HEERENBAAI Domburg* verschaft U wolken van genot. KERKNIEUWS. LANDBOUW. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. Financiëele Berichten Verkeerswezen, Post en Telegrafie. SPORT AFLOOP VERKOOPINGEN BUITENLAND, Algemeen Overzicht. BEKENDMAKINGEN. MARKTBERICHTEN, 453STE STAATSLOTERIJ. Advertentiën: Midden in de drukke zaken Een momentje „blazen' gaan Duid'lijk ziet-hij „DOUWE EGBERTS" In de blauwe kringen staan, 't Prikkelt hem tof nieuwe daden, 't Geeft hem energie en kracht-, 't Heeft al héél veel zakenmenschen Op een nieuw idee gebracht. Clinge Dooretibos ECHTE FRIESCHE 20 - 50 a. PER ONS (Ingez. Med.; Vrijdagavond heeft de inwijding plaats gehad van de Maranathakerk, der Ned. Herv, gemeente aan den Hillevliet, te Rotterdam. Ned. Herv. Kerk, Bedankt voor het beroep naar Oost- kapelle door ds. G. A. van der Hooft, te Overschie. Nieuwe Predikantsplaatsen, Het Herv. Classical Bestuur van. Amersfoort heeft op verzoek der Ned. Herv. Gem. te De Bftlt aldaar twee njeu* we predikantsiplaatsen gjevestigd. Het Prov. Kerkbestuur van Utrecht heeft dit besluit goedgekeurd. Maandag is te Boedapest het Inter nationale zaadoongres begonnen. Van Ne derlandsche zijde nemen aam dit congres deel de heeren A. van der Have te K a pel le en Lenshoek, en de heer Wj. J. Franck, directeur van het rijksproef station voor zaadcultuur te Wtageningem. Voor het examen als assistente-bi bliothecaris is gfeslaiagjd mej. D. Duyvis te Amsterdam vroeger te V1 i s s i n g e n. Benoemd tot directeur aan 3e jam- bachtsschool te Doetinchem de heer A Engels uit Goes. Mej. Jac. van de Ree, thans onder wijzeres bij de Chr. school te Kerkwerve (Moriaanshoofd) is benoemd te T e r- aeuzen, Spui. De gemeenteraad y,a,n Brakel heeft een verordening aangenomen, volgens welke onderwijzeressen aan de openbare school, bij huwelijken, beneden 45-jari- gen leeftijd ontslagen zullen worden. t-> ju Examen hoofdakte. De Minister van O., K. en W. brengt er kennis van belanghebbenden, dat- Ie. het schriftelijk gedeelte van het in 19.30 af te nemen examen ter verkrijg ging van de akte van bekwaamheid, be doeld in art. 77b van de Wet tot regeling van het L. O. van 17 Aug. 1878 (Staats blad no, 127) zal plaats hebben op Don derdag 3 Juli a.s.; 2e. de mondelinge examens zullen aan vangen op Donderdag 17 Juli a.s,; 3e. de commissiën, met het afnemen dezer examens belast, zullen o, a, zitinghouden te Rotterdam: voor de in spectiën Rotterdam, Gorinchem, Dor drecht, Brielle, Goes, Middelburg en Neuzen. Tot voorzitter dezer commissie is be noemd de heer J. Pas te Schiedam. oor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar Staatscourant no. 104. ,7 t?°,pr C- Wl-> 56 i.aar> melkveehout: der te T e r n e u z e n is hooger beroep aangeteekeud tegen het vonnis yan den Kantonrechter te Terneuzen van 15 Mei ]L, waarbij hij wegens het ten verkoop in voorraad hebben yan melk van ondeuc- elij'ke samenstelling is veroordeeld tot of 20 dagen hechtenis. j \00r Jjf* kantongerecht te Tholen stond terecht de vrouw van den melk- verkooper v. d. Z.-S. te Oud-Vosse- meer wegens melkvervalsching. Zij werd veroordeeld tot een boete van De twee studenten, die op den dag van de studentenroeiwedstrijden te Am sterdam in het Kon. Paleis op den Dam zijn binnengedrongen en aldaar eenige schade heb nep. berokkend, zullen op 13 Juni a.s. voor de 5e Kamer; der Rechtbank te Amsterdam terecht staan. De dienstplichtige sergeanten tit. T. J. de Vries, G. L. J. J. Bek^y en H. Venema van het 14e Regiment Infan terie en in opleiding biji de School voor reserve-officieren der infanterie, hebben voldaan ;aam het examen voor vaandrig. Aanvaring op de Schelde, De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van de aanvaring, welke op 6 April 1,1. op de Schelde bij Walsoorden heeft plaats gehad