provinciale Zeeuwsche N o» 1 4 3. Twee bladen. VRIJDAG 20 JUNI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. Over een toespraak BINNENLAND. LAAT UW KINDEREN ERVAN GENIETEN K. MEERTENS Jr. Brabander en Zeeuwsche Brandweren te Bergen op Zoom ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT D* abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen.' van 17 regels 2.10; elke regel ^meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o! „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent jga— Het klonk ons indertijd zoo aardig in de ooren en het leek zoo'n fijn hoffelijk trekje van dien grooten staat aan twee oceanen, om als gezant van de Vereenig- de Staten van Amerika bij het Neder- landsche hof te benoemen een Amerikaan van Nederlandschen oorsprong. Dat de heer G. J. Diekema welk een echt Noord-Nederlandsche naam niet in den diplomatieken dienst was opge groeid, doch tot nu toe een zakenman was geweest, nu ja, daarover stapt de praktische Amerikaan heen. Edoch, het duurde niet lang, of de nieuwe Excellentie, »die in sommige op zichten van verheugend frissche inzich ten deed blijken, vergaloppeerde zich leelijk door in het openbaar een en ander over ons vorstenhuis te zeggen, dat be ter niet gezegd ware geworden. Thans moeten wij op zulk een onhan digheid voor den tweeden keer den vinger leggen. Op den Theologischen Schooldag te Kampen toch heeft Z.Exc. een toespraak gehouden, waaraan het volgende ontleend is: De heer Diekema ving zijn rede aan met zijn blijdschap te betuigen, nu hij voor deze geëerde school der profeten, waar het geloof der vaderen met zulk een moed en kracht is verdedigd, spre ken mocht. Spr. hoorde van zijn vroegste kinderjaren af schitterende getuigenissen in zijn \jaderland van deze Theol. School, welker leerlingen meermalen de kansels van sprekers geboorteland betraden. Wij leven in een tijd zoo vervolgde de spr. van de grootste onrust en be roering, waarin 't geloof in God en Zijn openbaring wordt aangevallen door een leger van atheïsten, agnostici en z.g, hu- manitarianen. Men wil alles bewezen zien, niet het minst onder de opgroeiende studeerende jeugd. David zegt in een der Psalmen: „De dwaas zegt in zijn hart: Er is geen God." De hedendaagsche jeugd zegt: „Bewijs mij dat er een God bestaat. Bewijs mij de goddelijkheid van Jezus. Bewijs mij dat de Bijbel het ge ïnspireerde Woord van God is, bewijs dat ik een onsterfelijke ziel bezit. Zon der bewijs neem ik niets aan, niets!" Onze tijd is materialistisch en geeste lijke waarden worden niet hoog geschat. He atheïsme is, getuige Rusland, meer agressief dan ooit. Daarom is de heden daagsche strijd in de godsdienstige we reld niet zoozeer als vroeger een strijd tusschen geloofsleer en secten, tusschen Protestantisme en Katholicisme, maar een strijd tusschen geloof en onge loof,".... Tot zooverre de heer Diekema, Ame- rikaansch gezant in Nederland. Nu weten wij zeer wel, dat de heer Diekema hier niet q.q. of ex cathedra heeft gesproken, maar niettemin: is het op dergelijke wijze in het openbaar stel ling nemen van een buitenlandsch ge zant wel gewenscht ten aanzien van wel- weliswaar een wereldvraagstuk, maar dat, door de plaats waar en het audito rium waarvoor het behandeld werd, toch wel heel erg een Nederlandsch vraag stuk nabij komt? Wij meenen van niet. Door immigratie en door op zichzelf te blijven, zijn in enkele deelen van Amerika Nederlandsch-Calvinistische be volkingscentra ontstaan, waar men zeer orthodox van aanleg en opvatting is. Aan een dergelijk milieu is de heer Diekema klaarblijkelijk ontsproten en noch tegen het een, noch tegen het ander gaat ons bezwaar. Maar, zonder zelfs nog stelling te kiezen ten aanzien van het vraagstuk, dat de heer Diekema in zijn Kamper toespraak opwierp, zouden we in het algemeen willen zeggen dat, naar het ons voorkomt, de gezant van een vreemde mogendheid in de toekomst zich zal dienen te onthouden van handelingen en toespraken, die bedenkelijk dicht na deren tot het partijkiezen in Nederlands inwendige theologische verdeeldheden. Dat is gevaarlijk gebied en de defe rentie voor de persoon van den gezant van Amerika eischt, dat wij zeggen: Excellentie, begeef u niet wederom in die zone des gevaars. EEN CONFLICT BIJ PHILIPS? De conferentie lm verband met het dreigend conflict bij de glasfabriek Phi- ?s.