BEI TRSO VERZICHT KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP BIOSCOPEN. Verkeerswezen, Post en Telegrafie LEGER EN VLOOT LANDBOUW ONDERWIJS LAATSTE BERICHTEN BUITENLAND GEMENGD NIEUWS. Algemeen Overzicht MARKTBERICHTEN Advertentie n: AMSTERDAM, 15 Maart. 6 pCt. 1922 1032/a103%, 5 pCt. Nederland 1918 102V5—1021/8, 4 pCt. Nederland 1917 1015/„—101%. 3 pCt. Cert. N, W. S. 77*/6—78. 2% pCt. idem 64%65%. 5 pCt. Zeeuwsche Hyp. Bank 100% 100%. 4% pCt. Idem 98—98. Aand. Amserd. Bank 187%187%. Aand. Koloniale Bank 202%200%. Aand. Bank Associatie 61—60. Cert. Ned. Handel Mij 171170%. Aand. Ned. Ind. Handelsb. 150%150%. Aand. Rotterd, Bankvereen. 112% 112%. Aand. v. Berkel Patent 148%145. Aand. Houthandel Alberts 105105. Cert, Margarine Unie 299-304301-306. Aand. Ned. Ford 250%251. Aand. Nederl. Kunstzijdefabr, 94%-99 93-96. Aand. Gem. Bezit Philips 440-445435- 442. Cert. Anaconda Copper 146%141%. Cert. Bethlehem Steel 1015/s101%. Aand. Aniem 302-303%300-303. Aand. Bornes Sumatra Handel Mij 155. Aand. Boeton 162%158-161. Aand. Kon, Petroleum 386-387382- Cert. Shell Union 24%237/s. 383%. Aand. Amsterdam Rubber 135-137134- 135. Aand. Ned. Scheepvaart Unie 171-172 167%-170%. Aand. Cult. Mij d. Vorstenl. 150147%- 148. Aand. Handelsv. Amsterdam 555550- 554%. Aand. Javasche Cultuur Mij. 398%398 Aand. Deli Batavia Tabak 379-387—375- 380. Aand. Deli Mij, 334-340335-339. Aand. Senembah Mij. 390-395386-391. Aand. Amsterdam Thee 71-7372-73. Aand. Ned. Ind. Spoor 186182, Cert, Chicago Milwaukee 23%23%. Prolongatie 2%. Mark sluit flauw. Smans gemoedsrust, noch voor zijn ge moedsstemming, anders was hij ze'ker nimmer en nooit gekomen lot den laat- sten wensch, dat zijn dochter zal trou wen met een type, dat men gemeenlijk met sujet pleegt aan te duiden. Een echtverbintenis, die met raison al niets meer te maken heeft, laat staan met |ge- Iuk. Zoover kom|t 't niet, dank zij |feen af doend ingrijpen van Victor Mac Laglen, die daarvoor nu eens niet het gebruike lijk loon ontvangt. Tenzij de eigen voldoe ning twee aardige jonge menschen een grooten xevensdienst te hebben bewe zen, en zijn publiek een sterke speelfilm te hebben gebnden. De Geheimzinnige Rechter is naar het Wild West recept Tom' Tyler als <Je pri mus, die met stoere 'kerels krijgt af te rékenen ,tot hij aan het gelukkige begin is van vele happy years! 15 Maart. WEERBERICHT VAN HET K. N. M, L Barometerstanden: Hoogste: 769.6 te Isafjord. Laagste: 738.0 te Valencia. Thermometerstanden: 9 uur 45 gr., 12 uur 50 gr. Weersverwachting: Meest matige O, tot Z. O. wind, neve lig tot half- of zwaarbewolkt, wellicht nog enkele buien met sneeuw of natte sneeuw, zelfde temperatuur. Temperatuur 9 uur 45 gr., 12 uur 50 gr. Zondag 16 Maart. Zon op 6.15; onder 6.03. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen: 6.33. Maan op~8,36; onder 6.59 v.m. Laatste kwartier 22 Maart. Maandag 17 Maart. Zon op 6,13; onder 6.05. