ti t; d u I ONDERWIJS. LANDBOUW. Verkeerswezen. Post en INGEZONDEN S*rUKKEN. Bij Beliepen PU HOL AFLOOP VERKOOPINGEN AFLOOP AANBESTEDINGEN BUITENLAND. BEKENDMAKINGEN. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG 11. 18. N O. de zich eenstemmig met het voorstel om de functie van administrateur tijde|- lijk buiten werking] te stellen. (Bij de rondvraag werden iioig e.e|nijg|e vragen van huishoudelij'ken aard gesteld-, waarna de vergadering werd gesloten. t f o 8 b d 0 STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG Gelden voor schoolbanken. Gesteund door de Commissie van Fi nanciën, stellen burg. en weth. voor, aan de Vereeniging tot het verstrekken van lager onderwijs op Geref, grondslag, een bedrag van 134.45 beschikbaar te stel len voor de aanschaffing van 7 nieuwe schoolbanken, zulks in verband met toe name van het aantal leerlingen met in gang van den op 1 Mei j.l. aangevangen nieuwen cursus. Pachtvermindering gronden Poelendale Singel. Als gevolg van de ophooging van een gedeelte van het door L. Poppe te Kou- dekerke gehuurde gemeente-terrein aan den Poelendale Singel met grond, afkom stig van de verbreeding van den water gang bij het nieuwe electrische gemaal van den Polder Walcheren, is bedoeld terreingedeelte, volgens verklaring van den geraadpleegden deskundige, nog vol komen onbruikbaar voor de weiding of vruchtwinning. Berekend naar 175 per H.A., heeft Poppe naar de meening van burg. en weth., recht op vermindering van pacht met 0.8186 X f 175 143.25. Geheel in overeenstemming met den des kundige, stellen burg. en weth. dan ook voor daartoe te besluiten voor het pacht- jaar 1 Nov. 1929 tot 1 Nov. 1930 en zal Poppe over dat jaar moeten betalen 450.70 143.25 397.45. De commissies van fabricage en van financiën vereenigen zich met dit voor stel. Verhuring gemeentegrond Cellebroershof, Tot 1 Juni a.s. heeft de timmerman J. L. de Lange voor 20 per jaar in huur 80 c.A. gemeentegrond aan het Celle broershof. Op het aangrenzende stukje gemeentegrond, eveneens ongeveer 80 c.A. groot, bevindt zich een zeer bouw vallig huisje, dat op 16 December j.l. op aandrang van burg. en weth. door de toenmalige bewoonster, mej. Legerstee, is verlaten. Sindsdien is getracht het huisje voor pakhuis te verhuren, waarbij dan de gevaarlijk staande muren zouden moeten worden ondervangen. In die po gingen zijn burg. en weth. echter niet geslaagd. Thans heeft De Lange verzocht het huisje voor afbraak te mogen sloo- pen en daarna den vrijgekomen grond van de gemeente te mogen huren. De stukjes grond wenscht hij dan voor 5 jaar te huren en daarop een opslagplaats in te richten. Burg. en weth. hebben tegen inwilliging van de verzoeken geen be zwaar, mits voor de nieuwe huurperiode de huurprijs wordt gesteld op het dubbele van den tegenwoordigen, zulks in ver band met de vergrooting van het gehuur de. De commissies van financiën en fa bricage vereenigen zich met het desbe treffend voorstel. Verkoop grond en water. Ten slotte stellen burg. en weth. in overeenstemming met den deskundige, voor, de niet meer voor verpachting ge schikte strooken grond bij den Klevers- kerkschen weg te verkoopen voor 240 aan M. P. Matthijsse, wiens landerijen er onmiddellijk aan grenzen. De beide commissies vereenigen zich er mede. STUKKEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Nederl. Heide Maatschappij. Door de Nederlandsche Heidemaat schappij is verzocht, dat de Provincie als begunstiger zal toetreden. Ged, Staten me enen het streven der maatschappij, hetwelk naar hun oordeel alleszins toe juiching verdient, als bekend te mogen veronderstellen. Van de