tusschen het Duit- sche stoomschip „Aller" en den Belgi schen tanklichter „Kura", bij welk on geval de schippersvrouw aan boord van de „Kura" verdranken is. Nadat waren voorgelezen verklaringen namens de opvarenden van de „Aller" en verder eenige getuigen waren ge hoord, verklaarde de waarnemend hoofd inspecteur voor de scheepvaart, de heer Van 't Haaff, van oordeel te zijn, dat de schipper van de sleepboot verkeerd gehandeld heeft, toen hij het tegenko mende vaartuig naar het verkeerde vaar water dwong. De sleep hield den ver keerden kant van het vaarwater zonder dat dit noodzakelijk was. Mede is oor zaak van de aanvaring, dat de door de „Aller" gegeven seinen aan boord van de sleepboot verkeerd zijn begrepen, Spr. neemt aan dat de „Aller" niet twee, doch één stoot op de fluit gegeven heeft. Het Duitsche stoomschip gaat z. i. geheel vrij uit. De Raad zal later uitspraak doen. THE SOUTHERN CROSS. Hedenmorgen kwam de Australische vliegenier Kingsford Smith, op weg van Amsterdam naar Ierland, over Walche ren. Te 4 minuten voor 11 werd „The Southern Cross van uit Veere boven N.- Beveland waargenomen op een hoogte van ongeveer 800 M. Boven Veer ekwam de machine lager, op ongeveer 300 M. en vloog een paar maal rond den toren. Met Amerikaansche vlaggen wer ddoor op den dijk aanwezigen een afscheidsgroet gebracht; door den koenen vliegenier met korte schommelingen met de vleugels be antwoord. Toen „The Southern Cross" in den ne vel verdween voor het voortzetten van de eerste étappe van de reis naar Ame rika, speelde het carillon van den stad huistoren juist „Een vaste burcht is onze God". DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL TE SLUISKIL. Wederom heeft zich Vrijdag aan de in aanbouw zijnde ammoniakfabriek te Sluiskil een doodelijk arbeidsongeval voorgedaan. Bij het ophijschen van een met beton- specie geladen bak door middel van een aan een houten paal bevestigde takel, brak deze paal op een gegeven oogen- blik door midden en kwam het boven einde met den takel terecht op een der daarander werkzame arbeiders. Deze werd door den paal in den hals getroffen en bleef bewusteloos op den betonnen vloer liggen. Naar het ziekenhuis overgebracht, bleek hij bij aankomst reeds te zijn over leden. De Justitie uit Middelburg vertoefde heden ter plaatse ten einde een onder zoek in te stellen. Spoorweg Mij. GentTerneuzen. De 3russelsche correspondent der N R. Crt. seint: Verzekerd wordt, dat de prijs van overneming van de spoorwegmaatschap pij GentTerneuzen door den Belgi schen Staat definitief vastgesteld is op 36 millioen francs. De maatschappij moet van hoar kant 528000 francs afdragen voor pensioenen van haar personeel.°De ambtenaren, beambten en arbeiders der Maatschappij GentTerneuzen, die op 1 April den leeftijd van 65 jaar nog niet hadden bereikt, blijven na de definitie ve overdracht in dienst der Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen. Ind. Stoomvaartlijnen, Indrapoera, Batavia ti. Rott. 30 te Marseille. Patria (uitr.), 30 (5 n.m.) v. Southpton. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) 30 v. Colombo. Joh. De "Witt (uitreisi) 30 v. Genua. J. P. Coen (thuisr.) p. 29 Perim. Kon. der Nederl. (thuisr.)) p. 27 Gi braltar. Stoomvaartlijnen op N. Amerika. iStatendam N.-York n. Rott. 31 (v.m.) te Plymouth verwacht. Volendam Rott. i. N.-York p. 30 Kaap Race. Spaarndjam N.-Orleams m. Rott. 29 v. L. Palm. Leerdam Rott. n. N.-Orleans 29 van Vigo. Op de Hondententooinistellijiig Don derdag te Rotterdam gehouden van de Kynologenclüb „Rotterdam" (K.C.R.) be haalde de Duitsche Herdershond „Chumo van Vuïuaspark" (reu), eigenaar d© heer M. Schoenmaker te Vlissingen een eersten prijs (gouden medaille), een spe- cialen prijs (zilveren medaille) en de JkWiar lificatie „zeer igoed." Voetbal. Het programma voor mlorgen luidt-. Kampioenschap van Nederland Velocitas— Go Ahead. AjaxWillem II. Promotie 2e Klasse Afd. IV. Roermond—De Valk. T. A. C.