per Xiie en lepte sloÉrief BEURSO VERZICHT EN WISSELKOERSEN. KUNST EN WETENSCHAP I.V. Slomassckrij JoMing" WAscttr ONDERWIJS LANDBOUW RECHTZAKEN LAATSTE BERICHTEN Verkeerswezen, Post en Telegrafie LEGER EN VLOOT SPORT S cb oois m a a Ie BUITENLAND Algemeen Overzicht AMSTERDAM, 27 Maart. (Slotkoers). Het eerste getal is de slotkoers van gister, het tweede dien van heden. 6pet. Ned. '22 IO31/4—102%. 5 pet. Ned. '18 1011/2IOI1/3. 4(1/2 pet. Ned. '17 10iy8—100%. 3 pict. C N. W. Schuld 78-78. 121/2 Idem 65—653/4', 5 pet. Zeeuwsche H. Bank 100%—100it/2. '472 p'ct. Idem 98—98. A. A'dam Bank 1865/8 186%. A. Bank Associatie 591/4—591/4. A. Kol. Bank 200 G. N. H. Mij. 169-1703/4-17H/4. A. N. I. Handelsbank 1563/^1156. A. Rotterd. Bank vereen. 112—113. A. v. Berkel Patent 151—I5O1/4. A. Küchenmeister Ultr. 100%—101. A. Houthandel Alberts 106—106. G Marg. Unie 335-337i/2—337-3411/,. A. N. Ford 261i/2—260'. A. N. Kunstzijde 96-98—100-102%. A. G. B. Philips '442-447—448-153. G. Anaconda Copper 1501/2—151. C. Bethlehem Steel 107i/5— 106%. A. A.N.I(E.M. 305—313. A. Borneo Sumatra H. Mij. 156. A. Boeton 157-168—160-170. A. Kon. Petroleum 394-396i/2—393-396i/2. G. Shell Union 243/8— 24s/8. A. A'dam Rubber 146-148i/2—145i/2-148i/2 A. N. Schee pv. Unie 1761/4— 176i/2-178i/2, A. Cult. Mij. d. Vorstenl. 146i/2—146i/4. A. H. A'dam 526-530—533-537. A. Java. Cult. Mij. 389i/2— 391. A. Deli Batavia Tabak 385-387—388-405 A. Deli Mij. 354-358-374. A. Senembah Mij. 401-407-420. A. A'dam Thee 74i/2-75y2— 76-77. A. N. I. Spoor 194—195. G. Chicago Milwaukee 241/4242/5. G. Union Pacific 2393/4!—238i/2. Prolongatie 2—21/4. Markt sluit flink prijshoudend. Huizen worden uitgezonden opi golflengte 1071 M. In dezen dienst hoopt op te tre den ds. D. Scheele. Ds. P. van der Staaij te Renesse hoopt Zondag 6 April afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente, en Zondag 13 April d.a.v. zijn intrede te doen te Tricht. Bevestiger zal zijn dr, J. Rie- mens te Leiden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Haamstede ds. E. van Asch te Arneruuiden. Geref. Gem. Tweetal te Meliskerke ds. A. van Dijke te Nieuw-Beijerland en ds. J. R. van Oordt te Zeist. „De blauwe oogen van den keizer", Rotterd. Hoistad- tconeel, Schouwburg. Wanneer hij de vrouw, ondanks haar zelf, in het atelier van den kunstschilder heeft gedreven, dan staat daar middenop het tooneel de duivel-in-menschenge- daante, en slingert zijn „voila" de zaal in. Zoo eindigt /Franz Molnars „De dui vel". Wanneer hij de vrouw, die hij in prin ses Olympia bemint, voldoende verne derd heeft, dan retireert ritmeester Ste fan Barna correct, onder het uitspreken van deze schoone zinsnede: „tot weer ziens, hoogheid, wanneer de boer een heer en de vorstin een vrouw geworden zal zijn." Zoo eindigt „De blauwe oogen" Men kan daaruit al zien, dat dit Mol nars sterkste stuk niet is het kan bijvoorbeeld in verrassend-juiste psycho logische wendingen niet bij „De duivel" in de schaduw staan en dat niet wijl dat héérschap volgens de legende geen schaduw zou hebben. Maar toch, al gevoelt men hier meer de bewuste bedoeling van den schrijver, door een daartoe zeer welgekozen procédé de vrouw te ontbolsteren uit de in 't ijdel en vooze vooroorjogsche Oostenrijksche hofgedoe verwarde en be- heerschte prinses, toch toont ook dit stuk wederom en desondanks Molnars mees terschap als tooneelschrijver. Schoon de sfeer van het Oostenrijksche hof- en "bad- plaatsgedoe van voor den wereldoorlog wel