DE WATERLEIDING OP SCHOUWEN. De Directeur-Generaal van de Volksgezondheid, Mr. Lietaert Peerbolte, stelt het pompstation ,,de Blinkert" in werking. LEGER EN VLOOT. Handel, Nijverheid en Visscherij GEMENGD NIEUWS. WEERBERICHT etc. belangrijke étappe op den weg naar het doel worden beschouwd, omdat nu voor 't eerst de vijf grootste zeemogendheden met elkaar besproken in hoeverre zij hunne vloten zouden kunnen en durven verminderen. Doch tegenover weder- zijdsch wantrouwen was de „durf" nog niet heel groot. Het vertrouwen moet dus worden versterkt: van land tot land, van ras tot ras, van mensch tot mensch. Jn het licht der vrees moet ook wor den bezien wat Italië en Frankrijk van elkander >erwijderd houdt. Spr. gmg de Fransche vrees na voor de groei' en ont wikkeling van het Italiaansche volksbe wustzijn; vrees voor een mogelijk op- eischen der fascistische regeering van Z. 0, hoek van Frankrijk. Vandaar Frankrijks wenschen een overmacht te hebben, en zijn afwijzende houding tegen over Italië's pantserseisch, door Grandi gesteld in de voornaamste plaats als eisch van recht en als gewichtige stap in de richting der algemeene ontwapening; omdat, naar hij zeide, geen staat meer bevreesd voor een andere hoefde te zijn, als de krijgsmacht van den een dien ander niet overtrof. Italië is dan bereid de bewapening zoover te verminderen als Frankrijk maar wil. Door de vlootconferentie is het Fransch-Italiaansch probleem op den voorgrond geschoven. Tegenover den Volkenbond en de publieke opinie zijn de regeeringen dier staten nu gedwongen deze moeilijkheid op te lossen. 'Spr. vindt dat bijeenkomsten als de vlootconferentie slechts indirect vredes werk mogen heeten. Oorlog is geen schaakspel waarin men afspreekt met evenveel stukken te beginnen. Daarom zijn dergelijke conferenties gedoemd teleur te stellen, maar toch ligt er de tendenz aan ten grondslag elkaar te ont moeten aan de groene tafel en niet op het' slagveld en dat iedere geschrapte legerdivisie, ieder afgevoerd slagschip millioenen vrij maakt voor productieve doeleinden. Wij moeten de regeeringen aan ook aanmoedigen op hun voortgang. Spr. behandelde daarop de Euro- peesche federatie, het bekende plan van Briand. Spr, herinnerde hierbij aan de de ideeën van den Oostenrijker graaf Coudenhove-Kalengji, na den groo- ten oorlog, voer een vereenigd Europa. Spr. recapituleerde de in vorige ver gaderingen reeds besproken bezwaren: le. dat het Britsche rijk bulten dit plan zou moeten vallen, tenzij Engeland de 'band met de Dominions prijs mocht wil len geven; 2e. dat een vereenigd Europa a.h.w. vanzelf de vorming van e'en P!an- Azië; een Pan-Amerik,a en wellicht een Pan-Afrika in het leven zou roepen, en de tegenstelling met de andere rasslem eerder zou verscherpen dan uitwisschen^ ,3e. dat waar de Volkenbond reedsi een verbond is van alle volkeren ter wereld, althans bedoelt dit te zijn, een Euroi- peesche Statenbond eerder een stap te rug gelijkt dan een stap vooruit en da,ar- door het Volkenbondswebk afbreuk zou doen. 1 Voor vele echter zal Briands Europee sche federatie wèl aanvaardbaar zijn, •Want zijn voorstel intusséhen reeds het voorstel der Fransche regeering stelt voorop: dat de E uropeesclic samenwerking moet worden verzekerd in verband met den Volkenbond, d.w.z. onder voor waarden die zullen strekken tot verster king] van den Volkenbond en tot verge- makkeling van zijn werk; dat de Europeesche Unie tot stand moet