Gezond en II Krachtig Sanatogen SPORT Yerk®ersw@zeas Post ea Telegrafie Fwanciëele Berichten GEMENGD NIEUWS, En dat kan - met Sanatogen. DE MAAG. SLAPELOOSHEID. BUITENLAND Ai|euaee® öve-meM MARKTBERICHTEN en bssböïss E83E5 ■de Indrapocra en de Slamat voor een 5- j tal maanden uit den geretgelden dienst i nemen, waarbij de Slamat van nieuwe/ moderne turbines zal worden voorzien en tevens zoowel vóór als achter 10 voet zal worden verlengd. De Indrapoera zal alleen aan het achterschip worden ver lengd en voorzien worden van dubbel- werkende 2-tact Sulzermotoren. Naajr de directie van den Rot. Loyd aan de ,Msb. mededeelde krijgen deze 2 schepen een grootere snelheid om met de nieuwe schepen in den dienst te kun nen varen, n.l. mei de Dempo, de Baloe- ran en de Sibajak. Met den ombouw zal echter niet eerder dan over IV2 jaar worden 'begonnen. Cïïrf^ViG»; Tom Schilperoort. f De bekende Nederlandsche sportjour nalist, Tom Schilperoort, is hedennacht te Menton overleden. Schaar van Cdijnsplaat. De spitse ton No. 2 Wan het Schaar van Cohjmsplaat is verlegd naai' 51 gr. 36 m'. 30" Nib. en 3 gr. 51 m. 48" |0.1. 1 De diepte in het Schaar 'bedraagt th'ans imiddenvaai'w. 68 dm., spitsetonskant "65 idlm., stompe to n&kant 60 dm. Ind. Stoomvaartlijnen. Insulinde, (uitreis) 30 te Belawan. J Baloeran, (uitreis) 30 v. Suez. Chr. Huyigens1, (uitreis) 29 v. Algiers. Prinses Juliana, (thuisreis) p. 28 Gi braltar. i Taihanan. (thuisreis) p. 30 Kaap del Armi. 1 Tjerimai, 30 v. Rotterdam n. Bataviia. De gehouden algelmieene vergadering van aandeelhouders der N.V. Meelfabrie ken der Nederl. Bakkerij heeft de balans en de, winst en verliesrekening goedge keurd en het dividend 'bepaald op: 7 pCt. en 10 cent omzetprovisie per 100 K.G. afjgjenomen producten der vennootschap. ZEDENMISDRIJF. De recherche te Tilburg heeft gearresteerd C. v. d. H., die er van verdacht wordt, Zondag jl. onder Gilse een poging te hebben ge daan een jong meisje op zijn rijwiel mee het dennebosch in te lokken en toen dit niet gelukte, een achtjarig jongetje op zijn rijwiel te hebben meegenomen. Hij is in het huis van bewaring te Breda op gesloten, VRIJSPRAAK. Het gerechtshof te Aken heeft dezer dagen behandeld de zaak tegen L. Quix uit de grensgemeen te Bardenberg beschuldigd van moord op de 29-jarige Barbara Doveren. op 23 Juni 1926. Barbara Doveren kwam zeer dikwijls in Kerkrade en was' daar goed bekend. 1110 Getuigen zijn gehoord. Haar Gjk werd op 5 Augustus 1926 gevonden in een verlaten mijngang in het Wiorin* 0al bii Kerkrade. Het O.M. had tegen Quix de doodstraf gjeëischt, doch Dins< dagavond, na een 'beraadslaging van 2 uur, heeft het Hof van igezworenien Quix vrijgesproken en zijn onmiddellijke inSrrijheidsstelling 'bevolen. Ontploffing in een Chemische fabriek te Helmond. In de chemische fabriek van den heer J. H. N. te Helmond is in den afge- loopen nacht een reservoir gescheurd van 'n soort acyteleengas zijn de arbei ders C. W. en v. D. vergiftigd en ver brand. Toen er hulp daagde waren de levensgeesten reeds geweken. Ook de directeur der fabriek vond men zwaar vergiftigd op zijn kantoor. Men tracht hem in het leven te houden. In de fa briek wordt dag en nacht gewerkt. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen, is nog niet met zekerheid bekend. Omtrent dit ongeval verneemt V. D, nog nader de volgende bijzonderheden: De fabriek is gelegen aan den Watermo lenwal achter den Havenweg. Eenige ja ren geleden was er een graanmalerij ge vestigd, die door een grooten brand werd verwoest. Nadat het gebouw weer was opgetrokken, vestigde de heer N. er eerj..chemische fabriek, waarin voorna melijk cacaoboter wordt vervaardigd. Vannacht omstreeks half 4 is in een buis van het reservoir met het acy- tyleengas een lek ontstaan. De arbei ders vluchtten uit de fabriek. Van D. ontbrak echter. Eenige arbeiders zijn toen met de pet ten voor de neus gedrukt de fabriek weer ingegaan. Men zocht alles zoo goed mogelijk af, doch men vond hen niet De jeugdige arbeider R. is daarbij half be wusteloos geraakt. Deze arbeider heeft zich voortgesleept naar de in de nabij heid gelegen gemeentelijke gasfabriek naar de stookplaats van den gasoven. Hier ontmoette hij den chef-stoker, dien hij waarschuwde. Hij vroeg hem gas maskers, daar deze in de chemische fa briek niet te vinden waren. R. was in- tusschen wat bijgekomen en hij en de chef-stoker begaven zich toen weer naar de fabriek. Zij vonden toen later het lijk Zenuwcellen gezien door microscoop. ZONDERLING VLIEGONGEVAL. In Finland, in de nabijheid van V i b o r g heeft een zonderling vliegongeval plaats gevonden. Een militair vliegtuig, waarin de bestuurder met een mecanicien, die een parachute bij zich had, gezeten was, maakte een vlucht boven de zee. Plot seling opende op onverklaarbare wijze dei parachute, de mecanicien werd uit 't vliegtuig geheven en kreeg een doode- lijken slag met den staart van het vlieg tuig. De vliegmachine geraakte door een en ander uit zijn evenwicht en stortte naar beneden. Het vliegtuig kwam in zee terecht, de piloot verdronk. De pa rachute met den dooden mecanicien daal de langzaam en kwam tenslotte op den grond terecht. Het geheele lichaam ïs doorweven met zenuwen, die hun uitloopers hebben in iedere spier en elk orgaan van het lichaam. Van de goede werking van dit ingewikkeld „zenuwstelsel" is Uw gezondheid grooten- deels afhankelijk. Bijna geen ziekte dan ook, of de zenuwen deelen er in of wel zijn er 'de oorzaak van. Herstel van gezondheid is in zulke gevallen slechts te j vinden door de oorzaak van het kwaad te bestrijden; de verzwakte zenuwen moeten worden versterkt. Maagkwalen en slapeloosheid zijn slechts enkele der zenuwkwalen, die door Sanatogen worden overwon nen. Neurasthenie, prikkelbaarheid, spoedige ver moeidheid, zwakte en algemeene slapte - al deze gevolgen van verzwakte zenuwen zullen door Sana togen worden overwonnen, omdat, zooals een bekend Engelsch geneesheer het uitdrukt „Sanatogen gaat naar de kern der gezondheid, d.w.z. de cellen, en bouwt deze op tot een krachtig lichaamsgestel." Begin nog heden Sanatogen te gebruiken j- weldra zult ge weer een stralende gezond heid genieten. SANATOCE Het Zenuwsterkend Voedsel. Verkrijgt». In alle Apotheken en Drogisterijen vanaf fL L> per bus. Maagbezwaren zijn veelal een gevolg van verzwakking der zenuwen, die de spier en klierwerking der maag regelen. Sanatogen versterktdezenu- wen welke de maagwerking regelen, terwijl het terzelfder tijd de maagspieren rust feelt, omdat het zoo gemak- elijk verteerbaar is. Weldra zult gij weer een gezonden eedust hebben en Uw maag* kwalen, zooals bijv. gebrek aan eeduat,oprispingen,zuur enz., zullen vergeten zijn. Ook slapeloosheid is meest al een gevolg van verzwakte of overspannen zenuwen. Voedt