W sstk apalle* LAATSTE BERICHTEN GEMENGD NIEUWS. Verkeerswezen, Post en Telegrafie Handel, Nijverheid en Visscheri LEGER EN VLOO SPORT AFLOOP VERKOOPINGEN Algemeen Overzicht AFLOOP AANBESTEDINGEN MARKTBERICHTEN Advertentiën; F het.woord om de cursisten op te wekken Philips aand. begonnen op 465, maar zaad ran de Zuiderzee, onder de Zeeuw- het. geleerde le onderhouden en om Ie vielen in het verder verloop wat terug, sche visschers opgedragen aan het be zetten in practische daden, juist, nu er Acousliefc en Uetraphone's gevraagd. ze veel nut zouden mogen hebben een moeilijke tijd is voor den landbouw, dient de aandacht te worden gewijd aan de economiscne zijde van den landbouw. Gewezen, werd op een cursus voor vol wassenen. Alsnu werden door hem de diploma's uitgereikt in de volgende vol gorde: A. Groenen'berg te Gr ij p-kerke, Jac. Simonse, Joh. Simonse, C. Harpe, G. Groeneberg te Grijpskerke, G. Stroo Sz., L. van Keulen, G. P. Nieuwenhuijze, P Verhage, G. Geschiere Iz. le Grijpskerke, Wi. A. de Witte, L. van Sluijs, Jj. A. Krijger te Meliskerke, M. Jöbse en L. Kluijfhout. De personen, waarbij geen woonplaats is vermeid, zijn te Biggeke 'ke woonachtig. De heer L. Simonse wensch- te namens de commissie van toezicht de cursisten geluk met hun behaa'd succes en wenschte hun toe straks onder gun stiger economische omstandigheden "te mogen werkzaam zijn dap thans het ge val is, terwij! hij den wensch uitsprak dat van het hier geleerde. De heer A. W. Karei se Wekte allen op lid te worden van de vereeniging van Oud-leerlingen om samen te werken lot onderhouden en vermeerderen van de kennis door het aanleggen van proefvel den en anderszins. Namens de cursisten dankte de heer G. P. Nieuwenhuijze den heer Spinnaaij voor het steeds in range- namen vorm gegeven onderwijs en den prettigen omgang en. bood hem namens In het .gebouw der Christelijke Lendbouw-wi riterschool te Hoofddorp, werd de publieke eindles gehouden. Bevorderd werd tot de tweede klas se M. D. van der Bijl te Zonn erna ire Een diploma werd uitgereikt aan C. D. Padmos te El'kerzee. UITVAART JEAN MARIEN. AXEL. Zondag j.l. had in de Belgische {grensgemeente Moerbeke de plechtige .uitvaart plaats van het stoffelijk over schot van wijlen den neer Jean Joseph Marien, algemeen directeur van de N. V. Sucrerie des Flandres te Moerbeke- (Wa.es De verassching van tien overle dene had Zaterdag te Parijs plaats ge vonden. Een 40-tal kransen dekte de baar. Aan de jgroeve sprak minister Maurice Lvp pens, die o.m. wees op den -fcrachtigen geest van dezen overtuigden liberaal. Verschillende anderen voerden aan "de groeve nog ^ïet woord. HINDERWET. Voor den Hoojgen Raad is heden be handeld het cassatieberoep van den of ficier van justitie te Middelburg, tegen het vonnis van de rechtbank,', waarbij A. L'. is vrijgesproken van de hem' -Sen laste gelegde overtreding der hinderwet Verdachte had op den stoe'p van zijn woning een benzine wagentje „geplaatst, zooals de A.P.C. er ruim 2000 ingeforuik öeeft. De 'kantonrechter had verdachte vrij gesproken; waarmede de officier van justitie het niet eens was doch de rechtj bank wel. De advocaat-generaal vroeg verwijzing der zaak naar de Haagscne rechtbank. De Hooge Raad zal 5 Mei uitspraak doen. TWEE KINDEREN VERBRAND. Zaterdagnacht brak in een groote boe renhofstede in de nabijheid van Leib