waardevolle ad viezen der maatschappij hebben zoowel de provincie als'verschillende plaatselij ke besturen een en ander maal profijt getrokken en er bestaat dan ook volgens Ged. Staten alle aanleiding om tot we deropzegging de provincie als begunstig ster tot de maatschappij te doen toetre den met een jaarlijksche bijdrage van 50, in welken geest Ged. Staten een voorstel doen. Heffing opcenten grondbelasting, Door den minister van Binnenlandsche zaken is medegedeeld, dat zijn ambtge noot van financiën het ten zeerste op prijs zou stellen indien de Prov. Staten in de zomerzitting beslisten over het getal opcenten, hetwelk het volgend jaar op de hoofdsom zal worden geheven. Ged. Sta ten hebben geantwoord, dat zij bereid waren een desbetreffend voorstel aan de Staten te doen, doch dat zij zich voorbe hielden om bij de behandeling der be grooting voor 1931 wijziging in het ge tal opcenten voor te stellen indien de omstandigheden dit mochten noodig ma ken. Zij stellen voor het aantal opcenten te bepalen op 50 zoowel voor de onge bouwde als voor de gebouwde eigendom men. Vergoeding forensenbelasting. Ged. Staten brengen advies uit over het voorstel van den heer Laernoes, om aan het bootpersoneel, dat door de dienstregeling der booten verplicht is ge worden forensenbelasting te betalen, de als gevolg daarvan door hen meer be taalde gelden terug te geven. In begin sel hebben zij daartegen geen bezwaar, deck hebben zij een onderzoek ingesteli naar de financieele gevolgen daarvan. Hierbij zijn zij uitgegaan van den regel, dat de betrokken personen slechts kun nen worden schadeloos gesteld voor het verschil tusschen hetgeen zij thans in de gemeenten van aanslag in totaal moeten betalen en hetgeen zij, indien zij alleen in de gemeenten van hun hoofdverblijf aan geslagen zouden zijn, aldaar over een vol jaar zouden zijn verschuldigd. Vermoe delijk zal voor de belastingjaren 1928 1929 en 19291930 met een totaal be drag van 500 kunnen worden volstaan, terwijl in de toekomst bij de gewijzigde gemeentewet alleen lorensenaanslagen zullen kunnen voorkomen bij meer dan 90 malen nachtverblijf in de forensaal- gemeente gedurende het belastingjaar, zoodat dan slechts bij uitzondering ver goeding zal zijn uit te keeren en dan alleen nog voor bootpersoneel. Ged. Staten stellen voor de bedoelde vergoeding te geven, beginnende met het belastingjaar 19281929. lepenziekte. Overeenkomstig het verzoek, stellen Ged. Staten voor, aan het Comité inzake de Bestudeering en Bestrijding van Iepenziekte voor 5 achtereenvolgende ja ren, te beginnen 1930, een jaarlijksche aijdrage van 100 te verleenen. Driiikwaterleidingverordenlng. Bij de toepassing van de Drinkwater leidingverordening voor Zeeland is de wenschelijkheid aan den dag gekomen om in de verordening alsnog eene nadere aanduiding te geven van hetgeen in art, 12 onder „gebied" moet worden ver staan. Na overleg met den directeur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening en den Hoofdingenieur van den Provinci alen Waterstaat, stellen Ged. Staten voor in genoemd art. het gebied, waarbinnen voor reeds bestaande waterleidingen en kele bepalingen der verordening niet van toepassing zijn, als volgt te omschrijven: a. voor de N.V. Vlissingsche Duinwa terleidingmaatschappij de gemeente Vlis- singen en buiten de gemeente een strook van 40 Meter breedte aan elke zijde van op het tijdstip van inwerkingtreding van dit besluit aanwezige buisleidingen; b. voor de Gemeentewaterleiding van Middelburg de gemeente Middelburg en buiten die gemeente een zelfde strook als voor Vlissingen omschreven; c. voor de overige waterleidingbedrij