de zenuwen met Sa natogen en na korten tijd 2ult ge weer genieten van een rustigen, verkwikken- den slaap. van den vermisten man, achter het re servoir. Uit een der leidingen spoot de vloeistof, die door het blootstellen aan de lucht vergiftigde dampen verspreidde. De man lag met het gelaat in een plas van deze vloeistof. Inmiddels was de directeur gewaarschuwd. Zekere W. heeft nog in de fabriek getracht den ar beider te redden, doch werd toen zelf zoo bedwelmd, dat de dood er op volg de. Ook de directeur is naar binnen ge gaan en bewusteloos geraakt. De arbei der v. R,, die beiden had tegengehou den, zóó dat zelfs zelfs een worsteling ontstond, is toen het gebouw ingegaan om zijn directeur te redden. Later heeft een politie-agent een ruit ingeslagen om de atmosfeer in de fa briek te verbeteren. Hierdoor kon een kraan worden afge sloten, zoodat geen vloeistof meer vloei de. De brandweer heeft de slachtoffers naar buiten gebracht, ZIJN MOEDER VERMOORD. Te Soest heeft een 17-jarig jongmensch zijn moeder met een bijl van het leven beroofd. De dader heeft aanvankelijk ont kend, doch, toen men hem de met bloed besmeurde bijl liet zien, legde hen een volledige bekentenis af. Haar echtgenoot, de heer J. H. was juist voor eenige dagen naar België ver trokken. Omtrent het gebeurde wordt vernomen, dat de moeder overvallen is op het moment, dat zij een middagdutje deed. Zij was niet onmiddellijk dood. Een twee jaar oudere zoon vond haar badend in haar bloed, toen hij thuis kwam. Hij riep er direct een geneesheer bij, die op zijn beurt de politie van het geval in kennis stelde. Bij zijn verhoor kon de jongen geen redenen voor zijn treurige daad opgeven. Vermoed wordt, dat hij in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. Hierbij inieemt men in aanmerking1, dat hij den laatsten tijd gewoon was sensati- oneele boeken te lezen, die hem wel licht in een overspannen toestand heb ben gebracht. De N. Rott. Crt. meldt nog nader: Dinsdagavond om elf uur werd de po litie te Soest kennis gegeven van het overlijden van de 49-jarige mevrouw H, wonende aan den Kolonieweg aldaar. Vermoed werd dat de vrouw den na tuurlijken dood niet was gestorven. De politie stelde een onderzoek in en vond het lijk bedekt met vier ernstige won den aan het hoofd. Aangezien zich bloed bevond op de kleeren van den 17 jarigen zoon, rees tegen hem kwaad vermoeden en de politie besloot hem te arresteeren. De jongen ontkende echter alle onschuld. Woensdagmorgen vond de politie nabij de woning een bijl, die geheel met bloed was bedekt. Daarop werd de jongen andermaal aan een streng verhoor onderworpen, met het gevolg dat hij bekende zijn moeder met bijlsla gen van het leven te hebben beroofd. Hij vertelde daarbij het volgende: Hij was gisteren alleen met zijn moe der thuis geweest. Deze was om één uur zooals zij gewoon was, even op de divan gaan rusten. Hijzelf had een boek geno men, Om twee uur had hij het boek neergelegd en zich naar buiten gegeven om hout te hakken. Korten tijd daarna was hij met de bijl in de hand in de ka mer teruggekomen om het boek weg te leggen. Zijn moeder sliep nog. Hij heeft toen de bijl opgeheven en haar vier sla gen op het hoofd gegeven. Daarna is hij weggeloopen naar den polder, waar hij tot half acht is gebleven. Toen keerde hij naar huis terug. Om half vier was een jongere zoon, die te Amersfoort studeert thuisgekomen