OUTWEE PANTSERKRUISERS 23 TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 23 APRIL 1 930 No. 95 BRIEVEN UIT NED. OOST-INDIE. Indië is niet overal vrucht baar. Maar het is toch een r goudland.' het voedt 50 a 60 millioen menschen. En kan veel nuttige waren nog op de wereldmarkt brengen. BINNENLAND BURGEMEESTER VAN CAUWELAERT MAAKT EEN TOCHT OVER DE ZEEUWSCHE WATEREN, SCHEEPSRAMPEN IN DE BINNENVAART. „NEDERLAND-EXPRESS." arontl BuIlrich'Zout ZEELAND Onderhoud van steenslagwegen. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 23^30 APRIL DES AVONDS TE 9 UUR ZUID MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND, HET AMBTENAREN-REGLEMENT. (Van onzen Indischen medewerker). IS INDIE EEN GOUDLAND? II. Wie alles het in mijn vorigen brief geschrevene overweegt, zal geneigd zijn op de gestelde vraag of Indië een goud land is, ontkennend te antwoorden. Toch zou dat onredelijk zijn, want Indië is een gebied met veel rijkdom en groote krachten. Men moet ze evenwel zoeken, waar zij zijn en niet waar zij slechts schij nen te zijn. Indië is niet overal vrucht baar en een onderneming ligt niet over al goed. Buiten bespreking blijve nu maar, of de onderneming gemakkelijk ge noeg en niet te duur haar werkvolk kan verkrijgen. Buiten Java is het heel moei lijk volk van de streek zelf op een on derneming te krijgen, soms is dat geheel onmogelijk. Het best slaagt de onderneming, die het geluk heeft een gewas te telen in de streek, die daartoe bij uitstek door de natuur zelf is begunstigd. Een voorbeeld daarvan levert Deli-Langkat voor de ta bak; op Java zijn voor andere tabak de Vorstenlanden en Djember-Bondowoso bijzonder gunstig. Overigens groeit over al in Indië wel tabak, maar het welslagen en de eigenschappen van het gewas zijn anders, althans niet van dien aard dat de westersche markt ze op prijs stelt. Dergelijke gebiedsmonopolies vindt men in Indië meer en gelukkig is de on dernemer, die het voorrecht heeft in zoo'n gebied het rechte gewas te telen. Ner gens slaagt de koffie beter en geregelder dan op de hoogvlakten van Idjen in oost- Java; nergens slaagt de thee beter dan op de hoogvlakte van Pengalengan bezuiden Bandoeng. Maar in zulke streken is dan ook alle beschikbare gebied ingenomen door de grootcultuur en daar is zij ook het oudst en het voorspoedigst. Java is wel het prachtige eiland van Indië, prachtig in alle opzichten. In de tweede plaats moet Sumatra genoemd, waar echter het gebied met vulkanischen grond, voor bergcultures den mooisten, beperkt is tot de hellingen van den Ba- risan. De andere eilanden zijn voor land bouwnijverheid minder geschikt, al zijn er wel complexen te vinden, waar deze of gene teelt van gewas voor de wereld markt in meerdere of mindere mate slaagt. Daarmee is natuurlijk geenszins gezegd, dat die andere eilanden hun waarde zouden missen. Borneo is over het geheel niet zeer geschikt voor landbouw nijverheid, doch het groote eiland is te vens zeer rijk door zijn bosch, waaruit producten met een waarde van milli- oenen jaarlijks worden uitgevoerd.om te zwijgen van de olie en de steenkool. Hetzelfde mag van Celebes worden ge zegd: in de Minahassa kunnen hier en daar cultures worden beoefend, maar de groote rijkdom van het eiland ligt in de geschiktheid van 't kustland voor den cocospalm en in de bosschen. In midden- Celebes is een groote rijkdom aanwezig van ijzererts: helaas zijn daar evenals in zuidoost-Borneo omstandigheden, die de ontginning onraadzaam, althans moeilijk maken. Het groote oostelijke deel van den ar chipel, bevattende de Molukken en klei ne Soenda-eilanden, wordt met eenig recht tegenover de westelijke helft als arm geoordeeld. Maar dat arme eilanden- gebied heeft toch ook zijn waarden. Men denke aan den cocospalm, al gedijt hij niet overal zóó wel, dat men er met voor deel ondernemingen kan vestigen, die werkvolk van buiten behoeven en een westersch beheer. Men vergete voora! niet, hoezeer de muskaatnoot nergens schooner gedijt dan op de kleine Banda- groep, een monopolie