OMTWEE PANTSERKRUISERS SOPLA-Fabrieken TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT VAN DINSDAG 6 MEI 1930 No. 106. ZEELAND GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG Ik gevoelde duidelijk zeiktere verade ming. De eersle indruk ,dat zij mij waf op de mouw had' gespeld, had mij olrti- aa,ngenaam getroffen. Jn elk pakje SOPLA-cigarillos van 25 en 30 cent en in elk doosje SOPLA-sigaren van 25 cent bevindt zich een bon. De geschenken, die hiervoor verkrijgbaar zijn, staan aangegeven in onze geschenken-lijst, welke hij ons op aanvrage verkrijgbaar is. Amersfoort WALCHEREN. ST. LAURENS. Zaterdag herdacht de heer J. Janse alhier den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad a!s Klo-k- winder van het torenuurwerk der Ned. Herv. Kerk. Bij monde van den president kerkvoogd den heer M. I-rancke vterd hem namens kerkvoogden een enve.oppe met inhoud aangeboden. Ook het ge meentebestuur toonde zijn he.angsttel ling voor de trouwe plichtsbetrachting van den jubilaris, o,a. door het aanbieden van een geschenk. ZUID-BEVELAND. KRABBENDIJKE. Gister werd de laatste hand gelegd aan de verbetering van onze dorpsstraten. De achterstand zal daarmede niet alleen zijn ingehaald, maar daardoor komt de gemeente in de eerste rij te staan. Het is nu maar te hopen dat deze radicale verbetering ook voor de toekomst een radicale oplossing zal blijken te zijn. Jammer, dat de in komsten der inwoners, die voor 't over- groote deel in het akkerbouw bedrijf werkzaam zijn, dit jaar door de slechte bedrijfsuitkomsten zoo worden gedrukt, waardoor de be!|astings|chroef wel zal moeten worden aangedraaid. Hoewel dat niet een gevolg is v,an de uitgaven aan de stralenverbetering', Waarvoor op een ter mijn van 25-ja,ar is geleend, zal dat daar mede toch in verband worden gebracht. Als gelukkig verschijnsel mag hierbij ge noemd worden, dat de arbeidersklasse volop werk kan vinden, zoodat in dezen kring' een kleine belastingverhooging niet als zoo bijzonder drukkend zal worjden gevoeld. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Gemeenteraad van Breskens. Vrijdag vergaderde de Raad dezer ge meente. Met kennisgeving was afwezig de heer P. J. Notabaart. Het voorstel van den heer Luteijn om aan de zajigverceniging een subsidie te verleenen, waarover in een vorige \ergadering de stemmen staakten, kon ook thans slechts 3 stemmen op zich ver eenigen, zoodat het geacht werd niet te zijn aangenomen. Voor stemden met den voorsteller de heeren De Kruijter en Cappon. Op het verzoek van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier, om gezien het drukke verkeer door de Dorp straat, bij de daar aanwezige scholen waarschuwingsborden voor automobi listen te plaatsen, werd gunstig beslist. Eveneens op haar verzoek om een on derzoek in te stellen naar de mogelijk heid om ter plaatse een marktdag te houden. Het adres van de Nationale Commis sie tegen het Alcoholisme i.z. vermin dering van het aantal drankwetvergun ningen werd voor kennisgeving aangeno men. Tot lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim en van die van Toe zicht op het L. O. werd na eenige stem mingen gekozen de heer C. Wl. Rookus De aanbeveling v,an B. en W|. luidde: 1. I. Riemens, 2. K. Post. Vastgesteld werd de rooilijn en de straatgrens voor een straat ten Wi. van de Vergouwestraat. Na eeriige bespre kingen werd aan B. en Wl. een crediet van f 3000 verleend voor aldaar uit Ie voeren bestratingsverken, zulks naar na,ar aanleiding van een verzoek van de firma \erduijn om een fabrieksgebouw op