ANTWERPEN OWME PAMTSCRKPU15ER5 WERELD TENTOONSTELLING APRIL-OCT TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 9 APRIL 19 3 0 No. 84 BINNENLAND ZEELAND KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP HET JULIANA VAN STOLBERG MONUMENT. Het igederik'teeken voor Juliana van RPtolberg op het Louise de Colignypleïn kal op een der laatste dagen ran April worden onthuld. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS RENTEN. Op 1 Maart j.l. werden 14.608 wedu- wenrerten en 11.722 weezenrenten 'krach- lens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op dien detuim 'krachtens artr. 373 dier wet 80 709 personen in het genot ver keerden van een als vrucht van hun Terzekering verkregen ouderdomsrente v»n drie gulden per week. Voorts igenoten 26.076 personen een itm liditeitsrente als bedoeld in art. 71 'dier wet. 1 Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 waren op genoemden datum 128.686 personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. NEDERLAND-EXPRESS. D* speciale trein met passagiersl en post, in aansluiting op het s.s. „Johan de Witt" zal Vrijdagochtend 11 April te 11.10 urn- van Genua vertrekken. Aan komst Zaterdagochtend 12 April te 7.57 uur te Arnhem; 8.48 uur te Utrecht; 9.45 uur te Den Haag (SS.); 9.36 uur te Amsterdam (W.P.) en 9.53 uur C.S. en fl.52 uur te Rotterdam-Maasstation. PERSONEEL IN RIJKSDIENST. Het congres van de Centrale van Ver- lenigingen van Personeel in Rijksdienst heelt een resolutie aangenomen, waarin •r bij de regeering en bij de volksverte genwoordiging op aangedrongen wordt, bet instituut der classificatie in de salari- eering van de rijksambtenaren, rijkswerk lieden en onderwijzers zoo spoedig mo gelijk op te heffen. O.m. werd verder besloten ten aan zien van de aanstelling, dat in beginsel steeds een vaste aanstelling moet gege ven worden. T.o.v, de vacantie aanvaard de het congres het beginsel, dat men op ouderen leeftijd meer tijd voor ontspan ning noodig beeft dan op jongeren leef- Itjjd, bi verband waarmee de vacantie- tijd voor ouderen langer zal moeten zijn. Ook werd in beginsel aanvaard, dat voor een vacantiebijslag der ambtenaren met een salaris van 2300 en lager geijverd zal worden. Voor vergoeding van over werk, nacht- en Zondagsarbeid stelde het congres normen vast. MIDDELBURG De tentoonstelling van de afdee- ling Middelburg van de Nederlandsche tVereeniging van Huisvrouwen werd gis terenmiddag door de presidente, mej. M. Callenfels geopend met een toespraak, waarin zij o.a. dank bracht aan de le den, die werk' inzonden en aan hen, die een stand innamen met hun artikelen. Zoowel des middags' als des avonds was het bezoek gisteren vrij druk en behalve, dait alle loten verkocht-werden, (maakten ook enkele der standhouders goede zaken. Gisterenmiddag is de timmerman S. die werkzaamheden verrichtte boven in de zaal van de bioscope op de Markt iriitgeslierd en naar beneden gevallen. De Jongeman kwam opl den Vloer van het •lokaal terecht en was bloedend verwond. Aanvankelijk was hij buiten bewustzijn, doch later kwam1 hij weer bij. S, werd ter observatie naar het Gasthuis over gebracht. door E, 13 PHILLIPS OPPENHEIM, HOOFDSTUKVII. II* volgde Léon naar boven naar dat gedeelte van het perceel, waar de ca binet particulier waren gelegen. Hij klopt» aan de deur van eer er van en vrouwestem riep: „binneq!" D» vrouw zat op de sofa een sigaret te rooken. Op de tafel voor haar stond ©en ledig koffiekopje en daarnjaast een ledig likeurglaasje. „Eindelijk!" riep zij uit, terwijl zij mij