MÉorpcli bral Tweede blad Een gevolg van de havenoitbreiding te Vlissingen. WALCHEREN. ZUID-BE VELAND THOLEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D, SPORT Voetbal. 3 Ik heê wé ruimschoots tijd, Maggi's Bouillonblokjes LEGER EN VLOOT VALSCHERM - SPRINGEN. De van da PROVINCIALE ZEEUWSCHE van Zaterdag 22 Maart 1930 No. 69. „Ons Drie Cents Fonds". GROOTVADER'3 GLORIE. HET VERHAAL VAN DEN TÏENDAAGSCHEN VELDTOCHT, H. G. CANNEGIETER. SCHUTTERSMOED. KERKNIEUWS GEMENGD 'NIEUWS. worden. Geen klein© lichtstraal werd ver kregen om ook maar in de naaste 'toe komst den Terderen bouw voort te zet ten, hoewel de navraag naar woningen steeds zeer ruim was. Voor het 'bestuur een bewijs, dat aan goede arbeiderswo ningen nog steeds een tekort is. In verband met de belangrijke uitbrei ding van de buitenhaven moesten een aantal «gebouwen Van de stoomvaart maatschappij Zeeland worden afgebroken of ontruimd. Ingevolge raadsbesluit van 27 Augs. 1926, verzette de gemeente zich in rechten tegen de door de „Zee land" bij deurwaardersexploit bij de rechtbank te Middelburg tegen haar 1 ingestelde rechtsvordering tot het /vergoeden van alle kosten, schaden en interessen die deze maatschappij tenge volge van de bevolen afsland en/of ont- truSming van door haar van de Mij1, „de Schelde'" en opvolgend van de gemeente in huur bezeten gèbouwem. Naar aanlei ding van de veor de elscheres ingediende conclusie van eisch werd door den pro cureur dei- gemeente op "1 Nov. 1926 eene conclusie van antwoord genomen, om eischeres in hare vordering niet ont vankelijk te verklaren, althans haar die als ongegrond en onbewezen te ontzeg gen. In verband met de algemeen® belan gen welke bij deze zaak betrokken zijn werden kort daarna door den toenmal:- 2en Minister van 'Waterstaat noglngen aangewend om het gerezen geschil in der minne te doen oplossen. Partijen ver klaarden zich bereid hiertoe mede te werken. Op verzoek van B. en W. werd daarna door de „Zeeland" een begrooting van kosten, schaden en interessen op gemaakt ,ten bedrage van f325.425.13, bovendien nog eenige posten ten bijdrage <yan f 97.000 en üog eenige, waarvan de cijfers toen niet waren te ramen. Sedert zijn over deze aangelegenheid mei de regeering onderhandelingen ge voerd en zijn er verschillende bere keningen ten aanzien van de schadever goeding opigemaakt. Daarna heeft de Mi nister van Waterstaat aan deskundigen opgedragen een onderzoek in te stellen en hem te rapporteeren wat billijkerwijze naar hun oordeel aan de .„Zeeland" zou dienen te worden vergoed. De Minister stelt in een brief van 12 Febr. jl. voor, teneinde de gemeente zooveel mogelijk tegemoet te komen, dat van f 210.000 de slaat, de gemeente en de Zeebruid ieder 1/3 deel draagt en dat van de an dere uitgaven de helft ten laste van het Dijk zal worden genomen, zoodat d lar- van slechts een-zesde gedeelte ten laste der gemeente zal komen. De gemeente zal moeten rekenen op een uitgave van 3/3 van f210.000 ein een zesde van f 130.000 of rond f 92.000. Met den rechtsgeleer den raadsman der gemeente zijn B. en W. van oordeel, dat het voorstel voor de gemeente aannemelijk is, en stellen zij voor ten aanzien van de aanhangige pro cedure deze dading aan te gaan, onder beding, dat iedere partij haar eigen kos ten betaalt. DOMBURG. Toen een dezer dagen een inwoner alhier bezig was met werkzaam heden te verrichten op het erf gelegen