te richten. Genooemde firma zal een derde van de kosten der bestrating voor haar perceel voor haar rekening dienen te nemen, alsmede van de demping der 'poldersloot. De heer De Kruijter wijst op den onvoldoenden toestand der rioleeriiw in de 2de Zandstraat, die zeer noodig verbe tering dient te ondergaan. De heer Carels is van meening, dat een andere regeling' inzake de bijdrage door particulieren in de bestratingsko-s- ten zeer gewenschst is. Zooals tot nu toe het geval is, blijft door de gemeente twee-derde deel ten hare laste. Dit is veel te duur. De belastingen zijn dit ja,ar verlaagd, doch zouden, wordt zoo door gegaan, dra weer verhoogd dienen te worden. Hij geeft B. en W|. in overwe ging' een andere regeling van de be- slratingsfkoslen den Raad' voor te leg gen. Ook het gemeentebestuur ziet de wensóheiijkheid van een andere regeling in, en zal in een der volgende verga deringen zijn advies uitbrengen. Op hel bekende adres vaii de Vereeni ging voor Vree indelingen verkeer lo t ver laging van de boottarieven werd gunstig beslist tevens besloot de Raad, op voor stel van den heer Carels, ook een actie van het gemeentebestuur te doen uit gaan. Bij de rondvraag vestigt de heer de Kruijter de aandacht op het gemis van urinoirs op het Haventerrein, wal vol gens mededeeling van den voorzitter in B. en Wi. reeds behandeld wordt. Diefstal met braak, AARDENSBIURG. Dezer dagen is tijdens de afwezigheid dei* bewoners, inbraak gepleegd in de woning van, den werkman de G. De inbraak' werd bij thuiskomst der bewoners ontdek 1 eln vermist wordt een portemonnaïe met f 150 eni een kinderspaarpot met longiejveer f 20 welke in een kajnerkast verborgen waren on der kleedingstukken. De dief is 'blijkbaar door een open raampje aan de achtelr- zijde van die woning 'binnengekomen en heeft de glansche woning doorzocht. Uit de keuken heeft hij nog een stuk jspek en een tarwe brood meideigeniomea', xvel ke eetwaren werden teruggevonden aan een berm van den wejg in die: nabijheid der woning. Aldaar hadden inwoners v,an Aardenburg een man zien zittlen die dus blijkbaar de inbreker is geweest Ook is gebleken dat een persoon van dat zelfde signalement op het dorp zijn fiets heeft laten reparêeren en een café heeft 'bezocht waarbij was opgevallen dat hij vrij goed in zijn Hollandsch Ibank- papier zal, doch daarmede niet erg ovpr den weg kon. Hij maakte den indruk t<en fiïvlg te zijn. Ook het ontvreemde geLd 'bestond in hoofdzaak uit bankpapier Uit een door de politie ingesteld onder, zoek moet zijn ge blekten dat de vermoe delijke dader reeds de grens naar B|elgië lis gepasseerd. Vergadering van Maandag 5 Mei te twee uur. Voorzitter de burgtemeesler. Afwezig bij den aanvang de heer Mes. Ambtenaren Reglement. Voortgezet werd de behandeling van het Ainbtenarenregelemenit en kwam aan de orde art. 39 en dit wel de amende menten inzake den tijd van verlof met behoud van loon gedurende de zwanger schap, en na de bevalling. De heer JERONIMUS verdedigde zijn amendement om te lezen verlof maar 'zonder loonbetaling. Spi*. meende, dat de overheid de kosten daarvan niet moet dragen. De zwangere vrouw kan een bepaalden tijd niet werken en moet idan ook verlof hebben, maar zonder loon. Het wordt ook een premie op de zwangerschap der ongehuwde. Als de hu- weende vrouw ontslagen wordt zou spr. ■voor kunnen stemmen. Maar dan moet z.i ook de ongehuwde ontslagen worden bij zwangerschap'. Als de ongehuwde moet zorgen in staat te zijn te werken, dan moet ook de gehuwde dat doen. Mevj*. WEIJL verdedigde het amende