dat de natuur er heeft gevestigd. Van Nieuw-Guinea, tegenwoordig in opspraak, droomt men meer dan men er van weet. Wanneer men buiten rekening laat het bergachtig middendeel, omdat 't 100 en meer kilometers van de kust ver wijderd ligt, dan bedenke men dat de rest niet anders is dan opgeheven koraal, waarop in den loop der eeuwen een op slag is gekomen, die op den schralen bo dem een humuslaag heeft gebracht. Noch in het noorden, noch in het zuiden heb ik er een krachtig bosch gezien en ik betwijfel, of er wel ergens, tenzij in a te afgelegen oorden, een complex gron den is te vinden, waar men een bepaalde teelt jaren achtereen met voordeel kan beoefenen. Daarom is het onbegrijpelijk dat er „kolonisten" uit Indië zich opma ken om daar hun geluk te beproeven in een streek, waar de gezondheid véle ge varen loopt en waar de hulpmiddelen volkomen afwezig zijn. Zij zijn wellicht verleid door de humuslaag in de bos schen, alsof die niet vrij snel is verbruikt en alsof de ondergrond van geen betee kenis is, wanneer men om bouwgronc vraagt. De Papoea-bevolking en de vreemde elementen uit den archipel kun nen er voor hun geringe behoeften tot voeding wel velden aanleggen, maar daar mee is dan ook wel alles gezegd. Wat er buitendien is beproefd door westersch initiatief, was tot mislukking veroordeeld Is Indië een goudland? Zeer zeker: het voedt 50 of 60 millioen menschen en in menig deel van den archipel liggen de krachten, waarmee ondernemers nuttige waren en stoffen op de wereldmarkt bren gen. Maar de ondernemer moet weten, waar hij zijn taak zal aanvatten, even als zijn kunde toereikend moet zijn. Ner gens ter wereld kan men op steenen ploegen en wie het desondanks deden, hebben zich vergist, hebben moeite, geld en levenslust verspeeld. DENGAN HORMAT. Men meldt aan de Maasb. uit Dor drecht: Dezer dagen is alhier in de zeehaven aangekomen de „Antwerpen", het on langs voor rekening der Scheldestad ge bouwde schip. Nader wordt vernomen dat hier Dins dagavond met den trein van 22.14 zijn aangekomen dr. F. van Cauwelaert, bur gemeester van Antwerpen, de wethou ders en verschillende raadsleden. Het ge zelschap bestond uit circa 40 personen Woensdagmorgen om half zeven zou men zich per auto naar de zeehaven be geven en vandaar via de Zuid-Holland sche en Zeeuw sche wateren met de „Antwerpen" weer naar de Scheldestad terug varen. Het bezoek aan Dordrecht droeg geen officieel karakter. Op vragen van het Eerste Kamerlid Van der Lande over scheepsrampen in cte jongste Januari stormen op Hen Rijn, dö Lek, Waal, Zeeuwsche stroomen en Zuiderzee heeft de minister v,an water staat geantwoord: Het was bekend, dat in de jongste Januaristormen op de genoemde wate ren verschillende schepen gezonken oT gestrand zijn. Daar nog geen wettelijk door E. PHILLIPS OPPENHEIM, 23 De klerk schudde ontkennend het hoofd en verklaarde: i „Ik weet positief zeker, kapitein Ro- therby, dat mijnheer Delora nog niet hier is geweest met verzoek hem zijn kamers te wijzen. Het is mogelijk, dat bij van de andere zijde het hotel is bin- nengieigaan en dat hij nu in de rookkamer of de American Bar zit, maar hier heb ik hem niet gezien." Er stond een sola in de vestibule en juffrouw Delnra liet zich daarop val len. Ilc zag ,dat zij zeer bleek was) IgëV worden. „Laat een van de piccolo's even in Bet hotel rondvragen vroeg ik den por- tier, „of de heer Delora in een der voor vertrekken is. Indien u mij vergunt tl iets voor te stellen", zeide ik, mij tot haar wendend, dan geef ik u in overwe ging maar dadelijk naar 'boven te gaan. U zult dan wel bemerken,, dat de heer Dean zich vergist heeft en uw oom er reeds is." „Wel zeker" verklaarde zij opstaande, „dat is een goed idee. Ik ga dadelijk. Heeft u er bezwaar tegen om' met mjij 'mede te gaan.?" „Niet in het minst" haastte ik mij te antwoorden. Ik gebruikte nog een enkel ooigenblik om te zeggen wat er met m'ijn biagagjé moest gebeuren en begaf mij toen met haar en de klerk in de lift. „Uw oom is toch niet ernstig onge steld, hoop