nitz, een felle brand uit, waardoor in korten tijd vier gebouwen werden ver nield. Twee kinderen, een 6-jarig knaapje en een 11-jarig meisje, waren in hel bran dende woonhuis achtergebleven. Zij waren door de ouders vergeten, die, toen de brand uitbrak en het vuur de stallen aantaste, als waanzinnig de brand weer verzochten, eerst het vee te red den. Eerst toen het dak van het woon- huis instortte herinnerden de ouders zich, dat de kinderen in de slaapkamer waren achtergebleven. EEN DRAJMA. Zondagavond heeft in een voorstad van Praag, Wischenrad, een 44-jarige dame haar beide neefjes van '8 en 9 jaar vermoord en daarna zelfmoord gepleegd. Zij had drie kinderen van "haar zuster bij zich thuis terwijl het jongste kind reeds was weggegaan, bleven de heide knaapjes tot des avonds. Toen de ouders s avonds de beide kinderen wilde halen kregen zfj na Tang bellen en Soppen, van de plotseling krankzinnig geworden vrouw van achter de gesloten deur het |n woord dat zij moesten weggaan daar er^ geschoten zou worden. Toen even de woning wilde binnen- nge.ii vielen in de woning zes schoten. v[Jn(1 de oeXde ontkleedde I"1 tante in groote bloed w! n scbotwonden aan. den slaap liggen. De tante stierf korten tijd later, leden beide kinderen zijn over- (Ongecorrijgeerd.) BEURSOVEP,ZICHT AMSTERDAM, 31 Maart 3 UUj VD Goed prijshoudende opening. Hier en daar kreeg aanbod de overhand met het gevolg, dat de koersen reageerden en ae beurs een aarzelend voorkomen kreeu Flinke affaire op de oliewaarden fade nieuwe obligaties. Koninklijken vrij goed 0p peil. Kleine handel m Margarine Unies die zich wat boven de vorige prijzen bewogen. iiuuuers eerder aan den zwakken haat. Tabakken opnieuw gezocht. Sumatra's hooger. Scheepvaarten gunstige tendenz. Prolongatie 21/4 pet. ERNSTIG BOOTONGELUK. BERLIJN, 30 Maart. Op de Ochrida rivier die gedeeltelijk tot Joego Slavic en gedeeltelijk tot Alba nië behoort heeft Zondagmiddag naar de B. Z. am Mittag meldt een ernstig bootoongeluk plaats gehad. Een aantal buitenlandsche consuls en consulaatsbe- amblen, met hun dames hadden een tochtje ondernomen. Tijdens een hevigen wind raakte een der motors van een der booten defect. In de opwinding sprongen verscheidene op varenden over boord om te trachten de kust op 200 meter afstand zwemmende te bereiken. Negen personen verdronken o. w. de Grieksche consul en zijn vrouw, evrder de vrouw van den Tjecho Slowa- kijnschen consul en de vrouw van den secretaris in het Joego Slavisch consu laat. stuur van den Bond van Mosselkweekers in Zeeland. Naar het blad verneemt zou de openstellinigstermijn dit jaar 7 weken bedragen, terwijl de datum van openstel ling 27 Mei zou zijn. De Hollandsche Hockey-ploeg heeft tact 3—1 Tab de Belgische gewonnen. HEVIGE BRAND. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een felle brand gewoed in de Pie- ter Pauwstraat te Amsterdam hovende garage van den heer Otto Müller. Kwart over twee ontdekte de nachtwaker het vuur op de bovenverdieping. Hel bovenhuis svaar de brand door on bekende oorzaak ontstond, is betrekke lijk iklein en heeft van achteren eeai brandmuur. De zolder echter loopt door tot aan de HuidecoDerstraat. een diepte van ongeveer 50 meter. Toen de brandweer enkele minuten na het ontdekken van den brand ter plaatse kwam, was het vuur al doorge slagen naar den zolder. Chauffeurs