°"*Aes®qBÜ2£n. eV ^rae<%L i£ê PROVINCIALE ZEEUWSCHE ^an d® van Oinsdag IB i$aart 1930 No. 65. BINNENLAND DE R. K. STAATSPARTIJ EN R. K. VOLKSPARTIJ. Overeenkomstig1 het voortdurend ver langen van- het bestuur der R.K. Staats partij naar eenheid op het gebied dei- politieke organisatie, heeft dit bestuur de besprekingen met het bestuur der Jfi. K. Volkspartij hervat, meldt de N. Rott. Crt. Deze besprekingen hebben ge leid tot formuleering van eenige voor stellen. die ter beslissing aan de leden, van beide organisaties zullen worden voor- Naar men meedeelt, is da Strekking van deze voorstellen, dat de Volkspartij opgaat in de Staatspartij, met benoeming van eenige vertegenwoordigers der Volks partij in het hoofdbestuur der Staatspar tij. NOTARIAAT. Bij Kon. besl. is benoemd lot notaris binnen het arrondissement 's-Hertogemf- bosch, ter standplaats Schayk, A. J. A. Schellekens, candidaat-notaris te Berg- hem. GEEN RAADHUISKELDER IN NIJMEGEN. De heer Biet Hendrix exploitant van den raadhuiskelder te Den Bosch en Utrecht, heeft indertijd 'n voorstel bij heit gemeentebestuur van Nijmegen inge diend om de gewelven van het stadhuis aldaar eveneens lot raadhuiskelder in te richten. B. en W. hebben echter conform het oordeel der Commissie tot verzekering eenep, goede bewaring van gedenkstuk ken van geschiedenis "en kunst afwijzend geadviseerd. BRUG VERBINDING NOORD—ZUID. Eenigen tijd geleden zond de Good- Year rubber Co., ons een schrijven, waarin zij mededeelde, dat zij aan den minister van Waterstaat f 1000 had aan geboden als "eerste bijdrage voor een Drugverbinding tusscheu Noord en Zuid. Thans bericht schenkster ons, dat de minister namens de Regéering de gift onder dankzegging heeft aanvaard. In het Huisorgaan dezer firma wordt deze brugverhinding verder gepropageerd; wij ontleenen eraan „Hen gesprek met eein Zeeuwsehen klant." „Zó dus we kriege een brugge inplaets van dal beroerde veer waer je aided op mol wachte. Het wor tied ok. Ze doêe zó vee voe de weg goed te. maekfei en einde- lienge einnie noe ok een brugge in de toekomstige tied te waegten. Ik bin blieê as dat er toch menschen binne. die der wat voe over ik vind et van de Goedjear cel mooi, dat die ineens duuzend gulden heeft, en up begin niaekl; we zulle mè ope, dat er nog meer bie zulle komme die wat geve." Aldus de, vertegenwoordiger in Zeeland <i Vlciagzuuf Spijsverteringsstoringen is sinds 100 jaar onovertroïïen het beste middel a°060 Bial&rlclft-Zouit Tabletten 0,25 en fl, 1,20. Slechts echt in blairwc verpakking met het portret van den uitvinder. Monsters gratis en franco v. d. vertegenwoordiger Rdo^raXn, AmstentaraOosl. LiBna^isparKwes 16 (Ingez. Med.) door; ANNY VON PANHUYS. 50 Met „opgericht hoofd en vasten tred kwam hij het salon binnen. Maar reeds de eerste blik op het diep-ernstigfe ge zicht van den man, die op "hem1 wachtte, schonk' hem de overtuiging dat zijn zoo 'moeizaam vergaiarde gevoel van zeker heid niet al te lang zou standhouden. Toch trachtte hij zich een houding te geven. Met een vriendelijken glimlach stak hij zijn 'bezoeker de hand toe: „Het doet mij veel genoegeen, u hij mij te zien, mijnheer Zernikow.'" W,alter toonde de hem aangeboden hand niet te willen zien en antwoordde op scherpen toon: „En ik betreur het u te moeten 'be zoeken, om u te zeggen, dat u leen slecht mensch bent „Wat durft u daar te zeggen?" ven Weiden stoof achteruilt. „In mijn eigen huis waagt het u jn'ij uit te scheldenhij hapte naar lucht, reeds het begin was veel leelijker dan KAMER VAM KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE MIDDELBURG. In de Maandagavond onder voorzitter schap van den heer C. Boudewijnse ge houden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden, waren alle leden aanwezig. De notulen der vergadering van 31 Januari werden goedgekeurd. Mededeelingen. De VOORZ. deed de volgende mede deelingen: Dat ingekomen was een schrijven van den heer Chamuleau, waarin hij bij zijn altreden als lid der Kamer afscheid neemt van de leden. Een bericht van goedkeuring door den minister van de wijziging in de begroo-1 ting der Kamer. Bericht van de in de vorige vergade ring herkozen leden van de commissies die toen niet aanwezig waren, dat zij hunne benoeming tot lid van die com- misies aannemen. Van de Kamer v. Koophandel te Breda da een schrijven waarin zij meldt, dat een klacht is ingekomen uit Bergen op Zoom over de speruren bij den telefoon op Zondag met verzoek om pogingen aan te wenden die opgeheven te krijgen. Daarop is geantwoord, dat een desbe treffend verzoek reeds in Augustus van het vorige jaar is verzonden. In een nader schrijven bericht de Ka mer te Breda, dat zij het verzoek bij den directeur-generaal heeft ondersteund. Ingekomen stukken. ingekomen was een afschrift van een schrijven van de Kamer te Amsterdam gericht tot een firma ter plaatse inzake het betalen van invoerrechten voor van uit Nederland in Nederlandsch-Indië in gevoerde goederen. De VOORZ. stelde namens het bureau voor dit voor kennisgeving aan te ne men. De heer JERONIMUS maakte van de ze gelegenheid gebruik om er de aan dacht op te vestigen, dat bij uitvoer van goederen uit Nederland naar Neder landsch-Indië 1 per mille en bij invoer in Nederl.-Indië 2 per mille statistiek- recht moet worden betaald. Hij noemt dit een onnoodige last en te gek waar toch Indië een deel van het Rijk is, hij zou gaarne zien, dat dit eens in de ver- eeniging van Kamers van Koophandel be sproken werd. De VOORZ. zeide, dat het bureau dit wel eens nader onder de oogen zal zien. Verder was ingekomen een voorstel van de heeren Jeronimus en Mes inzake het adresseeren aan de regeering betrek kelijk het egaliseeren van de provinciale belastingen. Dit voorstel werd overeenkomstig het voorstel van het bureau in zijn handen gesteld om advies. Nog deelde de VOORZ. mede, dat juist gisterenmiddag door hem een afschrift was ontvangen van het adres door Vreem delingenverkeer gezonden aan den ge meenteraad. Spr, wil dit ook in handen van het bureau stellen om na te gaan of er aanleiding is dit te steunen. Aldus wordt besloten. Rekening 1929. De rekening van de Kamer over 1929 werd vastgesteld zooals zij door het bu reau is ingediend en door de Commissie voor de Financiën gunstig is beadviseerd. Zij wijst in ontvang aan 25.103.92 en in uitgaaf 24.205.91, alzoo een goed slot van ƒ898.01. Onder de inkomsten komen de vol gende posten voor: jaarlijksche bijdra gen van de ingeschrevenen in het han delsregister 11.782.56, nieuwe inschrij vingen 230, en goed slot 1928 286.60. Onder de uitgaven aan subsidies en contributies 1515.10 en aan belegging van een gedeelte van het batig saldo 1929 2970. Dit is dus in werkelijkheid 2970 898.01 3868.01 groot. De outillage der Vlissingsche haven. De VOORZ. zegt. dat er aanvankelijk voor de openbare vergadering niets meer op de agenda voorkwam. Thans is ech hij zich op zijn ergst had voorgesteld. Maar voordat hij zich nog eenigszins had beheerscht, klonk hem hard en on verbiddelijk in de noren „Ik1 zaï het wagen u in uw eigen huis te zeggen wat. de