BEURSO VERZICHT y1 PASTOOR ÏIEUBIAN1VS Geneesmiddelen BIOSCOPEN, ONDERWIJS KUNST EN WETENSCHAP LAATSTE BERICHTEN BUITENLAND Algemeen Overzicht Verkeerswezen, Post en Telegrafie LANDBOUW AMSTERDAM, 22 Maart. (Slotkoers.) ■Het eerste getal geeft den slotkoers van gister, het tweede dien van heden. 6 pet. Nederland 1922 103—1032/s. 5 pet. Nederland 1021021/» 4% pet. Nederl. 1917 100—100%. 3 pet. Cert. Nederl. W. Schuld 787878. 2% pet. Idem 6565V8. 5 pet. Zeeuwsche Hyp. Bank 100% IOOVï. 4pet. Idem 9898. A. Amsterd. Bank 1861861/»- A Bank Associatie 58 >259. A. Koloniale Bank 197200. C. Ned. Hand. Mij. 169—170. A N. Ind. Handelsb. 153%154. A Rotterd, Bankvereen. 112112. A. v. Berkel Patent 145%-149150- 154%. A Küchenmeister Ultr. 103-106104. A. Houthandel Alberts 106 C. Margarine Unie 328-337335-341%. A. Ned. Ford 259—258. A. Ned. Kunstzijdefabr. 98-102101-04, A. Gem. Bezit Philips 440-448—427-453. C. Anaconda Copper 146150. C. Bethlehem Steel 1046/8105. A. AN.I.E.M. 298-304—301. A Borneo Sum. Handel Mij. 155158l/s. A Boeton 162-166162-165. A. Kon. Petroleum 385-389388-391, C. Shell Union 235/s241ja. A. Amsterdam Rubber 142-145144- 146%. A Ned. Scheepv. Unie 173-1741753/». A Handelsv. Amsterdam 518-52552<6- 535. A Javasche Cultuur Mij. 376-381385- 389. A Deli Batavia Tabak 383-386%384- 386. A. Deli Mij. 350-352—353-355. A Senembah Mij. 396-400399-400. A. Amsterdam Thee 7575. A, Ned. Ind, Spoor 189189. C. Chicago Milwaukee 241/8243/s, C. Union Pacific 235235. Prolongatie 2%21/3. Markt sluit flink prijshoudend. 22 Maart. WEERBERICHT VAN HET K. N. M. I. Barometerstanden: Hoogste 765.6 te Riga. Laagste 745.0 te Kynn. Thermometerstanden: 9 uur 46 graden, 12 uur 49 graden. Weersverwachting: Zwakke tot matige wind uit W. richt, (meest half of zwaar bewolkt. Weinig geen neerslag. Iets zachter overdag. Zondag 23 Maart. Zon op 5.59; onder 6.16. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 6.46. Maan op 3.54 v.m.; onder Ï0.(20 v.m. Nieuwe Maan 30 Maart. Maandag 24 Maart. Zon op 5.57; onder 6.18. Licht aansteken alle rijwielen, motor- ofijtuigen en andere rij- en voertuigen 6.48. Maan op 4.30 v.m.; onder ll.<27 v.m. Nieuwe Maan 30 Maart. HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbare tijd. Zondag 23 Ma»rt Maandag 24 Diasdag Woensdag 25 26, Donderdag 27 Vrijdag 28 Zaterdag 29 7.41 9.14 10.41 11 42 1 2.01 12 41 1.09 20 22 22 02 23 12 12 29 13 06 13.39 1 kt 9* Oberlahnstein Voor huishoudelijk gebruik bizonder aan bevolen in lieele Literschroeffllesschen. Inhoudspr. 32 een". (Ingez. Med.) dank van den voorzitter, zullen den heer Bakker overtuigd hebben, dat zijn over komst op Imogen prijs is gesteld. R. K. Zuigelingenbescherming in Zeeuwsch-Vlaanderen. In een le Terneuzen gehouden ver gadering van de Commissie voor de R. K. Zuigelingenbescherming in Z.-Vlaanderen met de afgevaardiigiden van de Wit-Gele Kruis afdeelingen in Zeeland is 11a een inleiding van dr. GrLblLng, voorzitter der Diocesane Federatie in het Bisdom Haar lem en een toelichting door den lei der van R. K. Nationaal secretariaat voor Volksgezondheid, te 'Utrecht, in principe tot oprichting van een "Zeeuwschen. Bond van het WLt-Gele-Kruis met zetel le Middelburg besloten. Na goedkeuring van dit besluit door de B-fdeelingen, zal een definitieve oprich tings verga dering worden belegd. Tot leden van het voorloopig bestuur ■werden gekozen de heeren C. F. A. M, Hor sigh, burgemeester van 's-Heeren- ihoek ,B. Truffino, 'burgemeester van Hulst, P. van Hecke, Sas van