wa ren toen bezig een twaalftal wagens naar buiten te brengen. Anderen brach ten een veertigtal motorrijwielen dit de aangrenzende garage in veiligheid. Na een half uur juist toen de „Jan van der Heyden", de drijvende Stoomspuit, in de Stadhouderskade arrivteerde, sloeg het vuur hevig uit aan de zijde van de II uidecoper straat De brandweer was ernstig beducht, dat de brand naar andere perceelen zou overslaan ,want het zoogenaamde vlieg vuur, dat een prachtig schouwspel in den nacht opleverde was gevaarlijk. De brandweer werkte ten slotte met 15 stralen. Voor deze watermassa moest het vuur bezwijken. Tegen half vier be gon Tiet zienderoogen te minderen en IVas het gevaar geewken. Het bovenhuis, waar de brand ont stond brandde geheel uit, ook de zolder in gebruik bij gebr. Beyné. Zeer Veel tooneeldecors ,die laag verzekerd waren gingen verloren. De garage in de Pie ter Pauwstraat kreeg veel waterschade. De zaak Beider Belang. Vrijdagmiddag heeft de rechtbank te Leeuwarden in raadkamer behandeld de zaak van Beider Belang en Walstra te 's Gravenhage in verband met de noodzakelijke verlenging van de preven tieve hechtenis. De rechtbank heeft daarna alle aangehoudenen in vrijheic gesteld. Mr. J. Muller heeft namens den heer H. A. Koomans, het faillissement aange vraagd van de N.V. Beider Belang. Een en ander wegens niet uitbetaling van verschuldigde rente en uitgelote pre mies. OUDE MUNTEN. Bij het wegbre ken van een muur van de bakkerij van den heer Beek te Zwaag (N.H.) zijn een 180-tal oude munten gevonden, vermoe delijk dateerende uit de 16de eeuw. Zij droegen het wapen der verschillende pro, vincies. Branden. Zaterdagmiddag 12 uur is te Bergen (N.H.) geheel afgebrand de villa Flandria eigendom van den Belgischen kunstschil der Aethur Verbeeck, die op het oogen blik te Londen vertoeft. De brand is waarschijnlijk ontstaan door vuurtje sto ken van kinderen. Ongelukken. De 35-jarige dr. Pool te Makkinga is Zaterdagmiddag op zijn motorfiets bij Oldeberkoop door een luxe auto uit Z Holland aangereden, tegen een boom ge slingerd en op slag gedood. De ongeveer 20-jarige H. uit Z u i d d ij k (Gr.) is door het op hol slaan van de paarden, van een wagen gevallen en onder het voertuig gekomen. De man werd dood opgenomen. - De bootsman A. Overduin is ver plaatst van het wachtschip Willemsoord naar het wachtschip Vli'ssingem •on de sergeant-constabel J. G. -Fricdeiich van het wachtschip Vlissingen paar jJe Dou- we Aukes. jito jrrrwn iTnin'T"J"tT"trnrTrrTT-rr- '-i- - - - Het telefooiïkantoor te Ierseke zal voortaan den geheelen zomer geopend zijn van 88 uur. Voor de kreeftenhan delaars een heele vooruitgang. Ind. Stoomvaartlijnen, J. P. Coen (uitr.) 26 op 76 mijl W. v. Land's End. Patria (thuisr.) 29 te Suez. Indrapoera (uitr.) 28 Maart van Mar seille. Stoomvaartlijnen op N, Amerika, Leerdam, Rolt. n. N.-Orleans 28 te Havana. Nieuw Amsterdam 29 v. Rott. te N - York. Edam N.-Orleans 11. Rott. 29 v. Coru- na. Spaarndam Rott. n. "N.-Orleans 29 v. Boulogne. Rotterdam Midd. Zee n. Rott. 29 v. Syracuse. Volendam 29 v. N.