Neen Vriend over sigaretten kun je mij niets nieuws vertellen, want ik weet sinds jaren dat Chief Whip de beste voor mijn gezondheid is: r VIRGINIA Ook met kurk en goud ARDATH LONDON TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 10 MEI 1930 No. 110. BRIEVEN UIT BERLIJN. GROOTVADER'S GLORIE. BINNENLAND. KUNST EN_ WETENSCHAP. RECHTZAKEN. (Van onzen correspondent). De lente. Een klopslagcon* cert. De licht gebouwde Katblokken. Tegen door laten van geluiden geprepa reerde muren. De radio. De Duitsche zenders ol tus- schenzenders. Nederland sche luisteraars in W. Duitsch- land, Huizen en Hilversum. De lente heeft thans haar zegevieren den intocht bij ons gedaan. Er is onder de menschen een zeker welbehagen ge komen, De groene wereldstad straalt. Nooit is ze aantrekkelijker dan in deze weken, die haar de ontwakende natuur brengen. Dat zal wel overal zoo zijn. Maar het valt ons nu eenmaal slechts daar op, waar we ons zelf bevinden. Alle vensters staan open en de mensch- heid snapt zuivere lucht. Maar nu merken we 'ook eerst, hoe veel lawaai een moderne wereldstad met zich brengt. De Vrijdagen en de Zater dagen gedurende welke het uitkloppen van karpetten, loopers en wat dies meer zij, officieel geoorloofd is, zijn tot een ware plaag geworden, In Nederland klopt men ook. Maar met Berlijnsche kloppar tijen is met ons vaderlandsche levenma ken toch nauwelijks te vergelijken! Wij wonen hier zooals u bekend is vrij wel uitsluitend in flats, die in Nederland evenzeer uitzondering zijn als bij ons hui zen voor een of twee families. Alle vier of vijf verdiepingen hebben balcons, alle huizenblokken binnenplaatsen met klop- latten. En nu begint op Vrijdagen en Za terdagen klokslag acht uur 's ochtends van al die buitenplaatsen uit een helsch concert, aan welks beschrijving ik mij zelfs benaderend niet wagen wil. Maar ook gewone weekdagen brengen ons verrassingen, die ons bijna de vreug de over het ontwaken der natuur zouden doen vergeten. De nieuwere Berlijnsche flatbloks zijn wel zeer licht gebouwd. De hedendaagsche architecten verstaan de kunst, vloeren en muren vrijwel „dicht" te maken, zoodat ze zeer slechte geleiders voor alle soorten van geluiden worden. Maar dit procédé schijnt tame lijk kostbaar te zijn en wordt voor ge wone huurhuizen zelden toegepast. De grond is al zoo duur, de loonen zijn zoo hoog en het materiaal is zoozeer in prijs gestegen, dat men al zeshonderd gulden per jaar en per kamer huur moet verlan gen om door zijn kosten heen te komen en een bescheiden winstje te maken. On der zulke omstandigheden denkt men er natuurlijk niet aan, ook nog de noodige honderdduizenden in bijzonder tegen doorlaten van geluid geprepareerde mu ren en zolderingen te steken. Het gevolg daarvan is, dat we voor veel, vooral te veel geld gelegenheid heb ben^ om elkander het leven zoo zuur mo gelijk te maken! We weten alles van el kaar; ook dingen, die stellig niet voor ons bestemd waren. We deelen onge vraagd en ongewenscht in elkanders in tiemste lief en leed. We weten van el kaar, wanneer we opstaan en of het bed met het goede dan wel met het verkeerde been verlaten is. De moppenblaadjes ge nieten van zulke dingen. Men kan er op geregelde tijden grappen over lezen. Overdreven natuurlijk maar helaas niet eens zoo heel erg. Nu alle vensters openstaan, is de el lende vertienvoudigd. En het ergste is natuurlijk: de radio! Ik neem aan, dat bij u thuis de situatie in dit opzicht