OMTWEE PANTSERKRUISERS BESTEL TIJDIG TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 3 JUNI 193 0. No. 12 9. De „Financieele Verhouding" en de Gemeentelijke Belastingen. II. ZEELAND. ïmportr. N.V. Hollandsche Overman Banden Mij, Amsterdam N, Vertegenw. te Middelburg, Nieuwstraat G 218, WEERBERICHT etc. Woensdag 4 Juni 8 08 20.32 Donderdag 5 9.24 21.50 Viijdag 6 10 35 22 59 Zaterdag 7 11.37 23.58 Zondag 8 12.28 24.46 Maandag 9 13.16 Dinsdag 10 13.30 13.59 We zagen, hoe de ernstige financieele toestand van vele gemeenten leidde tot indiening van een wetsontwerp, dat zoo wel verbetering van dezen toestand als een meer gelijkmatigen belastingdru e- oogde. Tevens wilde het een einde ma ken aan de forensen-belasting, die tot onbillijkheden en tot veel administra tieven rompslomp aanleiding aat. Daar het van geen practisch belang is de lotgevallen van dit ontwerp in de Staten-Generaal te volgen, kunnen we dadelijk overgaan tot het beschouwen van den tekst, zooals deze als wet van 15 Juli 1929 in het Staatsblad no, 388 van dat jaar is opgenomen, Het belangrijkste wat deze wet brengt is ongetwijfeld de instelling van een gemeente-fonds, dat in hoofdzaak ge1 vormd wordt door de opbrengst eener nieuwe inkomstenbelasting, (de gemeen tefondsbelasting). Uit dit fonds, ontvan gen de gemeenten jaarlijks een bedrag, dat verband houdt èn met de draag kracht der ingezetenen, èn met den om vang harer behoeften. Tevens wordt de gemeentelijke inkomstenbelasting (als mede de gemeentelijke opcenten op de rijks-inkomstenbelasting) afgeschaft. Het kenmerkende verschil tusschen de bestaande en de nieuwe regeling is dus dit, dat er géén verband meer zal zijn tusschen de uitgaven eener gemeente en het bedrag, dat de ingezetenen dier ge meente aan inkomstenbelasting op te brengen hebben. Enkele cijfers kunnen dit verduidelijken Het is denkbaar, dat twee gemeenten met een gelijk aantal inwoners, A en B, thans ieder een zelfde bedrag aan in komstenbelasting van hun ingezetenen vorderen, b.v. f 50.000. In A zijn de belastingschuldigen echter welgestelder, zoodat de belasting op de B-enaars veel zwaarder drukt. Door de nieuwe regeling verandert dit evenwel. Alle Nederlan ders moeten nu volgens hetzelfde tarief in de gemeentefondsbelasting bijdragen, zoodat de arme menschen uit B tezamen veel minder dan de rijke uit A verschul digd zijn, b.v. f 20.000.en f 70.000, Wat de gemeentekas in B -en in A nu ontvangen is echter geen f 20.000 en f 70.000, doch een bedrag dat, zooals boven reeds gezegd is, afhangt van de draagkracht der ingezetenen en de be hoeften der gemeenten. Gesteld dat de behoeften van A groo- ter zijn dan die van B, dan zou A meer uit het fonds moeten krijgen. Echter is de draagkracht er eveneens grooter, wat een tegengestelde werking heeft, zoodat het zeer wel mogelijk is, dat beide gemeenten een gelijke uitkeering ontvangen van b.v. f 40.000Het resul taat zal dan zijn, dat de ingezetenen van het rijke A f 30.000.méér, die van het arme B f 20.000.minder aan gemeentefonds-belasting moeten opbren gen, dan de gemeente hunner inwoning uit dit fonds uitgekeerd krijgt. In het bovenstaande werd terwille van de bevattelijkheid, met twee be langrijke bepalingen der wet geen reke ning gehouden. De eerste aanvulling is deze, da: er ook 50 opcenten op de vermogensbelas ting 'en bate van het fonds geheven zul len worden, terwijl de gemeenten voort aan, inplaats