achter zijn woning vond hij in den grond verborgen: acht stuks Zilveren Zeeuw- sche geldstukken dateerende van 1600 tot T700. bestrijding ten goede komt, dere kais haid een nadeelig saldo van f 644. De begrooting voor beiden voor het dienstjaar 1930 werd goedgekeurd. Zuster Scheffer legde *970 bezoeken af voor wijkverpleging waarvan 104 aan kraamvrouwen, 18 m; al werd hulp ver leend hij geboorte, 17 maal na overlijden, 9 maal bij een transport, 3 maal bij een ongeval en onderscheiden keeren hulp verleend op spreekuren bij den dokter. Voor de t. b. c. bestrijding werden afge legd 623 bezoeken in 42 gezinpen. Dit schijnt aldus de zuster een groot aantal voer de t. b. c. maar gelukkig mag ge meld worden, dat deze ziekte niet heerscht in alle de bezochte gezinnien, vele bezoeken gelden ter voorkoming van de ziekte. 1929 was een gunstig jaar wat de ziekte betrof, alleen in het voorjaar wer den vele kinderen ziek, het koude weer enz. droeg hiertoe voornamelijk blij. Zij legde 406 bezoeken af voor de vereeniging Maatschappelijke Belangen van zenuw- en zielsziekten welke goede resultaten opleverden. De voorzitter en de heer v. d. Graaff dankten de zuster voor 'haar activiteit ook nu weder in 1929 aan', den dag gelegd Besloten werd om de woning van de zuster telefonische aansluiting te geven. Ingewilligd werd het bestuursvoorstel om voor de bestrijding van de t. b. c. een subsidie aan te vragen aan de ge meente. Ook zal eveneens gevraagd wor den een bergplaats voor de lig te 11 ten. Besloten werd lot aankoop van een lamp voor hooglezonhestraling. Herkozen werden de aftredende be stuursleden A. Slabbekoorn en dr. J. D. Schmidt. KRUININGEN. Alhier is na een uït- ipejizetting door den secretaris van hel hoofdbestuur opgericht een afdeeling van den Keer Lhr. Bouwvakarbeidersbond. ST. MAARTENSDIJK. In de alhier ge houden jaarvergadering van de vereeni ging „Het Musschengilde", bleek dat in het afgeloopen jaar in totaal 3472 stuks waren ingeleverd n.l. 2536 musschen, 185 ratten, 739 musseheneieren, 8 bun- sings, 3 eksters en 1 wezel. Koning was de heer C. J. Geluk met 275 stuks, hoofd man de heer H. de Wit met 218 stuks en deken de heer A. van de Ree met 146 stuks. Uil de rekening van den penningmees ter bleek dat het goed slot bedraagt f 43 In verband met de voortdurende ver minderde inkomsten der vereeniging wercl het honorarium van den boekhou der gebracht van f 20 op f15. Als bestuursleden werden herkozen de Jieeren D. L. Rijnberg en I. M. Ilage met resp. 25 en 24 stemmen. "~Na afwerking der agenda schaarden de leden zich tot slot aan een gebruikelij- ken geineenschappelijken goed Verzorg den disch. CADZAND. Uitgaande van de Nationa le Chr. geheel-onthoudersvereeniiging hield Donderdagavond j.l. ds. De Reus uit Westkapelle in het gebouw lier Vrije Evangelische gemeente een lezing over (geheelonthouding, waarin de ellende be sproken werd van het drankmisbruik. Een af deeling van de groote vereeni ging werd niet igevormd. Zuid. 2e Klasse A. Overzicht. Het feit, dat Breda en Veiocitas Zon dag j.l. reeds het puntental van 13 wis ten te bereiken en heide clubs nog resp. 3 en 2 wedstrijden hebben te spelen, stempeit Vlissingen zoo goed als zeker tot degradatie-candid'aat. 