a! RECHTZAKEN. DARRINK-DELVEN, „Geluckigh is het lant, Daer 't kindt zijn moer verbrant," II. LEGER EN VLOOT. SPORT Jacht. INGEZONDEN STUKKEN. OM DE P. K. DE CRISIS IN LAND- EN TUINBOUW. BUITENLAND. OOSTENRIJK GEEN REPUBLIEK? BEKENDMAKINGEN. R. B, J. de M. van GxaaXeiLancl, voor een rit rond Wal cheren, over Kiaudekerke eSnJ W|esl'k'apel- le naar Domburg, waai' de dames en hceren van een zeebad genoten en dus ditmaal zoowel va,n lucht als van wa ter, en daarna in het hadhotel de 'lunch gebruikten. Over Veere werd Middelburg bereikt, waar de thé in hotel de Abdij werd genuttigd, om vervolgejnls naar het vliegveld terug te keeren. Hier waren om 12 uur nog een Bel- gisKlh vliegtuig rechtstreeks1 uit Antwer pen en le één uur twee via (Rotterdam gearriveerd, terwijl de K.L.M. met haar vliegtuig nog enkele p assagiersvluchlcn maakten. Toen allen weder aanwezig! wa ren, stelag de heer II. N. Schmidt Crams, chef-insLrueieur van de Nationale Lucht vaart school te Rotterdam op en maakte met zijn vliegmachine allerlei zware oefe ningen, o.a. looping the loops, óp den ruig vliegen enz. Dit alJes' werd met igroiote bewon dering door dei duizenden die op cm bij hel vliegveld aanwezig waren het was er heel den middag1 druk gpde geslagen en toen de koene vliegenier weer was gedaald, dankte een luid ap plaus hem voor wal hij ten beste had gegeven. Wij hadden imlusschCn gedegenheid met een der deelnemers te spreken, die oins vol enthousiasme verzekerde, dat allen oplgelpiogien waren over den mooi en rit rond Wialcheren. Te, ruim1 vijf uur werd het vcrljrck van allen aangekondigd en spoedig be gonnen de motoren der eerst vertrek kende vliegtuigen te ronken en met kor te tus'schenpooizen vertrokken de gas- tien weer, de meeste maakten eerst een paar ronden hoven het terrein alvorens1 in Noordelijke richting te verdwijnen. Er waren natuurlijk verschillende lypenvan machines1, maar een mag wel afzonder lijk genoemd worden, nml. die van een 10 jaar geleden, die zeer veel afwijkt van de anderen en die onder de dleel- iiemers den naam draagt van het spin- neweto door de vele draden, die, het ge heel bijeenhouden. Het was voor "Wal cheren wel een bijzondere vliegdag. Bin- nekort zal het vliegveld zeker weer ve ler aandacht vragen ials de K.L.M. haar jaarlijksclie pas"sagie|rsvl'uchMagen houdt Arr. Rechtbank te Middelburg, In de zitting van 13 Juni wei'dcn de volgende vonnissen uitgesproken: helir.g: A. N., te Ier Sake ,f 50 of 25 dagen hechtenis verduistering: .1. Ph. "Wi., 28 j., koop man, SJuis. Vrijspraak; hel veroorzaken van gevaar op een spoorweg: J. v. d. B., 61 j., vrachtrijjder, Wlolph aartsdijk f 10 of 10 d. hechtenis; overtreding Motor- en Rijwielwet: M. N. A. T., huisvr. II. B. R, 31 jaar; zonder beroep Wesldorpe, 'bevestiging van liet vonnis van den KianIonrechter 1'25 of 10 d. hecht, en 1 jaar intrekking rijbewijs verduistering:J. Di., 33 j., rijwielhande laar, Hoek, 1 maand gevang, voorw. ju'oeftijld 1 jaar; overtreding Motor- en Rijwiel-wet: O. K. G. K., 33 jaar, veefcoopinaiUj 'Mid delburg, bevestiging vonnis- van den Kan tonrechter f25 of 25 dagen hechtenis; verduistering'; C. P. II., 56'j., handelsrei ziger le Middelburg 4 maanden, gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest; het veroorzaken van br,and door schuld: R. J., 24 j.