van 100, ten hoogste 50 van deze opcenten zullen mogen heffen. Hel stelsel werkt dus, zoowel ten opzichte van de belasting op het inkomen, als met betrekking tot die op het vermogen, nivelleerend, maakt althans den druk ge lijkmatiger. In de tweede plaats moet er op ge wezen worden dat (zooals thans reeds het geval is) de gemeenten een gedechc van de jaarwedden van hun burgemees door E. PHILLIPS OPPENHEIM, 56. Louis keek een paar oogenblikken zwijgend voor zich uit en antwoordde ten slotte: ,,Ik wil u de waarheid niet ont houden, mijnheer. Volgens de landswet ten neemt de heer Delora deel aan een complot." „Van politieken aard?" ,,Neen, het is een complot dat ten doel heeft hem en alle andere deelnemers er aan schatrijk te maken." „Maar Delora is toch al zeer rijk?" „Onze vriend heeft gespeculeerd", antwoordde Louis, „en danig verloren daarbij. Bovendien houdt hij er van zich in gewaagde ondernemingen te steken. En mag ik nu uw antwoord vernemen kapitein „Er zal strijd tusschen ons zijn, Louis, ik wil je dat onomwonden zeggen. Moet ik straf beloopen omdat ik tegenover Tapilow als mijn eigen rechter ben op getreden, welnu dan ben ik te allen tijde bereid mij daarvoor te verantwoorden. Wat jou en Delora betreft, alsmede jullie partijgenooten, wie het dan ook zijn mo gen, betreft, ook tegenover u allen aan-1 ter en secretaris vergoed krijgen. Daai dit in den vervolge uit het fonds ge schiedt, is dit niet in zijn geheel voor verdeeling volgens bovenomschreven re geling beschikbaar. Trouwens, ook op deze regeling zelf bestaat een uitzonde ring. De gemeenten zullen namelijk nooit minder of meer dan bepaalde, in de wet aangegeven, bedragen kunnen ontvangen. Deze bedragen houden verband met hetgeen tot heden als rijksuitkeering ont vangen werd, met de opbrengst der ge meentelijke inkomstenbelasting en met die der personeele belasting. Men moet dit echter als 'n overgangsbepaling be schouwen, die slechts gedurende een beperkt aantal jaren van beteekenis is. Aan het beginsel der regeling doet zij dan ook niet zooveel af. Thans zullen we het tarief der ge meentefonds-belasting aan de hand van een paar cijfers nagaan. De belasting be draagt bij een belastbare som van minder dan f 800.niets, f 800.— f 1 f 900.— f 3.— f 1200.— f 9.— f 2000.— f 30.— f 4000.— f 90.— f 10000.— f 360.— enz. enz. Er is dus progressie, doch in mindere mate dan bij de rijks-inkomstenbelas- ting. Nu is dit tarief evenwel niet voor allen onveranderd van kracht. Ten eerste is, in verband met den hoogeren levens standaard, de belasting iets lager in de drie groote steden van ons land. Ten tweede hebben de gemeenten de bevoegdheid, de belasting reeds bij f 700 of f 600 te doen beginnen, al naar dat zij zich in de tweede of derde klasse rangschikken en niet in de eerste, waar voor bovenstaand tarief geldt. Ten derde is er een kinderaftrek en begint de belasting voor ongehuwden steeds f 100 lager dan volgens ge noemd tarief, dat voor gehuwden geldt. De zaak is dus deze, dat er één tarief bestaat, dat bij een ander inkomen begint te loopen, al naar de klasse en al naar het niet of wel gehuwd zijn. Het mini mum, f 1.zijnde, betalen gehuwden in gemeenten der eerste klassen (zie bo ven), dit bij een inkomen van f 800,— die in de tweede bij f 700.die in de derde bij f 600.ongehuwden resp. reeds bij f 700,f 600.en f 500. \Drie gulden/ betalen gehuwden in de eerste klasse bij f 900.die