Doorzitten PUROL Bij Examens WEERBERICHT etc. KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. KERKNIEUWS. HELPT DE POST BIJ VERZENDING VAN UW BRIEVEN Verkeerswezen, Post en Telegrafie. Financieele Berichten SPORT ONDERWIJS. LAATSTE BERICHTEN. LEGER EN VLOOT. 10 Juni, Barometerstanden. Hoogste764.7 te Biarritz. Laagste: 735.9 te Seydiesfjord Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur van gistermiddag tot hedenmiddag 12 uur: Hoogste: 79 gr. Traagste.- 51 gr. Weersverwachting van het K. N. M, L: I I Te 's Gravenhage slaagde voor het /wakke tot matige Z. W|. wind, toene-1 examen Nijverheidsonderwijs de heer D. .mende bewolking, waarschijnlijk eenige Boone te Oostburg. regen. Iets koeler. I Door den officier van Justitie is I hooger beroep aangeteekend tegen het - Tot onderwijzer aan de Chr. school J te Kaatsheuvel is benoemd de heer H. van Sighem, thans als kweekteling imet dkte verbonden aan de Chr. school te |Bomb urg. Bij Kon. besluit zijn benoemd aan Ide R. H. B. S. .te Ternle,uzen tot leeaar J. Kok en tot tijdelijk leeares mej. W. A. Zijistra beiden thans tijdelijk (als zoodanig! werk/aam. - Geslaagd' aan het St. Gertrudis Ly ceum te Roosendaal voor het eindexamen voor diploma B, G. Dierick te Koe wacht. Woensdag 11 Juni. Zon op 4.40; onder 9.19. Licht aansteken alle 'rijwieienL motor-^r rechtbank van 3 Juni j.l. rijtuigen en andereJ rii- en vnertiiiflien I van iaar> schaap- 0.49. Volle maan 11 Juni. rijtuigen en andere' rij- en voertuigen I ,1Jv Q 49 J herder te Clmge is vrijgesproken van Mupn op 10.25, onder 4.04 v.m. de hem ten lasffie gelegde diefstal van een boot HOOGWATER VLISSINGEN. Zomertijd. "Woensdag 11 Juni 2.12 14.36 Donderdag 12 2.55 15.15 Vrijdag 13 3.35 15 51 Zaterdag 14 4.12 S 16.29 Zondag 15 V 4 53 17.05 Maandag 16 w 5.36 17.48 Dinsdag 17 V 6.16 18.30 Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest (Doos 30, Tubt 60 ct. Bt) Apoth. 6 Dtofllittc (Ingez. Med.) op weg was naar Engeland. Het lijk is| maar de algemeeene begraafplaats over- Ibracht. WALCHEREN. i i. KOUDEKERKE. De ringrijderij alhier heeft steeds groote belangstelling, even als vorige jaren nemen heden tal Van liefhebbers hier aan deel;, (40 ruiters kampen om de verschillende prijzen, en werd' met opgewektheid gereden. Van 10-12 uur gaf 't muziekgezelschapl „Voor waarts" een concert op de tent. Te half elf vereenigden de ringrijders zich en I langs de monumenten wordt gemaakt. Ned. Oudheidkundige Bond, De algemeene vergadering van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond met daaraan verbonden excursie zal 3, 4 en 5 Juli te Goes gehouden worden. Na afloop der vergadering geeft de heer Herm. van der Kloot Meyburg eenige mededeelingen over de restau ratie van de Groote Kerk te Goes, Op 4 Juli worden de leden op het stadhuis aldaar door het gemeentebe stuur ontvangen, waarna een wandeling van de lage kruisbessenprijzen, welke zijn verre beneden den productieprijs verzoeken uwe excellentie dringend te bevorderen, dat de vrachtprijs voor de op de veilingen verkochte kruis bessen tot de helft wordt gereduceerd, Hanken, Voorzitter. Het mond- en klauwzeer. De N. R. C. ürengt een opzienbarend: artikel, waarin ziji de geheel© officieel© Nederlandsche veterinaire wetenschap in gebreke stelt. Een Nederlander, de heer Van den Berg, heeft nl. volgens de N. R. C. een afdoend, middel tegen het mond- en klauw'zeer uitgevonden, „Ma- tafto" geheeten, en ond'anks alle moeite is het hem niet moge gelukken de té gen hem samenspannende officieel© we tenschap er toe te krijgen hem te laten aantoonen, dat zijln middel inderdaad' zoo voortreffelijk is, als hij voorgeeft. Zel'fs wisten steeds volgens de N. R. C. de Nederlandsch hooggeleerden hun buitenlandsche collegae tegen beter we ten in te bewegen, over V,an dien Berg en zijln Maltafto den 'banvloek uit te spreken. Tot