^ betonwerker, Breda 1' 25 of 25 dagten hechteiufel;» jacht wét: K. S., 49 j., vlasser, St. Jan- steen, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, f 30 of 10 d. hechtenis; verduistering1: L. v.an R., huisvr. A. H. de V., 39 jaar, te Ter Neuzen, beknajeh- liging van liet verstek vonnis der recht bank van 3 Juni j.l. 6 maanden gevange nisstraf voorwaardelijk proeftijd 2 jaar; mishandeling: G. V., 20 jaar, hoorder, Yflbfeingati, 1'20 of 10 d. h.H. B. S;., 10 jaar, loopjongen f 10 of 1 m. tucht school; liet veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld: J. de R., 20 jaar, chauf feur, Gdcs J 25 of 10 d. h.; 'Verduistering: G. P. II., 56 jaar, han delsreiziger lo Middelburg, 4 m. gevan- Igeiniss Lraf onbevoegd uitoefenen van de genees kunst: N. K., 34 jaar, koopman te 's-Gra- venhage vernietiging van het vonnis van den kantonrechter betreffende de opge legde straffen: 2 m. f50 of 2 m. 10 d. li.; W. F. M,.„ 57 jaar, winkejlier, Viiksingen, 7 m. if 15 of 7 m. 15 d.; h. en 2 m. f 15 of 2m. 5 d. h.; W;. F. M. Voornoemd 2 m. f 15 of 2 m. 5 d. h. overtreding: Motor en rijwlelreg|lement P. C., 21 jaar, chauffeur Vlissingien be vestiging vonnis van den kantonrechter f 25 of 25 d. h. overtreding Leerplichtwet: E. V., 41 j. voddenraper, Clinge, bevestiging van liet vonnis van den kantonrechter, ontslag rech tsvervolginjg straatschenderijJ. van S., huisvr, van J. S., 24 jaar zonder beroep, Kruiningen, vrijspraak; diefstal: E. B. B., 39 jaar, schoen maker le Graauw, 3 m. gevang., voorw. (proeftijd 3 jaar; C. de W|., zich noe mende J. C. W. V., 42 jaar, werkman zonder vaste woonplaats 5 m. gevang, met aftrek van het voorarrest. In 't vorig artikel schreven wij, dat de derrie gebrand werd voor verwarming. Op sommige plaatsen in Zeeland (de kustplaatsen) werd de derrie spoedig ge stookt uitsluitend om zout te bereiden De drooge derrieblokken werden op een hoop tot ascli verbrand. Deze asch, welke veel zeilt bevatte, werd dan met zee water v rmongd, waardoor een vloeistof verkregen werd met een hoog zoutge halte. In houten loodsen of keeten werd in groote pannen uit die vloeistof een „schoon en blinkend" zout gestookt, dat in kristallen op den bodem neersloeg, Dit zout werd zilzout of zei genoemd en was langen lijd het eenigste zout, dat men vroeger in ons land kende. In het gasthuis te Zierikzee hangt een oude schilderij, waarop duidelijk te zien is, hoe zout uit verbrande derrie werd bereid. Op een schor ziet men mannen bezig met het delven van darrink. Deze wordt De tor pedoiboo Ij age r Witte de With zal 1 Juli van Curacao vertrekken. Aan komst Trinidad 3 Juli, vortriek! van da,ar 4 Juli, aankomist Las P,alm.as 12 Jujli, vertrek 14 Juli, aankomst Nicuwediep 19 Juli. Reserve-kapitein mr. II. van der der Btekc Callenfels, v,an liet le reg. veldartillerie, komt te Utrecht van 25 lot en met 30 Au-g. onder de wapenen tot het volgen van een geoomprimeer- den cuirsus. In de St. Gint. vain 13 en 14 Juni vinldt men een beschikking van den Minister van binnen fahdsehe zakten e» landbouw waarin de tijden zijn aangegeven ge durende welke de jacht op de verschil lende wildsoorten is opengesteld. Geachte Redactie, In alle oprechtheid, we vinden als Drankbestrijders en leden van den Bond voor Plaatselijke keuze, ons stre ven niet valsch. Al de georganiseerden in vakbonden, al de Drankbestrijders, laat ons zeggen om en bij de 100.000 Ne derlanders, moogt u toch niet qualifi- cecren als voor te staan een valsche leuze. Schrijver dezer is anti-revolutionair, maar wil zich wel onderschikken aan de leerplichtv/et, door de onverschilligheid zijner mede-menschen gedwongen. Aan de vaccinatie-wet, idem idem. Hij zou gaarne een weg zien om de gruwelen van den oorlog wettelijk on mogelijk te maken en wil daartoe zijn vrijheid zien beknot. Geheel in deze lijn, maar dan een heele lange, ligt de P. K. We zouden op deze manier uw wijze van voorstellen ook valsch kunnen noe men, want de honderdduizenden van mijn richting en denkwijze hebben zich zonder meer moeten onderwerpen aan genoemde wetten, die tegen hun beginsel ingaan.. Maar P. K. stelt een burger zelf in staat om te