in de tweede bij f 800.en zoo vervolgens. Nu doet het vreemd aan, dat de ge meenteraad zelf te bepalen krijgt in welke klasse een gemeente gerangschikt zal worden, omdat de gemeentefondsbe lasting, niet de gemeente, doch het ge meentefonds ten goede komt. Zou dit inderdaad zoo zijn, dan plaatsten al onze vroede vaderen hun gemeente natuurlijk in de eerste klasse, omdat wij dan het minst te betalen zouden hebben. De wet bepaalt evenwel, dat wat de belas tingplichtigen meer betalen, als gevolg der rangschikking in de tweede of derde klasse, niet het fonds, doch de kas hun ner gemeente rechtstreeks uitgekeerd wordt. Deze bevoegdheid is den gemeentera den gegeven omdat zij ook thans, met betrekking tot de plaatselijke inkomsten belasting, een dergelijke bevoegdheid bezitten. Bij het verschil in beteekenis tusschen een zelfde inkomen in een stad of ten plattelande heeft zij inderdaad wel eenig recht van bestaan. Voor een volgend artikel bewaren we de voornaamste overige bepalingen der wet, (Slot volgt.) vaard ik den strijd. Ik ben ernstig van plan, ter willen van het jonge meisje, dat in dit hotel vertoeft, aan al dat geheim gedoe een eind te maken en zoo noodig haar daaraan te onttrekken." Louis kneep zijn oogen half dicht, en keek mij aan op een wijze, die wel ge schikt was iemand vrees aan te jagen. „Dat spijt mij werkelijk," zeide hij. „Zelfs als u er de voorkeur aan had ge geven onzijdig te blijven „Da zou mij alleen mogelijk zijn, indien ik in de gelegenheid werd gesteld juf frouw Delora zoo dikwijls te ontmoeten als ik het wenschte." „Als dat in orde ware te brengen", zei Louis nadrukkelijk. „Neen, ik beloof niets Ik zeg alleen dat, als dat in orde was te brengen, dat u niet langer uw zoeken naar Delora zou moeten voort zetten en u niet verder met de zaak zou bemoeien." „Neen, Louis, dat zou ik alleen doen wanneer ik de overtuiging had gekregen, dat juffrouw Delora zelve in deze zaken gemengd is geworden. Dan kunnen jullie allemaal voor mijn part naar den duivel loopen „U stelt dus alleen belang in de jonge dame?" vroeg Louis. „In haar en niemand anders," erkende ik. „Ondanks wat je mij hebt medege deeld en wat ik heb vermoed, zou de omstandigheid, dat je mij te Parijs hebt bijgestaan, reeds voldoende voor mij zijn om mijn schouders op te halen en door Fransche ingenieurs in Zeeland. Een 60 leden van de Societé des In génieurs civils de France, die een zes- daajgsche excursie maken en van wie ehkele van 'hun dames; vergezeld zijn vertrokken heden morgjen met autocars der firma A. W. Smits: uit Antweirpejn om Zuid-Beveland en Walcheren te be zichtigen 'Te Goes werd'een kort be zoek aan de Markt getortacht en dajarn,a| over Middelburg naar VH&ssingein gereden en wel naar de; buitenhaven. Onder leiding van ir. IJ. van Oordt. hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat, werden bezichtijgd de nieu we havenwerken, Rhs nieuwe keersluis en de voor vertrek gereed liggende mail boot der Stoomvaartmaja/tschajppij „Zee land.' Hierna werd naar het Grand Hotel B|rila,ninid gereden, waar de lunch werd gebruikt. De bimgjemee,ster van Vlissingen, de heer C. A. van AVfcelderen, heette hier die deelnemers in Nedenland hartelijk wel kom. Al is het doel van het bezoek! aan Walcheren vooralt om ©enige uit een technisch oogpunt interessante zaken te aanschouwen zoo twijfelt spr. er toch niet aan of de tocht door de moojie vruchtbare Zeeuwsche