't Is wel eigen aardig, d&t een club, die het vorig sei zoen het 'kampioenschap behaal:'© thans het behoud harer tweedeklasserschap ztal .hebben te verdedigen. Wij1 twij elen ech ter niet of Vlissingen zal de degradatie wedstrijden met succes 'kunnen door staan. Evenals in onze hoofdstad onder vond T.A.C. ook in Breda voor de tweede maal hevigen tegenstand. Wat wel nie mand verwacht had, speelde Breda op eigen terrein klaar, door de kampioenen in hun laatslen wedstrijd nog één pun'je te ontnemen. Het was tevens de eenigjsté wedstrijd in dcz.e competitie, waarin de Tilburgers het niet tot doelpunten heb ben kunnen brengén. Onze groen-zwarte stadgenooten kregen van de Cadetten, die van Renesse weer in bun midden hadden, een harde les en zullen zich dit jaar tevreden moeten stellen met de vierde plaats. Velocitas en Breda hebben nu elk nog één winslpunfcje noodig .hetwelk zij o.i. gewis en zeker machtig zullen weten te worden. De wedstrijden voor morgen: Van het toch al mager geworden com- petitieproigramima, dat voor morgen drie wedstrijden bevatte, is er nog één uit gelascht, 11.I. Velocitas—R.B.C., zoodat er maar twee wedstrijden zullen gespeeld worden. Mevo speelt in Breda haar laat- sten wedstrijd tegen de club van dien naam'. Wij voorzién dat deze ontmoeting in een „draw' zal eindigen, waarmee Breda dan gebaat zou zijn. In den Na dorst komt de Baronie op bezoek. Ge prikkelt! door den tegenstand destijds in Breda ondervonden, zal Zeelandia zéker trachten zegevierend uit het strijdperk te treden, waarin de groenzwarten onge twijfeld zullen slagen. want voor de bereiding van de soep ■eern ik Maggi's Bouillonblokjes. Hiermede heb ik in een wip den heerlijksten bouillon, en behoei dus nlel urenlang vleesch Ie trekken. flngez. Med.) Nieuw marinevliegtuig. Naar het II and bi. verneemt heeft het nieuwgebouwde watervliegtuig van het type Fokker C VIII W. Donderdagachtend ten overstaan van de commissie van overneming! de zeewaardigheidsproeven met succes afgelegd. Die proeven zijn afgelegd op zee voor het. vliegkamp de Mok op Texel. Het nieuwe watervliegtuig is gistermiddag am drie uur aangekomen dertienjarig stiefdochter'te in een ledi kant had laten slapen, zonder voldoen de dekking. Tengevolge daarvan waren de voeten van het kind afgevroren, wa|ar- door de 'beide beenen onder de knie moesten worden afgezet. De burgemeester van Broek in Wja- terland verklaarde, dat de man genoeg verdiende, om voor voldoende dekking van het 'kind te kunnen zorgen. De veldwachter zei, dat het kind eenigszins achterlijk was. Toen het uit het ziekenhuis kwam, na de uitgevoerde operatie, lieten de ouders het 'kind zan der hulp in huis. Thans was het in een tehuis opgenomen. De rechtbank besloot, nu de als ge tuige gehoorde medicus zich op zijn amblsgebeim beroept, de behandeling voor onbepaafden lijd uit te stellen. GROOTE BRAND. Eeu brand te Baudarja aan de Kaspische Zee heeft 394 huizen verwoest. Er zijn eenige dol den en talrijke gewonden. BRAND IN EEN ZAKENWIJK. - In de zakenwijk te Knoxville (Tennessee), zijn bij een brand 4 gehouwen veruieljd. Er kwamen t menschen om; 8 werden gewond. Duitsche vlieger Resch vestigde een nieuw wereldrecord valscherm-springen. Hij verliet zijn vliegtuig op een hoogte van 5200 m, bij een koude van 29 gr, Resch landde na 20 minuten zonder on gelukken op een landweg, waarbij het valscherm aan een boom bleef hangen. Hij heeft zijn eigen record met 900 m. verbeterd. ZEELAND MIDDELBURG. M 1926 is alhier ©en afdeeling van Ónn Drie Cents Fonds" opgericht, die ion doel heeft ,het werk ten bate Wan den artieid onder ontslagen gevangenen, zwervers, landloopers, alcoholisten en maatschappelijk ongeschikten, uitgaande Tan de Vereeniging „Hot Hoogeland", ge vestigd te Arnhem, door het werven van •ontrlbuanten te steunen. Do afdeeling heeft een propaganda- avond in de Bogardzaal georganiseerd, waarop de heer Hofstede, Hoofdver!eg|en- woordiger der Vereen, uitgenoodigd was, de films van het Gevangeniswezen in Ne derland en die der Kolonies te vertoo- nen. 