waarheid is. Wfenschl u die hier niet aan te hooren, dan 'ben ik verplicht de inwoners van Schneiditz als toehoorders .bijeen te doen komen, om te luisteren naar een vertelling, waar van de titel luidt: „IToe men op de sp-eQ- ste wijze een in geldnood verkeerendén .schoonzoon directeur van een schilderij museum maa'kt." „O!" Ais een schreeuw kwam die klank over zijn lippen. „U ziet, dat u niet behoeft te trachten tegenover mij een toon aan te slaan", vervolgde Walter ijskoud en snijdend. „Ik ben volkomen op de hoogte." Het was met meer dan een stamelend geluid, dat von Weiden liet hooren, ter wijl zijn gezicht vuurrood werd, alsof hij een 'beroerte nabij wes. „Uw helper hij die weerzinwekkende, coimedie heeft alles bekend." Von Weiden's knieën knikten en hij liet zich in den stoel, die het dichtst bij hein stond, vallen. Plotseling meende hij een afschuwelijke gestalte voor zich Ec zien: de vrees. Die keek hem metgroote huiveringwekkende oogen aan. De angsl lhad zijn gezicht tot een caricatuur ver wrongen, toen hij uitriep: „Wat zegt u, heeft hij bekend?" ter het voorstel van oen heer Jeronimus ingekomen om het nog aan de orde zijnde punt betreffende de Vlissingsche haven in het openbaar te behandelen. Het regie ment van orde zegt, dat de voorzitter beslist welke voorstellen in openbare en welke in besloten zitting zullen worden behandeld, maar dat de vergadering het recht heeft anders te beslissen. De vraag van den heer Jeronimus kon dus worden gesteld. In verband met het stadium, waarin deze zaak nog staat, komt den voorzitter behandeling in openbare vergadering niet wenschelijk voor. Het stemmen kan in openbare vergadering gebeuren. De heer JERONIMUS zegt dat het moeilijk is over de behandeling in open bare of in besloten vergadering te spre ken zonder reeds de kwestie zelve aan te roeren. Deze zaak is van algemeen aspect en men kan z.i. een groot deel er van bespreken zonder in détails te ver vallen, Spr. ziet geen bezwaar dit in het openbaar te doen, omdat het elders ook in het openbaar zal moeten plaats heb ben. De heer MASSEE is in het algemeen voor openbare bespreking, maar meent, dat het voor de leiding moeilijk is te bepalen wat wel en wat niet openbaar behandeld kan worden van deze kwes tie. Men weet niet wat men wil en wat men niet moet zeggen ter toelichting van zijn standpunt. De heer ENZLIN meent ook dat be handeling in besloten zitting beter is, om dat de financiën er ook bij betrokken zijn en ook gezien wat voor- en tegen standers reeds hebben opgemerkt in de stukken. De stemming wil hij echter in het openbaar doen plaats hebben. De heer P. G. LAERNOES kan na alles wat men er reeds van gehoord heeft, zich met behandeling in besloten zitting vereenigen. De heer JERONIMUS vraagt of men dan in openbaar moet stemmen zonder zijn stem te motiveeren. De heer M. LA.ERNOES zegt dat dit in een gemeenteraadsvergadering toch ook gebeurt na een geheime vergadering. De heer JERONIMUS wijst op de jong ste statenzitting, waarna de geheime ver gadering toch ook een stem met enkele woorden werd toegelicht. De heer STOFKOPER ziet geen en kele reden om de zaak niet in het open baar te behandelen. Het gaat hier om het besteden van gelden van anderen en dan mag men er ook alles van weten. De VOORZ. meent ook, dat het niet mogelijk is te onderscheiden wat wel en wat niet in het openbaar kan worden ge zegd. Er zijn dingen aangeroerd waarvan het niet gewenscht is, dat zij door elders wonende personen, die tegen de Vlissing sche haven zijn, kunnen worden