Je wilt mijn meening -over Chief tThip? Hier VIRGINIA De Beste voor Uw Gezondheid! TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 31 MEI 193 0. No. 12 7. De „Financieele Verhouding** en de Gemeentelijke Belastingen. ZEELAND. GROOTVADER'S GLORIE. het verhaal van den tiendaagschen veldtocht, h. G. CANNEGIETER. herademing. walcheren. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. I. - .1,,^. Men schrijft ons van deskundige zijde: Nu de wet-de Geer, die de financiëele betrekkingen tusschen het Rijk en de gemeenten naar geheel andere begin selen regelt, binnenkort in werking treedt, en, in verband hiermede, het be- belastingstelsel ;n alle gemeenten van ons land gewijzigd zal moeten wordet, wil ik de lezers van de Midd Crt. in een drietal artikelen, het een en ander omtrent deze belangrijke wel en haar gevolgen mededeelen. Ik zal dit doen in beknopten vorm, zonder technische uitweidingen, die den belastingbetaler (of liever: den staatsburger) slechts weinig belang in kunnen boezemen Tot goed begrip der zaak is het noodig een terugblik te werpen. Toen men in 1865 de gemeentelijke accijnzen afschafte (behoudens uitzon deringen: men denke aan de Vlissing- sche belasting op hét gedistilleerd!), meende de Regeering de gemeenten schadeloos te moeten stellen, door haar een gedeelte der perfeoneele belasting af te staan. Om verschillende redenen voldeed deze regeling niet, zoodat in 1897 een nieuwe wet haar verving door een vaste jaarlijksche rijks-uitkeering per inwoner. Dit bedrag-per-inwoner werd voor iedere gemeente afzonderlijk vastgesteld, op grond van den welstand harer bewoners, den toestand harer financiën en nog eenige andere factoren. Ook dit stelsel werkte niet bevredigend, en wel om een zeer voor de hand lig gende reden. De uitkeering toch hield wel verband met het aantal inwoners, doch niet met de stijgende uitgaven, die de gemeenten zich in de laatste decenniën hadden te getroosten, door de uitbreiding harer sociale bemoeiingen. Terwijl dus de gemeenten, per inwoner berekend, misschien 5, 10 of 20 maal meer uit te geven hadden, bleef de rijks- uitkeering onveranderd, zoodat de be trekkelijke beteekenis van deze laatste voor de gemeente-financiën steeds klei ner werd. Wellicht had men hierin berust, in dien het Rijk niet herhaaldelijk op de gemeenten nieuwe lasten legde, die het naar billijkheid geheel of grootendeels voor eigen rekening had dienen te ne men. Een recent voorbeeld levert de a.s. volkstelling op. Hoewel natuurlijk niet geheel zonder beteekenis voor de ge meenten, moet deze telling toch be schouwd worden als te zijn van algemeen rijksbelang. Niettemin ontvangen de ge meenten een vergoeding, die zoo laag is, dat ze wel verplicht zullen zijn er ongeveer evenveel bij te doen om het werk met de vereischte zorg te doen ge schieden. Voorts denke men aan de On- derwijswetgeving, de Warenwet, enz. enz. Vooral na de oorlogsjaren was de fi nanciëele toestand van verscheidene ge meenten dusdanig verslechterd, dat zelfs de allergrootste krachtsinspanning, zoo wel van de zijde der besturen als van die der belastingplichtigen, niet in staat bleek om tot sluitende begrootingen te geraken, zoodat buitengewone hulp va a Rijk en provincie niet uitblijven kon. Naast deze gemeenten telde men boven dien een veel grootere groep, die wel is waar niet noodlijdend was, doch waar van de financiën dermate précair waren, dat van een gezonde ontwikkeling van bet gemeentewezen bij een draaglijke belasting der ingezetenen, geen "sprake kon zijn. Deze toestand was te meer be denkelijk, nu bij de verbetering der ver keersmiddelen, een aantal plaatsen als b.v. Wassenaar, door bekoorlijke omge ving en gunstige ligging voor de beter gesitueerden groote aantrekkingskracht als woonplaats bezat. Dit toch had ten gevolge, dat door de toenemende vesti ging van draagkrachtige personen, de belastingen in sommige gemeenten laag konden blijven, doch in andere, juist door dezen „uittocht der rijken" voort durende verhooging onvermijdelijk was. Enkele