:N Enorm Reuze. Fijn en geen woord teveel gezegd O jullie mannen die nog geen Chief Whip je toch eens wat je mist De Beste voor Uw Gezondheid! TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 JUNI 193 0. No. 13 8. BINNENLAND. 1.45 2.20 9.— GROOTVADER'S GLORIE. VIRGINIA ZEELAND. enst 9.- 1 9.— Boei UITVOER VAN UIEN. '1 Itoigtediiend is eeln! wetsontwerp tot re geling van den uitvoer van uien. Het ontwerp is samengesteld in ver band met de bepaling van art. 9 ider Landbouwuitvoerweit 1929, volgtens welke een algemeen© maatregel' van bestuur uitgevaardigd krachtens art. 8 dier wet, moet worden vervangen door een regie ling blij! de wet. i Met betrekking tot den uitvoer van uien heeft genoemd artikel 8 toepia'sl feinjg gevondeu bij K.B. van 11 April 1930. De innoud van dit besluit wordt thans in wetsvorm overgebracht. In verband met de verpakking van uieni in balen of zaMeten kwam het' Wem|- stehelijk voor, als voorwaarde voor uit voer te stellen, dat de waar moet izijh vergezeld van een certificaat, ten bet- wij!ze, dat' zij voldoet aan de gjesteldja eischen. De moeilijkheid der controle is ;bij gebruik van een certificaat, dat aan de grens wordt ingehouden, niet te duch ten .Intusschen is bij' de uitwerking van deze materie de waarde van een merk als reclamemiddel geenszins voorbijge zien, zoodat de mogelijkheid van het Jgebruik van een merk1 bij1 die zendingen, waarvoor reeds een certificaat is afge geven, is opengelaten. Niet het merk, doch alleett het certificaat opent de deur voor uitvoer. i WIJZIGING DER JAVASCHE BANKWET. Ingediend is een wetsontwerp tot na dere wijziging en aanvulling van de Ja- iyas'che Bankwet 1922. In de memorie van toelichting wordt o.m. opgemerkt, dat ten einde de Java- sche Bank geheel vrij te laten in haar goudpoli tiek en de instelling niet te nood zaken om ter voldoening aan haren wet- Telijken betalingsplicht groote voorra den teekenmunt aan te houden, een voor schrift op te nemen ware, hetwelk de Ja- vasche 'Bank de bevoegdheid verleent,, om aan dengene die haar bankbiljetten Tot een Tiooger bedrag dan een "bepaalde som ter betaling aanbiedt, goud in baren of gouden muntspeciën tér beschikking te stellen. Als grens is aangenomen een bedrag van f 1650 zijnde ongeveer de waarde van een baartje fijn goud met een ge wicht van pl.m. 1 K.G. Als basis voor de inwisseling in haren of vreemde muntspeciën is vastgesteld een bedrag van f 1653.44. BROOD OP DE ONTBIJTTAFEL. De vraag: Nuttigt het Nederlandsche volk geen brood meer bij het ontbijt? wordt van den kant der voorstanders van de intrekking van het verkoopver bod van versch brood vóór 10 uur 's morgens, met groote stelligheid ontken nend beantwoord. De commissie bestaande uit vertegen woordigers" van patroons en gezellen uit het bakkersbedrijf, die zich bezig heeft gehouden met te trachten den grondslag te leggen voor een herziening van dat deel der Arbeidswet 1919, dat op het broodbakkersbedrijf betrekking heeft, heeft zich ook met de vraag bezig ge houden. Uit haar verslag blijkt, dat men in de betrokken vakkringen de beteekenis der daling van het broodverbruik als gevolg van de ontstentenis van versch brood bij het ontbijt niet hoog aanslaat. Bovendien heeft de Arbeidsinspectie op een aantal scholen met bevolking van verschillenden stand en leeftijd, be nevens op een aantal fabrieken, onver wachts en gelijktijdig een rondvraag ge houden naar het voedsel, dat als ontbijt HET VERHAAL VAN DEN TIENDAAGSCHEN VELDTOCHT, door H. G. CANNEGIETER. XXIV. VAN EEN INHALIGEN BROUWER EN EEN VREESACHTIG PASTOOR. Den 26sten April 1832. Ik had een slecht kwartier getroffen. Ik woonde in eene donkere, sombere kamer, met ouderwetsche meubelen, af beeldingen van heiligen, crusifixjes en ander kloosterwerk versierd. Ik sliep op een slecht bed en werd bovendien nog door een legio muizen en vlooijen op eene onaangename manier in mijnen slaap gehinderd. Mijne drie en zeventig jarige hospita was ook eene slechte keu kenmeid en hare lelijke dienstmaagd, die bijna dagelijks met neusbloedingen was aangehaald, verstond evenmin de kunst om het eten smaakvol klaar te maken. Een stuk spek, (dat zoolang ik er in kwartier heb gelegen, dagelijks op tafel kwam, tot Murk er een eind aan maak te), eene tractatie bestaande in ellen dig gebraden en mager Belgisch kalfs- vleesch (brood en vleesch kwamen hier meest uit het Belgische stadje Hamont, •of uit Weert), roode aardappelen en (Ingez. Med.) genuttigd was. Deze enquêtte is Donder dag, 22 Mei j.l. gehouden. Zij heeft zich uitgestrekt over 55 openbare en bijzon dere lagere, U.L.O.