Gent, L. P. Noliet, Aardenburg en f.. H. M. Plas- «chaert, wethouder te 'St. .Tansteen (Maasb.i MIDDELBURG. J. R. Domcnie. f Gisterenavond is hier ter stede op 62- jarigen leeftijd overleden de heer J. R. Domenie, aan wien met ingaag van 1 April eervol ontslag was verleend als commies ter gemeente-secretarie. De overledene was de oudste ambte naar ter secretarie en was aldaar 42 jaar werkzaam. Bij zijn 40-jaritg jubileum is nog geble ken hoe zijn werk als ambtenaar op prijs werd gesteld. Dit zeker terecht, gezien zijn voorkomende en behulpizame hou ding tegenover het publiek; zijn groote Werkkracht o.a. als liet tijden van ver kiezingen betrof. Zijn naam zal ook ver bonden blijven aan het Middelburgsch Adresboek, dat hij jaren lang redigeerde. Ook in verschillende vereenigingen heeft wijlen de heer Domenie bestuurs functies vervuld. Ten teeken van rouw waren heden dot gordijnen op de secretarie, waar de overledene zoo lang werkte, neergelaten. De Brandweer. Naar wij uit goede bron vernemen, vond het rondschrijven van oproepen voor het aangaan eener vrijwillige ver bintenis bij de brandweer zijn oorzaak in het feit, dat de datum voor de loting weer aanstaande is. Nu zal deze loting, in afwachting der reorganisatie, zooals men zich wel her innert, voorloopig niet plaats vinden; daarom oordeelde men het echter ge- wenscht hen, die zich eenigen tijd gele den en dat naar aanleiding vaneen oproep van B. en W. voor het aan gaan eener vrijwillige verbintenis opga ven, thans, tegen den lotingstijd, gele genheid tot het teekenen van een zooda nige verbintenis te geven. Het voorne men was geweest, zoo vernamen we nog, een deel dezer vrijwilligers bij motor spuit I en een ander deel bij de gehuur de automobielspuit in te deelen, Verseput. Naar wij vernemen zijn de formalitei ten voor den verkoop van het Grand Ho tel Verseput thans vervuld; de aandeelen zijn overgegaan in handen van de heeren A. Looten alhier en J. W. van Hoof te Breda, De heer Kluyving zal zich voor loopig met de leiding van het hotel blij ven belasten. In verband met hetgeen wij gisteren over den herbouw schreven is het ons een genoegen te kunnen mededeelen, dat ook omtrent de nieuwe bouwplannen overleg wordt gepleegd met den ontwer per van het vorige plan, het architecten bureau Cuypers te Amsterdam. WALCHEREN, Ril THEM. Heden overleed alhier op 72-jarigen leeftijd de heer W. Cevaal Pz., sedert vele jaren eerste wethouder de zer gemeente; president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk. Ook bekleedde de overledene een bestuursfunctie in vele vereenigingen, zoodat aan hem veel zal gemist worden. Als opvolger op de lijst der'Chr. Hist, partij voor lid van den raad staat de heer Joh. de Visser. SEROOSKERKE (W,.) Donderdagaovnd hield de Chr. Oranjevereeniging eeue vergadering geleid door 't voorloopig co mité waarvan als voorzitter optrad ds. v d. Kluis. In het bestuur werden gekozen de heeren ds. v. d. Kluis, P. Melis Wz G. v. d. Ivreke, \V. de Wolf, Anth. Wattel Pz., P. Dregmans, en Joh. 'Wondergem De minimum contributie "werd vastge steld op 50 cent per jaar. Ds. v. d. Kluis werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen. ZUID-BEV ELAND. SCIIORE. De postduivenvereniging „De blauwe doffer" kwam Donderdag avond in algemeene vergadering bijeen Besloten werd om in 't vervolg voor Zeeland apart te lossen met de' bedoe ling de trek der duiven over Zeeland te leiden, aangezien de vroeger gevolgd methode (tegelijk lossen niet den West- brabantschen bond) minder goed voldoet Vastgesteld werd een vliegreglement voor het eerstkomend seizoen. Op voorstel! van liet lie si uur is ingesteld een kam pioenschap voor de navluchlen. Uit liet verslag van den penningmeester bleek dal over 1929 is ontvangen, f 327.16 en uitgegeven f 297.30. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. AARDENBURG. De heer J. de Hullu, geneesheer aan het Burgergaslhuis al hier, heelt een deurvvaardersexploit be- leekend aan de regenten van d.e instel ling en den burgemeester van deze ge meente, meldt de N. Rott. Crt. In d.t exploit wordt gesommeerd geen uit voering te geven aan het besluit, waar bij hel Burgergasthuis wordt op geheven, alvorens er ten genpege van den gast- huisdokler een regeling is getroffen voor volkomen schadeloosstelling bij het ver- allen van zijn betrekking. L. KAPELLE. In een boomgaard van den heer R. alhier zijn door baldadigen hand meerdere hoornen ernstig beschadigd door het maken van inkepingen in de schors. Hierdoor is den beireffenden eigenaar belangrijke schade toegebracht De politie heeft de zaak in onderzoek. SCHOUWEN-DUiVELAND. ZIERIKZEE. Op 61-jarigen leeftijc overleed alhier de heer V. M. Krepe die in het landbouworganisatieleven en meer speciaal in de paardenfokkerij een vooraanstaand man is geweest. Vroeger had hij ook zitting in het Bestuur van de afd. Zeeland van het Ned, Trekpaar denstamboek. Tot aan zijn dood toe was hij lid van de Prov, regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland. ZIERIKZEE. Te Arnhem overleed 52 jaar oud de heer jhr. J. A. Stoop van Goudswaard, inspecteur der rijksbelas tingen aldaar. Jhr. Stoop was ook eeni- ge jaren inspecteur der belastingen al hier. Heumann en Staalkade 4, steeds ook voorradig it. het Alleen-depot: N V. Apotheek „Coronae" Bergen o. Zoom, Zuivelstr. 35, Tel. 53, Postgiro 3269, Aldaar ook steeds ver krijgbaar HE UMANNs Diergeneesmiddelen. Het yroote Pastoor Heu- mann-Buek 352 blz.160, afbeeldingen ontvangt g ratis enJranco iedet les er, die zijn adres tn zendt aun Co Amsterdam C 87, Briefkaart voldoende (Ingez, Med.) FLORA Geven en nemen. Het Vreemdelingenlegioen. Als het systeem van „geven en ne men", het systeem van waarlijk vrucht bare samenwerking, van elkaar wat gun nen, en wat voor elkaar over hebben, eens overal, in alle bedrijven groot en klein is ingegroeid, was het werk gevers-werknemersprobleem een heel eind opgelost. Eilaas, van dien ideaaltoe stand zijn we nog verre. Zelfs Amerika, dat nog altijd den pioniersnaam van nieu we ideeën houdt, kent hier en daar nog arbeidstoestanden, die in de oude we reld al jaren verouderd zijn. En zoo vast ingeroest, dat 't den zoon en opvolger, dapper geassisteerd door den voorman, leel wat moeite kost de zaken te leiden naar niveau-1930. Maar iemand als Geor ge Sydney houdt er behalve den moed ook den humor in; die genoeglijke leut, die we van hem zagen in Cohen en Kelly. Dan lukt tenslotte ,alles: moderniseering eener fabriek, en stabiliseering (dat ho pen we tenminste) van jong geluk, Geor ge Sydney maakte van dit alles een gees tig blijspel, dat ieder amuseert. Het Vreemdelingenlegioen: het interna tionale corps van paria's en gederailleer- den. Meer kaf dan koren, maar daarom toch óók wel koren. Die enkele excep ties zijn nogal eens hoofdpersonen in vreemdelinglegioen-drama's en in den re gel wordt ten slotte hun waarde als mensch ook naar waarde beloond. Wat ook hier geschiedt, na vele inderdaad aangrijpende scènes, die door Lewis Sto ne en Norman Kerry