's Middags werden er twee kinder voorstellingen gegeven, waaraan de heeor Calliber zoo welwillend was zijn mede werking te verleenen, door de leiding op zich te nemen. De hecren hoofden van scholen hadden medegewerkt voor kaar- tenverkoop. Beide keeren was de zaal vol, terwijl de za:d 's avonds ook' geheel bezet was. 's Middagis had het bestuur de schoolklassen van Rinderzorg gratis uitgenoodigd. Ds. D. Ringnalda opende de avondsia- menkomst met gebed. In zijn daarop volgend openingswoord zette spr. uiteen, hoe het streven steeds :moet zijn alls (daad- Christenen den medemenscli te steunen en te sterken. Hierna verkreeg de heer Hofstede het woord, die het een en ander uit de prak tijk van het Reclasseeringswerk vertelde. Nadat deze spreker gesproken had, las de secretaresse der afdeeling, mej. M. H. den Hollander, haar iaarverslag waarin dudelijk uitkwam, dat de afd. Middelburg zich in een grooten vooruit gang kon verheugen. Na dit jaarverslag sprak de heer Loof, correspondent der afdeeling eeni ge woorden van dank, waarop de film van het gevangeniswezen, in Ned. ver toond werd. Hierop volgde êen korte pauze, waar in de afd. 16 nieuwe leden kon boeken. Op deze pauze volgde de vertooning van enkele films, die het werk op de Kolonies lieten zien. Aan het slot verkreeg dr. Obbink het woord, en wees ook de aanwezigen op den plicht van den mensch tegenover zijn medemensch, waarop hij met dank gebed eindigde. VHSSINGEN. Uit hel jaarverslag over 1929 van de Won i i?,gbo uw-vereen i ging „Goed Wo- m*" blijkt, dat de stichtingskosten van de verschillende complexen woningen, hebben bedragen; f 691.708.86 en daarop tot 51 December 1928 afgelost f 15.436.56 waarvan een bedrag van f 4465.30 uit de vlottende middeten der vereeniging werd bestreden. In het fonds voor on derhoud en herstel was op 31 December 1928 een reserve aanwezig vain f G329.79. Het bestuur tnoet tot zijn leedwezen Mededeelen, dat alle pogingen om het complex verder uit te breiden tot nu toe zijn mislukt. Van geen enkele zijde der overheid kon eenige toezegging verkregen door XII. Maandag den 8 sten Augustus 1831. Een peletons-vuur wékte ons, toen hel nog maar even dag begon te worden, uit onze zoete rust. Nimmer geloof ik, heeft het kloppen van een Amsterdam- schen porder, of eenige reveille schie- lijker iemand doen ontwaken, als ons pelotons-vuur. Wat de reden van dit vuur geweest is, is ons altoos onbekend ge bleven. Een officier (de 2e luitenant Ju- ta der 13e afdeeling) had de voorwacht. Sommigen (maar de lasterzucht is groot) vertelden, dat hij zich, bij de morgen- scnemering verbeeldde eene Bélgisché patrouille te zien aankomen, en in voor raad op haar had laten schieten, om daardoor te kennen te geven: „Hier ben ik, (lom toch Diet nader, of ik ga weg" zou hij er bij gedacht hebben!) Hl} mag een patrouille gezien hebben of niet, maar ons joeg hij een schrik op het lijf en als door