komen in volledige vriendschap met alle vreemde Stalen ter w'ereld, die oprecht belangstelten in de bevordering van den wereldvrede; dat de vorming vain een federalen bond de souvereine rechten der leden niet zal aantasten. De hoofdpunten van het plan zijn: lo een vastlegging: in beginsel van de mo- reele eenheid van Europla, de solidariteit der Euoperesche Staten; 2o de vorming van een mechanisme, een orgaan dus dat de federatieve Unie leidt, en wel bestaande in aj) een regelmatige Europeesche conferentie die de leiding heeft; b') een uitvoerend org'aan, een permanent politiek comité, practisch dus een dagelijksch bestuur; c) een secreta riaat. Spr. wees er op dat met de grootste IbmziChtigjheid in het Franseihje voorstel woorden worden vermeden ,dte door hun geijkte beteekenis zouden doen den ken aan een werkelijk oppergezag waar aan 'de leden van den Bond de Souve reine staten van Europa ondergeschikt zouden zijn. Men voelt hier groeien dé gedachte aan een vereenigd Europeesch rijk of Statenbond, waarin geleidelijk de politieke grenzen zullen worden vervaagd en ein delijk uitgewischt en de verschillende volken hun eenheid zullen gaan beseffen. Engeland staat, igelijk te verwachten was vrij koel tegenover dit plan, doordat 't verbonden is met de Dominions; en ziet speciaal moeilijkheden op econo misch gebied. Ten derde behandelde mr. van Deinse uitvoerig de verkeerde vredespropaigan- da, die niet leidt tot evolutie, doch tot revolutie. Spr. bedoelt dan speciaal die propaganda ,die dienstweigering pre dikt en weerloosheid, eenzijdige en totale ontwapening. Dienstweigering kan het gevolg zijn van een diep innerlijk conflict in een ernstig mensch, hij komt voor 'keuze Lusschen /le eerste plicht van den staats burgers, de gehoorzaamheid aan de wet, en de innerlijke stem ,die hem belet den 5Jr oetler-mensch te dooden. Doch dit probleem wordt eerst dan zuiver gesteld, als er oor Lag is, en het stellen er van houdt de oorlog nieÊ buiten het land. Propaganda voor dienstweigering, aldus spr. ondermijnt noodzakelijkerwijze het gezag van de wet, van den staait, en kweekt opstand leigen staatswetten, tegen staatsgezag, en derhalve revolutie. Langs evoiutionairen of parlementairen weg trachte men afschafffing van den alge- meenen dienstplicht le bereiken, vermin dering van bewapening of desnoods ont wapening. Weerloosheid zal als een andere staat ons de oorlog aandoet ons niet haten. Dat de vijand een slag in de lucht zou doen is een miskenning' van de voorstel ling dat de oorlqg geen doel is, doch slechts middel om een bepaald doel te bereiken. Of wij verliezen onze zelfstandigheid als natie, of wij worden zelf oorlogs- toomeel. In onze rechtsstaat is persoonlijke on schadelijkheid, individueele weerloosheid mogelijk, zelfs verplicht doordat wij be scherming hebben van justitie en politie, die desnoods geweldaidijg optreedt. In de samenleving der volkeren, zelfs binnen den Volkenbond, bestaat zooda nige machtspositie nog niet, al is men er aan bezig, derhalve moeten de leden el kaar bijspringen in geval van nood, weerloozen zijn daartoe niet in staat en dus kan weerloosheid in deze omstandig heden niet bijdragen tot handhaving van vrede en orde in de wereld. De leuze 1 an algeheele ontwapening is dus niet ce vereenigen met Je gedachte aan een geordende samenlev'ng der volkeren Deze leuze wordt dan ook gaarne gepropageerd door hen, die afkeerig zijn van orde, veiligheid, wetma