eilanden Zuid-Be veland en W.ailcheren zal allen aangew naam getroffen hebben. Reeds bij liet bezoek aan de markt te Gneis, zullen zij bemerkt hebben hoe vriendelijk men hen hier tegemoet trad en die indruk zal nog worden versterkt bij den middag rit over Walcheren, den schoonen tuin vani Zeeland, thans getooid in zijn mooi- stenl voorjaarsdos. De Nederlanders eeren de Fransehen als een volk van vernuft en .smaak, zoodat niet .alleen apn d|e dames, hel Zeeuwsche natuurschoon een aangename dag mo.ge verschaffen. Maar bovenal hoopt ,spr. dat de bezoeker-s te vreden zullen zijn over de bezichtiging rder waterbouwkundige werken, waar zij .één land bezoeken, waar de, ingenieurs1 ini hoog aanzien slaan en waar voor,al de waterstaatkundig© ingenieurs, geoefend en geistaaldll door hun eeuwen! an gen strijd tegen h(et water, groote triumphen héb ben weljeri te behalen. Spr. noemde ails de bezochte werken die ter ver,gboo ting van de buitenhaven, ,de interessante aan- legbrug voor de molorveerboót naar Blreskens en de groote .keersluis, waar aan de laatste hand wordt gelegd en die een breedte heeft van 35 M. Nog wachtte een 'bezoek aan den gewelcU ig|en Wies t Ie a pe 1 s chen Zeedijk, die het eiland beveiligt voor de grootste stormvlóeiden, en het nieuwe geniaal van den Polder Walcheren le Middelburg. Waar de tijd ontbrak voor een officieel© ontvangst op het Stadhuis is spr. zeer dank'ba;ar, het aainl dezen disch te kunnen doen, watart- bij hij mede namens do anndere •Ne- derlandsche gasten dank brengt voor de zeer gewaardeerde gastvrijheid. Na de hoop te hebben uilgesproken, dat allen aangename herinneringen aan deze excursie zullen 'bewaren, eindigde spr. met een dronk op het welzijn van dje Société eni in het 'bijzonder van hare vertegenwoordigers aan tafel. Na de lunch vertrok het gezets'hap met de touringcars naar den Westka- pelschen dijk, die onder leiding! van het bestuur vani den Polder Wialcheren werd bezichtigd, terwijl de inlgenienr van den Polder, jhr. .J. L. Bore,el j inlichtin gen verschafte. Naaat de gasten me.t groote bje'liangl stelling dit reuzenwerk hadden aan schouwd, werd over Domburg naar Zee duim gereden, het buiten van den voor zitter van den Polder, mr. IJ. F. Lanföi heer, die de neeren een thé aanbood Over Veere werd Middelburg bereikt. Iiier werd in café „De Eendrapht" teen maaltijd gebruikt, waarna de hee ren met de motor veerboot van Vlissin- igen naar Breskens zouden oversteken, om per autocars naar Oslende door te reizen. Morgen, den laats ten dag van de ex cursie staan o.a. bezoeken aan Biruiggja, Dixmuiden, Ieperen en Rijssel op hel programma. Van laatstgenoemd® plaats wordt de reis per trein besloten en zijn de heeren tegen half acht te Parijs terug. Uitstapjes van Antwerpen naar Walcheren. De vereenigiug tot bevordering van het Vreemdelinglenverkeer op Wialcheren heelt een welkomen steun gekregen bij haar streven om bezoekers van de ten toonstelling le Antwerpen te bewegen een daigibezoek aan Wialcheren te oren gen. De lieer IJ. P. M. Vertinden te plier- Iglem op Zoom en de heer Emile Wlirtz' te Antwerpen hebben in samenwerking met den heer Tliorenaar, exploitant van den autobusdienst Bergen ,op Zoonn—Roosen daal, 'besloten z,oo mogelijk dagelijksche tochten te exploiteeren van Antwerpen naar Middelburg met een der flinke auto bus,sen van genoemde onderneming. Gisteren is de. eerste rit gemaakt, en hadden