— iBileijerheide. NederlandSpanje. Naar „De Sportkroniek'" verneemt heeft de Spaansche Voetbalbond een ver zoek aan den K.N.V;.iBj. gericht tot het spelen van een wedstrijd hier te lande tegen het Nederlandsche elftal. De Span jaarden wilden nl. dien wedstrijd comr bineeren met een eventueel uitstap je naar Btelgje. He,t Bondsbestuur heeft echter nolg geen beslissing genomeW. Turnen. Aan de nationale gymnastiekfeesten te Leerdam op Zaterdag 7 Juni, wordt door de gymnastiekvereeniging „Achil les" alhier demonstratief deelgenomen met de meisjesafdeeling der 4e klasse. Op uitnoodiging van de Sportveree- niging „Zeelandia" te Hansweert zal op Maandag 9 Juni (2en Pinksterdag) naar aanleiding van haar 12 Y. -jarig jubileum, door „Achilles" met 140 leden en adspi- ranten een openluchtuitvoering worden gegeven. Vrijdag werd te W|e mei dingle in de herberg! van M. Korstanje, ten over staan yan notaris J. C. Kram te Ka- pelle, in het openbaar, krachtens art. 1223 B. Wi., verkocht, een wooiihuis: mét werkplaats, open igrond en erf, a. d. Nieuw end ijk, groot 4 A. 23 c.A. Kooper werd D. Hardenberg Jz. voor f 4770. Polen-Lithauen. Het volkenbondssecretariaat publi ceerde tezamen met het Lithausche tele gram van 22 Mei, dat reeds bekend is, het Poolsche antwoord inzake het inci dent van Mei in de buurt van Wilna, dat de regeering van Lithauen aanleiding gegeven heeft, de bescherming van den volkenbond in te roepen voor de bewo ners van dit gebied. Litauen beschouwt, zooals bekend, Wilna nog steeds niet als Poolsch ge bied. De Litausche bewoners van leze streek hebben thans echter de Poolsche nationaliteit moeten aannemen. De permanente Poolsche vertegenwoor diger bij den volkenbond, Sokal, ver klaart namens zijn regeering, dat het in cident op Poolsch grondgebied en tus schen Poolsche onderdanen heeft plaats gevonden en dat daarom van een in menging der Lithausche regeering in een dergelijke binnenlandsche aangelegen heid geen sprake mag zijn Men neemt in volkenbondskringen aan dat, tenzij zich een nieuw incident voor doet, de raad geen verder gevolg aan de Lithausche klacht zal geven. Quinones de Leon, als rapporteur in de Poolsch Litausche aangelegenheid, zal hier over in de September-zitting een rapport uitbrengen, dat vermoedelijk tot een niet-ontvankelijk-verklaring van het Litausch verzoek zal leiden. De onlusten in Britsch-Indië, Te Rangoon is de toestand aanmer kelijk verbeterd. De winkels zijn weer geopend, doch het gevaar voor onlusten blijft nog. Uit Bombay seint men aan de „Daily Herald", dat de federatie van Indische Kamers van Koophandel en Industrie aan den Onderkoning een brief heefr ge schreven, die is geteekend door 22 voor name handels-corporaties uit heel Indië. In dezen brief wordt de regeering er toe aangespoord, Gandhi uit te noodigen tot een „round table"-conferentie en een verklaring te publiceeren, welke zegt dat de Conferentie ten doel heeft een constitutie voor te bereiden waarbij In dië de status van Dominion wordt ver leend. Verder wordt in den brief gezegd, dat de arrestatie van Gandhi de cam pagne der Nationalisten niet heeft ver zwakt en dat geen vrede mogelijk is tot dat het doel van Dominion Status is bereikt. DE REGIMENTSKEUZE DER BELGISCHE MILICIENS. In politieke kringen werd met belang stelling het eerste resultaat der toepas sing van de militaire wet van 1928, waar bij met ingang van 1930 aan de miliciens de keuze der taal, waarin zij hunne mili taire opleiding wenschen te ontvangen, werd gelaten, tegemoet gezien, meldt de Brusselsche correspondent van de N. R. Crt, Thans zijn de globale cijfers bekend gemaakt en deze kunnen, trots een eeuw