"Brouinciale ifeeuiusche 1 DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 APRIL 1930 No. 98 KUNST EN WETENSCHAP LANDBOUW SPORT Voetbal, EEN INTERNATIONALE VEREEN. VAN DIRECTEUREN VAN GEMEEN TEWERKEN. GEP. INDISCHE MILITAIREN. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cenl; per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St, Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels ooéenomen a 85 cent bii vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. Schenking Ford-autospuit. Burg. en Wieth. leggen den Raad over het schrijven van het Comité van .be windvoerders over de gelden van het Brandweerfonds 7 December 1929, da teerend van 11 Januari en een nader schrijven van 11 April j.l., waarbij ,het Comité positief ter kennis brengt, dat het uitsluitend wenscht aan te 'bieden een 40 'H.R. Fo rd - a u lomiobdel brtaid s p ui t Imet capaciteit van 1000 Liter >per minuut bij 80 Meter opvioerhoogte. Hadden Rung, en Weth. oorspronkelijk na het eerste aanbod van het Comité, (gemeend eene beslissing daarover te kim nen aanhouden tot zij, na ontvangst en bestudeering van het complete rapport der Commissie uit de Koninklijke Ne- derlanasche Brandweervereeniging, ige lijktijdig een v oorstel tot volledige reorga nisatie zouden kunnen doen, thans mee nen zij1, dat, waar het Comité zulk(s be paaldelijk wenscht, niet langer met eene beslissing over het aanbod mag worden gewacht. Destijds vroegen Burg. en "Wieth. reeds' het oordeel der commissie uit de K.N. B.V. omtrent dat aanbiod, en deze ant woordde, dat als het Comité bezwaar had het Jgeld', dat meer noodig is om een groote .spuit aan te schaffen uit de gemeentekas te ontvangen, een auto- spuit als door het comité bedoeld alleen aanvaard kan worden, indien de gemeen te daarbij een autospuit in haar organisiai- tie opnam van ten minste 1800 liter wateropbrengst per minuut bij een op- voerhooigte, van 80 M. en plin. 1200 L. 'bij 100 M. Ook Burg], en Weth. meenen, dat zulk- 'een grootere autospuit zal moeten wor den aangeschaft en dat de commis'sie dan' !met het aanbod acooord gaat. In aansluiting hiermede deelen Burg en Weth. nog mede, dat op Dinsdag 15 April j.l. in de Abdij en op' de Balatisi, in tegenwo' irdigheid van hun ooilege, een 'demon'stratie met eenzelfde spuit als de .aangebodene is gehouden. Die demonstra tie is tot tevredenheid van "Burg. en Weth., het Bestuur over de Brandweer en van verschillende deskundigen ,afge- loepen en heeft duidelijk bewezen, dat de beproefde spuit zeker uitstekende diensten zal kunnen bewijzen in el'ke organisatie. Burg. en Weth. meenen voorts, dat ook de voorwaarden, welkte door de N.V. „The Vitrite Wiorks" en de N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co. zijn verbonden aan hunne, schen- kinjg ten behoeve van het Brandweer fonds geen bezwaar opleveren voor aan vaarding van het aanbod en verm'eenen, dat de Gemeente kan toezeggen die voor waarden bij de reorganisatie te zullen in vervulling brengen. Zwaar, zeer zwaar werd de gemeente door den noodlottigen 'brand van 7 De cember 1929 getroffen. M,aar een plei ster op de toen geslagen wonden was 't dat zeer kort nadien onder de burgerij spontaan het verlangen opkwam om dooi' een daad te tconen hoezeer mlen de ern stige ramp betreurde en mede wenschte te helpen om te trachten eene herh'a* ling te voorkomen. Voor deze daad, een treffend getuige,- nis van edelen burgerzin, zijn Burg. en: Wieth. allen, die financieel aan het Brandweerfonds steun hébben gegevein, ten zeerste erkentelijk en gaarne doen zij het voorstel het aanbod te aanvaar den, onder zeer 'bijzonderen dank aan allen, die er aan hebben medegewerkt Subsidie Koniiiginnefeest. