TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 7 JUNI 1930. No. 13 3. GROOTVADER'S GLORIE. HET VERHAAL VAN DEN TIENDAAGSCHEN VELDTOCHT. door H. G. CANNEGIETER. XXIII. GEWAPENDE VREDE. 31 Maan 1832. ii* t Den risten Maart werd ik, omstreeks drie uur in den nacht, uit mijnen zoeten slaap gewekt, door het gelrappel van paarden, door het geblaf van Murk, en door het daaropvolgend vreeselijk klop pen op de glazen en zóó ontving ik het berigt, dat het bataillon 's morgens om acht uu! vertrekken moest. Daar de tijdingen sedert eenige dagen meer oorlogzuchtig waren en ik in den laatsten tijd zooveel geheimzinnigs hoor de en zag, dacht ik in het eerst, dat het weer op België los zou gaan en van dit gevoelen waren de meesten. De vrou wen die bij het bataillon waren, moesten terstond vertrekken, onder anderen de vrouw van den kwartiermeester, die, se dert het kantonnement te Zeelst, altoos haren man was gevolgd, werd onder een verschrikkelijk gesnik en gehuil op een kar gezet en naar den Bosch getranspor teerd. Doch naderhand vernam ik, dat het slechts tene kantonnementsverandering was. Dï 1ste koapagnie ging naar Rijt hoven, de staf en de overige k impagniën naar Persei en ik mei mijnt, kompagnie werd gedetacheerd naar het kleine dorpje Duizel, slechts een klein kwartier van Eersel af gelegen. Op dezen dag had er geheel onverwacht eene beweging bij de armée plaats, tengevolge van eene beweging bij de Belgische armée. Alles rukte bij ons meer naar de grenzen en de grensdorpen werden aanmerkelijk versterkt. De Belgen, deze beweging voor iets oorlogzuchtigs aanziende, trokken hunne troepen dadelijk over de rivier de Nethe terug, verzamelden eene groote magt in Antwerpen, daar zij geloofden, dat deze stad een punt van aanval zou de worden en braken de bruggen over de Nethe af. Om acht uur stond het bataillon ten af- marsch gereed. Wij marcheerden over het groote dorp Hoogeloon, hetwelk door de 1ste kompagnie was bezet geweest, ieder naar zijne bestemming. Ik werd met mijnen luitenant Kool in gekwartierd bij den burgemeester Pan- ke. Otterloo en Bokma logeerden bij den schoolmeester. De burgemeester Panke was een der kundigste burgemeesters, die ik in Noord-Brabant had leeren kennen, maar hij zelve wist zijne kunde ook al te goed en was extra verwaand. Wij had den het hier uitstekend. Men deed alles wat men kon om ons pleizier t.e doen. De juffrouw Panke, vóór zij getrouwd was „wilde Mie" genaamd, was nog eene hupsche vrolijke vrouw en kookte en bakte voor ons dat het een lust was. Als wij maar een wenk gaven, dat het een of ander gaarne lusten, dan was het er ook den volgenden dag. Maar zij be zat juist niet het meeste verstand om al les even goed klaar te maken. Zoo alen wij er dikwijls pruimetaart, die veel te wenschen overig liet en wafelen, die wel eenigszins de -gedaante hadden, maar ter dikte van gerezen pannekoeken, om eenigermate op zijn Oostersch uit te drukken. Den goeden wil van de men- schen kon men echter uit alles opmer ken. Aangename wandelingen leverde Dui zel in menigte op; vooral toen wij wat verder in den tijd kwamen en het eerste zachte groen onder een milden zonne schijn voor het licht kwam, wandelden wij menigmalen door die kleine kreupel- boschies, we'.Ve het geliefkoosd verblijf der nachtegalen scheen te zijn, die voor al 's morgens en 's avonds als om strijd hunne stemmen verheften. Merkwaardigs leverde dit anders ge ringe dorpje niet op, behalve een paar majestueus? zware eikenboomen. Ook is hier 'n stapelplaats van bloedzuigers. Er woont hier nl. een koopman die door het geheele Rijk en voornamelijk aan de Kijkshospitalén, zijne bloedzuigers ver zendt. Deze koopman krijgt zijne waar uit Bohemen en Polen, bij zakken vol. Hij bewaart deze diertjes in twee groo te kommen, waarvan er een in de heide en een in of bij het dorp ligt. Zoodra men maar eventjes met een stok in het water roert, ziet men deze diertjes niet bij dui zenden maar bij millioenen voor