stemmen, plaatselijk, Waarde Redactie, we meenen dat de Drankbestrijders in Middelburg niet fanatiek zijn en ook niet een groep valschaards. Ze zijn zeer bescheiden in het vooropstellen hunner beginselen, maar ze kunnen toch P. K, niet loslaten. De ellende en narigheid door drank en kroeg, ook in onze stad teweeggebracht, dwingt ons er toe. Ik rook niet, maar heb aldoor sigaren in huis om te presenteeren. Zoo soepel kan een Drankbestrijder niet zijn en verdraag dat nu van ons. Ons doel is toch volksverheffing, be strijding van ellende en.ziekte vooral met schuiten naar den wal gebracht, waar vrouwen de darrinkturf opstapelen om te drogen. Verder ziet men op de schilderij een groot vuur, waar de turf tot asch verbrand wordt. De asch wordt in zakken geschept en in een schip ge laden. Dit vaartuig brengt de asch naar de zoutkeeten, die aan de overzijde bij een diep vaarwater staan. De asch, waaruit het zout gewonnen was, werd als afvalproduct op een hoop geworpen. Deze hoogte werd genoemd de zei- of zelkeasch, verkort de Zelke, Even buiten de voorstad van Zierikzee lag ruim 50 jaar geleden een heuvel, de Zuid-Zelke geheeten, welke ontstaan was door het opeenhoopen van darrinkasch. Ook moet er een Noord-Zelke geweest zijn, De heuvels zijn verdwenen, omdat de zelasch gebruikt werd bij liet glas blazen. Bij de stad ligt de Zelkepolder, groot pl.m. 9 H.A. Te Vlissingen, waar voor de zich sterk uitbreidende haringvisscherij veel zout („sout van sout gesoden") noodig was, herinneren ons de namen Lange en Korte Zelke aan de vroegere zoutnering. De zoutkeeten stonden wegens brandgevaar meest buiten de stad. Er moesten volgens T.B.C. en onze niet-medestanders zou den wat anders moeten gaan drinken, zooals millioenen reeds vrijwillig doen. Zie eens wat op de markt het groote bord „Koffie- en Theehuis" u te zeggen heeft, geplaatst op een gelegenheid met vergunning. Het Amerikaansche voorbeeld gaat in 't geheel niet op en ook wij zouden het niet aandurven, (hoewel alleen om prac- tische redenen), het geheele land een verbodswet op te leggen. Het is, ja, het leelijke woord is van uzelf, geheel valsch om het P. K. streven aldus voor te stellen en we hopen, dat u zulks rectificeeren wilt door te vertellen wat P. K. eigenlijk is en wil, Laat de rest maar z'n tijd hebben, hoe wel we niet aansporen willen tot passsi- viteit. Met dank voor de plaatsruimte, EEN DRANKBESTRIJDER. (Waarom zouden wij een leuze, welke wij verkeerd achten, geen „valsche leuze" mogen noemen? Dat is toch ge woon Nederlandsch, en niemand, behalve inzender dan, zal daaruit toch destillee- ren, dat iemand die een valsche leuze aanhangt, of die een valsche piano heeft, of valsch zingt, een valschaard is! Volgens Van Dale is een valschaard een „valsch, geveinsd mensch"wij schreven echter, ten aanzien van de voorvechters der P. K, letterlijk: „aan de oprechtheid hunner overtuiging twij felen wij evenmin als aan de zuiverheid hunner bedoelingen." Dat rijmt toch gansch niet met de voorstelling van za- keken, die inzender ons in de schoenen of de vulpen wil schuiven Dat P. K. „geheel in de'Tijn zou liggen" van leerplichtwet, vaccinatie etc., ont kennen wij met nadruk. I n die lijn ligt het reeds bestaande artikel onzer huidige drankwet, waarbij de g e- meenteraad als plaatselijk bestuurs college de volledige bevoegdheid hééft, welke de P.K.