^e Eindhoven welke gisteren onder leiding van den rijksbemiddelaar mr. Aal- berse ,is gehouden heeft geen resultaat (opgeleverd. DE KONINGIN EN DE PRINSES TE FINSE. De Koningin en Prinses Juliana zijn gisteren te Finse aangekomen. DE NED. AANNEMERSBOND. In de te Maastricht gehouden verga dering van den Nederlandschen Aan- nemerslbond is ci.a. aan de orde gékiot- rnen een voorstel vafi! Z uid-Beveland te overwegen lof er middelen gevonden kunnen worden dat in het vervolg in de 'bestékken, voornamelijk in die der groote gemeenten, igeen bepalingen méér opgenomen worden waarin de aannemer verplichtingen worden opgelegd ten op zichte van te bezigen werkkrachten of te betalen loionen (noch voorwaatrdeit vöör het geven van tweeledige inschrijving ten opzichte van het al of niet verplicht (ne men van plaatselijke werkkrachten. Dé afgevaardigde van Zuid-Bevelanjd lichtte het voorstel toe en deed uitko men dat de aannemers hierdoor ve(el schade ondervonden. De afdeelingen Enschedé, Eindhoven en den Bosch 'bestreden! dit voorstel. De afdeeling Rotterdam kan zich slechts met het gedeelte dat handelt over de vreeml- de werkkrachten vereenigetn. Wat de mi!- nimumloionen betreft, dat hebben de werklieden organisaties in hun macht. De heer Lindenbeirgh, lid van het hoofdbestuur en ilevens afgevaardigde uit Zuid-Beveland, wijst op het verschil tus schen de minimumloomen. De bestékken voor grond- en yva lerbo uwknodige weiken zijn vrij in het kiezen van werkkrachten en betalen van loon. Hij acht het moeiflijk een vaste 'begrooting te maken. Dikwijls zijn er werkkrachten niet te krijgen. Behalve groot© last is er ook schadla aan verbonden. De afdeeling Amsterdam zeide. nog dat de werkgever die in Amsterdam liet plaatselijk loon niet zou handhaven, zou niet worden opgenomen in de werkge versorganisatie. Iedere ongeoorloofde han deling doet het aanzien van1 de patraons dalen wat de betrekking van werkkracht- ten aangaat; dit heeft de afdeeling bij zonder getroffen; het lijkt hier alsof die dingen door den aanémer worden betaald Ten slotte liet de afdeeling Zuid'-Be- veland de quaestie van de looneh' uit het voorstel vervallen, zoodat alleen dö verplichting ten opzichte van de te 'be zigen werkkrachten gehandhaafd' 'blijft De voorzitter merkt op dat de actie voor dit voorstel moeilijk k'an uitgaan v'ami het hoofdbestuur, maar dat het beter zou, zijn plaatselijk met de overheid te spre ken om1 dit veranderd te krijgen. Het voorstel Z u i d-B eveland, in stemming gebracht, werd aangeno men met 161 tegen 116 stemmen. DE „ZEVENMIJLS" TE ENSCHEDE. De minister van Waterstaat mr. 'I* J. Reijmer 'heeft gistermiddag de Zeven- mijlstento ons telling te Enschedé officieel geopend, een tem-toonsteUinlgj die vooral een uitbeelding wal geven van "hét eco nomisch leven in Twenthe, speciaal wat cfe eïectrïscbe krach-f voor de landstreek beteekent. Er is o.a. een volledige textiel fabriek in werking te zien. BESTRIJDING MOND- EN KLAUWZEER. De Minister van Rinncnlandsche Za- 'kétn etn Landbouw heeft: a. ingetrokken zijn. beschikkaülg|en van. 26 .Mei 1930 en van 3 Juni 1930 waar bij met ingang van 21 Juinl 1930 het vervoeren of doen vervoeren van her kauwende dieren en varken!s, werd ver boden naar kringen, omvattende respec tievelijk' de provincie Limburg en Zee land; W. het vervoeren of doen vervoeren! van herkauwende dieren en varkens' ver boden naar een kkinig omvattende de ppoj» vincie Limburg, het gedeelte der pro vincie Noordbrabant, ten Noorden be grensd do. ar het Hollandsch Diep, de Amer, de Bergsche Maas en de Majftisi, °3e provincie Zeeland, alsmede het ge deelte der provincie Gelderland, ten noor den begrensd door de Wi'aal van ;af dé Sluis bij het oud' fort