heel ver van die van na 1919 af staat alsof er een eeuw of meer tus- schen ligt toch weet Molnar ons te boeien en ook dat als geheel te doen aanvaarden zij het dan ook al niet waardeeren. Ofschoon: zou de mensch toen géén mensch geweest zijn en zou hij het nu méér, of enkel maar anders zijn? De schoone Oostenrijksche prinses Olympia (Annie van Ees) wordt bemind door en bemint den Hongaarschen rit meester der huzaren Stefan Barna (Cor van der Lugt Melsert). Edoch, mama Eugenie Plata-Etting (J. Roos) doet haar dochter inzien, dat het uit moet wezen, radikaal, zoo, midden in 't hart moet-ie doodgestoken worden (figuurlijk natuur lijk). Dochter doet zulks, althans verbeeldt zich dat. Maar de ritmeester doorziet haar spel en wreekt zich. Door zich te transformeeren in den oplichter Merofs- ky, die morgenochtend gearresteerd zal wordenal heeft hij met Eugenie bridge gespeeld en met Olympia geflirt. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 27 Maart. 12.122/3 59.49i/2 9.76 34.76i/2 "48.241/2 66.771/2 2.491/3 26 Maart. 12.12 2/3 59.49 9.76 34.761/2 48.241/2 66.771/2 2.49 27 Maart. WEERBERICHT VAN HET K. N. M. I. Barometerstanden: Hoogste 770,6 te Rennes. Laagste: 751,7 te Dantzig. Thermometerstanden: 9 uur 50 gr., 12 uur 55 gr., 3 uur 55 gr. W eer s verwachting Zwakke tot matige Z.W. tot Z. wind. Meest licht tot half bewolkt. Waarschijn lijk droog weer. Iets zachter overdag. Vrijdag 28 Maart. Zon op 5.47; onder 6.24. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 6.54. Maan op 5.42 v.m.; onder 4.22 n.m. Nieuwe maan 30 Maart. il ij 1 'i HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbare tijd. ?rijdag 28 Maart 12.41 18 06 Zaterdag 29 1.09 13.34 tonaag 30 baandag 31 Hnsdag 1 April Yoensdag 2 londeraag 3 1 85 14 01 2.02 14.28 2.32 S 14 52 3 03 15.24 3.39 15 58 Ziet, dat is de goede zet, de vondst van Molnar: om schandaal te voorkómen. geeft mama onwillig en dochter willig zich den óplichter, den „zoeten lieven schurk".nadat de ritmeester boeren kinkel gescholden en ledig heengezonden was. Tot Merofsky blijkt een fictie te zijn en de ritmeester Stefan Barna door papa vorst Plata-Etting hartelijk verwel komd, door den keizer tot rijleeraar van z'n doohter benoemd, door Olympia al- lerverleidelijkst gevraagd: „hou je van me.... schurk??" zijn kepi opzet en hakkenklapperend salueerend van 't too neel verdwijnt, in het fiere mannelijke bewustzijn de prinses afgestraft te heb ben. HmMenig man, dien het aan fierheid niet hapert, zou misschien an ders gedaan hebben. Voor décors, spel, regie en tooneel- aankleeding hebben we ditmaal niets dan lof. Echter was dit merkwaardig: dikwijls domineert Cor van der Lugt in het samenspel van dit beminnelijke echt paar ditmaal won Annie van Ees het stellig aan spel en diepte van expressie. Vorstin Eugenie, Lina de hofdame (L. Kooiman) en Albert de opperstalmeester, die niet op een paard durft zitten (L. Eringa) vervulden de rollen van hoofd en bijpilaren die het hofkliekje schraag den; met name de cordate Eugenie en in het laatste bedrijf de gezellige en enor me generaal Plata-Etting (A. Roemer) verdienen hier genoemd te worden. Het komische element en dat in niet ge ringe mate werd gevormd door den K. en K. luitenant der gendarmerie Krehlbeware, wat een kaffer in uni form! P. Bron heeft daarvan een verba zend leuke typeering gegeven, Alles en alles lijkt ons dit nog wel de tot dusverre meestgeslaagde avond van het Middelburgsche tooneelseizoen 1929/ 30; de