met een verwijtend gezicht aankeek. „Is het de heer, die mademois|elIe ver wachtte?" vroeg Léon discreet. „In orde, je kunt gaap, Léon" .ant woordde zij. Wij waren nu alleen en zij reikte mij haar hand. diie ik aan mijn lippen drukte, waarna ik zeide: „Mademoiselle, ik moet u duizendmaal mijn excuses maken. Ik moet u evenwel fverzekeren, dat ik zoo spoedig alsi in mijn vermogen lag hierheen; ben geko men." „Misschien had u wel een aangenamer samenkomst?" WALCHEREN. AAGTEKERKE. In do Maandagmiddag gehouden vergadering van den Raad de zer gemeente, waarbij alle leden tegen woordig waren, werd de rekening der Gezondheidscommissie over 1929 goed gekeurd. Het heffingspercentage van, de Gem. tnkomstenbeiaisiing over 1930-31 werd, evenals het vorig jaar, bepaal op i/3 van het tarief. B. en W|. stelden voor de vergoeding krachtens artikel 101 der La ger Onderwijswet uit te keeren aan de Besturen der Bijzondere Scholen over 1928 te bepalen op f 9.72 per leerling hel gemidde.de bedrag dat voor kosten aan de O. L. School te Westkapelle wasj uitgegeven. De heer Corré vroeg waarom aan het Bestuur der School te Westkapelle dan f 0.50 maar was uitbetaald per leer ling, waarop de voorzitLer antwoordde dat hel hier betrof een bedrag van f 0.50 aan administratiekosten dat de gemeente boven het opgegeven bedrag had uitbe taald. Na eenige discu(stsie werd de uit- keering voor de Bijzondere Scholen vast gesteld op f 10.22 per ieerilpg. Een verzoek was ingekomen van het Bestuur der Ver. voor L. O. op Geref. Grondslag om beschikbaarstelling van gelden voor het aanschaffen van nieuwe gordijnen. Nadat de voorzitter, op een vraag van den heer M a 1 j e r s, had ge antwoord dat hem hij een onderzoek ter plaatse wasi gebleken dat het aan schaffen van deze gordijnen inderdaad noodig was werden cfe gevraagde gelden ebschikbaar gesteld. De heer M a 1 j e r s vroeg of B. en Wl. niet voornemens waren nieuw© 'slteen' voor onderhoud van den weg aan te schaffen, waarop de voorzitter antwoord de dat vernieuwing van; een gedeelte van den weg dit jaar niet poodig is|, wel zullen op enkele plaatsten herstellingen worden verricht. De heer Kodde wees nog op den toestand van een gedeelte vain het Mo lenpad dat dringend verbetering behoeft, ook gaf Hij enkele voorbeeldten van den slechten to ast and waarin verschillende aarden wegen verkeerep en drong aan op het houden eener strenge schouwing over die wegen. Ook de heer Peper vroeg goed op het behoorlijke herstel dier wegen toe te zien. B. en Wl. stelden voor het gemeente huis en het vergaderlokaal te zijner tijd aan te sluiten bij de electrijslche verlich ting. De heer Verba ge stelde voor om ook de woning van1 dein gemeenteveld wachter en het slachtlokaal aan te slui ten Besloten werd die verschillende per- ceelen aan te sluiten. De voorz. zeide vóór de vergadering te sluiten er de aan dacht op te wilen vestigen dat de heer Moens gijteren 36 jaren zitting had als lid van den Raad. Hij wilde dit feit niet ongemerkt voorbij laten gaan en wensch- te den heer Moens hartelijk geluk. Sltechtysl één van zijne medeleden op den dag der installatie als Raadslid, is meer in leven, hij hoopt dat de heer Moens nog vele jaren aan zijp Raadsüidmaattslchap mag toevoegen. De heer Moens dankte dep voorzit ter voor zijne gelukwenschen. RITTHEM. De gemeenteraad hield Maandag een openbare vergadering, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Na de gebruikelijke opening herdacht de voorzitter den overleden wethouder den heer W. Cevaal Pz., wat deze in de ver