveranderlijk 'tarief van invoerrechten van de clausule der meest-begunstiging met alle staten, met welke het verdragen sluit, wa)ardoor het geen hoogere rechten betaalt, dto het land dat het meest gunstige tarief heeft verworven. Zouden wij zelf door onderhandelingen die gunstige voorwaar den willen bedingen, wij: zouden in een veel nadeeligter positie komen. Want de mogelijkheid om met dergelijke onder handelingen sücces te hebben, ligt in de gelijksoortigheid 'der producten van im port en export. En htet karakter van een belangrijk deel van onzen uitvoer en van onzen invoer is geheel verschil lend. Is de toestand van den landbouw- in staten ftiet onderhandelingstarieven reeds meestal veel slechter dan de onze, Voor Nederland zou het verlaten van het be proefde stelsel derhalve nog grootere nadeelen medebrengen dan voor groote staten met een belangrijker afzetgebied. Behooren derhalve dergelijke maatre gelen van protectionistische strekking zonder meer te worden afgewezen, dit neemt niet 'weg, dat aan enkele land bouwproducten tijdelijke steun kan wor den verleend, gelijk deze in uitzon- dteringsgevallem ook wel aan industrie, bankwezen en scheepvaart is gegeven In de eerste plaats komt daarvoor in aanmerking' de bietsuiker. W|as de prijs voor de bieten van den laalslen oogst door verschillende coöperatieve fabrie ken betaald, nog van dien aard, dat in grijpen door de overheid praematuur zou zijn gle'weest, thans is de wereldprijs van suiker zoo onrustbarend gedaald, dat on ze bietenteelt voor een groot gedeelte ten ondergang zou zijn gedoemd, wanneer geen hulp kwam. Dit zou een ramp be- teekenen, omdat de bietenteelt een be langrijk deel vormt van de opbrengst van onzen bodem en omdat dit gewas aan aanzienlijk meer werkkrachten ar beid verschaft dan .andere landbouwpro ducten. De hulp zou niet verleend dienen worden op een wijlze, Waarbij de steun in vele gevallen niet a,an de boeren zelf ten goede zou komen, miaar een m.alige toeslag zou kunnen wörd'en gegeven per quantum bieten. De sleun zou tot slechts kerels spelen. Ik zou haar liefst aan dat' milieu hebben ontru-klt, Ralph, maai* zij wil daar niet van weten Zij is van oor deel, dat zij dank schuldig is aan haar oom en zij wil zich naar zijnj bevelen s;chik|ken." Daarom kun je gteen kwaad van haar denken" merkte Ralph op. „Neen, maar dat maakt den toestand wel mo&ielijkter." „Kom me morgenochtend weer opzoe ken en deel me dan' nauwkeurig mede wat er tusschein jou en Delora is ver handeld. Wij moeten Dickly niet te lanjg op- eten telegram van ons. laten waclilten." Ik 'beloofde dat en vertrok. HOOFDSTUK XXXV. Ik1 gevoelde dien avond in!s;tinctmlalti;g de noodzakelijkheid om, alvorens naar Bermondsey te vhertrekk'eji', alle moge lijke voorzorgsmaatregelen te ttemen/lk schreef da,arom een 'brief, waarin ik ver haalde van mijn bezoek aan die achter buurt en van mijn vermoedönjs; en gaf hem aan den portier. „Kijk etens Ashley" zeidte ik ,gk ga uit op eten expeditie waaromtrent ik mij niet volkomen gerust gevoel. Tusschen ons gezejgd en gezwegen, het staat in verband met de verdwijning van den oom van juffrouw Delora. Ik vermoed, dat het mogelijk en zelfs waarschijnlijk één jaar moeten worden beperkt, opd^t hij geen prikkel' zou wprden om het are aal uit te breiden, daar anders de over productie nog zou toenemen. Daarpaast baart de overproductie van aardappelmeel door de buitengewoon hooge opbrengst der 'beide laatste ja ren groote zorg. De moeilijkheid1 oml de groote voorraden aan aardappelmeel' te fi nancieren, zou naar het oordeel der com missie wettigen een garantie van regee- ringswege voor te verstrekken credieten, teneinde het surplus- in drie jaar tot nor maler verhouding te kunnen terugbren gen. Naast deze noodmjaatregtelen zijh er intusschen nog tal van .andere maatrege len, die de nieuwe minister van land bouw in overleg met zijn betreffende collega's van iandere departementen onmiddellijk ter hand zou kunnen nemen Daprbij dacht de commissie vooreerst aan een tijdelijke, aanzienlijke verlaging van de, vrachttarieven voor land- en tuin bouwproducten, gelijk zulks door dr. S E. B. Bierema in de Twefede Kaimter op 25 Maart j.