gebruikt om ze tegen die haven uit te spelen. De heer WESSELING meent, dat men in het openbaar zijn stem niet behoeft te motiveeren. De heer BOSMAN zegt, dat als men later in het openbaar zijn stem met en kele woorden zou gaan toelichten, dit zeer onvolledig zou zijn en in de versla gen tot verwarring aanleiding zou gaan geven. Men moet het of geheel openbaar of geheel geheim bespreken. Hierna werd het voorstel van den heer Jeronimus tot' openbare behande ling in stemming gebracht en verworpen met 18 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de heeren Klok, Stofkoper, De Vos en Jeronimus. Rondvraag. AJvorens in geheime vergadering te gaan werd de rondvraag gehouden en vroeg de heer KLOK wat er geschied is met het uit Schouwen ingezonden schrij ven in de gehouden verkeersconferentie. De SECR. deelde mede, dat dit schrij ven ook schriftelijk aan Ged. Staten is overgebracht, mondelinge bespreking heeft er niet over plaats gehad. Hierna ging de vergadering over in eene met gesloten deuren. De beslissing over de haven. Nadat de discussies in die besloten vergadering ongeveer 3 uur hadden ge duurd, werd in de openbare vergadering ÏUNIS, psf°T\ en veel lek D eD vee gezonw^e of; Qoy, PU DD//VG FA B F /£l< 'JT'JP 9 Langzaam en duidelijk luidde hel ant woord- „de Ruyter is in handen der po litie en binnen een paar minuten wordt hier aangebeld dcor iemand, die mijn heer von Weiden zal verzoeken even eens op het politiebureau te verschij nen." Von Weiden wilde de deur uitrennen. „Hier blijven!" en Zernikow plaatste zich voor hem. „Laat ine er uit", de dikke man hijg de van opwinding'. „Denkt u dat een von Weiden zicli door ©en politieagent als de eerste de 'beste zakkenroller dwars door Schneiditz naar het politiebureau laat brengen." „Aan zulke mogendheden had een von Weiden eerder moeien denken." „Man. maak me niet raze'nd!" De oogen puilden von Weiden 'bijna uit de kassen. Hij had alle 'bezinning verloren, anders had hij wel begrepen dat het j'met dat 'brengen naar het politiebureau niet zóó maar ging. Ademloos stond hij voor Zernikrw en zijn handen had hij tot vuisten gebald, alsof die er dadelijk op ïn wilden slaan. Maar de ingenieur kwam niet van zijn plaats. Kaarsrecht voor den ingang staan de, keek hij naar den opgewonden man en zeer honend klonk zijn stem, toen hij eindelijk sprak: „Stel u gerust, niemand denkt er 'aan, u ter verantwoording te roepen, behalve i'k. Mijnheer de Ruyter is nog G F O/V/ZV G F /V (Ingez. Med.) het voorstel van het bureau behandeld om voor 30.000 deel te nemen in de op te richten N. V. tot exploitatie van de Vlissingsche haven, onder voorwaarde, dat in die N. V. een commissaris verze kerd wordt aan de Kamer van Koophan del en dat de voordracht daarvoor door de Kamer zelve wordt opgemaakt. Dit voorstel werd aangenomen met 14 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Klok, Stofkoper, De Vos, Bos man. Jeronimus, Enzlin, Mes en Van den Berg. Vóór dus de heeren: Boude wijnse, M. Laernoes, Massee, Van Bom mel van Vloten, Van Raalte, Mac'hgeels, Olthoff, P. G. Laernoes, Lindenbergh, Klijberg, Menheere, Anker, Veenis en Wesseling. De VOORZ. sloot de vergadering met de beste wenschen voor de haven van Vjissingen. DE COÖPERATIEVE SUIKERFABRIEK ZEELAND. Gisteren moesten wij de discussies die gehouden werden in de vergadering te Roosendaal bekorten, thans laten wij z"e in haar geheel volgen. De VOORZITTER wees er voorts nog op, dat 't wel eigenaardig: is dat juist nu de contractprijs der Centrale Suiker Mij. is bekend