schillende functies, die hij vervulde, voor de gemeente geweest was. Zijn nagedach tenis zal nog lang in aangename herinne ring voortleven. De geheele Raad sloot zich bij deze woorden van den voorzitter aan. De heer Joh, de Visser werd na onderzoek der geloofsbrieven toegelaten als lid van den gemeenteraad en als zoo danig geïnstalleerd. Tot wethouder werd met 6 stemmen benoemd de heer P. J. de P a g t e r. Op „Onmogelijk, mademoiselle!" ant woordde ik. Ik was het café binnengegaan, zonder er een oogenblik aan te denken, het hof aan de jonge dame te maken.' Ik gevoel de in de eerste plaats belangstelling voor haar, omdat ook zij een habitué was van dat geheimzinnige café en ook omdat ik reeds onmiddellijk had gevoeld, dat zij nog een andere reden dan de meect voor de hand liggende had om mij dat briefje te doen toekomen. Injustslchen was hel zaak voor my dit niet aan haar te laten merken en* ik aarzelde dan ook geen oogenblik om, toen ik op haar uit- noodiging op de sofa n,aats|t haar had plaats genomen, haar hand te grijpen.. Zij trok deze niet terug, doch gaf ook geen enkel teeken van aanmoediging. „Mijnheer", begon zij, „bega, wat ik u bidden mag, geen onbezonnen dingen. Het is miisischien erg dwaas van mij ge weest u te verzoeken hier te komen. Wij kunnen hier enkele minuten rustig praten en misisichieni zien we elkander later nog eens weder, maar ik ben altijd bevreesd voor wat er kan gebeuren." „Mijnheer Bartot?" vroeg ik. Zij knikte bevestigend en, antwoordde: „Ja, hij is buitengewoon jaloeris'ch." „Gaat u eiken avond met hem naai" het restaurant op de Place d'Anjou?" „Ik kom daar zeer dikwijls. Als ik mij niet vergis is mijnheer daar een. vreem deling?" „Inderdaad, gisteravond hen, ik er voor den heer W, Boogaard werd 1 stem uit gebracht. Onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, nam de heer De Pagter de benoeming aan. Voor kennisgeving werd o.m. aangeno men een adres van den Nat. Bond tegen het Alcoholisme, waarin werd aange drongen op verlaging van het maximum aantal vergunningen in de gemeente. Het ingekomen verzoek van den heer J. Marijs Az. om voor gezamenlijke re kening een gedeelte sloot bij het slacht huis te dempen en daarop een afheining te plaatsen, werd met algemeene stem men ingewilligd. Daar aan de gemeentesecretarie nog eenige andere noodzakelijke herstellingen moeten geschieden, werd de opgave der kosten, ingeleverd door den timmerman J. Melis, in handen gesteld van B. en W. voor verdere afwerking. Van het gemeentebestuur van Souburg was bericht ontvangen, dat het niet aan vaardt het aanbod van Ritthem om voor 2000 een gedeelte van den Ritthem- schen staatweg, in de kom van Souburg gelegen, in beheer en onderhoud over te^ nemen. Besloten werd den weg zelf in beheer en onderhoud te houden. De her bestrating van den weg zal worden uit gevoerd, als de verzakkingen tengevolge van den aanleg dér buizen voor de wa terleiding, hebben opgehouden. Verschil lende raadsleden klaagden over de slech te bestrating van den weg door de ge meente Souburg, uitgevoerd na het leg gen der buizen, 't Schijnt soms, of de opengebroken weg zoo maar is toege smeten. Ged. Staten hebben de gemeentelijke bijdrage over 1929 voor één leerling van het gymnasium te Middelburg bepaald op 404.51. Evenals het vorige jaar werd de percentage van den H. O. bepaald op 4y2 pet. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer H. M. van de Putte met 6 stemmen, tegen 1 stem op den heer C. Wisse Pz. Tot onbezoldigd ambtenaar van den Burg. Stand werd be noemd de heer J. Meliefste met 4 stem men. De heer P. J. de Pagter kreeg 3 stemmen. De heer J. Meliefste werd ook benoemd tot lid van de schattingscom missie en de heer P, J. de Pagter tot afgevaardigde in het bestuur der Chr. Wijkverpleging. Deze benoemingen wa ren voorzieningen in de vacature-Cevaal. Het kohier van de wegenbelasting over 1930 werd vastgesteld op 618.44, Na eenige discussie werd besloten een suppl. kohier op te maken voor die perceelen, die door een baan uitweg hebben op den verharden weg. Tot nu toe waren die vrij, doch de Raad vond het billijk, dat voor dergelijke perceelen ook betaald moet worden. Op een ingekomen verzoek om een glasverzekering voor het slachthuis te sluiten, werd m. a. st. besloten niet in te gaan, daar de premie, 15.75, te hoog is. Na een drukke bespreking werd de verordening op het gebruik van het ge meenteslachthuis vastgesteld. Daar enkele personen zich reeds had den aangemeld om het slachthuis met woning te huren, werd aan B. en W. op gedragen die verhuring onderhands te doen geschieden. De opening van het slachthuis werd voorloopig vastgesteld op Donderdag 17 April a.s,, des namid dags 4 uur. Bij de rondvraag vroeg de heer H, M. v. d. Putte of B. en W. wilden onder zoeken of er in de gemeente behoefte gevoeld wordt aan een waterleiding en wat de aanlegkosten zouden bedragen. De voorz, zei daarnaar te zullen in- formeeren. De heer J. de Pagter vroeg of het niet mogelijk was in het z.g. Slopje een waterbak te plaatsen. Hij wees ook op den slechten verbindingsweg tusschen den Groenenweg en den Dorpsweg. De voorz. beloofde beide zaken te onderzoeken. Ten laatste werd nog ter sprake ge de eerste maal geweest." „En; u is er heengegaan"* zeide zij, met haar ledig likeurglaasje spelend, „in ge zelschap van Louis?" „Inderdaad", erkende ik. „Louis brengt daar nooit iemand zon der een bepaalde bedoeling." „Kent u Louis dan?" vroeg ik. Zij trok de wenkbrauwen op en ver volgde: „Dien kent iedereen. Een grea ter mooiprater 'bestaat er op de we reld niet." „Louis zou zich gevleid voelen, wan neer hij dat hoorde." Louis kent zichzelven en hij weet dat ook anderen hem kennen. Het speet me werkelijk, mijnheer in zijn gezel schap te zien." t „Wel bedankt voor zooveel belapgs tel ling)", zeide ik. 1 Zij wierp voor de eerste m'aal een blik naar m<ij> waarin iets van coquet- terie was te lezen. „Ik geloof wel van niïj!n belangstel ling blijk te geven door mijnheer hier te ontmoeten", zeide zij zacht. „Vertel mij eens, hoe het kwam, dat u 'daar (met 'Louis was." „Rein toeval', antwoordde ik. ,Ik ont moette hem toen ik uit de opera kwam. Ik verveelde mij' en we gingen samen naar Montm'artre. Ik geloof, dat ik mij naar nog erger verveelde en toen stel de Louis voor aan het café des Deux Epingles een bezoek te brengen." «Wist u" ging zij voort „dat u daar bracht een eventueelen verkoop van 't' gemeentehuis. Besloten werd te onder zoeken wat het oude gebouw zou kun nen opbrengen en wat de kosten zouden zijn van een nieuw gemeentehuis. ZUID-BEVELAND. IERSEKE. Wijlen dr. J. G. de Man alhier (overleden te Middelburg) heeft gelegateerd aan het Burgerlijk of alge meen armbestuur alhier de somma van een duizend gulden. SCHOUWEN-DUIVELAND, Vreemdelingenverkeer Haamstede Burgh, BURGH. Maandagavond j.l. hield de Vereen, tot 'bevordering van 't Vreemde lingenverkeer „Haaimstec'e-Burgh" h,aar jaarlijksche algemeene ledenvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental der vereeniging steeds toeneemt en het vreemdelimgn- veTkeer in deze omgeving zich