den dag komen. Ik gooide wel eens een kikvorsch midden in de kom, maar het arme beest was nog niet halverwege den wal, of bloedzuigers hechtten zich reeds in zulk een groot aantal aan hetzelve vast, dat men niets van den geheelen kikvorsch kon zien en hij op eene ellendige wijze den dood vond; zelfs kropen ze hem in den bek. De schutters die geloofden dat men des zomers niet gezond kon zijn, of men moest in het voorjaar even gelaten worden, plaatsten een drietal bloedzui gers in de vouw van den elleboog (als zijnde de plaas waar het bloed uit moest, zoude het wat helpen) om de aderlating te vervangen. Ik kwam eens bij een zie ken schutter en vond hem met eene ge heele kraag van bloedzuigers om zijnen hals; misschien had hij er wel dertig aan hangen. Hij was geweldig met klieren aan den hals gekweld, had reeds lang ge dokterd en was nu, op raad van een anderen schutter, begonnen om eene quantiteit bloedzuigers aan den hals te zetten, met dat gelukkig gevolg, dat onze patiënt genas. De nabijheid van Eersel, waar eene goede sociëteit met een billard was, maakt het kantonnement van Duizel niet minder aangenaam. Na hier eenige weken genoegelijk doorgebracht te hebben, ontvingen wij order om wederom van kantonne ment te verwisselen en wel met Soeren- donck, Maarheeze en Sterksel. Den 26sten April kwamen wij ver moeid op onze bestemming aan. Toen de biljetten uitgegeven waren (ik kwam bij een oude matrone van drie en zeven tig jaar) was mijn eerste werk den bur gemeester bij mij te ontbieden en hem eene geweldige afjakkering te geven, daar hij zich had durven vermeten mij een dronken veldwachter te zenden, in plaats van zelve bij mijn arrivement tegenwoordig te zijn. Want daar het dorp zoo kort op de grenzen lag, tot nu toe steeds onbezet was geweest en in eenen slechten naam stond, had ik ge heime instructies om hier wat despotiek te handelen en deze gelegenheid kwam mij niet ongeschikt voor, om mij al da delijk wat gevreesd te maken. De burge meester trilde als een blad aan den boom toen ik zoo hevig tegen hem begon uit te varen, dat ik zelve bijna het lagchen niet kon laten, te meer daar ik er niets van meende. Hij werd zóó bang voor mij, dat die achtbare heer vervolgens alle morgens negen uur persoonlijk bij mij kwam, om te vragen of er ook iets van mijne or ders was, en 's :namiddags den veld wachter zond met dezelfde bootschap. (Wordt vervolgd,) BINNENLAND. PRINS HENDRIK. RADIO-VOLKSUNIVERSITEIT HOLLAND. Op Maandag 30 Juni a.s. wordt de Ra dio-Volksuniversiteit Holland, qitgaande van den Bond van Nederlandsche Volks universiteiten, geopend met een rede van dr. J. Th. de Visser, oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen te 's-Gravenhage, Een speciale com missi e, waarin vertegenwoordigers van de verschillende gezindten zitting heb ben, heeft de zorg voor het radio-pro gramma, dat voorloopig 3 halve uren per week zal beslaan, op zich genomen. De leden der commissie zijn: dr. K. F, Proost, voorzitter; mej. I. M. van Dug- teren secretaresse; Henri Dekking; dr. J. C. A. Fetter; A. C. de Neeve; A. Reits- ma; prof. ir. W. Schermerhorn; W. Vogt en prof. mr. F. de Vries. De A.V.R.O. verleent zijn bemiddeling voor deze uit zendingen, die echter geheel onder ver antwoording van den Bond van Neder landsche Volksuniversiteiten staan. Met deze stichting wordt een oude il lusie van den Bond van Nederlandsche Volks-Universiteiten vervuld: de radio meer dan tot dusver dienstbaar te ma ken aan de algemeene volksontwikke ling. De Radio-Volksuniversiteit zal niet zijn een concurrent van de bestaande Volks-Universiteiten en ander instellin gen, werkzaam op het gebied van de ont wikkeling van volwassenen, maar zij zal veel kunnen bijdragen tot een bewust streven naar meer ontwikkeling van ons volk. De radio-cursussen van den Bond zullen een zeer eigen karakter dragen. Lange lezingen en uitvoerige referaten zullen niet gegeven worden. De leuze waarnaar gewerkt zal worden is driele dig: kort, actueel, inleidend. De opzet is tot dusver zeer gelukkig geslaagd. Het bestuur van den bond vond tal van bekwame personen, van verschillende wetenschappelijke gebie den en uit alle politieke kringen, bereid mede ie werken. Van alle kanten kwa men instemmende berichten in van do centen die aan de nieuwe instelling hun krachten willen geven. Hier volgen hun namen Wijsbegeerte: dr. J, D. 