ment om zooals B. en W. voorstellen "~j Ag Tnfc -to, aJ door E. PHILLIPS OPPENHEIM, 33.) „Wfaar is Delora dan nu?" „Dat kunnen wij wel gissen en wij zouden willen, dat u naar hem toeging." „Best Louis, ik ben daartoe volkomen bereid, maar je moet mij eerst nojg eens vertellen, wie die mijnheer Delora 1S, waarom hij zich verstopt en wie je bedoelt als je van „wij" spreekt." „Als het enkel van mij afhing, mijni- heer, zou ik u alles mededeelen. Ik zou u volkomen in vertrouwen nemen; wij zijn maar een klein kringetje, en als wij meenen op iemand te kunnen rekenen dan vertrouwen wij hem volkomen. Maai de anderen kennen u niet zoo goed als ik en ik mag u sleehls en'ktele bijzonder heden verklappen. De heer Delora is 'mar Engeland gekomen met een 'bij zonder gevaarlijke oporacht. Hij bezit een geheim; dat van onberekenbare waar de is en anderen ,die niet tot onze (vrien den 'behooren, zijn daar achter gekomen Aan Delora was op het Charing Cross Station een signaal gegeven, dat het ge Vaarlijk was om hier zijn intrek te ne men. Daarom is luj kalmweg ergens an ders heengegaan eln lieeft zich thans ver s.topt. Als u werkelijk er op gesteld is wat te heieven, dan kan ik u ejenii avon tuurlijke onderneming, aan de hand doen." „Ga door, Louis." „Laat men 'blijven denken, dat De lora is teruiglgekeerd. Zoioals ik u releds heb gtezegd, is ait niet het geval. De (fleur van izijn kamer is op slot en aan niemand is het Veroorloofd na,ar binnen te gaan. Het vermoeden bestaat, dlat vannacht een poging zal worden gedaan om in de kamer binnen te dringen en den tij- telijken bewoner er van te ontvoeren." „De kamer is ledig, nietwaar? Er is niemand in." „Juist mijnheer, maar als er nu eens een sterk en dapper man zijn intrek nam, dan zouden zij, die valsch spel met ons spelen en booize plannen in den zin heboen, een flink lesje kun nen krijgen. Als u die man wilde w)e,- zen kapitein Rotherby, dan zouden wij, de heer Decresson en de anderen van oordeel zijn, dat u uw schuld jegens hen had ingelost." Een zacht gefluit kwam over mijn lip pen. Ik begreep nu, wat Louis van mij verlangde. Iic moest op de een of andere wijze trachten in de kamer te komen,' waar men veronderstelde dat 2 maanden voor den dag, waaropi de be valling wordt verwacht uit te betalen, maar geen twee maanden, doch 6 weken daarna, omdat zij, die eerst later kun nen gaan werken toch onder de ziektere geling vallen. Het „kan" is hier niet op zijn plaats, als men een ïfiet te langen termijn stelt. Zes weken na de bevalling is ook voldoende tegen over het kind, want de vrouw kan dan even goed maatregelen nemen voor den zorg daarvan als na 2 maanden. De heer PAUL zeide, dal als de heer Jeronimus meent in deze gehuwde en ongehuwde ambtenaressen gelijk te moe ten stellen, hij in strijd komt met de ziekfewet door niet te willen betalen. Het gaat niet op het inkomen te doen derven als men het juist het meest noo- diig heeft. Spr. verdedigde een termijn van 3 maanden als maiimum voor de be valling. Het is hetzelfde of men na 6 we ken nog wegens de bevalling of wegens ziekte vol loon trekt- Mevr. WEIJL wilde het facultatief stel len laten afhangen Van de betrokken touw. Het is niet hetzelfde of men recht heeft op 2 maanden, die uitbe taald moeten worden, dan wel of men ziektegeld krijgt. Want dan zal de vrouw die eerder beter is in het eerste geval toch recht op verlof behouden. De heer JERONIMUS kan zich bij be taling met G weken vereenigen. De heer v. d. FELTZ meende ,dat B. en W. zich willen refereeren aq.n het ad vies van den