hij' tenslotte in Spanje gehoor vindt! „Hij weet,, aldlus de N. R. C. zonder dat het te Berlijn of Utrecht bekend raakt, onder de dictatuur in Spanje, met enkele invloedrijke mannen aldaar ver binding' te krijgen. Daar hakt men den knoop door en doet men het eenige wat logisch is. „Kuilt gij inderdaad" is daar het dictatoriale standpunt „wat gij voorgeeft te kunnen, dan zullen wij' u erkentelijk zijn. Kunt gij het niet, dan is het ons eene kleine kunst, u als werd door den Burgemeester, den heer A. Bakker, een toespraak' gehouden en hun gelukgewenscht met dezen dag, Waarbij 'n prachtige zilveren wisselbeker I werd aangeboden, die men drie maal moet winnen om eigenaar te worden. Ook bood spr. een kunstvoorwerp aan van den heer Van Dalsum uit V'lissin-1 gen den leverancier van den Beker. Ge lijkertijd feliciteerde spr. de muziekver. „Voorwaarts" die op het concours de I Wjssekerke, den tweeden prijs afd. Uit- muntenheid had behaald. De beer P. Flipse, voorzitter der ringrijderss bracht I Vervolgens zullen de leden een auto tocht door de omgeving van Goes ma ken. Dan onvangt het gemeentebestuur van Wemeldinge de leden en gaan deze de kerken fe Nisse en Kapelle zien. Op den laatsten dag der excursie be zoekt de vergadering via Vlake Hans- weert en vandaar Walsoorden. Te Kloos- terzande zal de familie Collot d'Escury op het huis te Zande het gezelschap ont vangen, Dan wordt Hulst per auto be zocht en worden o.a. de St. Willibror duskerk en het schoorsteenstuk in het Landshuis aldaar (van Jacob Jordaens) dank voor den prachtigen beker en het I bezichtigd. De Oudheidkundige kring .cadeali wat met een lang1 'leve de bur- gemeester: zijn vrouw en zijn kind werd beantwoord en lang 'leven den heer v. Dalsum. i ZUID-BEVELAND. 'HEINKENSZAND. Zondag hield de handboogschutterij „Soranus" alhier haar jaarlijksch concours voor~het ko-1 ningschap dat werd behaald met 12 klep pen door den heer A. de Jonge. Besloten werd op 14 Juli een algemeen concours te geven. Voor de meeste kleine vogels die als dan zullen worden' gesfcftoten I zalide heer E. de Jong Bierbrouwer alhier een medailje beséhikbaar stellen. ZEÈUWSCH-VLAANDEREN O.D, „De vier Ambachten" zal den leden de oudheidkamer, het archief en de histo rische verzameling laten zien en het ge meentebestuur van Hulst zal den leden een thee aanbieden. Ten slotte gaan de leden naar Walsoorden terug, waar de excursie wordt ontbonden. Prov. Commissie uit de veilingen in Zeeland. J.l. Vrijdag vergaderde in het veilings gebouw te Goes de Prov Commissie uit de veilingen in Zeeland. Aanleiding tot het bijeenroepen van deze vergade ring was het dalen van de kruisbessen- prijzen tot een zoo laag peil, dat de SAS VAN GENT. Zaterdag 'jl. kwaml meeste telers den pluk moesten staken in afwachting van een beteren toestand Reeds hielden de aangesloten vei lingen met hun leden een spoedverga dering, doch daarop bleek, dat zonder samenwerking tusschen de veilingen onderling, het nemen van welke maat regel ook, onmogelijk was. Besproken werd de mogelijkheid van minimumprijzen door de veilingen in onderling overleg vast te stellen. Duidelijk brachten enkele aanwezigen naar voren, dat wanneer de veilingen in de naaste toekomst niet op een dergelijke wijze krachtig optreden, de massaaanvoer van producten tot zeer lage prijzen zal moe ten leiden. Wanneer de kooper weet dat tegen eiken prijs word afgeleverd kan niet worden verwacht, dat hij den uiter sten prijs zal besteden, wanneer het aanbod de vraag overtreft. De meerderheid der aanwezigen meen de echter dat de veilingsvereenigingen nog niet de verantwoordelijkheid kunnen blijft men kalm en helder, indien men! dragen wat betref dit instellen van mini- de Raad in openbjare vergadering bijeen. Op voorstel van B. en Wwerd besloten om in beroep te gaan tegen het 'besluit van Ged. Staten v,gn Zeeland bedoeld in art. 21 eerste lid van het Kon. Be sluit van 4 Nov. 1929, Stajaitsbi'. 