'Bierens de Haan; prof, dr. H, T. de Graaf; prof. dr. Leo Polak: prof. dr. A. J. de Sopper; dr. H. W. van der Vaart Smit. Psychologie: dr. E. A. D. E. Carp; dr. J w;VfTn der Ho°P; dr- H. C. Rümke; dr. W. H. C. Tenhaeff. (Ingez. Med.) beweging: prof. dr. J, H, Gunning Wzn.; mej. E. C. Knappert; J. A. de Koning; Joh. van de Spek; Dr. J. A. Vor der Hake. Letterkunde: Dirk Coster; dr. J. C. van Dijk; D. Kalma; Herman Poort; mr. P. H. Ritter; Annie Salomons. Tooneel en voordrachtskunst: Henri Dekking; Jac. van Elsacker; Charlotte Kohier; Joh. de Meester Jr.; mevrouw Royaards-Sandberg; Louis Saalborn; Ali- da Tartaud-Klein; Eduard Verkade. Beeldende kunst en bouwkunst: T. A. van Erp; ir. Jan Gratama; L, J. Jor- daan; Huib Luns; prof. R, P. Roland Holst; Otto Van Tussenbroek; H, C. Ver- kruysen. Muziek: Sem Dresden (algemeen lei der der muziekafdeeling; Willem An- driessen; L. M, G, Arntzenius; Hubert Cuypers; G. L. F. Landré; dr. Rudolf Mengelberg; Herman Rutters; B. van den Sigtenhorst Meyer; Piet Tiggers; A. de Wal. Economie en sociologie: dr. J, S. Bart- stra; mr. H. de Bie; prof. dr. J. Goudri- aan; prof, dr. J. H. van Meurs; prof. dr. G. Minderhoud; mr. dr. A. A, van Rijn; prof, dr. J. G. C. Volmer; prof, mr. F, de Vries; prof. dr. G. W. Kernkamp; prof, mr. N. W, Posthumus. Biologie: dr. C. U. Ariens Kappers; prof. dr. J. Boeke; prof. dr. F. J, J. Buy- tendijk; prof. dr. H. J. M. Weve. Levende natuur: A. F. J. Portielje; mr. G. J. Salm; dr. W. G, N. van der Sleen; dr. Jac. P. Thysse; Rinke Tolman. Hygiëne, lichamelijke opvoeding, po pulaire geneeskunde: mej. F. Meyboom; dr. J. H. O, Reys; dr." Th. van Schelven. Technische wetenschappen: dr. A, E. van Arkel; prof. dr. H. B, Dorgelo; prof. ir. D. Dresden; prof. dr. H. R. Kruyt; prof. ir. W. Schermerhorn; dr. E. B. Wolff. Begonnen wordt in Juli met een drie tal cursussen, systematisch van opzet. De serie muziek-halfuren zal staan onder speciale leiding van den bekenden musi cus Sem Dresden, die zal openen met een Beethoven-cyclus, waarbij bekende kunstenaars hun medewerking zullen verleenen, o.a. Jo Vincent, Louis van Tulder, Thom Denys, Willem Andries- sen, het Haagsche strijkkwartet. Een tweede wekelijksch halfuur zal gewijd zijn aan een cursusreeks getiteld „Naar Buiten", waarbij bekende sprekers als A. F. J. Portielje, Rinke Tolman, dr, van der Sleen en Otto van Tussenbroek zul len medewerken. Het derde halfuur brengt een cursus „De Mensch en zijn plaats in de wereld", docenten: dr. J. D. Bierens de Haan, prof. dr. H. R. Kruyt, prof, dr. J. Goudriaan, prof. dr. G. Min derhoud, ir. F. Louwes, dr. L, J, van Holk, Huib. Luns, prof. Ph. Kohnstamm, dr. J. H. van der Hoop, Tenslotte zij nog vermeld dat mevrouw Noordewier-Reddingius haar medewer king heeft toegezegd bij de plechtige opening van de nieuwe instelling. DE AANGIFTE VAN RADIO TOESTELLEN. ONDERWIJS. DE VROUW ALS BURGEMEESTER. Ook de Prins is voornemens, den 16en éetzer een zomerreis naar het buitenland te aanvaarden. Paedagogische vraagstukken en jeugd De N. Rott. Crt. teekent bij de (—polk! door onis gemeld© verplichte waarschu wing van de aangifte van radiotoestellen het volgende aan: Die verplichte aanjgiifte van radio-to(e- stellen is niet nieuW. In f het wijzigd Koninklijk besluit van 9 Juli 1921. Staatsblad no. 903,. is die ver plichting! voor het eerst opgenomen; zij is in het onlanfijg verschenen Radioregle ment (gehandhaafd. Bij in (gebreke blijven kan een boete volgen van ten hoojgfste duizend gulden. Op zichzelf was en is deze aangifte niet meer dan een bloote