De ze vond zijn moeder bewusteloos op de divan. Hij heeft haar hoofd eerst afgewas sen, waarna hij den dokter is gaan halen. De vrouw is denzelfden avond nog over leden. De familie H. is een Belgische familie, die na den oorlog zich te Soest had ge vestigd. BRUTALE INjBRAAK. Te Nistel- rode werd 's nachts bij den alleen wonenden landbouwer J. van G. inge broken. De dieven, vier in getal, braken een groot gat in den achtermuur en slo pen door den kelder binnen. Daarna overrompelden ze den bewoner, dien ze dwongen de brandkast te openen. De buit was echter niet groot. Met mede neming van een kleine f 20 aan gjeld eenig spek en wat eieren, vertrokken de ongenoode gasten, na alles overhoop te hebben gehaald. De hewoner kwam 0r zonder letsel af. EEN WRAAKNEMING. Dinsdag avond hield een taxi met zes inzittenden stil voor een café in de Kirchhofstrasse te B e r 1 ij n. De inzittenden stormden met gummistokken gewapend het café binnen, waar zij alles kort en klein sloe gen. Een van hen was met een revolver gewapend. De buffetchef werd neergesla gen en zwaar gewond. Toen de employé's van het café de politie wilden telefonee- ren, werden zij met de revolver in 'ble'-. dwang gehouden. Eerst toen alles kapot geslagen was, verdwenen de onverlaten weer zooals zij gekomen waren. Het schijnt, dat het hier een geval van wraak neming betreft. TWEE KINDEREN IN VLIEGTUIG VERBRAND. Te Portsmouth in New Hampshire was een vliegtuig met twee kinderen, een jongen van 14 en een meisje van denzelfden leeftijd opgeste gen. Op geringe hoogte weigerde plot seling de motor, zoodat het toestel viel en in brand vloog. De beide kinderen kwamen in de vlammen om, terwijl de bestuurder ernstig gewond werd. ROOFOVERVAL IN EEN JUWE LIERSZAAK TE HAMBURG. De ju welier Teller, die zijn zaak in de Theater strasse te Hamburg heeft, is het slachtoffer van een brutalen overval ge worden. Eenige dagen geleden was een man in den winkel gekomen, om „een ring te koopen". Vooral een smaragdring ter waarde van: 5 a 6 duiziend mark scheen hem te bevallen. Maandag onderhandelde hij opnieuw en verklaarde toen dat hij Dinsdag een be sluit zou nemen. Toen de bediende Dinsdagmiddag na het middagmaal in de zaak terugkeerde, vertelde zijn patroon hem dat de klant in een café op den hoek was en een ring van 3000 Mk. wilde koopen. Tegen uur kwam de 'klant met den h'eer T. in den winkel. De bediende kreeg den in druk, dat de klant sterk onder den in vloed van alcohol was, want hij stootte tegen verschillende kasten en sprak verwarde taal. Hij verzocht hem nog maals den ring van 3000 Mk. te laten zien en ook den smaragd ring, dien hij aan zijn vinger schoof. Toen trok hij met de woorden. Nu moet ik betalen, plotseling een revolver uit zijn binnenzak en vuurde op T., die ach ter de toonbank stond, achtereenvol gens drie schoten af. Reeds na het eer ste schot zonk T, doodelijk getroffen in een. De bediende zocht dekking achter een vitrine, daar de moordenaar het wapen ook op he*i richtte en 2 schoten op hem afvuurde, die echter misten. Daarop verwijderde de moordenaar zich zonder te haasten; Spoedig achtervolgden verscheidene voorbijgangers en agenten den moor denaar, die spoedig gegrepen werd. 1 Mei, Minister-president Tardieu heeft gis ter het 'besluit onderteekend tot het over de grens zetten van 22 buitenlan ders ,die een actieve propaganda voer den om heden den len