schouwburg was vol en er was veel en hartelijk applaus. ÖROOTE MARKT C 12 (Ingez. Menij Geslaagd voor 3den stuurman de heer J. J. C. de Kraker, leerling van de „De Ruvterschool" te VI is sin gen. Op de 'voordracht van directeur der Ambachtsschool, tevens direc teur der Nijverheidsavondschool te Deventer, werd no. 2 geplaatst de heer A- Engels, di recteur der Ambachtsschool te" Goes, Met ingang van 1 April a.s. is benoemd lot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school A te S c h o o n d ij k e, de heer Adr. Verpoorte te Sluiskil. Voor het eindexamen der Avond school voor Ambachtslieden te Goes zijn geslaagd A. de Groote, F. Hoogasite- ger, M. Iioogesteger, N. Korstauje, J. M. Miinsberge. F. Nijsse, H. Reijerse, G. Sanderse, j. F. Wefstrate, J. W. We» trate, B. Wondergem. De Ambachtsschool. Bij de uitreiking der diploma's en me- dedeelingen der bevordering men zie elders in dit nummer werden de aan wezigen wel'kom geheeten door den héér J. A. Vcrtregt, voorzitter der onderwijs^ commissie, in het bijzonder de bestuurs leden, den directeur, leeraren en alle ouder» en belangstellenden. Het blijkt meer en meer dat dezen dag, steeds meer belangstelling trek't en de zaal dreigt te Klein te worden; 'wat ■met genoegen 'kan worden geconstateerd. Dat het onderwijs zeer gewaardeerd wordt te Middelburg en "in de omgeving blijkt ook uit de groote aangifte van nieu we leerlingen, zoodat de school feitelijk reeds te klein wordt. Speciaal de afdeeling voor de men belmakers vraagt om uitbreiding en het bestuur overweegt ernstig hoe in het te kort aan ruimte kan worden voorzièn. Fr blijven nog andere wenschen, maar zoolang óe regeering het ,,stopwet(jle? niet kan intrekken, zijn die onvervul baar en daarom wil spr. er nu niet verder op ingaan. Maar men is voor 'n ander doel bijeen gekomen, en vooral voor de leerlingen is het een gewichtige dag. Het zal nu blijken wat gepresteerd is, en hoe er gewerkt is. Over het algemeen is de uit slag bevredigend, eenige leerlingen kun nen echter niet In de vreugde van an dere deelen. Onder hen zijn er, die zich niet voldoende toelegden, en dan moge daarop berouw volgen, die hun van nut kan zijn voor het volgende leven. Ook zijn er voor wie het werk' voorloopig te zwaar bleek1, en deze moeten zich daardoor niet laten afschrikken irnajar voortwePken. Tol de leerlingen, die een diploma krij gen, zegt spr., dat zij er van doordrongen Imoeten zijn, dat zjj nog geen volledige 'vaklieden zijn. Zijl zijn met veel nuttige kundigheden voorzien, maar kennen is nog niet altijd kunnen. In het praktische leven zal de groote leertijd eerst voor hen aanbreken. Als er zich moeilijkheden fvoordoen, moet men niet direct siteun zoeken bij anderen, maar trachten ze zelf to overwinnen met volharding is steeds veel te bereiken onder God's onmisba- ren zegen. Nadat spr. medegedeeld had dat be richt van verhindering was1 ingekomen van den burgemeester wegens uitstedig- heid. en van den heer mr. P. Dieleman, gaf hij het woord aan den directeur, den heer C. Doets. De directeur wees er op, dat in zake het proefwerk niet veel opmer kingen zijn te maken, alleen dat sommige wel wat al te langzaam daarbij werkten. Hierna deed spr/ medédeeliing van de bevorderingen der leerlingen, daarbij zich richtende tot hen, voor wie reden was voor een berisping, maar ook tot de leerlingen, die zich in het bijzonder door goed werk, door ijver of op andere wijze onderscheidden. O. a. was er een, die een 10 en enkele,, die 