Tai V Het „Zonnestraal"-sanatormm voo r arbeidstherapie te Hilversum. I van ter Ech nam dan] Mid lanj elds lijds Vac beti O vans Hi te D boscl over PILl ter 1 licht noch laste werl A. I stras Dins uur. Vi van bg di en J. -ang Zaak Frances van P. de Maat; zevende Ida van G. Verstraeten; achtste Honda de Melo van J. F. Verstraeten; negende een veulen van Th. de Koek; Edy van F. van Geijt, Kruispolder en Jacoba de Louisa van Gebr. Kerckhaert. Klasse 17, 18 en 19 worden Donderdag gekeurd. Hoefbeslag: Inzending hoefijzers: Th. de Deijene Hontenisse en André de Bruyn, KlooS' terzande, beide tweede prijs. Inzending hoefijzers en leermiddelen Gebr. Schieman, Axel, eerste prijs. Inzending Fabrieksijzers: Z. VI. Hoef- ijzerfabriek van H, Kerckhaert, Stoppel dijk eerste prijs; inzending materialen en gereedschappen Gebr. Schieman eer ste prijs. Rundvee Klasse 1, oudere stieren, ingeschreven in het N.R.S. eersjte prijs en kampioen •Max Consilantijn van Stieren-vereen. Zuid- dorpe. Klasse 2, stieren met 2 breede tanden eerste Wodan van A. T). H. Verschue- ren, Hengstdijk; tweede Frans, stieren- vereen. Kloosterzande, derde Ador van P- v. d. Voorde, Wals [oorden, Wodan is reserve kampioen. Klasse 3, stieren boven 1 jaar, doch (geen breede tanden eerste Trans' van J. J. Janslen. Kloosterzande. Klafslse 4 stieren beneden 1 jaar eer- Site Alva van H. A. A., baron Colloit d'Elsicury, Kloosterzande. KlaSjse 6, koeien 1 en 2 maal gekalfd, nog igeen "6 maanden bekalfdeerüe Elsa van Ad d'Hert, Zuiddorpe, tevenfe kam pioen; tweede Emma van J. J. Jarigen, iHontenife|sederde Bles van ~G. Weijns1, Axel; vierde Greta van A. d'Hert; vijfde ■Jsan van Baron 'Collot d'E&fcury; zesde Anna van 'J. J. Janfefen; zevende Liza van P. Warrenls, Hontenisse; achtste Bonte van P. v. d. Voorde, Walsoorden negende Majoor van baron Collot d'Els'- cury en 10 Liza van P. A. Verdurmen.f Klasse 7, Koeien 1 en 2 maal ge kalfd, langer van 6 maanden bekalfd: Katharina van P. Dieleman, Wlalsoorden; tweede Dora van A. de Nijis, Klooster zande; derde Berthe van P. Dielema'n, vierde Mina van A. de Nijs. Klasse 8, oudere koeien nog! .geen 6 maanden bekalfd: eerste Cornelis van A. J. de Nijs, Walsoorden, Antje van J. J. Jansen; Marie van wed. P. van Wleese- mael, Hengstdijk en Marie v,an P. Die leman; tweede Cato van "E. Catoir,, iZuiddorpe; Bertha van Jos de Waal, en een koe van Jac. Vinke, Hontenisse; der de Elsa van Jac. Serrarens, Mina van>' M. Menu, Groenendijk; Rika van Corn, de Feijter, Boschkapelle; en "Wiiepke van baron Collot d'Escury; vierde Blon- dina van E. Cattoir, Emma van P. A. .Verdurmen; Liza van J. F. Verdunnen en Lena van wed. van Weesemaiel'; vijfdie Dora van P. Menu, Bonte vjajn H. Schelf hout, Hengstdijk en Sara van Corn, de Feijter. - Klasse 9, oudere koeien langer van 6 maanden bekalfd: eerste Mina van 'P. v. d Voorde, Walsoorden, tweede Wies- k© van D. Bakker, aldaar; derde Emma van Jac. de Putter, Axel en vierde Lady van E. Cattoir. Klasse 11, kalfyaarzen zichtbaar drachtig: eerste Emma van Corn, de [Feijter; 'tweede, Marie en derde Mol, beide van nar on d'Escury. Eervol© ver meldingen Treintje van denzelfden, Lena van P. Wi. de Koek, Kloosterzanjde en Emma van J. Koster-Dekker, Boschk[ar pelle. Klasse 12, vaarzen mét 2 breede tan den, niet zichtbaar dr(achtig: eerste Lia