formaliteit. Bij geruchte hebben wjj echter ver nomen, dat den luisteraars iets anders boven het hoofd hangt dan ten hoogste het bezoek van een technisch ambtenaar, der telegrafie, die kan! komen kijken naar de installatie. Er zou ml. aanjgte- werkt worden om het belastmgjspoiok, dat mr. Droogjleever Fortuyn bij de behan deling van de Radiowet oj> 24 Feforuterii 1928 zoo' handig] buitenshuis gehoudejn heeft, weer vriendelijk tot binnentreden te moedigen. Tot nog toe; werd met 5iot voorschrift, waarin de aangifte van de radio-toestellen verplicht werd ..gesteld de hand gelicht. Dit zal nu vermoedelijk anders worden. Men. heeft dan de adres sen der toekornstigje belastingbetalers en tevens een basis tot raming v)an de iop 'brenigst. v Reeds het rapport van de comimissiie:- Ruys de Beerenbrouck maakt gewag var •een belasting. De Tweede Kamer heeft toen met 58 legen 20 stemmen hel arnendeiUent-Droogleeever Fortuyn aan genomen, waarmede de belasting uit de wet bleek. Bijl de behandeling van cle Radiowet hebben de socialat-democrater trouwe 'bondgenooten van de V.A.R.A. (de eenige der omroeporganisaties welke op een belasting en op subsidie aam- dringt), zonder uitzondering hun stem tegen het liberale amendelmlent uiltje bracht. De overige omroeporganisaties hebben in die daglen verklaard en de A.V.R.O'. zegt het in haar" orgaan van gisteren opnieuw dat zjj zichzelf kun nen bedruipen. Van 'de A.V.R.O. nemen wij dit grif aan. De s.-d. V.A.R.A. heeft met haar concerten betaald door 'n Engelsche firmja in radio-artik., genoegzaam aangetoond], dat haar geldmiddelen nu niet bepaald ruim genoemd kunnen worden. Of de orth. prot. N.C.R.V. en de r.-k. K.R.O-. met een zuurzoet gezicht afwijzend stonden tegenover inkomsten, van staats wege gepeurd uit de zakken van\al{le luisteraars, kan moeilijk beoordeeld wor den. in elk geval, ziji hebben toen ne- weerd, op eigen beenen te kunnen staan. De minister had verklaard, dat de kosten van den omroep voor den staat betrekkelijk gering waren, zóó gering, dal met het oog daarop aljleen, aan een ra- diohefi'ing' niet gedacht zou zijn Waar thans de toestand precies gelijk is aandien van 1928, met dien verstande dat alleen de V.A.R.A. een veelvoud van den tot haar beschikking staanden zend tijd gekregen heeft, lerwijll die van de A. V.R.O. sterk gereduceerd is, doet het vreemd aan, te vernemen, dat de be lastingplannen nog niet van de baan zijn. Wiare er een nationale omroep gekomen dan zou de toestand landers zijn. Nu vreezen wij1, dat er alsnog een aanslag beraamd wordt op de beurzen v(a,n de lusiteraars, waarbij1 de sectarische ver- eenigingen aan het langste eind zullen trekken, zulks weer ten kóste van de A.V.R.O. Een belasting, die zou moeten dienen om de politieke en religieuze sectarische vereenigingen aan inkomsten te helpen. Wat zou dat een populaire belasting worden Geslaagd voor het Esperantoexamen A. de heer J. O ssewti arde te Iers e'ke, Te Nijmegen is overleden op 67- jarigen leeftijd de heer P. Oosterle«( Namens het Nieuw Feministisch Secre tariaat te Zaamdam "heeft mevr. A. V. VeenBrons (Famke) in een'' adres aan de Eerste Kamer verzocht het wetsont werp tot herziening der gemeentewet te verwerpen, omdat 't door 't amendement inzake de benoembaarheid der vrouw tot burgemeester voorloopig misschien indirecte, maar niet minder buitenge woon gevaarlijke consequenties voor de samenleving bevat. 'In het adres wordt betoogd, dat een volk of een partij, dat zijn gezaghebbende ambten in de handen van vrouwen gaat leggen daarmede naar buiten toont dat het niet meer de mannen beschikbaar heeft, die voor deze ambten beter in ,aMimeriting zouden kunnen komen en die deze ambten beter en krachtiger zou den kunnen vervullen. Het drukt (daarmede op zich zelf een stempel van degeneratie en verzwakt daardoor tegen over de menigte in het eigen land even als tegenover het buitenland zijn positie en prestige.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5