$. is bepleit. Terwijl in andere 'landen ten opzichte der spoorwegfarie ven onmiddellijk maatregelen werden ge troffen, toen de landbouw1 in moeilijkhe den verkeerde, is Nederland in dit op zicht weinig diligent. De crisisopcenten op dte grondbelas ting, dienende tot delging van dei crisis- schulden, zouden met bekwamen spoed moeten worden afgeschaft. De wijze van schatting v]an de ten dien ste van land- en tuinbouw gebruikte grond en opstallen voor de successie- en vermogensbelasting naar verkoopwaarde leidt tot groote onbillijkheden. Vooral nu de grondprijzen zich in- dalende rich ting bewegen, behoort deze taxatie naar verkoopwaarde vervangen te worden door taxatie naar gebruikswaarde. Bij de bestaande malaise drukken de kosten van de doör de overheid op den landbouw gelegde lasten der sociale ver zekering zeer zwaar. De, landbouw kan deze kosten noch geheel noch gedeeltelijk afwentelen op de consumenten en een tij delijke ontheffing en het door den Staat voor zijn rekening nemen daarvan, zou een aanmerkelijke verlichting gteven. Opheffing van den vleeschaccijns, wel ke reeds voor eenige jaren door mr. v. Rappard in de Tweede Kamer is voor gesteld, is migent. Waar het in de be doeling van den minister van financiën scheen te liggen dezen geslachtaccijns in 1933 af te schaffen, kan er weinig be zwaar zijn dezen maatregel thans te tref fen. De Landbouwuitvoerwet behoort uitge breider toepassing te vindeln. Hoe meer het buitenland overtuigd wordt van de voortreffelijkheid onzer voortbrengselen en van de waarde, die onzei landbouw er in stelt kwaliteitsproducten af te le veren, hoe gtereedter 't dëze zal afnemen Verlaging, zoo mogelijk vrijstelling moet plaats vinden van verschillende on- .kosten verbonden aan den export van vee, zooals de keurloonen en de kosten der praeventieve entingen tegen besmet telijke veeziekten. Een billijke voorkteur behoort bij overheidsbedrijven te wor den gegeven aan producten- van den Ne derlandschen land- en tuinbouw. Naast al deze maatregelen, die onmid dellijk verlichtend zullen werken, zal het in te stelen departement van landbouw feooveel mqgeljjk in overleg met de pro vinciale landbouworganisaties, midde len behooren aan te wenden, die eerst op langeren termijn him- uitwerking zul len doen gevoelen, maar die toch voor een blijvende verheffing van het peil van land- en tuinbouw zeer noodig zijn. Gedacht werd aan de uitbreiding van den binnenlandschen en buitenland- schen landbouwvoorlichtingsdienst. Hoe wel gaarne hulde werd gebracht aan den voorlichtingsdienst,, zoo valt toch niet ite ontkennen,, dat op het gebied van onderzoek in laboratoria, voorlich ting bij bedrijfsleiding, handels'voorlich- ting, ienz. nog veel valt te verbeteren;. D^prnevens zou de inrichting van den be sta anden buiitenlandschen voorlichtings dienst, teneinde nieuwe afzetgebieden is, dat ik er moeilijkheden bij zal onder vinden en nu zou ik graag willen, dat je mij iets beloofdet. Ik moet naar Ber mondsey en als ik nu nadat het half twaalf zal zijn geslagen niet terug ben, zou ik willen dat je dezen brief, waarin de geheele zaak uiteengezet wordt, naar Scotland Yard bracht. Als je het zelf niet kunt doen, draag het dan op aan iemand, dien je volkomen vertrouwen kunt." De portier keek een beetje bedenkelijk en antwoordde: „Best, mijnheer, ik zal er voor zorgen. Maar mag ik me de vrijheid veroorloven u iets aan te raden? In uw plaats zou ik zorgen, dat ik vergezeld werd door een paar agenten in burger. Het is daar een tamelijke achterbuurt en er doen zich in den laatsten tijd nog al rare dingen voor." „Ik kan er niet van af er heen te gaan, maar ik wil niet dat het met mij ver keerd afloopt. Ik heb een revolver in mijn zak en heb niet voor niets van Baxter leeren boksen. Ik geloof dus niet, dat ik in Bermondsey in ernstige moeilijkheden