-mannen willen overbren gen op de meerderjarige inwoners der gemeente, door invoering van het aan ons staatsbestel nu eenmaal volledig vreemde instituut der volksstemming. Ook nü kan elke burger al plaatselijk stemmen: op een eventueel de P.K, toe gedaan zijnden vertegenwoordiger in den gemeenteraad; de .Raad kan dan, indien zij .eens in meerderheid uit drank bestrijders zou bestaan, geheel in den trant der P. K. de drooglegging van Ne- derlnd beginnen bij de eigen gemeente. Wat, en waarom, wil men nog meer? Dat de overtuigde en dus principieele geheelonthouder ook niet schenkt, is ons bekend en deze houding kunnen wij waardeeren. Onze strijd gaat slechts tegen het stelsel der Plaatselijke Keuze, dat, eens ingevoerd n.o.m. nood wendig stukje bij beetje tot algeheel ver bod in Nederland zal voeren. Wij blijven het betreuren, dat de Nederlatidsche drankbestrijding zich te onzaliger ure voor dit karretje der P.K. heeft gespan nen; wanneer zij deze o.i, valsche leuze zal laten varen, om wederom te gaan be wandelen den naar onze meening eenig juisten weg van het persoonlijk voor beeld, de persoonlijke overtuiging en overreding, dan kan zij stellig op onze waardeering van haar streven staat ma ken. Maar tegen het drijven naar de volksstemmingen over nat of droog, met al den droevigen aankleve van dien, zullen wij ons met kracht blijven verzet ten: door een op d i t punt inderdaad fanatieke minderheid in den lande wen- schen we ons niet te laten ringelooren. RED.) SPORT? Hooggeachte Redactie, „Waar u het hart tot spreken dringt, zoo spreek," Zaterdagmiddag bevond onderget. zich toevallig bij de eindstreep, toen de deel nemers aan den wedloop langs de Sin gels van Middelburg aankwamen. Het trof meerderen, dat de jongelui meerendeels na de overgroote inspan ning, in deerniswekkenden staat aan kwamen. Met verwrongen gezicht, bleek om den neus, snakkende naar adem. Een enkele, met zwaaiende armen, zocht geheel ontdaan steun bij een hek. 't privilege in iedere keet brandemmers, ladders en haken aanwezig zijn. Daar er in de keeten onder groote pannen door de zoogen, pannemannen vuren werden ge stookt, en de keeten, naar 't gebruik dier tijden met stroo waren gedekt, was het brandgevaar verre van denkbeeldig. Zoo verbrandde te Reimerswaal in 1450 32 zoutkeeten. De brand sloeg ook over naar de stad, die toen voor een groot deel is verwoest. Werd de handel in gedroogde derrie als brandstof de mo e r n e r i n g genoemd, het bereiden en het verkoopen van zout heette de z e 1 n e r i ng. Deze laatste breidde zich in de 15de en 16de eeuw in Zeeland zeer uit tengevolge van de haringvisscherij. Vooral te Rei merswaal (thans verdronken in de Oos- ter Schelde) en te Zierikzee bloeide de zeinering. In de Middeleeuwen werd deze laatste stad de zoutkeet van Europa ge noemd. Ook stonden er veel zoutkeeten langs de in 1533 gegraven nieuwe haven van Middelburg, welke liep van de stad naar 't vaarwater de Welzinge. Die zout keeten mochten niet op den Westdijk van dezen haven, maar op den Oostdijk worden gebouwd. Op dezen dijk lag een weg van Middelburg tot 't kasteel Ram- Nietwaar, dit is het tegengestelde van sport. Zulk een overspanning sloopt het lichaam. Indien velen hun stem wilden verheffen tegen een uitwas van de sport, zooals deze wedloop, zou ondergetee- kende zich daarover ten zeerste ver heugen. Hopende, dat u deze regelen in uw blad wilt opnemen. Hoogachtend, TOESCHOUWER. 15 Juni 1930. Mijnheer de Redacteur! Overtuigd van uwe bekende bereid willigheid om naar vermogen volksbelan gen te helpen bevorderen, wordt opname verzocht voor het onderstaande in uw veelgelezen blad. Stemgerechtigde ingelanden van den calamiteuzen polder Borsselen en van 't waterschap Hoedekenskerke, hebben in hunne vergaderingen, respectievelijk ge houden op 23 Mei en 12 Juni 1930, breedvoerig besproken de sedert 1924 begonnen en nog steeds voortdurende malaise in land- en tuin bouwbedrijven, welke nu is geworden 'n crisis, waarvan bij niet tijdig wegnemen der oorzaken en achterwege blijven van maatregelen ter verbetering, erge gevol gen te wachten zijn. Overwogen