niet beter is. Maar mis schien troost het u, te lezen dat ook wij in het groote Berlijn tot in den laten avond gekweld worden door luidsprekers en dat er hier met de wet in de hand betrekkelijk weinig tegen te beginnen is. Het aantal van hen, die in het Duit sche Rijk vergunning hebben, een radio toestel te bezitten, loopt in de millioe- nen. Het net van zenders en tusschenzen- ders is hier zoo groot geworden, dat vrij HET VERHAAL VAN DEN TIENDAAGSCHEN VELDTOCHT. door H, G. CANNEGIETER. XIX. EERVOLLE TERUGTOCHT. Zondag den 14den Augustus 1831. Omstreeks acht uur trokken \vjji we derom den Tirlemontsche poort uit en marcheerden denzelfden weg terug wel ken wij gekomen waren, namelijk langs de dorpen Kor Peek en Louvensouin. Toen wij op een stuk land rust hielden werd er eene legerorder uitgevaardigd en ons voorgelezen van wege den Kroon prins, waarin hij' ons voor onze moed, trouw en standvastigheid bedankte en ons verwittigde, dat hij op voor ons voor- deelige conditiën, eene overeenkomst met de Franschen had gesloten, volgens wel ke wij, met kleine dagmarschen de terug reis naar de Oud-Hollandsche grenzen zouden aanvaarden. Niettegenstaande wij wel over geheel Duitschland met één tot twee lampen een of meer zenders duide lijk gehoord kunnen worden. En toch is er op technisch gebied geen reden tot tevredenheid, De meeste Duitsche zen ders zijn te zwak gebleken en worden door zeer sterke buitenlandsche geheel of gedeeltelijk „toegedekt". Zoodat men reeds besloten heeft ook in Midden- Duitschland en in het Rijnland zenders van 100 K.W. te bouwen, die in den loop van het volgend jaar gereed moeten zijn. Men zal in Nederland, dunkt mij, goed doen te overwegen, of dit voorbeeld niet gevolgd moet worden. Onze beide zen ders stralen nog altijd met 6.5 K.W. uit en ik wil van deze gelegenheid gebruik maken om er eens op te wijzen, dat deze energie veel te zwak is om de ruim 60.000 Nederlanders, die in West-Duitschland wonen (om van ons in Berlijn en andere steden als Leipzig, Bremen, Hamburg etc. maar niet eens te spreken!) en die lang niet allen over dure ontvangtoestellen beschikken, in staat te stellen de aether- geluiden uit het vaderland op te vangen. Wij Berlijners bijvoorbeeld hooren het geheele jaar door Londen, Toulouse, Os lo, Rome, Warschau, Sovjet-Rusland en de noodige andere buitenlandsche zenders met een sterkte, die den plaatselijken zen der nabij komt. Huizen echter is in Ber lijn niet op te vangen en Hilversum zoo zwak, dat eerst laat op den avond (na 10 uur) en over gunstige omstandigheden het programma flauwtjes te volgen is. Voor de zeer groote Nederlandsche ko lonies in Duitschland is dit een teleur stelling. Onze Duitsche zenders geven vaak uit stekende programma's. De politieke en godsdienstige verdeeldheid in het vader land kennen we hier niet. De radio is er voor allen en brengt iedereen telkens weer iets naar zijn gading. Maar dier baarder dan al die vreemde zenders is ons Huizen, is ons Hilversum. Wij heb ben door onze ruim 100 Nederlandsche vereenigingen, door onze jaarlijksche stamcongressen, door ons eigen tijdschrift, door de Hollandsche cursussen voor on ze kinderen, voldoende getoond op hoe hoogen prijs wij den band met het va derland stellen. En nu hadden we ge hoopt, door de prachtige uitvinding der draadlooze overbrenging een geweldigen steun voor onze stamactie te krijgen. Zoolang echter Nederland er het geld niet voor over heeft om met