genoemde heeren daartoe ook vertegenwoordigers van alle, te Antwer pen verschijnende couranten uilgenoo- 'digid, van wie een 13-tal zich bereid hadden verklaard mede te gjaan. Tegen 12 uur kwamen de dames en heeren er waren ook reeds de eerste betalende deelnemers bij te Middelburg aan en bezichtigden een deel der stad, een bezoek brengend aan het bureel van de V. V. Tegen één uur vereeinigden aïle zich in het hotel de Abdij om ctansl eenigen lijd le genieten van het heer lijk verblijf op dit plein en zich daarna aan een uitstekend verzorgden raajaltijd zooals die ook in het vejrvollg tot het programma zal behooren in het hotel ■te vereenigen. De heer Verlinden heeft aan tafel in het Nederlandsch en in het Fransch het doel dezer tochten uiteengezet. Als er Bnjiy (Tngez. Med.j te gaan. Ik ben geen politieagent en liefst zou ik de taak, om Delora te ontmas keren, overlaten aan anderen wier werk het is. Maar je moet weten, Louis, dat ik de vaste overtuiging koester, dat juffrouw Delora volkomen vreemd is aan al die dingen, welke het daglicht niet kunnen verdragen. Als ik hier blijf, is het om harentwil en wanneer ik tracht ach ter de waarheid te komen, dan is het eveneens om harentwil." „U heeft veel gevoel, mijnheer", merkte Louis op, terwijl een glimlachje zijn tan den deed zien. „Veel te veel, Louis", gaf ik toe. „Maar dat doet er niet toe, wij hebben allen onze zwakke plekken. Op den een of an deren dag zal misschien iemand den vin ger kunnen leggen op een zwakke stee bij jou, Louis." Met een glimlach antwoordde hij „Waarom ook niet, mijnheer?" HOOFDSTUK XXVIII. In mijn apartement wachtte mij een verrassing. Ik trof er Felicia aan, ter wijl zij zenuwachtig in mijn kleine zit kamer op en neer wandelde, Zij bleef staan, zoodra zij mij zag en snelde op mij al. In mijn vreugde haar zoo onver wachts te zien, zou ik haar bijna in mijn armen gedrukt hebben, als zij niet ach teruit was geweken. „Felicia riep ik uit, „hoe ben je hier gekomen „Juffrouw Muller is naar beneden ge gaan om te lunchen, maar ik zeide dat ik hoofdpijn had en sloop hierheen in de hoop je hier te vinden." „Maar men houdt je gevangen riep ik uit. „Dat is jouw schuld." Ik keek haar met verbazing aan. Haar gelaat baadde in tranen en haar stem trilde van zenuwachtigheid. „Ja, jouw schuld! Jij hebt heimelijk een onderzoek ingesteld naar het doen en laten van mijn oom. Men heeft je zien praten met menschen, die het kwade met hem voor hebben." „Maar hoe weet je dat, Felicia?" vroeg ik kalm. „O, ik weet het zeker Men heelt het mij medegedeeld." „Wie „men"?" „Dat. doet er niet toe antwoordde zij handenwringend. „Ik weet het zeker en laat je dat genoeg zijn. Kapitein Rother- by", vervolgde zij, van toon veranderend, „ik zou u graag een verzoek doen," „Laat hooren „Ik zou gaarne willen, dat u wegging. Ik zou liefst wdten, dat u niet langer be- iang stelde in het doen en laten van mij ■en de mijnen," „Is je dat ernst, Felicia?" vroeg ik. „Volkomen ernst. Mijn oom heeft hier een zeer gewichtige opdracht ten uit voer te brengen en u mtukt hem de zaak moeilijker." „Feiicia, ik vertrouw je oom niet. Ik geloof niet in zijn gewichtige opdracht. Ik ben overtuigd, dat je zelve wordt mis 3 Juni. Barometerstanden. IJoog'sle 768.8 te Abysko en Ilernös'and. Laagste 749.1 le Isafjord. Thermometer, Hoogste en laagste temperatuur van gistermiddag tot hedenmiddag 12 uur: Hoogste 76 igr. Laagste 56 gr. Weersverwachting van het K, N. M, I,: Zwak|ke tot matige N. tot O. wind. Af nemende bewolking. Droog weer, be hou- jdenjsi kans op .onweair, vooral in het Z. Iets warmer overdag. Woensdag 4 Juni, Zon op 4.44; onder 9.13. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 9.43. Maan op 1.09 n.m.; onder 2.10 v.m. Volle maan 11 Juni. HOOGWATER VLISSINGEN. Z o mert ij d. een' oogenblikje 'komt, dat bezoekers van de Scheldestad genoeg krijgen van stad en tentoonstelling, moet het van beteekenis zijn hen daar toch nog wat te houden en is het gewenscht dat men hen, als zij vragen, wat er nog te zk(n is, mooie tochten kan aanbevelen, vooral als die op een dag' heen en weer kun» nen worden gemaakt. Hier ondier zal dan een tocht naar Wialcheren kunnlem vallen. Een der Belgische journalisten, een redacteur van Le Soir, heeft als oudste der collega's de verzekering gegeven, dat de tocht uitstekend is bevallen en daar aan toegevoegd, dat hij juist Zon dag! zijn dag had besteed aan een nauvj- keurig bezoek aan het Nederlandsch Pa viljoen op de tentoonstelling. Spr. bracht een dronk uit op de drie heeren, die het initiatief namen tot deze excursies, waarover hij vol lof was. De hee.r Wirtz bracht nog een dronk uit op de vertegenwoordigers der Ant werp sche pers. Na den maaltijd werd een bezoek ge bracht aan het stadhuis en de oudheids kamer, om vervolgens met de bus ook! Vlissinlgen met een 'bezoek te vereerein. Te ongeveer 5 uur zou men naar Ant werpen terugkeeren, omdat het de 'be doeling is voor het avondeten weer in de Belgische Scheldestad le zijn. Voor het vervolg zal overwogen worden ook Dom burg nog in het plan op te nemen Voor het vreemdelingenverkeer alhier hopen wij dal genoemde heeren groot succes bij hun streven zullen hebben. WALCHEREN. Poldervergaderingsn te Nieuw en St. Joosland. Vrijdag werden in het koffiehuis „de Rootte Leeuw le N. en St. Jo o si and de jaarvergadering gehouden door de vol gende polders: J ohanna. Aanwezig alle ingelanden of als zoodanig vertegenwoordigd. Mede- dceli'ng werd gedaan dat deze polder aangesloten is voor de Ziektewet bij den Raad van Arbeid. Besloten werd 1 procent der le betalen premie van het dagloon der werknemers in le houden. Do bekende circulaire inzake het verlee- leid." Zij hief het hoofd op en toorn sprak uit haar blik. „Wat dat aangaat," antwoordde zij verstoord, „kan ik zelve hei best oor- deelen. Als mijn oom een avonturier is, ik ben zijn nicht. Ik ben één met hem. Begrijp dat goed. Ik heb de opvatting, dat je hem tegenwerkt, terwijl je meent mij daarmee te helpen. Dat is een ver gissing." „Felicia", smeekte ik, „schenk mij een beetje meer vertrouwen en dan zal ver der alles glad verloopen." „Wat wil je dan weten „In de eerste plaats moet je me zeg gen, wanneer je oom uit Zuid-Amerika is vertrokken en wanneer hij te Parijs is aangekomen." „Hij is te Parijs gekomen tien dagen voor je ons het eerst ontmoette", ant woordde zij na een oogenblik aarzelens. „En weet je zeker, dat hij bij je kwam zoodra hij uit Zuid-Amerika was gearri veerd „O, dat staat vas „Ik heb den indruk", vervolgde ik met nadruk, „dat hij het Parijsche leven al lang goed kent. Twee maanden geleden lunchte ik met een paar vrienden in het restaurant Henry. Kan je mij verzekeren, dat hij niet in Parijs was, Felicia „Natuurlijk niet!" antwoordde zij, even rillend. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5