medicus, ma,ar hij meende dat hel verlof geven verplichtend is. Spr. meende nog steeds, dat men in een impasse komt met art- 56, dat ontslag aan de huwende ambtenares voorschrijft. De VOORZITTTER meende ,dat t,nen dan weer kan zien. De heer DEN HOLLANDER was nog steeds tegen het gelijkstellen van onge huwde en gehuwde vrouw en dient een amendement in, dal bij herhaalde zwan gerschap vpn een ongehuwde niet wordt doorbetaald. Het amendement-.Ieronimns, gepn dopr betaling, krijgt alleen de stemmen van hem en van den heer Naezer. Dat van de S.D'.A.P. om 3 maanden vooraf te kunnen verlof geven, krijgt alleen de stemmen 'dier fraclie, dat der V.D om te lezen „zal" in plaats van „kan" Pij de verplichting tot geven van Verlof kr'jgt alleen de V.D. stemmen. Hun voorstel ''-m G weken na do 'bevalling te lezen wordt aangenomen met 10 le gen G stpmineii, tegen de S.D.A.P. en de heer de Veer. De hear ONDERDIHi was het eens met den heer den Hollander, maar meen de dat die kwestie niet in een reglement thuis 'behoort. De heer WONDERGEM wees op haar, die een vrij huwelijk willen aangaan. Hét amendement-den Hollander wordt "verworpen met 9 legen 7, voor die rech terzijde en de heler Porlheine. Het art. in zijn geheel wordt z.h.s. aangnnomein. (B;ij art. 39, de regeling van den ter mijn van ziekteuitkeeringl, achtte de heer v. d. FELTZ één jaar vol, een half jaar ,8/d en een half jaar i/2 loon, zoo,als (Burg. en SW>th. voorstelden, vetbil (e veel; en verdedigde hij één jaar vol en dan '6 maanden half; en voor hen, die korter dan een jaar in dienst zijn e,pn gelijken termijn met minimum 6 maanden loop. Dpn wilde spr. de ambtenaren nog een jaar handhaven maar zonder loon. De VOORZITTER zeide, dat toch repels eerder een plaatsvervanger in dienst zal zijn genomen. Het gezin en de persoon worden steeds even hard getroffen. Spr. heeft echter in 15 jaar nimmer een ga- tval als inu behpndpld wordt medegemaakt. De heer CORNELISÖE wees op het amendement van de V.D. onj 2 jaar vol loon te 'betalen, maar dan ook (niets meer, dit laatste kon zijn goedkeuring niet verkrijgen, ook al zou l;et anders in totaal 3 jaar worden- Verschillende plaat sen, o.a Goeis schrijven 2 jaar vol loon voor. Er zijn zelfs plaatsen en ook Rijks instellingen met onbepaalden of laage- (Ingez. Med.) ren termijn. Spr. stelde voor twee jaar vol en dan één jaar ]4'. De heer HONDIUS meende dat men voor ziekte in liet algemeen geen rege len kan stellen, en wil lezen „kan" 'ver lof worden verleend. Pe heer DE VEER meende, dat men moeilijkheden lean krjjgpn, met waarne- menden, die men hoogstens 2 jaar tij delijk kan talen blijven, doch na dien lijd zon men twee personen op dezelfde plaats hebben. Plet Rijk heeft voor on derwijzend personeel cok een mindere regeling dan voor het P.T.T. personeel. Mevrouw WEIJL achtte na twee jaa,r met behoud van vol loon, nog 'n jaar 8/4' niet noodig, Want na twee ja,ar als [er her stel mogelijk E, kan er toch nog [12 maanden verlof zonder loon worden toe gekend. 1 De heer HONPIUS trok zijn amende ment in. De lieer ONDERDIJK achlle de geval len ook sporadisch voorkomend. Spr. zóu voor het voorstel van Burg. en Wjeth. stemmen, mlaar had toch liever het ge- heele tweede jaar 8/4' gegeven, omdal in vele gevallen 1/2 minder, is dan het pen sioen, dat 70 pGt. kan zijn. Spr. meende nogi, dat men zou kun nen vaststellen, dat epn persoon, die een zieke vervangt steeds lijdelijk is. De VOORZITTER én de lieer PE VEER hadden leglen 8/4 voor het geheele tweede jaar g]een bezwaar. intusschen was de beer