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen: 6.35. Maan op 10.01 v.m., onder 7.11 v.m. Laatste kwartier 22 Maart HOOGWATER VLÏ3SINGEN. Middelbare tijd. Zondag Maandag Dinsdag 18 Woensdag 10 Donderdag 20 Vrijdag 2 Zaterdag 22 16 Maart 17 2 05 S 2.46 3.27 4.08 4.51 5 31 6.24 14 33 15.13 15.51 16.35 17 17 18 19.01 F!. 1. De N.V. Nederlandsche Petroleum Maat schappij „PURFINA", Wijnhaven 76, Rotterdam, zoekt voor de.plaatsing harer benzinepompen geschikte adressen voor nieuw op te richten garages, waar de exploitatie dezer pompen met succes kan geschieden. Zij vergoedt aan den intermediair van nieuw op te richten garages, waar voor elk geval, waar'zij tot plaat- sing van een pomp overgaat. (Ingez, M-sdL) De voorjaarsvergadering van de al- gemeene synodale commissie der Ned. Herv. kerk zal worden geopend Dinsdag J3 Mei in het gebouw der Algemcenc Synode te 's-Gravenhage. Het college van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Deifshaven heeft den 'kerkvoogd J. R. K., die Zondag in de kerk een verklaring tegen ds. James voorlas voor den tijd van drie maanden geschorst. De heer K. acht het schor singsbesluit onwettig. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Heerenhoék-Nieuwdorp A. Oskamp, hulpprediker te Wemeldinge. De zaak-Duplessis. De Synode van de Ned. Geref. Kerk te Kaapstad is veertien dagen bezig geweest met de behandeling in hooger beroep van de zaak van Professor Diyplessis te Slellenbosch, die verleden jaar was vrij gesproken van de tegen hem uitgebrachte aanklacht wegens ketterij. Heden heeft de rechtskundige commissie van de Sy node Drofessor Duplessis schuldig ge oordeeld aan alle vier tegen hem uitge dachte klachten. Professor Duplessis is ontslagen uit zijn ambt als hoogleeraar aan de univer siteit van Stellenbosch, waar hij de exe gese van het Nieuwe Testament doceerde Hij zal zijn volle salaris ontvangen, tot hij den pensioengerechtigden leeftijd bereikt heeft, echter op voorwaarde, dat hij de kerk niet verlaat, zijn inzichten, niet pro pageert en geen enkele andere kerk gaat dienen als predikant. Commissie van Toezicht en genoodigden de eindles gehouden van den tuinbouw- cursus te Bugrli. Deze cursus stand onder leiding van den beer C. A. Boo- gerd, die het practische- en van den heer J. F. Klunder, die hel theoretische gedeelte onderwees. Aan een 6-tal leer lingen werd een diploma uitgereikt. Benoemd tot onderwijzeres aan school II te Breskens mevrouw Keijmel-Suwijn en tot onderwijzer aan school I aldaar de heer Klaaijsen. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te O v e z a n d, de heer N. van der Zweth te Rotterdam. Geslaagd te 's Gravenhage voor 't machinistendiploma A, de heer K. Faas- se, leerling van den machinistencursus der Ambachtsschool te Middelburg. Prof. J. A. Korteweg, f Te Bergen (N.H.) is in den ouderdom van 78 jaar overleden dr. J, A. Korteweg, oud-hoogleeraar in de heelkunde aan de Leidsche Universiteit. Prof. Korteweg promoveerde in 1877 tot doctor in de geneeskunde. In 1887 werd hij benoemd tot hoogleeraar te Gro ningen, welk ambt hij inl883 verwisselde met het hoogleeraarsambt aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam. In 1901 volgde zijn benoeming tot hooglee raar in de heelkunde aan de Leidsche universiteit. In 1914 nam hij ontslag als hoogleeraar te Leiden in verband met zijn benoeming tot adviseur bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam, De overledene was Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Het Huis van den Beul. De verontwaardiging over een gruwel daad moge nog zoo algemeen zijn; de uitspraak van de doodstraf, in landen waar die