ven het gebied der gemeente, waarin op het sub a bedoelde tijdstip buisleidingen aanwezig waren. vervoeren van herkauwende dieren of varkens naar een kring, omvattende de provincie Groningen. Wanneer bijzondere redenen afwijking van deze verboden noodzakelijk maken, kan zoodanige afwijking worden toege staan door den Commissaris der Konin gin in de betreffende provincie. Districtsvergadering Schoolraad. M idd a gvêrgjaiderin g. In deze vergadering, sprak mr. J. A. de Wilde te 's-Gravenhagie ovler: „De Christelijke school en onze nationaliteit''. Spreker wees eerst er op dat in onze dagen bijna alles wankelt. Wij leven in een tijd van snelle evolutie, vooral na de oorlogsjaren. Dit is op allerlei gebied, ook met de denkbeelden over nationali teit. Zelfs in Christelijke kringen vertoo- nen zich die symptonen. Het .nationaal bewustzijn moet op school reeds worden aangekweekt, zon der over te slaan tot chauvinisme. Achtereenvolgens sprak de heer De Wilde over „Onze nationaliteit en ons nationaal bestaan", over „de ondermij ning van onze nationaliteit en over „de beteekenis van de ,Chr. school vöor on ze nationaliteit'. Door lal van voorbeelden uit de oude geschiedenis, uit de Bijbelsthe geschie denis en uit onze vader!andsche geschie denis toonde de spr. aan van hoe groole w,aarde de nationaliteit van een Volk is. Voor o,ns land is in den loop der tijden het huis va.n Oranje het symbool gewor den v.an onze nationaliteit. Geen rationalisme, geen godsdienst van de rede, boven Gods woord. Dit leidt ten val. Nationalisme behoort 'tot de moreele defensie van een volk. Zelfrespect dwingt vaak af dat anderen respect voor ons hebben. Dit laatste is ook gebleken tijdens de oorlogsjaren in de verhouding van tons land tot de naburige landen. Op de school, vooral oip de Christelij ke school, moet daarom de nationali teit worden aangekweekt en versterkt Na deze rede, die eenmaal door ap plaus werd onderbroken, werd dooir al ten spontaan 't Wilhelmus gezongen. .Niemand gaf zich op voor debat of het stellen van vragen. De voorzitter onderstreepte nog 'teen en ander uit de rede en wékte allen op in deze zaak ook wakende te blij ven. Met het zingen van I's. 89 9 ein gebed werd de Igoed bezochte verga a-fermg ge stolen. Vervoer van herkauwende dieren en varkens. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft met ingang van 18 Mei a.s. het vervoeren of doen ver voeren van herkauwende dieren en var kens verboden naar een kring, omvatten de het eiland Goeree en Overflakkee Onder dit verbod is niet begrepen de in voer van slachtvee met een openbaar middel van vervoer, mits dei dieren van af de lossing na aankomst op de plaats van besteming worden geslacht, een en ander op kosten van belanghebbenden Ook heeft de minister met ingang van 18 Mei verboden het vervoeren of doen worden onthaald en voorts kunnen Dc attracties van den dierentuin. „Hé Wim, kom es kijke, d'r is een muis in dit hoki" (Passing Show). Het iuchtpostrecht van België voor Nederland is van 35 tot 50 centi mes verhoogd voor briefkaarten en voor iedere 20 gram andere briefzen- dingen, Tejiefoneeren met schepen. Onlangs zijn proefgesprekken gehou den uit Nederland met opvarenden aan boord van het s.s. Majestic, welke goed geslaagd zijn. I.n verband hiermede is de gelegenheid opengesteld tot het voeren van gesprek ken met de opvarenden van de schepen Majestic, Olympic1, Homeric e,n Levia than, alle van de White Star Line. De kosten van een igewoou gesprek van 3 minuten bedragen f 63.85 en voor elke volgende minuut f 21.30. Betere wegen. De B[. B. N. zendt ons1 een brochiiinêtj getiteld „Naar