Mes ter ver gadering gekomen. Mevr. WEIJL gpf toe, dat men na 3 jaar zeker nog ziek kan zijn, maar dan eischf de pensioenwet keuring'. Het amendemnnt-Corne'isse twee jaar vol en 1 jaar werd verworpen met 13 tegen 4, die der heeren v. d Weel, Paul, Cornelisse en Won der gem. Hel amendement-Weijl 2 jaar vol, wordt verworpen met 11 tegen 6 die oer beide dames en genoenndfA 4 heeren.. Hpt idee-Ondeidijk 1 jaar vol en 1 jaar 3/f werd met glgemepne stemmen aan genomen en het géïieel art. z. lp s. Art. 41 behandelt het scheidsgerecht inzake medische beslissing; en hadden de V. D. voorgesteld het te schrappen, om- dal me" het waarschijnlijk maakte, topn er nog geen controleerend geneesheer was, doch' zij trokken het nu in. De heer V. D. FELTZ wilde als de ambtenaar weigert mede te werken, dat hij dan pok hesjisj: geen uitkeering krijgt. Dit werd verworpen met 10 tegen 7 stemmen. Voor mevr. De Graaf en de heeren Porlheine, Mes, Jeronimus, Vertregt, Naezer en y. d. Feltz. Bij arf,. 46 verdedigde de heer PAUL Delora zich ophield, moest mij daar ver dekt opstellen om den a an Val af te wachten, welken zij om een1 of andere reden vermoedden. Maar toen ik mij de mogelijkheden voor den geest haalde, die zich in verbind hiermede konden voordoen, deed zich mijn gevoel voor humor gelden en lachte ik Louis tot zijn verbazing; in het gezieht uit. Ik keerde uit üie fantastische wereld Van geheimzinnige rooverijen en nog geheim zinniger moordaanslagen tot -de werke lijkheid terug. Het leek mij onmogelijk, dat dergelijke dingen zouden kunnen ge beuren in een rustig hotel van den eer sten rang in een stad als Londen. Ik kon niet aannemen, dat Louis, een lid van het personeel van dat hotel, die door mij gewaardeerd werd als een bekwaam vakman, lid zou zijn van een bende sa menzweerders, die met menschenlevens speelden als een circusartist met hallen. Het leek mij onmogelijk het voorstel van Louis als ernst op te vatten en het nvas mij moeilijk mijn gedachten te concen- treeren. 1 '„Is dit geen kapitale grap van je Louis" vroeg ik „of spreek je tot mij in vollen ernst?" „Hel is mij volle ernst, mijnheer. Ik overdrijf niets en heb' gelen woord in strijd met de waarheid gezegd." „Laat ik mQ dan de dingen wat duide-1 lijker voorstellen. W-at heeft Ferdinand Delora gedaan dat men het op zijn le- V»o gemunt h#«ft? Wiaardoor h«»ft hij zjeh vijanden gemaakt? Is hij een mis dadiger of zijn zij ,die hem te pakken trachten te krijgen, misdadigers?" „Hij is in het bezit van een geheim", zeide .L'.ouLs, „dat schatten waard is. Er zijn nu mensctien, die meenen recht te hebben op een deel daarvan' en dat zijn zijn vijanden. Zij hopen door geweld te kunnen verkrijgen, wat zij langs geen anderen weg kunnen bemachtigen." Er 'kwam ineens een gedachte bij mij op en ik vroeg haastig: „Was Tapilow een van die menschen?" „Ja, de heer Tapilow behoorde tot hen, die aanspraak maken op een deel van de buit, maar hij was niet bereid ook maar het geringste risico er voor te Loopen." -.„Dus is hel maar goed, dat hij on schadelijk is gemaakt. Ja, dat begrijp ik. Maar nu nog een vraag Louis; en daar moet je mij naar waarheid op antwoor den. Je kunt wel begrijpeh wat ik be doel, als je weet dat ze juffrouw Delora, betreft." „Juffrouw Delora weet niets van diat alles," verklaarde Louis plechtig. „Het is een bekoorlijke en werkelijk zeer schoone jrnge dame, maar als' ooit een jonige dame aan vrienden behoefte heeft Igehad, dan is zij het." „Maar waarom is zij dan meegeko men?" vroeg ik. „Waarom is zij niet te Parijs gebleven? Zoo