OniVEE PANTSERKRUISERS tï, ÉK. Om van teen tot top netjes te 51 jn, TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 17 JUNI 1 9 30. No. 14 0. iden, ïhikt ling. 11 5 HET 100 jlgk- ïtt. moogt U Erdal voor Uw schoenen niet vergeten. WEERBERICHT etc. ia ;er L 20 Ions. |agd. raat as- om en. )S. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. De volgende voorstellen voor de a.s. zitting zijn thans verschenen Veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder, Naar aanleiding van aanhalingen uit de desbetreffende corespondentie met den minister van Waterstaat en de directie der R, T. M., meenen Ged. .Staten, dat er thans van regeeringswege binnen af- zienbaren tijd afdoende regelingen ten aanzien van bedoelde veerdienst zullen worden getroffen. Ten einde evenwel te voorkomen, dat de R. T. M. bij de on zekerheid van het subsidie den uitge- breiden dienst op het veer Zijpe-Anna Jacobapolder na 1 Juli 1930 niet verder zou voortzetten, achtten zij het ge- wenscht, dat de bedoelde proeftijd, on der de thans geldende voorwaarden als nog wordt verlengd en wel tot 1 Januari en stellen zij voor tot dien datum f 3 subsidie per enkele vaart te verleenen, voor drie vaarten in beide richtingen. Subsidie restauratie kerk en toren te Tholen. In verband met het aangehouden ver zoek van de Kerkvoogdij der Ned. H. gemeente te Tholen om subsidie uit de Prov. Kas in de kosten van restauratie van haar kerkgebouw deelen Ged. Sta ten mede, dat zij met de Rijkscommis sie voor de monumentenzorg van mee ning zijn, dat de restauratie daarvan het gevraagde financieele offer waard is. Evenwel zal het aandeel van de pro vincie naar de in 1925 vastgestelde rege len niet meer kunnen bedragen dan f 24.300 n.l. 10 pet. van de eerste f 30.000 en 5 pet. van de overige f 426.000. Zoo als ten vorigen jare reeds werd gemeld hebben burg. en weth. van Tholen een verzoek ingediend voor subsidie van restauratie van den toren, waarvan de kosten zijn geraamd op f 90.000, De Prov. Zeeuwsche Schoonheids- en Ar- chaeologische Commissie noemt dezen toren een belangrijk object van 15e eeuwsche bouwkunst en adviseert tot het verleenen van eene bijdrage. Ged. Staten stellen daarom voor om voor den toren f 6000 te verleenen. Motorveerboot Hansweert Walzoorden. Ged, Staten zijn tot de overtuiging gekomen, dat het noodig en wenschelijk is, dat voor de lijn HansweertWalzoor den een nieuw schip wordt gebouwd, waarbij dan de vraag of ook nog een nieuwe boot voor de verbinding Kort- geneWolphaartsdijksche veer buiten- beschouwing kan blijven. Nadat zij tot deze aanvankelijke be slissing waren gekomen, rees de vraag aan welk type schip in dit geval de voor keur moet worden gegeven. Van invloed hierbij was de wetenschap, dat de weg van Walzoorden naar de Belgische grens, die op het Rijkswegenplan voor komt, vermoedelijk reeds met ingang van 1 Jan. 1931 door het Rijk zal worden overgenomen, terwijl ook aan de andere zijde van de Schelde belangrijke veran deringen zouden te wachten zijn. Zonder hierop thans nader in te gaan, meenen zij toch te mogen wijzen op de, welis waar niet van officieele zijde bevestigde, doch evenmin tegengesproken berichten, dat het spoorwegstation Vlake in meer Oostelijke richting zal worden verplaatst, terwijl dit station dan een rechtstreek- sclie verbinding met Hansweert zou krij gen. In ieder geval zal het veer een schakel vormen in het Rijkswegennet en dan achten zij een schip met kop- en achterlading verkieselijk, doch op een vraag aan den minister van Waterstaat d.d. 10 Januari over het maken van aan legplaatsen als voor den dienst Vlissin- genBreskens is nog geen antwoord ontvangen. Daarmede in verband hebben Ged. Staten aan Ir. M, A. Cornelisse ver zocht plannen te maken voor een schip met zijlading en een met kop en achter- door E, PHILLIPS OPPENHEIM. 