een too verslag stonden wij onder de wapenen, want wij geloofden in den eersten opsiag stellig,' B1EZELINGE. In het lokal „Algemeen Belang" te Biezelinge werd de jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden met Coöperatie's en leden van de ver eeniging wijkverpleging te Kapelle-Bieze- Iinge en Eversdijk. De Peningmeesteres mevr. v. d. Ilave bracht verslag uit over gehouden finan cieel beheer. De kas van de ver. wijk verpleging sloot met een batig slot van f 968 hetwelk weder aan de t. b. c.- Heden herdenkt de Hoogeerw. de- ken P. G. A. W'. van der Aa te V 1 i s- s in gen zijn "40-jarig priesterjubileum. DIEFSTAL UIT EEN AANGETEE- KEND POSTPAKKET. Uit een aange- teekend postpakket, op 7 Maart 1930 door de Bank van Zeeland te Goes aan dé Banque de Commerce te Antwerpen verzonden, bleken) bij opening te Ant werpen te ontbreken 13 biljetten van 100 franc en 1 biljet van 5 franc. In liet Alg. Politieblad verzoekt de commissaris van politie te Goes opspo ring inbeslagneming en bericht, bene vens aanhouding en voorgeleiding van den verdachte. dat wij gedurende den nacht ingesloten w«ren geworden. Dadelijk verlieten wij het dorp en vatleden achter hetzelve post op een stuk bouwland terwijl de lslc 'kompagnie als voorwacht vooruit werd gezonden. Wij bleven op dit eenigs- zints verheven gelegen bouwland staan, om nadere orders af te wachten. In hei eerst stonden wij, doch langzamerhand toen er geen gevolg op het polotons-vuur kwam, en wij" wat van onzen eersten schrik bekomen waren, viel er vóór en na een op den grond en eindelijk lag hel geheele bataillon in orde van bataille te slapen, niettegenstaande een ijselij'k mistige koude, en geen wonder dat ieder zoo schielijk in slaap viel, omdat er op zulk een vermoedenden dag als de vorige geweest was, zulk een korte nacht was gevolgd. Tegen half vijf uur sloeg wederom de trommel en wij moesten oprukken. Wij' marcheerden weer het dorp Ber- broek' door en hielden bij1 ons eerste bivouak, van waar wij den vorigen mid dag naar het vuur waren opgetrokken, halt. Over het algemeen was de moed bij het voorwaarts gaan niet zeer groot (Moeten wij alweer de eersten en mis schien eenigsten zijn, zooals gisteren avond? waarom ook niet eens een an der?" dit hoorde men elk ©ogenblik,, want iedereen geloofde dat wij den vo rigen avond eene nederlaag hadden ge leden. Na hier een poos te hebben ge staan en gelegen, (in welken tusschen- tijd door onvoorzichtigheid een geweer afvloog, waardoor een schutter drie vin gers werden afgeschoten en een ander de 'kogel dwars door den voet kreeg) zagen wij een geheele massa troupes op rukken. Eerst de batterij veld-artillerie, vervolgens rijderiav» artillerie, huzaren' dragonders, infanterie, in één woord, on ze geheele divisie met al hare ap- en dependentiën verzamelde zich rondom ons. De bijna uitgedoofde moed begon nu weer wat op te wakkeren, toen men zag dat men niet alleen weer eenen aan val zoude wagen en nu er eenaanljal 'kanonnen bij was .waarop onze man schappen het grootst vertrouwen stelden en waarover zij genoeg gemurmureerd hadden dat die ons den vorigen avond niet hadden bijgéstaan. Maar hoe 'klom de moed ten toppunt en Roe schitterde hij uit elks oogen, toen de Kroonprins met zijnen broeder Prins Frederi'k', door een schitterenden staf vergezeld, daar statig 'kwam aan rijden. Men moet den Prins zelve, met zijn vriendelijk-vurig oog en in eene 'ma jestueuze houding op zijn vlug paard hebben zien zitten, om te kunnen begrij pen ,qat zijn gezigt alléén in staat was om eenen lafaard in eencn held te her scheppen. Met een „Goede morgen, schutters!" 