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk" om eene gemeentelijke subsidie ad 3500 als bijdrage in de kosten van de feestelijkheden "ter gele,genheid Van den 50sten verjaardag van de Koningin geeft de meerderheid van B. en W. vol gaarne in overweging om het door adres santen genomen initiatief tot luisterrijke viering van het bijzondere kroonjaar van het Hoofd van Staat financieel van ge meentewege met een ruim subsidie te steunen. Intusschen acht de meerderheid het geven van een afzonderlijk kinder feest, voor hetwelk op de overgelegde begrooting eene som van 1000 is uit getrokken, niet noodig, vooreerst niet, omdat verschillende van andere ontwor pen feestelijkheden zeer zeker ook aan kinderen genoegen en vermaak zullen verschaffen, envoorts, omdat haar is be kend geworden, dat ongeveer terzelfder tijd door de N.V. „PZEM" ten minste 3 (wellicht 4) lichtreclame-dagen zullen worden gehouden, die èn door jong èn door oud kunnen worden meegemaakt. Verder wil de meerderheid ook gun stig beschikken op het verzoek om ont heffing te verleenen van de betaling van! verschuldigde rechten, die zouden moe ten betaald worden voor opbreken der bestrating in verband met de plaatsing van palen en dergelijke ter gelegenheid van de Koninginne-feesten. De meerderheid stelt daarom voor eerii subsidie te verleenen van 2500 en bo vendien machtiging te geven voor d vorenvermelde ontheffing. De minderheid verklaart zich om principieele redenen tegen inwilliging der beide verzoeken. Aan de commissie van financiën is ver zocht mondeling in den Raad te willen adviseeren. Benoeming onderwijzers. Daar het aantal solicitanten voor dg vervulling van de aan de school K ont stane vacature van onderwijzer me hoofdacte, ook na een herhaalde oproep' zeer gering (4) is, stellen B. en W. op advies van den inspecteur en in over leg met de betrokken hoofden voor den onderwijzer W. H. Hardon over te plaat sen van school C naar school K en, hem daar aan te wijzen als plaatsvervangend hoofd en bieden zij voor de dan ontstane vacature aan school C eene aanbeveling aan, bestaande uit de heeren P. A Ver meulen te Rhenen en A. Kramer tg Kats, beiden in het bezit der bevoegd heid tot het geven van onderwijs in han denarbeid, Gemeenterekening 1928, In verband met de opgaven, ingezon den ter uitvoering van de wet, houdende wijziging van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, en naar aanleiding waarvan Ged. Staten den uit- gavenfactor moeten vaststellen voor de netto-uitgaven van politie, lager onder wijs en armenzorg, met inbegrip van de kosten van werkverschaffing over de ja ren 1926 tot en met 1928, acht dii Col lege een wijziging der rekening 1928 ge wenscht, In deze rekening toch is onder de ontvangsten opgenomen het van hets Rijk ontvangen subsidie in de kosten var werkverschaffing aan de Oranjezon, ten bedrage van 51334,32, terwijl in uitgaa is gebracht een z.g. administratief man daat van 25,862.62, zijnde het over '28 nog op den post, werkverschaffing be schikbare bedrag, dat werd overgeboek naar 1929, Dit bedrag was beschikbaar gebleven omdat de kosten der verbeteringswerker aan de Oranjezon geheel door het Water leidingbedrijf werden voorgeschoten. Na afloop dier werkzaamheden dien' een splitsing plaats te vinden, waarbi wordt vastgelegd welk deel als gewoon uitbreidingswerk ten laste van het be drijf en welk deel door de gemeente we-, igens meerdere kosten door de uitvoering in werkverschaffing moet worden bijge past. Indien nu het bovenvermeld subsidie geheel in de rekening 1928 blijit opgeno men, komt het vo ledig in mindering bij de bepaling van den uit gavent ictor, B. en W hadden in de eerstbedoelde opgaven wel een boekingswijze toege past, waardoor dit nadeel voor een groot deel werd ondervangen, doch de kans is groot, dat deze boekingswijze