67.) Ik stelde het haar ter hand. Zij: las het aandachtig) woord voor woord, daar na las zij' het hardop, maar rafel igedeimple slem, en ten slotte jgjaf zij heitfjmij .tefrujg. „Ik oeigrijp het niet" fluisterde zij, „ik fkan 't me niet goed voorstelilqu waarom ooan niets aan zijn broeder heeft laten hooien." „Ik 'begin te gelooven, Felicia, dat ik er meer van af weef dan tjlij'. |k! tw£l je openhartig verklaren, dat ik geloof, dat je oom het zwijgen heeft 'bewaard, omdat hij! op niet eerlijke wijize de, 'z|a,a!k behandelt, waarvoor hij' naar Engeland isi uitgezonden. Wil je mij ronduit iets mede deelen? Wanneer is hij uit Amerika vertrokken „Austen" antwoordde zij mij hoofd schuddend, je weet dat er efen paai' dingen zijn, die ik beloofd heb' geheim te houden en daartoe 'behioprt dit eene ook." „In ieder geval" zei ik half tot me zeiven „kan hij niet meer dan drie Hv-ej- ken te Parijs (geweest zijn. Maar' dan lading. De kosten worden geraamd op j f 190.000 voor het eerste en f 290.000 of f 305.000 voor het laatste model, Ged. Staten stellen voor tot het laatste en hun een crediet te verleenen van f 315.000. Handelsonderwijs. Ged. Staten stellen voor de volgende subsidies te verleenen: aan de vereeni- ging voor Handelsonderwijs te Middel burg 10 pet. der netto uitgaven tot een maximum van f 8150 voor de dagscholen en f 2400 voor de avondschool; voor de avondschool te Goes 5 pet. met een maximum van f 1150; voor de R. K. school te Hulst 15 pet. tot een maximum van f 5730 en voor de avondschool te Vlissingen 5 pet. en een maxmum van f 1150, mits het rijk ook steunt en tot wederopzeggings. Buitengewoon lager onderwijs. Naar aanleiding van het verzoek van de afdeeling Vlissingen van de Vereeni- ging tot het verzorgen, opvoeden en on derwijzen van zwakzinnige kinderen tot oprichting van een kringschool voor bui tengewoon onderwijs, zeggen Ged. Sta ten, dat afgescheiden van de vraag of art. 5 der L. O. wet 1920 niet de moge lijkheid uitsluit, dat de provincie zelf scholen voor buitengewoon onderwijs opricht, dat zij van meening zijn, dat het vooralsnog niet de taak der Provincie en met het oog op de financieele lasten in het bijzonder niet die van de pro vincie Zeeland kan geacht worden daar toe over te gaan. Zij stellen daarom voor afwijzend op het verzoek te beschikken, Overneming net gemeente St Janssteen, Ged. Staten stellen voor aan de N.V. „P.Z.E.M," een crediej te verleenen van f 80.100 voor de overname van het electrisch net der gemeente St. Jans steen. Hoogspanningsnet Middengroep. Ged. Staten stellen voor ten behoeve van de electrificatie der Middengroep een nader crediet te verleenen van f 157.000. Dit daar zij het wenschelijk achten het streven der Maatschappij om in de middengroep een geheel ondergrondsch hoogspanningsnet te stichten te bevor deren door beschikbaarstelling van het crediet van f 112.000, terwijl de andere f 45.000 bestemd zijn als een aanvulling van het bedrag voor den bouw van districtsmonteurswoningen met magazij,- nen enz. fut- Lichte Middel-, Dook er- Bruin. Zwart en Wit. (Ingez. Mod.) bieglrijp ik eerst recht niet hoe hij i[n niet meer clan drie weken, zulk1 eein invloed op je heeft kunnen verwerven, dat je, met heim hierheen 'bent gegaian en blindelings zijn bevelen volgt, of schoon je moest weten, dat er veel 'buitengewoons en geheimzinnigs in zijn handelingen valt te constateeren." Blijkbaar gevoelde zij, dat ik haar het vuur wel na aan de schenen legde. „Natuurlijk is er iets", zeide zij, „dat