-, Hoogere Burger-, Handelsscholen, Lycea, Gymnasia, Nijver heids-, Huishoud-, Ambachts- en vak scholen, benevens 1 Fröbel school en voorts over 20 fabrieken van verschil lende soort. De rondvraag heeft zich uitgestrekt over 19100 scholieren en fabrieksarbei ders. Van 17403 91.11 pCt. had het ontbijt op Donderdag 22 Mei, uitsluitend uit brood bestaan; 962 5.04 pCt. hadden ontbeten met brood, benevens gort of havermout; 620 3.25 pCt, hadden geen brood genuttigd, doch zich uitsluitend gevoed met gort of havermout, terwijl 115 0.60 pCt. ander voedsel genuttigd hadden, doch in elk geval geen brood. De enquêtte heeft dus het resultaat opgeleverd, dat nog geen 4 pCt. der school- en fabrieksbevolking geen brood nuttigt bij het ontbijt; nagenoeg voor ruim 91 pCt, der geheele bevolking in haar breede lagen genomen, vormt brood het uitsluitende ontbijtvoedsel; boven dien bleek voor 5 pCt, der ondervraag de personen brood een bestanddeel te vormen voor een gemengd ontbijt, zoo dat ruim 96 pCt. der geënquêteerde per sonen brood voor hun eersten maaltijd bleken te hebben gebezigd. De bewering, dat door de werking der Arbeidswetgeving het brood allengs van de ontbijttafel der Nederlandsche bevol king zou zijn verdwenen, kan hiermede naar het rijk der fabelen worden ver wezen. De verkregen cijfers geven een aanwij zing, dat onder de meer gegoede standen het broodverbruik iets geringer, de bij keelen (het loof van knollen) waren mijne dagelijksche kost en hetgeen ik den eenen dag niét gebruikte werd mij den volgenden middag weer voor den neus gezet, en óf ik al mooi praatte, óf raasde en tierde, er zat geen veranderen op, daar er in het dorp niets te krijgen was, zoodat ik mij vergenoegen moest bijna dagelijks restjes-dag te houden. Overi gens waren de manschappen er beter ingekwartierd als in vorige kantonne- menten. Mijn volk had hier echter zulk een zwaren dienst te verrigten, dat het bijna ondoenlijk was, zoodat ik aanvraag deed om eene kompagnie versterking, met het gevolg, dat mij de 4de kompagnie tot ondersteuning werd gezonden. Alle schutters sliepen in vier daartoe inge- rigte schuren en eene geheele kompagnie deed 's morgens de veld-ontdekking, terwijl de andere kompagnie onder de wapenen stond. Nu en dan zagen wij 's morgens ook de vijandelijke veld-ont dekking en een paar malen kwamen wij zóó digt bij eikanderen, dat wij, elk aan een kant van de grensscheiding staan de, met elkander konden spreken. Bijna dagelijks had ik spionnen naar het een groot half uur van hier gelegen Belgisch stadje Weert. De eerst volgende maanden wisselden wij herhaaldelijk van kantonnement. Een enkele maal ging ons vertrek met minder prettige ervaringen gepaard. Zoo ge beurde het 's daags voor wij Mierlo zou den verlaten, dat wij om de rekening vroegen, maar onze gastheer met zijn voeding of andere voeding iets meer be draagt dan in de andere lagen der bevol king, doch de afwijkingen zijn op zich zelf vrij onbeteekenend. Het blijft echter de vraag, of die afwijkingen ook vóór de invoering der Arbeidswet niet in even groote mate aanwezig zijn geweest, aannemende, dat er steeds pap-, gort- of harvermout-etende kinderen en vol wassenen waren, vóór de wet den ver koop van het versche brood vóór 10 uur 's morgens verhinderde. Waar gemiddelde 91.11 pCt. der school en fabrieksbevolking uitsluitend brood voor haar ontbijt nuttigde, blijft alleen de bevolking der H.B.S.'en en Lycea en Gymnasia met 87.24 pCt., de