nog niet bestaat, nog zoo recht vaardig, de beul, de voltrekker van 't von nis blijft de ge mede iie, de paria. Hier is de oude Iersche rechter O'Connor de beul bijgenaamd, omdat hij wat al te veel gebruik maakt van (het zwaarste wat het Wetboek van strafrecht daar kent. Zijn reputatie is die van den bekenden, b-nten hond en zijn woning het mikpunt allerhande minder vleien de manifestaties. Niet bevirderlijk voor „Jacqueline", van Sacha Guitry, Het Hollandsch tooneel, Schouwburg. In den allermatigst bezetten Schouw burg heeft Louis de Vries' gezelschap op tournée gisteravond een (behoudens één uitzondering) uitstekende opvoering ge geven van een modern-Parijsch drama, gezegd het spel van Jacqueline, de vrouw die niet ten tooneele verschijnt. Het is een geval, waarbij men meer op den psychologischen achtergrond der gebeurtenissen, dan op deze zelve dient te letten; dan is er, mits men ontvanke lijk zij voor dergelijke sferen en geen vreemdeling is in 't Jeruzalem, waar dit spel zich afspeelt, veel in te waardeeren. Het superieure acteeren van de hoofd persoon, den bankier Armand Berton (Louis de Vries) draagt den geheelen avond het spel op een hoog peil; zijn vrouwelijke medespeelsters Suzette (An na Follender) en mevr. Villeroy (Corry Schiller-Italiaander), ook Marie (Mathil- de Kiehl) vielen ook, elk in hun rol en naar hun wel zeer verschillenden aard, te prijzen. Alleen René Vincelon (Anton Ruys) was verre van overtuigenda'.s hij in z'n kleedij eens wat méér kunstschilder was en in z'n spel heel wat ingehoudener van gebaar, dan zou hij aan sterkte win nen, dunkt ons. Naar wij vernamen, bestaat het voor nemen in de tweede helft van April voor het Middelburgsch Tooneelcomité een re prise van „Jacqueline" te geven. Zou men dan ook willen overwegen, de aanklee ding van het eerste en derde bedrijf wat meer te doen gelijken op het boudoir van een rijke en wereldsche bankierske?^ Het in aantal kleine publiek heeft van zijn warme waardeering door herhaald handgeklap naar vermogen blijk gegeven. De ïtaliaansche opera. Bij H. J. Paris te Amsterdam ver scheen van dr. K. Ph. Bernet Kempers: ,,De ïtaliaansche Opera, haar ontstaan en ontwikkeling van Peri tot Puccini". Het is geschreven zoowel voor hen, die de ïtaliaansche opera als kunstvorm liefhebben, als voor hen, die zich met dit genre niet verzoenen kunnen. Tot de musici richt het zich niet, nog minder tot de musicologen; het is een boekje voor hem die in het algemeen belang in de muziek stelt; daarom draagt het boek je een populair karakter, zonder afstand te doen van zelfstandige wetenschappe lijke waarde. Centrale Bond van Nederl, Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel. Het aantal leden, aangesloten bij den Centralen bend van Nederl. Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel (G.B.P.T.T.) heeft in de afgeloopen week de 7500 overschreden. In dienst is gesteld de interl. telefoon geleiding N e u z e nS1 u i s k i 1 De le luit. W. K. de Feijter van het 14de reg. inf. en gedetacheerd bij den vrij willigen landstorm te 's Gravenhage wordt 1 April van die detacheering ont heven en overgeplaatst paar Middel burg. jVerb. bericht.) Luit. ter zee le ld. J. B. Meijer, van den marine-radiodienst te Amster dam is aangewezen voor den dienst in