zijn lan- ge-golfzenders tot zijn landgenooten in den vreemde door te dringen, zullen we verder moeten toezien, hoe onze duizen den menschen verduitschen door het urenlang aanhooren van programma's in de Duitsche taal. Mogelijk, dat de Radioraad en de vele, al te vele zendvereenigingen bij u daar nog nimmer aan gedacht hebben. Dan wordt dat dunkt me tusschen de besprekingen over verdeelingsprocen- ten, worteltrekkingen en logarythmen in de allerhoogste tijd! ROLAND. CHIEF WHIP DE SCHEVENINGSCHE HAVEN. Naar het „Haagsche Volk" verneemt, heeft de minister van Waterstaat in zijn. departement een conferentie gehouden met een deputatie uit de Havencommis sie, welke bestaat uit vertegenwoordigers van organisaties betrokken bij den ha- ringhandel. Deze commissie stelt zich, naar men zich herinneren zal, tot taak te bewerkstelligen van de Scheveningsche haven een „open haven" te maken, in plaats van de z.g. tijhaven, zooals de toe stand thans is. Alleen bij hoog water kunnen schepen de Scheveningsche haven in- of uitvaren, als gevolg van de aanwezigheid van een drempel in de buitenhaven, waardoor deze dan een diepte heeft van 2.69 M., ongeveer overeen komende met den diep gang van een Scheveningsche visschers- schuit. Schepen van grooteren diepgang kunnen de Scheveningsche haven dan ook vrijwel nooit aandoen. In 1921 heeft de toenmalige minister van Waterstaat, ir. König, bij de Staten- Generaal een wetsontwerp aanhangig ge- den vijand gaarne tot in Brussel zouden vervolgd hebben, was ons echter deze tij ding niet geheel onwelkom, daar wij uit deze order meenden te kunnen opma ken, dat het sluiten van eenen voor ons voordeeligen en eervollen vrede, de ge noegdoening zoude zijn voor doorgestane ellenden, zoodat wiji dus hoopten, dat wij, eerlang tot onze betrekkingen terug gekeerd zijnde, onze vorige loopbaan zou den kunnen vervolgen, met het streelend gevoel, dat ook wij iets tot het heil des vaderlands hadden medegewerkt. Na eerst onze geweren afgetrokken (ontladen) te hebben, want wij waren nu als het ware niet meer in een vijan delijk land en behoefden nu niet meer te vechten, trokken wij' den volgenden morgen terug naai- den straatweg en marcheerden naar Thienen. Hier vernam ik van eenige fanciers bij welke eenige academiekennissen van mij als4 vrijwiligers dienden en die pa trouille hadden gemaakt, dat verscheide ne boeren, met jagtgeweren gewapend, zich bijéén verzamelden, met welk oog merk wist men niet; echter vermoedde men, dat het een slecht doel zoude heb ben. Hierdoor ontstond veel beweging lili t«Ü _J I (Ingez. Med.) maakt, strekkende door het aanleggen van nieuwe havenhoofden buiten de oude om, en door verdere uitdieping van de vaargeul, de Scheveningsche haven tot een „open haven" te maken. De Tweede Kamer ging met dit wets ontwerp mede, doch de Eerste Kamer verwierp het. Een felle actie van IJmui- den uitgevoerd (deze haven was waar schijnlijk bevreesd voor concurrentie) moet aan de houding van de Eerste Ka mer niet vreemd zijn geweest. Thans staat de nieuwe tweede binnen haven op het punt in gebruik te worden genomen (waarschijnlijk in Sept. a.s.) en dit feit is voor de Havencommissie, waar van hierboven sprake is, aanleiding ge worden opnieuw pogingen in het werk te stellen van de Scheveningsche haven een „open haven" te maken. Bestrijding der poliomyelitis. Woensdag is te 's Gravenhage, onder leiding van dr. J. Th. Terburgh Jr., hoofdinspecteur van de