betere Wegen", die dooi den Bond van Bed rij fsauloho uders aan alle 'kleinere webbeheerders' is toegézon- den, met de 'bedoeling hun daarin eenii- ge richtlijnen aan te geven, waarvan het volgen zal leiden tot een onclrhoud beter dan lot dusver het geval isi, zon der dat daardoor te zware fiuamliiei&lc lasten op de beneerendc lichamen wor den gelegd. Dat n.l. vele secondaire en het gro,s van de tertiaire wegen in een minder goeden toestand verkeeren hetgeen te schadelijker is in verband m,et dc steeds giro,o ter wordende toename van het motor volkeer vindt vaak met zijn oorzaak in het 'beschikbaar stellen van te weinig fondsen voor het ondier- houd, doen wel in onkunde op het ge bied van wegonderhoud; door het ont breken van behoorlijke technische dien sten 'hij de kleine weg'beheerders wordt veel geld aan het onderhoud van be doelde wegen eenvoudig verspild aldus de B|. B. N. 3 Den 'belanghebbenden bevelen wij dit nuttige hoekje gaarne aan. Ie schoolkinderen aan het kinderfeest deelnemen. Zooals de heer Mazure, leider van "het kinderfeest reeds in één der openbare voorbereidende vergaderingen bekend ge maakt heeft, zal 't. -g. t. ',n oproep lot deel neming' worden geplaatst voor kinderen uit wijken, waar de buurtcommissie zich niet met dit onderdeel van 't feest wenschte te heiasten, of uit die, wa,ar zich igee.n buurtcommissie had gevormd."] geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30, 60, Tube 80 ct. Door notaris J. L. van. der Harst te Vlissingen werd Donderdag in Mer- curius alhier in het openbaar ver kocht. 1. Een Winkelhuis en Erf, aan de Korte Burg wijk D nr. 12, groot 1 Are 40 c.A. Kooper II. E. Hatlink qq. voor f5413. 2. Een huis en erf met poort aan de St. .Jansstraat wijk H no. 194, groot een are. Opgehouden. 3. Een Huis en Erf aan de Bree |wijk E no. 215 groot 40 c.A. Kooper J. van Ouwerkerk, bakker, te Middelburg voor f 1300. STAVENISSE. In de Donderdagmid dag gehouden vergadering van Ingelan den van het Waterschap Staveniisfse is besloten met 11 stemmen vóór en 8 te gen om den bouw van de nieuwe suatie- sluis nog dit jaar te doen uitvoeren en het werk te gunnen aan den minsten in schrijver den heer Jac. Blijlevens te Geertruidenberg voor 68.320. DE ORANJEFEESTEN EN DE KINDEREN. Mijnheer de Redacteur. Verleen mlij ia"ls Abonnc eenige, plaats ruimte in Üw bladi; bij! voorbaat mijn dank. In de courant van 13 Mei 1930 merkte ik op, een advertentie van de Vereniging' „Uit het Volk—Voor het Volk" welke, een oproep deed aan de Buurt-Commissies om het aantal kinderen op le geven voor de a.s. feesten. Dit is allemaal mooi, maar de kinderen waar geen buurtcommissie is of niet ge vormd kan worden, wat wordt daarvoor gedaan of worden die uilgesloten hier van? Ja' zult U zeggen, ze geven aan de Verecniging geen 25 pCt. zooals anderen, dat daargelaten,' maar de kinderen waar vel een Commissie is en het bestuur er heel geen werk van maajkt om ze op le geven die vallen er dan ook buiten. Dit is natuurlijk nalatigheid van liet bestuur maar als buurtbewoners die er steeds voor betaald hebben vjalt het toch niet mee, als je kinderen daarvan ver stoken worden. En dan kan ik er dit nog wel bij zetten, dat de buurt wa,a,r ik in bon niet de minste zal zijn met de 25 pCt. Was het niet beter geweest dat bo vengenoemde Verecniging de kinderen zelf had opgeroepen wat mijns inziens het beste geweest had. Voor al de kin deren te laten genieten van het feest. U nogmaals dankend. A [Naar aanleiding van het bovenstaande schrijft de voorz. van „Uit het Volk Voor het.Volk" ons: Het bestuur onzer vereeniging is uil- gegaan van de gedachte, dat Koningin