O. Indië. s Hr. Ms. opnemingsvaartuig Eilerls de Haan en het stoomloodsvaartuig no. 6, dat tijdelijk als zoodanig wordt ingericht zullen resp. onder bevel van luit. ter zee kl. J. Ruitenschild en luit. ter zee le kl. J. W. H. Vogelzang te Willemsoord en te Hellevoetsluis in dienst worden ge steld tot het doen van hydrografische topnemingen. - In een der lokalen van de openbare lagere school, werd Donderdagavond in legenwioordigheid van den Rij'kstuinbouw- consulent den beer A. v. d. Plassche, de Vrijdagavond werd de eindles ge houden van het eerste gedeelte van den tweejarigen landbouwwintercursus te Biervliet in tegenwoordigheid van den heer Mesu, landbouwleeraar te Goes, Alle leerlingen: P. Boerjan, Th. de Boe ver, R. Termote, J. van de Vijver, G Bernaert, H. Buijsse, Edm. Buijsse, Edum Buijsse, W. Verplanke, A. van de Vijver. L. Mullaert, A. de Dobbelaere en A, Tho- maes, werden bevorderd van de eerste naar de tweede 'klasse. Na de les drukte de heer Mesu idle leerlingen op het hart het geleerde in de aanslaande zomermaanden te onder houden. Verder bracht hij een woord van dank aan de heeren Vink te Hoofd plaat en Borm te Biervliet voor het ge geven 'onderwijs. van den weg tusschen Neudorf en Pep- nitz verongelukt. De achtjarige zoon van Grafe was op slag dood: de andere inzittenden zijn er met lichte kwetsuren afgekomen. De aptd is geheel vernield DOOR FEN TREIN DOODGEREDEN, Donderdagavond werd bij een spoor wegovergang in de nabijheid van Mai- sach in Beieren een houtwagen overreden door den D-lrein Parijs-München. De voerman, die van den wagen wilde sprin gen ,raa'kte ouder den trein en werd ge dood, evenals de baanwachter, die nog op het laatste moment wilde trachten, de paarden van voor den trein weg te halen. De afsluitboomen van den spoorweg overgang zouden niet gesloten zijn ge weest. i APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week zijn de navolgende apotheken ge opend: Middelburg: M. J. van Pienbroek. Vlissingen: S. J. Engering, Hendrik straat. AM8TFRDAM, 15 Maart, 12 uur, V.D. Niet veel verandering. Voor enkele soorten hooge koersen, doch overigens ongeanimeerd. Philips wat drukker, over wegend aanbod en dalende koers tot be neden 440. Aku s verlies wat ingehaald Akioustiek aanvankelijk gevraagd, daar na reactie tot ongeveer 110. Beleggingsfondsen: Duitsche obliga ties gezocht. SOVJET-OMMEKEER? Naar II. N. uit Berlijn verneemt heeft het politieke bureau der communistische partij besloten: eerste Alle maat regelen tegen de particuliere boerenbe drijven terstond te staken; 2e alle mark ten zullen terstond weder geopend wor den 3e de sluiting der kerken zal ter stond worden gestaakt, omdat de sluiting slechts vrijwillig en met verlof en toe stemming van dén pastoor der gemeente tol stand mag komen. door de patroons worden gestraft met boeten. De zomertijd. Volgens de tusschen Engeland, Frankrijk en België gemaakte af spraak zal de zomertijd in die landen in gaan in den nacht van 12 op 13 April. ENGELAND. Hel rapport der Kanaaltunnelcom missie zegt dat de tunnel waarschijnlijk eenige belangen zal schaden (stoomvaart lijnen!), doch overigens een groot belang voor den staat oplevert, en dus aanbevo len moet worden. FRANKRIJK. De^ regenbuien in het Z.