zal geraken. Maar je kunt niet weten!" „Ik hoop het ook niet, mijnheer", ver klaarde de porier beleefd, „maar als ik om half twaalf niets van u heb gehoord ga ik zelf naar Scotland Yard." voor onze producten te verkrijgen^moe ten worden verbeterd. Het 'landbouw-! onderwijs, inzonderheid het lager land bouwonderwijs, behoort te worden uitge breid. Het 'aantal lagere land- en tuin bouwscholen moet grooter worden, op dat de landbouwers in staat worden Jge- steld, in de toekomst him bedrijf zoo in te richten, dat het op de meest economische wijze wordt geëxploiteerd. Het feit, dat op boerderijen van ge lijke kwaliteit onder vrijwel dezefde omstandigheden zeer uiteenloopende uit komsten worden verkregen, stemt tot nadenken en wijst in de richting der noodzakelijkheid van landbouwonderwijs op uitgebreider schaal. Van groot belang is voorts, dat de ver betering van de afwatering van landerijen en der secundaire en tertiaire wegten worden ter hand genomen. Onze landbouw staat in v-êle opzichten reeds op een hoog peil en hare inwen dige organisatie is voortreffelijk. Tpch niag niets worden nagelaten om dit peil nog te verhoogen. De commissie is van oordeel,dat wan neer bovenstaande maatregelen, hetzij geheel hetzij voor 'n groot deel, zullen worden genomen, de energie onzer land bouwers zal worden gesteund en zij er in zullen slagen de huidige moeilijkhe den te boven te komen. is elke heete dag een kwelling. 1—2 Aspirin-tabletfen1 verdrijven dat dof-S fe gevoel in hef hoofd, en geven' nieuwe werklust. Let op oranje band en Bayerkruis. Prijs 75 cts.\. B. i 1 dngez. Med.) Naar aanleiding van het reeds vroe ger gemelde adres van Burg. en Wleth. van Middelburg betreffende wijziging der drinkwaterleidingverordening schrijven Ged. Staten aan de Provinciale staten Hoezeer de toon, waarin het stuk ge steld is, niet uitlokt tot debat, meenen wij, op verschillende onjuistheden in het betoog van B. en W|. de aanfiacht te moeten vestigen. Adressanten achten een nadere om schrijving' van het begrip ^gebied" aller minst noodzakelijk, omdat practisch vol doende duidelijk is, wat daaronder dient te worden verstaan. 'Het tegendeel is evenwel' waar! Om bij1 de gtemeente Mid delburg te blijven, zoolang deze zich bepaalde tot 'waterlevering binnen haar gebied als publiekrechtelijk lichaam, kon gezegd worden, dat het door haar te be dienen gebied ook zonder nadere om schrijving was aangewezen, zoodra zij evenwel overging tot waterlevering, ook buiten haar territoir, bleek een nauw keurige omschrijving der grenzen voor hare bemoeiingen noodzakelijk om te voorkomen dat, lettende op het feit, dat thans op Walcheren twee, straks wellicht drie waterleveranciers fungeeren, de voorziening van het eiland met drinkwa ter in oneconomische en voor het be drijf, zoowel als voor de verbruikers, minder gelukkige banen zou wbrden ge leid. Het zal Uwe Vergadering niet onbe kend zijn dat de verdeeling van het eiland Walcheren als verzorgingsgebied tusscheM de Middelburgsche, de Vlissinig- sche en wellicht de Zuid-Bevelandsche waterleidingen sinds geruimen tijd een onderwerp van bespreking uitmaakt en „Prachtig", verklaarde ik, „maar in tusschen zou ik om te beginnen wel een taxi willen hebben." Ik reed naar het mij opgegeven adres. Het was een afgelegen, half vergeten straat, welke doodliep en dicht bij de Theems was gelegen. De enkele huizen, die er stonden waren jvat grooter dan die der omgeving, maar zagen er wanhopig bouwvallig uit. Het perceel waarvoor ik tenslotte stilhield grensde aan een hout- loods of juister deze maakte er deel van uit. Ik stapte uit de taxi en strompelde naar de voordeur. Op een paar el afstands van me trachtte een zwarte hond hevig blaffend zich los te rukken van zijn ket ting. Ik gevoelde me een weinig opge- ucht, toen dadelijk na mijn kloppen de deur werd geopend, „Woont hier de heer Hoffmeyer?" vroeg ik. Een oud mannetje, dat zich met een taars in een goedkoopen kandelaar bij- ichtte, knikte zwijgend en sloot de deur achter mij. Ik merkte niet tot mijn ge noegen op, dat hij er ook weer de gren dels opschoof. „Waarom doet u dat?" vroeg ik ver stoord. „Ik blijf hier maar een paar mi nuten. Het is werkelijk niet de moeite waard de deur te grendelen!" De man keek mij aan zonder een woord Hoogste: 767.3 te La Coruna. "Laagste: 745.3 te Westmanoer. Hoogste en laagste temperatuur van gistermiddag tot hedenmiddag 12 uur: Hoogste: 75 gr. Laagste: 57 gr. ■Wï-' Meest matige Z. tot Z,-Wi. wind Zwaar bewolkt tot betrokken. Weinig of geen regen. Weinig verandering in tempera^ tuur. Zon op 4.39; onder 9j24. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 9.54.. j i Maan op 1.45 v.m.; onder 3.22 n.m. Nieuwe maan 26 Juni. Z o m e r t ij d. dat, hoezeer men nog niet tot een biel- paalde oplossing is gekomen, wel reedis vaststaat, dat geen dier drie in staat is het geheele eiland te voorzien vani drinkwater. Zoialang evenwel nog geen definitieve regeling getroffen is, dient te worden voorkomen, dat de eene leveran cier zich begeeft op terrein, dat rèdte- lijkerwijze geacht mag worden, te bte- hooren tot het verzorgingsgebied van( 'n ander; dit te bereiken is het doél van 'ons voorstel. Dat hierbij sprake zoui zijn van een 'krenking van rechten', die tot dwaze consequenties zou leideh), kunneü wij dan ook' niet iüzien. Dat verder bij de voorgestelde begren zing geen Provinciaal belang zou zijn 'be trokken, ontkennen wij' evenzeer. Een gemeentelijke drinkwaterleiding, die bin nen de gemeentegrenzen werkzaam "blijft, moge al haar eigen karakter behouden, zoodra zij, hetgeen wij overigens toe juichen, zich buiten dat gebied begeeft en mitsdien de streek in plaats van de stad treedt, komen er hoogere belangen dan zuiver intern-plaatselijke in het spel en achten wij ons niet alleen gteroepen, doch zelfs verplicht de hoogere autoriteit regelend te doen optreden. Bepaald onjuist is de opviatting van adressanten dat een villa of nieuwbouw in een zijweg op grooter afstand dan 40 M. van de aanwezige blusleiding gelegen niet zou mogen wordten aangesloten. In tegendeel, de door ons voorgestelde wij ziging der verordening maakt die aan sluiting' wel degelijk mogelijk, mits sllechts concessie wordt aangevraagd- Indien de aansluiting niet kan geschieden, omdat het waterleidingbedrijf „er niet a|an den ken kan, ten behoeve van eenigte aan sluitingen zich den last eener Provinciale concessie op den hals te halen", dan is dat niet een gevolg' van de voorschriften der verordening, maar van een gebrek aan sociaal gevoel bij1 de leiders van het bedrijf. Ged. Staten vinden in het voorafgaan de voldoenden grond om, in overweging te geven, bet adres voor kennisgeving aan te nemen. RECHTZAKEN. Dinsdag heeft voor de Rotter dam- sche rechtbank terechtgestaan dte 23-ja- rige chauffeur S. B. die te Gouda met zijn auto den 84-jarigen Joh. van Leeu wen had aangereden die daarbij zooda te zeggen. Hij scheen geen lust te heb ben om te praten, of was daartoe niet in staat. Alleen toen ik mijn vraag herhaal de, knikte hij langzaam als iemand, die nauwelijks had begrepen wat hem was gezegd. Tenslotte zei hij slechts: „De heer Hoffmeyer is in zijn kamer en zal u met genoegen ontvangen." Ik volgde hem langs zoo armoedige trappen en gangen als ik nog nooit van mijn leven had gezien. De muren waren klam en hier en daar hing het behangsel in groote vieze lappen omlaag. Het pla fond was vrijwel ongewit en de trappen welke wij passeerden hadden geen loo- pers. Het heele huis zag er afschuwelijk armoedig uit. Tenslotte liet hij mij bin nen in een kleine zitkamer waar een heer aan een tafel zat te schrijven. Hij keek op toen ik binnenkwam. Het was Delora. „Nu", begon hij, „is dat de manier waarop u uw belofte nakomt." „Er is daarna iets gebeurd", antwoord de ik. „Ik heb een telegram van mijn broeder ontvangen, dat ik niet begrijp." „Een telegram van uw broeder in Bra zilië?" „Ja, en dat zal u ook wel interessee ren", antwoordde ik. i (Wordt Vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5