in hoogste instantie niet wordt goedgekeurd. Aangezien laatstgenoemd nadeel wordt opgeheven door te handelen in den geest als door Ged. Staten aangegev-en, stel len B. en W. voor de vorenbedoelde be dragen van f 51.344.32 en f 25.862.62 van de rekening 1928 af te voeren, eerstge noemd bedrag over te boeken naar de kapitaalrekening 1928 van het Waterlei dingbedrijf -en de gemeente-rekening '28 opnieuw voorloopig vast te stellen als volgt: gewone dienst ontvangsten een bedrag van 1.550.302.81 y2, uitgaven 1.436.310.79 J4, batig slot 113.992.02; kapitaaldienst ontvangsten 656.710,7814 uitgaven 757.938.16, nadeelig slot een bedrag van 101.227.3714. De commissie van financiën vereenigt zich met het voorstel. De actrice mevrouw Christine Eli- sïabeth Poolman is 80 jaar oud over leden. Emii Jannings. Naar het Vad. verneemt, is1 het den heer Hugo Helm gelukt om Emil Jan nings een tonrnée in ons land te laten maken. De data is nog niet bekend. Mond- en klauwzeer. De directeur Van het vee ar t se n ij k u n- dig staatstoezicht vestigt de aandacht van veehouders en veehandelaren op de ver schillende gevallen van mond- en klauw zeer, welke zich de laatste dagen, ver moedelijk door middel van de veemark ten, op verschillende bedrijven hebben voorgedaan. Voor zooveel noodig;, wordt belang hebbenden nogmaals- op het hart gedrukt de meest nauwkeurige voorzorgen te ne men tegen verbreiding der ziekte en bij verdenking of constateeren van mond en klauwzeer onverwijld aangifte te doen en in dit geval vooral niet met vee teb markt te gaan. Overigens is het voor een ieder, die vee wenscht te markten, van liet grootste D-e'Iang tevoren zijn geheelen veestapel nauwkeurig op verschijnselen, duidende op mond- en klauwzeer te onderzoeken en bij twijfel geen vee te vervoeren. Zuid. 2e Klasse A. Overzicht, Na de gespeelde competitiewedstrijden De BaronieDongen en Zeelandia Breda op den 2en Paaschdag, waar van de resultaten waren zooals verwacht werd, rest thans nog één wedstrijd in deze afdeeling, n.l. die tusschen Breda en Velocitas. Behalve dezen wedstrijd ziet de eind stand er momenteel als volgt uit: T.A.C. 20 14 5 1 67—20 33 Dongen 20 14 1 5 6431 29 Middelburg 20 10 5 5 5234 25 Zeelandia 20 9 4 7 66—57 22 Mevo 20 9 1 10 40—53 19 R.B.C. 20 7 2 11 41—49 16 De Baronie 20 5 6 9 31—50 16 D.O.S.K.O. 20 5 5 10 51—57 15 Breda 19 6 3 10 38—56 15 Velocitas 19 6 3 10 4962 15 Vlissingen 20 4 5 11 33—63 13 De stand in de promotiecompetitie 3e Klasse is: Hero 2 2 0 0 4 8—1 Hulst 2 0 111 1—5 Vlissingen 2 0 111 03 In de promotie-degradatiecompetitie maakt Vlissingen het al bizonder slecht, 't Ziet er dan ook naar uit dat de Schel- destad het volgend seizoen het zonder tweede klasser zal moeten stellen. Wat een teleurstelling voor den grooten rood- witten aanhang! Echter beperkt zich deze teleurstelling niet alleen tot den Vlis singen aanhang. Ook in Middelburg- sche voetbalkringen wordt een heengaan van Vlisingen uit de 2de klasse ten zeer ste betreurd. We onderstreepen dan ook gaarne de woorden van den heer Van Bel, die in de Sportkroniek van 17 dezer inzake zendtijdverdeeling nog nadere in lichtingen ingewonnen in Engeland en in Denemarken. Het resultaat dezer inlich tingen is niet bekend. Gedurende de van 11 tot 20 April j.l, door de Nederlandsche Vereeniging van Directeuren van Gemeentewerken (Bouw- en Woningtoezicht en Woning- dienst) te Utrecht gehouden Internatio nale tentoonstelling van openbare wer ken met daaraan verbonden lezingen en excursies met de afgevaardigden van de zustervereenigingen in het buitenland verschillende gevoerde besprekingen om tot de oprichting van 'n Internatio nale Vereeniging van Directeuren van Gemeentewerken te geraken is in be ginsel reeds door de afgevaardigden uit Duitschland, Frankrijk, België, Italië, Oostenrijk, Tsjechoslowakije tot deze op richting besloten, terwijl, het Bestuur der Nederl. Vereeniging nog met de af gevaardigden van de andere landen, als mede met die van Ned.