9 voor hun proefwerk behaalden. Spr. deelde vervolgens mede, dat in Mei van het vorig jaar aan 12 leerlin gen van den machinistencursus een be wijs kon worden afgegeven, dat zijl het (onderwijs met vrucht hebben gevolgd. Van lien slaagden er 11 voor het voor- l'oopiig machinisten-diploma, Van wie 3 met lof. Hierna reikte de directeur de behaal de diploma's uit en daarbij maakte spr. ook de noodige op- en aanmerkingen tegenover hen, die heel (goed of slechts net aan het diploma behaalden Na een korte pauze deelde de direc te ur mede, wie der leerlingen prij zen hebben behaald. Het percentage daarvoor is 70 tot 75 pGL, alleen voor theorie ging het wel eens iets lager. Het gedrag telt voor alle prijzen mede. Daar in één klasse geen prijzen Wa ren gevallen, wees spr. erop, dat hij igeen tegenstander is van sport; ma,'ar jnen moet er liet huiswerk niet onritei laten lijden. Tenslotte wenschle spr. ouders en leer lingen, die bevorderd zijn geluk' met het succes, in het bijzonder de jongens die het diploma hebben gekTegeV.. Sla je ook zoo door het leven, zegt spr. Spr. brengt dank aan het bestuur, aan de commissie van het onderwijs en spe ciaal aan den heer Vertregt, aan het per soneel der school, leeraren en concierge, voor de aangename samenwerking. Steeds is het zijn streven de belangen dier school te bevorderen. (Applaus). De heer Vertregt wees erop1, dat weer vele jongelui zijtn ingewijd in hun ■vak. Dank brengt spr. aan directeur en leeraren voor de wij.ze waarop zij hum 'vaak moeilijke taak verrichten. Ook den concierge brengt spr. hartelijk dank voor zijn toewijding. Spr. wenscht alle geslaag den geluk, en wijst er de gediplomeerden o;p niet te vreden te zijn met het diplo ma. Verdere inspanning zal vroeg of laat 'vruchten afwerpen. Spr. drukt hen op het hart de Middelburgsche aimbachits- i/chool in eere te houden. (Applaus). Namens de afdeeliimgea, timmerlieden, bankwerkers, electrotecbniek, schilderen en meubelmaken kwamen woordvoerders der derde klasse, dank "brengen aan be stuur, directeur, leeraren en concierge. Hierna sloot de heer Vertregt de bij eenkomst. (Voor de bevorderingen zie men het Tweede blad.) Maandagavond had in de openbare school te Koudekerke onder groote belangstelling de eindles plaats van den tweejarigen landbouwcursus die gegeven werd door den heer J. C, Ruitenbeek. Aan de 13 leerlingen, waarvan één door ziekte verhinderd was, werd door den heer Stevens het diploma uitgereikt, n.l. de heeren C. P. de Witte, J. Reinierse, C. D. Kodde, P. de Buck, J. Poppe, J. Ton, D. Verhage, W. Roelse, J. Tevel, A. Bommeljé A. Abrahamse, D. Kerkhoveen I. Janse. De heer Stevens zeide zich over de vele belangstelling te verheugen en hoop te dat het geleerde geregeld zal worden onderhouden. Spr. bracht dank namens de directie van den landbouw, aan de commissie van toezicht, het gemeentebe stuur en den heer Ruitenbeek. De burgemeester feliciteerde de leer lingen en dankte den heer Ruitenbeek voor het onderwijs. De heer De Lange sprak namens de commissie van toezicht. De leerling J. Poppe dankte namens de deelnemers en bood den heer Ruiten beek en souvenir aan. Maandagavond werd in de openbare school de eindles gehouden voor liet eer ste gedeelte van den tweejarigen, land bouwcursus te Westkapelle, waar bij tegenwoordig waren de heer Mesu, landbouwleeraar te Goes, twee leden van de commissie van toezicht, de heer H. Cysouw, eerste wetnouder, de heer K. Minderhoud, secretaris van de landbouw1- afdeeling