dat, onder andere, als middelen tot het wegnemen der crisis- oorzaken en maatregelen ter verbete ring van toestanden kunnen dienen: le. verlichting van sociale lasten, druk kende op het land- en tuinbouwbedrijf; 2e. herziening van het tarief op invoer rechten; 3e, steuning der suikerbieten teelt; 4e. afschaffing der opcenten grond belasting; 5e. afschaffing van den slacht- accijns; 6e. verlaging der spoorwegtarie ven op land- en tuinbouwproducten; 7e. bevordering van het gebruik van Nederl. land- en tuinbouwproducten bij over heidsbedrijven en instellingen en 8e. het verleenen van steun aan polders en wa terschappen belast met onderhoud van wegen, die voor doorgaand verkeer wor den gebruikt; en bes lo ten dat door hunne be sturen ook namens de klein-grond- eigenaren en -gebruikers aan de Re geering een adres zal worden ingediend, houdende verzoek tot het beramen en treffen van maatregelen, die kunnen lei den tot het wegnemen der crisisoorzaken en verbetering van toestanden in land en tuinbouwbedrijven. Ter voldoening aan de aan onze be sturen buitendien gegeven opdracht, noo- digen wij bij deze de besturen van alle Zeeuwsche binnen-, vrije waterkeerende- en calamiteuze polders of waterschappen uit, eveneens aan de Regeering in te die nen een adres met gelijke strekking, of wel een adhaesiebetuiging met het door onze besturen reeds verzonden request aan den Minister van Binnenl, Zaken en Landbouw. Met dankzegging voor de verleende plaatsruimte en hoogachting, Borsselen, 13 Juni 1930. Hoedekenskerke, Het bestuur v. d. cal. polder Borsselen: M. DE REGT Jz., Dijkgraaf, J. v. d. DRIES, Ontv.-Griffier, Het bestuur v. h. waterschap Hoede- If C*Ti Qu'C>Vu"O P. W. WOUTERSEN, Dijkgraaf. J. v, d. DRIES, Ontv.-Griffier. De correspondent te Weenen van de N, Rott. Cri. schrijft De gewezen directeur van het kabinet van den laatsten keizer van Oostenrijk, de ook als schilder bekende en als schrij ver veel produceerende graaf Artur Pol- zer-Hodiz, die in het middelpunt van de monarchistische beweging in Oosten rijk staat, hoewel hij in een bekende bad plaats dicht bij Weenen teruggetrokken leeft en zich slechts met schilderen en schrijven onledig houdt, heeft in het Pinksternummer van het Neue Wiener Journal een artikel gepubliceerd, dat veel opzien heeft gebaard. Polzer be weert n.l., dat Oostenrijk de jure heele- mekens. Verder waren er zoutkeeten te Arne- muiden, te Vlissingen en te Goes. In ge heel Zeeland waren er in 1526 77 zout keeten. Het zelbarnen (het bereiden van zout uit de asch vaij ge brande derrie) kon weldra niet meer aan de steeds grooter wordende behoefte aan zout, voornamelijk door de visscherij, voldoen. Ook werd het gra ven van derrie belemmerd door wette lijke bepalingen. Ten laatste werd dit ge heel verboden, omdat veel goed land in plassen veranderde. Om liet bedrijf in stand te houden, werd toen grof zout uit Frankrijk en Spanje aangevoerd. Dit zout werd in zoogen. zeihuizen gezuiverd. Vóór de zuivering was het grauw of zwartachtig van kleur in tegenstelling met het witte zout, dat uit de zelasch was bereid. Het bleek ook, dat deze nieuwe wijze van zoutbereiding goedkooper was dan de vroegere. Toen in 't midden der 16e eeuw de haringvisscherij zeer bemoeilijkt werd door Schotsche en andere zeeroovers, rustten de Staten van Zeeland 6 oor logsschepen uit om de haringvisscherij te beschermen. Behalve deze moesten ook maal geen republiek is en redeneert al dus: Keizer Karei is nooit afgetreden zooals bijv. keizer Wilhelm en de Duit- sche bondsvorsten aftraden; hij heeft slechts op raad van den sedert gestorven prelaat dr. Hauser, die in de revolutie dagen het hoofd van de christelijk- sociale partij stond, zijn heerschersrech- ten vrijwillig