voortreffelijk wor den gespeeld. Beider namen staan daar trouwens voor borg. Dichtoefeningen (ook gelukkig Het Schrijverken!) tot de „Laatste Verzen". En 't was overal Gezelle, zooals wij hem kennen en zooals wij hem dit jaar ge denken. Zijn woord, zijn tale, zijn geest, De korte inleiding verduidelijkte dit nog. „O, 't ruischen van het ranke riet" had klavieraanpassing (hoe veel juister dit woord eigenlijk dan „begeleiding") van J. Watelet; uitstekend gespeeld door me juffrouw Jeanne Wassenaar, die den de clamator afwisselde met een drietal soli van den Vlaamschen componist Peter Benoit, o.a. de ballade „Het Smidje". Er was voor deze herdenking, die uit ging van de Hoogere Handelsschool te dezer stede, zeer veel en grootendeels ook i toegewijde belangstelling. Er waren wooirden van dank van den directeur, den heer W. Kosten, aan beide artisten, van mr. P. Dieleman aan den heer Kosten voor de organisatie van dezen schoonen kunstavond. Prof. Siedentopfs filmavond. Het treft wel ongelukkig, dat de hoogst leerzame film-voordracht van dr. ir. Hen ry Siedentopf, hoogleeraar voor mi- kroskopie aan de universiteit te Jena, moest samenvallen met de sle'lig belang wekkende avond van het Middelburgsch tooneelcomité. Maar ons werd medege deeld, dat het onmogelijk was den S.e- dentopf-avond (26 Maart) te verzetten. Prof. Siedentopf, in Middelburg g' en onbekende, komt hier een film-vcor- dracht houden over. Een wand ding d or. de wereld van het mikroskoop en ultra- miskroskoop. Zij is onderverdeeld in A: de doode natuur (kristalvorming, aan- toonen van goud in kwikzilver etc.); B: Plant- en dierkunde; C. Medische mikro- films (parasieten en bacteriën, de bloeds omloop in het menschelijke en dierlijke lichaam (o.a. het gedrag van door kanker aangetaste cellen) en lenslolte: het wer ken met den mikromanipulator, de fijne punten van twee glazen naalden en wat daarmede gedaan kan worden. Ind, Stoomvaartlijnen. Tjerimai (tliuisr.) 21 (2 n.m1.) v. Mar seille. Indrapoera (uitr.) 21 (5 n.m.) v. SouÉh- amplon. Grotius (uitr.) p. 18 Perim. Prins der Nederl. 22 (10 v.m.) v, Ba tavia te Amsterdam verw. Stoomvaartlijnen op N. Amerika, Nieuw Amsterdam Rott. n. N -Yorta p. 20 Lizard. Maasdam, Rott. n. N.-Orleans 26 v Tampico. Bilderdijk, 21 v. Newport New# n Rotterdam. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week zijn de navolgende apotheken ge opend: Middelburg. G. K. A. Nonhebei, Vlissingen: A. J. van Ockenburg, KI. Markt. BIJ HARTKWALEN EN ADERVER KALKING, neiging tot bloeding in de hersenen en aanvallen van beroerte ver zekert het natuurlijke „Franz-Josef'-bit- terwater een gemakkelijken stoelgang zonder inspanning. Uit wetenschappelijke waarnemingen in de klinieken voor ziek ten der bloedvaten is gebleken, dat het „Franz-Josef'-water, vooral bij meer be jaarde patiënten, zeer te waardeeren diensten bewijst. Bij Apoth. en Drog. (Ingez. Med.) Guido Gezelle Herdenking. Kunstavond Hoogere Handels school, St. Joris. Hoe beter het geboorte-eeuwfeest van den grooten Vlaamschen dichter te her denken dan door de voordracht van een keur zijner gedichten? Door daartoe uit te noodigen den kunstenaar Hendrik Buiterijs, hier welbekend nog van een vijf jaar geleden. Dit is de Vlaamsche tale, Geslaagd voor het machinisten di ploma A. de heer H. P. Minder houd, leerling van de „De Ruyterschool" le Vlissingen. KLEINE SCHOOLTJES. „De Zeeuw" liet zich dezer dagen over de kleine schooltjes als volgt uit: „Over de kleine schooltjes is zoo voor en na al heel wat te doen