ik?" vroeg de klerk haar „O neen" antwoordde zij: „hij1 vond den overtocht alleen zeer onaangenaam' len hij, is niet bijzonder sterk. Maar dat hij' werkelijk ernstig ziek zou zijn, geloof ik niet." „Het is nu twee jaar geleden, dat hij ons met zijn bezoek vereerde" ging de klerk door. Zij knikte. „Ja, toen is 'm'ijn oom alleen hierheen Iglereisd. Ilc ben hier voor de eerste maal. Ik ben nog nooit in Engeland ge weest." De lift stopte en hét meisje vroeg: „Op welke verdieping zijn we hier?" „De vijfde. We hebben daar een aantal keurige kamers gereserveerd, met hét uitzicht dat uw oom wenschte." Wliji gingen de gang door en hij deed een deur open, die toegang gaf tot een kleine hal, vanwaar 'men in de zitkamer kwam. De klerk maakte alle kamers open en zeide: „U ziet, juffrouw Delora dat, gelijk ik reeds voorspelde, hier nog niemand is. De kamers van uw oom lig gen rechts. De badkamer is links ge onderzoek naai" scheepsrampen in de binnenvaart bestaat, kan niet wftrden vastgesteld, waaraan deze rampen zijn te wijten. Uit het feit, dat zij op: al de genoemde wateren tezelfder tijd zijn ivoorgekomen moet worden afgeleid, dat zij niet een gevolg zijn van den slechten toestand van een bepaald vaarwater. Evenmin kan men met zekerheid zeggen, dat zij te wijten zijn aan slechte naviga tie en onvoldoenden staat en. uitrusting van die schepen. Wettelijke maatregelen, zooals deze voor de zeevaart bestaan, 'in het belang der opvarenden en van de lading, zoenden echter voor de binnen vaart zeer bezwaarlijk te handhaven zijn, weshalve de minister zich voorhands wenscht te bepalen fot de bij de behan deling van de rijksbegrooting voor 1930 aangekondigde regeling van het onder zoek van scheepsrampen in de 'binnen vaart. Het bedoelde wetsontwerp zal' eerstdaags zijn departement verlaten. Het agentschap der N.V. Stoomvaart- Maatschappij „Nederland", de firma Kuy- per, Van Dam-Smeer, te Rotterdam meldt, dat de boottrein van het s.s. „Prin ses Juliana", hetwelk 25 dezer te Genua wordt verwacht, Zaterdagmorgen 26 Apri a.s., te 9.52 uur aan het Maasstation te Rotterdam zal aankomen. Aankomst te 's-Gravenhage (S. S. station) 9.45,,uur zorg voor een goede spijsvertering door Sinds 100 jaar onovertroffen bij moeilijke spijsver tering, maagpijnen enz 250 gr. fi. 0,60 Tabletten fL 0,25 en fl. 1,20. Slechts echt in blauwe verpakking met het portret van den uitvinder. Monsters gratis en franco van dfcn hoofdvertegenwoordiger R-de Grain. Ani9ten3aat-OMt. LSnnaeusssartiweo 18 (Ingez. Mod-) Ged. Staten van Zeeland hebben aan de besturen van de gemeenten en van de polders of waterschappen in Zeeland een circulaire gericht, waarin zij aanha len een schrijven van het bestuur van den Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land (B. B. N.) betreffende het onder houd van steenslagwegen. In dit schrijven wordt er op gewezen, dat het onderhoud zich meermalen een voudig beperkt tot het op ongeregelde tijden uitspreiden van grof steenslag op de wegen, welke steenslag dan verder door de passeerende voertuigen moet worden ingereden. Vroeger was dit mo gelijk toen alleen door paarden getrok ken voertuigen met ijzeren banden "van de wegen gebruik maakten, nu steeds meer automobielen op die wegen zijn ver schenen, is het een bron van onnoemelij ke schade voor de ingezetenen der pro vincie. Hoewel het opheffen van het euvel naar de meening van den B. B. N. alleen kan worden verkregen door een streng doorgevoerde centralisatie van het beheer der wegen in de handen van den Prov. Waterstaat, begrijpt het bestuur, dat de geschiedkundige ontwikkeling van dit wegbeheer en de financieele conse quenties, aan een dergelijke centralisa tie verbonden, ernstige hinderpalen daar tegen vormen, dat daarvan nog in een lange reeks van jaren geen sprake zal kunnen zijn. Echter zou reeds het euvel belangrijk worden verminderd, indien de betrokken gemeente-, polder- en waterschapsbestu ren door den volkomen competenten Provincialen waterstaat in technisch op zicht worden voorgelicht