WÊJAMG J FOXTROT ONME PAHTSCRKRUI5ER5 \feel te poetsen en toch weinig werkj ©IGAÜÊTYES DE 20 VOOR SO CT TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 MEI 1930, No. 120, BINNENLAND. DE ZENDTIJDVERDEELING. DE INDISCHE ZENDTIJD. door E. PHILLIPS OPPENHEIM. HET CONFLICT IN DE NEDERLAND SCHE REISVEREENIGING. KOLEN NAAR DUITSCHLAND. DE PEST IN GAROET. ZEELAND. Met Erdal begonnen is half gewonnen. (Ingez. Med.) VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. De zeedijk bij Borssele, een „schlager" opgenomen in de Salabert editie» Uw WAJANG-leverancier kan «e U gratis verstrekken (Ingez. Med.) (Wordt vervolgd.) i- Aan hel Hbld. is gevraagld wanneer de nieuwe regeling door de zendtijdverdee- ling (geschapen zal ingaan. In de mi- Bistrieele 'beschikking wordt gesproken van uiterlijk 1 Juli. Dienaangaande kan nog niets gemeld worden: er staat nog niets vast. Overleg met eenigerlei omroep is uit Den Haag niet igeschiedde vraag is zelfs of overleg gepleegd zal worden. Dat de datum nu reeds op 15 Juni zou zijn bepaald is ab soluut onjuist. De minister heeft den lel Juh ge noemd, teneinde zooals wij reeds eer der melden, - de V.A.R.A. de gelegen heid te kunnen geven, haar programma s gezien den ruimeren zendtijd, te regelen. Vrii zeker wordt thans aangenomen, dat de nieuwe regeling niet vóór 1 Juli a.s. zal ingaan. De Radioraad heeft, in aansluiting op de besprekingen in de vregadering van den Radioraad van 15 dezer, aan de Phohi, K.R.O., V.A.R.A. N.C.R.V., V.P.R.O. en V.L.R.A. een afschrift doen toekomen van de resultaten, waartoe de raad voorloopig is gekomen ten op zichte van het aan den minister uit te brengen advies met betrekking tot de verdeeling van den Indischen zendtijd. De raad heeft verzocht, het oordeel hierover spoedig, in elk geval voor 30 Mei, te mogen vernemen. 1, Aan de Phohi worde ten spoedigste machtiging verleend tot het doen van uit zendingen met den ultra-kortegolf-zen- der te Huizen. 2, In de daartoe te verleenen concessie worden bepalingen opgenomen, waar door de concessionarisse verplicht wordt het medegebruik van den zender toe te staan aan de omroepvereenigingen, aan wie door den minister zendtijd op dien zender wordt toebedeeld. Als vergoeding voor dat gebruik zul len die omroepvereenigingen aan de con cessionarisse de werkelijke kosten heb ben te voldoen, met inbegrip van rente van het geïnvesteerde kapitaal, en een bedrag voor afschrijving daarop in ver houding tot den duur waarvoor de con cessie is verleend. Geschillen over die vergoeding worden beslist door scheidslieden. 3. De zendtijd worde aldus verdeeld: Phohi 61.5 pet., te besteden voor uit zendingen van ontspannenden aard waaronder te begrijpen een hoogstaand muziekprogram en nieuwsberichten, N.C.R.V., K.R.O. en V.P.R.O. respec tievelijk 10 pet., 10 pet. en 3,5 pet. te be steden voor uitzendingen van religieusen en stichtelijken aard, geëncadreerd door daarmee harmonieerende muziek. V.A.R.A. 10 pet., te besteden voor uit zendingen van cultureelen aard. V -L.R.A. en andere zich eventueel nog aanmeldende en aan de wettelijke eischen voldoende omroepvereenigingen 5 pet., te besteden wat de V.L.R.A. betreft voor uitzendingen van cultureelen aard en wat die andere vereenigingen betreft voor uitzendingen, zooals in elk voor komend geval door den minister, den Radio-raad gehoord, zal worden be paald. 4. Toebedeelde zendtijd, waarvan geen gebruik wordt gemaakt, komt ten goede aan de overigs, gerechtigden, iin ver houding tot ieders zendtijd. 