Mjei on lusten te verwekken. Tevens werden zes tien pérsonên, die ahtï-miUtairistische manifesten verspreidden, gearresteerd. Het speciale 1 Mei-nummer van de ,,'Humanité" is in de drukkerij van het blad in beslag (genomen. Er deden zich 'geen incidenten voor. Te Wilna en in andere plaatsen Van Polen hebben communisten getracht gis teravond demonstratisch op touw te zet ten ,die echter voor het grootste deel door de politie werden verhinderd of verstoord. Maatregelen zjjn genomen om ordeverstoringen op heden te verhinde ren. Te Boedapest zijn de communisten een sterke agitatie begonnen. Zij zouden voornemens zijn openbare gebouwen bin nen te dringen. Er zijn buitengewone' maatregelen genomen. Pe Vlootconferentie. In het Lagerhuis heetf minister Alexander gistermiddag in ontwoord op verschillende vragen meegedeeld, dat als gevolg van de resultaten der vlootconfe rentie de beide kruisers van 10.000 ton met kanonnen van 8 duim van het pro gram 1928 en één van 1929, niet op sttapel zouden worden gezet, wat een bespiaring van 6 millioen pond betee ken de. Engelands aantal Van deze krui sers bleef nu tenminste tot 1936 be paald op 15. De Vereeni'gde Staten, die borsfponkelijk gedacht hadden een mi nimum van 23 zulke kruisers noodig te zullen hebben zullen nu ook Vol staan met 15, maar zij' mogen eventueel van 1934—1936 ieder jaar nog een van neze soort kruisers bijhouwen. Waar schijnlijk zal van deze optie echter geen (gebruik worden gemaakt. Ten slotte deelde de minister mee, dat het werk aan de vlootbasis te Singapore zal worden voortgezet. Ghandi's actie. Mohammed Ali, ondervoorzitter van het Indische congres en leider van de kalifaatbewegimg heeft een brief aan den onderkoning (geschreven om een beroep op hem te'doen, niet toe te laten, dat de toestand ernstiger wordt gemaakt door Gandhi le arresteeren, ;te meer daar de regeerinjg reeds volkomen blijk heeft ge geven van haar kracht. Ir. zijn antwoord erkent de onderko ning de goede bedoelingen, waardoor de brief ingegeven was, maar herinnert er Ah aan, dat eenige Indische leiders de methode van een conferentie om de moeilijkheden 'bij te leggen hadden ver worpen en daartegenover de voorkeur hadden gegeven aan destructieve metho den, die leidden tot uitgebrèide onge hoorzaamheid aan de wet. Middelburg, 1 Mei. Op' de graan markt was de aanvoer zeer gering. De no'teering van tarwe was' f 10.50—10.75. Boter en eieren aangevoerd door'Wal- cliersche boerinnen joffi. prijsnoteering) Boter f 0.80. "Kipeieren f 4.20. Eendeieren f 4.50. Ganseieren f 14.—. Aangevoerd door handelaren Boter f 0.75. Kipeieren f 4.—. Eendeieren 4.50. Ganseieren f 13. Particuliere prijs: boter f 0.90, kipeie ren f 5, poelje f 4, eendeieren 5.50. Vlissingen, 30 April- Op de veiling werden de volgende "prijzen 'besteed: Aardappelen 31—35, poters 12 per 10 K.G.; uien 1,5—2,5, spinazie 3—7, kool rapen 2, kleine peeën 1.5—2.5, witlof 13 17, postelein 30—34, alles per K.G.; (bloemkool 6—31, sla 3—6 beiden per stuk; radijs 2—3, selderie 1—1,5, prei "4.5—8.5, peeën 10—16.5, rabarber 1/2 —3, rammanas 4,5, flieren 4—4.5, Mar griet 7—37, narcis 7—12, tulpen 11— 22 alles per bos; andijvie 77—1.26, zu ring 5—15, per kist of mandje. Abonnementen en Adverteatiën voor dit blad worden ook aangenomen door den Agent M. DE WITTE. Marnixplein, West-Souburg,

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 3