omtrent het ge bruik van het voor bet onderhoud der wegen geschikte verhardingsmateriaal, waarbij een dergelijke abnormale slijtage van automobielen niet zal optreden. Ged. Staten hebben advies gevraagd legen en verderop vindt u uw kamers." Zijl wierp een Mik in alle kamers, die inderdaad ledig waren. „De kamers -zijn werkelijk keurig" ver klaarde zij, „maar ik begrijp er niets' van, dat mijn oom er niet is1." „Over een paar minuten zal hij wel komen opdagen", stelde de klerk haar Igerust. „Kan ik nog iets voor u doert, juffrouw? Zal ik het kamermeisje ol een loellner voor u bestellen?" „Neen, noig' niet. Ik wil wachten tot mijn oom komt. Wilt u misschien bene den de 'boodschap afgeven, dat hij -mij een zeer groot genoegen zlal doen, wan neer Wijl 'bij zijn komst onmiddellijk naar boven gaat?" I „Zeker juffrouw" antwoordde de klerk', tzich -naar :de deur begevend. Ik wilde met hem meegaan, maar zij' hield mij terug, zeggendef „U zou- 'mij1 een igrooten dienst bewij zen, wanneer u nog niet wegging. Het is misschien erg mal van mij, maar ik hen hanig." „Natuurlijk blijf ik" antwoordde ik, mij naast haar op de sofa zettend, „maar Laat ik u verzekeren dat er -geen en'kjele reden bestaat om' u ongerust te maken. Er kan uw oom) een ongelukje met zijn rijtuig zijn [overkomen, of wel hij kan een vriend zijn tegengekomen, met wien hij een paar 'minuten heeft staan praten. In ieder geval kunt u hem hier binnen korten lijd verwachten. Londen is geen stad van geheimzinnige gebeurtenissen OEERSTE KW. ©V0LIE MAAN 3 LAATSTE KWARTIER NIEUWE MAAN VENUS MARS JUPITER SATURNUS De maan is om 9 uur nog niet op. De nachten zijn nu maanloos, enkel den 29en vindt men deNieuweMaan aan den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat en deze kan niet ontkennen, dat het onderhoud van vele wegen plaats heeft op een wijze, welke voor het ver keer met motorijtuigen met rubberbanden ongeschikt moet worden geacht, vooral door het uitspreiden van een laag onder - houdssteenslag op den weg om die ver volgens door het verkeer te doen vast- rijden. In het algemeen is gebruik van fijne steenslag te verkiezen, te meer waar de kosten met grof steenslag geen ver schil maken. Ook wordt dikwijls het spreiden verricht in een daarvoor vol strekt ongeschikt jaargetijde. Ten slotte wijst de hoofdingenieur er op, dat er de laatste jaren meer in het bijzonder van wege den Zeeuwschen Polder en Water- schapsbond op gewezen is, dat in walsen noodig is, dit niet slechts in het belang van de weggebruikers, doch evenzeer van de onderhoudsplichtigen. Ged. Staten noodigen de gemeente- en polderbesturen uit te bevorderen, dat zooveel mogelijk fijne steenslag, 1 tot 3 c.M., gebezigd wordt en deze wordt in- gewalst. „Paaschdrie" heeft gisteren dank zij het mooie, doch nog frissche weer aan honderaen gelegenheid 'gegeven nng eèn dag of althans een 'middag van de vrije natuur te genieten of op andere wijze, dezen, alleen op Walcheren, met uitzonde ring van Vlissingen, bekenden feestdag, maar eigen wensch door te brengen. Ook nu was "het vooral het jonge goedje van het platte land, die op hun wijze de bloemetjes buiten, zette en dat speciaal op de Markt en de omgeving. Alles bijeen genomen kan van deze Pa schen [getuigd worden, dat zij' noig is: me- degevallen. ZOUTELANDE. Dinsdagvoormiddag vergaderde de gemeenteraad om de ver ordening op de heffing van siachtrechten een weinig te wijzigen. Deze Wijziging ge schiedde op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken. Igelijk Parijs. Tusschen het Charing Cros station en het hotel Milan kan een mensch moeilijk iets ernstigs overkomen." Zij boog zich voorover en verborg haar gelaat in de handen. „Neen, wat ik u bidden fm'aig, doe dat nu niet"., zeide ik. ,|Het is- werkelijk waar w;at ik zeg, er is geen enkele redfejn lom u ernstig ongerust te miaken. Uw oom sprak er over om even bij een apothe ker binnen te gaan. Denkelijk is men nu bezig zijn Destelling klaar te m'akten. Er kunnen nonderlei kleinigheden gebeuren