van A. d'Hert; tweede Bella van G. Weijns, Axel; derde Rika van wed. P. van Wfeesemael, vierde Kee vjan Jos. de Wael; vijfde Minet, zesde Nora; zevende 'Alma, allen van A. Menu; 8ste Antje van K, Vinke, Ossenisse. Klasse 13 vaarzen ouder dan 12 maan den en geen breede tanden, eerste Mina van P. A. Stallaert, Kloosterzande en tweede Anna van J. J. Jansen. Klasse 14, vrouwelijk jongvee beneden 1 jaar: eerste Anna van J. J. Jansen; tweede Emma van G. Weijns, derde Flora van P. W. de Koek, Kloosterzande. Klasse 15, minstens 3 stuks fokvee van één eigenaar. Eerste prijs A, d' Hert; tweede A. de Nijs en'derde wed. F' van Weesemael. Klasse 6 stuks vee van één eigenaar: eerste baron Collot d' Escury; tweede A. Menu; derde J. J. Jansen en vierde E. Cattoir. Pluimvee. Klasse 1, toom (1eerste P. Dieleman, tweede F. A. de Keijzer. Klasse 2 (13) eerste A. de Keijzer, tweede P. Dieleman. Beide deze klassen waren voor witte leghorns. 7 witte wyandottes, tweede P. de Koek. Siereenden eerste prijs J. J. Jansen, Kalkoenen eerste P. Dieleman, tweede Baron Collot d'Escury. Parelhoenders, tweede Baron Collot d' Escury. Honing Mooiste slingerhoning eerste baron Collot d' Escury en H. C, Begheijn Hulst, tweede P. J. v, d. Branden, Hulst. Mooiste collectie raathoning eerste baron Collot d' Escury. Was en imkersmateriaal, mooiste was in blok eerste baron Collot d' Escury; tweede B. C. Begeheijn. Beste verzameling immersgereif, eerste H. C, Begeheijn. Boerenboter, inlegboter, derde A, de Kraker, Zaamslag; versche eerste P. Tie- leman, Hontenisse, derde de Kraker. Inleg fabrieksboter eerste Roomboter Rechts het hoofdgebouw, links het paviljoen. Een 2e paviljoen is reeds in aanbouw. Arts D. N. van Gelderen schrijft ons namens het Middelburgsche Zonnestraal- comitee Iedereen weet nu wel dat een persoon, die een been heeft gebroken, en weken in een of ander verband te bed heeft ge legen, niet direct uit zijn bed kan sprin gen, weg loopen en zijn werk hervatten. Hij heeft eenigen tijd noodig om als het ware weder te leeren loopen en ah hij dat weder kan, zal hij,bij het hervatten van zijn werk zeker in de eerste weken nog spoediger moede zijn dan voorheen. Eigenlijk is het precies zoo met iemand die gedurende maanden, misschien jaren, verpleegd werd voor een longtubercu- lose, en die na deze langdurige kuur ge nezen wordt verklaard of bij wie zijn longziekte zoover hersteld is, dat hij we der in staat geacht wordt zijn werk te kunnen hervatten. Doch ook deze persoon zal weder moe ten leeren zich aan zijn werk aan te passen. Zoo van de ruststoel of zoo uit het sanatorium naar werkplaats of fa briek gaat niet, mislukt en geeft teleur stelling. Het werken, wat dit ook is, moet opnieuw geleerd worden, of liever het zich gewennen aan het werken moet geleerd worden. Na de gewone genezing moet het werken onder deskundig toezicht en onder strenge controle voor ieder persoon afzonderlijk gedo seerd, worden geleerd. Deze waarheid wordt betrekkelijk pas kort algemeen toe gegeven en ook pas kort in praktijk gebracht. Doch het is meestal niet moge lijk deze werktherapie (werkgenees- wijze want he't langzaam aan, aan het werken gewennen, moet als een genees middel worden op gevat) in de gewone fabriek of werkplaats of in de gewone omgeving toe te passen. Vandaar dat de meeste sanatoria aan