voorbeelden mogen dit laatste illustreeren: Volgens de publicatie „Belastingdruk Altijd „af"! WHIP (Ingez. Med.) 19281929", uitgegeven door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, moesten over dit dienstjaar gehuwden met twee kinderen bij een inkomen van f 3000. aan gemeentelijke inkomstenbelasting (in clusief gemeentelijke opcenten op de rijks-inkomstenbelasting) betalen: Montfort (Limburg niets Wassenaar f 15,98 Goes f 86. Vlissingen f 143.82 Middelburg f 156,08 Arnemuiden f 206,61 Niet alleen de absolute hoogte, ook het groote onderlinge verschil in belasting druk, was dus reden om met bezorgd heid de toekomst tegemoet te zien. Een reeds in 1921 ingestelde Staatscommissie bracht in 1927 verslag uit. Het volgend jaar dienden de ministers de Geef en Kan een wetsonwerp in, dat echter ge heel afweek van de voorstellen tot ver betering der Staatscommissie. De grond slagen der nieuwe wet zullen wij nu in een volgend artikel bespreken. (Wordt vervolgd.) door XXII. De zon van vreugde en genoegen scheen met de komst des Kolonels, voor ons te zijn opgegaan. Eene geschikte kamer werd er in het dorp uitgezocht, gehuurd en tot eene sociëteit ingerigt. Eene geschikte, zindelijke, niet onknappe marketentster werd als waardin aange steld en zoo zaten wij 's morgens en 's avonds in de grootste harmonie, onder een levendig gesprek, onder vrolijke scherts, of onder het leggen van een kaartje of van een ander spel genoege- lijk bij elkander, ons verheugende over de vrijheid, welke wij thans genoten. De gedetacheerde officieren behoefden nu geen permissie meer te vragen, om hunne Gemeenteraad van Aagtekerke. Inl de Woensdagavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad vanAag teker'ke werd in de elerste plaats 'behan deld de circulaire van het comité in zake bestudeering en bestrijding van de IepeUziekle waarbij een subsidie gevraagd! wordt. De Voorzitter verklaarde zich per soionlijk voor het geven van een sub sidie, ook de heer P e p e r wilde sub sidie gieven. Daar geen der andere leden zich daarmede kon vereenigen werd be sloten geen subsidie te verleenen. In behandeling kwam verder een'e cir culaire van Ged. St. om eene bepaling inl de Bouwverordening op te nemen tot het aanbrengen van brievenbussen aan woningen. De Baad was van oordeel dat eene dergelijke bepaling voor be kameraden op andere dorpen te bezoe ken. Wilden wij onzen tegenwoordigen chef genoegen doen, dan moest ieder officier van het bataillon zich 's avond* in de sociëteit laten vinden, alwaar steeds eene luidruchtige vrolijkheid heerschte, en zoo sleten wij aldaar genoegelijk onze dagen. Terwijl wij hier gekantonneerd lagen, kort na onze terugkomst in het vaderland, had er op eene nabij gelegen heide eene groote, inspectie plaats van de 2de en 3de divisie infanterie en eene divisie cavallerie, met de artillerie bij die divisiën behoorende, voor het ge- heele Koninklijk gezin. Schooner in spectie als deze, kort na den Tiendaag schen veldtogt, werd er waarschijnlijk nimmer in Nederland gehouden. Zicht baar aangedaan was de Koning en vooral de Koningin, die gedurig tranen, welke van aandoening hare wangen besproei den, met haren zakdoek afdroogde. Ik verheugde mij, dat zulke inspectiën niet dan hoogst zeldzaam voorvielen, want voor een bloot toeschouwer mogen zij een overheerlijk schouwspel opleveren, maar voor dengene die er een werkend lid van uitmaakt, zijn zij bij uitstek vervelend en lastig. staande woningen te ingrijpend was! doch besloot in de Bouwverordening wel eene bepaling op te nemen, waarbij het aan brengen van brievenbussen aan nieuw te bouwen woningen verplichtend werd igesteld. In verband daarmede kwam ter sprake de moeilijkheden die ondervonden worden van het feit dat slechts ééne post bestelling plaats heeft die bovendien nog zoo laat geschiedt dat verschillende per sonen eerst tegen den middag hun post krijgen. Aan B. en W'. werd opgedragen' stappen te doen tot het verkrijgen van! eene tweede postbestelling. Thans was a,an de order de