nedag ditmaal voor alle Middelburgers een feestdag moet kunnen zijn, dus ook voor de kinderen. Hoewel de uitvoering' van dit plan in finantieel opzicht zeer verzwaard is, doordat de Raad| onzer gemeente de aangevraagde subsidie niet ten volle verleende (geschrapt is n.l. de op de ingediende begrooting uitgetrok ken post van f 1000 voor 't organiseeren van een kinderfeest), blijft het principe gehandhaafd, zij het dan pok op meer bescheiden schaal. De schoolkinderen U DE VOLKENBONDSRAAD. De Raad van den Volkenbond is dit maal slechts korten tijd bijeen geweest. Donderdag werd de sluiizitting gehouden en daarbij een overzicht gegeven van het geen is bereikt. Bolivia en Paraguay hebben hun di plomatieke betrekkingen hervat. Dit ge schil schijnt nu een heel eind ui't de wereld. De Spaausche gedelegeerde Quimo-nes Leon bracht daarna rapport uit over cle werkzaamheden der jongste zitting van het comité-Benesjo voor Veiligheid en Arbitrage. D.r. Curtius sprak als zijn meening uit, dat de werkzaamheden van de jongste zitting van n et comité-Benesj niet zeer bevredigend waren geweest; hij lioopA dat de staten den tijd, -die hun nog rest vóór de vergadering in September bijeen komt, zuilen benutten om bruikbare voorstellen voor de zoo belangrijke kwes tie van -de organisatie van den vrede te ontwerpen. De raad besloot voorts o.a. het voor- sttel-Heuderson dat beoogt een speciale conferentie dij een te roepen van staten, die de conventie van Juni 1925 inzake de controle op den internationalen wa penhandel geteekend hebben, 'teneinde de inwerkingtreding der conventie te be spoedigen. Do Baad had dit voorstel vrij koet ontvangen. O.i. terecht werd op het be zwaar veler staten gewezen, dat de niet produceerende stalen deze conventie niet willen ratiificeeren vóór er ook een conventie op de controle der wapen- fahrjeage is tot stand gekomen. Er is daarna een lijst van stalen vast- steld, die zullen worden uitgenoodiigid om deel te nemen aan de conferentie voor de beperking van de fabricatie v'an verdoovende middelen waaraan een ge lijk aantal produceerende en njet-produ- ceerenae stolen zaL deelnemen o.a. "N e derland. Henderson heeft voorts inlichtingen gegeven over Palestina in verhand met de onlusten van verleden jaar. Het garnizoen is verstrekt en zal niet weer worden verminderd. De reorga nisatie van de politie is aan een kun dig politie-autorileit opgedragen, terwijl de Britsclie politie versterkt is met 479 man. Een Arabische delegatie heeft le Londen vertoefd en de Britsche regee ring ingelicht omtrent de wanschen en aspiraties van dc Arabische bevolkings groepen. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan landbouw- en immigratie kwesties, waarvoor Sir John Simpson naar Palastina zal worden gezonden om met den Hoogfen 'Commissaris overleg te plegen. De Engelsche -regeering z.ai te zijner tijd aan de Mandatencommissie door een ver tegen woor-d;|g(ea', alle moge lijke mondelinge toelichting doen -geven op het rapport teneinde de commissie iin staat te stelen den Raad met kennis van zaken hieromtrent voor te lichten. Er is een 'klaagmuurcommiissie inge steld, waarvan o.a. lid is de heer C. J. van Kempen, oud-gouverneur van Su matra's O.