47G: financieele regeling tusschen Rijk en Ge meenten. SAS VAN GENT. Zaterdagavond brak plotseling brand uit in een perceel aan de Poelstraat, bewoond door vrouw N. De bewoonster was afwezig. Met vereen de krachten slaagde men er in het vuur meester te worden door middel van em mers water. Het vuur moet ontstaan zijn door eer, brandende kachel De brandspuit hoefde niet meer in te grijpen. vooraf Mijnhardt's Zenuwitabletten ge bruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Ned, Herv. Kerk. mumprijzen. Volgen hen zou deze maat regel geen effect hebben zoolang niet een krachtiger organisatie is verkregen en het buiten de veiling om verkoopen op ruime schaal nog mogelijk is. Besloten is maatregelen te treffen om zoo spoedig mogelijk te komen tot een krachige organisatie, zoodat de veilings- besturen bij eventueel optreden dit ook Bedankt voor het beroep naar Apcl-I werkelijk namens het overgroote deel doorn door ds. 6. Ph. van Ittersum'te der tejers doen. Albïasserdam. I Besloten werd dus om niet tot de Bedankt voor het beroep naar Icrscke, v00rgestelde maatregel van instelling van door ds. J. H. \essel te urum. minimumprijzen vanwege de veilingen zelve over te gaan. Tenslotte werd op voorstel van de af gevaardigden van de veiling te Krabben- Jlijke besloten om onderstaand telegram te verzenden Minister van Waterstaat, De Provinciale commissie van veilin gen in Zeeland, diep onder den indruk kwakzalver aan de kaak' te stellen." De mannen van wetenschap geloofden na tuurlijk niets van. 's heeren van den Bergs kunst, maar wait deerde dat? Men kon alevel proeven nemen, en die onge- loovigen zeiven zouden scheidsrechter zijn. Bij koninklijk besluit werd in 1929 een commissie benoemd ter besltju- déeling van „Matafto", genees- en in zonderheid voorbehoedmiddel v,oor mond en klauw'zeer. In de commissie kregen zitting De heer Casareo Sanz Egana, direc teur van het slachthuis te Madrid, als voorzitter; en als lid de heer Silvestre Miranda, voorzitter van het veterinaire collége, en de heer Jesus Cullebras, hoogleeraar aan de veterinaire liooge- school. In het abattoir te Madrid zijln de proeven genomen. Weken lang hebben zij geduurd. Én ze zijn met volledig suc ces bekroond, niettegenstaande de heer van den Berg daarbij bravoure stukjes uithaalde. Zoo durfde hij' het aan, zoo juist binnengebrachte aan mond- en klauwzeer lijdende dieren de blazen aan bek en klauwen met een doek' open te wrijven, om vervolgens dezen doek te gaan uitwtasschen in den eenigen drink bak, die in den stal,, w|aarin de zieke en geïmmuniseerde heesten dooreen lie- epn. aanwezig was. Tot groote verbazing van allen, die de proeven meemaakten ook den minster en ide staatssecretaris, onder wie de landbouw ressorteert, kwa- wen zich overtuigen bleven de ge ïmmuniseerde dieren kerngezond. Geen enkel zelfs kreeg temperajtuursverhoo- ging. Na ook nog met prof. Culebras proe ven te hebben genomen in het dorp Bande (Orense), w'aar men den heer Van den Berg' als een gezant des hemels beschouwde de pastoor heeft er zelfs een mis voor hem gelezen verklaarde prof. Culebras tenslotte: „Het Hollandsche product Matafto is een steeds curatief werkend middel, en een voorbehoedmiddel in twee derden der gevallen, waarin het toegediend werd, en indien in dit laatste ge va! de ziekte toch uitbreekt is zij' van een licht en goedaardig korakter, met afwezigheid van koorts of plaatselijke aandoeningen, noch Ten slotte gaf deze professor het vol gende algemeene attest af: „,Na met honderd stuks vee de de monstraties van den heer van den Berg betreffende de curatieve en profilacti- sclie waarde van liet medicament Ma tafto te hebben geleid en waargenomen waarover ik Z.Exc. den minister van na tionale oeconomie verslag moet uitbren