Witte landai% HEEPTEMS HlDDEL&URG Domburg. buitenland W. SCHUURMAN, Schouwing Wegen en Voetpaden, BELGIE. DUITSCHLAND. SPANJE, MARKTBERICHTEN. Advertentiën: Zenuwarts, is Woensdag 7 Mei xsiet te raadplegen. Aanvang 13 Mei a.s. Kerk- en Eoacerl- Bovenhuis te Huur, M, SPIERING JUFFROUW voor kantoor II MIDDELBURG. Een geurige Koffiemélange, SANTOS EN GUATAMALA, a 60 ct per half pond. gaat gelijk op. De aanvallen der gasten zijn echter gevaarlijker. Na 21 min. her geeft de rechtsbinnen van D'.E.C. zijn club de leiding 1—2. Een schot van hun midvoor verdient daarna vermelding, terwijl Oiling aan den anderen kant via dien paal naast schiet. Tien minutejn voor de rust vergroot de midvoor der gasten in buitenspel-positie den voor sprong 1—3. Jannsse verkleint dam weer voor Zeelandia den achterstand 2—3. Een toooie voorzet van links kopt Vogel móói in, doch 'de keeper der gasten houdt keurig. Met 2—3 wordt gedraaid. Na de •rust isi het spel aantrekkelijker. De gas< ten brengen den stand spoedig op 2—4 Zeelandia ontmoedigt echter niet. Door Jgoed spel van Vos en Vogel brengt eerst genoemde de partijen niet 2 mooie doel punten op gelijken voet. Er ontspint zich 'clan 'n strijd om' 't winnende punt. n Schot Van den rechtsbuiten van Zeelandia danst op de doellat en gaat achter. D.E.C; gooit er nog een schepje op. De achter hoede van Zeelandia kwijt zich beter van haar taak dan voor de rust. Uit een per nalty wordt het 5—4 voor Zeelandia. De gasten werken hard om den gclijfcnta- ker. Telkens komen zij terug en tenslotte gelukt het hun linksbinnen gelijk te ma ken waarmede het einde komt. Zeelandia is dus jammer genoeg ook uitgebjet- kerd. Promotie 2e klasse. Roermond—Bleijerheide 40. Promotie 3e klasse. Vlissingen—Hulst 5—0. Nederland—België 2—2. De. weder door een ontelbaar groot aantel toeschouwers er was geen plaatsje open in het Amsterd'amsche Sta- "dion gehouden belangrijke ontmoeting met onzei Zuiderbroeders! heeft ditmaal een gelijk spel tot slot gehad. Over het algemeen was het wel een spannende wedstrijd, maar het spel stond niet ppjhoog peil. De Nederlandsche ploeg viel niet mede, het Belgische niet tegen. De scheidsrechter Retschury had .geen te zware taak. Na 14 minuten maakte Van Kol het eerste doelpunt, dodh Denis weet even daarna Van der Meulen een onjhoudba- ren bal toe te zenden, en de stand wordt 1—1, welke tot rust zoo blijft. Er is weer een minuut of 20 gespeeld, als Tap op een oogenblik, dat dit het minst verwacjht werd, Badjou verrast en onder oorverdrovend gejuich de stand op 2—1 brengt. Als er nog 6 minuten te spelen zijn, weet Adams den bal langs Van der Meulen in het net te 'Schieten en de stand is, zooals hij tot .het einde nleef 2—2. I Het Nederlandse!» elftal niet naar Montevideo, De buitengewone algemeene vergade ring van den K. N. V. B. besloot Zater dagavond met 33 tegen 23 stemmen niet naar Montevideo te gaan voor de wereld- klam pioen s chappen 0 Zeeuwsch Brabantsche Turnkring K. N. G, V, Onder voorzitterschap van den heer W. de Graaf uit Middelburg hield bo vengenoemde kring Zaterdagmiddag in hotel Centraal te Goes eene buitenge wone algemeene vergadering. In zijn openingswoord wenschte de voorzitter de vereeniging UDI en Sparta uit Ber gen op Zoom, die beide naar het Fran- sche Bondsfeest te Algiers zijn geweest en daar succesvol niet alleen hun ver- eenigingen doch ook het geheele K. N. G. V. hebben vertegenwoordigd en met hooge onderscheidingen zijn huiswaarts gekeerd, daarmede geluk. Spr. uitte den wensch, dat „Prins Hendrik" uit Breda met evenveel succes zal deelnemen aan het Luxemburgsche Bondsfeest. In het ontwerp, dat in 1928 gemaakt is als nieuw turnreglement werden slechts en- ^i^êingen aangebracht. Besloten werd Zaterdag 12 Juli 'n kringuitvoering te geven te Kapelle, uitgenoodigd door de vereeniging Olympia aldaar. Daar de heer De Graaf benoemd is tot vice-voorzitter van het K, N. G. V., welke functie volgens het reglement niet vereenigbaar is met eene in den kring moet hij als zoodanig aftreden. In zijn plaats werd benoemd de heer F, Schuur biers uit Bergen op Zoom en in diens plaats tot bestuurslid de heer Sio uit uit Breda, die beide hun benoeming aan namen. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken besproken waren sloot de voorzitter de vergadering. Algemeen Overzicht t j r Ghandi gearresteerd. In den afgeloopen nacht is Ghandi o ®e.n .kIem plaat®'e in de nabijheid van gearresteerd. De arrestatie vond plaats op grond van een verordening, da- teerende uit het jaar 1927. Na zijn Irres- tatie werd Ghandi met een posttrein naar Buive, op ongeveer 60 K.M. afstand van Bombay, vervoerd, en vandaar met een gesloten auto naar de gevangenis te Poo- na Omvangrijke maatregelen zijn geno men om demonstraties en onlusten tegen te gaan. Tot nu toe heeft de Britsche re- geering geen officieele verklaring met bijzonderheden omtrent Ghandi's arresta tie gedaan. Ook de berichten uit Indië in de ochtendbladen geven geen aanwij' zing welke bepaalde ernstige gebeurte nis de onmiddellijke aanleiding tot Ghan di's arrestatie is geweest. Berichten over een ernstigen toestand komen slechts van de N.W. grens van Indië. De verordening waarbij een vroeger verbod tegen het houden van vergaderingen weer in wer king wordt gesteld, vindt haar oorzaak in de onrust die onder verscheidene stam men in het N.W. heerscht. Het feit der arrestatie heeft bezorgd heid in Engelsche kringen gewekt. Het bestuur der Europeesche vereeniging te Bombay heeft een schrijven gericht aan den gouverneur der provincie Bombay om scherpere maatregelen om de orde te handhaven, aanvallers te straffen, demon straties te verbieden en actie te voeren tegen Ghandi's campagne. De onlusten zijn daardoor wel in een hoogst ernstige fase gekomen. Men weet, dat Ghandi 't er op aan liet komen, door zijn provoceerenden strijd tegen het zout monopolie en zijn opruiing daartoe, Zoo lang als 't maar eenigszins het Britsche prestige niet schaden kon, heeft de overheid hem laten begaan, en eerst werden vooraanstaande personen uit zijn omgeving gearresteerd: zijn secretaris, zijn zoon. Thans hij zelf, wiens woord bij de overgroote meerderheid der Hin does wet is. En de Hindoes zijn nog ver reweg in de meerderheid boven de Mo hammedanen, die, zooals we weten, niet met de Hindoes meegaan. De gevolgen van Ghandi's arrestatie kunnen dus zeer ernstig zijn! De bezorgdheid is begrijpe lijk. De wereldtentoonstelling te Luik. Zaterdag j.l, is de wereldtentoonstel ling te Luik door den Koning geopend. De Koningin, de Hertog en Hertogin van Brabant en de graaf van Vlaanderen, ver gezelden hem. Deze tentoonstelling be vat exposities op het gebied van groot industrie, toegepaste wetenschap en oude Waalsche kunst. Omstreeks twee uur arriveerden koning Albert, koningin Elisabeth, het kroon prinselijk paar en prins Karei, alsmede de minister-president Jaspar en de mi nister van arbeid, nijverheid en sociale voorzorg Heyman, per koninklijke trein aan het station des Guillemins, waar zij werden ontvangen door burgemeester Neujean en den gouverneur der provincie. Een zangkoor bracht eenige liederen ten gehoore. In open hofrijtuigen werd naar de groo- te feestzaal gereden, waar de openings' plechtigheid plaats vond. Een enthousi' aste menigte juichte den koninklijken stoet op weg naar de tentoonstelling geestdriftig toe. Allereerst werd het woord gevoerd door het Kamerlid Gérardon, voorzitter van het uitvoerend comité, die de hoo ge gasten welkom heette en het doel der tentoonstelling uiteenzette. Naast de Antwerpsche tentoonstelling is die van Luik op haar plaats, niet omdat het feest der Vlamingen door allen gevierd wordt, doch het eeuwfeest van geheel België, dat ook de Luikenaars liefhebben. Nadat de heer Emile Digneffe, oud burgemeester van Luik en voorzitter van den Raad van Beheer der tentoonstelling, de koninklijke familie had begroet, nam minister Heyman het woord. Aan 't slot van zijn welsprekend betoog, waarin hij hulde bracht aan allen, die heben mede gewerkt aan de totstandkoming van de tentoonstelling, wees spreker op het doel van de tentoonstelling, n.l. den volkeren te toonen wat België op industrieel ge bied vermag. Zij is tevens een