5 In de concessie worde bepaald, dat er zal zijn een commissie van toezicht op de uitzendingen, te benoemen door de regeering, uit personen van verschillen de levensrichtingen, die geacht kunnen worden vertrouwd te zijn met de eischen en eigenaardigheden van de Indische samenlleving. De concessie regele nader de taak en bevoegdheden dier commissie. 47. Een blosje kleurde haar wangen en aL oogen glinsterden van opwinding. "'k Een hier tot niets nut!" riep ze uit. „Waarom zou ik niet? En gaat u dan ook mede, kapitein Rotheby?" „Ik zou u daarheen brengen en ik zou mijn beste beentje voorzetten om u het leven zoo prettig mogelijk te doen zijn." „Nu, dan jraag ik, of ik mag! Van avond nog „Aan wien? Aan Louis?" „Neen, antwoordde zij hoofdschud dend. „Aan mijn oom." „Ziet u hem dan?" „Hij zal telefoneeren, hij heeft het be loofd." Ik boog mij naar haar toe en omvatte haar beide handen. „Felicia", zeide ik boudweg, „ik ben een vriend van u. De brief, waarover ik met u heb gesproken, levert daarvoor het bewijs. Ik wil alleen het goede voor je. Deel mij toch mede, welke reden oom kan hebben om zich op deze aller wonderlijkste wijze te gedragen en zich ook maar één oogenblik af te geven met 6. Wat het gesproken woord betreft, zullen de uitzenders zich voor ten min ste 80 pet. hebben te bedienen van de Nederlandschfe taal, voor ten hoogste 10 pet. van andere Europeesche talen en voor ten hoogste 10 pet. van het Ma- Iqjsch. 7 Bovenstaande verdeeling van den zendtijd gelde vocrloopig voor den tijd van één jaar. Naai- het V,ad. verneemt, zal de com missie-De Visser in de tweede week van Juni haar rapport omtrent de gebeur te nissen in de Ned. Reisvereenig'ing kun nen vaststellen. Het rapport zou zeer omvangrijk zijn en zich meer tot een be spreking dan tot een oordeelvelling' be palen. Uitvoerige adviezen inzake een belangrijke reorganisatie zouden worden ten beste gegeven. De Handelscommissie van den Pruisi schen Landdag nam eein voorslel van het Centrum aan, volglensi hetwelk een verhooging van het Nederlandsche in Voercontingent voor kolen niet zal door gaan, zoo wordt uit Berlijn aan de Maaisfo' gemeld. (Besloten werd tot verhooging van de concurrentiemoigelijkheid van den Duitschen mijnbouw door een verlaging van de kusttarieven en door uitbreiding van de vaargeul. Ook een voorstel van de Volkspartij' dat zich eveneens tegen verhooging van den Nederlandschen kóleninvoer richt werd aangenomen. De „Java-hode" verneemt, dat, hoe wel men meende de pest te Garoet gelocaliseerd ie hebben, thans blijkt, dat zich 7 nieuwe gevallen van deze vreesde ziekte helbben voorgedaan, nl. 4 in hiet ziekenhuis, 2 in de 'barakken, en 1 in een particulier huis. Er zij thans 50 personen, die met lijders in contact zijn geweest in de barakken on dergebracht, terwijl er in het ziekenhuis nog 60 verblijven. Tot en met 17 Mei j.l. waren er reeds 18 slachtoffers. In Licht-. Middel-, Donker- Bruin, Zwart en Wit. menschen van het allooi van Louis en zijn vrienden." Elk spoor van opgewektheid verdween weer van haar gelaat en zij zag er weer even bleek en somber uit als te voren. „Ik kan het u niet zeggen", antwoord de zij ten slotte. „Ik kan dat niet, om dat ik dat niet durf! Ik heb het beloofd! U moet niet vergeten, dat oom zoovele jaren te Parijs heeft vertoefd. „En ik meende, dat hij linea recta uit Zuid-Amerika naar Europa was geko men." „Jawel, maar daarvóór moet u niet vergeten!" riep zij haastig uit. „Hij houdt nu eenmaal van geheimzinnigheid. Hij vindt het aardig om met wonderlijke menschen in aanraking te komen. En ik geloof ook", voegde zij er aan toe, „dat hij op het oogenblik zaken onderhanden heeft, welke ter wille van andere men schen geheim moeten worden gehouden. Ja, ik begrijp best, dat u dit alles erg vreemd moet toeschijnen. Maar ik hoop, dat u zult aannemen, dat ik