-Indië over een en ander overleg pleegt. In begin September 1930 gedurende de najaarbeurs te Leipzig zullen de plannen tot oprichting van een Internationale Vereeniging van Directeuren van Ge meentewerken nog nader worden uitge werkt. De zetel van deze Internationale Ver eeniging zou in Nederland gevestigd wor den, Het Tweede Kamerlid de heer Ter Laan heeft den minister van Koloniën de volgende vragen gesteld: Heeft de minister reeds maatregelen genomen, om het mogelijk te maken, dat de in het buitenland gevestigde gepensi- G i e s e 1 wees op art. 2 der statutie|n, 'dat het idoel en streven van den Bonld omvat en waaruit blijkt, dat niet alleen de stoffelijke doch ook1 de idieele belanr gen behartigd kunnen worden. Hieronder valt ook het stichten van huisjes als deze, waarvan elke spijker, elke steen, elke plank het eigtendomi zijn van dje leden, er is niet als zoo dikwijls ipi pn\- dere .gevallen een zilveren dak op. A}1 zijn ze nog niet geheel gereed, toch zal er één reeds op 1 'Mei worden 'betrokken. Als deze huisjes aan het doel Weantl- woorden, zullen er zeker meer worden gesticht en het 'bondsbe,stuur denkt reeds aan Bergen aan Zee en Terschelling De huisje- dienen voor het personeel van den P.T.T.-dienst, om hun verlof goed .en aangenaam te kunnen doorbrengen. Spr. hoopt dat het verblijf er in, voor (hen zoo zonnig zal zijn als de 'dag van gisteren wac, me weinig regen en veel voorspoed. Men zal er vinden licht, lucht, vrijheid en blijheid, voor zichzelf en zijn gezin. i Dank bracht spr. aan de aannemers van den bouw, aan "de werklieden.', maar vooral aan de afdeeling 'Middelburg en draagt daarop de sleutls van de huisjes over aan "den afdeelingsvoorzitter. De inspecteur, de heer J. W. Groe ne ij k, zeide nog slechts korten tijd in Zeeland te zijn en binnen zeer korten tijd er weer uxt te zullen vertrekken, doch toch gaaftie aan de uitnoodiging gevolg te hebben gegeven en spr. 'uitte rijn sympathie voor het doel, het is een goede poging die door vele andere moét worden gevolgd. Spr. wenschte de afdeeling Middelburg geluk met dit door haar gegeven goede voorbeeld en hoopte dat de "afdeeling .volkomen bevrediging er voor zal vinden. De directeur van het kantoor te Mid delburg, de heer A. Veenho vfén, bracht ook dank voor de uitnoodiging aan hem en zijn vrouw gezonden. Het verrichte werk is een heerlijke getuigenis waren 14 leden en 1 bij vodmacht ver tegenwoordigd. De voorzitter de heer Z. v. d. Velde deelde mede dat beide eereleden der groep, de oud collega's Ferdinandusse. te Biezelioge en J. v. d. Velde te Scherpe- nisse; kort geleden zijn overleden; daar beiden nog steeds als penningmeester en voorzitter van het fonds ter ondersteu ning van weduwen fungeerden, werd be sloten deze functies onder te brengen hij het groepsbestuur. De aftredende voorzitter en penning meester werden opnieuw als zoodanig m. a, st. herkozen. Met het oog opi een te houden excur sie werd als plaaits voor de volgende vergadering aan het bestuur overgelaten Terneuzen of Bergen op Zoom. Bij de bespreking van den examenleef tijd werd besloten "dezen te houden zooals deze twee jaar geleden is' vastgesteld n.l. dat de candidaat in helt jaar dat hij examen doet, den leeftijd van 20 jaar moet bereiken. Aan de vijf nog in leven zijnde we duwen van oud-collega's zal getracht worden dit jaar nog een zelfde bedrag uit te keeren als het afgeloopen jaar. Geen vluchthaven aan het Zijpe? iMen schrijft a,an het Vaderland: Dezer dagen is de grond in den Stoof- polder te Bruinisse, die door