geworden en deelde mede, clat de aspirant koopers lot heden hun bod gestand deden, en daarom de spoed- eischende vergadering is belegd. Nog1 be spreekt de voorzitter een persooonlijk feit namens den lieer De Milliano, lid van het bestuur., van wien door den -heer Verbrugge te Waarde is gezegd, dat hij in 1928 alleen het minimum leverde en zijn overige bieten naar Frankrijk ver kocht. Dit is een leugen. De heer De Miljliano heeft in 1928 al zijn bieten, nl. 50.000 K.G. per aandeel aan de Zeeland geleverd. Spr. dringt er op aan te voor komen, dat er stemmen uitgebracht wor den namens niet-aanwezige personen zooals de vorige maal is geconstateerd'. Dit is strafbaar De heer C. IIAGE nieent, dal het voorstel zoo is doodgepraal, dat ieder op de hoogte is van den inhoud, en wil tot stemmen overgaan. De VOORZITTER hoopt, dat deze, raad zal worden opgevolgd. De heer J. RISSEEUWi zegt, dat de Zeeland overal bekend is géworden, en nu wil spr. als zijn me en in g zeggen dal de Centrale er alles op zet alvast met de Zeeland af te rekenen,, en dat nog wel gerugsteund door de naaste familie. Dit is door geen weldenkend mensch goed te keuren. Ook het stopzetten van het crediet door Dinlel(oiord keurt spr. af. Als men stemt voor verkoop moet men alle lusten en lasten daarvan dra gen De fabriek 'blijft toch wel draaien, al is 'l dan voor de Centrale -Suiker Mij. De peulvruchten zijn ook al in, hanclën van een consortium gekomen. Voortgaande doet spr. 't uitkomen, dat de heer Van Arenthals voordeelen bij den verkoop zal hebben. Geroepen wordt: stemmen, stemmen! De heer HAGE meent, dat als men aanvallend optreedt men ook bewijzen moet leveren. De heer RISSEEUW zegt dal de heer Van Arenthals obligaties heeft opge kocht. De heer V. ARENTHALS protesteer!, altijd in uw huis in de Siloisteeg, tenzij hij reeds naar Nederland is vertrokken." „ïs dat waar?" stootte von Weiden er sidderend uit en het scheen dat de op winding, die zijn zenuwen tot het uiter ste spande, eenigszins week'. „Ja, dat is waar", klonk kortaf het antwoord„Maar zeg eens, wat waart u van plan te doen, toen u zooeven wildet wegloopen?" „Wat gaat u dat aan?" von Weiden 'begon weer toon aan te slaan. „Ik wensch antwoord op mijn vraag; Vergeel niet, dat ik u geheel in triijin macht heb.'- De ander bromde iets onverstaanbaars en zei tenslotte „Voor den kop schieten wilde ik me; ,wat had ik' anders- kunnen doen T „Zoo, zoo, eigenlijk had ik dit wel gedacht. Veel zou er met u voor de maat schappij niet verloren zijn gégaan", en toen de ander hem i\n de rede wilde val len, zei Zernikow nog wat luider en .na drukkelijker: „Neen:, het was waarach tig niet jammer geweest, als u 't gedaan had, maar", voegde hij er wat zachteï aan toe, „de vertwijfeling en de doods angst, die hebt u doorleefd en ook (de vrees voor het schandaal met de politie dus ik geloof dat ik daarmee bijna 'genoegen kan nemen. Let wel: 'bijna. 'Nu moet u nog eens even ga0n zitten", en zelf plaats nemend, vervolgde hij: „er is ïr® een 'kleinigheid, die ik van u en zegt met zijn geld te kunnen doen, w'at hij wil'. De heer RISSEEUW, zegt, dat als men verkoopt, men publiek moet verknopen. De VOORZITTER meent een rustiger atmosfeer te moeten scheppen, en stelt voor de debatten te sluiten. De heer V. D. SCHANS vraagt of de voorzitter ook eerlijk was toen hij de aandeelen voor f 500 n,aar Holland ver kocht. De VOORZITTER sluit de debatten, en deelt mede, dal er 4277 aandeelen ver tegenwoordigd zijn. voldoende om een Desiu* te nemen. Nadat het voorstel