huishoudscholen met 90.7 en de lagere scholen met leerlingen uit den gegoeden stand met 85.74 pCt. daaronder. Het genoemde gemiddelde wordt voor alle andere onderwijs-inrichtingen en ook voor de fabrieksbevolking overtroffen. DE OPENING DER DORTSCHE ZEEHAVEN. De feesten/ ter gtelegenheid van de opening d©r Dordtsch© zeehaven, zullen alléén op 25 September a.s. worden ge- houdenl. i ZUID-BEVELAND. Installatie burgemeester van Borssele. Woensdag beeft de installatie plaats gehad van den burgemeester van Bors sele, den heer H. C. Rutgers. De burgerij heeft zijn burgemeester een feestelijke ontvangst berid. Het Gemeentebestuur beide reeds bejaarde, altoos sukkelende zonen, maakte ons zulk eene verschrik kelijke hooge rekening, dat wij dezelve niet verkozen te betalen, hetgeen tot een geheelen woordenstrijd aanleiding gaf. Onze hospes rekende voor iederen dag een gulden kostgeld, voor elke flesch wijn vier en twintig stuivers, voor een gast een gulden, voor ieder, die, al was het slechts en passant, bij ons thee of kof f ij dronk (en dat gebeurde bijna da gelijks) een dubbeltje etc. Toen wij deze rekening ontvingen, schreven wij er ook eene en vroegen onzen waard, of hij op deze billijke wijze (er kwam de goede helft af) geld wilde ontvangen, zoo niet, dat wij dan niet verkozen te betalen. Den volgenden morgen kwam de brouwer gesterkt door zijne beide zieke zoons, waarvan de een het bestuur over de huishouding op zich had genomen, zoomede door de brutale meid, ons zeg gen, dat hij de volle betaling eischte van hetgeen hij vroeg, of dat hij ons in regten zoude aanspreken, al zou het zijn geheele vermogen kosten. De man maakte zich schrikkelijk driftig, werd brutaal en be gon te schelden (vooral op Alta, die trou wens een ongemakkelijke gast in het kwartier was). Wij daarentegen bleven lang bedaard en phlegmatiek, hetgeen een zonderling contrast opleverde. Lang betitelden wij hen in onze woordenwis seling met ,,mijn lieve menschen" en zij ons met „beroerde bls", tot het eindelijk te erg werd, als wanneer ook wij harde woorden begonnen te spreken en het zou tot dadelijkheden zijn gekomen, begeleid door een ruiterstoet en het fan farecorps haalden hem aan de grens der gemeente af. Vóór het raadhuis heeft de zangvereeniging „Tot Oefening en Uit spanning" hem een welkomstlied toege zongen, Daarna zetten de leerlingen der openbare school het Wilhelmus in, dat het talrijke publiek spontaan meezong. Nu ging de optocht, waarin een praal wagen, met eenige in het wit gekleede meisjes, zeer de aandacht trok, het dorp door. Na afloop van den optocht had de officiëele ontvangst op het gemeente huis en de installatie plaats. Alle ge meenteambtenaren, de bestuursleden van den polder, de predikanten van de ver schillende kerkgenootschappen, de pas toor van 's Heerenhoek, eenige burge meesters en secretarissen van de omlig gende gemeenten benevens de feestcom missie waren daarbij als genoodigden tegenwoordig. Nadat de oudste wethouder, de heer J. Bruinooge, den. heer Rutgers geluk had gewenscht met zijn benoeming en hem een hartelijk welkom had toegeroepen, hing hij hem den ambtsketen om. Daarna sprak de burgemeester tot den Raad den wensch uit, met dit college in goede ver standhouding tot hei) der gemeente te zullen samenwerken. Spr. herdacht zijn overleden ambtsvoorganger en velen der aanwezigen waren ontroerd, toen hij wees op het vele goede, dat deze in en voor Borssele heeft gedaan. Hij gaf de verzekering te zullen trachten zoo goed mogelijk het opbouwende werk van den heer Richel voort te zetten. Tal van per sonen, te veel om ze allen te noemen, voerden daarna ht woord. Eenige vrien den van den burgemeester uit Barne- veld waren mede aanwezig. De heer San ders, reserve-officier uit Amersfoort, zoo niet de geheele brouwersfamilie in tijds onze kamer had verlaten, waarna wij, zonder betaald te hebben, ver trokken. Op den 16den Julij trokken wij terug op Mierlo, door de 3de en 4de kompagnie afgelost wordende. Het spreekt van zelve, dat ik nu