symbool van den vooruitgang 'der techniek en een les van de daad, die een aanmoediging moet zijn voor de stad en het land. Het slotwoord werd uitgesproken door Koning Albert. Allereerst bracht de Ko ning hulde aan de stad Luik. Hij herinner de aan de groote staatslieden, die stad had voortgebracht en wees op de betee- kenis van Luik als nijverheidscentrum en van de universiteit, waarna hij de tentoonstelling voor geopend verklaarde Vervolgens werd een rondgang over 't tentoonstellingsterrein gemaakt, waarbij de hooge gasten een défilé van niet min der dan 1500 motorrijders in oogenschouw hadden te nemen. Nadat een bezoek was gebracht aan de noordelijke afdeeling, begaf het hooge gezelschap zich per boot naar den zuidelijken sector. In het feestgebouw in het Boveriepark had des avonds een gala-diner plaats dat werd aangeboden door de gemeentelijke autoriteiten. De koning hield een tafel rede, waarin hij gewaagde van een spoe dig begin der werkzaamheden voor het kanaal LuikAntwerpen, dat van groote beteekenis voor den bloei van de stac Luik moet worden geacht, Om half elf keerde de koninklijke fa milie naar Brussel terug. Des avonds hadden in de geïllumineer de stad talrijke feestelijkheden plaats Beroemde mannenkoor „Legia" en de Disciples de Grétry luisterden de plech tigheid op. gedeelte van de studenten gestaakt om te protesteeren tegen het optreden van de politie bij de aankomst van prof. Una- muno te Madrid. Des middags is het op verschillende plaatsen in de stad tot botsingen tusschen de studenten en de politie gekomen, waarbij verscheidene personen gewond werden. De studenten moeten ook op ver schillende plaatsen de roode vlag hebben uitgestoken. VER. STATEN. Tengevolge van de langdurige hitte en de daardoor veroorzaakte droogte, zijn op tal van plaatsen aan de O. kust van de Ver. Staten groote branden uitgebro- cen. In de stad Nashua, 60 K.M. ten N.W, van Boston, staan het geheele gouverne mentskwartier, twee fabrieken, en het spoorwegstation in brand. Door den fel- en wind werd het blusschingswerk ten zeerste bemoeilijkt, maar tegen den avond slaagde men er in het vuur tot staan te brengen. De schade bedraagt vele milli- oenen dollar. Ruim 1000 personen zijn dakloos geworden. Vijf personen liepen "ichte verwondingen op, en 3 kinderen worden nog vermist. Voorts hebben reus achtige boschbranden de streken ten Z. van New-York geteisterd. Reeds werden meer dan 100 bungalows door het vuur vernield. Alle brandweren van New-York zijn ter bestrijding van het vuur gealar meerd. AUSTRALIË. Scullin, de premier, heeft medege deeld, dat de autoriteiten den toestand meester zijn. Hij noemde sommige be richten naar het buitenland geseind, om trent de 1 Mei-viering te Port Darwin, jelachelijk overdreven. JAPAN. Het aantal personen, dat als gevolg van den typhoon bij Japan het leven verloor, zou thans de 200 naderen. De materieele schade wordt op 5 millioen yen geraamd. In tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten en een enorme menschen menigte heeft het koninklijk paar Zon dagmiddag het monument voor Guido Gezelle te Brugge onthuld Wij komen op deze plechtigheid nader terug. Na een proces, dat zestien zittings dagen duurde, is Zaterdagmorgen de uit spraak in de bekende „Falke-zaak" ge vallen. Alle beklaagden werden vrijge sproken. De kosten van het geding zijn voor re kening van den staat. Te Madrid heeft Zaterdag een groot Rotterdam, 5 Mei. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aange voerd: 639 vette runderen, 237 vette en gra&kalveren, 53 schapen en lammeren, 267 Varkens. Prijzen voor vette koeien: le kw. 1— 1.14, 2e kw. 0.89— 0.(99, 3e kw. 0.75 0 88: ossen: le kw. 0.88—1.'.05, 2e kw. 0Y8—0.88. 3e kW. 0.70-0.77; kal veren le kw. 1.611.71, 2ei kw. 1.36 1.49, 3e kw. 1.16—1.134, schapen le kw. 0.60—0.64, 2e kw. 0.50—0.59, 3e kw. 0.44—0.50; lammeren 0.88—0.94, var- ken's: le kw. 0.680.70, 2te kw. 0.60 0.68, 3e kw. 0.640.66; export 0.65 0 70. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon: 'van blauw: 18.840 K.G.; prijzen 0.75 1.05, van Groningsch 12.000 K.G., prij zen 0.75—0.95, van Holl. geel 8600 K.G. prijzen 0.75—0.9, Van dauw-rood 58700 K.G.