tol verkoop dei- fabriek was aangenomen, kwam aan de orde hel voorstel tot vaststelling, inge volge art. 64, derde lid, der Statuten van de vergoeding aan liquidaleuren voor tijdsverzuim en te verrichten ar beid. De VOO? ZjTTEP deelde mede, dal de liquidatie ingevolge de statuien ge schied': door hel 'bestuur, tenzij de al- .gemeene vergadering andere personen daarmede belast, en zeide. dat het be stuur voorstelt, aan de leden van het bestuur voor tijdsverzuim en verrich ten arbeid toe te kennen een vergoe ding! gelijk' aan die, welke zij thans; als bestuurslid hebben De heer VAN ARENTHALS stelde voor een commissie van 3 personen mei de liquidatie te belasten. De heer C. HAGE vroeg stemmjjng over het 'bestuursvoorstel. Dc VOORZITTER vroeg hen, die le gen het voorstel van het bestuur waren op te staan Hun aantal was zoo gering, dat al hadden zij allen 3 stemmen gehad, het maximum, dit op den uitslag der stem ming toch van geen invloed zou zijn. Het voorstel van het bestuur was dus aangenomen en zal dit de liquidatie op op zich nemén. Nog werd aangenomen zonder discus sie of stemming het voorstel tot machti ging van liquidateuren tot het verrich ten van alle daden van beheer en 'eigen dom, tot het innen van de door ld© leden verplichte stortingen, lot het aangaan van zoodanige schikkingen, als zij in het be lang der liquidatie geraden zullen ach ten en in het algemeen alle handelingen voor de liquidatie noodig of daarmede verband houdende. Hierna werd de vergadering, die na het tumult in den aanvang, een rustig verloop had, gesloten. Na afloop stond dc voorzitter, de heèr Welteman. ons nog een onderhoud toe en verzekerde hij ons nog eens uitdrukkelijk dat z.i. aan het Coöperatieve idee door het gevallen besluit een groote knak is toegebracht. De slag is 'dus gevallen en zooals blijkt in hel voordeel van hen, die voor alles opheffing der fabriek, althans der ver- eenigiug wenschtcn. Ware de beslissing anders gevallen en ook nu, evenals pp 25 Februari, niet het noodzakelijk aan tal stemmen verkregen, dan zou cfe ge schiedenis nog langer hebben geduurd, want de voormannen der leden, die ver koop wilden, liepen reeds met nieuwe plannen, in casu een poging tot wijziging der statuten rond. Zonder ons partij te stellen xn de on verkwikkelijke en veel stof op waaiende geschiedenis der „Zeeland" willen wij eisch en dan is mijn taak hier pigieloo- pen." Mechanisch als het ware gehoor za- mend aan een dwingende 'kracht, ging von Weiden zitten. Hij was al blij, ,dat hem voorloopig geen gevaar dreigde en een zucht van véir'.icht.'tng ontsnapte hem. Walter 'bemerkte het en glimlachte spettend. ,,1'k zal kort zijn, want eenerzijds is mijn tijd beperkt en anderzijds zult ook niet zeer verlangend zij!n dit onderhoud langer te rekken dan noodig is, dus ik vei-jteng het navolgende: „U 'geeft mij ©en schriftelijke verkfa- 'ring, waarin staat, dat u de sage van den ouden Thomas hebt opgerakeld, om den sukkelenden professor te doen schrikken, omdat u wist, dat een groo te 'opwinding op hem zeer schadelijk zelfs doodeïijk' zou kunnen werken." „Bent u nu heelemaal krankzinnig?" riep von Weiden uit, „dan zou i'k! net zoo gced dadelijk een bekentenis bij de po litie kunnen afleggen." „U vergist u hierin schromelijk", luid de Walter's antwoord. „Wannéér u aaiv de politie een bekentenis doetdan wordt de zaak' openbaar en u komt' voor iden rechter, zoodal mijnheer von Weiden dan zijn rol hi'er in Schneiditz heeft uit gespeeld." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5