systematische verfransching van het le ger en alles wat er mede verband houdt. voor de Vlamingen zeer bevredigend ge acht worden. Zoo heben, voor heel het land, 22.659 miliciens het Vlaamsch-Ne- derlandsch, 18.193 het Fransch en 265 het Duitsch gekozen. Behalve de inwoners van het grooten- deels Waalsche kanton Moeskroen, in West-Vlaanderen, van een drietal Waal sche dorpen in het Zuiden van Oost- Vlaanderen en van eenige Waalsche ge meenten uit het Zuiden van Limburg, blijken slechts zeer weinig miliciens uit het eigenlijke Vlaamsche land 'n Fransch regiment te hebben gevraagd. Voor de provincie Antwerpen zijn er 284, voor West-Vlaanderen 720, voor Oost-Vlaan- deren 365, voor Limburg 219 en voor het arrondissement Leuven (prov. Brabant) 145. Kozen het Nederlandsch, in de Waal sche provincie Henegouwen: 119, in de prov. Luik 86, in de prov. Luxemburg 1, in de prov. Namen 5, in het Waalsche ar rondissement Nijvel (prov. Brabant) 139. Hoewel alle Brusselsche miliciens, die een Nederlandsche militaire opleiding wenschen, naarLuik worden gezon den, terwijl een groot aantal Waalsche miliciens te Brussel zullen garnizoen hou den, hebben, in het arrondissement Brus sel, toch nog 2162 miliciens om hunne inlijving bij een Vlaamsch regiment ver zocht. Voor de Waalsche regimenten ver klaarden zich 2814 miliciens, hoofdzake lijk uit Brussel en de voorsteden. BELGIE. De corespondent van de N. R. Crt, te Brussel meldt dat de voornaamste offi- cieele gebouwen der hoofdstad, geduren de de jubelfeesten van de Belgische on afhankelijkheid, geheel zullen worden ge ïllumineerd en verlicht. Dit zal o.m. het geval zijn met den toren van het raad huis, het paleis van justitie, het parle mentsgebouw enz. Eigenaardig is het wel, dat de illuminatie van het parlement door een Nederlandsche firma zal Worden ver zorgd. Donderdag is te Schaarbeek-Brussel een 9-jarig jongetje, dat tusschen de me nigte auto's door, die zich naar het vlieg veld te Evere begaven, waar een door ruim honderdduizend belangstellenden bijgewoond groot militair vliegfeest plaats had, onder de auto van koning Albert was geloopen, vrij ernstig, maar blijkbaar toch niet levensgevaarlijk gewond, meldt de correspondent van de N. R, Crt, te Brussel. Het knaapje moest naar een der Brusselsche ziekenhuizen worden overge bracht. De Koning, die, hoewel zijn chauf feur geen schuld treft, zeer onder den in druk van dit treurig voorval was, begaf zich naar de ouders van het jongetje en reed na afloop van het vliegfeest, waar hij ruim een uur te laat aankwam, naar het ziekenhuis, ten einde nogmaals naar den toestand van het kind te informee- ren. DENEMARKEN. Tot nu toe was eigenlijk Esbjberg de eenige haven aan Jutland's Westkust. Spoedig zal men echter gereed zijn met een tweede, welke in hoofdzaak voor de Noordzeevisschers gegraven wordt. De ze komt veel noordelijker, n.l. bij Ringk- jobing, waar twee sluizen gebouwd zijn, waarvan de eene uitsluitend voor afwa tering zal dienen. De tweede wordt 34 M. lang en 8% M, breed. Naar de zeezijde is een voorhaven gegraven, waar de vis- schersvaartuigen kunen liggen. Deze wordt 20 M. breed en ruim 90 M. lang en zal bij noodweer in een behoefte voor zien, VER. STATEN. Vanmorgen om 1 uur is het Ameri-, kaansche marineluchtschip Los Angelos vertrokken om den Graf Zeppelin tege moet te vliegen. Tegen half zes heden morgen verscheen de Graf Zeppelin bo ven Lakehurst. Uit Washington wordt gemeld, dat 't Amerikaansche departement van Ma rine het verzoek van den Poolonderzoe- ker heeft ingewilligd en de oude onder zeeboot O 12 tot zijn beschikking heeft gesteld voor het maken van een Noord poolreis. Naar men weet, wil Wilkins trachten met de duikboot onder het ijs veld van de Poolzeeën door te varen tot hij weer in open water komt, Wilkins zal met de „Graf Zeppelin' naar Europa rei zen om daar voorbereidingen voor zijn expeditie te trefen. «5— Hospita: „Kan ik de groenten nou krijg© meneer, 'tis zes uur, en Uw gaste kome direct." (Passing Show) OUDERAVOND. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis: 1. dat op DINSDAG 3 JUNI 1930, des avonds 8 uur, voor School J een Ouder avond zal worden gehouden in een der lokalen van die school aan de Molen straat; 2. dat tot den vorenvermelden avond toegang hebben de ouders, voogden of verzorgers van wie één of meer kinderen op school J zijn ingeschreven; en roepen die ouders, voogden of ver zorgers op tot bijwoning van den Ouder avond. Middelburg, den 30 Mei 1930, Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Mid del bung, 30 Mei. Op de kleine veiliulg werden de volgende prijzen be steed: Nieuwe aardappelen 7—13, nieu we poters 1—8, oude aardappelen 23, moskrul 4—13, spinazie 1—16, snijbiaonein 1.20—1.35, wagenaarsboonen 1.07, peu len 1.01—1.09, postelein 8—14, perfect 1.14 alles per K.G.; peen 1—19, seMerie 1.5—4, peterselie 1.5—2.5, rammenas 4— 6. radijs 2—4.5, rabarber 1.56 alles per bos; kp'ipsla 9—43, bloemkool! 35— 187, zuring 9—14, kervel 710, allied per mand; tomaten 18—25, aardbeien 36 —89 beide per pond; kpm!kom)mers 6— 20, perziken 8—13 ct. beide per stuk. Vli s'is in gen, 30 Mei. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: Oude aardappelen 13 ct. per 10 K.G., uien 7,5—8 .spinazie 9—15 wijnpeeën 2, postelein 8—21 ^tomaten 43, toma ten 43, peulen 70—75, aardbeien 1.26 168, nieuwe aardappelen 11—14 ,poters 7—12, alles' per K.G.; kipeieren 50 per 10 stuks; bloemkool 8—17, sla 1—2,5, komkommers 16—20, allesi per stuk; sja lotten 1,5—6, selderie 1/2— 4, peeën 14 20, rabarber 2—3,5, kroten 7 ramanas 5 pioenen 18—34, flieroos 5—7, gele mar griet 22, korenbloemen 4—6,5, blauwe iris 22—24, anjelieren 9—10, papaver 20, asperges lste 70, id. 2e 52—56, id. 3e 30—36 alles per bos; moskrul' 84, peter selie 16—30, zuring 3—13, alles per kist. 5de klasse. 8ste lijst. Trekking van Vrijdag 30 Mei. Prijzen Van f 2000: 14611 f 1000: 321 4978 17005 18528 f 400 10225 17098 19171 19729 f 200: 378 6344 6505 9234 13396 19510 f 100: 2984 3161 7860 8366 10544 10848 12346 13001 13514 133825 13983 15143 17547 PRIJZEN VAN f 70. 3879 3967 4934 14390 19633 19694 NIETEN. 3921 4919 14333 19612 19644 3924 4938 14341 19613 19677 4904 4965 19605 19620 19691 Abonnementen en Advertentiën tooi dit blad worden aangenomen door den Agent W. TRIELLBR. 1 Juni herdenken wij den dag dat L. J. VAN VARIK, L. VAN HALEN en C. HENDRIKSE, vijf en twintig jaar in ons bedrijf werkzaam zijn. Voor hunne trouwe plichtsbetrach ting en ijver brengen wij hen gaar ne openlijk onze hulde. N. V. Handel in Bouw materialen van D. M. BOONE, Op 30 Mei 1930 overleed te Middelburg Mejuffrouw ANTOINETTA CORNELIA WASCH, in den ouderdom van 76 jaar, P. J. BARTO. Ex, Testamentair. Voor de deelneming, ons betoond bij het overlijden van onzen gelief den Vader, Behuwd- en Grootva der, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Ja. Ja. DORMAAR Middelburg, 31 Mei 1930. TWEEDE AANKONDIGING. De Directie der N. V, Utrecht- sche Hypotheekbank, gevestigd te Utrecht, brengt ter algemeene ken nis, dat als TE LOOR GEGAAN is opgegeven: de mantel van den 4% Pand brief Serie A, nr, 5239, groot 1000.—. Ingevolge artikel 8 der statu ten wordt hiervan openbare aan kondiging gedaan en wordt houder van bovenvermeld als te loor ge gaan aangegeven stuk OPGEROE PEN om dit te toonen en bezwaar tegen de aangifte van een dupli caat bij de directie in te brengen vóór 1 Juli 1930, zullende bij ge breke hiervan een duplicaat wor den uitgereikt, waardoor het oor spronkelijke stuk waardeloos wordt. Utrecht, 31 Mei 1930.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 3