gen, verklaar ik het volgende: „De heer van den Berg is er met zijn geneesmiddel Matafto in geslaagd aan te tonnen, dat het mogelijk is, het mond- en. klauw'zeer met therapeutische en chemotherapeutische middelen te behandelen, evenzeer als de proffllaxie daarmee uitvoerbaar is. Dit is het re sultaat van mijne ondervindingen in Ga licië (Spanje). Het is mijn overtuiging', dat men het algemeen gebruik van gezegd geneesmid del kan aan,bevelen." Men gaat nu, volgens de N. R. Ci., i een- fabriek voor dit gfeneesmiddel te gen het mond- en klauwzeer in Spanje bouwen. Als de zaak is, zooals de N. R. C. haar beschrijft, dan is dit een gruwelijke bla mage voor onze officieele wetenschap. Onmogelijk is zooiets niet dat bewijst de geschiedenis van velerlei ontdekkin gen. DOOR DE POST GEWENSCHTE OMSLAGEN. Het is van het grootste belang voor oeconomische en snelle behandeling van de brieven, enz. door den postdienst, dat omslagen worden gebezigd waarop bo venaan een strook, ter grootte van on geveer 4 c.M. wordt opengelaten voor het plaatsen van stempelafdrukken, het aanhechten van strookjes voor aange- teekende- en expressestukken, enz. Bovenstaand geeft een idee der be doeling. Zij heeft aangekocht het laboratorium van de suikerfabriek: „Zeeland!" te Bergen op Zoom, waarvan de outillage verder zal worden uitgebreid, voor het verrich ten van onderzoekingen ten bate van de bietencultuur en de suikerproductie. Voorts zal de vereeniging overnemen de taak van de Proefvelden-Commissie der suikerindustrie, die reeds gedurende een zestal jaren tal van proeven ten bate van de suikerbietencultuur heeft geno men, en die met de oprichlting van het Instituut is ontbonden. Verder ligt het in de bedoeling' om met bestaande instel lingen, zoowel wetenschappelijke als practische, in contact te treden, wiaar- door 't Instituut zal worden een centra le organisatie, waarin geconcentreerd zul len worden all'e pogingen, die in het belang van de suikerbietenteelt worden aangewend'. Tot directeur van het Instituut is be noemd dr. P. J. H. van Ginneken te1 Ber gen op Zoom; ir. K. de Haan te Bergen op Zoom, leider van de proefnemingen van bovengenoemde Proefvelden-Commis sie, is als landbouwkundig' leider van het Instituut aangesteld. Het 'bestuur is samengesteld uit de heer ren I- O. J. Kakebeekte, inspecteur van den Landbouw, te 's-Gravenhaige, voor zitter; Wi. H. Gunning! te Bloemendaal, vertegenwoordiger van de Centrale Sui ker Maatschappij, vice-voorzitter; J. M. van Bontmei van Violen te Goes, als ver tegenwoordiger der coöperatieve suiker fabrieken, secretaris, en prof. J. Hudiig eb, prof. C. Broekem'a te W^geninigjein. als leden. 't Proefplan voor 1930 omvat verschil lende varieteiten-proefvelden, eenige kajllkf- School voor reserve-officieren. De School voor Reserveofficieren der infanterie te Kampen zal op 24 Juli a.s. haar 5-jarig bestaan op feestelijke wijze herdenken. Het ligt in het voornemen van den Minister van Defensie de opleiding van Reserve-officieren der Infanterie voor de administratie, die thans te Bre da gevestigd is, over te plaatsen naar de school voor reserve-officieren, 'te Kampen'. PER „GRAF ZEPPELIN." De heer John Brouwer van de Chase Securities te New York, een oud-Zeeuw, heeft de zeer gewaardeerde vriendelijk heid gehad onze hoofdredactie een kaart te zenden per luchtschip „Graf Zeppe lin". Zulk een document is de moeite van het bekijken waard; in den rechter bovenhoek in mooi warm-groene druk specimen van de voortreffelijke een Amerikaansche graveerkunst: het lucht schip boven den Oceaan, met als op schrift Graf Zeppelin Europe-Pan Ame rica Flight United States Postage 65 c, (ongeveer f 1.62%). Daaronder in helder rood het „scheepsstempel", rond, een luchtschip in de vaart boven tropisch ge bied voorstellende, omschrift: Luftschiff Graf Zeppelin, Sud Amerikafahrt 1930. Links