St. Andries tot waar deze rivier alan de Duitsche grens onder den naam Rijn ons! land binjnen(- 'kbmt. v Onder dit verbod is niet begrepen1: 1. de doorvoer van herkauwende die ren en varkens; in gesloten, verzegel cfe spoer wegwagons alsmede in aWdere open bare middelen van vervoer (per schip of per tram) mits dan de doorvoer geschoei de onder politietoezicht of in verzegel de tramwagens, een en ander op 'klosten van belanghebbenden 2. de invoer van slachtvee met een Hoe onrechtvaardiger een mensch tegenover een ander is, des te meer meent hij zelf onrechtvaardig behan deld te worden. openbaar middel van verv.oer, mits de dierefn vanaf de lossing onder politietoe1- zicht worden gesteld en binnen twee maal 24 uur na aankomst Ier plaats© van 'bestemming worden geslacht, een en ander eveneens op kosten van be langhebbenden. De eetlust by kinderen is bij warm weer niet groot. Geeft U ze eens een heerlijke VOEDZAME GRIESMEELPUDDING MET VRUCHTEN. Een half pondspak a 25 cent, dus 10 cent per ons, en dan met vHop Fransche Vruchten (Tiyj. med.) Jaarvergadering van den Prov. N. Brabantschen Brandweer- bond. Tentoonstelling van Brandweermaterieel Demon straties. (Eigen correspondentie.) Over het algemeen gesproken is niet te verwachten, dat in ons blad aan een jaarvergadering van een Noordbrabant- schen Brandweerbond bizondere aan dacht zou worden gewijd. Dat zulks dit maal wel geschiedt, heeft twee redenen: de algemeene, dat er voor Zeeland den laatsten tijd alle aanleiding is zijn volle belangstelling op vraagstukken van brandweer en brandbeveiliging te rich ten, en de bizondere, dat de floreerende Brabantsche Bond met Brabantsche har telijkheid den nauwelijks van zijn wind selen ontdanen Zeeuwschen Provincialen Brandweerbond gul had uitgenoodigd, desgewenscht met man en macht, op het congres der zusterorganisatie te verschij nen. Brabant wilde daarmede de onder brandweerlieden van alle rangen en stan den zooveel vóórkomende en, naar veler meening, ook zoo gewenschte onderlinge jovialiteit harerzijds demonstreeren en tegelijk dezerzijds daartoe opwekken. De Zeeuwen zullen, naar wij vermoe den, de toegestoken vriendenhand van den Brabantschen Bond gaarne grijpen: verscheidene gemeentelijke- en brand weerautoriteiten uit Zeeland hadden trouwens aan de uitnoodiging tot deel name aan congres, demonstratie en ex cursie, gevolg gegeven. Zoo waren bij de opening of de algem. vergadering o.m. aanwezig de voorzitter van den Zeeuw schen Prov. Brandweerbond, burgemees- H a j e n i u s uit Goes, en verder de burgemeesters van O. en W. Souburg, Kapelle, Stavenisse, Poort vliet, Arnemuiden en Bruinis- s e, terwijl we ook nog 't G o e s c h e brandmeesterscorps, compleet op 1 na, opmerkten. Middelburg, dat toch wel een en ander aan de gastvrouwe, de Bergen op Zoomsche brandweer te danken heeft, had, voorzoover ons bekend, geen af vaardiging gezonden tot sommiger verwondering, naar ons bleek. Woensdag is, in de sociëteit Thalia, de jaarvergadering gehouden onder voorzit terschap van burgemeester J, C, J. V e r- heugt, van Mierlo. Wij releveeren daar van, omdat het voor Zeeland een duide lijke vingerwijzing kan zijn, de mede- deeling in het jaarverslag, dat het leden tal in 19291930 is toegenomen van 46 tot 89, terwijl verwacht wordt, dit jaar de 100 te zullen halen. Verder was de eerste congresdag aan huishoudelijke za ken gewijd, terwijl op het programma aan de factoren „concert" en „gezellig samenzijn" een ruime plaats was gegund. Ter aankweeking van den reeds meerge- noemden verbroederenden brandweer geest kan en zal ook dit zeker zijn nut gehad hebben. In de groote zaal van Thalia was de tentoonstelling: van allerlei artikelen op brandweer- en aanverwante gebieden: gas- en rookmaskers, brandslangen, groote en kleine spuiten, scliuimblusch- apparaten etc. Wij vermelden daarvan slechts het Oxygenium nieuwste zuur stofapparaat, met den z.g.n. Pulmotor; volgens de fabrikante is dit een volledig automatisch werkend zuurstof-inhalatie en -respiratietoestel, dat de