voortdu rend uitbreidt. De rekening over heit afgeloopen boekjaar werd goedgekeurd De volgens rooster aftredende be stuursleden, de heeren L. L. Bolle, C. W'. Bool en M. Griep werden bij accla matie herkozen, terwijl de begrooting voor 1930 werd vastgesteld. Besloten werd richtingsborden en rustbanken opnieuw- te doen verven en wederom1 bakens op het strand te Wes tenscbouwen te doen plaatsen, om1 aldaar een veilige badplaats pan te geven. Ver- zoekschrilten zullen gericht worden aan Gedeputeerde Staten en de Rotterdam* sche Tramwegmaatschappij', om de avond diensten van provinciale boot en tram zoodanig vast te stellen, dat vanuit Zuid- Beveland en Walcheren 's avonds Wes telijk' Schouwen nog bereikt kan worden; aan het bestuur der posterijen §n tele grafie om' een verbetering in de bestel ling van poststukken en een gelijk tarief als op andere plaatsen voor locale tele foon gesprekken visa-versa Westenschou wen; aan den A.N.W'.B. om bij den uit gang der Nobelpoort te Zierik'zee een richtingsbord te doen plaatsen voor Schuddebeurs enz. en op1 den richtings- wijzer even buiten Zierik'zee ook Haam stede en Burgh a.an te geven. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. AARDENBURG. Maandag j.l. gaf het Kinderkoor alhier onder leiding van mej. J. Kievit-Pieters een uitvoering in de sociëteit „Spoor tot Vriendschap'". Op gevoerd werden 2 Operetta's van me vrouw van den Broecke-de Man, getiteld: „Juffertje Hap" en „Dokters Raad." De 'kleintjes speelden de rollen goed en de leiding was in goede handen. De classis Middelburg der Geref. Kerk heeft heden de heer W. F. M. Lin deboom, beroepen predikant te Seroos- kerke, tot de Evangeliebediening toege laten na afgelegd peremptoir examen. De kerken wel doelmatig ingericht. In de Utrechtsche kerkbode der Geref. kerk vraagt dr. H. Kaajan, of het ont zaglijk kapitaal, dat door de christenheid in kerkgebouwen en orgels gestoken is en nog steeds gestoken wordt, eigenlijk wel voldoende rendeert. „Ik vraag mij dikwijls' in allen ernst af: Waarvoor hebben wij toch eigenlijk onze dure en soms mooie kerkgebouwen? Waarvoor hebben we toch onze kostbare orgels? Is het nu werkelijk een ideaal van een kerk, dat ze gesloten is en van onze kerkorgels, dat ze weinig of niet bespeeld worden? Is het niet jammer, dat zooveel goed geld in kerkgebouwen en orgels wordt vastgezet? De gemeenten den man zou ontmoeten met wien u handgemeen is geweest?" Ik schudde het hoofd en antwoordde*: „,1k had er niet het minst© idee van." Zij' 'boeg zich een eindje naar m'ij toe en zeide .„Indien u 'belust is op avonturen, mijn heer j dan moet u zich niet door Louis laten vergezellen. Hij weet biet wat vrien den zijn, hij 'kent alleen zich zeltf. Het is een zeer gevaarlijk metgezel. Er zijn wel anderen en beteren, die u tot met- gezellen moest maken." „Mademoiselle", antwoordde ik met 'n blik in haar oogen „dat alles is vta niet zoo bijster .groot belang. U deed mij in den afgeloopen nacht een briefje toekomen. Wanneer zal ik het .geluk mo gen hebben u nogmaals te bewonderen in dat mooie blauwe costuum en u (mede te nemen naar den schouwburg, een souper of waarheen u wilt?" Zij wierp een blik naar 'mij van onder haar wimpers. Het gordijn was niet neergelaten en het zachte zonnelicht speelde over haar gelaat. Zij w:as dik gepoeierd en flink' geverfd, gelijk tegen woordig alle knappe vrouwen doen, maar ha,ar trekken waren mooi eb haar oogen hoogst 'bekoorlijk. „O mijnheer" riep zij uit „dat zou dubbel onvoorzichtig wezen. Het is in derdaad niet verstandig