het Rjjk was onteigend vioor den aanleg van! een vluchthaven aan het Zijpe, wederom ver pacht. Van het maken van deze haven schijnt ,<jus vooralsnog niets te komen. Op de Wlaterstaatsbegjroioting 1930 was voor den aanleg reeds een post uitglp trokken, drch sommige Kamerleden heb ben .daartegen toen bezwaar geim'a.akt, voornamelijk omdat, wanneer mettertijd de verbinding Schelde-Rijn volgens hiet plan Van Konijnenburg tot stand mocht komen, de vaarweg niet meer door het Zijpe zal voeren. schudding constateerde en overbrernginig naar een ziekenhuis noodzakelijk achtte. De opbrengst van den verkoop der Emmabloempïjes alhier bedroeg f 119.49 en te Ritthem f 13. ZUIB-BEVILAND. BORSSELE. Op de aanbeveling voor secretaris dezer gemeente zijn in alpha- betische volgjorde geplaatst de heeren G. A Haringman te Colijnsplaat en F. W. J. Immink te Borssele. De Emmabloemcolleete bracht al hier. Zaterdag f 1016 op. KR A B]B(E N Dl J KEVrijdagavond vergh- derae de Coöperatieve Boerenleenbank onder voorzitterschap van <je heer C. P. Voigelaar. Uit de mededeelinglen bleek, dat het ledental is toegenomen en thans1 397 bej- draagt en Idat de toestand van de B'ahk gunstjg i's te noemen. In omloop waren 1092 spaarbankboek jes, 147 voorschotboekjes en 186 rékte'- ning-courantboekjes Aan spaargelden werd ontvangen f 585.039, uitbetaald f 532.370. Uitstaan de hypotheken f 118.825, voorschotten f 289.536, loopende rekening aan de '.tedpn f (540.617 en centrale bank f 143.545, De reserve bedroeg f J42.979. De beleg de reserve bedroeg f 42.928. Het winst- Saldo 'bedraagt f 6069. Het salaris van den kassier werd' vastgesteld op f 2884. De totale omzet was f 1.817.892. Tot leden van het Bestuur en. tot den Raad van Toezicht werden herkozen de (heeren J. van Gorsel te Rilland en M. van Weele te Waarde. Tot plaatsvervan gende bestuursleden werden herbenoemd de heeren A. P. Wjoutersen en A. To Hei naar. Daarna werd de rekening! en balans overeenkomstig het advies' van de finan- vereeniging Handelsbelang. De inspecteur deelde mede, dat een stelsel van doorverbindingen wordt over wogen en dat de kosten per jaar zijn 15 vermeerderd met 12,50 voor aan sluitingen in het publiek belang (w.o, ook altijd die van doktoren worden ge rekend) en met 25 voor particuliere aansluitingen. Namens de drie genoemde lichamen werd verklaard, dat zij een stelsel van doorverbindingen zoo onvolkomen en dan nog kostbaar achten, dat zij daar voor niets hoegenaamd voelen. Wethou der Onderdijk zeide niet voetstoots te kunnen opgeven voor wie de gemeente een doorverbinding wenschelijk acht, doch bereid te zijn te bevorderen, dat burg. en weth. daarover binnen 14 da gen mededeeling doen. In hun vergade ring van 8 April hebben burg. en weth, beraadslaagd over deze kwestie. Waar intusschen bekend was geworden, dat bovenbedoelde lichamen geconfereerd hebben over gezamenlijke pogingen om te geraken tot een doorloopende open stelling op Zon- en feestdagen, zonder dat zulks het rijk iets zal kosten, heb ben burg. en weth. gemeend aan den inspecteur te moeten melden, dat zij voorloopig met betrekking tot het even tueel doen eener opgaaf van verlangde doorverbindingen nog een afwachtende houding wenschen aan te nemen en te dien aanzien zich nader willen beraden. Weg MiddelburgVeere. De commissie van beheer over den straatweg MiddelburgVeere deelt me de, dat Ged. Staten zich bereid hebben verklaard in 1930 en 1931 door de pro vincie de verbetering van den weg te doen uitvoeren, waarbij aan het verlan gen van Veere om in Zanddijk klinkers te leggen, zal worden voldaan. Eerst zal de helft aan de zijde van Middelburg worden verbeterd, doch Ged. Staten kunnen niet ingaan op het verzoek van

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 9