ik je niet zeg, iets, dat ik belooft heb geheim te houden. Maar Auslen", ver volgde zij, terwijl zij haar hand op mijn arm legde, „laiat ik je dit in ieder gev'al wel zeggen: het wordt me eiken dag be nauwder. Ik begrijp niets meer van de zaken. De inlichtingen, die ik nu en dan van mijn oom heb ontvangen, worden steeds onbegrijpelijker. Ik kan maar niet snappen Waarom wij hier zitten, waarom hij zich maar steeds verstopt, wfajarom hij van dag tot dag gedrukt gaat onder vrees en angst. Ik laat den moed zakken. Gisteravond heb ik hem door de telefoon medegedeeld, dat ik er op stond hem le zien. Hij heeft half en half beloofd, dat dit vandaag' of morgen zal gebeuren. Maar nu zal ik hem zeggen, dat ik op heldering wil hebben omtrent al die .ge heimzinnigheid en dat ik anders terug g:a na,ar Madame Quiintaine. Kort nadat we hier waren gekomen heb ik haar ge schreven, toen ik met groole vrees was vervuld, en zij. heeft mij geantwoord, dat INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN ST. LAURENS. St. Laurens in vlaggen Ter eere van de „blijde incomste" en de installatie van den heer J. W. van 't Hoff, vroeger wethouder, thans burgemeester dezer gemeente. De ontvangst. Een blij welkom van de bevolking aan hem, die haar geen onbekende is, doch thans als eerste burger voor 't eerst in haar midden zou zijn. Vandaar dan ook, dat een commissie zich dra had gevormd en een programma had samengesteld vol feestelijkheid den ganschen dag en avond door. Een dag van plechtig inhalen en hartelijke toespraken van welgemeende gelukwenschen en beloften, een dag van veel muziek, veel kleur, veel jolijt. Zoo als wij 't kennen bij een burgemeesters installatie ten Walcheren's plattelande: de eerewacht te paard, die den burge meester en familie tegemoet reed tot aan de grens van den Noordweg, alwaar zij te half één per landauer uit Middel burg arriveerde.. Hier bleek de vreugde over de benoeming van burgemeester van 't Hoff uit de woorden van den Commandant van de Eerewacht de heer J. W. Davidse. „Het verblijdt ons allen, zei de heer Davidse, weer een ingezetene tot dit ambt te zien geroepen. Hoezeer de benoeming van uw persoon op prijs wordt gesteld is u reeds gebleken in de dagen die achter ons liggen en wij verwachten, dat ook deze feestdag hier van blijk zal geven. Wij hopen dat ge vele jaren aan het hoofd der gemeente moogt staan en niet alleen een burge meester maar ook een burgervader van allen zult zijn. De Almachtige God geve u dan de wijsheid en de kracht om deze gemeente naar Zijn wil te regeeren en te besturen. Hij schenke Zijn zegen op al uw arbeid. Wij verzoeken u thans ons geleide te willen aanvaarden naar het Raadhuis al waar u door waardiger personen zult worden toegesproken en geïnstalleerd. Ik eindig dan met de woorden: „Leve de Burgemeester". Een luid hoera volgde op deze woor den waarvoor de heer van 't Hof harte lijk dank zegde. Aan mevrouw van 't Hoff was een bloemruiker overhandigd door mej. v, Houwelingen. De eerewacht stelde zich voorop: burgemeester van 't Hoff deed zijn in trede langs den Noordweg, waar druk gevlagd werd, naar het gemeentehuis. Een vroolijke intocht, vooral door de vele (en enkele zeer fraaie) versierde fietsen een waar bloemencorso, beste en schoonste uiting aller vreugde, verhoog de het pittoreske, dat zulk een ontvangst altijd zoo interessant en aantrekkelijk maakt. De belangstelling van ingezetenen en buitenlui was dan ook groot Te één uur klepten de klokken, ten teeken dat de stoet het gemeentehuis in de kom van het dorp genaderd was. De schoolkinderen zongen welkomstliederen. Ook op het dorp was een eerepoort ge bouwd als welkomsthulde. Hier