-W., die jevaar schenen te doen ontstaan voor een nieuwe overstroomingsramp, zijn wat minder geworden. Alle rivieren in deze streek zijn aan het zakken en alle gevaar schijnt geweken te zijn. De op eenige plaatsen aangerichte schade is echter niet onbelangrijk, zoo dat de minister van binnenlaindscbe za ken een som van 7 millioen franc ter schikking heeft gesteld voor verdee- ling onder de getroffenen. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft gister in tweede lezing het wetsontwerp tot bescherming van de Republiek aangenomen. SPANJE. Hevige slagregens hebben over- wtroomingen in Noord Spanje veroor zaakt. De Ebro staat 4y2 M. boven nor maal en is op verscheidene plaatsen buiten haar oevers getreden. Bij San Se- bashaan hebben aardverschuivingen plaats gevonden. Tot nu toe wordt nog geen verlies van menschenlevens ge meld en ook de schade valt nog mee, omdat de ergste overstroomingen in ta- tamelijk onbewoonde streken jgeschied zijn. Emi©? Pastilles het afdoende middel tegen Hoest, Verkoudheid en alle aandoeningen der slijm vliezen Per aluminium kokertje 60 ct (Incez. Med Ongelukken. De heer J. V. te Ouderkerk a. d. Am stel 'kreeg bij het schoonma ken van zijn revolver een schot in den linkerbovenarm. Zonder zich te overtui gen of het wapen al dan niet geladen was, was V. begonnen het wapen schoon le 'maken, toen onverwachts het schot hem trof. Nog geen jaar geleden overkwam den heer V. iets der,gelijks met een jachtge weer, waarbij hiji zoodanig getroffen werd dat het hem bijna een der oogen 'kostje Donderdagmorgen is de 22-jarige T. K. uit Den Bosch van het dak van de in aanbouw zijnde R.K. 'kerk aam het Groeseind gevallen. De man, die ongehuwd was, overleed na eenige oogen- blikken. De 58-jarige caféhouder G. D. E. is van de trap van zijn woning j'n de Nieuwstraat te Eindhoven gevallen. Hij bekwam een zware hersenschudding, aan de gevolgen waarvan hij is overleden AUTO-ONGELUK. De auto van Grafe, den eigenaar van de Astra-fa- brieken te Chemnitz is in een bocht De Vlootconferentie. Briand en Grandi hebben mét él'kaar gespréken, maar het resultaat is nog nihil. Beide verklaarden, dat er nog niets te zeggen viel. Briand zal Zondag met Tardieu en Mac Donald gaan pralen hij zeide groot gewicht aan dit onder houd te hechten. Hij zou dan weer het pact van wederkeerigen waarborg ter sprake brengen, met uitsluiting van Amerika. Doch veel hangt af van de besprekin gen tusschen Briand en Grandi. Briand unoet dan van Grandi te welen zien fteko men tot welke tonnage I talië gaan wil Tot nog toe stellen de Italianen zich op het standpunt: onze vloot gelijk aan de Fransche. Oék' de Japansche en Amerikaansche delegaties onderhandelen. Van deze onderhandelingen hangt het Engelsch-Amerikaansche, Engelsch-J a pansche gedeelte der conferentie af. Ook deze besprekingen zijn heel moeilijk en komen slechts langzaam vooruit De Duitsch-nationalen en Hin- denburg's proclamatie. De Duitsche rechtsche pers is hooge lijk verstoord op Hindenburg, om zijn proclamatie: het eerbiedwaardige woorc van een oud-soldaat, overigens. De leider der D,-Nationalen, Hugenberg, heeft aT een tegen-proclamatie aangekondigd waarin hij de meening zal verkondigen dat de Duitsch Nationalen thans niet lan ger kunnen samenwerken met den met hun steun gekozen rijkspresident, daar bovendien