tigheid en rechtmatigheid, en die in een omverwerping der maatschappij hun heil zien. Onder de schoonschijnende leuze van ontwapening willen zij den burger oorlog, de revolutie. En revolutie ligt heel ver van vrede Hoedt u, vredes- vrienden, voor de revolutionaire ele menten, waarmee ge argeloos samen werkt, zei Mr. Van Deinse. Onze doel stelling moet zijn de geleidelijke toename van veiligheid en vertrouwen, met als ge volg de vermindering der defensie middelen, tot zoover de veiligheid 't toelaat. De oorzaken der oorlogen moeten wor den opgezocht, en weggenomen en het is dit werk dat onverdroten wordt voort gezet. Spr. eindigde met de hoop uit té spre ken dat de gevoelens van broederschap, de liefde van onze medemenschen in stijgende mate de wereld moge voort stuwen op den weg naar de Eenheid. Mr.* v. d. V e u r dankte de voorzitter voor diens rede, en las nog een tweetal gedichten uit den bundel van Martien Beversluis voor. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Wederom zijn enkele stukken versche nen voor de a.s. vergadering 'van de Provinciale Staten en wel ten eerste ber, treffende Overname Electriciteitsbedrijven- Ged. Staten kunnen zich vereenigen met een schrijven van den Raad van Be stuur der N.V, „P.Z.E.M." betreffende de overneming van de electriciteiflsbedrij- ven der gemeenten Boschkapelle en Stoppeldijk. Voor overneming van die bedrijven zijn bedragen noodig onder- scheidelijk van f 5000 en f 20.000, terwijl voorts een bedrag van f 16.000 noodig is om te geraken tot vermindering van dc stroomverliezen, welke in deze beide ge meenten ten gevolge van de bestaande tusschentransformatie geleden worden Ged. Staten stellen daarom voor aan de P.Z.E.M. voor dit doel een c.rediet te verleenen van f 41.000. Passagierstarieven Prov. Stoom bootdiensten. Naar aanleiding van het adres van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer b' Breskens om verlaging van de pasT- gierstarieven op het traject Vlissingen- Breskens, waarmede dat van gemeenten, besturen van vereenigingen tot bevor dering van V. V. en die der K.N.A.C, en A.N.W.B. adheasie betuigden en van een verzoek van de Alg. Nederl. Ver eeniging tot bevordering van het V. V. hebben Ged. Staten doen nagaan, welke de financieele gevolgen zouden zijn ge weest, indien over 1929 eene verminde- ring van 20, 25 of 331l3 pet. op de alge meene passagierstarieven der stoom bootdiensten was toegepast. De op brengst van het passagiersvervoer be droeg op alle lijnen op de Westerschelde inclusief de tram VlakeHansweert rond f 286.789, de reductie zou dus heb ben bedragen f 57357 bij 20 pet.; f 71697 bij 25 pet. en f 95596 bij 331/:. pet. Hiervan zou voor rekening van de Provincie gekomen zijn resp. f 11471; f 14339 en f 19119, De Rijksbijdrage in het tekort zou, bij geen bezwaar van wege den Minister, hooger zijn geweest resp. f 45886, f 57357 en f 76477. De Oosterschelde dienst die nu f 62687 op bracht, zou dan aan passa giersvervoer minder hebben opgebracht f 12537, f 15671 of f 20895, welke som men geheel ten laste der Provincie zou den zijn gekomen. Bij de groote onzekerheid of en in welke mate een dier tariefsverlagingen invloed op het verkeer zou hebben uit geoefend, is daarmede geen rekening ge houden. Met het oog op den toestand der Prov, financiën en bij de onzekerheid of de Minister van Waterstaat eene algemeene tariefsverlaging, in verhand met de be doelde verhooging der