prijsgegeven tot het volk zou hebben uitgemaakt, welke staats vorm het wenschte. Dr, Hauser heeft bovendien den kei zer door den kardinaal-prins-aartsbis- schop van Weenen laten verzekeren, dat daar de christelijk-sociale partij het keizerlijk vaandel onvoorwaardelijk trouw zouden blijven. Karei vaardigde daarop het manifest van 11 November 1918 uit, waarin hij de beslissing in de handen des volks legde. In plaats echter de beslissing ordelijk bij wijze van volks stemming uit te lokken, verklaarde het toen aanwezige rompparlement, dat niet uit normale verkiezingen was voortge komen, zich tot „voorloopige nationale vergadering" en proclameerde reeds den dag daarop in tegenwoordigheid van eenige duizenden straatslijpers als toe schouwers, daar geen ander publiek in de millioenenstad opgekomen was, de republiek. Volkomen in strijd met ide waarheid werd er aan toegevoegd, dat de keizer voor zich en zijn familie van den troon afstand gedaan had, wat niet ge beurd was. Deze „nationale vergadering" bestond uit oude Oostenrijksche Rijks raadafgevaardigden, wier mandaat op de oude grondwet steunde. Deze oude grondwet had echter opgehouden te be staan, op het oogenblik dat de Italiaan- sche, Boheemsche en Zuid-Slavische ge bieden zich van Oostenrijk losgemaakt hadden. De mandaten van deze leden van de nationale vergadering waren dus, toen zij als vertegenwoordigers des volks de republiek uitriepen, reeds lang verloopen en al hun besluiten waren dus van nul en geener waarde. Polzer con stateert, dat nooit een republiek Oos tenrijk rechtmatig tot stand gekomen is. Maar ook niet revolutionair, omdat niet het volk revolutie gemaakt heeft, maar slechts in den drang van het verliezen van den oorlog en den nood eenige ter roristen, speciaal de roode gardisten, de status terroriseerden, met hulp van eenige beroepspolitici. Echtgenoot (verwoed liefhebber van tuinieren): „Zeg lieve, zou je niet ergens anders kunnen gaan zitten, opdat mijn bloempjes een beetje meer zon kunnen krijgen?" (Passing Show.) HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ingevolge art. 15 der Hinderwet ter openbare kennis dat 11 Juni 1930 door de N.V. American Petro leum Company te 's-Gravenhage, aan hen is kennis gegeven, dat door haar beroep is ingesteld tegen hun besluit van 26 Mei 1930 no. 69, waarbij aan haar voorwaardelijk vergunning is verleend tot oprichting van een ondergrondsche benzine-bewaarplaats met aftapinrichting in perceel kadastraal bekend gemeente Middelburg sectie B. no, 2497, plaatselijk gemerkt wijk G no. 123, gelegen aan de Rouaansche kade alhier. Middelburg, 13 Juni 1930. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. de eigenaars van de zoutpannen aan die uitrusting helpen medebetalen en wel 2 pond Vlaamsch (f 12) voor elke pan. Ofschoon de uitzending der oorlogssche pen ook in 't belang der zoutzieders was, zij het niet rechtstreeksch, kwam er tegen die belasting veel verzet, vooral uit Zie rikzee en Reimerswaal. In den bloeitijd der zeinering waren, evenals voor alle bedrijven in dien tijd, gilden, die da belangen, voornamelijk de stoffelijke, moesten behartigen van de zoutzieders of pannelieden. Behalve pannemannen waren er ook vrouwen in 't bedrijf werkzaam, al zal haar arbeid zich meer bepaald hebben tot lichte bezigheden. Toen in de 18de eeuw (de eeuw van verval) de handel en de visscherij ach teruit gingen, deelde ook de zeinering in deze malaise. Had b.v. de stad Zierikzee in 1644 nog 22 keeten met 40 pannen, een eeuw later waren er slechts 5 keeten met 9 pannen. Zoo behoorde de zeinering, evenals de meekrapteelt, tot de bedrijven, die aan de Zeeuwen veel geldelijk voordeel hebben bezorgd.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6