daarvan een enorm Ameiikaansch de stempel, ruitvormig, in paars, met woorden: „First Europe-Pan America - Roundrlight" „Graf Zeppelin U.S.A. Air- bemestingsproef veldeneen rooitijds- en mail". in iiet midden een kaart waarop De firma Ls. van W|aesberg|h|e— Janissens te Hulst, heeft met de gemeen te Oo.stburg' ©en obligatie-leening aan ge lgaan groot f 24.000. Rente 4Va pCt een zaaizaad-ontsmettingsproefveld, een de rQute en de pleisterplaatsen staan permanent bemesti.ng'sproefvel.d, terwijl aangegeven. De poststempels vermelden: bovendien een algemeen onderzoek inge- New York City Hall, Jun, 2, 11-30 A.M. steld zal worden naar de factoren, die en Friedrichshafen (Bodensee) 6-6-30; in de praktijk invloed uitoefenen op de jg_20 opbrengst en gehalte der suikerbieten, "M<m ziet jlet dus: vier dagen over (waarmee men na verloop van eenige dien afstand. he{ is WC1 snel. jaren! in het bezit hoopt te komen van een uitgebreid statistisch materiaal, waar- ———Ma———1 uit conclusies getrokken kunnen wor den ten 'bate van de rentabiliteit der Nederlandsche suikerbietenteelt. Het laboratorium-onderzoek te Bergen op Zoom zal v^orloópig speciaal gericht zijn op het verkrijgen van gegevens betreffende de samenstelling van de biet. Getracht zal woraen een maatstaf te vinden voor de waardebepaling van de biet als grondstof voor de suikprfabiri- cagle, waardoor men in staat zal zijn o'ik te, beoordeelen in hoeverre bepaalde- cultuurinaatreg|elen al of niet bevorderlijk zijn aan een zoo rationeeel mogelijke suikerproductie Bovendien ligt het in de bedoeling om betreffende eenige bijzondere vraag stukken samenwerking! te zoeken mfet be staande wetenschappelijke instituten. Met de commissie die in het Noorden van ons land reeds gedurende eenige ja ren werkzaam is ten bate van de suilker- bietencultuur, is een nauwe samenwer king gewaarborgd. m De heer N. Dekker, onderwijzer aan de Julianaschoo'J te O.- en Wl. Souburg is tegen 1 Sopt. a.s. in gelijke betrekking benoemd aan de Chr. school (Singtel- gtraat) le Middelburg. Instituut voor suikerbietenteelt. Men bericht ons de oprichting van de vereeniging „Instituut voor Suikerbieten teelt" gevestigd te Bergen op Zoom. Tot deze vereeniging zijn toegetreden de Centrale Suiker Maatschappij en alle coöp. beetwortelsuikerfabrieken, zoodat zij omvat de gehee'.e Nederlandsche sui kerindustrie. De vereeniging stelt zich ten doel het bevorderen van de rentabi liteit der suikerproductie in Nederland. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen (Onder voorbehoud), f 1000 4247 14951 18313 19262 16133 f 400 61 816 9247 19957 f 200 6739 7215 18560 f 100: 5285 7465 11146 13443 13771 2609 1554 6681 10726 13486 14372 Hr. Ms. pantser schip Hecmskerck is, onder bevel van kapitein ter zee C Rühl, van 's Rijkswerf te Willemsoord naar de Buitenhaven van Nieuwediep overgebracht om eerlang te beginnen met 'zijn ocfeniing!stochten Woensdag a.s. wordt op het Ge meentelijk Sportterrein in „de Nadorst hiervoor gratis door de Commissie van Beheer afgestaan een Schoolsportdag ge houden. Hieraan nemen deel de leer lingen van de H. B. S. uit Oostburg en Vlissingen, Gymnasium en H.B.S. (A.) te Middelburg. 's Morgens om 9 uur zal men met het volgende programma beginnen: athle- tiek, driekamp, voetbal, korfbal, slinger bal en tennis, De uitsiagjen van de te Goes gespeel de voetbal- en korfhalwedstrijden zijn als volgt: Goesche Boys—Expedis F. C. 1—4. i (Antwerpen.; Goes—Zurenborg Sport 3—4. (Antwerpen.) Korfbal. Vios (Middelburg)—Mercurius K. C. (Antwerpen) 1—1. Elto II (Kloetinige)Espero (Antwer pen) 6—1. Voetbal. Interlandwedstrijd. Hongarije—Holland 6—2. Kampioenschap van Nederland. Willem II—Velocitas 0—3. Prom. Zuid. 2e kl. A. De Valk—Bleijerheide 1—0 De Valk promoveert dus na,ar de Zuia. Ie klasse.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2