mijn intrek niet weer bij den brouwer 'nam, maar bij den pastoor, die nabij de kerk, een half kwartier buiten het dorp woonde. De pastoor was een klein mannetje met zwarte door dringende oogen. Ik logeerde in een klein, zeer net voorkamertje en leefde niet en familie, zooals ik gewoon was, maar af gezonderd, Zoo at ik ook 's middags al léén, om twee uur, terwijl de pastoor om twaalf uur at. Den eersten middag dat ik aankwam, kwam de pastoor, terwijl ik zat te eten, bij mij met een flesch onder den arm, om kennis te maken, hetgeen mij al terstond voor hem innam. Hij was ook, hoewel niet opgeruimd van humeur, voor een pastoor een zeer geschikt man. Hij had eene geweldige vrees voor cholera en at daarom geen kersen, geen kruisbessen etc, niets van dat alles, het geen hij anders in overvloed in zijnen grooten tuin had en waaraan ik mij, trots alle cholera's heerlijk te goed deed. Kort echter duurde mijn verblijf bij dezen pastoor. Zaterdag den 21sten verspreidde zich het gerucht, dat wij den volgenden dag kampwaarts moesten trekken. Eenige officieren, behoorende bij de 2de divisie, trokken Mierlo door om kwartier voor hunne troupes te maken te Asten, Zo meren etc. en vertelden ons, dat het ge sprak van het verlies, dat de vrijwillige landstorm van de Veluwe lijdt door het vertrek van zijn leider, den heer Rutgers; de gemeente-geneesheer van Barneveld noemde diens heengaan, een verlies voor de gemeente. Beiden, en ook de huis vriend van de familie Rutgers, de heer Hartog uit Bergen op Zoom gaven de verzekering, dat Borssele van zijn nieu wen burgemeester veel goeds mag ver wachten. De heer Rutgers dankte tenslotte ieder der sprekers afzonderlijk voor de goede wenschen. Borssele heeft nog den geheelen dag feest gevierd. Allerlei volksspelen had den plaats, 's avonds gaven het muziek gezelschap en de zangvereeniging con certen op het dorpsplein, dat a giorno was verlicht. Er werd gedanst en gezon gen, en eerst laat in den avond was de rust op het anders zoo stille dorp terug gekeerd. SCHOUWEN-DUIVELAND. BURGfH. In; den Woensdag j.l. ge houden gemeenteraad werd behandeld een (circulaire van den 'gewestelijken in specteur der volksgezondheid inzakte de stichting eener barak ter afzondering en verpleging van lijders' aam besmet telijke ziekten. Met een daarmee in ver band staand schrjjven van den voorzitter van het ziekenhuis te Noord/gouwe "tot het collectief doen bouwen van een iba- nalc voor Schouwen-Duiveland gaat de raad accoord. De begrooting 1931 der gezondheidscommissie in ontvang en uit gaaf met f 1322 wordt z. hi. sit. goed gekeurd. In verband met de circulaire vamGed. Staten omtrent herziening der jaarwed- rucht liep, dat zij en de geheele 2de divisie naar Maastricht zouden trekken om levensmiddelen te escorteeren. Over het geheel waren de tijdingen sedert eenige dagen vrij wat oorlog- zuchtiger. Zooals wij wel verwacht hadden, kwam dan ook 's middags de order om den volgenden dag naar het kamp op te rukken, waarvan wij anders gehoopt hadden verschoond te zullen blijven. Toen de brouwer hoorde, dat wij den volgenden dag zouden vertrekken, liet hij mij door mijnen lsten luitenant van der Laan, die toen bij hem ingekwartierd lag, weten, dat hij mij nog gaarne eens wilde spreken. Ik, die om alle onaange name en lastige gevolgen te vermijden, gaarne eene geschikte gelegenheid aan greep, om de onderhandelingen weder aan te knoopen, kwam tot de ervaring, dat, indien de onderhandelingen te Lon den niet minder schielijk afgeloopen wa ren, ons vaderland reeds lang het geluk had mogen gevoelen van eenen gewensch- ten vrede. Na wat over en weer gepraat te hebben vonden wij eindelijk goed, dat hij vrij wat van de rekening zou laten vallen en wij er wat bij zouden doen, namelijk bij onze gehalveerde rekening, en zoo troffen wij, zonder veel gehaspel, een accoord en betaalde ik hem, ook voor mijnen collega Alta, waarna wij, tenminsten in schijn, als goede vrienden van elkander scheiden. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5