hun oudere ver- pleegkuur een werkkuur hebben toege voegd. Eerst als de patiënt voldoende lang kan werken, met andere woorden als hij niet alleen geneeskundig voldoen de hersteld is, doch ook weder arbeids geschikt is, en deze eisch wordt tegen woordig bijna overal gesteld, kan hij vrij in de maatschappij terug keeren, en zal hij in staat zijn, in zijn onderhoud en dat van zijn eventueel gezin, te voorzien. Speciaal met het doel reeds genezen tuberculoselijders weder arbeidsgeschikt te maken werd „Zonnestraal" de stich ting van de Nederlandsche vereeniging tot het oprichten van arbeidskolonies voor tuberculoselijders in Nederland te Hilversum opgericht. Thans zijn daar 50 plaatsen beschik baar, die alle geregeld bezet zijn, terwijl de aanvraag om plaatsing veel grooter is, Noodzakelijk moest dus tot afbouw van het geheel, berekend op 300 plaatsen, worden overgegaan, dochhet geld is er niet. Voorloopig is aan de nijpende behoefte tegemoet gekomen door den bouw van een 16-tal houten huisjes, elk ingericht voor een patiënt, waardoor dus weder 16 lijders geholpen konden wor den, Intusschen moet geleidelijk met den afbouw en dus met de uitbreiding wor den voortgegaan. Voor honderden lijders is een blijvende terugkeer in de maat schappij, een zich zelf weder kunnen on derhouden, alleen mogelijk langs den weg der arbeidstherapie. En hiervoor dient de „Zonnestraal-collecte", die dit jaar zal gehouden worden op Zaterdag 21 Juni, en waarvan wij hopen, dat de opbrengst die van het vorig jaar (f 562.64) zal overtreffen. Wellicht kan een kort uittreksel uit het jaarverslag over 1929 de weldadig heid prikkelen. Terwijl in 1927 verpleegd werden 29 patiënten, was dit getal in 1928 59 en in 1929 105. Van deze laat ste kwamen er twee uit Middelburg (en een uit Vlissingen). Direct uit een sanatorium kwamen 19 patiënten, uit een ziekenhuis 9 en 34 patiënten kwamen van huis. Van deze patiënten waren er 19 sedert een jaar of korter ziek, langer dan 10 jaar waren er 10 ziek. Geen enkele patiënt kon bij zijn opname langer dan een uur werken. In 1929 werden 35 pa tiënten afgeschreven, waarvan er 21 ge noegzaam hersteld waren, 6 waren ver beterd, 6 waren niet verbeterd, 1 was overleden en 1 vertrok voor het einde der kuur. De genoegzaam herstelden waren gebracht tot een arbeidsgeschikt heid van 8 uren maatschappelijken ar beid daags. Onder deze herstelden waren er, die reeds 7 jaar ziek geweest waren. Bij de arbeidskuur wordt getracht de patiënt steeds zooveel mogelijk in eigen vak te doen arbeiden, een eisch, die terecht moet worden gesteld, indien men het oog heeft op den terugkeer van den patiënt in de maatschappij. Zoo werd door de patiënten alle onderhouds werk verricht, er werden door hen twee werkplaatsen gemaakt, een houtloods met kantoor en magazijn gebouwd, een verzakte groote stal met loods opgevij zeld en vernieuwd, de boven genoemde kleine houten huisjes werden door de patiënten voorzien van inrichting, warm en' koud water, electrisch licht, belsys- teem, enz. Ook het tuinbouw- en boeren bedrijf wordt uitgeoefend. Er zou nog veel meer te vertellen zijn over deze behandelingswijze der tuber culose, doch laat het bovenstaande reeds genoeg zijn om te overtuigen welk een groot nut de Zonnestraal-collecte kan en zal stichten. Mogen de giften ruim vloeien, tot