der Z. L. M. Na de les spoorde de heer Mesu de leerlingen aan het geleerde in de zomer maanden zooveel mogelijk te onderhou den. Voorts braent spr. den heeren; Spin- naqjj te Middelburg en Van Malsaecke le Gapinge een woord van dank voor het gegeven onderwijs. Tot den heer Van Malsaecke richtte hij nog in het bijzonder een hartelijk woord van afscheid, daar deze binnenkort de provincie verlaat naar Gelderland. Tevens dankte hij de leden vain de commissie van toezicht, den wethouder en den heer Minderhoud voor hun be langstelling in het landbouwonderwijs. Nadat ook de heer Spinnaaij nog een opwekkend woord had gesproken tot de leerlingen, dankte eeti der leerlingen de onderwijzers voor het onderwijs1 in, dezen winter genoten. Door den Officier van Justitie te Middelburg is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der Rechtbank van 21 Maart 1930, waarbij Q. S.,= 22 jaar, arbeider, wonende te Wolphaarts- dijk, is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde oplichting, gepleegd te Wolphaartsdijk. DE MOORD IN DE BRIELSCHE LAAN. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft heden terecht gestaan de 58-jarige los werkman A. v. d. Broek, uit de Heen- vlietstraat, die op 28 December in een café aan de Brielsche Laan den 32-jari- geen havenarbeider Arie Buit onver hoeds heeft aangevallen en met een mes doodgestoken. De officier van justitie eischte in ver band met verdachtes leeftijd en het feit dat hij nog nooit een veroordeeling heeft ondergaan, 10 jaren gevangenisstraf. •BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 27 Maart 3 uur V.D. De beurs was bij kalmen handel zeer vast. Bijna allerwege kwamen de no teeringen op hooger niveau en alleen de rubberaandeelen konden zich niet handhaven. Hetgeen verband' iiield met de minder gunstige stemming op de rub- bermarkt. Een flinke affaire ontwikkelde zich in Margarine Unje, die tot boven 340 aantrokken. Philips igoiden enkele punten honger. Anient s waren gezocht en boekten een avance van 10 pCt. Olie waarden waren vast. Tabakken igroote vraag en alle Su matra soorten behaalden belangrijke avances. Op de Scheepv. aandeelen-afdceling bleef de vaste stemming aanhouden Scheepv. Unies en oude en niewe vaar ten liepen verder op. Prolongatie 21/4 pCt. Ind, Stoomvaartlijnen. Chr Iluygens (thuisr.) 26 v. Genua. Indrapoera, (uitreis) 25 (2 n.m.) v. Gi braltar. Johan de Witt (thuisreis) 24 v. Sa- bang. J. P. Coen (uitr.) 26 te Southampiton. Koningin, der Nederl. (uitreis) 26 v. ;Suez. Pa Ir ia (thuisreis) p. 26 (7 V.m.) Perim. P. C. Hooft, Amsit. n. Batavia 25 v. Sa- bang. Slamat 26 van Batavia n. Rotterdam. Tjerimai (thuisreis), 28 (7 v.m.) te Rot terdam (IJselhaven) verw. Stoomvaartlijnen op N. Amerika, Spaarndam, Rolt. n. N.-Orleans 26 te Antwerpen. Statendam, 25 v. New-York n. Rot terdam. Maasdam, 23 v. Rotterdam te N. Or leans. Volendam 25 v. W.-Indië te New-York. Luitenant ter zee 3de kl. J. van Ilaga wordt 7 April overgeplaatst, van Hr. Ms. mijnenlegger van Meerlant te V lis si lig en, aan 'boord vain 't stoom- Ioodsvaartuig Noi. 6 te HellevoeMuis, dat als opnemingsvaartuig is ingericht tot het doen van hydrographische opnemin gen in het Zuiderfrontier. De le luitenant H. M. G. .1. Lentiz van het 14e reg. inf. te Bergen op E01 olm is overgeplaatst naar Eindhoven, iota! al daar te worden belast 'met het commian- do over den Vrijwilligen Land stom Het Nederlandsche voetbalelftal won den oefenwedstrijd tegen het Wes telijke