thans, zooals overigens ook bij een referendumbeweging is gebleken de rijkspresident geen gehoor geeft aan de waarschuwingen van Duitsch-natio- nale zijde, maar den invloed ondergaat van de personen in zijn naaste omgeving. Hugenberg zegt ten slotte, dat de eer bied, de de Duitsch-nationalen voor den hoogbejaarden veldheer hebben, hen niet zal kunnen weerhouden in het binnen land hun strijd voort te zetten tegen de Marxistische vaderlandislóozen en tegen de aanhangers van de weerloosheid van Duitschland. Hindenburg hij had 't trouwens zelf wel voorzien werd destijds op handen gedragen door hen, die hem thans af vallen, Zijn uitgesproken wensch, dat de eenheid in het Duitsche volk moge worden hersteld, zal niet in vervulling gaan. De winkelsluiting in Engeland. Het ontwerp-winkelsluiting is giste ren bekend gemaakt, Het voorziet in een week van 48 uren voor alle winkels ook tabak en banketbakkers maar geeft in bepaalde gevallen recht op 20 uur overwerk per maand tot een maxi mum van 60 uur per jaar. Overtredingen Middelburg, 14 Maart. Op de pei ling werden de volgende prijzen besteed: Aardappelen 23 ct., poters 1—2, kool rapen 2—3, wijnpeeën 1—2, spruiten 8 32, veldsla 8—43, witlof 3—19, uien t—2, baksla 33—76, snijsla 2749, spi nazie 1839, karoten 2—3, dunsel 33 47, bruine boonen 12—16, postelein 12 14, nero 22—24 alfles per K.G., Rapen 2—3, raapstelen 2—4,t prei' 4—9, seldq- rie 2—3, peterselie 1—2, rabarber 68, radijs 3—8, alles per bos; kropsla 25— 1.51 .bloemkool 73—1.75, boerekool 16 39, alles per kist. Vlissingen, 14 Maart. Op de vei ling werden de volgende prijzen besteed; Kleiperen 715, Brederode 1820, Comtesse de Paris 11—13, rood Bakker 1617, Ermgaard 6—16, zure Bellefleur 1520, Present van Engeland 23, Goud- reinet 1227, Grauwzoet 1314, zoete Bellefleur 8—16, bruine boonen 15—18, dunsel 24—32, roode kool 6,5—9, gele kool 8,5—9,5, uien 1/4— 1, spruiten 23 "29, wijnpeeën ty2— I, kleine peeen "3, witlof 10—19, snijsla 53—60, alles per K.G.; kipeieren 42, eendeieren 47, beiden per stuk; Boerekool 3—3,5, roode kool 4—11, savoijekool 2,5—4,5, bloemkool 8 15, alles per stuk; radijs 8—8,5, sel derie 2,5—6, prei 4—8, rapen 2, lelies 7—10 alles per bos; veldsla 19—67, an dijvie 136—1.57, zuring 16—20, alles per kist of mandje. Goes, 14 Maart. Veilingsvereenigjing "Beveiand. Zure Bellefleur 12, spruiten 1823, spinazie 11—23, stoofsla 20, vroege zet- aardappelen 2, wijnpeeën I, karotea 0.30 alles per 100 K.G.; kropsla 6.50— ll.i20 bloemkool 6, roode kool 4—12, savoije- jtool 5.30, vatte kool 0.90, koolrapen 0.60, prei 0.50—0.60, alles per 100 stuks; prei 6—11, selderij 2.30, raapste len 0.60, Narcissen 5.40 alles per 100 .bots. Heden overleed door een noodlottig ongeval onze ge liefde Zoon, Kleinzoon, Broe der en Behuwdbroeder PIETER MELIS in den leeftijd van ruim 20 jaar. Middelburg. C. BRASSER. M. BRASSER-v. d. BOSSE Moerdijk. D. MELIS-VAN VELZEN. A. VAN VELZEN. Middelburg. J. MELIS. W. MELIS. L. P. BRASSER Czn. C. BRASSER Czn. Middelburg, 14 Maart 1930. 1 I 'M ■~?rj Heden overleed op het aller onverwachts, in de kracht zijns levens, 20 jaar en 1 maand, mijn onvergetelijke Vriend, PIET MELIS JOH. DEN HOLLANDER. Bleek E 94b, Middelburg. 14 Maart 1930

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2