vol dank baarheid voor uw vriendelijkheid ben en u graag alles zou mededeeien als ik het mocht?" „Ik moet wel gelooven, wat u mij me dedeelt", zeide ik met een zucht. „Maar in ieder geval zal ik geduld oefenen tot u iets van uw oom heeft gehoord." „Heeft u uw kamer weer genomen?" vroeg zij een weinig schuchter, „Neen, maar ik zal daarvoor zorgen. Ik hoop evenwel, dat het maar voor één nacht zal wezen. Morgen zijn we om De Minister van Financiën m^akt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inko men en/of vermogen (gewetensgeld!) is ontvangen bijden ontvanger der direc te belastingen le Axel f 503.41; te H a n s w e e r t f 200te Hontenirf- se f 509.22; te Hulst f 136.51; den inspecteur der direcle helaslinglen te Terne uzen. f 2463.98, f 966.18; f 255.57; f 203,08, biji den ontvanger der successierechten le M'burg f 48.76. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging Open bare Leeszaal en Bibliotheek alhier, werd het verslag over 1929 uitgebracht. Op 1 Januari 1929 bedroeg het aantal leden 633, op 1 Januari 1930: 639. In 1928 werden 19979 banden uitge leend aan 11310 personen. In 1929: 20999 banden aan 11923 personen; een toe name van 5 pet. dus. In den nazomer kwam het zesde sup plement (F) op den catalogus uit. Een 54-tal studiewerken werden voor de leden in bruikleen ontvangen uit andere bibliotheken en kosteloos uitge leend. De bibliotheek was in den zomer we gens schoonmaak twee keer gesloten op 10 en 12 Juni in den winter: van 23 December tot en met 1 Januari we gens verhuizing. De leeszaal werd in 1929 bezocht door 8128 personen, waarvan 1458 vrouwen en 6670 mannen, d.i. 43 vrouwen en 682 mannen minder dan in het vorige jaar. De leeszaal was in den zomer 4 dagen gesloten wegens schoonmaak van 10 14 Juni bleef tijdens de verhuizing in December echter geopend. De uren van openstelling bleven zoowel voor lees zaal als bibliotheek, ongewijzigd. Het boekenbezit bedroeg op 1 Januari 1929 3631 banden, op 1 Januari 1930: 3842 banden d.i. een toename van 211. Bovendien werden 50 oude boeken door nieuwe exemplaren vervangen. AAGTEKERKE. De alhier gehouden Emmabloemcollecte heeft f 25 opge bracht. GOES. Voor het museum in het Go- thische Huis alhier zijn de volgende schenkingen ontvangen: een uit de hand gesmeed wafelijzer; een Opgezette wulp; een opgezette roofvogel en een stel oude tegels in eikenhouten lijsten. KRABBiENDJiKE. Maandag vergaderde de veilingsvereeniging „E. M. M." alhier onder voorzitterschap van den heer J,ac. Welleman. Uit het verslag bleek, dat het ledenaantal bedraagt 124 en dat de toe stand van deze vereeniging steeds beter wordt. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan, De ontvangsten 'bedroegen! f 218,— endfeuit- gjaven f 31,09 en een batig saldo van f 328.99. Aan veilingskosten was ont vangen f 2232,huur emballage f 319,06. Er is een winstsaldo van f 765.09. De balans sloot in debet en credit met een bedrag van f 17.678, Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Meloen en A. J. P. Kakebeeke, gekozen werden de heeren W. v. d. Werff en J. D. Woutersen in plaats van de heeren! J. van Gorslei eti A. P. Wion- tersen. Het bestuurslid J. Bom te Waarde werd mede herkozen. Het veilingsper- dezen tijd op weg naar Norfolk, als alles loopt als ik wensch." Er werd op de deur getikt. Zij schrok op en keek mij met ongerust gelaat aan. Haast onmiddellijk daarna ging de deur open. Het was Louis, die met een menu kaart in de hand binnentrad. Hij keek mij met een beetje verbazing aan, maar ik was overtuigd, dat hij van mijn bezoek af wist, en dat hij nu eens kwam kijken, wat dit beteekende. Met een vriendelijke buiging zeide hij enkel: „U is al weer vroeg teruggekeerd, mijnheer," „Het was maar een kort uitstapje, Louis", antwoordde ik. „Maar waarom heb je dat cartonnetje meegebracht?" ging ik voort, naar het menu wijzend. „Hoop je, dat er een diner zal worden besteld? Juffrouw Delora gaat met mij ergens anders dineeren." Mijn toon was opzettelijk een weinig agressief, maar Louis bleef onverstoor baar, terwijl hij opmerkte: „Juffrouw Delora heeft een tafel in het café besproken. Ik ben zelf hierheen ge gaan om een behoorlijk menu aan de hand te doen. Ik hoop toch, dat zij ons niet zal teleurstellen." Zij keek mij bedroefd aan. Er was iets, dat ik niet begreep op haar gelaat te lezen. Ik wist op dat oogenblik alleen, dat ik ja zou zeggen op al wat zij zou voorstellen. „Willen wij dan maar hier beneden eten?" vroeg zij. „Louis zal wel voor een diner in de puntjes zorgen. Daarna word ik per telefoon opgeroepen en weet ik canitage -werden wederom' gelijk gesteld als het vorige jaar. Besloten werd ook om een keurmeester, die tevens eenige administratieve kennis bezit, in overleg met de tuinbouwvereeniging tijdelijk aan te stellen. Een 12-tal sollicitanten had den zich reeds aangemeld. Door het be stuur was ook besloten om de hoofdad ministratie en controle voor dit jaar op Re dragen a^aii het Centraal Adrninislrar tiekantoor van Mr. Van Dporne en De Roo te Goes. RILLAND. In de gister gehouden ver gadering van stemhebbende ingelanden van den Eersten Bathpolder werd de rekening over het dienstjaar 1929- 30 vastgesteld in ontvang op f 6.041. en in uitgaaf op f 5.033. De beg'rooting voor het dienstjaar 1930-'31 werd vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf opl f 5600, terwijl het dijk- geschotf bepaald werd óp f 9 per H.A. (over 1929-'30 bedroeg dit f 10 per H.A.) RILLAND. In de gister gehouden ver gadering van. stemhebbende ingelanden van den Tweeden Bathpolder werd; de rekening over het dienstjaar 1929- 30 vastgesteld in ontvang op f 6.417 en in uitgaaf op f 5543. De begrooting voor het dienstjaar 1930-31 werd' vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf op f 6407, terwijl het dijk- geschot bepaald werd op f 10 per H.A. (over 1929-30 bedroeg! dit f 16 per H.A.) Men schrijft ons: In de vergadering van den Dijkraad voor de Waterkeering van den Calami- teuzen polder Borssele van 17 Januari 1929, werd behandeld een door 't bestuur ontworpen omschrijving van werken tot verhooging van den buitenbouw van den waterkeerenden dijk, welke omvatte een derde gedeelte van de verhooging over de geheele lengte, waarvan de totale kos ten bleken te zijn geraamd op 160.000. De vergadering nam met bevreemding kennis van het bestuursvoorstel, te meer omdat het reeds sedert lang bekend was dat de zeedijk zelf, over de geheele leng te niet lag aan het voorgeschreven hoog- tepeil en ze noodigde het bestuur uit de ter tafel gebrachte omschrijving voors hands terug te nemen en een omschrij ving met kostenraming te doen maken voor de noodige dijksverhooging. Met op één na algemeene stemmen werd in dien geest besloten. Ged. Staten gaven echter bij hun besluit van 8 Maart d.a.v, krach tens de bepalingen van het reglement voor de Calamiteuse polders aan het be stuur de opdracht (bgvel) de voormel de werken ten spoedigste uit te voeren en een post op de begrooting te brengen voor het gedeelte dat in het dienstjaar 1929'30 zou moeten worden ter hand genomen ad ƒ68.800. Van dit bevel be sloot de Dijkraad op 20 Maart 1929 bij de Kroon in beroep te gaan en werden de heeren E. A. van der Bent, lid, en P. Warren, dijksopzichter, aangewezen om de belangen der waterkeering eventueel bij den Raad van State te bepleiten. Het geval deed