die verhinderen dat uw oom' direct naar zijn hotel is gegaan." „Och, u weet het niet" prevelde zij tusisehen haar vingers. HOOFDSTUK XI. Er viel niet aan te twijfelen dat De lora was verdwenen. Ik vfigde na een 'paar minuten den hotelknecht naar be neden en stelde een nauwkeurig onder hoek in ;alle vertrekken van het hotel in. Het duurde niet lang of ik had! tie absolute zekerheid, dat hij. niet in het gebouw was en dat niemand van liet personeel hem had g|ezien. Ik "begaf mij zelfs naar den voortuin voor het hotel en keek zoekend het strand af. Op den (afstand van eenige honderden! meiers tus sehen het station en de plek waar ik nu stond was er dus iet gebeurd, dat hem' verhinderd had hét hotel te berei ken. Het kon een 'klein ongeluk van) niet. de minste beteekenis geweest zijn, het kon wel iets zeer ernstigs gewast in het N.W. vlak bij Venus. Recht en hoog boven ons hoofd staat de G r o o- t e beer nu. GOES. Bij Kon. besluit is bevorderd tot technisch hoofdambtenaar van den Rijkswaterstaat, te rekenen van 1 Janu ari 1930, de technisch ambtenaar P. Mul der alhier. Zooals reeds gemeld, zal Woensdag 30 Apiril in den (gemeenteraad het nieuwe iamb te narenreglement aan de orde ko men en hadden de leden en betrokken organisaties gelegenheid Vooruit schrifte lijk amendementen in te dienen. Van de (gelegenheid is gebruik gemaakt door de heeren Cornelisse, Wondergem, V. d. Weel en Paul, nader aan te duiden met S.D.A.Pj; door den heer Jeroni- mus; door de dames Weijl— Snuijf en de Graaf—Bloemendal, aan te duiden met V.D.; door den heer mr. baron V.. d. Feltz; door den heer Vertregt en door den Centr. Ned. Ambt.bond enden Ned. Bond van pers. in overheidsdienst, aan te duiden door de Bonden. Opgemerkt zij, dat onder ambtenaren ook werklieden worden 'bedoeld. Bij de vermelding van de amendemen ten hebben wij ons beperkt tot de voor naamste en principieel ste en die, welke ons van minder belang voorkomen, of uit sluitend redactiewijzigingen betreffen, weggelaten. Bij art. 1, dat voorschrijft wie onder ambtenaren worden verstaan' en op- wie het reglement van toepassing is, wil de beer Jeromimus het reglement niet van toepassing verklaren op diegenen, die in gemeentedienst zijn op arbeidscontract. De I.S.D.A.P. stelt voor achter art. 1 een nieuw artikel in te voegen, dat be doelt voor eiken tak van dienst mogelijk te maken een dienstcommissie in te stel len. De heer Jeronimus' wil achter art. 2 een nieuw artikel invoegen, waarin wordt bepaald, dat behalve die salaris sen, welke door de Kroon of Ged. Sta ten worden vastgesteld, of die, welke aan de goedkeuring van de Kroon of Ged. zijn, maar de mogelijkheid bestand ook, gelijk ik genoopt was zelf te erkennen, dat het nooit zijn plan was .geweest naar het hotel te gaan. Ik begaf miji vervolgens weer naar de vertrekken op de vijfde verdieping, om aan juffrouw Delora verslag le doen van tmijh Itevindin- igen. Ik trof haar kalmer aan dan ik' had, gedacht en minder zenuwachtig ook. In- tusschen betrok haar gelaat weer, toen ik haar verzekerde dat ik tot mijn spijt niet nieuws kon médedeelen. ,,'t Is wel verdrietig het u te moeten Imedeideelen, dat er geen twijfel meer over is, ff tot op dit ooigjetoMik is) ,uw oom! nog niet in het hotel (geweest. Niet temin 'ben ik volkomen overtuigd, dat er geen rteden is om zich ernstig ongerust te maken. Er kunnen zich velerlei klei nigheden hebben voorgedaan, olm) hem een half uur vertraging te berokkenen." Ziji keek naar de pendule en zei zacht: Het is al meer dan een half uur." „Mag ik u eens vragen, zou u het niet goed vinden, -als ik mij met de politie in verbinding stelde? Zij kan navraag doen bij alle ziekenhuizen en indien, wat ik nog -steeds onwaarschijnlijk acht, uw oom' een ongeluk mocht zijn overkomen, dan zouden wij er onmiddellijk van op de hoogte kunnen worden gesteld." Zij schudde heftig ontkennend het hoefd. Dm Ide een of andere reden scheen het denkbeeld haar volstrekt niet toe te lachen. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5