-York n. Rott. 27 op 770 mijl W|. Z. W. v. Valentia. Faillissementen. De rechtbank alhier heeft heden fail liet verklaard Martinus van de Werke kassenbouw, centrale verwarming en wa terleiding, handelende onder den han delsnaam M. v. d. Werke en Co te We fmeldinge. Rechter-commisisafis mr. A. v. d. Hoop Curator: mr. C. M. Kegge te Goes. Mosselzaad. Men meldt aan de N. Rott. Crt. -- -o— Evenals verleden jaar is loo'k' thans vasten inzet wat terug, weer de distribueerinig van "het mossel tiïAï ENLAND Het Zwaliwen-elftal wint te Antwerpen met 2—0. Voetbal. H. E. C.—Vlissingen 1-5. —I T. S. C.-Middelburg 2-2. Dongen—Mevo 3—1. Kampioenschap van Nederl.apd. Velocitjas—Blauw Wit 4—1. Willem II—Ajax 3—0. 2e Klasse A. VelocitjasR. B. C. 53. Promotiewedstrijden. HeroHulst 5—1. De waarnemend notaris J. Fuhri "Snethlage heeft Zaterdag te Arnetaui den in het café „Spoorzicht" (G. de Nooijer), in het openbaar verkócht-. Perc. 1. Het Huis en tuin aan de Li-on- straat, B 50 te Arnemuiden, groot 1 Are. In 'koop toegewezen aan den heer KI van de Gruijter, qq., visscher te Arne muiden, voor de som van f 2.750. Perc. 2. Het Huis en erf aan de Lion straat B 59, aldaar, groot 1.55 Are. In koop toegewezen aan den heer KI. van de Ketterij Jzn., visScher, wo nende le Arnemuiden, voor de som van 1.835. Door notaris Blaupot ten Cate is Vrijdag in café Westdorp te Seroos- kerke publiek verkocht: de hofstede „Goedgelegen" aldaar met bouw- en weilanden ter grootte van 5,2923 H.A.of 13 G. 146 R., aan den heer A. J, Geschiere Kz. te Biggekerke voor 17.930 1.1400 H.A, of 2 G. 271% R. bouw land, aan den Leer Kr. Janse te Oost kapelle voor 2885; 85 A. 70 c.A. of 2 G. 55 R. weiland aan den heer Wl. Huijssoon Wz. Sr. te Serooskerke voor 1800; 61 A. 63 c.A. of 1 G. 171 R. bouwland, aan den heer J. Barentsen aldaar voor 1505; 3.0788 H.A. of 7 G. 254 R. weiland on der Oostkapelle, opgehouden. Het oude gemeentehuis te Wiol- faartsdijk met grond werd Vrijdag j.l. ten overstaan van notaris Jonkers ge veild en verkocht. Kooper werd J, L, Goetheer, landbouwer alhier, voor de som van ƒ3210 plus 8% pet. onkosten. Het Young-plan, De Fransche Kamer heeft in een nacht zitting, die van Zaterdag tot Zondag in de ochtenduren duurde, de besluiten van de Haagsche conferentie en het Young- plan met 545 tegen 40 st. aangenomen. De premier Tardieu had in verband met de ratificatie de vertrouwenskwestie ge steld en een groote verdedigingsrede ge houden. Niemand, zei hij, zal de beteekenis van het plan-Young voor de liquidatie van den oorlog miskennen. Na 11 jaar rondtasten is men tot commercialisatie van de schuld gekomen, die oorspronke lijk een politieke schuld geweest is. De ze oplossing is buitengewoon moeilijk geweest. Zij moet zoowel van financieel als van politiek oogpunt toegejuicht wor den, daar zij de politieke verstandhou ding onder de volken voorbereidt. Tardieu sprak vervolgens over de kwestie van de sancties en zette uiteen, waarom de herstelcommissie kon ver dwijnen, die immers nooit iets anders heeft kunnen doen als de besluiten van de regeeringen goedkeuren. Ten slotte hebben de deskundigen van het plan-Da- wes na de Roer-bezetting de hangende vraagstukken geregeld en de deskundi gen van het plan-Young de Haagsche conferentie voorbereid, zonder dat de herstelcommissie in den arm genomen is. De herstelcommissie is niet in Den Haag opgeheven, want reeds eind Juni 1929 heeft de Fransche regeering me degedeeld, dat zij het met het plan- Young en de opheffing van de herstel- commissie eens was. Een kabfnet-Brüning, De Duitsche kabinetscrisis is opgelost. Dr. Briining