Rijksbijdrage, wel zou goedkeuren, meenden Ged. Staten tot die verlaging niet te moeten over gaan. De belangen van de inwoners der pro vincie en die van de haar bezoekende vreemdelingen zullen evenwel, zij het op bescheidener schaal, toch reeds eeniger- mate gediend zijn door in het reissei- zoen, waarin het meeste verkeer plaats heeft, gelegenheid te geven op goed- koopere biljetten te reizen. In elk geval zal dit niet zulke ongunstige uitkomsten geven als een algemeene verlaging der personentarieven. Mitsdien besloten Ged. Staten, aan de verlangens van adressan ten in zooverre te voldoen door de één- daagsche retourbiljetten tegen den prijs van gezelschapskaarten, d.i. tweederde van den prijs van enkele reiskaarten, ge durende de zomerdienstregeling, inge gaan 15 Mei, verkrijgbaar te stellen. Tot heden was dit slechts het geval van 15 Juli tot 30 September. Ook van 18 tot en met 23 April (Paschen) waren ze verkrijgbaar. Het kwam hem billijk voor, dat die regeling niet alleen zou gelden voor het traject VlissingenBreskens, maar voor alle trajecten van den Wester- en Ooster schelde dienst. Daar de Minister voor 10 Mei geen bezwaar tegen deze rege ling inbracht, kon worden aangenomen, dat hij die niet had. De motie van Dixhoorn. In de vergadering van 13 Maart werd door wijlen den heer van Dixhoorn een motie ingediend naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van Ged. Staten, inhoudende een zienswijze van den Mi nister van Waterstaat over de Provin ciale stoombootdiensten, in welke motie Ged. Staten worden uitgenoodigd er bij den Minister van Waterstaat met den meest mogelijken nadruk op aan te drin gen, dat in de bestaande regeling der Rijksbijdrage geenerlei verandering ten ongunste der Provincie worde gebracht. Deze motie werd in handen gesteld van Ged. Staten om advies en deze dee- len nu mede, dat de inhoud hunne vol ledige instemming had, en zij stelden zich in verbinding met den Minister, te meer omdat zij zich tegenover dien be windsman hadden voorbehouden, op de aangelegenheid, welke aanleiding had gegeven tot het indienen der motie-Van Dixhoorn, nog terug te komen. Onder overlegging van de gevoerde correspondentie vjmi het schrijven van den minister zullen kennis nemen; er blijkt uit, dat, althans voorloopig, een wijzi ging in de regeling, die gelden voor de berekening der Rijksbijdrage niet is te duchten. Dat in de toekomst, bij geheel gewijzigde omstandigheden, wijziging ook van deze regelen, noodig kan blijken, ontkennen Ged. Staten niet, doch dat zoodanige gewijzigde omstandigheden thans nog niet zijn ingetreden, staat tusschen alle betrokken partijen wel vast. De motie-van Dixhoorn heeft in middels haar bestaansgrond verloren, zij zou gevoeglijk kunnen worden ingetrok ken of althans buiten behandeling wor den gelaten. Uit de correspondentie teekenen wij nog aan, dat de Minister van Water staat van meening is, dat als de wegen naar de drie veeren, BreskensVlissin gen; NeuzenHoedekenskerke en Walz- oordenHansweert geheel gereed zijn, de lijn TerneuzenVlissingen geen alge meen belang meer is en dus geheel van de Rijkssubsidie moet worden „uitge sloten. Kapitein J. K. Visser van. het lie Regiment Infanterie te B. op Zoom wordt naar de Avondster meldt binnenklort over geplaatst bij den Vrij willigen Landstorm te Middelburg. IBij Kon. besluit is met ingang vajni 8 Juni aan den reserve-Iuitieniajili-kjoloinejl G. van Tien hoven, vain het 1ste rejg. infan terie op het daartoe door hem gedaiam verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Lichting 1931. IBjj Kon. 