Volksgezondheid (besm. ziekten), een bespreking gehouden betreffende de landelijke organisatie van de poliomyelitis- (kinderverlamming) be strijding. Hieraan namen deel ongeveer 20 specialisten, vertegenwoordigers van de gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdiensten der drie groote steden, afgevaardigden van het instituut voor preventieve geneeskunde te Leiden en van het Bijksserologisch instituut. Een commissie uit den Gezondheids raad had reeds vroeger een regeling ont worpen voor de bestrijding van deze ern stige kinderziekte, met welke regeling de Minister van Arbeid, H. en N., zich had vereenigd. Daarbij wordt gerekend op de medewerking van een aantal spe en drukte in de stad, zoodat men iiijtj alles begrijpen kon, dat er iets gaande was. Wij hielden appèl en hierna kreeg ik, met de kapiteins Alta en Schw'artsen- berg order om met onze kompagniën 's nachts op de mark te bivouaikkeeren, te gelijk met drie kompagniën der 13de en drie kompagniën der 8ste afdeeling. Da delijk zond ik mijnen oppasser naar mij nen vriendelijken gastheer, met het be- rigt, daL ik helaas niet van. zijnen wel- voorzienen wijnkelder kon profiteeren, maar dat het mij uiterst aangenaam zou de zijn, indien hij mij éénj a twee lekkere flesschen met wat elen op de markt wil de laten brengen. Hij zond mij bet ge vraagde dadelijk, hetgeen ik met mijne collega's smakelijk in het koffiehuis con sumeerde. De Kolonel Sprenger van het reser ve bataillon der 8ste afdeeling, welke het commando iover dit bivouak' had, maakte zich gereed om den nacht in •de herberg le blijven bivoualdf(eeren, waartoe ik hem van terzijde liet mjer- ken dat ik ook wel neiging gevio(eild(e Hij gaf inij ook hiertoe dadelijk' permis sie, zeggende dat er genoeg wachtheb bende manschappen op de markt lagen, cialisten, die de practiseerende genees kundigen behulpzaam zullen zijn in het stellen der diagnose, wanneer vermoed wordt, dat een geval van kinderverlam ming aanwezig is, Het is nl. voor de be handeling van deze ziekte vjanjiet aller grootste belang, dat het bestaan der aan doening spoedig wordt herkend. "Aan de geneeskundigen in Nederland zal spoedig bericht worden gezonden tot welken specialist zij zich in zulk een geval1 kun nen wenden. De le nemen maatregelen werden uitvoerig besproken, waarbij' ook de aandacht werd gevestigd op het nuj van een vroegtijdige toepassing van se rum, afkomstig van herstelde lijders of in het laboratorium bereid. Zoo spoedig over een voldoende serum kan worden 'beschikt zal aan de medewerkende spe cialisten een hoeveelheid in voorraad worden gegeven. Arr. Rechtbank te Middelburg. In de zitting Van 9 Mei werden de olgende zaken behandeld G. F., 21 jaar, monteur te Zele (Bel gië) werd verdacht dat in Maart en April 1930 te Axel op verschillende tijdstips- pen heeft weggenomen een hoelveelhéid ijzeren bouten, moeren en draadnagels,; toebehoorende aan een! ander. Eisch 5 maanden met aftrek Voor arrest. 4 Mr. H. C. J. Zaaijer trad als verdediger Van den verdachte op e'ni vroeg clementie. J. L. R., 22 jstoker te Vfesingein, was door den Kantonrechter te Mtidr delburg veroordeeld wegen® ordeversto ring in dronkenschap te Vlissingen op 26 Januari j.l. 