circulaire van Ged. St. i.z. jaarwedden van Burge meester, secretaris, ontvanger en wet houders. B. en W. stelden voor te ver- Jdaren dat de Raad met de voorglestelde regeling accoora gaat. De Voorzitter gaf eene toelichting, wees erop dat, wanneer, de nieuwe regeling in werking treedt, het Rijk drievierde van de salarissen van Burgemeester en secretarissen vergoedt en' dat de jaarwedde van den Burgiehiees- meester eeni]g|e jaren dgeleden was ver minderd en gebracht onder die van! den secretaris hetgeen nu wordt veranderd Intusschen meent hij dat het thans, in verband met de landbouwcrisis eerden voor de hand zou liggen om1 te kprnejn tot algemeen© salarisvermindering. He voorstel van Ged. St. zal echter zi.i. eek gevolg zijn van verschillende in de laat ste jaren tot stand gekomen andere ver hoogingen. In andere provinciën zijn de jaarwedden in het algemeen honger. De heer Verhage wees erop, dat waar een groot deel van de jaarwedden van Burg. en Secr. door het Rijk bë- taald worden, m.a.w. door alle belastinjg- betalers er geen reden is om de ingeiz© tenen indirect t© laten betalen aan hoa- gere jaarwedden in andere provinciën en de jaarwedden in de eigen gemeente op lagbr peil te houden. De heer Maljers1 meent dat in ver band met de alg|e;m©enen toestand eene jaarwedde-verlaginig meer reden zou heb ben dan een© verhooging, maar zal, ook om de door den heer Verhage genoemde reden, met het voorstel van B, en W. medegaan. B. en Wi. stellen voor om op Als ik mij niet bedrieg kregen alle on derofficieren en manschappen van den Koning een dag tractement, hetgeen zeker over al die duizenden tezamen genomen, nogal een aanzienlijk sommetje zal heb ben bedragen. Den 30sten Augustus ontving ik order om met mijne halve kompagnie naar Meerveldhoven te marcheeren, in aflos sing der 6de kompagnie, welke naar Oerle werd gedetacheerd. Ik werd met mijnen tweeden luitenant Kool en den tweeden luitenant van Sloterdijck der 2de kompagnie, ingekwartierd bij den mo lenaar. Wij hadden hier niet alleen eene ruime vrolijke kamer en een zuiver bed of ledikant, maar ook heerlijk eten, zoodat ik zelden op een dorp in Noord-Brabant beter ingekwartierd ben geweest. Den 19den September ontving ik verlof om voor den tijd van veertien dagen mijne familie te bezoeken. Mijn vader, on wetend van mijn komst, was met dc ge- heele familie verheugd over mijn onver wacht bezoek. Na vier dagen bij mijnen vader en bij mijne familie te hebben doorgebragt, reisde ik terug op Groningen en van de Gcm. begroeting ©en bedrag uit te trekkteni voor het tracleeren der school kinderen op 31 Aug. a.s. Na eenige dis cussie over de wijze waarop dit zal igeV schiedeni wordt het voorstel van B. eu W. met algemeene stemmen a,angenomen. Voor het onderhoud van den Klooish terweg stelden B. en W. voor 40 kub. tfl grind en 40 voer schelpen aan te koqpefa De heer Maljerst zou .reeds liever dadelijk 50 voer schelpen aan'k'oopen en vroeg betere verdeeling van de schelpen langs den weg op de verschillende hoo- pen. De voorzitter achtte het beter eerst 40 voer aan te kioopen; blij'kt'er dan hog behoefte aan te bestaan dan kan later nog bijgekocht worden. Met algemeene stemmen werd het voorstel van B. en W. daarna aangenomen. Op voostel van, de heer Verhage werd daarna met 4 te lgen 3 stemmen, die vann de hoeren Moens, Corré en Peper, besloten, niet alleen het leveren, maar ook het ver voer van de grond aan te besteden. De heer Peper vroeg wie tot onder houd van de opritten bij de heulen die door den Polder Walcheren zijn ver hoogd, verplicht was. Hij meende de Pol der en zou het Polderbestuur daarop willen wijzen. Besloten werd een schrijven aan het Polderbestuur te richten. Tenslotte vroeg de heer Peper nog het gras lanjgs de voetpaden, dat voorat bij nat weer zeer hinderlijk is te doen af maaien. ven, werd te Vlissingen voor de Mulo leerlingen een letterkundige avond inge richt. Met groot succes en onder, alge- heele toegewijde aandacht werden de schoonste uitingen der Nederlandsche letterkunde in poëzie