heil van onze kranke mede- menschen. fabriek Aardenburg, tweede idem te IJzendijke, derde die te Kloosterzande. Versche fabrieksboter eerste Aarden burg, tweede Kloosterzande en derde IJzendijke. Het bezoek was gisteren niet zeer groot, ruim 900 betalende bezoekers wer den geteld. AFD. ZEELAND VAN DEN CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Middagvergadering- Betreffende de vergadering van bo vengenoemde afdeeling, dient nog het volgende vermeld.' In de middagvergadering sprak het eerst ds. A. Vr ij landt te Biervliet naar aanleiding van 1 Kor. 17. Zooals Elia, aldus spr., het niet gemakkelijk vond Gods tijd af te wachten, zoo moeten ook wij in de kracht van het geloof vol harden, en daarbij mogen wij altijd met de vragen, die wij hebben, tot God ga'an, ook met de vragen van dezen tijd, die de wijste van de wijzen niet kan oplossen. God zal op Zijn tijd en op Zijn wijze de oplossing geven. Rede Ch. v. d. Heuvel. Nadat even was gepauzeerd, kwam de heer C h r. v. d. H e u v e 1, lid der Twee de Kamer, ter vergadering, om te spre ken over de Landbouwcrisis* Spr. gevoelde zijn spreken in dezen kring als een intrappen van een open deur, maar we moeten elkander helpen aan argumenten, om anderen (speciaal regeering en volksvertegenwoordiging) te overtuigen van den ernst van de cri sis. Met klaagtonen komt men er niet. We moeten cijfers geven. En dan wijst spr. er op, dat, als men het niveau in het tijdvak 19101913 op 100 stelt, de prijzen van nu staan op 75 en de kosten op 165. Men zegt wel eens, dat de crisis nu pas is begonnen, maar in de periode 1924'29 waren (weer vergeleken met 1910'13) de prijzen 149 en de kosten 168. Gelukkig is het niet zoo erg, als deze cijfers doen vermoeden. De prijzen waren in het najaar hooger dan nu. Er was ook een overvloedige oogst en iedere boer geeft niet 68 pet. meer uit aan onkosten dan in 1910'13, enz. Spr. noemde daarna verschillende oor zaken van de crisis (overproductie, we reldverarming, uitschakelen van groote volken, meer uitgeven voor vermaak dan voorheen, en vooral de bescherming der landbouwproducten in vele landen, zoodat men in onderscheiden landen ontvangt den lagen wereldprijs plus een grooter of kleiner stuk bescherming). Het is zoo, dat de prijs van de producten wordt bepaald door de overschotten, die op de markt worden geworpen. De Overheid heeft dan ook hier, al dus spr., een taak. Dit heeft niets te maken met den ziekelijken drang om op den Staat te leunen. We raken hier de natuurlijke zaak der Overheid, om de economische bestaansmogelijkheid vah de volksgroepen te waarborgen. Men zegt hiertegen: de Overheid heeft niet de taak om het verlies op de grond prijzen te compenseeren. Spr. antwoordt hierop, dat het land 1,4 maal den prijs is van voor den oorlog. De landprijs is ster ker gedaald dan andere producten. Zelfs al schafte men de geheele pacht af, dan nog is een loonende exploitatie van den bodem op het tegenwoordig prijsniveau niet mogelijk. De helft van de Nederlandsche land bouwers zijn eigen-geerfde boeren. Komt het dus tot een geforceerde grondprijs verlaging, dan brengt men zeer vele land bouwers in moeilijkheden, omdat zij meestal hypotheek hebben opgenomen en die allicht zou worden opgezegd. Da'armee wil spr, niet zeggen, dat de grondprijs niet omlaag moet. Maar het is