heeft, toende klokken zwegen, na de aankomst der rijtuigen, de voorzitter der feestcom missie, de heer J. Wondergem, den bur gemeester als volgt toegesproken: Als voorzitter der feestcommissie ben ik de heraut der bevolking van Sint Lau rens en roep u het welkom toe bij uw intrede als burgemeester van onze ge meente. Ik onderstreep dit „als burge meester", want als burger en inwoner deed u reeds op zeer jeugdigen leeftijd uw intrede in onze gemeente. Toen was u en ook de bevolking onbewust, dat u nog eenmaal het hoogste burgerlijke ambt in onze gemeente zoudt vervul len, hetwelk u door groote opoffering en liefde voor Sint Laurens bereikt hebt. Toen dan ook de couranten uw benoe ming, welke door velen werd gehoopt en verwacht, melden, was het alom te bemerken, dat er blijdschap was bij velen en het ontbrak u dan ook die dagen zij mij met open armen zou ontvanjgen. Mijn ooms hebben haar trouw'ens .altijd zeer royaal betaald, opdat zij goede zorg voor mij1 zou hebben". Een diepe zucht van verademing steeg uit het diepst van mijln ziel op. „Felicia", verzekerde ik, „je spreekt als een lief en gevoelvol vrouwtje. Maar liet ik er op volgen, „je hebt nog altijfdf niel: op mijn vraag! geantwoord1". Zij keek lachtende een anderen 'kant uit. „Maar het is je natuurlijk g'een ernst!" riep zij uit. f 1 „Wel wis en drie!" riep ik uit. „Begrijp toch goed', dat ik zoo iets niet doen kan", zeide zij met gedempte stem. „Mijn oom is altijd zoo vrien|delijk voor mij geweest „Maar je bent niet meer dlan drie We ken in zijn gezelschap geweest", viel ik haar in. de reden. „Vóór dien tijd woonde hij in Brazilië." Zij zweeg geruïmen tijd en antwoord de ten slotte: „En al was d|a;t nu zoo, dan kon( h,ij toch best vriendelijk voor mij zijn, ook al was hij in Brazilië en zat ik te Parijs. Vader was, laat ik je zeglgen, de arme in de familie. Hij stierf zonder ook maar iets na te laten. Toch heb' ik alles wat ik wilde gekregen, en als ik volwas sen ben, krijg' ik een groot kapitaal van hen. Niet, dat ik daar iets om geef', ging zij voort, „maar zij schrijven.' mij altijd niet aan belangstelling en gelukwen schen. En nu is, zooals ik zeide, het groot ste deel der bevolking verblïjdj, maar toch niet geheel gerust. Blijdschap is er omdat wij een burgemeester hebben die wij kennen en weten dat u ten volle op de hoogte zijt met de behoeften en be langen onzer gemeente, daar u reeds ja ren achtereenvolgens als raadslid en wethouder aan alles de grootste leiding gaf en wij allen overtuigd zijn van uw groote kennis op dat gebied. Het niet geheel gerust zijn zit wel hierin: wij ken nen u wel als raadslid en wethouder, maar niet als burgemeester, maar wij ho pen, ja zelfs verwachten van u, dat u een burgemeester zult zijn die zich, al zal het u ook vaak zeer moeilijk vallen, toch boven alle .partijen zult stellen en wij allen met recht u onzen burgervader zullen kunnen noemen. Dan zal het u gelukken de genegenheid en het volle vertrouwen van de bevolking van onze gemeente te winnen. Wij hopen, dat het u gegeven moge zijn met Gods onmis- baren zegen onze gemeente tot grooten bloei en welstand te brengen en met uw echtgenoote en verdere familie veel jaren in goede gezondheid aan het hoofd van onze gemeente, als een burgemeester waarop wij allen trotsch mogen zijn, een prettigen werkkring moogt vinden en Gods zegen op uw arbeid moge rusten. Mevrouw van 't Hoff, ook u wenschen wij allen geluk met de benoeming van uw echtgenoot tot dit hooge ambt. Dat ook u nog vele gezonde jaren moogt be leven met allen die u dierbaar zijn, en ook op uw medewerking mogen rekenen voor zoover dat op uw weg ligt. ft Daarna werd overgegaan tot