geweest. Paedagogische wangedrochten heeft men ze genoemd. En erkend kan worden, dat de kleine schooltjes nu niet bepaald als het ide aal kunnen gelden al moet onmiddellijk worden toegegeven, dat men daar vaak prachtige resultaten heeft weten te be reiken. Maar hoe het zij, er is op de kleine schooltjes al heel wat afgegeven, vooral als het er om ging het bijzonder onder wijs te bestrijden. Dat men vaak beter deed zich bij deze critiek een weinig te matigen is wel ge bleken uit een eenvoudige vraag door den Minister aan den heer Slingenberg gesteld. Is het zoo vroeg de Minister den geachten afgevaardigde ontgaan, dat er op 1 Januari 1928 231 openbare scholen voor gewoon lager onderwijs met minder dan 33 leerlingen waren en slechts 23 bijzondere? M. a. w. het kwaad van de kleine schooltjes als men hier van een kwaac wil spreken moet niet in de eerste plaats worden gezocht bij het bijzonder, maar bij het openbaar onderwijs. Tot zoover „De Zeeuw". Onzerzijds slechts één vraag. Het Rijk is uiteraard verplicht op de afgelegendste oorden rijks-, d. w. z. openbare, scholen, zoo noodig schooltjes, te stichten. Wanneer men die noodgedwongen lilliputschool- tjes eens buiten beschouwing laat, dan willen wij „De Zeeuw" vragen: hoe zijn die vele lagere schooltjes met minder dan 33 leerlingen ontstaan? Zou daaron der misschien ook een heel groot ge deelte zijn, dat oorspronkelijk bloeiend en groot was, maar dat door de aderla tingen, die de verschillende, in den eer sten tijd soms als paddestoelen uit den grond rijzende, bizondere scholen van al lerlei richting, het leerlingenaantal dier eens flinke openbare school deed onder gaan, tenslotte ineenschrompelde? Soms zelfs geheel verdween? DE PROV. BRANPVVEERBOND. Mfet 4 tejgen 3 stemmen besloot de raad de Vlaamsche geest, het Vlaamsche voe-|v.in Borsselen niet toe te treden als len, de Vlaamsche humor. Zóó werd de| Pachthofschilderinge ook waarlijk een schilderinge: wb zagen de hoenders het graan oprapen, als de dichter, die zich, ,,in slaap gebaarde en, met loozen oogen- pink. zag al v/at er ommeging". Zóó was er de treurnis bij „Het Kindeke van den Dood", en „Traagzaam trekt", zóó de levensblije tinteling in „Het Meezennest- I je", de landelijke dartelheid in „Winter- j muggen" het vroom-teedere in „Moeder ken". En zeker: de fierheid van Groe- ninghe'ns grootheid: „Het Vlaamsche heer staat immer pal, daar 't winnen of daar 't sterven zal; alhier, aldaar, aan lange lansen, de leeuwen dansen. Het is slechts een enkele aanhaling uit] het vele, dat Hendrik Bulterijs ons van Gezelle gaf: een programma, samenge steld in chronologische volgorde, van de lid van den Provincialen Brandweerbondj. BRAND. Te Honte nisse is Gisterenavond door onbekende oorzaak de motornYaali- derij van F,, v. H. onder Molenhoek af gebrand. De varkens konden, gered wor den. Verzekering dekt de schade. Russische tegen-protesten Naar het telegraafagentschap der sov jet-unie te Moskou meldt, zijn er giste ren thans aldaar groote verzet-betoogin gen gehouden tegen het vereenigde op treden der verschillende godsdiensten in het buitenland. Honderdduizenden arbei ders vulden 's avonds de straten, toen de fabrieken en werkplaatsen uitgegaan waren. Zij trokken de voornaamste stra ten door met boren van protest tegen het doen van den Paus, den aartsbisschop van Canterbury en andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders. Ook zag men borden met den eisch om den kruis tocht der kerken te beantwoorden met een versterking