oppervlakkig om te zeggen, dat de crisis zou zijn op te lossen door verla ging van de grondprijzen. Weer anderen zeggen: laat maar door zieken. Maar dit zou alleen geoorloofd zijn indien men dit over de geheele linie uitstrekte. Dan moet in de geheele maat schappij alles omlaag tot het peil van 19101913. Dan moet men groote groe pen van Nederlanders van die verlaging niet uitsluiten, zooals b.v, het Overheids personeel, de uitkeering bij werkloos heid, enz. Ook troost men de boeren met de mededeeling, dat het in andere landen ook zoo erg is. De vraag is of ook in andere (beschermende) landen het be drijf niet te exploiteeren is. Spr. kan bewijzen, dat b.v. in Frankrijk een land bouwbedrijf zeer loonend te exploiteeren is. Ook dient men in andere landen naar de oorzaak van de crisis een onderzoek in te stellen. Die zijn niet overal dezelfde. Men zegt verder: de landbouw is de vorige crisis ook'doorgekomen. Spr. acht dit een argument van niets, 't ïs maar de vraag hoe men er door gekomen is? Spr. wijst er ook op, dat de Nederland sche landbouw in 18801890 achterlijk was. Men kan het nu niet meer zeggen Wij staan nu aan den spits. Verder was de bescherming van toen kinderspel bij die van nu. De lasten, die nu op den landbouw drukken, zijn veel zwaarder, dan toen. Er is een groote wanverhou ding tusschen productieprijzen en -kosten. De oplossing der crisis wil spr. nieï zoeken in omzetting der bedrijven in weidebedrijven. Daardoor zou de werk gelegenheid zeer verminderen en het platteland zou nog meer worden ont volkt. Ook op de loonen mag volgens spr. niet bezuinigd worden. De landarbeid is nu reeds de slechts betaalde arbeid. Ook aan een pachtwet moet geen overmatige beteekenis worden toege kend. Goed landbouw-onderwijs is van groote waarde, maar voor de oplossing van de acute crisis heeft het geen diiecte waarde. Er moet een verandering in de agra rische politiek worden gebracht. De Ne derlandsche regeering moet onzen land bouw tegen het buitenland verdedigen. Hij heeft daar recht op. Aan de hoofd producten van onzen landbouw is wel wat te doen. Er is nu een wetsontwerp ingediend tot steun aan de suiker-industrie. Dit zal volgende week met spoed door de Kamer worden behandeld. Spr. juicht het toe, dat de drie groote landbouw-organisaties gezamenlijk een adres tot de regeering hebben gezonden, al zal dit het Kon, Ned. Landbouw- comité veel strijd hebben gekost, Natuurlijk is Overheidshulp niet het eenige. Iedere landbouwer moet zijn uiterste kracht inspannen. Ook moeten de Nederlandsche landbouwers zich goed organiseeren, n.l. naar eigen principe. Dat is in het belang van den landbouw. Als de R.K. en Chr. Boerenbonden er niet waren geweest, zou zeer waarschijn lijk het Kon. Ned. Landbouwcomité nu zijn vrijhandelsprincipe niet hebben ver loochend. Daarom wekt spr. ten slotte op tot aansluiting bij den Chr, Boeren- en Tuindersbond, (Applaus). Er volgde op deze, met groote aan dacht aangehoorde redevoering, een be langwekkende discussie; waarbij de heer Van den Heuvel de sprekers beant woordde. BEVOLKING. In de eerste helft van de maand Juni zijn de volgende personen te MIDDELBURG Ingekomen: F. J. Hindrik(ste, van 's-Gravenhag© naar Heerengracht M 34; P. F. Tanjghe, Brejsjkens, Achtersingel Q 153; P. Pieter- s© Koudekerke, Seisweg R 130; Cath'. T. van den Bogert, Woen(s|drecht, Vliss. feitraat I 161; Cath. M. BosschaertJVClin- :ge, Langs Burg B 6-7; N. Gerreman', Vlissingen, Wasmarkt I. li M. M. van! Denderen, Koewacht, C 15/16; L. van Sparrentak, Leiden, L'. St. Piete:r|s)tr.