'begroeteden ons de Prinsen. Iedereen stond op en nam dadelijk de positie aan en wilde zijn blijdschap door een „hurrah!" te kennen geven, maar de Prins wenkte 'met d© hand dat hij! hel KINDERMISHANDELING. Voor de Haarlem sche rechtbank stond terecht een 44-jarige tman te B.roek in Waterland, beschuldigd, dat hij» in Jan. 1929 zijn niet wilde hebben. „Wij zullen eerst nog eens borstelen'zeide hij' „en dan zullen wij vanavond eensi „Victorie!" roe pen." Het vuur sprong iedereen bij deze woorden uit de oogen. Alle troupes, welke ons vooruit wa ren gemarcheerd, hielden halt en de Prinsen gingen door hun midden heen De onderscheidene bataillons werden links en rechts van den weg afgezonden en wij' maakten het centrum op den weg uit, terwijl de jagers vooruit en tirail leur waren. Nu passeerden wij het slag veld van den vorigen avond waar wij; ine- ïrigen Draven scnutter door vijandelijk staal of lood getroffen onder nog me- nigvuldiger gesneuvelde vijanden zagen liggen. Het dorp Kerpmt was geheel van inwoners ontvolkt en in derzelver plaats vonden wij in de huizen stapels lijken, welke getuigden dat wij den vorigen avond niet te noog hadden geschoten. In gesloten- colonne marcheerden wij door het dorp heen. Achter hetizielve troffen wij ar schiefijk den vijand aan voor een groot boscli, waar de jagers reeds met hen handgemeen waren. De Prins, denkende dat zij hier eenen uit val op ons zouden wagen, liet ons links van den weg op een stuk' haver deploi- jeeren, waar wij achter een aarden wal imet struikgewassen beplant, in orde van bataille 'kwamen te staan,, digt voor het bosch. J.n deze 'stelling werd nog een schut ter van ons gewond^ die een too gel door Vriendelijk' oude dame (aan boord vail den oceaanstoomer): „Mijnheer de stoker, U kunt het vuur wel uitdoen, want ik ga nu naar 'bed." 'London Opinion). de hand kreeg. Wij hadden nu zulk eene voordeelige positie, dat wij gaarne wenschten dat de jagers moesten reti- reeren, dat de vijand builen het bosch te voorschijn 'kwam,, pm hem dan met feen goed aangelegd pelotons-vuur te begroe ten en zéker zou men daarin niet (in gebréke zijn gebleven, want de Prins 'stond achter ons en dit wekte de courage niet weinig op. De batterij stond rechts van ottis, we ke ook wel haar pligt zoude gedaan hebben. Alle ooren luisterden met oplettendheid wat de jagthooren 'blies, maar tot onze teleurstelling was het alles avanceereu. Wij marcheerden nog in 'bataille door struiken en over aardruggen tol voor het bosch en kwa men toen weer in gesloten colonne op den weg. Nu docht men dat de cavallerie een charge op ons zoude doen en wij werden door den Prins gewaarschuwd wat ons dan te doen stond, maar al hadden regi menten curassiers een aanval op onB gewaagd, zij zouden lelijk terug gedre ven zijn. want de geestdrift van ons volk was verwonderlijk. Ik sprak eenige jagers, welke meer zijwaarts waren afgeweest, die mij ver haalden op bivoua'kken te zijn geweest, waarvan de vijand met zulk een over haasting gevliigt scheen, dat zij hunne igeweren hadden achtergelaten, wel'ké nog in rotten stonden. Zóó zeer zat er de schrik in! (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5