'besluit is bepaald dat van de voor inlijving aangewezen personen der lichting 1931 24728 worden bestemd tot igewoon dienstplichtige, van wie 1143 voor de zeemacht. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Aan het jaarverslag over 1929 van de Kamer van Koophandel en Fatoriekjen voor de Zeeuwsche eilanden is het vol* Igleride onleend: In het verslagjaar werden 279 certifi caten! van oorsprong en andere verklfa- ringen afgegeven of handteekeningjen ge legaliseerd. i; i Op 31 December 1928 bedroog het aantal ingeschreven zaken in het han delsregister 2467, ingeschreven werden 69 nieuwe, opgeheven 104, zoodat op 31 Dec. 1929 2432 stonden ingeschrevein Verder hadden 267 wijzigingen in idle in schrijvingen plaats. Van de gelegenheid om inzage, of af schrift te verkrijigeti van het in het flain- delsregistetr ingeschrevene, werd ook! in het afigieloopen jaar wéder geregeld ge bruik gemaakt. 'Bedroeg het aantal inlichtingen in 1922 489 mondelinge en 28 schriftelijke over 1923 was dit 1103' ett 107, 1924 1244 en 109, 1925 1252 en 132; 1926 1^69 en 110; 1927 1703 en 1:32; 1928 2254 en 121 en 1929 2884 en 172. - -v Onder het hoofd „toestand van han del en nijverheid" wordt gewezen op'de werkloosheid en arbeidsbemiddeling. De werkloosheid was niet zoo bijzonder groot, do<*h de werkverschaffing kon te Middelburg niet worden stopgezet. Het pantal aanvragen voor plaatsing steeg van 1372 tot 1409; het aantal aanbie dingen daalde van 2340 op 2175; het aantal plaatsingen van 1154 op 1032 en het aantal voldane aanvragen van 1044 tot 980. "In hel gebied der kamer werden 19 personen failliet verklaard tegen '24 ïn 1928 en 40 in 1927. Betreffende de .graanhandel kan ge zegd worden dat 1929 nog al mede' liep-, doch dat in Januari j.l. de malaise begon. De prijzen der oesters zijn laag1 en er wordt weer evenals voor de samenwer king aan eiken prijs verkocht. De mos selkweekers daarentegen hadden zonder uitzondering een goed jaar. Betreffende de Indische cultuurmaatschappijen in het gebied der Kamer gevestigd, wordt ge zegd, dat bij1 de Rubberniaajtschappijen de gang van zaken onbevredigend Was', in verband met den lagen prijs van het pro duct. De resultaten van de Koffiecultuur- maatschappijen waren niet ongunstig. De Zeeuwsche boomkweekers kunnen over het jaar 1929 in alle opzichten te vreden zijn, en dat jaar was voor de zaaizjaadhandelaren niet bepaald ongun stig. De schade aan den bloembollfenteell door de vorst, werd door zeer hoog op- loopende prijzen goed gemaakt. Ongelukken. Donderdagmiddag had aan den Frie- sichen 'Straatweg te Groningen een ernstige botsing plaats tusschen een auto en een vrachtauto. De chauffeur van hef eerste voertuig werd gewond aan het linkeroog terwijl de ander een séhe- delwond bekwam. Zijn vrouw, die naast hem zat, liep een lichte hersensohjuddilig op en werd bovendien gewond aan hoofd eu rechterbeen. Donderdagavond reed zekere O. uit Breda op zijn motor op den rijksweg te G i 1 z e n. Op een kruispunt wilde hij' een vrachtauto voorlangs passeeren. Daar bij kwam O. in botsing meit den auto, waardoor hij viel en een zijner beenen verbrijzeld werd. Branden. .Woensdagnacht brak er brand uit in een arbeiderswoning onder Papen- ti recht, die zoo 'snel om zich heen- greep, dat weldra ook twee belendende perceel-en 'in lichte laaie stonden. Van de drie huizen blééf vrijwel niets' over. EEN AANRANDING. De boerenar beider S. B. te Benschop vervoegde 6 Juni. Barometerstanden. "Hoogste: 771.3 te Dlantzig. Laagste: 746.5 ite Andanes. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur van gistermiddag tot hedenmiddag 12 uur: Hoogste84 gr. Laagste: 57 gr. Weersverwachting van het K. N. M. Ls Zwakke tot matige O. tot Z. O. wind'. Later, wellicht toenemende, bewolking. Droog weer, behoudens "later wellicht geringe kans op onweer. Aanvankelijk! warm. Zaterdag 7 Juni. Zon op 4.42; onder 9.16. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere gij- en voertuigen 9.46. Maan op 5.15 n.m.; onder 2.44 v.m: Volle maan 11 Juni. HOOGWATER VLISSINGEN. Z o m e r t ij d. Zaterdag 7 Juni 11.37 23.58 Zondag 8 12.28 24.46 Maandag 9 13.16 Dinsdag 10 1.30 13 59 Woensdag 11 2.12 1436 Donderdag 12 2.55 15.15 Vrijdag 13 3 35 15.51 zichj naar het U. D. meldt: daar ter plaatse aan dé woning van den heer A. de V. Deze was echter afwezig waarop de man de nog jonge vrouw aanviel om met haar niet nader 'te noemen handelingen te plegen. De vrouw ver weerde zich heftig, waarop de bruut haar met een bezem ernstig mishan delde. f Daarop verliet hij de woning en vlucht te het land in. Mét gehavende kleederen en van top 'tot teen bemodderd, kwam "hij in Montfoort aan en begaf zich di rect naar hét bureau van politie, met de meiledeeling dat hij een moord had be gaan. l i T{jj werd in verzekerde bewaring ge houden. De toestand der jonge vrouw was goéd, die der oudere vrouw minder gun- tig f li' HET DRAMA TE CAMBRIDGE. D« rechercheur met den rang van sergeant, Willis, die aan het noodlottjg diner van het King's College te Cambridge, waarij prof. Woleaston door een Student werd doodgeschoten, door 'den zelfden student levensgevaarlijk gewond werd, is aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. GEHEELE FAMILIE UITGEMOORD. De Parijsche correspondent der Msb. tmekll: Een afschuwelijke misdaad is te Saulty d'Arret, tusschen Atrecht en Doul- lens, ontdekt. Omwoneiiden zagen rook uit het postkantoortje komen en snel den toe om den brand te (blusSchen. Zij vonden bij het binnendringen den postdirecteur, diens vrouw en zijn 10- jarig zoontje met bijlslagen vermoord op pen grond liggen. Men kon nog bijtijds de lijken weg trekken om ze niet door het vuur te (doen aantasten. Het is geleken, dat diefstal is' <ge:~ pleegd in het postkantoor én dat de misdadiger, of om zich van de waarden le verzekeren eerst den postdirecteur^ die in zijn woning kantoor Meld, en diens familie heeft omgebracht, of zich van de igeTuigen van zijn vergrijp heeft wil len ontdoen. DRIE KINDEREN BIJ EEN BRAND, OMGEKOMEN. Bij een brand in het dorp Wiecki in de buurt van Czen- stochau zijn 49 woonhuizen en 38 schu ren en stallen in jte asch gelegd. In de buurt van Krakau ontstond brand in een boerderij, waarbij 3 kleine kinderen om het leven zijn gekomen. AUTO IN EEN RAVIJN. Op den langs een ravijn loopenden staaJtwég te Holzenheim kwam een auto door le ver uitwijken te dicht bij den kant van den weg en stortte naar beneden. De auto sloeg verscheidene malen over den kop. Alle vijf inzittenden onder wie twee dames .werdén zwaar gewond. Marietje: „Het is wat prettig BetSv, om een aardig uitziende kinder juf te heb- ben, nu zegt de parkwachter niets, als we in het gras gaan loopen." (Humorist).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6