( F 53; J. Hoevenagel, N.-O. Indië, Nieuw- sltraat H28; B. J. Sealtiel, Amsterdam, Rouaans(che kade G 132; W. 'Theune, O. en W. Souburg, Heerengracht M27; J. J. Omes, Vaals, Lange Delft 133; J. Ha.ge, N. en St. Joofsliand, Noord weg 'S 236; J. T. Coppooisb,, N., en St. Joos- land, 'Sei'siweg R166; E. Otte, Dor drecht, Brahs|tr. O 271; Jac. Joh. Snij ders',, Amsterdam, Dampoortstr. O 205; M. van de Vijver, Koudekerke1, Noord plein M 292; P. Sanderde, Bergen op Zoom, iS'eiisJwe'g R 177; C. Tanige, Ritthem, Pottenmark't K 192; J. Verisjelle, Koude kerk©, G. Korenmarkt P 53- K. Veen baas;, Winkel, Vliss. straat K 44; M. Murk Vliisfsingen, N. 'Haven I 115; M. W. Har- tung, Maastricht, L. Delft H' 3; V. E. Dellaert, Breda, Noordplein M 292; H. H. Carmejoole, Nijmegen, Londeniqche kade H 49; P. Cijvat, Serooslkcrke (W.) Groenmarkt C 83; C. J. Boogaert 't Hooft geb. de With, Rotterdam, Gort[sitraat I 335 E. Adriaans©, Leiden, L. Delft H 15. Vertrokken C. W. v. d. Maas), van Seisweg R 105 naar Zierikzee, Molemsitr. 99; J. D. Coo- ne, Baigijnhof E 196, N.-O. Indiië; G'. E. Wondergem, Arm. Schuitvlot Q '231, Rotterdam, v. Rijnlsltr. 37; W. Dijke, Veer- is'che singel S 42a, Koudekerk© D 62;; C. M. de Vlieger, St. Sebasliaanstr. L 176, Vlis'singen, Steenen Beer 7; P. J. Reij- nierste, Noordsingel S 187, St. Laurens A 8a; T. Poortvliet, Bagijnhof E 118a, Amlsjterdam W.-Parkweg 185b; C. v. Holt- huijsien. L. Noordstr. C 15, Eelde; P, Vrijenhoek, Noord plein M 292, Rotter dam, Linisltr. 31b; ech'tig. J. v. d. Dussen. Zuidlsfmgel E 50, den Helder, Lange- sltreat 76; F. M. Schuijt, Koestr. K 278j Steenwijk, Kampis|tr. 2; W. D. v. Zalt- bommel, J. Cat's|straat S 104, Soest, Ko- ninginnelaan 10: Abr. de Klerk, Puntpoort- (sltraa't O 205, Zierikzee, St. Janstr. 41; M. Maas}, O. Wiss. weg V 3, Vrouwepolder, Gaping©; J. de Witte, Arn. pad T 90, Koudekerke B 44; wed'. N. Schot, Schoor- 'slteenvs. Q 96a, Vlissingen, Magrietenl. 51; P. Meslu, Achtersingel Q 128, Vlissin gen Margrietenl. 51; J. M. Nieftflihovep, St. Pieiersjtr. F 59, België; F. Nieuwen- huize, Segeersistr. H 79, Amsterdam, Kei- zertigracht 1; Fa. Ba. v. Bommel, Veer- s'che s. S 42a. Arnhem, Batenbergsche weg 186; M. A. Moorthamer, Noord plein M 292, Hontena|stse E 57Jac. Steen- hart, Lange Geere K 316, Cadzand; M. M. den Hollander, Korendijk 88, Eind hoven, PoitersjLaan 26; E. M. Provoost, Gorts'tr. K 19, Vlissingen Verl. Margr.l. 28; wed. J. van Heelde Vriesj, Dam G 31/32 H. en L. Zwaluwe; J. Vepsiluijs, Beenhou- weilsls. K 70c, Utrecht, Giltstr. - 2; J. 'C. Boom, Gravenstr. I 19 5, Rotterdam, Speel mandwarsistr. 1911J. A. Flips©, O. Vliss. weg V 24, Utrecht, Adm. v. Gentsflrj 18bi|sL. G. J. Frederix, Schoorsteenve- gerfeis. Q 94, Vlissingen, Lepelstr. 10; Joh. D, Ronca, L. Delft A 97/98, Koudekerke, Langevieles. D 56g; K. Cijvat, Noordbol- werk M 233, SeroosjlcerkeW. Arts, Rou- aanNche kade G 136, Vls'siiingen, KI. Kerk straat 2a; C. Kater, Bagijnhof E 159, den Helder, Brakelveldisjweg 47. Electr. Drukkerij G. W. DEN BOER, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6