voor haar gemli rol is weggelegd ia deze 00madia, was hat dan niet veel 'beter geweest, alt een amendement om niet alleen bij lang durige ziekte van een ambtenaar, maar ook van iemand uit zijn gezin een extra toelage te kunnen geven, als de kosten der ziekte de dranknacht ie boven gaan. De heer V. DD. FELTZ Wilde dit al leen bij ziekte van een ambtenaar zelf, die ten minste 10 jaar in dienst is (te'' gemeente. Spr. verdedigde dit omdat een ambtenaar die een half jaar in dienst is iets anders is, dan een die reeds 30 jaar dienst doet. Spr. meende, dal men dit ook moet zien in verband met het stre ven om onvolwaardige arbeidskrachten in dienst te nemen. De heer JERONIMUS wilde zich be slis L tot ziekte van den ambtenaar zeli bepalen, De heer PAUL achtle liet woordje „kan" voldoende. De heer ONDERDIJK meende, dat juist jonge ambtenaren met jeugdige kin deren nog eerder in moeilijkheden kun nen komen, dati andere mei meer gezins inkomen en kleiner gezin. De heer PAUL wees op het lagere loon van ambtenaren, die kort in diensl zijn. Hel amendement der S. D. A. P. ook geven voor leden van lipt gezin, kreeg alleen de stemmen dier fractie. De heer PORTHEINE meende, dat 5 jaar dienst voldoende is oor een toe lage. De heer STREEFKERK zeide, dal liet nu wordt „handje klap". Het idee van den heer v. d 'Feltz kreeg' alleen de stemmen van hem en van den heer Jeronimiis. Bij art 47, ui.tbetaling van geld aan hen, die aan herhalingsoefeningen moe ten deelnemen, stelde de heer Vcrlrojt voor dat hpt igon „kan" worden uit gekeerd, Van verschillende zijde werd gewezen op de reserveofficieren, die traktement krijgen. Het voorstel-Vertregt werd ver worpen met 10 tegen 7 stemmen. Thans was men aan de straffen, dip toegepast kunnen 'worden De lieer VAN DER FELTZ meende, dat men moet kunnen inhouden tot een maximum van de helft van het salaris. Dg VOQRZ- jnepnde, dat burg. en weth, ten deze vrij moeten blijven. Practise!) laat. men den betrokkene direct de be rokkende schade vergoeden. Mevrouw WEIJL zag in dit alles slechts een onderhandeling. Hpt amendement-v. d, Feltz werd ver worpen met 13 tegen 4 stemmen, dip der heeren v. d. Feltz, Hondius, Portheine en Vertregt. De heer VAN DER FELTZ kwam op Wen het voorstel om na 3 jaar geen zij er geheel builen was gelalen?" „Kapitein. Rolherby" antwoordde Louis „er was een jgloede reden voor, die u later wel zult begrijpen. Het was noo dig. dat zij met haar 00111 naar Londen Igiing, meer ikiajn ik u thans niet zegden. JJ moet mij niels meer vragen.'' Ik keek Louis «eens aan, maar op zijn pndopngrondelijk gezicht viel niels te lezen en ik gaf het op wat barters van hem te nooren. Maar zijn woorden ha delen mij niet ten volle overtuigd. Wiel gevoelde ik intusschen, dat hij de waar heid omtrent Felicia had gezegd. ITet was onmiskenbaar waar, dal ik aan die mannen een schuld had le belalen en ik wenschte dan ook niet mij daaraan ie onttrekken. „Maar als ik vannacht de pladtjsj inneem van Delora en jullie plannetje slaagt, is hij dan vertier vrij?" vroeg ik. „Kan hij dan terugkeeren Is het in het belang' van de jonge dame?" ,„Maar wel wis en drie" antwoordde Louis ernstig. „Wlij strijden niet tegen een of andere organisatie. Het zijn maar een paar lui, die van meening zijn', dat zij benadeeld worden. Wianneer zij on schadelijk zijn -gemaakt, kan Delora zich gerust in het openhaar vertonnen en zou u niets in den weg slaan 0111 vriendschap met hem of zijn' nichtje .te sluiilen." (Wordt varvolgd)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5