manueele behandeling van gevallen van diepe be wusteloosheid, gasverstikking of verdrin king overneemt. Beschrijving en demon stratie maken aannemelijk, dat het bij dergelijke gevallen, in handen van voldoende ter zake ge ïn- strueerden, goede diensten zal kun nen bewijzen. Van vermelding des verderen materieels zien wij af, wijl het in rust minder van belang is dan in werking. Dat laatste hebben we, in welhaast te overvloedige en, ook wegens den feilen zonneschijn, te langdurige 'mate kunnen zien bij de d e- monstratie op Donderdagmorgen. Op een ruim en volkomeil gevaarloos terrein, in de nabijheid van een aantal flinke brakwaterkolken, was dien och tend een keur van midden-groot en klein brandweer materieel opgesteld tegen over een flinke hoeveelheid brandbaar materiaal: kisten, houtstapels, takke- bossen, olievelden, benzineblikken en spiritusbakken, benevens kamertjes waar zwavel- en andere leelijke dampen over vloedig geproduceerd konden worden. Met blakenden ijver hebben daar de mannen der verschillende handblusschers in de door het lot aangewezen volgorde, gedemonstreerd en voor 't meerendeel lukte het den demonstranten soms vrij felle branden te blusschen met 1 a 2 minimaxen daaronder te verstaan de handblusschers van verschillende namen en fabrikaten. De een spoot wat verder, de ander had wat meer inhoud, maar deugdelijk 'voor de blussching van een begin van brand leken zij allen, Grooten indruk op de aanwezigen maakte de blussching, met een schuimbluschapparaat Saval, van een brandend olie- en benzineveld, dat hevig vlamde, een geweldige hitte en enorme dikzwarte rook ontwikkelde, In een oog wenk was het radikaal uit Later werd met succes een canon-type Saval (200 L. inhoud) gedemonstreerd. Nadat ook nog enkele gasmaskers, volgens het filtratiesysteem (wanneer er, behalve het gas, óók nog voldoende zuurstof in de atmosfeer is) en met zuur stofkoffer (als dit niet het geval is) ge demonstreerd waren, was de beurt aan het machtiger materieel. De fa. Bikkers uit Rotterdam was er met een 65 P.K. Reo-spuit, die 1400 a 1500 1/m geeft, en met twee handige 2-wielige motor-, hand- en aanhangspuitjes, die niet duur zijn, overal op een holletje ingereden en ook, achter aan een auto meegesleept kunnen worden, die met een pl.m. 20 25 P.K. onder 46 atm. druk een 800 1000 1/m kunnen leveren, Dat aan deze kleine doch relatief vrij veel water le verende spuiten de burgemeesters van plattelandsgemeenten bizondere aan dacht schonken, spreekt vanzelf. Ook de fa. Van Bergen te Bilthoven-Heiligerlee demonstreerde, met succes, zoo'n klein maar krachtig spuitje. Als nieuw ver melden wij het gebruik bij de demonstra- tie's van gummi-straalpijpen, die lichter zijn en gemakkelijker vasthouden dan de koperen. De apotheose van dit water- en vuur- festijn vormde, (naar wij vernamen: op verzoek van verscheiden Zeeuwsche bur gemeesters) een spuit-vertooning met de Bergen-op-Zoomsche Fordspuit, den Middelburgers welbekend. Naar aanlei ding van het vele geschrijf en gewrijf hierover wilde men nu wel eens zien, wat zoo'n Fordspuit kan; welnu: met 5 M. aanzuigslang en met onmiddellijk op de pomp aangesloten, 4 stukken 2 slang van 25 M. elk, heeft deze spuit een heelen tijd aaneen 4 krachtige water stralen van 16 m.M. elk gegevenzeer tot tevredenheid der aanwezige belang stellenden en vermoedelijk ook wel tot genoegen van opperbrandmeester As- selbergs, den wakkeren commandant van Bergen-op-Zooms Brandweer Daarmede was het technische deel van het Brandweercongres ten einde. Een lunch en een genoegelijke autorit door de dreven van deze schoone landstreek, een rijdend bezoek aan „Vredenrust" een kopje thee van V.V.V. in de Wouwsche plantage en een verdere autotocht in door particulieren welwillend aangebo den wagens volgden; daarna keerde men voldaan en weer wat brandweer-wijzer geworden huiswaarts. Bij de gisteren 'gehouden verkiezing van 6 commissarissen van den Polder Walcheren voor den ongeb.ouwden eigen dom zijn bij enkele candidaatslelling her kozen de lieeren