-kust en lid der Tweede Ka mer. BELGIE. Gisterochtend iis het nieuwe inter nationale spoorwegstation te Antwerpen O o a t iin getbruik -aenomen. D» etrst (lei-nationale trein „die er stopte was de sneltrein Parijs—Amsterdam, die om 7 u. 40 arriveerde en 3 minuten latei' naar Nederland vertrok. ENGELAND. I.n de drie eerste maanden van dit iaar zijn ten gevolge van verkeerson gelukken te Londen 320 personen gedood en 11.441 gewond legen 251 dooden en 9205 gewonden in het overeenkom stige tijdvak van 1929. EGYPTE. In een teelgram uit Cairo aan de Daily Tel. wordt gemeld, dat in het dorp Talbick in de- nabijheid van de Pyratnr- den van. Gizeh 35 personen tengevolge van buitenpost overleden zijn. De re geering' heeft uitgebreide maatregelen, ge nomen om uitbreiding der ziekte te voor komen. VER. STATEN. De protesten van 33 buiten land sche regeeringen tegen de Amerikaansche ta- riefplannen en het optreden' van Canada, dat zelf lariefnia.aLregelen gaat nemen, die bedoeld zijn als onmiddteUij'kle vecht- tarieven tegen de Amerikaansche plan nen .alsmede het verzet in de kringen der Amerikaansche verbruikers zelf schijnt de mogelijkheid te openen, dat men de plannen geheel zal lateni varen. Het is niet uitgesloten, dat de 'beslissing heden valt, wanneer de Senaat besluit tegen de wil van Hooier en vani het Huis van aljgevaardigden de premie op landbouwproducten le Ipuidhaven. DE KINDEREN EN DE VREDE. Op 18 Mei 1930 wordt deze jaarlijk sche wereld Radio Boodschap van de kinderen van Wales voor de negende keer uitgezonden „Vanuit onze bergen en dalen, dorpen en steden, zenden wij', jongens en meis jes van Wales, een jubelenden groet aan de jongens en meisjes van alle landen onder de zon. Q gij, milioenen kameraden, wilt ge U heden met ons veiecnigen, teneinde U m'et een gevoel van graote dankbaar heid te denken aan de mannen en vrou wen van alle rassen die met hart en ziel arbeiden aan den opbomvi van een schoo ner, beter wereld? En wil vooral elk uwer zich bij ons aansluiten met het vaste voornemen, om van nu af aan in gedachten, wooijd en daad ook zelf mede te helpen tot het opbouwen dezer schoo-ner, beter wereld? De Volkenbond wijst ons den weg'. Ook wij moeten hem met onze volle kracht helpen, om zijn. grootsche taak te vervullen: vrede op aarde en go-e den wil onder de menschen." OP dies 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 19. 20. 21. 22. 23. 24. van den Raad der gemeente MIDDELBURG, WOENSDAG DEN 21 MEI 1930, namiddags te 2 uur, ter behandeling van de onderstaande zaken: Ingekomen stukken. Eervol ontslag Apotheker Gods huizen. Eervol ontslag gemeentevroedvrouw. Eervol ontslag Marktmeester. Benoeming Marktmeester. 16e wijziging Gemeente-begrooting 1929. 17e wijziging Gemeente-begrooting 1929. 7de wijziging Gemeentebegrooting 1930, Goedkeuring suppletoire begrooting 1929 Armenraad, Goedkeuring rekening 1929 Armen raad. Goedkeuring suppletoire begrooting 1930 Armenraad. Vaststelling vergoeding 1929 voor mede-gebruik laboratorium Vee- en Vleescbkeuringsdienst, Vaststelling jaarrekeningen 1929 Rei- nigmgs- en Óntsmettingsdienst. Beslissing op verzoek verlenging gratificatie vroegere handwerk-On- derwijzeres. Subsidie lichtreclame-dagen. Eindstemming over nieuw Ambtena renreglement. Verhuring voormalige Hulp kazerne. Pachtvermindering gronden Klevers- kerksche weg. Pachtvermindering gronden Poelen- dale-Singel, Vaststelling rooilijnen Gravenstraat en Leliestraat. Beschikbaarstelling gelden voor aan schaffing schoolmeubelen bijzondere school. Verkoop grond en water bij Kle- verskerkschen weg. Verhuring gemeentegrond Celle broershof. Bezwaarschrift tegen schoolgeld-aan slag 1929—1930. Middelburg, den 16 Mei 1930. De Burgemeester, J. ONDERDIJK, Lo. B. De abo 2.30, -38 cent 30 cent Bij aboi prijsgej Het een ste rale Ui gemerk blijk Staten toch, kend, verwez denken die ma wordt Mogeli de Em- band, vorm e kelijk keren Europ middel zou öf tenhuis innerlij Eleclr. Drukk**ij G. W. DEN 10ER,

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 10