van u om' zich al te veel te Parijs te laten (zien. Dite arme mijnheer TapilLow heeft Ihet danig te kwaad gehad." (Ingez. Med.) zuchten onder den zwaren schuldenlast, omdat jaarlijks voor aflossing en rente kapitalen moeten worden uitgegeven. In de week zijn onze kerken vrijwel voort durend gesloten. Op den Zondag gaan de kerkdeuren slechts eenige uurtjes open. En hadden we nu mgar in onze kerkge bouwen nog vele en goede vergaderruim ten. Maar daaraan is juist schreeuwend gebrek. Daarom komt bij mij vaak de vraag op: Zijn onze kerken wel doelma tig ingericht? Het Middelhurgsche Dilettanten- tooneelgezelschap verzoekt ons een woord van opwekking tot bezoek aan de voor stelling van Dom de Gruyters spel „De broer van Mevrouw", hetwelk opgemeld gezelschap a.s. Vrijdag in den Schouw burg ten tooneele zal brenjgjen. Herman Broeckaert. f De Brusselsche correspondent van dq Maasb. vefnam, is de Dendermondsche kunstschilder en dichter Herman Broe ckaert in het hospitaal te Dendermonde overleden. Van dezen kunstenaar heeft gedurende den oorlog een overlijdensbericht in Ne derlandsche bladen de ronde gedaan. Broeckaert bevond zich toen ergens in Engeland in een hospitaal, Fre Domislsle „krankzinnigen"!, ingeleid door dr. H. v. d. Hoe ven. W. L. enl J. Bruss©, Rotterdam. Simplex sigillum vefi dat moet wel igelden van dit merkwaardige en -aan grijpend schoone boek. Natuurlijk, het "is voor den leek een "heele geruststel ling, dat een psychiater van naam denl inhoud van dit boek dekt, zopdiat we in dit wel heel aparte geval verlrouwenl mogen ook op de feitelijke juistheid van wat we lezen maar zelfs zónder dat zouden we het er misschien, 'ja zeker, wei öp hebben durven wagen, deze be kentenis van een vrouw die leed volle- 'diig voor 100 pet. te aanvaarden .door. den Volkomen rustig-heheerschten toon waarin het geschreven werd. In dat opw zicht moet de volmaakte eenvoud hier het kenmerk van het w'are wezen Fre Domisse is er geheel bovtenuit geko men en met liefde in het harlt, met deer nis (voor de oragelukk'tgen die huns le-' ven achter hekken en gesloten deuren; moeten slijten en met eerlijke erkente lijkheid voor de toewijding van, hen, die hun leven geven aan de ve.rplegimlg dier krank van zinjnen zijn den, schreef zij naar eigen ziektegeschiedenis, Van den dag af, dat „het" 'teerst over haar kwam,' „Mademoiselle" verzekerde ik haai-, „er zijn oogenb'likken waarop gevaar van geen beteekenis is." „Zijn alle Epgelschen zoo galant?" „Wel als zij in eenzelfde verleiding vèrkeeren." „U verstaat de kunst van complimen tjes te maken uitnemend." „Dat is een kunst, waarin ik nooit sterk! was." v 1 Zij slaakte een zucht. Ik begreepi op perbes t, dat zij- met zeker ongeduld dit duel met woorden streed en er andere dingen waren, waarover zij graag wilde spreken. Ten slotte vroeg zijl m'ij „Vertel mij eens mijnheer, wat die Tapilow tegenover u had misdreven." Ik antwoordde het hoofdschuddend: „Vergeef het biiji, maar dat is een za,ak tusschen hem en mijl." „En Louis dan?" „Louis weet van nietó." Zij 'keek m:ij verbaasd aan. Zij was jblijkabar overtuigd, dat Louis' mij daar- 'heen had meegenomen met het doel mij' daar Tapilow te doen ontmoeten; en zij had reden ;de waarheid te willeb uitvisischen. „Natuurlijk was1 het een vrouwenkwes tie", prevelde zij „de vriendin van mijn heer of misschien een of andere 'bloed verwante. Ik ben erg jaloersch vanaiard. Zeg tne dus maar gauw, dat het een familiebe trekking gold (Wordt vervolgd)/

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5