en later ooik in proza door den begaafden declamator den leerlingten nader gebracht. Guido Gezelle, de begenadigde zanger van den Nederlandschen stam, Adama van Schel- tema, de fijnbesnaarde woordkunstenaar de Génestet, en vele anderen. Ouderavond Openbare Muloschool tè Vlissingen. Men schrijft ons: Onze bekende Zeeuwsche voordracht kunstenaar, de heer J. C. B. v. Elsaoker verleende Woensdagavond zijn zeer ge waardeerde medewerking a an een ouder avond van de- Openbare Mulo-school te Vlissingen in het Grand Hotel Britannia,. In navolging van het vormingwerk \oor de rijpere jeugd in diverse groote ste den, waar vooral de Ulo-jeugdconcerten reeds een zekere vermaardheid verwier daar op Dokkum en Leeuwarden. Nu wilde men mij overhalen om op Gro ningen terug te reizen, teneinde den in tocht der vrijwillig uitgetrokken studenten te zien. Om menigvuldige redenen ge voelde ik wel neiging hiertoe, maar dan kon ik op den bepaalden tijd bij het leger niet terug zijn. De pligt moest hier ech ter voor het genoegen wijken en zoo nam ik dan den contra-marsch op Groningen aan Ik zag hier den intocht der studen ten, waaronder mijn broeder Dominicus, sprak onder ben nog menigen academie vriend en genoot gedurende twee dagen in Groningen de reinste genoegens, zoo dat ik niet dan met leedwezen de reis naar het onvriendelijk Noord-Braband wederom aanvaardde. Gelukkig kreeg ik op den beurtman te Harlingen den kapitein Alta en den 2den luitenant Molanus, die ook met verlof waren geweest, tot reismakkers. Op eene ongelukkige, langdurige, doch zonderlinge manier reisde ik met den beurtman van Harlingen, over Amster- cam, Utrecht, Gorkum, Woezkum, Heus- den (waar ik mijnen voormaligen leer meester Seret een bezoek bragt) den Bosch en Eindhoven en kwam den 6den APOTHEKEN. Zondag en dc nachten' der volgende week is te Middelburg geopend de apo theek van den heer G. K. A. Nonhebel. Voor de Arnhemsche rechtbank heeft terecht gestaan een achttienjarige dienstbode, die 9 Februari in de woning van haar ouders onder de gemeente Duiven brand heeft gesticht, met het gevolg, dat twintig koeien, drie paarden en een groote hoeveelheid hooi zijn verbrand. De verdachte heeft bekend, doch de subsistuut-officiei van justitie wees er op, dat deze misdaad haar niet kan worden aangerekend op grond van een psvchisch defect. De eisch luidde plaatsing in een krankzinnigenge sticht voor den tijd van een jaar. De Raad voor Scheepvaart heeft uit spraak gedaan in de zaa'k met betrekking tot de stranding van het motorsahtip „Zuid-Beijerland" in de Weester- Schelde tijdens mist. De Raad spreekt als zijn oordeel uit dat het ongevd is Be te schrijven aan verkeerd© navigatie aan boord van de Z ui d -Bic ijerl and." De moord te Bennekom. Naar het Hand'bï. verneemt zial de zaak tegen Jan Hoek te Ede, beschuldigd van den moord te Bennekom, met gesloten! deuren voor de Arnhemischo rechtbank worden 'behandeld. De datum van de behandeling, welke in elk geval in Juni plaats, heeft moet nogj worden vastgesteld. October bij het bataillon terug, maakte duizend verontschuldigingen bij den kolo nel, wegens mijn te lang uitblijven, smeet de- schuld op weer en wind maar met een lagchend gezigt zag hij mij aan. Ook ik begon te lagchen en lagchende nam ik afscheid van hem, mij beklagende, dat ik er nog niet een paar dagen bij had aangeknoopt. Gedurende mijn afwezigheid had er eene voor ons allen hoogst aangename verandering bij het bataillon plaats ge had, namelijk, tengevolge van onze inge diende Nota, ontving de majoor Kirchner verlof en vervolgens zijn eervol ontslag. Den 24sten October werd zijne ledige plaats aangevuld door den heer majoor Arendsma, die van te voren een batail lon der 8ste afdeeling had gekomman- deerd. Hij was een oud soldaat, die reeds onder Napoleon in Spanje had gediend. Aangenaam was ons deze verwisseling, daar de meesten den majoor Arendsma kenden, als hebbende langen tijd te Gro ningen en Leeuwarden in garnizoen ge legen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5