is er in geslaagd een ka binet samen te stellen. De Duits-ch-natio- naal dr. Schiele is daarin opgenomen. Dr. Curtius (Duitsche volkspartij) is mi nister van buitenlandsche zaken geble ven. Engeland en Egypte, De Britsch-Egyptische conferentie zal heden officieel geopend worden met een openbare zitting in de Locarnozaal van het Foreign Office. De beraadslagingen over het verdrag zullen pas Dinsdag be ginnen. De vier belangrijkste aan de or de zijnde quaesties zijn: lo. de veiligheid van de Britsche rijksroute in Egypte; 2o. de verdediging van Egypte tegen aan vallen van buitenlandsche mogendheden of inmenging van dezen in het binnenl. bestuur; 3o. bescherming van buiten landers in Egypte; 4o. de toekomst van den Soedan. BELGIE. Op een schriftelijke vraag, hem door den Vlaasch-nationalen afgevaardigde en oudstrijder Debac-ker gesteld, heeft de minister van landsverdediging, De Broqueville, geantwoord, dat van 4 Au gustus 1914 tot begin 1919, ongeveer 365.000 militairen, de officieren niet in begrepen, van het Belgische leger heb ben deel uitgemaakt. Officieren waren er toen 12.877. Van de minderen sneu velden 20.247 manschappen, stierven er 5.866 ten gevolge van hunne verwon dingen, 10.052 ten gevolge van ziekte 605 verongelukten en er zijn 2881 ver mist gebleven, in totaal dus 39.651 man, Van de officieren sneuvelden en stier ven er 1605, Invalide officieren zijn er 7448, waarvan de meesten nog in ac tie ven dienst; invalide onderofficieren en soldaten 82.475. Koning Albert wordt Dinsdag uit Egypte te Brussel terug verwacht. Ko ningin Elisabeth blijft nog eenige dagen in Egypte en zal zich de volgende week te Alexandrië inschepen met bestem ming naar Marseille. FRANKRIJK De Raadkamer der correctioneele rechtbank heeft order gegeven tot voor waardelijke invrijheidsstelling van Mme. Hanau tegen borgstelling van 800.000 fr. De behandeling van het proces der „Ga- zette du France" is verdaagd tot 15 Mei het tijdstip waarop mevr. Hanau vermoe delijk in staat zal zijn persoonlijk te verschijnen. ITALIË. Naar de „Tribuna" verneemt, is een eorme sneeuwmassa, ter breedte van 400 meter en ter lengte van meer dan een kilometer, losgeraakt, met het gevolg, dat het dorp Cimelli er door werd bedolven. Alle huizen zijn inge stort. De inwoners met hun vee konden het dorp tevoren verlaten. Op de veemarkt van heden waren aan gevoerd: 511 vette runderen, 298 vette en graskalveren, 93 schapen en lamme ren, 1117 varkens. Prijzen voor vette koeien le kw. 1.02— 1.16, 2e kw. 0.81-1,01, 3e kw. 0.74— 0.81; ossen: le kw. 0.91—1.(05^ 2e kw. 0.80—0.90, 3e kw. 0.73—0.79; kalveren le kw. 1.66— 1.78t 2© kw. 1.40—1.60, 3e kw. 1.16—1.26; schapen: le kw. 0.67— 0.79, 2e kw. 54—66, 3e kw. 0.46—0.53; lammeren 0.90—1; varkens le kw. 0.72 0.74, 2e kw. 0.70—0,71, 3e kw. 0.6&- 0.70; export 0.73—0.77. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon: van blauw: 6150 K.G. prijzen 0.80—1.05, van Groningsch 3000 K.G., prijzen 0.80 0.95; van dauw-rood 700 K.G., prij zen 0.650.70. Lijnzaad 16—18, blauwbloei. 