- or ij zen 0.60—0.70. Aardappels: Zeeuw, blauwe 2.10—2.80, id. bonte 2—2.80, poters 0.60—1, Zeeuw. Eigenheimers 0.70—0.80, Brielsche kra len 0.80—1.20, Bravo's 1.70—2,25, Red Star 0.80—1.10, Malta (Spring) 15.5 T7, Malta (winter) 6.50—7.50. Abonnementen en Advertentiën tooi dit blad worden aangenomen door den Agent W. TRIELLER. Geboren: JOANNES SIMON MARIA, Zoon van: H. J. M. SIES en J. C, SIES—WOLLENBERG. Middelburg, 3 Mei 1930. Lange Delft H 11. Verloofd: J. KIELEN en P. ZEGERS Utrecht, Justus v. Effenstr. 29. Kapelle bij Goes, „Inter Nos", 5 Mei 1930, Getrouwd: M, JANSE en N, GABRIëLSE, die, mede namens wederzijdsche familie, hun hartelijken dank be tuigen voor de vele blijken van belangstelling, voor en bij hun hu welijk ondervonden. Middelburg, 2 Mei 1930, 1890 1930 Vrijdag 9 Mei a.s, hopen onze ge liefde Ouders, Behuwd- en Groot ouders JANUS ROELSE en MAATJE HENDRIKSE hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, Oost-Souburg, 5 Mei 1930, Buteuxstraat 210, Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mejuffrouw JOHANNA MARIA VAN RIEL, Weduwe van den Heer WALTHERUS SCHONIS, in den ouderdom van 76 jaar, voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, Uit aller naam, P. W. SCHONIS. Middelburg, 4 Mei 1930. Lange Giststraat F 188, Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een lang durig doch geduldig lijden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 36 jaar, onze geliefde Dochter, Zuster en Tante, ELIZA CREMERS. Namens de familie, G. CREMERS. Middelburg, 3 Mei 1930. Sleeperssingel Q 176. Heden overleed in de volle verzekerdheid des geloofs on ze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder ELIZABETH CATHARINA HARTHOORN, Wed. van Dhr. B. HEUSEVELDT, in den ouderdom van 84 jaren. Uit aller naam, J. H. F. HEUSEVELDT. M'burg, 4 Mei 1930. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen, zoowel van hier als elders, na het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer L. J. BOSDIJK, betuigen wij onzen hartelijken dank. Familie BOSDIJK. Middelburg, 5 Mei 1930. Voor de zeer vele blijken van sympathie, ondervonden bij ons vijf en twintigjarig Huwelijksfeest, betuigen wij, ook namens onze Kinderen, onzen meest hartelijken dank. A. J. v. MIERT. F. R. v. MIERT— GERRITS. direct te aanvaarden. Firma VAN MIERT—HENNING Lange Burg C 101 PIANOS - ORGELS GRAMAPHOON'S RADIO. Vraagt demonstratie. Gemakkelijke betalings voorwaarden. DORDRECHT, Voorstraat 344-48. MIDDELBURG, L. Delft B 133 134. GEVRAAGDtegen 1 Juni een Diploma Handelsdagschool strekt tot aanbeveling. Brieven onder Letter V, Bureau dezer Courant. De Directie bericht, dat divi dendbewijs nummer 30 der aan deelen met f 20.en dividend bewijs nummer 26 der oprichters bewijzen met f' 55.S0 betaalbaa zijn ten kantore der Bank en bij de Associatie Cassa te Amsterdam. MIDDELBURG. Verdaagde Algemeene Verga dering van Aandeelhouders op Donderdag 22 Mei 1930, des na middags 2 uur, ten kantore der Bank, Rouaansche Kaai G 151, alwaar de punten van behandeling voor aandeelhouders ler inzage liggen. De Directie. maken elk gezicht sympathiek en knap. Dikwyls reeds door eenmal poetsen met de heerlyk verfrisschend smakend# Chlorodont - tandpasta verkrygt een prachtigen ivoorglans op Uw tanden, ook op zyde, by gelyktydige gebruikmaking van den daarvoor speciaal «construeerden Chlorodont-tandenborstel. Bottende spysresten in do tusschennnmïen dor tanden als oorzak van onaangenamen reuk uit den mond worden daarmede geheel verwyderd. Probeert U het eerst met een tube Tan 35 cent, groote tube 60 cent. Chlorodont-tandenborstel voor dames 76 cent (zachte borstels), voorheeren 75 cent (harde borstels). Alleen echt in blauw-groene origineel» verpakking met het opschrift „Chlorodont". Overal verkrygbaar. 106- Het aantal huisvrouwen, dat Meertens' Koffiemélange met de bonnen voor het theeservies nog niet gebruikt, wordt steeds kleiner. Waarom zoudt U nog langer bij die minderheid.blijven, Mevrouw? UIT

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 3