L. Minderhoud Jzn., P. Melis Wzn, A. P. Koster, L. Simonse Lzn. en mr. P. J. van der Feen en is gekozen: in plaats van den heer K. Allaart, die zich niet meer beschikbaar stelde, de heer C. Jasperse Azn. te Ritthem. De verbinding Walsoorden Hansweert. Het Tweede Kamerlid LoCk'efeer heèft den Minister van Waterstaat gevraagd: 1. Is de Minister 'bereid te bevorde ren, nu door de Gedeputeerde Statelü van Zeeland aan de Provinciale Stalen wordt voorgesteld te besluiten tot het aan schaffen van een tweeden ferry-boot voor het veer Vlis'singeinB re s'ke(ns .dat te gelij'ker tijd worde overgegaan tot het laten bouwen van een gelijkwaardig schip tusschen de havens Wialsoon- de n—H ian s we e r t? 2. Is het den minister 'be'kébd, dat liet thans tusschen Walsoorden en HaWs- weert dienstdoende schip, hoe gloed oo'k voor personenvervoer., geheel onvoldoen de is om het aiuto|-, vrachtwagen- couuto- 'busvervoer te verwekken en dat het meermalen voorkomt, dat genoemde voer tuigen in het geheel niet of met veel moeilijkheden ©n vertragingen kunnen geladen worden, zoodat het vekkeeeir hier mede door het buitenland heen veel vuldig moet geschieden 3. Indien de in vraag 1 bedoelde ge lijktijdige aanbouw niet wel doenlijk mocht zijn, wil de Minister dan 'bevorde ren, dat in ieder geval de aanbouw 'en het in de vaart brengen van 'n ferry-boot tusschen Walsé arden—Hansweert de pri oriteit verkrijgt, omdat de bootverbindinig op dit traject door in vraag 2 vermeld© omstandigheden veel sterker om verbete ring roept dan o,p welk veer op de Wes ter schel de ook'? 4. Wil de Minister alsnog bevorderen dat bij den houw van de nieuw© ferry boot voor het veer Wal so órden—11 ont weert er rekening worde gehouden met .den nieuwen toestand, die zal ontsitaanl, nadat de plannen tot opheffing en ver plaatsing van het station Vla'ke naar Kruiningen zullen zijn verwezenlijkt; daarbij in aanmerking nemende, dat wan neer de ferry-boothaven dan aan de oost zijde van bet 'kanaal zal worden gelgra ven de tram aansluiting vandaar naar het station wordt aangelegd, er zich een veel intensiever personen- en vrachtver voer zal ontwikkelen en bovendien door vermijding van den kanaalovergang het auto- en vrachtwagen vervoer, zelfs inter nationaal, sterk zal toenemen? MIDDELBURG. Zangschool Hosanna. De leerlingen der zangschool, instel ling van de gemengde zangvereeniging Hosanna te Middelburg, onder leiding van den heer Jan Kuiler, hebben gister avond in de Concertzaal alhier een door velen bijgewoonde uitvoering ge geven, en een, die stellig allen weer over tuigd zal hebben van de uitmuntende vor deringen, welke het koor gemaakt heeft. De kinderen zingen vol animo,,me"t mu zikaal begrip en vergeleken bij vorige keeren, is de beschaving in klank bijzon der vooruit gegaan. Elk lied afzonderlijk te noemen is niet doenlijk, maar het heeft- onze bewonde ring gewekt, hoe keurig de bloemencan- tate van Geertruida van Vladeracken ge zongen is. Uit de wedergave van dit stuk bleek, hoe knap dit koor gedrild is. De Forddealer, de firma M. de Dreu en Co, uit Goes, heeft in dé Lange Noordstraat in het pand, waarin ook de Florabioscope haar toegang heeft, een. showroom mét daar achter een magazijn en een reparatie inrichting gevestigd', wélke gisterenmiddag' is geopend en die een uitstekenden indruk maakt. In een nette, met bloemén en planten versier de ruimte zijn een tweetal der wereldbe kende auto's geplaatst, terwijl daar ach ter een flinke ruimte is voor fordonder- deelen en met toegang door de Lom'- bardstraat een ruimte, waar enkele wa gens kunnen staan en die toegang gééft tot een werkplaats, w;aar .zieke ford- wagens kunnen worden hersteld. In tegenwoordigheid van verschillende genoodigden heeft de heer De Dreu, met enkele woorden de nieuwe zaak géopend, waarna een der heeren van de Ford- maatschappij in Nederland zijn gel uk - wenschen uitsprak met de opening der zaak. De heeren wezen op het groot aantal Ford-rijders in Walcheren voor

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1