elftal met 6i. geeft menige "huisvrouw ein dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze wor den wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. (Ingez. Med.) De vlootconferentie. De hoop herleeft weer, nu de Ver. Sta ten hun bezwaren tegen een deelgenoot schap aan een consultatief pact hebben laten vallen. De Amerikanen hebben dienaangaande een communiqué uitgege ven. In de offi'cieele positie van de Yereenig- de Staten zou ten aanzien van zulk een pact geenerlei verandering gekomen zijn. Het bezwaar van de Vercenigde Staten tegen een consultatief pact is, dat er een zedelijke verplichting uit kan worden af geleid tot militaire hulp of waarborgen van bijstand tegen schennis van het ver drag. Deze zedelijke verplichting immers wordt een gevaar, wanneer een consul tatief pact het motief geleverd heeft voor een beperking van bewapening. Wel geeft het Amerikaansche communiqué echter toe, dat wanneer de Fransche eisch vans veiligheid op een andere manier vol daan zou kunnen worden, zoo namelijk, dat het gevaar van verkeerd begrijpen van een consultatief pact zou worden uit geschakeld, het vraagstuk in dit geval van een geheel ander standpunt uit be naderd zou kunnen worden. Amerika zou het dan met een geheel open geest in overweging nemen. President Hoover schijnt Stimson carte blanche te hebben gegeven voor zijn hou ding ter conferentie. Intusschen moet dè heele Hearst pers tegen de conferentie age eren. Voor het eerst sedert eenige weken zal morgen een bijeenkomst tusschen de lei ders der delegatie plaats hebben, Intus schen rekent men er op, dat de confe rentie, nu haar levensgeesten zijn inge blazen, nog geruimen tijd kan duren, als ten minste de pogingen om haar weder op te wekken, toch nog niet op niets uit- loopen, maar op het oogenblik is het op timisme vrij algemeen. o BELGIE. De correspondent van de N. Riott. Crt. te Brussel meldt', dat tot alle («ge meen lebesturen van het Vlaams'che land "het verzoek' is gericht de handensite ver jaring der geboorte van Guide Gezel- Ie te herdenken door het gleveti van den naam van de,zen dichter aan een Tjieuwe laan of straat, of een nieuw pfein. Te Brugge bestaat reeds, sedert lang een Guirlö GezelMaan en ook' in de Brusselscne voorstad Schaarbeek is er eèn Guido Gezellestraat. Door helt Gezellecomité wordt nu verwacht, dat deze voorbeelden overal elders navol ging zullen vinden. K 0 FRANKRIJK. In de Fransche Iva'mer beginnen heden de debatten over het Young-plan en de overeenkomsten van Den Haag. Daar de politieke toestand zich gedu rende de laatste dagen zeer ten gunste van de ratificatie beeft gewijzigd re kent inen op minstens twee derde meer derheid voor de ratificatie voorstellen. De commissie van 'buitenlandsche zaken beeft Woensdag het .gedrukte rapport van den rapporteur Souliex behandeld. Na 'langdurige debatten werden slecht» en kele wijzigingen aangebracht om nog een» te oonstateeren, dat de overeenkomsten van Den Haag .geen wijziging brengen in de vrijheid van handelen van Frankrijk binnen de bepalingen van het pact van den Volkenbond en van het Kelloiggpact. ENGELAND. De „Daily Telegraph'' meldt dat de herinnering aan een drama uit den oorlog wordt wakker geroepen door het bericht dat een officier en 57 man 'der equipage van het geborgen oorlogsschip „Monitor''' op 3 April met militaire eer op het kerkhof Gillingham zullen worden, bijgezet. De „Monitor" was op 16 September

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2