18—20, 'witbloei 17—19. Blauw maanzaad '33—35, karwijzaa'd 37 39 Aardappelen: Zeeuwsche blauwe 1.80 2.20, Zeeuwsche bonte 1.702.20, po ters (Eigenheimers) 70—1.20, Zeeuw. Eigenheimers 7090, blauwe 751, Brielsche 80—1.40, Brave's 1.40—1.80,, Red Star 70—1.20, winter Malta 6—7.50. Binnenlands-cue granen: tarwe met Ta melijk aanbod, f 10—10.25, gerst cheva lier, 7—7.25, haver 6—6.60, erwten klei ne, 8.50—10, schokkers iets hooger be taald, bruine boonen 12—13.25. Door het Bestuur "der Waterkeje ring van den calamiteuzen polder Bors- sele werd Vrijdag te Borssele aan besteed het herstel, de vernieuwing én het onderhoud tot 30 April 1931 van de Aarde-. Kram-, Rijs- en Steen,glooiings;- werken aan de waterkeering van den Ca Iamiteuzen polder Borssele. Inschrijvers waren C. van der Klippe te Vlissingen) f 13.448; L. van Popering te Sir Jansland f 13.140; A. de Bruvn te Ter- neuzen 13.045; J. Elen'baas te St Annalajnd f 13.000; I. Lagasise te Koude- kerke f 12.900; R. Ver schelling te Ter- neuzen f 12.900; J. F. Comelis te Hoofd plaat f 12.900; J. Verheyke te Ellewouts- idijlk' f 12.825; L. van Boven te Ellewouts- Idijlld f 12 790 en M. van de Velde ie (Brui nis&e f 12.777. 'Behoudens goedkeuring gegund aan'den kag.sten inschrijver. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent K. LIEVEN SS. Goes, 28 Maart. Veilingsvereen. Zuid •Beveland. Giezer Wildeman f 11, zoete armgaard 13, spinazie 25—26, spruiten 26, wit lof 3, wijnpeeën 0.80—1,10, karoten 0.01, zetaardappelen 0.80—1.20, alles per TOO K.G.; kropsla I 6.30—11,60, idem II 4.50 —5.90, idem uitschot 2.10—3.60, groe ne komkommers 21, bloemkool 6—10, prei 0.30—1.60, knolselderij 0.90, bloem- koolplanten 0.19—0.20, kipeieren 4.40 4.50, alles per 100 stuks; prei 4—11, ra dijs 3.20—3.60, selderij 2.70, narcissen 1.60—5.10 alles per 100 *bos. Hulst 31 Maart. De aanvoer was r'uim. Tarwe f 9.75, rogge 6.50, gerst 7.'25, haver 6, erwten 9, boonen 12 Rotterdam, 31 Maart. Veemarkt. Tot onze diepe droefheid overleed heden te Zierikzee onze lieve Vader en Groot vader JACOBUS HODDE, in den ouderdom van 73 jaar. J. M. v. d. BERG— HODDE. GERARD. KOO. Middelburg, 30 Maart 1930. Koorkerkhof A 109. ÊÊÜSm Heden overleed tot onze die pe droefheid na een langdurige ongesteldheid nog plotseling onze innig geliefde Man, Va der, Behuwd- en Grootvader ABRAHAM MALJAARS Pz., in den ouderdom van 66 jaar. Uit aller naam, Wed. A, MALJAARS— BROERSE. Serooskerke (W.) 29 Mrt. '30, Heden overleed zacht en kalm, na een lijden van eeni ge dagen, nog onverwachts, onze geliefde Vader, Be-huwd en Grootvader, LEIN COPPOOLSE, in den ouderdom van 82 jaar en 6 maanden. J. MALJAARS— COPPOOLSE. Z. MALJAARS en Kinderen. Oostkapelle, 30 Maart 1930. Heden overleed te Zierikzee onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader, de Heer MARINUS JACOB KOSTEN, in den ouderdom van 80 jaar. L. A. DE VLIEGER- KOSTEN. J, G. DE VLIEGER en Kinderen. Vrouwepolder, 29 Maart '30. Langs dezen weg betuig ik mijn oprechten dank voor de tallooze gelukwenschen, die ik uit onder scheiden kring en richting of partij op 27 Maart j.l, mocht ontvangen ter gelegenheid van het feit, dat het 30 jaar geleden is sedert ik mijn openbaren arbeid aanving door mijn intrede in de Staten van Zeeland. Mr. P. DIELEMAN. Middelburg, 31 Maart 1930. KASTPAPIER Wit, rood en blauw, aan vellen en rollen KASTPAPIER met rand, wit en ge kleurd KASTRANDEN wit en gekleurd PUNAISES ook in verschillende kleuren SCHILDERIJHAAKJES GLASPAPIER SIERKLEEDJES ENZ. Aanbevelend, Fa. Gebrs. HILDERNISSE Boekhandel, Lange Noord straat Telefoon 126 X- -M

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 3