'gepleegd bij herhtalüjn(gl tot 10 dagen hechtenis. die onls, in tijd van gevaar, wel (zouden wa.arschuwen. Ik ging nog eens naar mijn kompagnie, maar alles, tot officie ren toe. lag reeds in de diepste Irusi op de straats'leenen, alleen onder hel hoofd een weinigje stroo hébbende. Wij lieten ons beddegoed op den gronfd .uit spreiden, waartoe harde woorden noo- dig waren om den kastelein te bewegen, want nu moest hij zelve, volgens zijn zeggen, op stroo kruipen. Evenwel kwam hét er ein weldra sliepen wij als rozen. Het bivouak, op tamelijk goed beddegoed en onder dak, beviel ons beter als lop stroo onder den sterrenhemel. Alles was reeds op den been, toen 'wij ons kermisbed verlieten. Wij aten eene boterham, dronken wat koffij en wan delden wat op de markt heen en weder Langzamerhand kwamen alle troepen op de markt bijeen, om vervolgens de stad te verlaten. Ook kwam er eene mei: nig'te burgers bij elkauderen, schaarde zich bijeen en zag ons op verre ;na niet met vriendelijke oogen aan. Nu en dan mengden zich ook enkele Belgische soldaten, die zich, nu de wapenstilstand was gesloten weder durfden vertonnen en weer stadwaarts kwamen, onder de De verdachte en den Ambtenaar van! het O.M. waren in hooger 'beroep gef- kiomeni Eisch bevestiging' van het vonnis. W. J. L. de G.," 27 j., .vëeartsl Kru,i- ningen, was door den Kantonrechter te Goes Veroordeeld tot f 15 _gf, 15 dagen hechtenis, ter zak© van overtreding van de Motor- en Rijwiel'wet, gepleegd te Wie- meldinigie op 3 Maart j.l. De Verdachte was in hooger berqep gekomen. Eisch vernietiging van het vonnis en f 5 of 5 d. De verdediger mr. J. F. van Deintsie vroeg vrijspraak. P. F. K., 23 j., stoker te Kapeile,. werd ten laste gelegd dat hij in 1929 ein 1930 de eer en goeden naam van Adril ana Vermeulen heeft aangerand door te gen verschillende personen een laster lijk feit van haai- te vertellen. Eisch f 20 of 20 daigen. G G. V., 48 jaar, handelsreiziger 1e Goes, was door den Kantonrechter 1e Goes veroordeeld tot f 25 of 25 d. hech tenis, wegens overtreding van de motor en Rij'wielwet te Kapelte op 14 Febr. 1930. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: vernietiging van het vonnis en f 5 of 5 d. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse vroeg vrijspraak. A. van 't Wi., 38 jaar, chauffeur, te 's Heerenhoek, was door den Kanton rechter te Middelburg, wegens overtre ding van de Motor- en Rijwielwet ge pleegd te Middelburg op 12 Februari j.l'. veroordeeld tot f 15 of 15 d. hechtenis. De verdachte en de ambtenaar van het O. M. waren in hooger beroep gekomen. Eisch: vernietiging van het vonnis en 2 m. f 7,50 of 2 ml 5 d. burgersDeze soldaten waren meest ja gers met kielen aan, zoomede in uni form igekleede jagers met hooge cha- co"ts op, waarvóór een gouden jaglhoorn was geschilderd. Tegen acht uur kwam de m'aavschalk' Gerard met cenen Franschen dragonder achter zich 1e paard aanrijden en stapte bij het hotel „du plat d'etain" af. Toep deze generaal aankwam zag men het vergenoegen op die verzamelde burger schaar uitblinken. Zij wilde liare vreugde door een luid geniep te kennen geven, maar hij wenkte om het niet 1e Icloen Doch hoe (vreemd stond zij le kijken, toep men door het opgeschoven venster zien kon, hoe vriendschappelijk' deze Fransch- man en de Prins eikander de hand ga.* ven. Dit had men niet verwacht. Toen eindelijk de Fransche troepen de stad binnen -trokken, verlieten wij dezelve in de grootste orde, zoodat de Fransche generaal, die ons' zag vertrek ken, den Prins een compliment maakte over de exercitiën en het krijgshaftig Voorkomen zijner soldaten en schutters. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5