de eigenlijke installatie De heer van 't Hoff en mevrouw na men in de dicht bezette en versierde raadszaal in de voor hen bestemde ze tels plaats Wethouder Francke nam het woord en sprak ongeveer als volgt Op dezen dag en op dit oogenblik sta ik met zeer gemengde gevoelens op deze plaats. De taak die thans op mij rust is niet direct gemakkelijk, omdat u, naar de meest gebruikelijke uitdruk king, als hoogste autoriteit in deze ge meente moet worden geïnstalleerd. Maar gelukkig niet te moeilijk; wij kennen el kaar reeds lang en onze omgang is niet vreemd. En daarom verheug ik me ook dit belangrijke werk te mogen verrich ten. Het is voor mij waarlijk een eer u hier als burgemeester te mogen begroe ten. En vanaf deze plaats wensch ik u nogmaals van harte geluk met uwe be noeming; ook mevrouw uwe echtgenoote feliciteer ik met de hooge onderscheiding welke u is te beurt gevallen. Na zooveel malen elkaar als collega te hebben be groet, is thans het oogenblik daar, dat ik u als burgervader hier moet verwel komen. Het geeft me blijdschap om jong frisch leven te mogen binnenhalen, ten einde met ons als raadsleden de gemeen tebelangen te mogen dienen en beharti gen. Ik wil ten geenen deele vergeten wat Uw voorganger tijdens zijn ambtelijk leven in deze gemeente voor de ingeze tenen heeft beoogd en wil hier herhalen de woorden die hijzelf bij zijn afscheid sprak: en u mijn wethouder, u wil ik in 't bijzonder mijn dank brengen voor alles wat gij voor mij hebt gedaan; ge zijt mijn steun geweest telkens weer om daaruit te doen blijken, dat uw voorganger u zeer waardeerde, ter wijl ik voor mij in den tijd, dat wij sa menwerkten voor dat ééne doel n.l de behartiging van de belangen der ge meente in het algemeen en die der inge zetenen in het bijzonder, de ervaring heb opgedaan, dat zulks uw streven al tijd is geweest. Ik zou kunnen eindigen, want door uw benoeming is het me ge makkelijk gemaakt; immers ik behoef niet te zeggen hoe het hier is en hoe het hier toegaat, wat de gemeentenaren en behandelen mij alsof ik him eigen dochter was. Dikwijls hebben zij mij doen weten, hoe heerlijk zij het zouden vinden, als ik ook in Brazilië kwam en ik geloof, dat ik het alleen ajau hun vriendelijkheid heb te danken, dat zij mij te Parijs hebben 'laten verblijven. „Felicia", hield ik aan, „deel mij»- nu eens naar w!a,arlieid mede, hoeveel je weet van den 00111, den 00111, die n.u bier te Londen is." Zij weigerde hoofdschuddend„Neen, dat kan ik niel doen. Ik' heb een belofte afgelegd en die moei ik houden. Maar als je wilt, wil ik d'it wel! beloven. Wan neer ik tot de ontdekking kom, dat men mij niet de waarheid'heeft verteld, ga ik naar je toe, als je mij dan Webben wilt." Ik greep haar beiden handen en om klemde ze stevig', terwijl ik vroeg: „Je begint te twijfelen, niet waar?" „Och, dat weet ik nog niet. Er zijn wel oog'enblikken, dat ik mij zeer beangst gevoel. Maar, Austen, ik moet weg". Ik keek naar de pendule. Het w'a,s np slag van tweeën. „Zouden wij' niet samen kunnen lun chen?" vroeg ik. Zij schudde lachend het hoofd, terwijl zij antwoordde: „Ik heb al meer dan een uur geleden gelucht en nu moet ik de juffrouw aan treffen hij een kKeermalcer. Neen, ik moet nu heusch weg, Austen." 17 Juni, Barometerstanden. Hoogste: 772.3 le Nordögan. Laagste: 757.6 le Is'alfjord. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur van gistermiddag lot hedenmiddag 12 uur Hoogste 74 ;g|r. Laagste 62 jg|r. Weersverwachting van het K. N, M, L: Zwakke lot matige wind _yit O. richtin gen. Half lot zwaar bewolkt. Droog, be houdens toenemende kans op onweer Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 18 Juni, Zon op 4.39; onder 9.23. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 9.53. Maan op 1.15 v.m.; onder 11.42 v.m. Laatste kwartier 19 Juni. HOOGWATER VLISSINGEN. Z o m e r t ij d. Woensdag 18 Juni 7.01 19.14 Donderdag 19 7.53 20.05 Vrijdag 20 8 48 2*1.05 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 21 22 23 24 9.51 22.12 10.55 23.15 11.49 24.06* 12.37 24 53 eischen en welke verlangens bij hen le ven; het is u minstens evengoed goed be kend als mij, want door de vele jaren dat ge bier in Zeeland en in deze ge meente zijt, is u Zeeuw geworden en bekend met. hun karaktereigenschappen en eigenaardigheden en weet u wat hun verlangens en begeerten zijn. En bo vendien, eerst ais raadslid, daarna als wethouder en nu reeds meer dan twee maanden als waarnemend burgemeester, is u volkomen op de hoogte van alles wat hier omgaat en wat hier leeft. Vergun me dat ik het zoo zeg: ik zie u als de vader van één groot gezin, die zijn kinderen moet opvoeden en helpen en die en dat brengt juist de vader plicht mede heeft te zorgen dat allen het goed hebben, en vooruitkomen. En al is er veel en velerlei verschil tussch-en uw „kinderen" onderling, wat ook maar al te vaak voorkomt in kleine gezinnen, toch zijn het allen de uwe die gij te be schermen, te helpen en te behoeden hebt. Ik weet wel, dat het als burge meester niet gemakkelijk is om het iedereen naar den zin te maken, maar toch geloof ik, dat het, met vermijding van het voortrekken van iets of iemand, mogelijk is uw taak te vervullen en aan de wenschen en begeerten der gemeen- tenarer, te voldoen, met al wat in uw vermogen is. Ik ben me waarlijk even goed als u volkomen bewust, dat de ver vulling van uw taak dan alleen goed kan zijn, wanneer ge het niet van de rnen- scben alleen verwacht, want die stellen helaas maar al te vaak teleur, doch dat ge met het geloofsoog naar boven gericht •en zoo alleen haar wilt aanvaarden. Ik houd me ervan overtuigd dat ge het ook zoo en niet anders doen zult. Laat dit korte woord van mij voldoende zijn, want ik ben er van verzekerd dat uw vader als herder en voorganger dezer gemeente u hierin reeds van uw jeugd af aan heeft onderwezen. Ons aller bede zij, dat de God van alle leven u kracht, wijsheid en verstand schenke voor de juiste vervulling van uw taak. Dit is ook de bede van de Chr, Historische Raadsfractie waarvan ik deel uit maak en die zich mede verheugt over uwe benoeming tot burgemeester. Ik eindig, doch moet eerst nog de aan gename taak vervullen uw borst te sieren „En wanneer kan ik je weer spreken, llieveling'?" „Als het mij mogelijk is, kom ik lo gen vijf uur weer in deze kamer. Maal laten wij niet samen heengaan. Het is lunchtijd in het café en ik ben bang voor Louis". Zij wipte weg door een der zijdeuren, terwijl ik het café binnenstapte. Gedu rende de eerste oogenblikken was Louis niet aanwezig, doch een van de andere maitres d'hotel hielp mij aan een tafel in een wat afgelegen hoekje. Mijn lunch was reeds besteld vóór Louis verscheen. Opnieuw scheen zijn onverstoorbaarheid' hem even te verlaten. „Weer terug in Londen, kapitein?" merkte hij op met een vrijwel mislukte poging om mij met zijn gewonen minza- men glimlach te ontvangen. „Ja, Louis, daar hen ik weer', ant woordde ik opgewekt. Louis hoog zich een eindje naar mij toe en zeide: „Ik dacht, dat een fatsoenlijk Engelsch- rnan nooit zijn woord brak!" „Zoo is het ook, Louis", antwoordde ik, „behalve wanner de omstandigheden, waaronder 't gegeven is, gewijzigd, wor den. Ik ben vandaag van mijn huiten te Londen teruggekeerd." „Voor particuliere aangelegenheden?" vroeg Louis. (Wordt Vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5