van het socialistische beginsel. De actie van Ghandi. Uit Bombay wordt gemeld, dat de gister vergaderde plenaire commissie van het Al Russisch congres het door de werkcommïssie van Ghandi's ongehoor zaamheidsactie heeft goedgekeurd. De (provinciale commissie kreeg tot op dracht tevens een naar e'gaa inzicht dergelijke acties te organiseeren, waar hij in de eerste plaats gedacht moet worden aan het vervaardigen van on wettig zout, nadat Ghandi zelf daarmee een begin zou hebben gemaakt. Voorts werd besloten, dat, als Ghandi gearres- fêerd wordt de voorzitter van het Al Indisch congres de leiding van de actie van lijdelijk verzet op zich zal nemen. Een voorstel om een groote demon stratie te houden voor het paleis van den onder-koning, heeft de commissie ver- woroen vanwege de mogelijkheid dat het daarbij tot bloedvergieten zou komen. De Vlootconïerentie. De Engelsche ochtendbladen bevatten uitvoerige overzichten van hun diploma tieke medewerkers over de vlootconfe- rentie. Al deze artikelen zeggen in min of meer zachte bewoordingen dat de confe rentie dood is. De conferentie heeft niets anders meer te doen, aldus zelfs eenige bladen, dan te zoeken naar een vorm om de mislukking zoo goed mogelijk te ver bergen. BELGIE. De correspondent van "de N. Rott. Crt. te Brussel meldt: De herhaaldelijk aangekondigde, doch telkens weer uitgestelde nachtelijke rlieg- dienst BrusselLonden zal naar thans officieel wordt medegedeeld definitef 14 April in werking treden. Voorloopig zul len de nachtvliegtulgen de post mede- nemen zonder extra-framieering. Na eeai- gen tijd echter, vermoedelijk drie maan den, zal de voorziene surtaxe echter worden vereischt. EEUWFEEST VAN HET ZEEKANAAL GENTTERNEUZEN, De corespondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: De reeds vroeger, op aandringen van het Belgische departement van buiten- landsche zaken, uitgestelde viering der honderdste verjaring van de opening, onder de regeering van koning Willem I der Nederlanden, van het zeekanaal Gent Terneuzen, zal nu 29 Mei en 13 Ju'1 plaats hebben. Van den Nederlandsen- Belgischen waterstoet, die oorspronke lijk op het programma voorkwam, is af gezien. Wel zal er een waterstoet zijn, maar alleen van Terdonk tot oent, waar muziek- en zanguitvoeringen aan de nieuwe haveninstellingen zuilen worden gehouden. In dezelfde havenbuurt zullen de schepen, bruggen en kaden worden ge ïllumineerd. Op 13 Juli, samenvallend met de gemeentefeesten en het bezoek van 't Belgische koninklijke paar aan Gent, trekt ook nog een historische en symbo lische optocht, betrekking hebbend op het ontstaan en de beteekenis van het zeekanaal Gent—Terneuzen en van de haven van Gent, door de stad. Naar de „Terneuzensche Crt" ver neemt, is te verwachten de benoeming van den heer H. A. Pabbruwe. directeur van het kanotor der P. T. en T. te T e r- neuzentot adjunct-inspecteur van dien dienst, ter- standplaats Arnhem, zulks met ingang van 1 Mei a.s. Woensdagavond is de eindles van. den tweejarigen tuinbouwcursus te Bie- z e 1 i n g e gehouden. De diploma's werden uitgereikt aan alle leerlingen n.l. J. Meijer .lzn., C Bau er J van Koeveringe, VA Man,ge, A. Rijk Jzn.. J. Karelse, J. Boonman, allen te Schore, A. Martens. J. L van Liere, beiden te Hansweert, en C. van. Oosten te Biezelinge. De leerling' J. van Koe veringe heeft den onderwijzers dank ge bracht voor het genoten opderwijs. Aan alle onderwijzers werd een palm »n pot aangeboden. f

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2