zich daarna voor, dat bij de kennisneming van de door hoogere technische ambtenaren uitgebrachte ad viezen aan de Kroon bleek, dat deze een geheel van elkaar afwijkende meening voorstonden. Een van deze ambtenaren bleek n.l. de meening te zijn toegedaan, dat de bui ten verhooging slechts ten deele noodig is, terwijl de andere deskundige het hee- lemaal eens bleek te zijn met den Dijk raad, die deze werken onnoodig achtte en de voorkeur gaf aan de werken, die gevonden worden om den waterkeeren den dijk te brengen aan het hoogtepeil, waaraan zoo goed als alle polders of wa terschappen in Zeeland, belast met on derhoud van zeewering, reeds lang heb ben moeten voldoen. Bij K, B, van 15 April 1930, no. 18, is het hierbovenvermelde besluit van Ged. Staten van 8 Maart 1929, waarbij het be stuur bevolen werd spoedigst tot de bui- tenbermverhooging over te gaan zij het op administratieve gronden ver nietigd. De bijdragende polders zullen deze be slissing voorzeker toejuichen omdat de kans geringer is geworden hunne bijdra gen aan de waterkeering Borssele in het komende dienstjaar te moeten storten. En die kans bestond, nu de uitvoering van groote oeverwerken in de laatste ja ren, de groote, opgespaarde som, zooda- WAJANG^ V of ik gaan kan of niet." De humor van het geval trok mij aan en ik antwoordde: „met genoegen". Louis maakte een buiging en scheen in de eerste oogenblikken totaal op te gaan in de aanteekeningen, welke hij schreef op het menu, dat hij had medege bracht. Daarna bood hij het mij met een buiging aan. „Hier, mijnheer, zeide hij, „ik vermoed dat u het uitstekend zult vinden." „Ik twijfel er niet aan, Louis, ant woordde ik, „maar ik zou je aan één ding willen herinneren." „En dat is meneer?" „Dat ik met deze jonge dame dineer en. dat wij allebei even grooten eetlust hebben Louis glimlachte. Er waren oogenblik ken, dat ik hem humoristische neigingen toeschreef! „Mijnheer heeft niet zoo'n dikken hals als de heer Bartot!" zeide hij zacht onder het weggaan. HOOFDSTUK XXIII. Felicia had mij nog nooit zoo bekoor lijk toegeschenen als op dien avond en bovendien scheen het mij toe, alsof zij zich minder beklemd dan anders gevoel de, minder teruggetrokken. Zij was na tuurlijker, ja bijna zou ik zeggen wat kinderlijker. Ik merkte op, dat zij plaats nam met den rug naar de zaal en ik be greep de reden nog vóór zij die had me degedeeld. „Ik zou het vanavond zoo prettig vin den te vergeten, dat hier iemand zou kunnen zijn, die mijn gemoedsrust in de war bracht. Ik zou het werkelijk aange naam vinden alleen daaraan te mogen denken dat de groote vacantie, waarnaar ik zoo vurig heb verlangd, nu werkelijk is begonnen." „Heeft u zoozeer verlangt naar Lon den te gaan?" „Ja, kapitein, u moet niet vergeten, dat ik tot nog toe een zeer stil leven heb geleid. Nadat de Zusters mij voor vol leerd hadden verklaard ik was langer op de school gebleven dan een der andere leerlingen êin8 iE linea recta naar het huis van een vriend van mijn oom, waar ik alleen een dame de compagnie had. En het duurde zoolang voor mijn oom kwam opdagen en het dagelijksche leven was zoo saai. Maar telkens schreef hij: Op den een of anderen dag neem ik je mee naar Londen! Zelfs toen wij samen te Parijs waren, verklaarde hij mij dat meer dan eens." „Zeg, ik zou graag weten, hoe uw oom van zijn voornaam heet," „Ik heb drie ooms", antwoordde zij, na een oogenblik te hebben geaarzeld. „Maurice, Ferdinand en Nicolas. De laatstgenoemde vertoeft altijd in Zuid- Amerika, maar Maurice en Ferdinand zijn dikwijls te Parijs." „En wie is de oom nu, waarmee u te Londen is gekomen?" vroeg ik.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5